Weer kip op den vieeschhon ™"nTir„ «Sjfc5 Nieuwe VALSCHE AANGIFTE VAN BEROOVING Verruiming van den tuinbouwexport GRAAN DIEFSTALLEN TE ROTTERDAM Uit Alkmaar „Nederland voedt zichzelf" Pleziervaren IJsselmeer verboden Ziekenfonds uit Den Helder werd krachtig gesteund Amsterdamsche effectenbtars Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHULPEN EOERIAND Stort op 5553 of op 877 Brood. Gedurende- het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 27 April a.s. geeft elk der met „13'' genummerde bonnen van de broodkaart recht op' het koopen van on geveer 100 gram brood. De op 27 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende het tijd vak van 2S April tot en met 4 Mei a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Gebak. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 27 April a.s. geeft elk der met „13" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkcrijproducten. telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gr., biscuits en wafels 90 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr., koek 1G0 gr., cake 300 gr. gevuld klein korstgebak (b.v. amandélbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 27 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende het tijd vak van 28 April tot en met 4 Mei a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Tarwebloem. De met „7" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 18 Mei a.s. recht op 't koopen van 35 gram tar wemeel of tarwebloem of roggemeel, of rog gebloem of zelfrijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Vleesch. Gedurende het-tüdvak van Maandag 21 April tot en met Woensdag 30 April a.s. geeft elk der vier met „13 vleesch" gemerkte bon nen van de vleeschkaart recht op het koo pen van 100 gram vleesch, been inbegrepen of één rantsoen vleesehwaren. De met „13 worst, vleesehwaren" gemerk te bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleesehwaren. De bonm-n, welke op 30 April a.s. nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig tot en met Zondag 4 Mei a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit maal wederom k i p in blik of glas. alsmede door bevriezing verduurzaamde kip op de vleeschbonnen en de vlceschwarenbonnen kan worden gekocht. Het rantsoen vleesehwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs- paarden- en schapenvleesch en voor ge rookte worstsoorten, 100 gram voor gekook te worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst of 100 gram kip in blik of in glas. alsmede de door bevriezing verduurzaamde kip. been in begrepen. Bon „12" van de vleeschkaart komt te vervallen en kan vernietigd worden. Rijst. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en inet Zondag 18 Mei a.s. geeft de met „23" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht op het koopen van 230 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmcel (gemengd meel). Havermout. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met. Zondag 15 Juni a.s. geeft de met .,24" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht op het koopen van 250 gram havermout of havervlokken, of ha- verbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten, Gort. De met „25" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" geelt gedurende het tijd vak van Maandag 21 April tot en met Zon dag 15 Juni a.s. recht op het koopen van 250 gram gort of gortmout of grutten. Vermicelli. