zwemsport geschiedenis Brifsche aanval op BERLIJN Een stukje r Dc positie der Joden Eden weer naar Londen terug V-S* kunnen Amsterdam mag boksen ONTPLOFFING door houtgas Laatste telexbericht Joego-Slaviëniet helpen Dc afstand waarop 's werelds grootste zwemmers struikelen Dreigbriefschrijver aangehouden Jonge Duitscher VEROORDEELD Belccdiging van den Führer Kroatische vrijheidszender in actie Mandsjoekwo: paradijs voor oude vrijsters 1 Engeland neemt Joego-S'avische schepen in gebruik Nota van Mexico aan Duitschland en Italië Prachtexemp'aren Met verlies voor den vijand afge slagen. Verscheidene dooden en gewonden in de rijkshoofdstad Britsche bombardementsvliegtuigen hebben hedennacht naar het D.N.B. verneemt, een voor hen met buitengewone verliezen ge paard gaanden aanval op de rijkshoofdstad ondernomen. Reeds bij het vliegen naar Ber lijn werden 11 vijandelijke toestellen door luchtafweergeschut en nachtjagers neerge schoten. Eenigc brisant- en brandbommen werden op woonwijken en openbare gebou wen geworpen. Daarbij werden weer twee ziekenhuizen getroffen. Brandbommen vielen bovendien op de beroemde Pruisische staats bibliotheek en de staatsopera. Voor den oor log belangrijke doelen werden niet getroffen. Er vielen verscheidene dooden en gewonden Een Hebreeër als voorzitter van een ouderccmmlssie. Onder deze koppen schrijft de Deutsche Zeitung: De oudercommissie van een Haagsch gymnasium geloofde-waarschij- lijk ter bescherming van haar Nederland- schen aard, dat het goed was een jood tot voorzitter te maken. En deze jood geloofde op zijn beurt zich door de overname van de functie van voorzitter in de zaken van den met-jood in het algemeen en den Nederlan der in het bijzonder te kunnen indringen. Het gevolg is dat deze jood in een D'uitseh concentratiekamp over deze demonstratie van Nederlandsch vrijheidsbegrip kan na denken. Er zullen beslist wel weer men- Schen zijn die zeggen dat de rechten der Nederlanders weer met voeten, zijn ge treden. Daarop is te antwoorden dat de rijkscommissaris kort geleden heeft ver klaard, dat de joden geen deel-van hét Ne- derlandsche volk uitmaken. De joden zijn voor den nationaal socialist DE vij and. De rijkscommissaris had uitdrukkelijk Verklaard dat over deze aangelegenheid geen verordening zal komen buiten de po- litionfele regelingen. De joden zullen wor den geslagen waar zij worden aangetroffen en wie hun partij kiest zal de gevolgen heb ben te dragen." Als zich ondanks deze vol komen duidelijke woorden een jood nog Zuu moedig voelt de belangen van de Ne derlanders te willen verdedigen maakt hij zicli daarmede gelijk schuldig al® hoofdda der van een tegen de bezettingsmacht ge richte actie en demonsetratie De gevolgen kunnen niet uitblijven. De familie van bo- vengenoemden jood kan echter nog blij zijn,zijn, dat het tot dusverre nog niet tot een verordening omtrent de behandeling ,van vijandelijke vermogens is gekomen. Het zal echter van allen twijfel zijn ontheven dat eenmaal de Nederlanders zelf de gevolgen te dragen krijgen welke clan allen zuilen treffen, die zich nog met joden ophouden. Door de instelling van een jodenraad zijn voorzorgen genomen dat de joden hun eigen belangen kunnen waarnemen. In de belangen van anderen hebben zij zich niet meer te mengen. Wan neer dé joden onder elkaar verkeeren en zich niet meer om zaken bekommeicn welke hen nu eenmaal niets meer aangaap dan kan nog een dragelijk overgangstijd perk vo.or hen geschapen worden, steeds met inachtneming van het standpunt dat joden vijanden zijn, en alzoo met alle voor zichtigheid, welke men tegenover vi.jan- 'dei£ moet bewaren Ze vrijer laten dan vei ligheidshalve mogelijk is, gaat ten eenen- male niet. