De geheimen van het rijk der Garamanten Polder Waard NieuwSand Marktberichten TE KOOPHouten verplaatsbaar Zomerhuisje. Wieringen huldigt secretaris O. Bosker Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart BevrSgcn Makelaar P. JAAPIES, Hendrik Burgerstraat 24, Beverwijk. Telefoon 3452. aa%l'"060 en'ce'e weken de vingerafdruk van heel Amsterdam genomen zal worden. In de Apo'lohal wordt de urvstijsbaan met spoed opgerirmd, om plaats te maken voor de tafels, waaraan de ambtenaren zullen zetelen, die de persoonsbewijzen aan de inwoners der hoofdstad moeten uitreiken (Pax-Holland) BIJ DE DAUDA'S, DE WORMEN- ETERS VAN AFRIKA. In verband met de nog immer voortdurende strijd in Noord-Afrika is het interessant, het een en ander te vernemen over de ongetwijfeld merkwaardigste Noord-Afrikaansche provincie. De naam dezer provincie luidt Fessan. geleden in Zuid-Libyë. Fessan staat bekend in de geschie denis als het koninkrijk der Gara manten. Bij Herodotus lezen wij: „Op tien dagreizen van Augila stuit men op zandheuvels, water en pal men. Hier leven de Garamanten, een volk, dat zich voedt met slangen, ha gedissen en andere reptielen en een taal spreekt, die herinnert aan het geluid der vleermuizen." In dit gebied van Fessan, dat een uitge strektheid heeft van meer dan 550.000 km2.- de oppervlakte van heel Frankrijk! vindt men woestijnen, meren, oasen, bergen, voorhistorische teekeningen op rotsen, beel den en inschriften der Berberstammen. Het bergland rijst op tot gemiddeld 600 M. boven den zeespiegel. Wat hier te zien is, herin nert aan de bonte wisseling van een ka- leidoscoop. De hoofdstad van Fessan is Ghat, een dei- verboden, heilige steden der Senoessi. Wil men vanuit Tripoli Ghat bereiken, dan moet men een weg afleggen van meer dan twaalfhonderd kilometer. De eerste acht honderd daarvan leiden door een ontzetten de woestenij, die indertijd eens door pro fessor Gautier zeer terecht „de huivering wekkendste schoonheid van onze „planeet" werd genoemd. Daarna gaat de weg over vierhonderd kilometer door een bergland, vóór Ghat aan de Italiaansche-Algerijnsche grens bereikt wordt. Zooals gezegd was Ghat een verboden vesting der Senoessi-, dit veranderde echter in 1931, toen er een Italiaansche bezetting kwam. Was het reizen in Fessan vóór 1931 een zeer hachelijke onderneming, daarna kwam deze provincie steeds meer in't toeken der Italiaansche civilisatie. Ghat heeft onge veer 100.000 inheemsche inwoners van zeer uiteenloopend ras. Er wonen namelijk Toe- aregs, Arabieren, Berbers, Soedaneezen, en de uiterst merkwaardige Dauda's (de wor meneters, die pas in het jaar 1932 door de Italiaansche Cipriani-expeditie ontdekt zijn). Doodenstad. In Fessan ligt ook hot dal Wed Adjal, de wieg der oudste Afrikaan- sche cultuur. Hier hadden zich eens de Garamanten gevestigd. In de schaduw van een uitgestrekt groen dal breidt zich een doodenstad uit. Over een lengte van 110 km. liggen de graven bij duizenden. De graf heuvels bestaan uit in cirkels ge plaatste steencn, tot een hoogte van 70 c.M. of een meter. Daarin zijn de dooden bijgezet, in gebogen houding, het hoofd op de knieën en met een schapenvel toegedekt. Soms vindt men eigenaardige holen in den berg. De inboorlingen noemen deze „de holen der voorvaderen". Het zijn gra ven, die dateeren uit de grijze oud heid. In het Westen van Wed Adjal wordt de zandvlakte onderbroken door talrijke meren. Vele dezer meren herinneren met de omlig gende heuvels aan de Italiaansche meren, zonder dat ze dezelfde kleur hebben. Het