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 15 Juni a.s geeft voorts de met „26" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo pen van 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. Maizena. De met „27" genummerde bon van de bon kaart algemeen" geeft gedurende het tijd vak van Maandag 21 April tot en met Zon dag 15 Juni a s. recht on het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of sago of aard appelen meel. dan wel een hoeveelheid puddinmoeder of puddingsauspoeder. wel ke 100 gram zetmeel bevat, met uitzonde ring van rijstgries. (dat eveneens onder de benaming van puddingpoeder in den han del is), welk artikel op den rijstbon ver krijgbaar is. De hoeveelheid puddingpoeders mag ver deeld zijn over twee nakies, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waavan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat De hoeveelheid nud- dinesauspoeders. welke op 1 bon wordt ge kocht. mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Tenslotte wordt er on gewezen, dat on twee bonnen een nakie maizena van 225 gram kan worden gekocht, dneb slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1040 zijn vervaardigd. EieTen. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 27 April a.s. geeft de met „94" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 27 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 4 Mei a.s., met dien verstan de. dat zij gedurende de periode van 28 April tot en met 4 Mei niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Kaas. Gedurend#het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geven de met „64" en „74" genummerde bonnen van de „bonkaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 4 Mei nog niet gebruikt zijn, blij ven voorts nog geldig tot en met Zondag 18 Mei a.s. Petroleum. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 15 Juni a.s. geeft de met „periode 10" gemerkte petroleum- zegel recht op het koopen van twee liter pe troleum voor kookdoeleinden. Boter en vetten. De Éonaanwijzing voor „boter en vetten" zullen bij afzonderlijk persbericht worden bekend gemaakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op alle bovengenoemde bonnen, reeds op Zaterdag 19 April a.s. mag worden gekocht. Productieslag De leiding productieslag 1941 verzocht op name van het volgende: De richtlijnen, welke de voorzitter van de commissie ter ondersteuning van de maat regelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie (de commissie Dr. Post- huma) heeft gegeven, luiden als volgt: 1. Ieder der voorzitters, die benoemd zijn als leden van bovengenoemde commissie, wendt zich door middel van het orgaan zij ner vereeniging op zijn eigen wijze en ge heel volgens eigen inzicht tot de leden fij ner vereeniging om aan dezen duidelijk te maken waarom naar zijn meening de pro ductietoeslag noodig is. 2. De voorzitters, leden, van de commissie, geven de namen op van de personen, die namens hun vereeniging of namens een onderdeel hunner vereeniging lid zullen zijn van de gewestelijke commissies. 3. De gewestelijke commissies komen, na ontvangst van de in sub. 2. gevraagde na men, samen op nader te bepalen plaatsen en dagen. 4. De gewestelijke commissies maken op de sub. 3. bedoelde samenkomsten voorstel len op inzake de onderverdeeling van hun gebied in streken en dragen daarvoor can- didaat-commisieleden voor. 5. Mede in verband met den aanstaanden grasoogst verzamelen de streekcommissies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 10 Mei, de gegevens die noodig zijn om te weten op welke boerderij de midde len voor het ensileeren ontbreken en wel ke kosten naar hun schatting verbonden zijn aan het voorzien in deze middelen. 6. De streekcommisies verzamelen vóór 1 Juni gegevens betreffende boeren, die bereid zijn hun landbouwmachines, event. tegen eenige vergoeding, ook voor gebruik door an deren beschikbaar te stellen. 7. In verband met het doelmatig verzame len van de op iedere boerderij vallende na tuurlijke mest, verzamelen de streekcommis sies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder ge val vóór 1 Juli, dse gegevens die noodig zijn om te weten op welke boerderij verbetering in de mestbewaarplaatsen kan plaats heb ben en welke kosten daaraan naar hun schatting verbonden zijn. 8. De streekcommissies wordt opgedragen na te gaan welke gronden, onverschillig van welken eigenaar, onbebouwd dreigen te blij ven door welken oorzaak dan ook en hiervan ten spoedigste aan mij kennis te geven. Ten aanzien van het drogen van gras maken zij in verband met de daarvoor benoodigde ma