Verduistering „Economische rechters" blijft noodzakelijk BERKHOUTER zocht uitkomst Honderd procent erop gelegd Door dc Joegoslavische grensverdediging gedrongen Het dal van de Save bezet Drie jaar voor vechtersbaas zullen oordeelen Padvinders-organisaties ontbonden 486e STAATSLOTERIJ Daitsch weermachtbericht Wijziging in benoeming onderwijskrachten (taliaaosch weermachtbericht Zaak den Brok in hooger beroep berecht. Het Bossche gerechtshof heeft arrest ge wezen in de zaak tegen den fabrieksarbeider van E. uit Oss, die in den nacht van 12 op 13 October van het vorige jaar bij een vecht partij den arbeider den Brok met een mes in de borst heeft gestoken. Den Brok is aan de gevolgen overleden. De rechtbank had van E. wegens doodslag tot drie jaar gevangénisstarf veroordeeld. Hij berustte in dit vonnis, doch de officier van justitie, die zes jaar gevangenisstraf had ge ëischt, teekende hooger beroep aan. Bij de behandeling in appèl eischte de advocaat-ge neraal wegens doodslag een gevangenisstraf van vijf jaar. Het Hof heeft van E. thans veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Zoogenaamd van geld beroofd. Op de Zaterdagsche zaadheurs, welke te Hoorn in dp zalen van het park wordt ge houden, deed een der bezoekers, afkomstig uit de gemeente Berkhout, aangifte, dat hem een portemonnaie inhoudende 80 A 90 gulden, was ontrold De politie sloot de deuren en fouilleerde de pl m. 150 aanwe zigen. echter zonder resultaat. Nadien deden zich gezichtspunten voor welke er op wezen, dat de aangifte wel eens gefingeerd zou kunnen zijn. Na een streng verhoor heeft de man gisteren be kend, dat dit inderdaad het geval is ge weest. Financieele moeilijkheden hadden hem hiertoe gebracht. Voorjaar in de hoofdstad. De eendenvijver in het Vondelpark, in den zomer de special* attractie voor de jeugd, heeft ook nu al w**r de belangstelling van Jong Amsterdam (Foto Pax-Ho!land) «ita, Over distributie zondaren, ham steraars, prijsopdrijvers enz. enz. INGAANDE 15 MEI ANDERE RECHTSPLEGING. Het verordeningsblad van heden brengt een belangrijk besluit van den secretaris generaal van het departement van justitie met betrekking tot de berechting van straf zaken, rakende het economische leven. Voor berechting dezer strafzaken wor den bij idere arrondissements rechtbank „economische rechters" aangewezen. De economische rechter oordeelt in eer sten aanleg bij uitsluiting over alle - mis drijven en overtredingen, waartegen straf Is bedreigd in: De landbouw-crisiswet 1933; De bodemproductiewet 1939; De distributiewet 1939; De prijsopdrijvings- en hamsterwet '39; De voorschriften uitgevaardigd op grond der verordening betreffende het beperken va n werk De voorschriften uitgevaardigd op grond der verordèning betreffende het vervoer van personen en goederen: De voorschriften uitgevaardigd op grond van artikel 3 der verordening no. 111 /1940 betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen; De voorschriften uitgevaardigd op grond van artikel 8 der verordening betref fende de totstandkoming van regelingen in zake loonen. salarissen en andere ar- beidsvorowa arden Tiet priisheheersrhingshesluit: Het voedselvoorzipningshesluit; De verordening betreffende de verplich ting tot het, verrichten van diensten en be treffende de henerkina' ton aanzien van het veranderen van betrekking; Het deviezenheshiit 194-1 Het organisatiebesluit. voedselvoorziening 1941 Andere rechtsvoorschriften, voor zoover dpze zulks uitdrukkelijk benalen. een en ander voor zoover deze strafbare feiten tot de kennismaking van de rechterlijke macht bebooren. Op het rechtgeding voor den economi- sehen rechter vinden de bepalingen betref fende het rechtsgeding voor den politie rechter overeenkomstige toepassing, be houdens o.a de navolgende afwijkingen: Noch togen de kennisgeving van verdere vervolging, noch tegen de dagvaarding wordt een bezwaarschrift toegelaten; De rechter kan van het hooren van op de lijst van getuigen voorkomende niet ver schenen getuigen afzien, indien hij dit hoo ren voor de beoordeeling van de zaak niet bepaald noodzakelijk acht: De rechter is niet verplicht, op verzoek van den verdachte schriftelijk vonnis te wijzen. Geen verzet, wel hooger be roep. Tegen uitspraken van den economischen rechter kan geen verzet worden gedaan. De vprdachte kan