Voor „wetsontduikers" hooge boeten Castella Ruim 39000 boeken Huizen worden verkocht Niet de laatste*****! Distributie-nieuws Donderdag 24 April 1941 Voor vervoer frauduleus varkensvleesch 3 dg. hechtenis Verbazingwekkende ontwikkeling van de mondverzorging I schuimende TANDPASTA Weer zoo'n goed d^bbelm^n-product l voor winkeliers Burgerlijke Stand van Den Helder MadAnieuuM Kantongerecht Den Helder De ambtenaar eischt tot driemaal toe 100 gulden boete (Zitting van Dinsdag 22 April 1941). Ernstige overtreding. De veehouder W. J., wonende alhier, stond terecht voor een overtreding, die de waarr. kantonrechter kwalificeerde als een „ernstige overtreding". Hij had n.1. op 9 Novemöer 256 kg gerst in voorraad, die niet op de dorsch- lyst vermeld stond. Verdachte beweerde, dat hij deze gerst als zaaizaad wilde gebruiken. De kantonrechter was ontstemd en maakte J. duidelijk, dat wanneer men op deze wijze zijn taak opvatte, de boel in het honderd ge stuurd werd. Hij had de gemeenschap bena deeld. De ambtenaar van het O.M. eischte een boete van 25 gulden, subs. 10 dagen hechtenis, alsmede verbeurdverklaring van de inbeslag- genomen gerst. De kantonrechter veroordeelde den man tot 25 gulden of 12 dagen, met verbeurdverklaring van de gerst. Ze hadden hem meteen te pakken. De grondwerker J. B., Wieringermeer, had „zijn geluk" eens beproefd met het zetten van strikken in den polder en het „pakken" van een fazant op een ar.der dan zijn eigen terrein. De waarn, kantonrechter vroeg B. of hij zich op stroopersterrein had begeven. B. bekende dit volmondig met: „Ja, ik deed !iet voor het eerst en ze hadden me meteen te pakken". De ambtenaar eischte tegen den onfortuin- lijken strooper voer het zetten van de strik ken 10 gulden of 8 dagen en voor het vangen van den fazant 8 fulden of 4 dagen. De kan tonrechter veroordeelde B tot 2 maal 4 gul den, met verbeurdverklarir j van de strikken en den fazant. De onschuldige. De Texelsche jongeman Jac. B. stond in deze zitfingjterecht als de volmaakt; onschuld. Hij moest tweemaal voorkomen. In het eerste geval moest hij zich verantwoorden voor het uitdelven van een konijnenhol op het perceel Van v. d. Schoot. B. ontkende ten stelligste, dat hij zich aan dit feit schuldig had gemaakt. Hij was daar toevallig voorbij gelopen en was als toeschouwer blijven staan. De kantonrechter, die dit niet zoo voet stoots aannam, stelde de zaak uit tot 27 Mei, waarop de verbalisant gehoord kan worden. Vervólgens stond B. terecht voor het feit, dat hij op 6 April in de vogelbroedplaatsen had geloopen, zoekend naar eieren. „Ik liep daar voor m'n plezier", verzeker de B. Wachtmeester Jellema, als getuige ge hoord, verklaarde echter, dat B. met een stok liep te zwaaien en telkens in bosjes sloeg. Bovendien liep B. zigzag het terrein af en z'n kameraden hadden eieren bij zich. De ambtenaar en de kantonrechter vonden dit blijkbaar voldoende om B. te veroordee- len, die 5 gulden of 2 dagen tegen zich hoorde vorderen, voor dit plezier-uitstapje". Nog een verdacht geval. Een andere Texelaar, P. v. V., stond terecht voor het feit, dat hij op 24 November eenige honden, op zoek naar wild niet terug had geroepen. v. V. ontkende. Hij was, de hond aan het africhten, ,,'k Ben zelf in hulpdienst van de politie,zei v. V. als laatste en krachtigste argument voor zijn onschuld. Ook deze zaak wordt aangehouden tot het laatst van Mei. Vijf varkens... V. W., landarbeider te Wieringen, had op 22 Óctober vijf varkens in vooraad gehad zonder daartoe gerechtigd te zijn. Hij had de dieren bovendien gevoerd met tarwe hetgeen verboden was. Hij had de zwijntjes nu geleverd aan de regeering. De waarn. kantonrechter r.oemde dit een ernstige overtreding. De ambtenaar sprak zelfs van zeer ernstig en eischte voor het be zit van