k, prebthhpurttn KRUSCHE „No'standsbeihilfe" Ingezonden Treinvandalen Donderdag 10 April 1941 Tweede Blad MaddmeuuM van den Rijkscommissaris voor Nederland Gelden voor Den Helder Gordijntjes, gordijnroeden en glazen platen moeten het ontgelden „Sociale Zaken'; Zaterdag geopend voor Heldersche jeugd den Kinderrechter Een waarschuwing voor anderen Rijkslandbouwwinterschool te Schagen Burgerlijke Stand van Den Helder PASEN De treinenloop Rechtspositie Luchtbeschermings- personeel Hoofdpijn en Kiespijn Gezwellen in Anna Paulowna Rheumatische pijnen Amusement voor de jeugd De kustverlichting Tijdschriften Zooals wellicht bekend zal zijn, heeft de Rjjkscommissar.s, Dr. Seyss-Inquart, een fonds in het leven geroepen ter ondersteuning van hen, die tengevolge van werkloosheid of een te laag inkomen meer dan anderen door de huidige moeilijke tijden hebben geleden. In December van het vorig jaar werd aan gevangen met de actie Rotterdam en omlig gende plaatsen en spoedig daarna in ver schillende gemeenten der provincie Zeeland. Thans heeft de Rijkscommissaris uit dit fonds gelden ter beschikking gesteld voor Den Helder en den Beauftragten des Reichs- kommissars für die Provinz Noord-Holland, den heer Seidel, opdracht gegeven het noodige te verrichten om deze steunactie in werking te stellen. De uitvoering dezer steunactie is in handen gelegd van den heer G. Löcher, die reeds de ,,Notstandsbeihilfe" elders heeft georganiseerd en geleid. Het kantoor is gevestigd in het gebouw van den Dienst voor Sociale Zaken, Kanaalweg 92, Den Helder. Wie komen voor uitkeering in aanmerking? In aanmerking komen alle inwoners van Den Helder, die op 10 Mei 1940 in de gemeente Den Helder waren ingeschre ven en wier inkomen in de weken van 13 Januari tot 22 Februari 1.1. niet hooger was dan gemiddeld: 9 per week voor alleenstaande personen; 18 per week voor gezinnen zonder kinderen beneden 16 jaar; 18 per week voor gezinnen met 1 en 2 kinderen beneden 16 jaar. 19 per week voor gezinnen met 3 kinderen beneden 16 jaar. 20 per week voor gezinnen met 4 kinderen beneden 16 jaar. 21 per week voor gezinnen met 5 kinderen beneden 16 jaar. 22 per week voor gezinnen met 6 kinderen beneden 16 jaar. 23 per week voor gezinnen met 7 kinderen beneden 16 jaar. 24 per week voor gezinnen met 8 kinderen beneden 16 jaar. 25 per week voor gezinnen met .9 kinderen beneden 16 jaar. 26 .per week voor gezinnen met 10 en meer kinderen beneden 16 jaar. .•(gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner gerekend). Alle inwoners van Den Helder, die tot een van deze groepen behooren, worden in de gelegenheid gesteld een uitkeering aan te vragen. De aanvrage zal dan na grondig onderzoek door voorgenoemd bureau worden beoordeeld, waarna de voor een uitkeering in aanmerking komenden op korten termijn wor den opgeroepen om het vastgestelde bedrag in een of meer gedeelten in ontvangst te nemen. Hoe vraagt men een uitkeering aan? Ter verkrijging van een uitkeering kunnen zij, die volgens de hierboven gegeven richt lijnen meenen daarvoor in aanmerking te komen, zich wenden tot het aanmeldingskan toor Kanaalweg 92. Maatregelen zijn getroffen ohi op snelle en gemakkelijke wijze allen te kunnen helpen. De aanvraagformulieren worden door de amb tenaren der „Notstandsbeihilfe" in tegen woordigheid van aanvragers ingevuld. Om dit zoo juist en gemakkelijk mogelijk te maken moet de aanvrager in elk geval medebrengen: 1. de stamkaart en/of identiteitsbewijs; 2. het trouwboekje; 3. de laatste belastingbiljetten; 4. a. een werkgeversverklaring, indien men in loondienst is (ook voor werkende kinderen moet een werk geversverklaring worden overlegd) b. een verklaring van kleine zelfstan digen, indien men zelf zaken doet; 5. de huurkaart. VRIJDAG 11 APRIL. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 11 uur Ds. v. d. Poel en Ds. Enklaar (bediening Avondmaal). Geref. Kerk. (Rehobothkerk) N.m. 3 uur Ds. P. Veenhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) N.m. half zeven de heer J. Rebel. Evangelisatie (Palmstraat) Geen dienst. Evangellsatiegebonw (Vijzelstraat) V.m. 11 uur en n.m. 5 uur. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). Geen '"enst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) Geen opgave ontvangen. Hersteld Apostolische Gemeente, Sumatrastraat. N.m. half acht. Dienst. Formulieren voor werkgeversverklaringen (wit) en verklaringen voor kleine zelfstandigen (blauw) zijn verkrijgbaar bij het bureau Soc. Zaken, Kanaalweg 92 en aan de politieposten. De werkgeversverklaringen moeten door de werkgevers worden ingevuld, onderteekend en van een stempel voorzien, waartoe de wel willende medewerking der werkgevers wordt ingeroepen. De verklaringen voor kleine zelfstandigen moeten door de aanvragers zelf naar eer en geweten worden ingevuld en onderteekend. Het doen van onjuiste of onvoldoende opgaven is zeer gevaarlijk, aangezien met de grootste gestrengheid zal worden opgetreden tegen hen, die misbruik maken van sociale instellin gen'ten nadeele van hun medemenschen. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat een vlugge behandeling alleen mogelijk is, indien alle aanvragers er voor zorg dragen alle vijf hierboven omschreven bewijsstukken (het vierde bewijsstuk ingevuld en onderteekend op de aangegeven wijze) direct mede te bren gen. Daarom is voorgeschreven, dat aanvrage niet tot de met de invulling belaste ambte naren mogen toegelaten zonder de vijf voor geschreven bewijsstukken. Steuntrekkcnden. Zij, die in de week van 17 Januari tot 22 Februari 1941 steunuitkeering van Maatschappelijk Hulpbetoon genoten, dienen zich in het geheel niet te melden, aangezien deze aanvragen direct door den Dienst van M.H. aanhangig gemaakt wor den. Aanmelding: Op Woensdag 16 April van 115 uur: komen in aanmerking gezinnen met 2 of meer kinderen beneden 16 jaar; Op Donderdag 17 April van 95 uur: ge zinnen met 1 kind ,of meer kinderen beneden 16 jaar; Op Vrijdag 19 April van 95 uur: gezinnen met of zonder kinderen beneden 16 jaar; Op Zaterdag 19 April van 92 uur: alleen staande personen en gezinnen met en zonder kinderen beneden 16 jaar. Krachtiger optreden tegen dit kwajongenswerk. De Nederlandsche spoorwegen hebben ons, evacué's, prachtig door den winter heen ge holpen. We hebben wel eens een keer gemop perd over een slecht verwarmde coupé, we hebben wel eens gescholden op een trein, die een half uur te laat vertrok of binnenkwam, maar overigens stond „de spoor" altijd voor ons klaar. De Nederlandscne spoorwegen hebben dan ook allerminst aan ons verdiend, dat we haar behandelen als was zij onze vijandin. En toch lijkt het daar soms op. Toen we gisteren op het kantoor van den chef waren, toonde deze ons een klachtenlijst van de laatste dagen. Een treurig rapport, getuigend van ergelijk vandalisme van sommige reizigers. De sta tionschef in Alkmaar veronderstelde in een begeleidend schrijven, dat het jeugdige Nieu- wediepers waren, die zich aan die streken te buiten gingen en de stationschef, de heer Gouda, wist eigenlijk niet waar hij de daders had te zoeken. Wat men dan uitspookt in den trein? Een rapport van 27 Maart vertelt van het verdwijnen van een vrij groot aantal gordijntjes, gordijnroeden, koperen pen nen, glazen platen in bordjes „Verboden te rooken". En dat var 28 en 29 Maart geeft al geen opgewekter beeld te zien. Hier