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, is naar United Press meldt, per vliegtuig in Lissabon aangeko men, vanwaar hij terstond naar Engeland "is doorgereisd. 10 AMERIKAANSCHE KUSTWACHT SCHEPEN AAN ENGELAND AFGESTAAN. Het Witte Huis heeft gisteren bekend ge maakt, dat tien Amerikaansche kustwacht schepen aan Engeland zijn afgestaan. Bevoegde Amerikaansche economische kringen verklaren, dat de Ver. Staten on danks het telegram van president Roosevelt aan koning Peter niet in staat zijn, Joego slavië eenige materieele hulp op het hui dige oogenblik ter beschikking te stellen. Daarvoor maakt de Duitsche opmarsch veel te snelle vorderingen. Alleen wanneer het het Joegoslavische leger gelukt, de Duitsche troepen minstens verscheidene maanden te gen te houden, zou het wellicht mogelijk zijn, stukken geschut en machinegeweren van verouderd type, uit de voorraden van het Amerikaansche leger met de thans in Amerikaansche havens liggende Joegoslavi sche vrachtschepen te verzenden. Maar ook deze wapens zouden als gevolg van de in de Ver. Staten toch al bestaande schaarschte aan oefenmateriaal voor het eigen leger moeilijk geleverd kunnen worden. Eventueel zouden d aar n og eenige zendingen ver bandmiddelen bijkomen. POOTAARDAPPELEN VÖOR FABRIEKS ARBEIDERS. Aan alle gehuwden en kostwinners, werk zaam hij den N V II teri (late Hzn en Co. te Almelo werd deze week 20 kilogram pontaardappelen uitgereikt. Aan velen van hen was bovendien reeds een stukje tuingrond ter beschikking ge steld. 400 METER CRAWL: DE MOEI LIJKE AFSTAND. - HET FEL BE STREDEN ZWEMNUMMER. De opmerkelijke overwinning van Ali Stijl en de recordpoging van Bep van Schaik zetten nieuwen luister bij aan de Holiandsche zwemsport. Maar ook de interna tionale zwemwereld der heeren kent een verwoeden strijd, waar over hieronder meer: Nu de „zwem-meisjes" van ons land weer van zich doen spreken door bijzondere overwinningen en moedige record-pogingen willen wij eens stilstaan bij de prestaties der heeren-zwemmers, die elkaar overal ter wereld, in het bijzonder op de 400 meter het vuur na aan de schenen hebben gelegd. De „400 M.-crawl" is in de interna tionale zwemwereld min of m$er een sensatie der zwemhistorie ge worden en ook al bleven de verras singen op dezen afstand reeds in 1912 te Stockholm niet uit. toen de Canadeesclie student Gcorge Hodg- son maar net op liet nippertje inet minder dan een Meter voor sprong de overwinning tegen den befaamden Engelschnian Jack llart- field in de wacht kon sleepen, de meest befaamde strijd op dezen af stand dateert van 1824 tijdens de Olympische Spelen te Parijs. Als de „slag van Tourelies" zal deze ti tanenkamp in de annalen der zwemsport geboekstaafd blijven, maar wij zouden hem ook den ,drie-kampioenenslag" kunnen noemen, omdat de eer bij dien gedenkwaar- digen wedstrijd bestreden werd door 's we relds drie beste zwemmers: den Amerikaan Johnnie Weismüller, den Zweed Arne Borg en den Australiër Andrew Charlton. Het re sultaat. werd immers een der Olvmpische sensaties, want winnaar werd Weismüller en niet, zooals de algemecne verwachting luidde, Arne Borg. De Amerikaan die den titel op de 100 Meter al behaald had en dien men op de 400 Meter vrijwel geen kans gaf verzekerde zich met zijn zege van de twee de gouden medaille. Vanaf dien dag is liet nooit de „aangewezen favoriet" geweest die de 400 Meter wist te winnen. In 1928 kwamen de zvyein-rivalen der gc- heele aarde in Amsterdam bij elkaar en men staarde met diep ontzag naar een man die daar in bet Olympische water, waar de records sneuvelden met zijn grandioze zwempresaties toeschouwers en mededin gers verraste. Arne Borg was in Antwerpen in 1930 al van