wa ter dezer nieren is door de overzadiging niet natron melkachtig wit en ongewoon dik. De meren beteekenen voor het land groote rijk dommen. Het voortdurend wegvliedende en terugstroomende water zet -aan de oevers minerale zouten af, en hier vormen zien ware banken van dubbelkoolzure natron, die worden afgegraven voor fotografische doel einden. Wormen als maaltijd. Uit het grootste dezer meren vangen de inheemsche Dauda's de voor hun maaltijden noodige wormen. De wormen, die hun hoofd- voedsel vormen, worden rauw, of nadat zij in de zon gedroogd zijn, als brij gegeten. Met hun korte rompen en reusachtig lange armen behooren de Dauda's tot de meest gedegene reerde rassen van Afrika. Demografisch be schouwd, leven zij in volledig isolement. De vrouwen vetten heur haar in met ransige boter uit geitemelk, versieren hun doorboor de lippen met een dadelpit of een stuk glas en verven hun lippen zwart. Beschouwd uit ethnografisch standpunt, biedt geen land een rijkere monsterverzame ling van rassen dan Fessan. Vermenging door het zwervende bestaan heeft hier een waar ethnografisch museum geschapen. Achter Oubari en Serdites begint de hoogvlakte van Ahaggar. Men stoot op een verwarde hoeveel heid reusachtige klippen, en de „Mont des Génies", die bekend geworden is door de be roemde novelle van Pierre Bénoit, verspert den weg naar Ahaggar. Daarachter ligt de vlakte, die zich uitbreidt voor Ghat, de oude hoofdstad van het Zuiden. Sedert onheugelijken tijd is deze streek het middelpunt van de zwerftochten der noma den, het knooppunt van den slavenhandel en het doortochtsgebied van roofzuchtige stammen geweest. De groote karavaanwegen liepen over Ghat. Doch een reis door deze streken was, zooals gezegd, een Europeaan niet aan te raden, vóór de Italianen Fessan voor de beschaving ontsloten. De rekeningen 1940 goedgekeurd. Vergadering van het college van Hoofdingelanden van den Polder Waard Nieuwland te Wieringcn op Dinsdagmiddag in Hotel de Haan iè Hippolytushoef. De voorzitter de heer J. Breebaart Kzn., heet allen welkom. In het bijzonder de nieu we hoofdingeland L^nt. Afwezig is de heer De Jong. Hierna richt spr. cenige woorden tot den secretaris den heer O. J. Bosker in verband met zijn 40-jarig jubileum. De heer Breebaart zegt dan het volgende: Beste vriend Bosker! Toen we in het laatst van Maart een Dag. Bestuursvergadering hielden, bleek ons dat onze secretaris voor 40 jaar geleden op 10 April in die functie was benoemd. Dat die benoeming een goede is geweest, heeft U zelf bewezen. Want niet alleen als secretaris maar ook als penningmeester. Hoewel ik dit in de laatste plaats noem: het opzichterschap van onzen polder was ook in Uw bekwame handen. In dezen tijd, nu de polder geen zne- polder meer is, lijkt het opzichterschap ta melijk eenvoudig. Maar de ouderen onder ons weten ook bij ondervinding, dat toen de polder nog voor de indijking van de Wierin- germeer aan de open zee lag en de stormen af en toe met uitslaanden wind het water op en tegen de dijken beukten, de polderdijk het dikwijls kwaad te verduren had. Er werd dan heel wat tact van den opzichter ge vraagd, vooral met de daarop volgende dijk verzwaring. Dat. U geen vreemde voor den polder was, is bekend, want ook wijlen Uw vader was nauw aan den polder verbonden. Als ik mijn gedachten een kleine 50 jaar laat teruggaan en ik als schooljongen in de vacanfie een enkele keer met mijn grootvader mede naar Wieringen mocht, werd het wel en wee van den Polder met hem besproken. Bosker, behalve uw secretarisschap, met zijn neven-polderbetrekkingen, hebt gii uw krachten aan verschillende andere functies gegeven. Toen ik u op onze vorige Dag. Best.