Engelschen in Griekenland persstem Amerika niet verrast BRANDWEERLIEDEN WERDEN NEGERS Dood in donker Van melkauto gevallen Emir Abdallah afgezet Jongeman doodgereden Nog geen spoor in den moord te Renswoude Duitsch weermachtbericht Solloem in Egypte veroverd Britsche overval in Noorwegen De Fransche verliezen na den wapenstilstand JIMMY ROOSEVELT niet naar joego-S'avië Grieken trekken in Albanië terug Vierhonderd procent winst gaan zich reeds inschepen T roepenschepen verlaten Suez*kanaal OUDE MAN VERDRONKEN over Russisch Japansch pact Japanners houden Engelsch schip aan Eén Zwaluw maakt nog geen zomer. Turksche persstem Italiaansch weermachtbericht MOEILIJKE BLUSSCHING VAN BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK Water kon geen uitkomst brengen. Gistermorgen omstreeks negen uur is brand uitgebroken in de carbidafdeeling van de electro zuur- en waiterstoffabriek aan de Distehveg in Amsterdam-N,oord. In deze afdeeling, die1 op de eerste verdie ping ligt staat een kolenbunker, welke den fabrieksoven voedt. Deze bunker is zoo in gericht, dat de kolen automatisch in den oven vallen. In den loop van den Zondag 4 was de bunker warm gcloopen. Men had dit bemerkt en direct maatregelen getroffen, waardoor onheil voorkomen werd. Waar schijnlijk zijn die maatregelen ech ter niet voldoende geweest, want in den nacht is de bunker weer verhit geraakt en thans met ern stiger gevolgen. In de buurt van den bunker stond een vat machine olie, dat in brand geraakte en ex plodeerde. De olie stroomde over de kolen en binnen weinige oogen- blikken ontstond een reusachtige vuurhaard. De balken vatten vlam, er was een hevige rookontwikkeling en het zag er naar uit, dat de brand ernstige afmetingen zou aan nemen. De brandweer rukte uit met twee mo torspuiten en een ladderwagen. Het bleek echter, dat het blusschen een bijzonder moeilijke taak was. In verband met de aanwezige voorraden carbid en carbidaf- val was het immers niet mogelijk de vlammen met water te dooven. De motor spuiten moesten dus ongebruikt blijven. Men trachtte daarom het vuur te bestrij den met schuimpoeder, doch ook dit ge lukte niet, daar deze nog te veel waterdee- len bevatte. De brandweer heeft daarop de gloeiende kolen weggeschept en steeds met kleine beetjes poeder de vlammen gedoofd. Deze arbeid vorderde zooveel tijd, dat men in de middaguren nog niet met het blus schen gereed was De hevige rookontwik keling bemoeilijkte Ihet werk bovendien. De brandweerlieden, die zich op loffelijke wijze van hun taak kweten, waren door het roet bijna onherkenbaar. De fabriek, waarin een continubedrijf ge vestigd is, ondervond weinig schade,' daar de brand tot de carbidafdeeling beperkt bleef. Alleen de zware zolderbalken en de raamkozijnen brandden gedeeltelijk weg. AFZETTER KRIJGT ZIJN WAAR THUIS. Op grond van ingekomen klachten heeft de inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem, in samenwerking met de gemeente politie, een onderzoek ingesteld bij verschil lende manufacturiers te Nieuwleusen. Een winkelier, B. A. van M., verkocht zijn arti kelen naar uit het onderzoek bleek, met 300 tot 400 procent winst. De man had voor ongeveer 20.00 gulden in voorraad. Deze ge- heele voorraad werd in beslag genomen, ter wijl de winkel van M. gesloten werd. Zijn textielvergunning werd voorts ingetrokken. Bovendien is proces-verbaal tegen hem op gemaakt. LEELIJKE VAL. In do Nova Zemblastraat te Amsterdam is gisteravond een 18-jarig meisje van een trap gevallen zij liep een wervel fractuur op en werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar zij in ernstigen toestand is opgenomen. Aan