de varkens 30 gulden of 15 dagen. Voor het voederen met tarwe niet minder dan 100 gulden of 50 dagen. De kantonrech ter veroordeelde den man respectievelijk to 40 gulden of 20 dagen en 60 gulden of 30 dagen. Nog een Texelsche ontduiker. De Texelaar S. L., vertegenwoordiger van z(jn moeder, Aaltje L„ wonende te Oude- schild, had op 19 November niet minder dan 633 kg haver, gerst, tarwe, erwten etc. in voorraad gehad, onder vermelding van deze op de dorschbriefjes. Hij had dit als veevoeder noodig, zoo be weerde L. In het voorjaar had hij land ge scheurd en van de opbrengst daarvan mocht hij Da voor zichzelf behouden. Het formulier voor deze extra toewijzing had hij nog met ontvangen en daarom had hij, bij voorbaat maar de hoeveelheid afgehouden. De ambtenaar noemde dit welbewust als eigen rechter handelen. Hij had daardoor de gemeenschap benadeeld. Hij eischte tegen een boete van 100 gulden, subs. 50 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. De kantonrechter veroordeelde L. tot 60 gulden boete of 30 dagen, eveneens met ver beurdverklaring van de goederen. Mogelijk waren er in het donker eenige aard appelen per ongeluk stuk getrapt, maar van moedwillige vernieling was geen sprake ge weest. De zaak werd aangehouden tot de volgende zitting, om den verbaliseerenden veldwachter te hoóren. Voor eigen gezin. A. Z., wonende te Den Hoorn (T.), had op 20 November 215 kg tarwe in huis, die niet op de dorschbriefjes vermeld stond. Z. beweerde de„e hoeveelheid voor zijn eigen gezin noodig te hebben gehad. Hij had later een toewijzing gekregen van 125 kg. Rechtens was er dus maar i0 kg niet vermeld. De ambtenaar, niet voor de poes in deze zaken, eischte 100 gulden boete, subs. 50 da gen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde Z. tot 25 gulden of 12 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen! Hij had geen petroleum... H. L. W. Schl., landbouwer, wonende in den Wieringermeer, had op 12 December, 's mor gens 7.45 u., met een paard en wagen gereden, zonder voor- en achterlicht op zijn wagen. „Ik had geen petroleum", verontschuldigde Schl. zich. Hij werd veroordeeld tot 2 maal 1 gulden bote of 2 maal 1 dag hechtenis. Zonder remmen. De expediteur H. D. D. had met een auto gereden, die slecht remde en met een aan hangwagen achter dezen auto, die heelemaal geen remmen had. Hij had dit materieel moeten gebruiken, zoo beweerde D., omdat de regeering zijn andere materieel in beslag genomen had. Voor een en ander werd hij veroordeeld tot 1 mral 3 gulden uoete, subs. 5 dg. hechtenis en voor 4 gulden boete, subs. 2 dg. hechtenis. De zee trok. J. M., beambte op 's Rijkswerf, had van zijn collega's gehoord, dat de rijk „vrij gegeven was." Hij was daardoor zoo begeesterd, dat hij, zoodra hij vrij was, de fiets genomen had en een Zeedijkje had gepikt. Helaas werd hij daarbij op heeterdaad betrapt door de politie en het gevolg van dit slippertje was een boete van 3 gulden, subs. 1 dag hechtenis. Een onwillige. M. Zveehouder te Texel, had in October geweigerd twee koeien, op de markt te Den Burg, door den veearts te laten keuren. Deze onwillige houding kwam B., die niet verschenen 'was, op 8 gulden boete of 4 da gen brommen te staan. Versch varkensvleesch. De arbeider J. B. had getracht frauduleus geslacht varkensvleesch aan den man te brengen. Hij was echter betrapt, toen hij het niet gekeurde vleesch op zijn bagagedrager vervoerde. B. verontschuldigde zich, door de vertellen, dat hij reeds 10 weken zonder werk en steun was geweest en gedacht had zoo wat te kun nen verdienen. De ambtenaar 'ond deze overtreding om twee redenen ernstig. Ten eerste werd de volksgezondheid in gevaar gebracht en ten tweede was deze man de tusschenschakel tusschen den consument en den frauduleuzen slachter. De