-ver- gadering reeds voorloopig gefeliciteerd heb. gaf u in uw antwoord reeds te kennen, dat nooit aanmerking wasg emaakt op uw be trekkingen. welke den Polder niet recht streeks aangingen. Het Polderbestuur heeft dit oolj_nooit aangevoeld om daar cenige aanmerking op te maken. Het omgekeerde is wel het geval geweest, want juist door die nevenbetrekkingen heeft u heel veel voor onzen Polder kunnen bereiken. Bosker, ik wil niet langer uitweiden, maar u van harte gelukwenschen met uw jubileum en daarbij de hoop uitspreken, dat als tl eenmaal de leeftijdsgrens zal hebben bereikt, u nog een lange reeks van jaren in gezondheid getuige moogt zijn van het wel en wee van den Polder. De leden en oud-leden van het Polderbestuur hebben gemeend u als aandenken iets te moeten aanbieden als herinnering, waar u ngo 'n lange reeks van jaren gebruik van moogt maken." Hierop antwoordt de heer O. J. Bosker. Allereerst dankt hij den heer Breebaart voor diens felicitatie, alsmede de hoofdin gelanden. Hierdoor is spr. ten zeerste ge troffen. Spr. memoreert dan eenige episoden uit diens 40-iarige neriode. Altijd was hij één mot den Polder. Moeilijke iaren heeft hii mee gemaakt, zooals de watersnood van 1916. Ook waren daar de Zuiderzeewerken, die op veel punten in het Polderleven grepen: dan de afwatering, de wegenvoorziening en vele an dere. Altijd echter is er de goede verstandhou ding gebleven, nooit waren er onderling moeilijkheden. Spr. dankt voor het vertrou wen, dat hem al die iaren geschonken is. vooral in die neriode, toen hii ook geintcres- seerd was bij de Zuiderzeewerken. Volgt voorlezing der notulen van de ver gadering van 28 Januari j.1. Onder dankzeg ging worden zij onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. 1. Provinc. Bestuur van Noordholland be treffende tijdelijke toelage gehuwd personeel. Dit is genoegzaam bekend. 2. Schrijven van Secret.-Generaal van Wa terstaat. 3. Schrijven van Ged. Staten van Noord holland betreffende opruiming van versper ringen. 4. Schrijven betreffende de huidige eed aflegging. 5. Op een aan de Directie der Zuiderzee werken en der Wieringermeer gericht schrij ven betreffende afsnijding van den weg van den Verlengden Polderweg tot de Losplaats bij de Leemans, is bericht binnengekomen. Vóór de afsnijding zal contact gezocht wor den met het Dag. Bestuur van den Polder. 6. Een schrijven van den heer C. Koorn. Deze wil don grond wel koopen, mits de ka de geslecht wordt. 7. Een schrijven van de Directie der Wie ringermeer, betreffende het plaatsen van bermplankje. Volgt jaarrekening: Ontvangsten 1940. Batig saldo vorige rekening f1311.28; Om slagen f 5636.75;Ink. uit Bezittingen f 1176.47 Andere Inkomsten f 147.37)4; Oude materi alen verkoop f 16.25; Verkoop roerende goe deren en andere buitengew. ontv. f 3485.31, Totaal ontvangsten f 13800.43)4. Uitgaven 1940. Jaarwedden bestuursleden f 337.—; Jaar wedden beambten f 1301.Huishoud, kos ten f 52.40; Admin. kosten f 533.50; Belas tingen f 13.28; Kosten bemaling f 1877.71; Kosten slooten f 190.07; Kosten grondmij. f 32.91; Kcfsten wegen; f 1021.00)4; Kosten sluizen, duikers, bruggen f 198.55; Kosten andere werken f 887.50; Rente f 220.Af lossing f 987.50; Onvoorzien 5.75; Buitenge woon f 4040.10; Bijdrage f 10.Totaal uit gaven f 11658.27 >4. Batig saldo f 2142.16. Volgt Begrooting 1941. Ontvangsten: Lasten over 1941 over 417.53.76 H.A. f 5636.75. Rente kasgelden f 62.50. Pacht dijken, kaden, wegen f 1000. Opbrengst rietgewas f 1500.Pensjocnstor- ting ambtenaren f 162.50. Verhaalde premie Ziektewet f 20.Vergoeding loswal f 10.