De inbraak ie Hoogwoud Aanvallen bij Soiloem afges'agen Rooseve't a's stakingsbemidde'aar Critiek op Amerikaansche reqeerinq Amerika's Verbod van bepaalde speldjes Rechtbaok steunt GRATIEVERZOEK Dnitsch weermachtbericht opmarsch over het pindos gebergte voortgezet. [faliaansch weermachtbericht Italiaansche troepen op alle ponten over de Albaneescbe grens laatste stap naar den oorlog 1 Kuitenbijtster voor den rechter Oneerlijk antiquair Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Is hij het, of is hij 't niet? Zoo moet het. Een der leeraren van de ambachtsschool aan de Meeuwenlaan te Amsterdam geeft aanschouwelijk onderwijs in het .draaien voor een der jonge werkkrachten, die er practisch onderricht ontvangen, om een degelijke scholing door te maken, waartoe het Amsterdamsch gemeentebestuur hen in staat stelt (Pax Holland) Aan het werk in de fijn-mecano afdeeling op de ambachtsschool aan de Meeuwen laan te Amsterdam, waar thans verschillende ongeschoolde of onvoldoend geschoolde jonge werklieden onder auspiciën van het gemeentebestuur der hoofdstad verder in hun ambacht worden opgeleid (Pax-Holland) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren in de Grieksche wateren met bijzonder succes vij andelijke schepen aangevallen, die dienst deden voor het vervoer van het Britsche expeditiecorps .dat het Grieksche vasteland ontvlucht. Gevechtsvliegtuigen brachten, naar ten deele leeds bekend gemaakt is, zes geladen schepen van 31.000 brt. in totaal tot zinken en beschadigde bovendien ver scheidene schepen zoo zwaar, dat verwacht kan worden, dat nog meer scheepsruimte verloren gaat. In Griekenland hebben de Duitsche troe pen hun opmarsch over het Pindosgebergte naar het Westen voortgezet en de stad Jannina bereikt en daarmede den voor- naamsten weg voor den terugtocht van den vijand, die aan het Italiaansch-Grieksche front strijd. Italiaansche strijdkrachten ach tervolgden uit het Noorden den veelal nog taai strijdenden vijand. Duitsche troepen, die ondanks talrijke op gebroken plaatsen op de wegen via Larissa ver naar het Zuiden doorgedrongen waren, hebben de stad Lamia ingenomen. De ten Zuidoosten van Larissa gelegen havenstad Vlos werd na overwinning van den vijande lijken tegenstand bezet. Aan het Grieksche front heeft de vijand elf Britsche jagers van het type Hurricane verloren in luchtgevechten en vijf andere van het zelfde type door aanvallen in scheervlucht op het vliegveld Agrimion. In Noord-Afrika is een vijandelijke aanval op Soiloem en een gelijktijdi ge landingspoging bij Bardia met zware verliezen voor den vijand af geslagen. waarbij een aantal gevan genen is gemaakt. Nieuwe uitvals- pogingen van vijandelijke gepant serde strijdwagens uit Tobroek mis lukten. Duitsche en Italiaansche stu ka's bombardeerden hier met groote uitwerking drie groote koopvaar ders, waarvan er één' door brand vernietigd werd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht bij goed aan- valsweer nogmaals de oorlogshaven Ply- mouth met brisant- en brandbommen be stookt. Er ontstonden groote branden in de werfinstallaties en pakhuizen, benevens he vige ontp'offingen op het terrein van de gasfabriek. Andere succesvolle luchtaanval len richtten zich op de haven Great Yar- mouth. en op vliegvelden in Zuid-Enge- land. Hangars en kwartierruimten werden vernield. In Oost-Engeland plaatsten lichte en zware gevechtsvliegtuigen in den nacht van Zondag op Maandag op vijf vliegvelden bommen, die groote branden veroorzaakten en geparkeerde vliegtuigen vernielden. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afge loopen nacht in het Bristolkanaal van een convooi een koopvaarder van 8.000 brt. tot zinken gebracht, een tweede groote vracht boot zwaar beschadigd en aan de Britsche Zuidwestkust een patrouillevaartuig vernie tigd. Bij aanvallen van jachtvliegtuigen op het Britsche eiland en in luchtgevechten in het Kanaalgebied heeft de vijand drie jagers en een versperringsballon verloren. Aan de Kanaalkust werd een Britsch gevechtsvlieg tuig van het type Bristol-Blenheim neer geschoten. Boven Duitsch gebied is overdag noch 's nachts gestreden. Bij de gevechten in Zuid-Servië heeft eerste luitenant Ihno Koester zich bijzonder onderscheiden door vermetele verkennings vluchten tijdens gevechten.. Kapitein Jop- pin behaalde zijn 40ste overwinning in de lucht. Luitenant Hamberg van een bataljon motorrijders onderscheidde zich 13 April bijzonder door in het vuur van den vijand te beletten, dat de tegenstander volgens zijn voornemen negen bruggen in de lucht deed vliegen. Aan de staking in de Amerikaan- sche bruinkoolindustrie moet een einde komen. President Roosevelt heeft in een openbare verklaring de Amerikaansche bruinkool industrie aangespoord de loonstaking, die thans reeds meer dan drie weken duurt, bij te leggen. Roosevelt wees er op, dat door dé staking de voorziening van de Amerikaan sche wapenindustrie in gevaar wordt ge bracht en dat een dergelijk gebrek aan kolen in de wapenindustrie op het oogenblik, noch in de toekomst geduld kan worden. Roose velt eischt derhalve met klem, dat de mijnen, waar reeds een overeenkomst tot stand is ge komen, onmiddellijk het werk zullen hervat ten en dat andere mijnen zoo snel mogelijk haar geschillen met de arbeiders zullen op lossen. MIJNONGELUK IN SPANJE. Door een mijngasontploffing in de omge ving van Valencia, zijn zestien mijnwerkers gedood. Talrijke andere arbeiders werden ge: wond. Weermachtbericht no. 320 luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben onze troepen bij het onvermoeid voortzetten van hun zegevierenden opmarsch overal de Al- baneesche grens overschreden, waarbij zij doordringen op vijandelijk gebied. De lucht macht heeft met ruim 400 jachtvliegtuigen, bombardementstoestellen en duikbommen werpers zonder onderbreking het terugtrek- de leger bestookt. Gemechaniseerde colon nes, convooien en op marsch zijnde troe pen werden getroffen, waarbij enorme ver liezen veroorzaakt werden. De havens van Prevesa, Arta, Korfoe en Paxos zijn ge bombardeerd en vijandelijke installaties en schepen beschadigd. Een stoomschip is in brand geworpen. Op 20 en 21 April hebben Duitsche formaties in het midden en oosten van de Middelllandsche zee twee vijande lijke convooien aangevallen en een tankboot van 8000 ton, benevens een stoomschip van middelgroote tonnage tot zinken gebracht, andere schepen werden beschadigd. Onze formaties hebben te Soeda vijandelijke ge- meorde schepen en installaties der basis ge bombardeerd en getroffen. Een schip van middelgroote tonnage werd tot zinken ge bracht. In Noord-Afrika activiteit der wederzijd- sche artillerie en patrouilles in de zóne van Tobroek, waar bij geïsoleerde pogingen tot een uitbraak van vijandelijke tanks eenige krijgsgevangenen werden gemaakt. Ten oosten van Soiloem is een der vijandelijke colonnes, die getracht had onze stellingen te naderen teruggeslagen na zware verlie zen te hebben geleden. Gisterochtend vroeg hebben vijandelijke lucht- en vlootstri.jd- krachten een bombardement gericht op Tripoli. Een vijandelijk 'bombardements vliegtuig werd neergeschoten. In Oost-Afrika werden op de vijandelijke colonnes, die in actie zijn tegen onze stel ling in den sector van