hooger beroep instel len in de gevallen waarin vrijheidsstraf of geldboete van f 200.is opgelegd. Het openhaar ministerie kan hooger beroep in stellen in de gevallen waarin een dezer straffen werd gevorderd. De herechtiging in hooger beroep is toe vertrouwd aan bijzondere kamers van het gerechtshof, bestaande uit drie leden. Dit besluit treedt in werking op 15 Mei 1941. Het is niet van toepassing op zaken, voor diep datum bij eenig gerecht aanhangig gemaakt. Krachtens verordening van den Rijks commissaris werden door de veiligheids politie de gezamenlijke padvindersorgani saties in het bezette Nederlandsche ge bied ontbonden en verboden, meldt het A. N.P. en vervolgt- De Nederlandsche padvinders, die een deel waren van de internationale boy scouts-beweging en centraal vanuit het in ternationale padvindershiireau te Londen geleid werden, waren een actief instrument der Britsche cultureele en politieke propa ganda. Ook na de bezetting werd deze tegen de belangen van het Duitsche rijk gerichte werkzaamheid voortgezet. Daar de Neder landsche padvinders, wier leiding eenzij dig op Engeland was ingesteld ondanks uitdrukkelijk verbod talrijke tochten en voorbereidend militaire oefeningen hielden zijn de van het standpunt der bezettende macht niet duidbare padvindersorganisa ties ontbonden. De zorg voor de provisiekast. Het boonen-zaaien it in vollen gang. Het is, zooals dat In landbouwersterman heet, een .ruggig" werk (Foto Pex-Hofland Lydia Veicht en Horst Faber namen deze week deel aan de kunstrij-demonstraties, welke ter afsluiting van het seizoen op de kunstijsbaan van de Apollohal te Amsterdam plaats hadden (Foto Pax-Holland) Ernstige prijsopdrijving te Hoorn Wederom is door de gemeentepolitie t« Hoorn een ernstig geval van prijsopdrij ving achterhaald. Een winkelier in gordijn stoffen, kieeden, enz. had zijn prijzen in enkele gevallen op meer dan 100 procent boven het wettelijk toegestane maximum gebracht. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt, terwijl een groot gedeelte van den winkelvoorraad in beslag is genomen. (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 9 April 1941 Hooge Prgzen f 20.000.— 19760 i 5.000.— 6106 f 400.— 4172 f 200.— 5909 i 100.— 2119 Prijzen van f 30. 1042 1539 1782 1990 2087 2090 2143 2283 2556 2596 2663 2728 2950 3011 3782 3859 4169 4185 4523 4985 5122 5170 5178 5533 5772 5834 6091 6773 7047 7082 7266 7375 7418 7669 7791 7847 8749 9299 9734 9820 9889 10663 10704 11868 11981 12218 12318 12539 12741 12822 12832 12852 13237 13406 13511 13913 14023 14338 1483u 15080 15204 15370 15387 15489 15848 16052 16212 16669 16814 16833 17164 17354 17422 17700 17858 18480 18490 18703 18725 18744 18838 18948 19005 19273 19681 19728 19936 19939 19942 20025 20246 20688 21102 21517 21933 Het langer licht blijven 's avonds Scheiding tusschen de Joego- de moderne verdedigingslinie, doorbro ken. In het kader der aanvalsoperaties in Cyrenaica door Italiaansche en Duitsche afdeelingen hebben troepen van het Duit sche Afrika-corps op 7 April Derna bereikt De strijd van het luchtwapen tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart en voor den oorlog belangrijke doelen in Groot-Brittanniö werd met sterke krachten en groot succes verder gevoerd. Hieraan hebben vooral de formaties der luchtvloot van generaal veldmaarschalk Sperrle deel genomen. Vliegtuigen der gewapende ver kenning brachten aan de Britsche oostkust een koopvaardijschip van 4000 brt. tot zin ken en beschadigden drie andere groote schepen door homtreffers Ten oosten van Skcgness plaatste een a kenningsviiegtuig in scheervlucht twee io - treffers van zwaar kaliber op een Britschen torpedojager. In den afgeloopcn nacht heb- ben verscheidene, honderden vliegtuigen cpnenvolgende golven talrijken hav.eJ!" industrieeie installaties in Zuid- en Midden Engeland aangevallen. De voornaamste aan val was gericht tegen fabrieken der vlieg- tuigbewapeningsindustrie in het stadgebiei van Covcntry. Duizenden brand- en brisantbommen ver oorzaakten groote vernielingen aan de in dustrieeie installaties. Ook in de haven-en dokinstaïlatie van Portsmouth vielen tal rijke branden waar te nemen. In sNoord Afrika bestookten gevechts- en torpedo vliegtuigen succesvol vrij groote vijandelijke troepenconcentraties met bom men en de