—. Totaal ontv. 1941 f 8391.75. Uitgaven 1941: Jaarwedden Bestuursleden f 355. Jaarwedden beambten f 1301.—. Huis houd. kosten f 100.—. Andere kosten v. ad- ministr. f 600.—. Grondbelasting f 10.—. Dij ken en kaden f 100.Bemalingsinr. f1700. Slooten f 700.Wegen f 1000.Sluizen, duikers, bruggen f 200.Andere, werken ten laste van het Waterschap f 900.—. Ren te v. f 3062.50 a 4 f 122.50. Rente v. f1500 a 4 f 60.Aflossing leening f 7000. f 437.50. Idem f 5000.f 500.—. Onvoorzien f 305.75. Totaal uitg. 1941 f 8391.75. Nadat nog eenige punten uit de begroo ting nader zijn toegelicht, volgt sluiting. BOND VAN BOERINNEN BIJEEN. Algemeene vergadering van de Bond van Roerinnen en andere Plattelandsvrouwen afd, Wieringen op Dinsdagmiddag in de foyer van Cinema de Haan. Te ruim 3 uur opent de Voorzitster, Mevr. Kolff-van Heurn deze bijeenkomst en heet alle aanwezigen hartelijk welkom In het bijzonder geldt dit welkom voor Mevr. Van der LaanVan der Lelie uit Leiden, die de te vertoonen film „Nijvere handen" zal 'toelichten Voorzitster betreurt de geringe opkomst doch de schoonmaak zal hieraan wel niet vreemd zijn. De notulen worden gelezen door de secre taresse en worden goedgekeurd. Ingekomen Stukken. Binnengekomen was een proefexemplaar van het maand blad „Floralia" waarop men zich collectief kan abonneeren. Hierover wordt geen de finitief besuit genomen. Volgt jaarverslag. Tot aller genoegen kon de secretaresse een klein overschot ver melden. Bestuursverkiezing. Zonder stemming worden de dames De Groot en Cornelissen herkozen. Volgt Rondvraag. Medegedeeld wordt, dat er dit jaar wel geen reisje gemaakt zal worden. Men wil echter in eigen kring wat berei ken en de voorzitster vraagt, wie van de da mes een plan heeft om een aangenamen middag te organiseeren. Een paar plannen werden geopperd, o.a. een filmvertooning van het visschersbedrijf, doch deze zullen door het bestuur nader onderzocht worden. Ook gingen stemmen op, om eens in Den Oever een vergadering te houden en niet steeds in Hippolytushoef. Betreffende de ge ringe opkomst was het wel wenschelijk dat de leden elkaar onderling opwekten ter ver gadering te komen. Tot leden van de kascommissie worden benoemd de dames Spaander en Bakker. Na de algemeene punten is het woord aan mevr. van der Laan—v. d. Lelie voor het houden van een inleiding over de film. Zij geeft een overzicht van het Landbouwhuis- houdondcrwijs gedurende de laatste 25 jaar Dit geeft practische voorlichting op huishou delijk en landbouwgebied. De meisjes van 't platteland kunnen er zich practisch oefenen in koken, naaien, kinderverzorging, tuinver- zorging, melken enz. DISPENSATIE VAN UIT VOERVERBODEN EN VER- EFFENINGSCERTIFICATEN Het Crisis Uitvoer Bureau brengt ter kennis, dat de hier na genoemde Rijksbureaux, elk voor de onder de desbetreffen de instantie ressorteerende ar tikelen, met ingang van 28 April 1941 de dispensaties van uitvoerverboden en de vereffe ningscertificaten namens het Crisis Uitvoer Bureau zullen afgeven: Rijksbureau voor IJzer en Staal, Lange Houtstraat 11, Den Haag; Rijksbureau voor Verwerkende Industrieën (algemeen), Be- zuidenhoutscheweg 78b, Den Haag, Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd, Sectie Spiritus, Watering- scheweg 1, Delft. Ter verkrijging van de bo- Rijksbureau voor Verwerkende