ambtenaar eischte tegen B. vier dagen gevangenisstraf. De kantonrechter veroordeelde hem tot 3 dagen hechtenis. „Onbereikbare plaatsen" thans bereikt! De wetenschap heeft de eigenaardigheid, dat zij af en toe met sprongen vooruit gaat. Uit een kristal ontstond eensklaps een radiolamp. Uit de klassieke voedingsleer traden plotse ling de vitaminen naar voren. En uit de traditioneele mondverzorgingsmethoden ontstaat thans met één sprong de nieuice methode, die de „onbereikbare plaatsen" van het gebit bereikt „Onbereikbare plaatsen" het gebit, dat zoo gaaf en glad tusschen een paar mooie meisjes lippen schittert, ia onder de' microscoop niet veel minder dan een berglandschap. Vol holten, plooien, grotten en glooiingen. En een tandpasta mag nog zoo goed zijn, wanneer zij niet in al die microscopisch kleine holten en plooien kan dringen, dan blijft een deel van het gebit ondanks alle moeite „onbe reikbaar" De Nederlandsche firma Dobbelman, uit Nijmegen, brengt de mondverzorging thant een ver» bazingwekkenden stap vooruit. Zij presenteert Castella tandpasta, de eerste tandpasta ter wereld, die het wonderlijk ingrediënt „Perldon" bevat. „Perldoo" zorgt voor de vorming van een onnoemelijken rijkdom aan microscopisch kleine, actieve schuimbolletjes. Een gebitsholte mag kleiner zijn dan de punt van een naald, het „Castella" schuimbelletje (s nóg kleiner en dringt reinigend de eens „onbereikbare plaats" binnen. Laat nu oude methoden varen. Laat de „onbereik bare" plaatsen tot het verleden behooren. Reinig thans, uw gebit volledig. Ga over op Castella. De eenige tandpasta ter wereld, die met „Perldon" schuim de „onbereikbare plaatsen" bereikt. Boven dien antiseptisch, tandsteenwerend, aanslag-oplos send, tandvleesch-verstevigend! Prijs 35 ct. per tube. De eenige tandpasta met PERLDON Moedwil of ongeluk. Hierna stond de Wieringer arbeider M E. terecht, die beschu digd werd op 23 November een bak aardappelen te hebben omge p de „piepers" te hebben stukgetrapt. B. ontkende ten stelligste. Een van zijn vrienden was per ongeluk tegen bak viieiiueii waa pui n _n opgeloopen en daardoor was deze gevauen. En byna 11.000 menschen De oorlog bracht veel geestelijke verwilde ring, aan den anderen kant ook veel geeste lijke belangstelling, of juister gezegd, veel belangstelling in geestelijke zaken. De win ter werd, voor wie niet angstig luisteren moest naar ieder overtrekkend vliegtuig, een winter van veel lezen. De evacuatie-treinen getuigen daar reeds van. Hoe menigeen brengt de lange rit van Den Helder naar Alkmaar en tusschen gelegen stations, lezend door. De uitleenstatistiek van de openbare leeszaal, over 1940, geeft eenige spreken de cijfers, in het jaarverslag, over de lees- animo. In het jaar dat voorbij is, werden niet minder dan 39411 boeken uitgeleend, daarvan waren ruim 16.000 romans, ruim 11000 studiewerken en tijdschriften en bijna 12.000 jeugdboeken. Als we rekening houden met het feit, dat de leeszaal, na het zware bombarde ment van 4 Juni, tot 2 September ge sloten werd, dan beteekent het dus, dat gemiddeld 4000 boeken per maand wer den uitgeleend. Het aantal bezoekers liep natuurlijk sterk terug en vooral na Juni van het vorig jaar, was het vrij gering. Werden in de eerste maanden voor den oorlog een aantal bezoe kers van gemiddeld 2.000 personen geboekt. De laatste vier maanden bereikte men nauwe lijks 300 bezoekers per maand. Toch kwamen in het afgeloopen jaar nog 10.943 personen In de Leeszaal. Zegt dit niet genoeg over de nuttigheid van deze instelling? Op het jaarverslag, waaraan we deze cijfers ontleenden, komen we ndg nader terug. Publieke belangstelling. Matige animo bij de koopers. Goede prijzen. Voor de openbare verkooping, die notaris de Wijn gisterenmiddag in het U.S.O.