boordwapens. Een Britsch gevechtsvliegtuig werd in Cyrenaica neergeschoten. In den nacht van 8 op 9 April vloog de vijand enkele malen naar de kusten van het bezette gebied. Een vrij sterke afdee- ling van het Britsche luchtwapen vloog op nieuw het Noord-Duitsche kustgebied bin nen on wierp op verschillende plaatsen hrand- en brisantbommen. De voornaamste aanval van den vijand was gericht op Kiel. Hier werd aanzienlijke schade veroorzaakt, waardoor een vrij groot aantal dooden en gewonden onder de burgerbevolking is ge vallen. Bijzonder scholen. Ten aanzien van de benoeming en het ont slag van onderwijzend personeel van bijzon- zondere scholen vindt dit bepaalde toepas sing, met dien verstande, dat het schoolbe stuur in de plaats van burgemeester en wet houders en van den gemeenteraad treedt. STEENLAWINE IN ITALIAANSCH DORP. Drie kinderen gedood. In de streek van het Italiaansche dorp Cuneo is een geweldige steen lawine neergekomen, die met ont zaglijk gedonder vijf boeren hutten van het plaatsje Tissonne volledig bedolf. Drie kinderen, die in de hut ten sliepen en dertien runderen wer den gedood. MET VUUR GESPEELD. Groote landbouwschuur afge brand. Een zesjarig buurjongetje heeft, doordat het emt vuur speelde, e engroote schuur van den landbouwer G. J. Ophof te Ber- gentlieim, in hrand gestoken, tengevolge waarvan dit gebouw tot den grond toe af brandde. De geheele inhoud, bestaande uit hooi, stroo, turf en landbouwgereedschap pen, ging verloren, zoodat de schade groot is. De boerderij kon behouden blijven. DE AANGIFTE EN AMNESTIE BELAS TINGEN EN DEVIEZEN. Termijn van aangifte verlengd. zal er wel voor het grootste gedeelte schuld aan hebben dat zoo hier en Slavische en Grieksch-Engel- sche strijdkrachten. daar de bevolking de voorgeschre ven verduisteringsmaatregelcn ver waarloost. Dit kan natuurlijk aan leiding geven tot groote onaange naamheden, waarop wij in een vroe ger bericht reeds eerder hebben ge wezen. Men zal dus goed doen z'n verduistering nog eens goed na te loopen en loe te zien of het mate riaal na het veelvuldig gebruik soms hier en daar wat vernieuwd moet worden. Het is in uw eigen belang, dat de voorschriften dienaangaande zoo goed mogelijk worden nageleefd. Berlijn, 9 April. D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Snelle troepen en divisies infan terie onder bevel van generaalveld maarschalk List zijn, vanuit Bul garije door de Joegoslavische grensverdediging heengebroken, en ondanks moeilijk bergachtig terrein meer dan 100 kilometer diep in het bekken Uuskuub (Skoplje) doorge drongen en over de Vardar getrok ken. Hierdoor is de scheiding tus schen de Joegoslavische en Grieksch-Engelsche strijdkrachten voltooid. Verder zuidelijk zijn ande re afdeelingen over het meer van Doiran op Grieksch gebied doorge- Het verordeningenblad van heden bevat een besluit van den secretaris-generaal v. het departement van financiën, houdende wijziging van het besluit, betreffende de verplichting tot aangifte en betreffende ara nestie op het gebied der belastingen en der deviezen. Ingevolge dit nieuwe besluit is, de datum van 15 April 1941 thans veranderd in 20 Mei 1941. Volgens het ge wijzigde besluit moet dus de aangifte, zon der dat daartoe een bijzondere uitnoodi- ging wordt gedaan, geschieden voor of op dien datum. Secretaris-generaal moet voor de aanstelling de voordracht beoor delen. Ook gegeven ontslag dient te wor den goedgekeurd. Het niewe verordeningenblad brengt een belangrijk besluit van den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, betreffen de benoeming en ontslag van onderwijzend personeel aan gemeentelijke en bijzondere scholen, dat heden in werking treedt. Daarbij wordt o.a. bepaald: Indien de gemeenteraad in een vacature in het onderwijzend personeel van een school voor lager, uitgebreid lager, middelbaar, gymnasiaal of nijverheidsonderwijs of van een kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen door de benoeming van een vaste leerkracht moet voorzien, plaatsen burgemeester en wethouders, zoo mogelijk 3 maanden vóór het openvallen der betrek king, een oproep in de door den secretaris generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming aan te wijzen nieuwsbladen of tijdschriften. De benoeming vindt plaats aan de hand van een voordracht, welke door