NIPPER EN PELLE Het kweeken Ik heb gekozen, Arkadi Britten in Cyrenaica met omsingeling bedreigd Amerika en de strijd op den Balkan ïfaliaansch weerroacMericlif Frauduleusgeslacht vleesch in bes'ag genomen Minderjarig meisje aan nasporing der politie onttrokken Mooument voor gesneuvelden te Oegstgeesf van IradijsJ EET HET OP MET GROEN EN AL Ook sterrekers en tuinkers een smakelijke boterhambelegging. Ieder, die slechts een klein tuin tje heeft kan radijs en sterrekers zelf verhouwen, zelfs in stadstuin tjes is dit mogelijk. Beide zijn pro ducten, welke in het voorjaar zeer belangrijk zijn door hun hoog vi tamine c gehalte. Radijs groeit op de meeste gron den en stelt geen hooge eischen aan den bodem wat voeding be treft. Vooral met stalmest wordt matig gemest, omdat anders veel blad en weinig knol wordt gevormd. Van de kunstmest wordt het best van de korrelmest gebruik gemaakt, bijv. per 10 vierk. meter 400 gr van de bekende soort 12 X 10 X18. Deze hulpmest wordt, evenals de stalmest ondergespit Wanneer de grond in vorige jaren normaal gemest is geworden, kan nu desnoods zonder bemes ting worden volstaan. In elk geval wordt de bodem een steek diep losgespit. Vroeg zaaien. Radijs is wel een van die gewassen, welke vroeg gezaaid kunnen worden. C\ zandgrond kan dit vanaf half Maart, op zware gronden begin April. Per vierkante meter grond gebruiken wij 5 gram zaad en als zaad om buiten te teelen de z.g. volle grondradijs. Deze kan ih verschillende soorten worden aangeschaft bij den zaad- handel. Bekende en veel gebruikte soorten zijn o.a. de ronde roode en de halflange scharlakenroode witpunt. Wij harken de oppervlakte goed fijn en gelijk en maken daarna met behulp van een stokje geultjes van plm. 4 cm diep en op 15 cm onderlinge afstand. Hierin wor den de zaden regelmatig verdeeld en daar na de geultjes gevuld met aarde en matig aangedrukt op lichte grond. Past op de vogels. In de komende dagen zij men op z'n hoede voor de vogels, welke graag jacht maken op het zaad en daarvoor de grond omwoelen. Het beste doet men een stukje net of gaas te spannen of zwart naaigaren op 10 cm boven den grond aan te brengen aan in den grond gestoken stokjes. Eind Maart gezaaid, kan eind April begin Mei geoogst worden. Wij zaaien tot eind April begin Mei, daarna niet meer. De oogst komt dan in een te warmen tijd, waardoor de knolletjes in een ommezien dik en voos worden. In de warme dagen zaait men geen radijs, begin Augustus kan hiermede weer begonnen worden. Hiervan kan in September worden geoogst. Wie over een broeibakje beschikt kan daarin reeds vanaf begin Maart zaaien op bovengenoemde manier. Wanneer het zaad kiemt, wordt overdag geregeld lucht onder de ramen toegelaten. Hiervoor ge bruikt men de speciaal aangeboden broei- radijs in de verschillende vormen en kleu ren. STERREKERS. Sterrekers of tuinkers kan vanaf begin April buiten gezaaid in vooraf gemaakte geultjes. Men zaait vrij dik en sluit de geultjes goed. In gezinnen met kinderen, kan men ieder kind zijn eigen letter laten zaaien. Na 4 k 5 weken wordt geoogst. Ook dit gewas wordt alleen in het voorjaar ge kweekt. Ih den zomer schiet het spoedig zaad. Sterrekers kan vervroegd worden Feuilleton Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner 24. 1 Januari. Dertig graden vorst. Windstilte. Duisternis. De wolken hangen laag en dicht opeen ge pakt aan den hemel. Het scheelt niet veel, of zij raken de aarde. Vandaag, op Nieuwjaarsdag, heb ik weer een gedicht geschreven. Ik weet niet goed meer, hoe het gebeurde maar het stond plotseling op papier. Het was uit de duister nis geboren. Ik denk, dat ik het daarom „Ver langen naar het licht" noemde. Vroeger heb ik af en toe .voor Taja wel eens een paar verzen gemaakt. Dat wat eigenlijk vanzelfsprekend, want men beweert, dat elk een, die lief heeft aan het dichten slaat. Waarom denk ik, sinds ik hier ben, zoo zelden aan Taja? Heeft mijn lichamelijke vermoeidheid daaraan schuld? Of hebben de wateren van den onmetelijken oceaan werke lijk alle herinneringen vervaagd en uitge- wischt Nochtans dwalen mijn gedachten van tijd tot tijd nog wel eens naar het vasteland, naar Maria, naar Tit, naar Pascha en mijn kleinen broer, dien ik nooit gezien heb. Maar nu be grijp ik ook, waarom zoovele gezinnen uiteen vallen, wanneer geen sterke, innerlijke band hen samen bindt. Neen, men mag dan den mensch als indi vidu nog zoo hoog aanslaan, de zegen en de kracht liggen slechts in het gezin. 