den Oudezijdsvoorburgwal geraakte gisteravond een 46-jarige man, door de duis ternis misleid, te water. Hij brak hierbij een onderbeen en werd door den geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. DOOR DUISTERNIS MISLEID ON DER MOTORWAGEN GERAAKT. Zondagavond om ongeveer half elf heeft een doodelijke aanrijding plaats gehad op den Parallelweg, op de kruising van de Ja- cob Catsstraat, te Den Ilaag, De 34-jarige F. J. C. van E. uit de Ravesteynstraat werd tengevolge van de duisternis aangereden door een motorwagen van lijn 12. Van E. werd hierbij zoo zwaar gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis aan de Züidwal bleek te zijn overleden. Onvoorzichtige knaap moet zwaar boeten. Zaterdag kwam te Laren (N.H.) de tien jarige A. K„ die op een melkauto geklom men was. te vallen, waardoor hij de wie len van de zwaar betaden auto over het hoofd en lichaam kreeg. De knaap bekwam een schedelbasisfrac- tuur en zware inwendige kneuzingen, ter wijl hij tevens eenige ribben en een arm brak. In zorgwekeknden toestand is hij naar het St, Jansziekenhuis te Laren vervoerd. DE MOORDAANSLAG TE BLF.SDI.TKE. Een arrestatie. In verband met den moordaanslag op den 73-jarigen Bertus Huis in 't Veld is zekere J. Miggels te Hoogeveen, vroeger caféhou der te Willemsoord, in arrest gesteld. RUSSISCH-JAPANSCH PACT BE VESTIGD BESTAANDEN TOE STAND. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Cordell IIull, heeft in een persconferentie op een commentaar op 't Kussiscli-Japansche pact de volgende of- ficiecle verklaring afgelegd: De beteekenis van het pact- tusschen de Sovjet-Unie en Japan met betrekking tot de neutraliteit, zooals dit vandaag in de pers is weergegeven, moet niet overschat worden. Dit verdrag maakt den indruk overeen te komen met de situatie, die in wezen sedert eenigen tijd tusschen beide landen bestaat. Derhalve vormt zij geen verrassing, ofschoon er twijfel bestond, of de beide regceringen haar al dan niet op schrift zouden stellen. Natuurlijk blijft de politiek van onze regeering ongewijzigd. IIull weigerde uiteen te zetten hoe de Vereenigde Staten de Russische erkenning van Mandsjoekwo beschouwen en verwees slechts naar bovengenoemde verklaring. Op een andere vraag, of de Vereenigde Sta ten beperkende maatregelen nopens Japan of Rusland overwogen, zei Huil slechts, dat deze aangelegenheid nog niet besproken was. Ook weigerde hij, zoolang hij de aan gelegenheid niet nader had bestudeerd, te zeggeh, of dit pact eenige uitwerking had op de Russisch-Amerikaansche betrekkin gen en op de handelsbesprekingen tusschen heide landen. Enqelsche eischen niet ligd. ingewil- Volgens gisteravond van Duitsche militaire zijde uit Griekenland ont vangen berichten begint thans het Engelsche expeditiekorps in Grie kenland reeds zich op talrijke plaat sen aan de Grieksche kust in te sche pen. Het is typeerend, dat dit niet slechts in de havens geschiedt, maar dat de Engelschen zelfs gewoon aan de kust als destijds aan het strand van Duinkerken zich aan boord begeven van de leege transportsche pen, die al dagen in de Grieksche wateren gereed liggen. Opgestoomd naar Griekenland. Acht Britsche troepentransportschepen heb ben, naar Stefani uit Beiroet verneemt, ge heel onverwacht hun ligplaatsen in het Su- ezkanaal verlaten en zijn naar de Middel- landsche Zee, dw-z. naar Griekenland, opge stoomd om de in de afgeloopcn dagen door het Duitsche en Italiaansche luchtwapen vernietigde of zwaar beschadigde schepen te vervangen. Hieruit is gemakkelijk de conclusie te trekken, zoo schrijft het agentschap Stefani verder, dat de verliezen van de