chines plannen op. 9. In verband met den aanstaanden oogst gaan de streekcommissies na welke hulp middelen in hun gebied verbetering behoe ven of zouden moeten worden aangeschaft. Bij de politie te Enschedé deed zekere M. D. I. uit Den Maag aangifte, dat hij was beroofd van eep bedrag van ruim 400 gul den. Bovendien vermiste hij eenige siera den. Naar zijn mededeeling zo u hij door zekeren L. en diens echtgenoote zijn be roofd. Hij had met beiden in een café ken nis gemaakt. Samen waren zij gaan fuiven en na sluitingstijd was D meegegaan naar de woning van L. Den volgenden dag werd het feest voortgezet. Toen D. weer nuchter was, kwam hij tot de ontdekking dat hij een bedrag van 400 gulden, dat hij ontvangen had om aan zijn patroon af te geven en dat hij in bewaring had gegeven aan zijn hospita, vermiste. D. deed daarvan aangifte bij de politie. Vol gens zijn zeggen zou L., toen zij met z'n drieën een bezoek aan de woning van D.'s hospita brachten, van haar afwezigheid gebruik hebben gemaakt om de 400 gulden uit een kast te stelen. L. en zijn vrouw werden daarop aangehouden. Bij onder zoek bleek erhter. dat D zelf het geld had weggenomen en dat het zeer wel mogelijk was, dat het was opgemaakt. Het echt paar L. werd toen onmiddellijk uit de hech tenis ontslagen en D. werd ter beschikking van de Justitie gesteld, wegens verduiste ring en het doen van valsche aangifte. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat thans de export van witte kool uit Neder land naar Noorwegen is toegestaan.. In bet kader van deze verruiming van den uitvoer van Nederlnndsehe tuinbouw producten wordt momenteel tevens sluit- kool naar Zwitserland geëxporteerd. Een oeroud bedrijf. Op enkele plaatsen in Drente treft men nog de heide- boendermakerijen aan, waar de fijne dopheide voor de fabricatie der kleine boenders gebruikt wordt. Het productieproces is geheel handwerk (Foto Pax-Holland) Duitsche marine commandant vaardigt verbod uit. Naar het Hsb. verneemt, heeft de Duit sche marinecommandant te Amsterdam een bevel uitgevaardigd, waarbij het voor alle pleiziervaartuigen verboden is om het IJs selmeer te bevaren. Het allereerste gevolg hiervan is, dat de door de „Koninklijke" vastgestelde ope- ningstocht op 3 en 4 Mei niet kan door gaan. Wat voor de zeilers erger is: alle wed strijden voor de Drakenklasse waarvoor, in hoofdzaak op .initiatief van den heer Molt- zer, zulk een aardig programma was vast gesteld eveneens beginnende op 3 en 4 Mei worden op het IJsselmeer daardoor onmogelijk. Natuurlijk blijft nu nog de ge legenheid op de binnenwateren open, maar voor de draken was het buitenwater toch het meest aangewezen. De in Augustus komende Holland Week (Van de K.N.Z en R.V. en Loosdrecht) zal dus moeten worden beperkt tot Binnen IJ en Loosdrechtsche Plassen. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis ter uitspraak gedaan in de zaak tegen een viertal mannen, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van graan uit rijn- schepen, alsmede tegen eenige helpers. Te gen de vier mannen, den 40-jarigen trem- mer C. van O., den 56-jarigen havenarbei der P. G„ den 48-jarigen matroos F. S. en den 36 jarigen controleur II. de G., was een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van voorarrest geëischt. Zij wer den veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek der voor- loopige hechtenis. Een fietsjongen, die gestolen graan had vervoerd, werd conform den eisch veroor deeld tot een gevangenisstraf, gelijk aan de voorloopige hechtenis. De bakker H. B., tegen wien zes maanden wegens heling was geëischt, werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voorarrest, terwijl een andere persoon, die zich eveneens aan heling had schuldig gemaakt, veroordeeld werd tot een gel.dboete van vijftig gulden subs. twee dagen. ALGEMEENE VERGADERING VAN HET ALGEMEEN AFD. ZIEKENFONDS DER AFD. ALKMAAR EN OMSTREKEN. De vergadering stond onder leiding van Dr. Frederiks. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat in het afgeloopen jaar, bëhalve de voormalige voorzitter, Dr. Straver, de heeren dr. Groen- hart en Kansen de vereeniging door den dood ontvielen. Op 31 December 1940 telde het fonds: 53 apotheckhoudende geneeskundigen, 15 huis.- artsen, 19 specialisten, 6 apothekers, 18 tand artsen. De voornaamste besluiten uit het afgeloo pen jaar waren de vaststelling der wekelijk- sche bijdragen die onveranderd werden gelaten en het afhandelen van de arti kelen van het nieuwe reglement. Hoewel de goedkeuring van het Hoofdbe stuur daarop nog niet werd verkregen, zijn, onder bekrachtiging van het H.B., de arti kelen 45 en 46, houdende een betere honoree ring der deelnemers, per 1 Januari 1941 in werking getreden. Met de centrale inning, aan deze honoree ring verbonden, is nog geen begin gemaakt. Wel zijn maatregelen getroffen om deze ge leidelijk in te voeren. Ook de voorbereide overeenkomsten met II.H. tandartsen, werden nog niet goedge keurd. Intusschen werd een begin gemaakt met dc inschrijving op naam, waarvan de resultaten echter allesbehalve bevredigend waren. Hulp aan Den Helder. Het Alkmaarsche fonds heeft weinig na- deelige gevolgen van den oorlog ondervon den. Anders was dit te Amersfoort en de Helder. Getracht is aan deze fondsen de hel pende hand te bieden. Door de korte duur der evacuatie kon Amersfoort zich spoedig zelf weer redden. Wat de hulp aan de Hel- dersche Ziekenfondsen betreft zij vermeld, dat dadelijk na den uittocht der Heldersche bevolking door het bestuur aan de Alkmaar sche deelnemers is verzocht, de verzekerden dezer fondsen kosteloos tc helpen. De toe loop in sommige gemeenten was echter zoo groot, dat het Alkmaarsche bestuur dc zaak meende te moeten overdragen aan den Kring Alkmaar v. d. Ned. Mij. van Geneeskunde. Van de met den kring Helder getroffen rege ling werd geen mededeeling ontvangen, wat jammer is, wijl het Alkmaarsche fonds met zijn administratieve organisatie zeker var» nut had kunnen zijn. Het gevolg van deze afspraken is, dat als regel geen personen, die na 24 Juni 1940 uit Den Helder zijn vertrokken, in het Alkmaar sche fonds worden opgenomen. Dit brengt voor hen geen nadeelige ecvol- gen met zich mee. aangezien zij na over legging van hun inschrijving in een der Heldersehe fondsen geholpen worden door den arts ter plaatse. In afwijking van den stelregel geen verzekerden van niet erkende fondsen over te nemen, geschiedt dit thans ,,wel voor verzekerden bij de R.V.S. te Don Helder. Leden. Bij de afdecling Alkmaar waren op 31 De cember 1940 ingeschreven 14969 volwassenen en 6320 kinderen, hetgeen, vergeleken bij 1939 een stiiging beteekent van 1697 zielen. Exploitatierekening. De rekening sluit met een bedrag aan las ten en baten ad f217.461,91, bij een voordee- lig saldo ad f 4783.06. De uitbetaalde honora ria bedragen: Aan huisartsen f 67.117.72, aan apothekers f 44.747.69, aan specialisten f 42.280.23, aan tandartsen f 15.536.60. Discussie Jaarverslag. Naar aanleiding van dit jaarverslag wordt door de verzekerden een motie in gediend, waarin het leedwezen wordt uit gedrukt over het nog niet goedkeuren van het reglement door het hoofdbestuur en waarin met klem wordt aangedrongen op een spoedige goedkeuring. Dc motie wordt door de vergadering over genomen. Ook achten de verzekerden de rechtspo sitie der boden onvoldoende geregeld. Voor al de loonen in de gemeenten met groote uitgestrektheid dunkt hun onvoldoende. Aan het bestuur wordt, in verband met het uitblijven van de goedkeuring van het nieuwe reglement, verzocht de bodeloonen aan een nauwgezet onderzoek te onder werpen. Het bestuur zegt dit toe. Tlit de vergadering wordt verder voorge steld de medicijnen thuis te doen bezorgen. Dit wordt gemotiveerd op grond van het feit, dat de 6 Alkmaarsche apotheken sa men een zuiver honorarium van f 44.000.