de partij geweest, maar zijn mededinging was zonder .resultaat geble ven. In 1924 beleefde hij de grootste teleur stelling van zijn leven in den strijd tegen Weismüller en eerst in Amsterdam ging 'n hartewensch in vervulling toen hij gedeci deerd winnaar werd op de 1500 Meter en., de beste kansen had op de befaamde vier honderd! Immers zijn tusschentijd in den eindstrijd op de 1500 Meter was 4 min. 52 sec. geweest en geen enkele van zijn tegen standers was ook maar in de buurt van de 5-minuut-grens geweest. En het resultaat? Niet Arne Borg won de 400 Meter, maar de „outsider" Zorilla uit Argentinië werd tot Olympisch kampioen gekroond en zelfs de tweede plaats moest de volkomen uitge putte Zweed nog aan een van zijn Austra lische rivalen, „Boy" Charlton afstaan. Al te hevig had oBrg zijn 1550 Meter zege gevierd en de triomf bejubeld, waarnaar liij acht jaar lang vergeefs gestreefd had. Japansche zwemwonders. De zwem-vakwereld zag in 1932 in Los Angelos de Japansche zwem wonders aan het werk en beleefde de dubbele triomf van het land der Rijzende Zon in het. crawl-zwem- men, op de 100 en 1500 meter, in 't borstzwemmen op de 200 meter en de fantastische resultaten bij het rugzwemmen. Geen menseh twijfel de eraan dat deze nieuwe bc'heer- schers der Olympische zwemwed strijden, die hun suprematie op de 100, 200 en 1500 meter al bewezen hadden, ook op de 400 meter zouden zegevieren. Intusschen, het was geen Japanner, die als eerste aantikte en ook op de tweede plaats was geen Nippon's zoon te vinden. De eindstrijd van de 400 meterkamp bracht wederom sensatie in den vorm van een Amerikaansch-Europeeschen tweestrijd, juis ter gezegd een duel tusschcn een vertegen woordiger van Hawai en Frankrijk, terwijl ie drie finalisten die den opgaanden zon op hun zwemtricot droegen, kansloos ach terbleven en de beste van hen het nog op het nippertje tot de derde plaats kon bren gen! Clarence Crabb uit Honoloeloe zege vierde met een verschil van l/10e secon de, vóór den Franschman Jean Taris en den Japanner Oyokoto Tarzan Crabb verdween van het zwemtooneel en werd in Hollywood, évenals zijn voorganger Weismüller, „Tarzan-vertolker"; Taris be reikte in de verste verte zijn prestaties van Los Angelos niet meer en in zijn plaats trad een nieuwe Amerikaansche figuur op den voorgrond: Jack Medita. En deze Jack Medita speelde in 1936 in Berlijn klaar, wat niemand met de Japansche prestaties voor oogen had durven veronderstellen, hij zette in den eindstrijd op de 400 meter de geheele Mikado-gemeente schaakmat, sloeg in deze sensationeelen eindstrijd den leidenden Utoh en Makino uit Los Angelos en liet al zijn tegenstanders achter zich. Voor de vier de maal in successie werd de favoriet op de Olympische 400 meter ontmoeting uit geschakeld. Men zou deze merkwaardige zwemgeschie denis nog kunnen voortzetten, omdat soort gelijke voorbeelden in tal van nationale kampioenschappen evenals in verschillen de internationale tournooien aan den dag traden. Wij behoeven daarvoor maar te her inneren aan de Europeesche kampioen schappen van 1931 te Parijs, waarbij niet de algemeen als favoriet beschouwde Fransch man Taris, maar de Hongaarsche sprintko ning Dr. Barany zegevierde enom dich ter bij huis te blijven: aan het sensationeele verloop van de jongste Olympische wedstrij den in Berlijn, die niet Willy den Ouden en niet, Ragnild Hveger, maar onze Rie Mastenbroek den titel brachten liet is niet te veel gezegd wanneer wij den 400-metor afstand als de sensatie der internationale zwemsport aanduiden! G. H. W. Honderd gulden betalen, of Dezer dagen werd bij de jiolitie te Ensche de door eenige personen aangifte gedaan, dat zij dreigbrieven hadden ontvangen, ge