Dessie, energieke te genaanvallen gedaan. Zij werden terugge slagen. HET VOLK VERWARD, SCHRIJFT AMERIKAANSCH BLAD. Het Amerikaansche publiek is uiterst ge ïnteresseerd bij de huidige gebeurtenissen, maar ook verward, zoo schrijft de New York Sun in verband met de opmerking van Roo sevelt, dat het Amerikaansche volk zich niet bewust is van de gevaren, die de V.S. bedrei gen. Terwijl in October jl. bij de presidents verkiezingen het Amerikaansche volk met duidelijke woorden steeds weer de verzeke ring is gegeven, dat de V.S. verre moesten blijven van den oorlog, zoo schrijft het blad is het thans opgeroepen om geestdriftig te worden voor den oorlog. Het publiek heeft voorts de verzekering gekregen, dat de vak- vereenigingsleiders een voorbeeld waren van altruïstisch patriotisme. Vervolgens vernam het echter, dat talrijke bewapenings industrieën door stakingen werden belem merd. Washington heeft verder stilzwijgend goedgekeurd, dat de looneiscben in de staal industrie werden gestold, om terstond daar op de staalprijzen te bevriezen. Jonge Ameri kanen zijn met een maandelijksch tracte- ment van 21 dollar voor de weermacht opge roepen en tegelijkertijd heeft men het Ame rikaansche volk medegedeeld, dat het kost bare sociale program van de New Deal niet benadeeld mag worden. De president heeft geweigerd het bewapeningsprogram over te dragen aan een centrale autoriteit om kort daarop Harry Hopkins er mede te belasten terwijl hij voor een dergelijke taak onbe kwaam is. Ten slotte is het publiek opge roepen om oorlogsbelastingen te betalen om vervolgens te moeten zien, dat Roosevelt een half milliard dollar steekt in het voor den oorlog nuttelooze St. Lawrenceproject. Ten slotte wordt den V. S terwijl zi.i nog ontsteld zijn over gebrekkige voorbereidin gen voor de eigen defensie, medegedeeld, dat het hun toekomsttaak is vrijheidsidealen in alle deelen der wereld uit te dragen. DE-VLUCHTELINGEN IN HET ONBEZETTE FRANKRIJK. Naar Maandag officieus bevestigd werd, kunnen binnenkort opnieuw een aantal vluchtelingen, die zich op het oogenblik in het onbezette deel van Frankrijk bevin den, naar het bezette gebied terugkeeren. Door een overeenkomst met de bevoegde Duitsche instanties is het mogelijk voort te gaan met de begin November beëindigde overbrenging van Fransche vluchtelingen naar hun geboortegrond. Het nieuwe trans port zal waarschijnlijk half Mei vertrekken. Gebruik der convooien becriti- seerd. De bekende Isolationistische Pubji«s' Johnson schrijft in de NeW-York M legram, dat de V.S. nog geen deel bezitten van de moderne vliegtuigen, artillerie en tanks voor de opleiding van een leger vo zuivere verdedigingsdoeleinden. Van t wei nige wapenmateriaal, dat op het oogenbli aan den loopenden band wordt geproduceerd, zal waarschijnlijk minstens de helft of nop meer naar overzee gezonden worden. Even zeer zullen de jammerlijk ontoereikende landverdedigingen en de marinebewapcnin- gen ontbloot worden van alle bewapenings materialen en deze zullen eveneens overzee worden gezonden. Hij. Johnson, is steeds van meening geweest, dat dit een tragische tout is, die later fataal kan worden. Maar de tijd voor protesten is met de aanvaarding van de wet op de hulpverleening aan Engeland voor bij. Aangezien nu eenmaal een beslissing, zij het ook een verkeerde, genomen is, ziet hij, Johnson, er geen zin in, dat oorlogsmateriaal van enorme waarde naar den bodem der zee wordt gezonden, waar het nutteloos is voor de defensie der V.S. Tenslotte verklaart John son, dat het gebruik van Amerikaansche con vooien een verderen en wellicht laatsten stap naar den oorlog