burgemees ter en wethouders aan den secretaris gene raai van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming of aan de door dezen aangewezen instantie wórdt voorgelegd. Deze voordracht bevat de met' re denen omkleede aanbevelingen van drie per sonen, die voor het geven van het. betreffen de onderwijs bevoegd zijn De secretaris-ge neraal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming ol de door dezen aangewezen instantie kan deze voordracht geheel of ten deele afwijzen. De beslissing is met redenen omkleed. Wordt de voordracht geheel afgewezen, dan wordt een nieuwe voordracht ingediend, welke weder om de met redenen omkleede aanbevelingen van drie personen bevat. Voor het geval er geen drie geschikte krachten voor de voor dracht beschikbaar zijn, is een voordracht van twee. of zoo noo'dig een voordracht van één voldoende. De overeenkomstig artikel 2 ingediende voordracht wordt beschouwd als goedge keurd, wanneer de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap cn cultuurbescherming of de door dezen aan gewezen instantie zich niet binnen zes we ken na ontvangst van de voordracht daar omtrent heeft geuit. Voor het geval in een vacature door het benoemen van een tijdelijke leerkracht wordt voorzien, wordt gehandeld op dezelfde wijze als voor een benoeming in vasten dienst, vvanneer de benoeming geschiedt voor den tijd van vier maanden of langer, of wanneer sedert het openvallen van de betrekking tot liet in dienst treden van de nieuwe leer kracht meer dan vier maanden verloopen zijn. Het beoogde ontslag van leerkrachten moet den secretaris-genaraal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming of aan de door dezen aangewezen instantie worden medegedeeld, tenzij het ontslag op verzoek van den betrcffcnden per soon geschiedt, Het ontslag wordt beschouwd als goedgekeurd, wanneer de secretaris-ge neraal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming of de door dezen aangewezen instantie zieh niet binnen zcs weken daaromtrent heeft geuit. drongen. Tot dusver werden in Zuid-Servië meer dan 20.000 gevan genen, waaronder zes generaals, ge maakt. De buit aan stukken ge schut en oorlogsmateriaal van aller lei soort is groot. Aan de Grieksche grens hebben de onder het bevel van generaal veldmaarschalk List staande divisies bergjagers en infan terie, gesteund door duikbommenwerpers en luchtdoelartillerie na verbitterde ge vechten de zg.n. Metaxas linie, een in jarenlange arbeid in het gebergte gebouw- Ergens in Italië, 9 April (Stefani). Weer machtbericht nr. 306 luidt als volgt: Aan de Julische'grens hebben onze voor uitgeschoven detachementen Kransjska Go- ra in het dal van de Save bezet. In Albanië, aan het Joegoslavische front, bedrijvigheid van kleine detachementen. Wij hebben talrijke groepen krijgsgevangenen ge maakt met hun wapens. Aan het Grieksche front hebben wij een vijandelijken aanval van plaatselijken aard afgeslagen en eenige honderden krijgsge vangenen gemaakt, Onze bombardementsfor maties hebben te Sebenico voor anker lig gende vlooteenheden en watervliegtuigen aangevallen. Een schip van middelgroote 'tonnage werd getroffen. Verscheidene water vliegtuigen, gemechaniseerde strijdmiddelen en barakken werden beschadigd, installaties van de luchtbases Divuije en Vodice zijn ge bombardeerd en kregen ernstige schade. An dere toestellen van ons luchtwapen hebben gemechaniseerde colonnes, vrachtauto's en ravitailleeringscolonnes aangevallen. In Cyrenaica zeHen de Italiaansch-Duit- sche strijdkrachten na in een schitterende manoeuvre den weerstand, die geboden werd door vijandelijke gemechaniseerde detache menten en die vooral sterk was te Msus en Mcchili, na de herovering van Derna de ach tervolging van den vijand voort en zijn bezig met dP zuivering van het uitgestrekte ge bied, dat opnieuw bezet is. Eenheden van het Duitsche vliegercorps hebben concentraties van troepen en geme chaniseerde colonnes van den vijand gebom bardeerd en met mitrai-Heurvuur bestookt. In Oost Afrika heeft de vijand Opnieuw krachtig den aanval ingezet in den sector van Massaoua. In de andere gebieden is de toestand in zijn geheel ongewijzigd. Een van onze motortorpedobooten heeft een zware Engeische kruiser op de Roode Zee getorpe deerd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8