schreven in drukletters, waarin hun werd medegedeeld, dat zij zich op een bepaalden avond naar oen aangegeven plaats moesten begeven om daar een enveloppe met honderd gulden te deponeeren. Op het genoemde tijd stip posteerden zich eenige rechercheurs ter plaatse, maar de dreigbriefschrijver kwam niet opdagen. Eenige dagen later ontving oen der betrokkenen weer een brief, waarin hem met klem werd aangeraden, den volgen-, den avond honderd gulden in een doosje te deponeeren in de gang naast zijn woning. Op advies van de politie werd er inderdaad een doosje met honderd gulden neergelegd, waar na eenige rechercheurs op den uitkijk gin gen staan. Men zag echter niemand, maar toch bleek het doosje verdwenen te zijn. Hieruit concludeerde de poli tie, dat het geld door een bewoner van het naastgelegen pand moest zijn weggenomen. Onmiddellijk werd in die woning een onderzoek ingesteld en een achttienjarig jong- mensch, dat daar werd aangetroffen werd eens duchtig aan den tand ge voeld. t- 11ij ontkende met klem, malir daar de jongen vroeger ook al eens dreigbrieven had geschreven, en bovendien de honderd gulden in de woning werden gevonden, werd het jongmensch in arrest gesteld. Toen uit het onderzoek verder bleek, dat briefpapier van den patroon van den aan gehoudene was gebruikt voor' de dreig brieven, legde de .jongeman na eenige da gen een bekentenis af. ENKELE ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. Het A.N.P. meldt uit Den Haag. Slechts enkele vliegtuigen hebben in den nacht van Dinsdag op Woens dag boven ons land gevlogen. Hier en daar zijn doelloos brisant- en brandbommen geworpen. Schade werd niét aangericht, uitgezonderd op één plaats, waar de ruiten van een boerderij werden vernield. Ook In andere plaatsen ophef fing boksverbod. "V, Naar wij vernemen, heeft de regeerings- rommissaris voor Amsterdam voor de stad Amsterdam het boksverbod opgeheven. Bovendien hebben de burgemeesters van Heerlen, Hengelo en Venlo toestemmi gegeven voor het houden van openbare bokswedstrijden. DE BETALING DER LUISTERBIJDRAGEN NIET BIJ BANKEN. Houders van radio-ontvangtoestellen heb ben in sommige gevallen hun luisterbijdra ge betaald door tusschenkomst van bank instellingen. gemeentelijke ophaaldienst enz Bij deze wijze van betaling kwamen belang hebbenden echter niet in het bezit van een geldig bewijs, dat de luisterbijdrage is be taald. De op deze wijze gestorte bedragen zullen daarom worden terugbetaald. Betrok kenen wordt verzocht ten spoedigste aan hun verplichtingen te voldoen door storting of overschrijving van de verschuldigde bedra gen op postrekening nr. 400200 van het staatsbedrijf der P.T.T. Voor diétributieluistcraars heeft het boven staande eveneens belang, doch alleen voor de over het eerste kwartaal 1941 te verrich ten betalingen. Na dit eerste kwartaal zijn de distributieluisteraars zelf van alle zorgen in dit opzicht ontlast: hun luisterbijdrage wordt nadien door de distributiecentrale waarbij zij zijn aangesloten, tegelijk met de kosten van het distributieabonnement ge- ind. Zedelijke misdraging gestraft 'Het landsgerecht heeft een Duitschen .jon gen man, die zich in den zomer 1940 in een Limburgsch dorp door exhibionisiische han delingen jegens minderjarige meisjes toen deze van school naar huis onderweg waren ernstig had misdragen, overeenkomstig den eisch van den generaalsstaatsanwalt tot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Bij deze strafoplegging werd overwogen, dat juist omdat verdachte een Duitscher is, de gepleegde feiten tegenover onschuldige jonge kinderen in een door Duitschland be schermd gebied een zeer ernstig karakter hebben. Anderzijds werd in aanmerking ge