Zwertbroek en de politiek Japanners bezetten havensteden Marktberichten Druk op ROOSEVELT Hollend paard vernielt kruidenierswinkel Met den arm in een snijmachine Duitsch vliegofficicr uit Caoada ontsnapt Griekenland breekt met Bulgarije Officieele Publicatie van den gemachtigde voor de prijzen Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart In Sonsbaek te Arnhem staan de narcissen in vollen bloei. Een hoekje in het prach tige park waar aan den voet van de zware en nog kale boomen de voorjaarsbloemen in volle kleurenpracht prijken. (Pax-Holalnd) Ambt Vollenhove, dat binnenkort zal worden samengevoegd met Blokzijl en Stad Vollenhove, is een zeer bijzondere gemeente. De boerderijen zijn er veelal met den rug naar den weg gebouwd en bevatten .achter de koeien" kleine deurtjes voor het uitwerpen van de mest (Pax-Holland) De burgemeester van Arnhem, de heer Bloemers (rechts) woonde deze week de olficieele opening bij van de Centrale Keuken aan de Agnietenstraat in zijn gemeente. Het bordje snert, het eerste product van deze culinaire centrale, smaakte best (Pax Holland) Anti-oorlogslezingen van Whee- ler trekken veel belangstelling „Op een massa-meeting te Mihvaukee heeft senator Wheeler verklaard, dat interna tionale bankiers en vertegenwoordigers van Britsche belangen ongehoorden druk op president Roosevelt uitoefenen om te bewerkstelligen, dat de Vereenigde Staten aan den ooi-log deelnemen. Doch 98 pet. van het Amerikaansche volk is tegen deelne ming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. De hearst-publicist George Rothwell Brown heeft in de Hearstpers zijn indruk ken gepubliceerd over de stemming onder het volk tijdens de rondreis van Wheeler. Het Amerikaansche volk, zoo schrijft hij, staats geenszins eensgezind achter de mo gelijke plannen van Roosevelt om deel te nemen aan den oorlog. Velen zijn van op va,tting, dat een oorlogsverklaring door het congres tot een resolutie zou kunnen leiden. Wheelers lezingen worden geken merkt door belangstelling en geestdrift, die iVVashington nauwelijks begrijpt. S.D.A.P.er Communist Na tionaal Front N.S.N.A.P.. De persdienst van de N.S.D.A.P. (de partij dus, die aansluiting van Nederland bij Duitschland wenscht) deelt het volgende mede: Omtrent de redenen van het royement van den -heer G. J. Zwertbroek uit Natio naal Front en zijn ontslag als directeur van de uitgeverij „De Veste" door den leider van Nationaal Front, Arnold Meyer, ver nemen wij van bevoegde zijde, dat deze ge legen zijn in de groot-Duitsche sympathieën van den heer Zwertbroek. Deze heeft de consequentie uit deze geste getrokken en is toegetreden tot den NSNAP De heer Zwertbroek was vroeger lid van de S.Ü.A.P. en secretaris van de V.A.R.A. tijdens de eerste jaren van dezen arbeiders radio-omroep. Gelijk de dichter Martin Be versluis, kreeg hij na een conflict met de Varaleiding ontslag en sloot zich daarna achtereenvolgens bij bovengenoemde poli tieke partijen aan. Red. PRIJSOPDRIJVING. Twee Amsterdammers en een Zaankanter. werden gisteren gearresteerd door recher cheurs van den Crisis-Controledienst, daar zij een groote hoeveelheid cacao tegen veel te hoogen prijs verhandeld hadden. Op een gedeelte van den voorraad kon beslag wor den gelegd. Na verhoor zijn de arrestanten op vrije voeten gesteld. Offensief voortgezet. Blokkade van centraal- en zuid China voltooid. Na de succesvolle verovering door de Ja panners van Ningpo, Foetsjau, Haimen, Sji- poe en Wentsjau, de voornaamste haven plaatsen van de provincies Tsjekiang en Foekien, hebben de Japansclie marinestrijd krachten gisterochtend Soengmen en Tsjai- kiao, twee andere belangrijke havensteden aan de kust van Tsjekiang bezet, zoo meldt de persafdeeling van de Japansche