weer dezelfde vandalistische ver schijnselen. Vernieling zonder eenig nut, zonder eenig ander doel dan om te ver nielen, om baldadig te zijn. Kwajongens- werk, waarvoor eigenlijk de beste straf was, een kastijding met een rotting op zeker lichaamsdeel. Niet alleen in den evacuatietrein komen dergeijlke betreurenswaaridge daden voor. Ook van den Kooytrein moest een rapport op gemaakt worden en van den werftrein. De politie is met een en ander oj de hoogte gebracht. Het spoorwegpersoneel zal scherper toezien en tenslotte wordt het publiek ge vraagd om medewerking. Laat men oogen- blikkelijk het personeel waarschuwen als men dergeljjke flauwe en laffe streken ziet. Ver nielen van andermans goed is wel een van de laagste eigenschappen die zich openbaren. Het personeel heeft met de overvolle treinen toch al meer dan de handen vol. Men helpe het in het vinden van de vandalen. In ons nummer van j.1. Dinsdag heeft men gelezen, dat a.s. Zaterdag alle gemeentelijke bureaux in verband met de feestdagen ge sloten zullen zijn. Men vestigt er thans onze aandacht op, dat dit niet geldt voor het bureau „Sociale Za ken". Dit zal Zaterdag normaal geopend zijn. zoodat de steunuitkeeringen net als,op andere Zaterdagen plaats vindt. Zooals men weet werd eenigen tjjd ge leden Den Helder onveilig gemaakt door een aantal minderjarige jongens, die zich niet ontzagen bij het invallen der duisternis op pad te gaan en in de leeg staande woningen en winkelpanden in te breken. Herhaaldelijk slaagden deze veertien-, vijftien- en zestienjarigen er in voorra den goederen, die van hun gading waren, in de wacht te sleepen en van de hand te doen. Wij vernemen thans van be voegde -ijde bijzonderheden omtrent de berechting van deze jongens, die in' Alk maar voor den Kinderrechter versche nen zijn en aldaar berecht zijn. Bijzonder heden ook over de wijze van handelen en de wijze waarop zij hun misdadige plan nen uitwerkten. Gezien het feit, dat het hier zulke jeug dige personen betreft lijkt het ons beter de bijzonderheden van dit proces niet pu bliek te maken, aangezien het noemen van naam en toenaam, benevens de details der uitgevoerde „objecten", een handi cap kunnen vormen voor deze jongens bij hun terugkeer in de maatschappij. Vol staan wij dus mede te vermelden dat zij onder toezicht zijn gesteld en dat men zal pogen via een strenge correctie, van hen bruikbare men.-chen te maken, die een plaats in de samenleving verdienen. Een ernstige waarschuwing is dit alles echter wel voor diegenen onder de Hel dersche jongens, die eveneens met plan nen zouden rondloopen om zich op een dergelijke misdadige wijze in het bezit te stellen van andermans eigendommen. Bij de op 8 April j.1. gehouden eindles werd het diploma o.m. uitgereikt aan: J. Dros, Eierland (Texel); C. Hoogschagcn, Koegras; B. J. Kaan,Anna Paulowna; M. J. Roeper, Cocksdorp (Texel). Afgewezen één. Van de eerste naar de tweede klasse werden o.m. bevorderd de leerlingen: G. C. van Balen Blanken, Anna Paulowna; P. S. J. Groot, Den Helder; C. W. Hoogscha- gen, Anna Paulowna; G. M. Hoornsman, Ju- lianadorp; C. W. Kistemaker, Den Helder; P. Lont, Wieringen. Herexamen twee, niét bevorderd vier leer lingen. van 9 April 1941. BEVALLEN: W. PetersHendriksen, z. ONDERTROUWD: W. H. Schoonakker en A. C. Warmerdam. Als nu de voog'len in de reine luchten. Herboren zingen 't eeuwig schone lied. Zich juub'lend heffen boven 't aardse zuchten. Om wat de hemel hen aan schoonheid biedt. En als de bomen en de dorre weiden Zich groenen tot een lusthof voor het oog. En jonge bloesems zich. ontplooiend, spreiden Naar 't helder stralend zonnelicht omhoog. Dan wil ik treden in de luwe mijmer Der