nomen, dat verdachte nog een blanco straf register had en dat hij nog vrij jong was. Om het bevriezen door nachtvorst te voorkomen, worden de aard appelen op het veld .aangeaard". Naast de regels wordt een flinke laag aarde als een dijkje opgeworpen, welke het jonge teere gewas moet beschermen (Foto Pax Holland) UITVLUCHT DAT MUSSOLINI WAS BEDOELD, BAAT VERDACH TE NIET. Een 35-jarige boekbinder te Leiden had zich einde Januari in beleedigcnden zin uit gelaten over den Fuehrer van het Duitsche rijk. Hij had nl. allerlei schampere opmer kingen gemaakt bij de aanschouwing van een in de uitstalkast van een winkel aldaar neergelegde plaat, waarop de afbeelding van den Fuehrer voorkwam. Voor het landsgerecht beweerde verdachte dat deze opmerkingen een plaat golden waarop Mussoiini was afgebeeld. De winkelier, als getuige gehoord, ver klaarde echter, dat geen plaat met de af- beleding van Mussoiini in zijn etalage aan wezig was geweest, wel een waarop de Fueh rer en maarschalk Goering waren afgebeeld. De patroon van den verdachte schetste de zen als een stil. ingetogen werker, die reeds 15 jaren bij iiem in dienst was en nimmer aan politiek had gedaan. Verdachte werd, nadat de Generaalstaats anwalt een jaar gevangenisstraf had ge- eischt, door rechter Joppich tot acht maan den met aftrek van preventief veroordeeld. Nog goed afgeloopen. In een woonhuis aan den Statenweg te Rotterdam is een ontploffing voorgekomen, welke wonder boven wonder geen slacht offers heeft gceischt. De bewoners van het pand, de heer C. J. van den Rijn, stookte in een haard houtblokken. Waarschijnlijk verzamelden zich houtgassen in den schoor steen, waardoor zich om 7 uur een ontplof fing voordeed, welke den schoorsteen ver nielde, een stuk daklijst van liet pand, na bij den uitgang van den schoorsteen van het dak op straat deed storten en eqn groot ,deel van het meubilair verwoestte. Er is geen brand ontstaan. Dr. Matsjek voor landverrader uitgemaakt. De Kroatische vrijheldszendcr der Oestasja schijnt een steeds krachtiger invloed uit te oefenen op de wilsvorming van het Kroati sche volk, aangezien de Servische gendarmes naar de zender mededeelt, er toe overgaan de Kroatische bevolking de radiotoestellen te ontnemen. Voorts meldde de spreker van den zenrler, dat de verwarring onder de Ser- ven voortdurend toeneemt. Retrcffende de houding van Matsjek verklaarde de zender, dat zijn verraad thans voor ieder duidolijk is. Hij heeft geen recht meer uit naam van het Kroatische volk te spreken. Zijn terug keer naar Agram is Dinsdag geschied onder bescherming van een machtig detachement gendarmerie. In „deze historische dagen der natie n.u reeds „het ochtendrood van de vrijheid gloort", heeft hij niet beters weten te doen dan op te roepen tot onderwerping aan Belgrado en discipline jegens de Servi- achy gendarmes. "1 LS De vrouw in Mantsjoekwo heeft de beste huwelijkskansen. teressante resultaten van de eer- ste volkstelling in het nieuwo keizerrijk. EEN OVERSCHOT AAN MANNEN. Hsinking, April 1941 (V.P.B.) De resul. talen van de eerste in Mantsjoekwo gehou. den volkstelling zijn thans bekend gemaakt. Tot voor kort wist men niet precies hoeveel inwoners het nieuwe Oost-Aziatische keizer- rijk Matsjoekwo eigenlijk telde. Alle daar- over gepubliceerde cijfers berustten min of meer op willekeurige schattingen. In (}9 meeste gevallen stond in de statistische jaar boeken te lezen, dat het bevolkingsaantal van Mantsjoekwo 32.000.000 bedroeg, hij Pen totale oppervlakte van 13.000.000 vierkante ki. lometers. Het vorige paar besloot de regeering van Mantsjoekwo voor de eerste maal eens een volkstelling te houden, die er aanspraak op zou mogen maken, strikt nauwkeurig