zou beteekenen. Een gevaarlijke „dame". (N.P.B.). Dat enkele vrouwen zich soms zonderling kunnen gedragen, bewijst een voorval in Boston, waar een dame onlangs op een eigenaardige manier blijk gaf van haar ontstemming. Een zekere Mrs. Ruth Borowski zag, dat haar auto geblokkeerd was door een grooten vrachtwagen, welks bestuurder absoluut geen aanstalten maakte om zijn wagen een eindje te verplaatsen. Zonder twijfel is "dit wel een reden, om zich geërgerd te voelen, doch niet om zijn ergernis te uiten op de manier van genoemde „dame". Mrs Borowski had heel gezellig gewinkeld, en daarbij haar auto ergens aan den kant van de straat geparkeerd. Een groote vracht auto versperde haar uitrit, en de chauffeur was niet te bewegen, een eindje door te rij den. Toen werd Mrs. Borowski kwaad, zij bukte zich een weinig, en beet den chauf feur stevig in de kuit! Dit „eigenmachtig rechterlijk optreden" was niet naar den zin van een politie agent, die het t.afreel had gadegeslagen, en de die naar der wet bracht Mrs. Borowski voor den politierechter. Deze laatste kon den huinor van het geval niet inzien en veroordeelde de beklaagde tot een geldboete van 25 dollar, in de hoop, dat Mrs. Borowski voortaan geen „bijtende uitvallen" meer zal doen naar an dere Bostonners. Mededeeling van den waarnemen- den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. De waarnemende hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam brengt ter kennis van fa brikanten, winkeliers en andere belangheb benden, zoowel te Amsterdam als elders, dat de vervaardiging, de verkoop, ten verkoop voorhanden hebben en het uitstallen van beeltenissen van leden van het Koninklijk Huis, in welken vorm dan ook, dus ook als sieraden, speldjes e.d., verboden is. Ingenieur opgelicht. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een antiquair te Nijmegen, die een ingenieur heeft opgelicht. De verdachte had van dezen ingenieur twee gobelins in commissie gekregen en maakte den eigenaar wijs, dat een kasteelheer ze wilde koopen. Hij betaalde den eigenaar 7500 gulden, maar verkocht de weefsels zelf voor 18.000 gulden. De rechtbank was van oordeel, dat de ver dachte de geoorloofde handelsgebruiken ver re heeft overschreden en veroordeelde hem wegens oplichting tot een jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechte nis. De eisch was twee jaar. (Meervoudifle strafkamer Ziting van Dinsdag 22 April, DE ZWERVER TOT DRIE JAAR VEROORDEELD. De Rechtbank deed gistermorgen uit spraak tegen den .Amsterdammer H. G. S., thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Alkmaar, die terecht had moeten staan wegens dubbelen diefstal met inbraak te Hoogwoud en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van drie jaar. De eisch van de Officier van Justitie had geluid: 3K jaar gevangenisstraf. Schagen IN HOOGER BEROEP. M. G. uit Schagcn was voor ons geen on bekende. Immers; hij had alreeds voor den Kantonrechter moeten verschijnen, omdat hij zijn garage in dó Landbouwstraat 99 al daar niet behoorlijk verduisterd had. Dit was tweemaal gebeurd en wel op 11 en 12 December van het vorige jaar. De Kantonrechter had. den man voor deze feiten f 15.