Engelsche vrachtvloot door de luchtaanvallen der spil- mogendheden waarschijnlijk zoo groot zijn geweest, dat men het in Londen noodzakelijk oordeelde, om de naar Griekenland gestuur de Britsche troepen, den terugtocht, naar het voorbeeld van Namsos, Andalsnes en Duin kerken, mogelijk te maken en die in het on derhavige geval door de Grieken moet wor den gedekt. Door onbekenden oorzaak te wa ter geraakt. Gistermorgen omstreeks half negen is de 77-'jarige W.B., op het zandpad ter hoogte van de Israëüetische begraafplaats te Utrecht door onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. Hoewel het slachtoffer vrij spoe dig op het droge kon worden gebracht, en ruim een uur kunstmatige ademhaling werd toegepast, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Onvoorzichtig overgestoken. In de Vijzelstraat te Amsterdam is gister middag een ernstig ongeluk gebeurd, dat een achttienjarigen jongeman uit de Boetonstr. het leven heeft, gekost.. Uit de richting Vijzelgracht naderde een groote autobus. De jongen, die op zijn fiets uit de Kerkstraat kwam, wilde oversteken. Hij trachtte, hoewel daartoe de gelegenheid niet meer bestond, voor den autobus om te rijden. Zijn onvoorzichtigheid moest hij zwaar hoeten. Hij werd door het voertuig gegrepen, de wielen reden hem over het hoofd en hij werd op slag gedood. Het zwaar verminkte lijk van het slachtoffer is door den G.G. en G.D. naar het binnengasthuis vervoerd. Slachtoffer van den moord begraven. Zaterdag is in tegenwoordigheid van den commissaris van politie en den majoor van den rijksveldwacht te Ede op de begraaf plaats aldaar het slachtoffer van den moord, die op 6 April op de grens van de gemeente Ede en Renswoude heeft plaats gehad, ter aarde besteld. Tot heden is het nog niet mo gen gelukken eenig spoor in deze duistere zaak te vinden. De Iraksche nationale vergadering te Bag dad heeft den gevluchten vroegeren regent Emir-Abdallah van den troon vervallen ver klaard. In zijn plaats is met algemeene stemmen onder grooten bijval als regent ge kozen Sjerif Sjaraf, de vroegere gouverneur van dien'Hedsjas. Sjerif Sjaraf heeft deelgenomen aan den Arattisch.en opstand in den wereldoorlog te gen de .Engelschen onder koning Heessein. Hij is verwant met koning Feisal. EMIR ABDAtiLAH (Foto-Archief). De minister van buitenlandsche zaken. Soueidi, heeft in een toespraak gewezen op de historische beteekenis van den ommekeer Na de verkiezing is Sjaraf in het parle ment verschenen om cjen eed van trouw op het koningschap, op het leger en de Irak sche natie af te leggen. In Bagdad heerschte groote vreugde. De vorming van een grond wettig kabinet is spoedig te verwachten. Dit kabinet zal in de plaats komen van het hui dige overgangskabinet. Associated Press meldt uit neutralie diplo matieke kringen te Istanboel, daf de jongste staatsgreep in Irak veroorzaakt "is door den eisch van Engeland om aan Britsche troe pen hét recht te verleenen de controle op de spoorwegen en de petroleumvelden over te nemen.'Eden heeft, toen hij den minister van buitenlandsche zaken van Irak te Ca iro ontmoette, dezen eisch gesteld. Het over- grootste. deel van het Iraksche leger was echter tegen dit plan. ONDERTOON VAN DIEPE VOL DAANHEID. De te Moskpu onderteekende Japansch- Russische overeenkomst veroorloofd de Ja- pansche politiek, naar de Diplo verklaart, voort te gaan, op den weg naar beveiliging van den vrede en naar voortzetting van zijn beproefde ordeningspo.litiek. Problemen,, die jarenlang de be trekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie bedrëigd, ja in gevaar gebracht hebben, als hét standpunt van