vloot in de Chineesche wateren. Tsjaikiao is een be- belangrijke haven aan de zuidkust van de Hangtsjau baai gelegen op ongeveer dertig kilometer ten westen van Ningpo. Soeng men iigt op 35 kilometer ten zuiden van Haimen en 25 kilometer ten oosten van Wenling. Na de bezetting van Foetsjau door de Japanners zijn alle buitenlandsche- eigen dommen Tebnantai, een nieuw stadsgedeelte van Foetsjau, ongeschonden gevonden, be halve het Japansche consulaat-generaal, dat door de Chineesche autoriteiten in brand is gestoken, hetgeen blijkt uit de Chineesche letters op de muren,, „door brand vernield 1938". Evenals in' Ningpo is de Chineesche bevolking in Foelsjau gebleven tijdens de Japansche militaire operaties. Vernomen wordt dat op 26 Maart onlusten zijn voor gekomen in verband met rijstkwesties. De prijs van de rijst bedraagt op het oogenblik 3 a 4 Chineesche dollar per pond. Dagelijks sterven tweehonderd menschen den honger dood. Sleutelpositie bezet. Japansche strijdkrachten, die in de provin cie Tsjekiang opereeren, hebben gistermid dag Fenghwa bezet, een sleutelpositie ten zuiden van Ningpo. Intusschen hebben an dere eenheden van het Japansche leger gis termiddag Tzeki genomen, een belangrijke stad ten westen van Tsjenhai. Nadat gisterochtend ëen Japansch lan dingsleger op eeri punt ten zuiden van Tsjen hai in de provincie Tsjekiang geland was, is het er in geslaagd de stad Hsiapoetsjang op ruim dertig kilometer ten zuiden van Tsjen hai te bezetten. Blokkade van Centraal- en Zuid China voltooid. Door de bezetting van Foetsjau, de hoofd stad van de provinsie Foekien, door de Ja panners, is de Japansche blokkade van cen traal- en zuid China voltooid, aldus ver klaarde de woordvoerder van de Japansche strijdkrachten in de provincie Foekien. De provincie Foekien was tot dusverre niet betrokken bij de Japansche blokkade opera ties, doch de pogingen van de regcering te Tsjoengking om een weg te openen via Foet sjau dwong de Japansche strijdkrachten een tegenaanval te ondernemen in de provincie Foekien. Winkelter bergt met moeite het veege lijf. Groote consternatie is te Kampen gister middag veroorzaakt door een paard van een vrachtrijder, dat ter hoogte van de gas fabriek op hol sjoeg. Het dier rende den Noordweg in en sprong daar door een groot spiegelruit van de etalage van een comes- tibleswinkel. Vrijwel tegelijkertijd werd een schilder, die op een ladder stond door den wagen omver gereden. De man viel naar beneden en kwam in den wagen te recht zonder echter noemenswaard letsel op te loopen. Het paard richtte in den comestibleswin- kel een ware vernieling aan. Het vertrapte de heele etalage, die vol winkelwaren stond, toonbanken werden omvergeloopen en scho ven in elkaar. Bakken met kruidenierswa ren vlogen over den grond, een vleeschma- chine viel in stukken en wat gespaard bleef werd besmeurd door het bloed van het ge wonde dier. Terwijl de strijd op den Balkan woedt, verricht de militaire filmoperateur zijn gevaarlijk werk (Weltbild-Pax Holland) Gelukkig bevonden er zich'geen klanten in den winkel. De winkelier, die hét onge luk zag aankomen, wist het veege lijf te redden door zich in een hoek van den win kei te verschansen. De schade aan den winkel toegebracht wordt op f 1500 geschat Het paard werd ernstig gewond, doch be hoefde niet te worden afgemaakt. Werkplaats wel voldoende vei' lig? Gisterochtend is de dienstbode van den heer van II., mej. v d. Stroet te Lunteren toen zij koffie bracht in de werkplaats van haar patroon gevalleri en met de hand in 'n houtsnijmachine terecht gekomen, waar door alle vingers werden afgesneden. Door den schrik viel zij ten tweeden maai en thans raakte zij met de rechterarm in de machine waardoor de arm boven den el