— boete subs. 10 dagen hechte nis opgelegd. Waarom hij in hooger beroep was geko men? vroeg de pres. mr. baron van Tuyll van Serooskepken aan verd. Deze antwoordde, dat hij de hem opgeleg de straf te hoog vond. Kom, kom! meende de president. De gemeente-veldwachter T. Flapper uit Schagen had in de garage van verd. op ge noemde dagen twee electrisrhe lichten zien branden en voor de garage één sterke electrische lamp. Bovendien was verd. al reeds eenmaal gewaarschuwd. Verdachte beweerde de garage te hebben verhuurd aan de Ned. Heide Maatschappij de arbeiders dezer maatschappij stalden daar hun fietsen, wanneer ze naar hun werk gingen. U had maar een gedeelte verhuurd; het andere deel gebruikte U zelf als fietsen stalling. Bovendien bent U verantwoorde lijk; zeide de president. U bent bovendien gewaarschuwd en had' maatregelen moeten treffen. Die werklui hebben de heele garagedeur opengezet, als ze een kiertje hadden open gedaan, was het licht nooit te zien geweest verdedigde zich verdachte. De officier van Justitie mr. de Brueys Tack requisitoir nemend, was eveneens van oordeel, dat de eigenaar aansprakelijk was en vroeg bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Uitspraak heden over acht dagen. En dit hooger beroepszaakje was alles wat wij uit deze hoogst onbelangrijke rol konden halen. Diefstal in bontwinkel berecht. De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den dief stal, welke in den nacht van 21 op 22 Febr. van dit jaar werd gepleegd in den bontwin kel van E. G. van Hattum aan de Nobelstr. te Utrecht..Er werd hier in vereeniging en door middel van inklimming, voor een be drag van ruim 4000 gulden aan bontwerken gestolen. De 29-jarige kleermaker C. van K., tegen wien een gevangenisstraf van twee jaar was geëischt, werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van 10 maanden met aftrek van het preventief. Bovendien werd hij in de gele genheid gesteld een verzoek om gratie in te dienen bij den rijkscommissaris, welk ver zoek ondersteund zal worden door de recht bank. De 27-jarige sjouwer Th. van D., tegen wien een jaar geëischt was, werd veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf met altrek van het voorarrest. Een 36-jarige sla ger J. K., die twee jaar tegen zich had hoo- ren eischen, werd veroordeeld tot een jaar en zes maanden. De 48-jarige Amsterdamsche koopman H. M. werd wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. ..vSE: Veengrond wordt bouwland. Op de uitgestrekte veenderijen tusschen Amsterdam en Halfwea h" rl Uitweg rijden kruiwagens af en aan en wordt de aarde bewerkt, om rijp gemaakt te worden als bou wland (Pax-Holland) Diefstal met geweldpleging. Eengevangenisstraf van een jaar en zes maanden eischte de officier bij de Rotter- ffmaai i rechtbank, tegen den 20-jarigon wom?. )C<t ?n,(l0' J' K' le Nieuw Helvoet, wegens, diefstal met geweldpleging. n den nacht van 17 Februari j.1. had de MiJ?, ZUo ,toegang verschaft tot een pand te V P. Helvoet, waar hij werd betrapt door vrm.Tt ,er <lcr bewoners. Hij had de sWn "^gesleurd naar de keuken en haar ovormnr ,og?dicnd, maar hij word spoedig raas topsrhr,?0r d®.bewoners', die op het ge- te wnrrf 1' IlJ smcekt.e toen losgelaten en de bewoners lieten hem inder- VerdarHto /,"aaV la'cr deden zij aangifte, was V! ude thans' dat hij den man en hrwnnp/i« i' !n llct huis was geweest dricgeliiko aIlos berustte op een be- stér en Ho noerS00nsgelijkenis. He huishoud- oertinèn pWonei;s herkenden hem evenwel vrijspraak vcrdédiger concludeerde tot vnjspraak. Uitspraak 6 Mei a.s. „KOOP" GESLOTEN. woordigeraiW Vpn n C" .^-iariKen vertegen- valX L Ult Utrecht, die onder school hnnp?1"^6? Gen »boop" met een van Ki non ]ad gesloten over een levering hem lo'n s8chr,lfton' waarvan in werkclijk- rechtbnnk Sj?rake Was' beeft de Utrechtsche De verton- S n?.nr8en uitspraak gedaan, zes man gt!nwoordiger werd veroordeeld tot nrevenHof TjPfV^ngeni!!stl'af met aftrek van straf van 1 i ^ad ecn Revangenis- af van 1 jaar geëischt.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6