voog'lenwereld en der kinderen dal. En juichen om het goede in het leven. En God vertrouwen, Die ons leiden zal. Want eens toch zullen deze o n weerswolken Verwaaien in een nieuwe zonnedag. En zal weer Vrede wonen bij de volken. Die moede hunk'ren naar haar milde lach Dan zal een verre schaduw nog slechts duiden Op wat der wereld winter is geweest. En dreunend zullen alle klokken luiden Om Pasen, 't levend schone Lentefeest. W. A. Zaterdag- en Dinsdagmorgen geen werkliedentrein. In verband met de feestdagen zal a.s. Zater dag en volgende week Dinsdag, 's morgens geen werkliedentrein rijden, zoodat de éva- cué's in Koegras en Breezand den materieel- trein moeten nemen, willen ze naar Den Hel der gaan. Men houde daarmede dus wel reke ning. Evacué's in andere dorpen kunnen als ge woonlijk gebruik maken van den eersten diensttrein. De Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft bfj schrijven van 22 Maart 1941 aan den Burge meester medegedeeld, dat het arbeidsovereen- komstenbesluit voor het personeel van de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst buiten werking moet worden gesteld, aangezien de materieele rechtspositie van dit personeel zal worden geregeld volgens nadere voorschriften, welke voor alle arbeidscontractanten bij den luchtbeschermingsdienst in het geheele land ge lijk zullen zijn. Daartoe is het noodig, dat wordt bepaald, dat het arbeidsovereenkomstenbesluit 1935 niet van toepassing is op meergenoemd personeel. Aan gezien het bij bovengenoemd schrijven toege zonden model van,het met het personeel aan te gane arbeidscontract van 1 April 1941 moet worden gebruikt, is het noodig, dat de wijziging van het A.O.B. 1935 eveneens dien dag ingaat. In verband met een en ander stellen B. en W. den raad aldus te besluiten. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes", Doos 10 en 50 ct. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactla Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur, Het wil rrtij voorkomen, dat de auteur van F. en F. in zijn „Open brief aan burgemeester M. van Anna Paulowna" wel zijn fantasie heeft laten werken, maar geen open oog heeft gehad voor de feiten, die deze burge meester naar voren heeft gebracht. Waar wellicht de meesten van uw abonné's de Schager Courant niet lezen en dus geen oordeel kunnen vormen over de juistheid van alle verwijten aan het adres van Mr. Mijnlieff gericht, ben ik zo vrij enige plaatsruimte in uw blad te vragen. Bij een objectieve lezing van het stuk in de Schager Courant over de invloed van de eva cuatie der Heldersen op onze omgeving blijkt immers zonneklaar, dat mr. Mijnlieff geen enkel verwijt maakt aan de Heldersen zelf, doch slechts de aandacht vestigt op mis standen, die voor zijn eigen gemeente ont staan zijn en die met de tijd nijpender wor den. Het kan alleen aan een overprikkelde geestestoestand worden toegeschreven als men zich dit persoonlijk aantrekt; de Helder sen moeten toch begrijpen, dat ondanks alle meegevoel met de hun getroffen rampen, het leven verder gaat en dat men wel „mens" kan zijn. zonder allerlei misstanden met de mantel der liefde te bedekken. Ik hoop, mijnheer de Redacteur, dat binnen niet te lange tijd de droevige stoeten uitge wekenen tot het verleden zullen behoren en ieder in Den Helder z'n eigen leven weer zal kunnen beginnen. Maar tot zolang: het beste ervan maken en niet door foute critiek vetes kweken die niet noodig zijn. J. N.