leboog vrijwel geheel werd doorgesneden. Het meisje werd naar het dichtsbijziindc ziekenhuis vervoerd, waar de arm werd ge amputeerd. De politie onderzoekt of in de werkplaats voldoende veiligheidsmaatregelen zijn ge nomen. ANNA PAÜLOWNA Voor de tweede maal. Naar de federale staatsadvocaat Jackson heeft tnedegedeelu, is de Duitsche vliegeroffi- cicr von Wera, die in Januari komende van uit Engeland in een Canadeesch krijgsgevan genkamp zou worden ondergebiecht, doch naar de Vereenigde Staten vluchtte, thans opnieuw gevlucht. Hij is. naar Jackson me dedeelde, waarschijnlijk naar Peru vertrok ken. (Men zal zich herinneren dat deze officier na zijn eerste vlucht, door de V.S. aan Ca nada is uitgeleverd, welke daad hevige pro testen van Duitsctfe zijde uitlokten. Red.) Volgens een bericht van bet officieele Rulgaarsche persbureau beeft de Grieksene gezant te Sofia gisteren namens zijn re geering een nota overhandigd aan nen iuui- gaarsehen minister van buitenlands zaken, waarin gezegd wordt dat Gr ie Ken- land de diplomatieke betrekkingen m Bulgarije heeft verbroken. De Duitsche Rijksoorlogsvlag wordt op den Olympus in Grieken land geheschen (Telefoto Orbij-Holland) BOND VAN BOERINNEN EN ANDERE PLATTELANDSVROUWEN. Het ongunstige weer in aanmerking ge nomen, was de opkomst van 35 leden der Vrouwenclub op de bijeenkomst in Veer- burg niet onbevredigend te noemen. Mevr. KeijzerDe Jong opende met een welkomstwoord, in het bijzonder gericht tot den heer Westenberg van Broek op Langen- dijk, die zou spreken over: De. ontplooiing van het kind. Het verslag van de vergadering Van het Prov. Verbond, uitgebracht door mevr. WissekerkeBückmann, gaf geen aan leiding tot bespreking. Hoewel de heer Westenburg, die hierna het woord verkreeg, z'n lezing -zoo populair mogelijk hield, was de daarin behandelde slof, naar spr. zei, toch wetenschappelijk ver antwoord. Wel is alles van den volwassen mensch bij de baby in aanleg aanwezig maar dit moet zich regelmatig kunnen ontplooien en het is natuurlijk de taak van den opvoeder, daar bij niet storend doch leidend te werken. Men bedenke dan, dat eigenlijk ieder kind ver schillend behandeld moet worden en kan dus, ook niet, zooals vroeger geschiedde, slechts rekening houden met een haby-pe riode, kleuterleeftijd, schooltijd, enz. Die tijd perken kunnen niet voor ieder kind hetzelf de gesteld worden. De lichamelijke gesteld heid spreekt ook een woordie mee, want gebreken hebben zeker invloed op het ziele- leven. Spr. schetste in groote lijnen, hoe hij den geestelijken groei ,en de opvoeding tot onge veer het 18de levensjaar zag en wees er na drukkelijk op, hierbij de sexueele voorlich ting niet te verwaarloozen. De opvoeding moet er tenslotte op gericht zijn, het kind tot een zelfstandig mensch te vormen. Wel zal het dan als volwassene los van vader en moeder geraken, maar de liefde tot de ouders zal blijven. Mevr. KeijzerDe .Tong dankte den heer Westenberg voor zijn, met groote aandacht gevolgde rede, en noodigde hem onder ap- nlaus uit, nog eens terug te komen in Anna Paulowna. BIJNA GEEN WERKLOOZEN. Er sttfan hier slerhts 5 werkzoekenden meeschreven. Twee hiervan vallen in de rijkssteunregeling. WINTERHULPCOLLECTIE. De laatst gehouden Winterhulpcollectie heeft f 326,73 opgebracht (Vorige maal f 318.20). ONDERWIJS AAN HEI-DERSCHE HINDEREN. Naar we vernemen bestaan er plannen in de personeelskamer van de R.K.-srhool in de Spoorhunrt een klas in te richten voor Heldersehe kinderen. ALKMAAR, 23 April. Andijvie f 30.5032; bieten f 5.20: Krop sla f 2.50—8; prei f 9 15.50; peterselie f 1.20; rabarber f 5.50--14: raapstelen f 18 radijs f 2.80—5 60, selderie f 4 20; spinazie f 1.20; uien f 6; witlof I f 6—8; witlof II f 3.50—4.50 9 (Officieele noteerlog). BROEK OP LANGEND1JK, 23 Aoril. Aanvoer: 19700 Kg. roode kool f 9. 