beide mogendheden tegenover het keizerrijk Manëjoekwo resp. de republiek van Buiten-Mongolie, zijn door de verklaringen omtrent de we- derzijdsche eerbiediging van de terri toriale integriteit en onaantastbaar heid van deze beide staten uitge schakeld als storende factoren in de Japansch-Russisché betrekkingen. Duitschland kan deze ontwikkeling slechts toejuichen. Immers, zij biedt Japan gelegen heid in het Groot-Aziatisch gebied zijn gang te gaan in de richting van een constructieve reorganisatie en wel tegenover iedere mo gendheid van elders, die hoe weinig zij daar ook te maken moge hebben uit nijd of winstbejag iederen organischen vooruit gang, die slechts de welvaart van de daar woonachtige volken dient, zou willen belet ten. De Angelsaksische inmengingsmanie heeft juist de laatste dagen in het geval-Joegosla- vië een hevige blamage en een zware slag opgeloopen. Het zoo juist te Moskou onder teekende verdrag zou wel eens oorzaak kun nen zijn, dat niet in de laatste plaats ook Washington zich weinig aangemoedigd voelt om ditmaal in het Verre Oosten een nieuwe nederlaag voor zijn prestige uit te lokken. Voor de in het drierqogendhedenverdrag vereenigde groote mogendheden, zoo eindigt de Diplo, geldt voor en na de stelregel onge acht de kuiperijen van buitenstaanders de ordening in hun gebied voort toe zetten tot weizijn van de daar levende volken. De Japansche marineautoriteiten te Shanghai hebben eind vorige week naai de Sinwanfau meldt het door Engelsche firma's gecharterde schip Joemgtsjong aan gehouden, dat met een lading gasolie ter waarde van meer dan een millioen Chi- neesche dollars op weg was van Sjanghai naar Itangoon Nadat de brandstof, waar op door de Japanners beslag was gelegd uitgeladen was, is dit schip weer vrijge laten. Van Japansche zijde werd meege deeld, dat de gasolie bestemd was voor Ts-joengking. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In Joegoslavië is het gros van de tegen de Duitsche troepen vechtende vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De rest van het Servische leger trekt zich voor de Duitsche en Italiaansche troepen in het bergland langs de Adriatische kust terug. Alleen op enkele plaatsen wordt nog tegenstand gebo den. Bij het achtervolgen van den verslagen vijand werd de Save overschreden. Over de inneming, van Belgrado wordt nog gemeld, dat reeds in den nacht van 12 op 13 April deelen van een pantserdivisie van uit het Westen tot aan het centrum der stad waren doorgedrongen. In Noord-Griekenland ontwikkelen de ope raties zich volgens het opgestelde plan. Het luchtwapen ondersteunde ook op 13 April in het Zuidoostelijke gebied de operaties van het leger door vernietigende aanvallen van afdeelingen jacht- en gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers op vijandelijke troepen colonnes in het gebied rondom Belgrado, als mede op troepenconcentraties bij Banja Lu- ka. Andere succesvolle aanvallen werden on dernomen op vliegvelden in Midden-Bosnië en in Herzegowina. Aanvallen op militaire doelen in Serajewo veroorzaakten zware ver nielingen en uitgebreide branden in een groot troepenkamp en in spoorweginstalla ties. In Noord-Afrika werd bij den verderen op- marsoh na een gevecht het fort Capuzo, als mede het op Egyptisch grondgebied liggen de Solioem genomen. Duitsche duikbomm.en werpers vernietigden bij een aanval op vlieg velden op Malta in den nacht van 12. op 13 April twee op don grond staande vijandelijke jachtvliegtuigen van het type Ilurricane en plaatsten een voltreffer op het achterste ge deelte van een Britschen torpedojager. Gis teren werden het vliegveld