—M. Het spijt ons werkelijk, dat me vrouw J. N.M. in critisch opzicht terug gekomen is op het behandelde in de ru briek ..De Week in Feiten en Fantasieën" van Zaterdag 5 April j.1. En wel om reden, dat wij deze zaak liever als afge daan beschouwd hadden. Van tallooze zijden bereikten ons (wij zouden haast zeggen: uiteraard bewijzen van instem ming, doch juist om „het geval Anna Paulowna" niet uit te buiten, dit niet te maken tot „cause celèbre", maakten wfj daar geen melding van. Verzwegen wij echter thans eveneens dit ingezonden arti kel, dan laadden wjj den schijn op ons, dat wij met deze critiek niet goed weg wisten. Vandaar dat wij het opnemen. Ter zake thans: inzendster schrijft o.m. het waren geen Verwijten aan Helderschen, doch er werd alleen aandacht gevestigd op mis standen. Inderdaad, maar dan toch zeker misstan den, ontstaan door de tijdelijke bewoners. En, nogmaals, waren deze misstanden nu zoo onverdraaglijk, onduldbaar, ten hemel schreiend, dat de eerste burger van het dorp deze aan den kaak moest stellen onder den verzamelnaam „gezwellen"? Dat er moeilijk heden zijn in Anna Paulowna, in Heer Hugo- waard, in Schagen en voorts waar dan ook... wij zullen het waarachtig niet ontkennen. Moesten deze echter voor het voetlicht ge bracht worden op een wijze, zooals mr. Mijn lieff meende dat juist was? 't Komt ons voor van niet. Daarbij mevrouw: Anna Paulowna ls een zustergemeente van Den Helder. Laat zij dan ook eenige zuster lijke gevoelens toonen en bij het brengen van óók een offer in een aan offers ge bukt gaanden tijd niet dlreet het pres- teeren van dit offer van de daken gaan -chreeuwen en dat nog wel bij monde van den eersten burger. Dan blijft er van het ..offer" weinig over en sticht men on- pleizierige gevoelens in de harten van de ion de barmhartigheid toegewezen vluch telingen. Dat het reageeren geschiedde door iemand, die zich in een „overprikkelden" geestes toestand bevindt, wagen wij te betwijfelen. Evenwel, juist doordat vele Heldersche evacué's inderdaad zoo overgevoelig zijn (net als de Rotterdammers en de Vlissingers...) ware het een daad van wijs beleid geweest hier gezwegen te hebben. Waarom overprik kelde naturen nog eens extra te prikkelen met dergelijke publicaties, waarvan het praktisch nut als nihil aangemerkt kan worden? Met het slot van het ingezonden artikel z(jn w\j het roerend eens. Mevr. J. N.M. •schrijft daar: „laat ons er het beste van maken en niet door foute critiek veeten kweeken, die niet noodig zy n". Inderdaad me vrouw, laat de foute critiek achterwege biyven't zal ons, In het zwaarge- troffeu Den Helder, een oprechte vreugde zijn! Schrijver van F. F. Overal op de wereld waar aan geleden werd, heeh Kruschen zijn weldadige werking bewezen. Neem toch óók onder voortdu* rende controje van scheikun- dige-apotheker Bij apoth. en dreg. 1.47. 0.76, 0.41. Een poppenkast gaat op tournée. Zooals men zich ongetwijfeld nog herinneren zal werd er onlangs in ons blad de aandacht op gevestigd, dat de heer Slager, het bestuurs lid van de Speeltuinvereeniging „Den Helder", het initiatief genomen had enkele voorstellin gen te geven in Wieringerwaard. Deze voorstellingen zijn een groot succes geworden en het staat vast, dat er nieuwe op voeringen ter zijner tijd gegeven zullen wor den. Thans komt ons ter oore, dat de heer Slager ook contact heeft gezocht met in aanmerking komende personen in Breezand en Anna Pau lowna en bestaat de mogelijkheid, dat ook hier voorstellingen gegeven worden. In onder wijskringen is men enthousiast en verleent gaarne zijn bemiddeling aan het streven van den heer Slager: goed amusement tegen een zoo laag mogelijk of in het geheel geen hono rarium. Uiteraard zijn deze voorstellingen bedoeld voor de Heldersche jeugd in den Noordkop der provincie, die door de omstandigheden toch reeds zoo weinig gelegenheid tot ontspanning heeft. Natuurlijk is het in het minst geen be zwaar, dat ook