1900 ADRESVERANDERING VAN DEN INSPECTEUR VOOR DE PRIJSBEHEERSCHING TE 'S-GRAVENHAGE. Met ingang van heden is de Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching te 's-Gravenhage geves tigd op het adres Jan van Nas- saustraat 40, Telefoon no. 776898. Men wordt verzocht klachten betreffende overtredingen der -prijsvoorschriften, welke in het ressort van de Inspectie 's-Gra venhage hebben plaats gehad voortaan aan genoemd adres te willen inzenden. Het ressort van de Inspectie 's-Gravenhage omvat de pro vincies Zuid-Holland en Zee land. SPREEKUREN CENTRAAL DISTRIBUTIEKANTOOR. Nogmaals wordt er de .aan dacht op gevestigd, dat voor mondelinge besprekingen op het Centraal Distributiekantoor. Louise Henriëttestraat 10 te 's-Gravenhage, uitsluitend op Maandag, Woensdag en Vrij dag van 912 en 1417 uur'ge- legenheid kan worden geboden. Het is in verband met de werkzaamheden niet mogelijk buiten dé bovengenoemde uren bezoekers tot het voeren van mondelinge besprekingen te ontvangen. DISTRIBUTIE MINERALE SMEEROLIEN EN VETTEN. Aanvragen aanvulling voorraad. De Directeur van het Rijks bureau voor Aardolieproduc ten. daartoe gemachtigd door den Secretaris-Generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, brengt het volgende onder de aandacht van verbruikers en leveranciers. Als vierde distributieperiode zal worden vastgesteld het tijd vak van 1 Juli 1941 t/m 30 Sep tember 1941. Alle verbruikers en leveran ciers zijn verplicht vóór 12 Mei 1941 een formulier, betreffende voorraden, verbruik, afnamen en aflevering, bij het Rijks bureau voor Aardolieproduc ten. sectie 1. Zeestraat 100-104 te 's Gravenhgee. in te leveren. De formulieren ziin verkrijg baar bii genoemd bureau. De aanvraag om toezending van deze formulieren dient te sreschieden per briefkaart, waarop vermeld door verbrui kers: „Verzoeke toezending ver- hruikersformulier minerale smeeroliën en vetten" en door leveranriers: „verzoeke toezen ding leveranciersformulier mi nerale smeeroliën en vetten". Naam en adres moeten in blok letters worden aangegeven. Hiervan zijn uitgezonderd; ingeschreven ondernemingen, ondernemingen, die periodiek voorraden, ontvangsten en af leveringen moeten verantwoor den. alsmede: voor zoover be treft de door hen als zoodanig aangeschafte hoeveelheden 12-kg. afnemers houders van motorriituigrn en houders van vergunningen, verleend door den inspecteur-generaal van het verkeer door de Noder- landschp Visscheriicentrale of door hot Rijksbureau voor Ge nees- en Verhandmiddelen Medicinale, nharmaoeutische of cosmetische doeleinden. Het verleenon van vergun ningen voor verkoop en afle vering van vaselines en naraf- fine-oliën aan verbruikers en daarmede eeliikgestelden ten behoeve van deze doeleinderf, geschjedt door het Rijksbureau voor Genees- en Verhandmid delen. Vondelstraat 11 e. Am sterdam. t Scheepvaart en Visscherif. De bestaande regelingen voor binnenscheepvaart, groote scheepvaart of kustvaart en visscberii. blijven ongewijzigd van kracht. Kg. gele kool f 7 60 17200 Kg. Deensehe witte kool f 6.70. 150 Kg. rabarber f 9.90. NOORDSCHARWOITDE 23 April. Aanvoer: 35800 Kg. ronde kool f 9. 182100 Kg. gele kool f 6.70. 1700 Kg. bieten 3.70-5.50. Voorlonnige noteering (hedenochtend OV2 uur doorgebeld). Officieele nriizen en aangevoerde kwantnms van vandaag publi- eeren wii morgen. nnOEK OP LA NO ENDLIK. 24 April. 240 her. rabarber f 12.10; 9325 kg. rode kool f 9;-1000<kg gele kool f 7.60; 29450 kg. d. witte kool f 6.70 NOORDSOTTARWOmE ?4 April 35700 kg. rabarber f 9;; 5600 kg. gele kool f 7.60; 69800 kg. d. witte kool f 6.70

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3