Luca op het eiland Malta alsmede de haven La Valletta opnieuw gebombardeerd. Duitsche jachtvliegtuigen schoten in een luchtgevecht boven het eiland een Britsch jachtvliegtuig van het type Hurricane neer. In het zeegebied rondom Engeland bracht Denk om de koele avon den. Bij verkoudheid direct Aspirin nemen. u i het luchtwapen uit gewapende convooien in het St. George kanaal drie schepen met een gczamenlijken inhoud van 28.006 brt. tot zinken en beschadigde twee andere groote koopvaardijschepen zwaar. Gevechtsvliegtui gen brachten in den afgeloopen nacht een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken en bombardeerden haveninstallaties aan de Britsche Zuidoostkust. Een duikboot bracht bij IJsland een Brit schen hulpkruiser van ongeveer 10,000 brt. tot zinken. Twee patrouillevaartuigen scho ten aan de Noordzeekust van zes aanvallen de Britsche vlcigtuigon er twee neer en be schadigden een ander vliegtuig zwaar. Jacht vliegtuigen schoten bij Dover vier versper ringsballons omlaag. De vijand vloog nóch overdag nóch des nachts het Rijksgebied bin nen. Bij de gevechten in Zuid Servië heeft de commandant van een afdeeling pantserja gers, majoor St.iefvater, zich als commandant van een vooruitgeschoven afdeeling door persoonlijke actie bijzonder onderscheiden. En Engelsche torpedojager is in den nacht van 12 April, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, ver ten noorden van Trom- soe, in Noorwegen, een armelijk plaatsje van enkele hutten genaderd. De bemanning maakte zich meester van een Noorsch vis- scherijgebouwtje en vernielde het. Nadat de bemanning de aanwezige voorraden had ge roofd, stak zij het gebouwtje in brand en liet het in vlammen opgaan. Daar de weers omstandigheden niet veroorloofden, dat ge vechtsvliegtuigen opstegen om dezen overva af te weren, kon de Britsche jager voor het ochtendgrauwen in volle zee ontkomen. De Fransche pers heeft dezer dagen voor de eerste maal een samenvattend overzicht gegeven van de slachtoffers, die de Engel sche „bondgenoot" door aanvallen op de .Fransche marine heeft gemaakt. Sinds 3 Juli bedraagt dit aantal 1865 dooden. Engeland heeft sinds den wapenstilstand onophoudelijk Fransche koopvaarders ge kaapt en aangehouden. In de statistieken van de Fransche pers wordt in dit ver band gewezen op het officieele Fransche bericht van 1 April j.1. dat alleen al op den aag van den wapenstilstand 4-00.000 brt. Fransche scheepsruimte in Engelsche ha vens werd vastgehouden. Sindsdien heeft Engeland in open zee nog dertig vrachtboo ten gekaapt. Het Witte Huis heeft thans zijn oorspron kelijke plan om den oudsten zoon van den president, Jimmy Roosevelt, als waarnemer naar Joegoslavië te sturen, opgegeven, daar de Duitsche troepen tegen alle verwachting snel oprukken. De „Washington Post" meldt, dat Jimmy Roosevelt thans een andere opdracht gekre gen heeft. Hij zal nl. naar Cairo gaan. Op 19 April zal hij via den Stillen Oceaan naar Egypte vliegen en onderweg o.a. in Tsjoeng- king en Hongkong verblijven. Jimmy is voornemens om na Paschen in het huwelijk te treden met de verpleegster, die hij in Bue nos Aires heeft lecren kennen, toen hij daar met zijn vader vertoefde. Den laatslcn tijd houdt hij zich vooral bezig met de vervaar diging van korte films, die men in restau rants en op straat, na het werpen van een muntstuk in een automaat, kan laten af draaien. Engeland zal in Griekenland moeten vechten. t Turksche blad „Ikdam" schrijft over de gevechten in Griekenland, dat de Engelsche troepen in Griekenland het historisch ver plicht zijn, óf te overwinnen óf op Griek- schen bodem te vallen. Wanneer