— ontvangen. De secretaris, de heer Schou ten. zegt. dat er principieel weinig bezwaar is. Maar het heeft ziin moeilijkheden. De verzekerden ziin niet steeds thuis bij voorbeeld. Bovendien zullen de hestellingen moeten worden gecombineerd, hetgeen een zekere organisatie met. zich zal brengen. Tenslotte zijft er ver afgelegen wijken. Uit de vergadering blijft men aandrin gen. Het bestuur zegt toe de aangelegenheid onder.oogen te willen zien. Waar de bezwa ren der apothekers blijkbaar niet zeer groot ziin. hoopt men tot pon bevredigende rege ling te kunnen komen. Eenige moeilijkheid levert de vraag of het ziekenfonds het recht heeft invloed uit te oefenen op de honoraria van de boden die zuiver in dienst ziin van plattelans- doktoren. Dok deze materie zal door het bestuur in studie worden genomen. Het jaarverslag wordt hierna vastgesteld On voorstel van de kascommissie wordt de rekening goedgekeurd en de penning meester gedechargeerd. Verkiezingen. De aftredende bestuursleden Sluvmer Blok en Ronsema. plaatsvervanger de hoer stei'iTng hZr]Pn alle" biJ cnk0,e candidaat- stoinner norkozon. haseommissieleden n Ln T" "v hpPr T'ouws. worden i" hun funrlie gehandhaafd l:IICLirilVan. 1lPt ^Uuur om het ba- igc saldo 1940 niet fp rosorveeren doch slechts o\er weken werd uitbetaald. Rondvraag. De hoer Wilms brengt hulde aan den af- Kalme handel. Lustelooze markt Afbrokkelende koersen. n». derlandsche beleggingen goed prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. L.K. 97 3/16-97 7/16 973/8-97U 98% 99 0(411/16 Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3 Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 DÜITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. 98% S7-87% 90% S8 11/16 96 9/16 99 87'% 87% 90% 75 SS3| A'dam '37 I 3% 88 's Grav. '37 I 3% 92 N. Holl. '38 3 83 N.-Holl. '38 II (3%) 3 86% R'dam '37 I III 3% 84% Z.-Holland 1937 3 87 88 92 87 843/ 87% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 92% 92 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 199% Ned. Ind. Handelsb. A 141 me/j Ned. Handel Mij. c.v. A 137%140 1983/ 140% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 131%-135»% 132-129% Calvé Delft c.v. A 77 76% Centr. Suiker Mij. 209 211 Fokker g. A. 185 185 Lever Bros en Unilever cv.A130136 134%-131% Ned. Ford 260 256 Philips G B.v.A. 243-237 242%-235%' Philips pref. A. 153 157 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. 235 231% 257-266 261-254 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amcrikalijn A. 119-124 122-120 Java China Japanlijn A. 151-157 156-1533^ Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 155%-158 1 59-157 Kon. Paketvaart A. 250 249%. Ned. Scheepv. Unie A. 185%-189 187%-185% Rott. Lloyd A. 148%-150% 151%-150 Stoomv. M. Nederland A. 148%-151 149-148 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur NI SU. Ver. Vorsten!. Cult. 460-468 463-458 276 270 270 265 126%-131% 127-125 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 202%-207 Deli Mij. cv. A. Senembah 209%-206 272-278 277%-275 222-226 228%-224 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 280-285 284-278% Bandar Rubber Mij. A. 220 215 Deli Batavia Mij. A. 220 218 Koersen van stortingen op 18 April 1941; Belgas 30.1432; Zwitsersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Decnsch» Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. POSTGIRO-NO^ VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, "Jo. 6553. Al" bank der Winterhulp Neder- derland la aangewezen de Kasvel"- eenlglng NV., Amsterdam No 877. brengt geluk In veler levenH wienst'nif 0 L,ieu ben beer Schouten, worden r 'lcn '1pcr Bonscma za' 'ijk voor !i i01"-?' Hi> bankt hem harte dende fnnr.r e- r'ien.sfen, welke de aftre* bet fond- i SOf,pi't dc oprichting van zich hiew.ii' bewezen. De voorzitter sluit Wilnis ,|.,t aaVn hnopt met den IlR®r van Donnh! r spbouten de functie ven vervin ep?pr nog langen tijd zal b'jl Schni woi.ri t"' be heer Boerman (Zd- beer Sehmn m.eent be verdiensten van den ten te moeten onderstreepen. voorzitter 6ar aan de or"be zijnde, sluit do voorzitter de vergadering.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2