te zijn Deze had plaats op den eersten October 1940, nadat diverse zorgvuldige voorbereidingen getroffen waren. Het resultaat bracht vele verrassingen. In de eerste plaats bleek, dat op 1 October 1940 in Mantsjoekwo 43.234.000 menschen leefden. Dat be- teekende dus niet minder dan een fout van ongeveer tien millioen. Hierdoor neemt Mantsjoekwo thans de negende plaats in op de wereld- lijst. Het volgt op Italië en slaat Frankrijk, dat pas op de tiende plaats komt. Belangwekkend is ook de plaatselijke ver deeling van deze niiilioenen. liet land telt vijftien groote steden. Aan de spits staat de vroegere hoofdstad Moekden met 1.100.000 ia woners. Op de derde-plaats de huidige hoofd stad Hsingking met 50.000 zielen. Andere groote steden, die vooral in den laatsten tijd een hoogen vlucht hebben genomen zijn Tsitsikar, Cliamoessoe en Pensjisjoe. Bevolking is ongelijk verdeeld. Opvallend is de zeer ongelijkmatige verdee ling van de bevolking over de provincie Moekden, waar een vierde deel van de be volking woont. Men komt op 138 bewoners per vierkante kilometer. In de andere pro vincies is daarentegen de bevolkingsdicht heid buitengewoon gering. Een andere ver rassing was wel dat Mantsjoekwo door deze eerste volkstelling te boek is komen te staan als het land, dat het armste is aan: vrouwen op de geheele wereld. Op elke 124 mannen, telt men slechts honderd vrouwen. De pro vincie Ileilio spant de kroon niet een verhou ding 327100. Men zou daaruit de conclu sie kunnen trekken dat de huwcrlijkskansen voor de vrouw nergens zoo goed staan als in Mantsjoekwo. In Amerika is ongeveer 100.000 brt. beschikbaar. Volgens een bericht van de New York Journal American heeft de Joegoslavische gezant in Washington tijdens onderhande lingen met de vertegenwoordigers van het Britsche ministerie van scheepvaart mede gedeeld, dat de Joegoslavische regeering toestemt in het gebruiken der Joegoslavi sche schepen door Groot-Brittannië. Joegoslavische scheepvaartagenten 1 te New York ramen de beschikbare tonnage van de Joegoslavische koopvaardijvloot in de Amerikaansche havens op 80.000 a 100.000 brt., hetgeen ongeveer overeenkomt, met twintig schepen. Waarom de schepen der spilmo- gendheden in beslag genomen zijn. Het Mexicaansche ministerie van Buiten- landsche Zaken heetf bekend' gemaakt, dat het de regeering van Duitschland en Italië ervan verwittigd heeft, de dc Mexicaansche regeering gedwongen is de in Mexicaansche havens liggende 12 Italiaansche en Duitsche schepen in beslag te nemen, aldus meldt U. P. Deze inbeslagneming is noodzakelijk geworden door de tengevolge van den oor log sterk gestoorde neutrale scheepvaart en door de bezorgdheid, dat sabotagedaden zou den kunnen voorkomen. In de Mexicaansche nota wordt verklaard, dat Mexico bereid is na beëindiging van den oorlog een schade loosstelling met rente voor cle schepen te be talen. VERIJDELDE SERVISCHE AANVAL OP HONGAARSCH GEBIED. Servische grenstroepen hebben, naar liet Hongaarsche persbureau meldt, Dinsdag avond geprobeerd een overval op Hon- gaarsch gebied te doen bij Rardocom.ior en Somogyudvarhély ten Zuiden van Groot" Kaniz. Do overval werd door de Hongaren afgeslagen. Dronken trap. meisjes rollen van de Tn een café aan den Badhuisweg te Rem llaag waren gisteravond twee jongerneis- jes van zeventien en achttien jaar zoozeer onder den invloed van sterken drank, 'lat zij van de trap gevallen zijn Het oudste meisje, dat in de Netscherstraat woont, kreeg een hersenschudding. Hot andere meisje woont in de Jacob Carsstraat en kreeg een kneuzing aan den rug. Beiden zijn volgens het Vad. naar het ziekenhuis an den Zuidwal gebracht.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6