Engeland in Griekenland een tweede Duinkerken wil laten ontstaan, zou dit het grootste prestigeverlies beteekenen. Wanneer En geland een totale, opofferende actie va'i zijn troepen in Griekenland achterwege laat, zal hem dit berouwen. Het Engelsche leger in Griekenland dient de schepen voor den terugtocht achter zich te verbranden en te strijden. Het 311de communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In Zuid-SIavië duurt de opmarsch van het tweede leger voort. Afdeelingen van dit leger zijn tot voorbij Kospits opgerukt. Uit Zara oprukkende troepen hebben, na sterken tegenstand van den vijand te hebben overwonnen, het spoorwegcentrum Khin be reikt en aangevallen. Zij hebben gevangenen gemaakt en veel materiaal is in hun handen gevallen. Bovendien hebben zij de eilanden Setrugno, Eso, Raviane en Puntadura be zet. Ten noorden van Scoetari, in Albanië is de vijandelijke aanval gebroken door onze troe pen, die tot den tegenaanval zijn overgegaan en den vijand zeer zware verliezen hebben toegebracht. Meer dan 500 gevangenen, on der wie talrijke officieren, en een groote-hoe veelheid materiaal zijn in onze handen ge vallen. Bij deze actie heeft het 31ste regi ment tanks van de divisie Centauro zich bijzonder onderscheiden. Aan het Grieksche front rukt het elfde le ger op, na den vijandelijken tegenstand te hebben gebroken sinds gistermorgen in de zone van Koritsja. De terugtrekkende Griek sche colonnes worden door onze vliegtuigen voortdurend met machinegeweervuur be stookt, terwijl afdeelingen bommenwerpers in actie zijn tegen vijandelijke stellingen, kampementen en verbindingswegen. De brug bij Perat werd vernield. Militaire doelen te Gattaro zijn in golven gebombardeerd door onze afdeelingen vliegtuigen. In het tuighuis werden zware branden en ontploffingen ver oorzaakt, Te Lipoi werd een voorraad brand stof vernietigd, een stoomschip geraakte in brand, een torpedobootjager werd ernstig ge* troffen. ren noorden van Scoetari zijn de vijande lijke troepen bestookt met bommen en ma chinegeweer-vuur. Onze bommenwerpers en jagers hebben het vliegveld te Mostar ver scheidene malen met buitengewone kracht aangevallen. Twee hangars en een opslag plaats voor brandstof geraakten in brand. De installaties van het vliegveld werden be schadigd. Twee en zestig vijandelijke vlieg tuigen werden vernield, vijftien beschadigd. Een vijandelijk watervliegiuig is tot zinken gebracht. Bij luchtgevechten is een Gloster neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In den nacht van 12 op 13 en in dien van 13 op 14 April hebben vliegtuigen van bet Duitsche vliegercorps vliegvelden en vloot- bases op Malta gebombardeerd. Een torpe dobootjager werd getroffen. Vroeg in den ochtend van den 14den hebben onze jacht- afdeelingen het vliegveld Mikabba met tna* clunegeweervuur bestookt en verscheidene \liegtuigen op den grond beschadigd. In Noord-Afrika hebben de DuitschD®' liaansche afdeelingen Bardia bezet en fl® oostgrens van Cyrenaica bereikt, die bezet \vcid na twaalf dagen harde en zegevieren- de gevechten. Te Tobroek blijft een En gelsch garnizoen, dat door onze troepen wordt belogerd en zonder ophouden door d« luchtmacht wordt bestookt, tegenstand bi®" den. Steeds vallen gevangenen in onze han den. De buit is aanzienlijk. Uit Oost-Afrika geen nieuws van beteeke nis. NEDERLANDSCH-INDIë EN DE OORLOG OP DEN BALKAN, Naar United Press uit Batavia meldt, heb- >on c'e nutoriteiten van Nederlandsch-Ind' verscherpte verblijfsbepalingen voor Hongaarsche, Roemeensche en er,,e onderdanen uitgevaardigd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2