Industrieën (sectie Linoleum- industrie), Bezuidenhoutsche- weg 78b, Den Haag. vengenoemde documenten die nen belanghebbende expor teurs zich derhalve van dien datum af uitsluitend te wen den tot deze Bureaux, alwaar de noodige aanvraagformulie ren, zoomede handleidingen nopens de te vervuMen formali teiten kosteloos verkrijgbaar zijn. Reeds bij het Crisis Uitvoer Bureau ingediende verzoeken en aanvragen zullen via de ge noemde Rijkshureaux worden afgehandeld. Te dezer zake moeten derhalve geen nieuwe aanvraagformulieren bij deze instanties worden ingediend. Voor verlenging van reeds door het Crisis Uitvoer Bureau ver strekte dispensaties voor de onderhavige artikelen, wende men zich alsnog tot het Crisis Uitvoer Bureau. De 3 opleidingsscholen tot leerares aan de Landbouwhuishoudschool zijn te Deventer, Zetten, Posterholt. Zij geeft nu een overzicht van deze opleiding. Dat deze van belang is, bewijst het aantal leerlingen op de huishoud scholen: 11.000. De film. Hierna volgt de vertooning der film, waar op wij zien, wat zoo juist verteld is. Deze filni was de moeite waard om gezien te wor den en leerrijk bovendien. Hét is te betreu ren, dat zoo weinigen hiervan gebruik ma ken. Mevr. Kolff—van Heurn hoopt dan ook dat de volgende bijeenkomst beter bezocht zal worden in Mei a.s. Dan zal n.1, een voor lichtingsmiddag gehouden worden dbor Mevr. Roers, medewerkster aan het maand blad: „Alles Electrisch" over: Economisch electrisch koken in oorlogstijd. Hierna sluiting. ANNA PAULOWNA DAMMEN. De door leden van Excelsior gespeelde pai* tijen hadden tot uitslag: le tiental: L. Schouten—.T. Jeninga 20 L. SchoutenC. Leijnse 2—0 2e tiental. A. MolenaarJ. Dragstra 11 J. Dragstra—F. Vlaming 20 L. KrhithofA. Dragstra 20 L. KruithofA. Dragstra 20 Zware slagen werden toegebracht, toen de weerstand van het Joegoslavische leger bij den opmarsch d.r Dultich. tro-p.n 9.b,ok,n w-d.n. - S-Jj-dJ} -.Ik. b,J PURMEREND. 22 April. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 15 par tijen. wegende 30.000 Kg.,, handel vlug, hoog ste prijs f 35.25. 1 stapel kleine Boerenkaas wegende 127 Kg., prijs f 31.— per 50 kilo, handel vlug. Runderen, totaal 576 stuks: 100 vette koeien voor de levering, 271 gelde koeien f 300380 per stuk. 120 melkkoeien f 360—550 per stuk. 5 stieren voor de leve ring. 85 pinken f 100—300 per stuk. 1043 nuchtere kalveren: voor de slacht v. d. le vering, voor de fokkerij f 50—65 per stuk, 48 vette varkens voor de slacht v. d. leve ring. 1 mager varken f 25—42 per stuk. 250 biggen f IS—36 per stuk, 841 schapen f 25 54 per stuk. 101 bokken en geiten f 4075 per stuk. 70 lammeren, kipeieren f 1.07 per Kg.. 900 oude kippen en hanen: wit en rood f 23. idem blauw f 23 per kilo. konijnen f 28 per stuk, 100 eenden f 1—1.70 per stuk. (Officieele noteering), NOORDSCHARWOUDE. 22 April. Aanvoer: 195400 Kg. roode kool f 9. 7200 Kg. gele kool f 7.60. 127400 Kg. Deen- sche witte kool f 6.70. BROEK OP LANGEND!JK. 22 April. Aanvoer: 71200 Kg. roode kool f 9.—. 2700 Kg. gele kool f 7.00 73700 Kg. Deensche witte kool f 6.30. 2000 Kg. peen f 4.50. 600 Kg. rabarber f 14.80. Voorloopfge nofeering (hedenorhfend 914 uur doorgebeld). Officieele prijzen en aangevoerde kwantums van vandaag, publi- ceeren wij morgen. BROEK OP LANGENDTJK 23 Anril Aanvoer; 11900 Kg roode kool 9— 1800 Kg, gele kool *7.60, 17500 Kg. Deensche witte kool 6.70. NOORDSCHARWOUDE. 23 April. Aanvoer: 35800 Kg. roode kooi f 9 174100 Kg. D. witte kool f 6.70.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3