1 Februari. De eerste tien dagen van het nieuwe jaar zijn wij het huis vrijwel niet uit geweest. Sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw! Waar zij vandaan kwam en waar zij bleef, zal wel altijd een raadsel blijven! Het grootste raad- 123. Weer onderweg. 1. De jongens bomen nu hun boot langs et koraalrif, waar het water ondiep is. 2. Zo gauw als zfl echter daartoe de gelegenheid krjj- gen, gaan zjj met hun vaar tuig door het rif heen. Plotseling worat hun aan dacht getrokken door een verblindend licht. Waar zou dat van afkomstig kunnen zijn? Dat moeten ze eens nader onderzoeken! 124. Atlantis? 1. Onze vrienden graan thans in de richting, vanwaar zjj het icht hadden zien komen, en weldra komen zjj te land op dit sprook jesachtig eiland. 2. Staan zfj wellicht voor de oplossing van de vraag, wat er met het verzonken werelddeel Atlantis ge beurd is? door het zaad te strooien op oen vochtige lap, welke op een etensbord gelegd en ge plaatst wordt in een verwarmd vertrek. Door de lap vochtig te houden kiemt het zaad spoedig en men oogst het gewas zeer jong. Ook in een kistje met aarde, goed nat gehouden, kan men sterrekers in de ven sterbank kweeken. Eet ook het groen. Wanneer de producten zoover zijn, dat zij gegeten kunnen worden, is het van belang te weten, dat het lof van de frissche bosjes radijs voor onze voeding van belang is, van groot belang zelfs. De paar binnenste blaad jes, die bij het schoonmaken als regel aan de radijsjes bewaard blijven, hebben werke lijk niet enkel beteekenis van een „hand- vatje". dat wij na het opknabbelen van de radijs op ons bord laten liggen. Het groen behoort te worden meegegeten. Bij de radijs geeft men wat zout. Wordt niet al het groen op deze wijze mee gebruikt, dan kan de rest worden fijn gesnipperd en op de boterham worden ge legd (b.v. met wat citroensap en een ietsje zout, zooals wij dat bij sterrekers gewend zijn); of wel als het een grootere hoeveel heid betreft, geven wij het in het middag maal een plaats door het op de wijze van raapstelen te behandelen. Sterrekers eet men frisch gewasschen op de boterham met wat zout of met citroen sap of azijn en een weinig suiker. Maak een ruim gebruik van radijs en sterrekers of tuinkers. Koop versche bosjes radijs.' indien gij zelf geen radiis verbouwt. Laat van het groen van de radijs niets ver loren gaan! MASSAWA DOOR DE ENGEL SCHEN VEROVERD. Het Italiaansche weermachtsbericht 307, luidt: Aan het Julische front duurt de op- marsch van onze troepen in het dal van de Save voorbij Kranjska Gora voort. In Albanië zijn aan het Zuidslavische front de vijandelijke acties in de zone tfan Skoetari gebroken. Talrijke krijgsgevan genen werden gemaakt. Onze colonnes ruk ken op Joegoslavisch gebied op in Ooste lijke richting om de Duitsche colonnes te ontmoeten. Van het Grieksche front geen vermel denswaardig nieuws. Italiaansche luchtformaties hebben vijan delijke troepen en gemechaniseerde strijd middelen in de zóne van Bencovazzo (Za- ra) gebombardeerd. De haveninrichtingen van Sebenico werden wederom door onze afdeelingen bombardementstoestellen ge troffen. Afdeelingen jachtvliegtuigen heb ben defensieve installaties en troepen aan het Joegoslavische front in Albanië met mitrailleurvuur bestookt en in scheervlucht in de omgeving van Slosella (Zara) aan vallen gedaan op tien gemeerde water vliegtuigen, waarvan er vier getroffen werden, terwijl andere vliegtuigen ernstig werden beschadigd. Vijandelijke vliegtui