de „poldersche" kinderen van deze poppenkast-voorstellingen, die in Den Helder bij de Speeltuinen steeds op hoogen prijs gesteld werden, profiteeren. In alle plaatsen tusschen Den Helder en Alkmaar is de heer Slager bereid op te treden, en zal hij zich gaarne met de organisatie, na overleg met de daarvoor in aanmerking ko mende instanties, belasten. Zoo ziet men, dat het speeltuinwerk van Den Helder, ook onder de moeilijkste omstan digheden, nog voortzetting ondervindt. Voorstel tot voorloopig doen op schorten van de overeenkomst voor de levering van electricltelt. Daar onder de tegenwoordige omstandighe den sinds geruimen tijd al zoo goed als geen stroom wordt afgenomen ten behoeve van de kustverlichting in deze gemeente en nog niet te voorzien is, wanneer die verlichting blijvend zal worden /hersteld, heeft de Hoofdingenieur- Chef van den technischen dienst van 's Rijks kustverlichting B. en W. voorgesteld de over eenkomst, welke krachtens raadsbesluit van 30 Juni 1937 ter zake van deze stroomlevering met het Rijk is aangegaan, voorloopig op te schorten. In de bedoelde overeenkomst is het tarief voor stroomlevering ten behoeve van de kust verlichting als volgt geregeld: leveringsprijs, bij een te waarborgen mini- mumjaarverbruik daarboven 0.04 van 21000 kWh 0.07 per kWh; daarboven0.04 maximale belasting boven 6 kW per jaar85. In het jaar 1940 bedroeg het stroomverbruik slechts 1951 kWh en de hoogst opgetreden maximale belasting 5.2756 kW. Voor dit ge ringe electriciteitsverbruik zou, bij toepassing van de overeenkomst, de onevenredig hooge som van 21000 X 0.07 1470.zijn ver schuldigd. Ook naar de meening van B. en W. is het daarom billijk, dat de overeenkomst tijdelijk n.1. tot aan het tijdstip, waarop de kustverlichting blijvend zal worden hersteld buiten werking wordt gesteld. Voor het jaar 1940 zou de stroomlevering alsnog kunnen worden berekend volgens het zgn. maximaal-tarief. Bij toepassing van dit tarief zal het Rijk deswege over het jaar 1940 aan het electricl- teitsbedrijf verschuldigd zijn: 1951 kWh 0.06 117.06 maximale belasting: 5.2756 kW k 120 633.07 korting65.51 567.56 Totaal 684.62 Indien de bijzondere omstandigheden voor 1941 nog mochten blijven voortduren, zal het stroomverbruik in dat jaar vermoedelijk zeer gering zijn. Op grond hiervan heeft de Hoofd ingenieur voornoemd gevraagd voor dat jaar niet het maximaal tarief, doch het gewone lichttarief A op het stroomverbruik te willen toepassen. De leveringsprijs zou dan dus 0.22 per kWh bedragen, verminderd met een korting van 0.01 per kWh. Van den kant van B. en W. bestaat hiertegen geen bezwaar, ender voorbehoud evenwel, dat de maximale belasting beperkt blijft tot 2 kW en dat bij overschrijding van .deze grens alsnog toepas sing van het maximaaltarief zal moeten plaats vinden. B. en W. stellen den raad voor in dien geest te besluiten. Weekrevue De Prins. Op de Literaire Grabbelton scbhrijft G. M. W. een aardig critisch stukje: „Een anonieme belager". Henry van Eysden Jr. bespreekt in een lezenswaardig opstel het ,,Eenmans"-too- neel", de Nederlandsche voordrachtskunst, waarin Charlotte Kohier zoo excelleert. M. J. Adriani Engels, de sportmedewerker van de Weekrevue,.besteedt aandacht aan het tennisseizoen en bespreekt o.m. de a.s. com petitie. De foto-reportage van de Weekrevue is deze week gewijd aan de „Werkkampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst" en L. v, L. schrijft in zijn Viuziek-kroniek over de Mat- theus-Passie en het optreden van de „Meister- sënger van Nürnberg". Voorts korte verhalen, uitvoerige boekbe sprekingen en de gebruikelijke rubrieken.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5