gen zijn boven Zara verschenen, waar zij eenige bommen neerwierpen en eenige schade veroorzaakten. In Cyrenaica tracht de vijand tevergeefs te ontkomen aan de omsingeling, die ten uitvoer wordt gelegd door de Italiaansch Duitsche strijdkrachten, welke, vertrokken van de kust en van een punt ten Zuiden van Gebel zich voorbij Derna bij elkander hebben gevoegd. Dé buit aan materiaal is aanzienlijk Onder de gevangenen heeft meif ruim 2000 manschappen met zes ge neraals en verscheidene, hooge officieren geteld. Onze luchtdetarhementen hebben vijandelijke schepen getroffen en zware branden veroorzaakt in de haven van To- broek. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Een Engelsch vliegtuig is neergeschoten. In Oost-A'frika is Massawa onder den druk der sterkere vijandelijke strijdkrach ten na een moedige verdediging gevallen. De haven is versperd. De haveninstallaties zijn vernield. In het Oosten van de Middellandsche Zee heeft een van onze duikbooten onder be vel van luitenant ter zee Domendco Roma- no een vijandelijke kruiser getorpedeerd van het type Liverpool. RUIM 400.000 DOODEN EN GEWONDEN ONDER DE BRITSCHE BURGER BEVOLKING. De door Engeland, ondanks alle Duit sche waarschuwingen begonnen luchtoorlog heeft voor de Engelsche bevolking de nood- lottigste gevolgen gehad. Volgens een door Associated Press gepubliceerde mededee- ling van het Engelsche ministerie van binnenlandsche veiligheid werden in En geland in de periode Juni 1940 tot einde Maart 1941 in totaal 29.630 personen ge dood en 410.930 gewond. 25 procent van deze cijfers heeft betrekking op de Lon- densche bevolking. De bekende Amerikaansche commenta tor Eulton Lewis, van de Mutual Brodcas- ting Cy, heeft over den toestand op den Balkan verklaard, dat deze zich tegen alle verwachting der officieele kringen in de V.S. buitengewoon slecht heeft ontwikkeld. Men heeft in Washington geloof gehecht aan de Engelsche verzekeringen, die, naar Churchill in zijn parlementsrede heeft be vestigd, er op neerkwamen, dat generaal Wavell en de Grieksche generaal Papagos het plan voor een gemeenschappelijk Grieksch—Engelsch offensief volkomen ge zond achtten. Ja, men heeft zóó vast aan de overwinning der Engelschen geloofd, dat Roosevelt zijn oudsten zoon als waar nemer naar Zuidslavië wilde zenden, waar hij dramatisch bewijs zou hebben moeten, vormen van de persoonlijke belangstelling van den president der Ver. Staten voor den strijd der Zuidslaviërs. Na de ver pletterende berichten echter heeft men van zijn reis „voorloQPig" afgezien. In re- geeringskringen overweegt men ernstig of men niet liever moet afzien van .versche pingen naar den Balkan, aangezien al het materiaal toch slechts den Duitschers in handen zou vallen. Men vraagt zich ver der af, waarom de Engelschen niet ingrij pen in den strijd en men vreest, dat zij zich weer zullen moeten inschepen. Donderavond reed de heer V. met een kar door de gemeente Zaandam, toon hij de steile Hoopbrug moest passeeren. Daar dit een zwaar karwei was, riep hij assistentie in van eenige voorbijgangers. Ook een po litieagent, die daar surveilleerde, hielp een handje. Maar bij het voortduwerv van de kar bemerkte deze iaatste dat zich in het voer tuig varkensvleesch bevond. De Zaandam- sche politie stelde zich onmiddellijk in ver binding met de gemeente-politie van Oost- zaan, zoodat 's nachts nog huiszoeking werd gedaan bij den stiefvader van genoemden V., een zekeren K., vroeger slager van be roep. Bij het onderzoek trof men aldaar drie ge slachte kalveren aan. Het vleesch werd on middellijk in beslag genomen en ter griffie van het kantongerecht te Zaandam gedepo neerd. Vandaar werd het vervoerd naar het slachthuis. Tegen V. en K. is proces-verbaal opgemaakt. De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 33- jarigen aannemer J. K. S. uit Haarlem, die veertien dagen geleden terecht had gestaan, omdat hij een minderjarig meisje, dat ont trokken was aan het over haar gestelde wettige gezag, verborgen had gehouden. Verdachte onderhield relaties met een acht tienjarig meisje, dat op grond van een von nis van den kinderrechter in een inrichting te Overschie moest verblijven. In December j.1. maakte verdachte samen met den broer van het meisje een plan om zijn geliefde te ontvoeren, doch dit mislukte. Later wist het meisje door een raam te ontsnappen en naar Haarlem te komen, waar de aannemer haar tien dagen in een kosthuis voor de nasporing der politie verborgen had weten te houden. Er was zes maanden gevangenisstraf te gen hem geeischt. De rechtbank veroordeel de hem tot drie maanden gevangenisstraf. sel echter vormde wel het feit, dat wij onder de ongelooflijke massa nog niet bedolven waren. Later brak een mooiere tijd aan, waarin de maan dag en nacht aan den hemel stond en het Noorderlicht zijn stralende wonderen aan het firmament tooverde: Natuurlijk gingen wij toen direct op pad en op tal van kleinere en grootere tochten wisten wij een rijken buit te verzamelen. Een van deze tochten had ons bijna het leven gekost! Wij waren niet ver gegaan, slechts een paar kilometer en vier prachtige rendierherten lagen aan onze voeten. Opge wekt en hoogst voldaan keerden we met on zen buit naar huis terug. Van de vier huiden, die wij reeds gelooid hadden, zouden we nieuwe bontjassen kunnen maken, zoodat we tenminste iets behoorlijks konden aantrek ken, als de zon, van haar winterreis terug- keerend, weer bij ons haar opwachting zou komen maken. Opgewekt vervolgden wij onzen weg. Wij hadden nog maar twee of drie kilometer af te leggen, toen eensklaps een geweldige storm opstak. Hij speelde met ons of we pop pen waren. Nu eens wierp hij ons op den rug, dan weer voorover zoodat we met onze neuzen in de sneeuw terecht kwamen en een volgende maal tilde hij ons als een veertje hoog in de lucht. Langzaam kropen we op handen en voe ten over de hard bevroren sneeuw, maar ook hier liet hij ons niet met rust. Steeds weer sleurde hij den een of den ander van ons weg. De honden huilden en jankten. Zij wei gerden verder te gaan of, zooals wij, op hun buik over den grond te kruipen. Tenslotte wisten wij geen anderen uitweg meer dan ons in te graven. Zes uren achter een zaten we bjj elkaar in het nauwe gat Toen ging de wind liggen. Wij konden weer verder. Met de honden om het hardst renden we over den laatsten heuvel. Wij waren uitge laten als schooljongens, die onverwachts een dag vrij krijgen. En ik geloof, dat ik een der vroolijksten was 25 Februari. Sinds tien dagen is de zon er weer! Maar ik heb haar nog niet gezien; zij hordt zich trots schuil achter de wolken. Noen Lans is haar aanwezigheid merkbaar. De dag is reeds tot twee uur en drie kwartier uitgegroeid, zoodat we ons tenminste omstreeks het mid daguur zonder licht te maken in huis kun nen bewegen. Mèt de zon is echter ook nog iets anders gekomen: een schier ongelooflijke koude en een ontzettende wind. Om het brandhout uit de bergplaats te sleepen, moesten we ons zelf soms met touwen aan het huis vastbin den. Daarbij bracht de storm een zoo helset» concert ten gehoore, dat het ons door merg en been ging. Het hielp niets, of we onze ooren al met watten dicht stopten of er een dikken doek om heen bonden de snerpen de wind drong overal doorheen, tot zelfs in ons hart en in ons bloed. Vandaag heb ik een verhaaltjes voltooid, een sprookje voor volwassen kinderen. Merkwaardighoe toch alles In het leven van kleine toevalligheden afhangt! Om Pelka een pleizier te doen, ben ik met schrij ven begonnen. Nu zou ik nooit meer willen ophouden. Alleen zou ik graag iets grootsch willen schrijven, iets goeds, iets, dat vrij is. van alle aardsche zorgen en al het mooie op de wereld in zich draagt. Maar zal ik ook de kracht hebben, dat, wat in mij gist en woelt en naar ontplooiing en vorm snakt, onder woorden te brengen? Zal ik niet, zooals reeds zoo vaak gebeurde, halfweg blijven steken? Als ik mij niet sterk vergis, weet ik nu, wat mijn beroep zal worden en wdt mijn her stel en sterking. 29 Maart. Toen de kalender het begin van de lente aankondigde, behaagde het de zon voor het eerst een klein uur op de aarde neer te zien. Daarna verborg zij zich weer schielijk achter ie wolken om een volle week weg te blijven. Nu echter komt zij eiken dag, al is het dan nog in wintersch toilet. Soms is zij geheel wit, een anderen keer licht geel. Wij hebben een tocht gemaakt naar de, aan de kust op elkaar gekruide ijsbergen, waar de ijsberen zich bij voorkeur plegen op te houden. Het was een moeilijke en gevaar lijke onderneming en wij hadden reeds elke hoop op eenig jachtsucces opgegeven, omdat wjj de beren weliswaar op eenigen afstand zagen, maar niet dicht bij konden komen, toen een kloeke berin met haar jong ons plotseling bijna voor de voeten liep. Het forsche dier had nog een groote visch in zijn bek, welke het waarschijnlijk juist uit het water had gehaald. Het jong dartelde uit gelaten. kwam ons met groote sprongen tege moet, ging allerpotsierlijkst op zijn achter- pooten staan, maar aarzelde daarop geen oogenblik ons op echte berenmanier te lijf te gaan. Het bleek lang geen gemakkelijk karwei dezen ongelikten kleinen viervoeter naar onze baai te transporteeren en Nikita beging onderweg menig vergrijp tegen het woorden boek der etiquette. Toen ik na al die ietwat vermoeiende uit stapjes weer wat op mijn verhaal was ge- Op Zaterdag 26 April a.s. zal nabij de Haagsche Schouw te Oegstgeest een mo nument worden onthuld ter nagedachtenis van de gesneuvelden van het voormalige tweede depót infanterie en het voormalige vierde depót bereden artillerie. De onthulling zal des middags om drie uur geschieden door den gep. generaal- majoor W. F. A. Hackströh. Het monu ment zal worden overgedragen aan het gemeentebestuur van Oegstgeest, namens hetwelk burgemeester A. J. van Gerrevink het zal aanvaarden. Bij de onthulling zal medewerking ver leend worden door een muziekcorps en een zangkoor. komen, hield ik het in ons huis niet langer uit. Ik spande de honden in en gleed naar de Walvischbaai. Als je niet gekomen was, zei mijn vrien dinnetje, nadat de eerste vreugde over het weerzien wat geluwd was, dan waren we jou bij de eerste de beste volle maan komen opzoeken. Grootvader dacht, dat dat niet gaan zou, mo.ar ik zei, ik moet toch eens gaan zien, hoe de winterslaap hem bekomen is! Hopen- lijk is zijn neus niet afgevroren. Dat zou jammer zijn, want hij is een knappe vent. Toen Pelka de kamer uit was, vroeg Stepa- nida mij, of ik niet gezien had hoe haar dochtertje tijdens de wintermaanden was ge groeid? Ze was ruim zes centimeter in de hoogte geschoten! - Neen, dat ze zooveel langer is geworden, is me niet opgevallen, maar ik vind, dat ze er steviger en frisscher uit ziet dan vroeger. Ze wordt precies haar vader. Van dag tot dag gaat ze meer op hem lijken. Als ze zich eenmaal iets in haar hoofd heeft gezet, is er geen macht ter wereld, die het er weer uitkrijgt. Wilt u wel gelooven, dat ik u en Pelka, toen ik u beiden voor het eerst zag, voor zusters heb gehouden? Dat denken de meesten, en daarom kan het me wel eens ergeren, dat het kind Inner lijk niets, maar dan ook totaal niets van mij heeft. Enfin, tenslotte ben ik altijd maar weer bljj, dat in Pelka haar vader nog voortleeft. U was zeker nog heel jong, toen u voor het eerst trouwde? Nog geen zeventien. Er ontbraken nog vier weken aan, riep Rodion, die juist met Wenjamin van een korte jacht terugkeerde. Er ontbraken nog vier weken, maar haar tanden had ze allemaal al! Daarop trok Rodion mij naar het raam, waar hij mjj om en om draaide. Toen hij mij genoeg had opgenomen, sloot hij mij in zijn sterke armen. Ferme kerel! Pracht kerel! Ik had het werkelijk niet van je verwacht en nu houd je je nog beter dan je beloofd had. Laat je omhelzen! Wees mijn zoon! Toen ik mij weer in veiligheid had gebracht, slaakte Rodion een diepe zucht. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3