-gebouw aan den Kanaalweg hield, was groote publieke belangstelling. Zóó groot, dat de zaal de „nieuwsgierigen" nauwelijks kon bevatten. Men was benieuwd naar het resultaat van dezen huizenverkoop, nadat het maanden lang stil met den verkoop was geweest in Den Helder. De laatste verkooping moest helaas vanwege eenige zeer onrustige nachten worden uitgesteld. Alle aangeboden huizen werden ver kocht! Dat getuigt van een optimisme, dat velen nog bezitten ten aanzien van de toekomst van Den Helder. Een optimis me, dat weldadig aandoet in dezen tjjd van depressie. En niet alleen werden alle huizen verkocht, maar ook de prijzen, die werden geboden, waren niet slecht. Som mige lagen zelfs boven de schatting. In verhouding tot de groote belangstel ling, was de animo tot bieden echter niet groot. Het was, wat men noemt, een rustige verkooping. Een verkooping zonder sensa ties, zonder spanning, maar een verkooping, die aan zijn doel beantwoordde en die den verkoopers behoorlijke prijzen voor hun aan geboden huizen bracht. De uitslag laten we hieronder volgen: Het huis met voortdurend erfpachtsrecht van de grond, aan de Boerhaavestraat 30, groot 180 ca.; erfpachtscanon 97.50 per jaar. Verhuurd geweest voor 37.50 p. m. Kooper J. Dieleman 3002. Huis en erf aan de Schagenstraat 5, groot 72 ca. Verhuurd geweest voor 3.p. w. Kooper L. Sok q.q. 1100. Huis en erf aan de Schagenstraat 7, groot 72 ca. Verhuurd geweest voor 3.25 p. w. Kooper L. Sok q.q. 1080. Huis en erf aan de Schagenstraat 9, groot 66 ca. Verhuurd geweest voor 3.p. w. Kooper L. Sok q.q. 1160. Winkelhuis en erf met overbouwde gang aan de Schagenstraat 11, groot 85 ca. Ver huurd geweest voor 4.10 p. w. Kooper L. Sok q.q. 1215. Huis en erf aan de Schagenstraat 13, groot 74 ca. Kooper Jac. de Boer 1200. Huis en erf aan de Schagenstraat 15, groot 74 ca. Verhuurd voor 3.p. w. (tijdelijk verminderd). Kooper R. Noppert 1210. Huis met groote boet, tuin en erf aan de Kanaalweg 148, groot 210 ca. Verhuurd ge weest voor 6.p. w. Kooper L. Sok q.q. 3550. Huis en erf aan de Koningdwarsstraat 65 groot 95 ca. Verhuurd geweest voor 4. p. w. Kooper Joh Schenk, Barsingerhorn 1850 Huis en erf aan de Breewaterstraat 34, groot 125 ca. Verhuurd geweest voor 4.50 p. w. Kooper L. Sok 2540. Het woonhuis met boet en groot erf, Langestraat 96. Kooper P. J. Vermeulen 1350. Nog een bloempjescollecte vo „Winterhulp". We deelden gisteren mede, dat de, na de Paaschdagen gehouden lijstcollecte, de laatste collecte voor „Winterhulp" in dit seizoen was. Dat is niet juist. Het is wel de laatste lijst collecte, die gehouden is, doch volgende week Vrijdag en Zaterdag, 2 en 3 Mei, hoopt men nog een bloempjescollecte te houden, waar mee dan inderdaad het winterseizoen wordt afgesloten. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De practijkexamens in Boekhouden en Handelscorrespondentie en de examens voor Hoofdcorrespondent (Fransch, Duitsch of Engelsch), af te mmen vanwege de Vereeni- ging van Leeraren in de Handelswetenschap pen, zullen worden gehouden 's avonds op Maandag 23 Juni, Dinsdag 24 Juni en Woens dag 25 Juni a.s. in 45 plaatsen van het land. De aanmelding sluit 30 Mei a.s. Het prospectus der examens is gratis ver krijgbaar bij het Secretariaat, Postbus 19, Hilversum, bij den Administrateur, den heer H. Broeders, Zocherstraat 66, Amsterdam (W.) en bij den Boekhandel. Men zie ook de advertentie in dit nummer. DIEFSTAL. Een bewoner van de Langestraat deelde mede,' dat onbevoegden ia een hem toebehoo- rende boet waren geweest en een kinder wagen alsmede eenig gereedschap hadden meegenomen. RIJWIELEN. Het is dikwijls niet verwonderlijk, dat rij wielen zoek raken. De politie moest 4 fiet sen, die onbeheerd op der openbaren weg werden aangetrof en op het hoofdbureau deponeeren. VERBODEN LICHT. In de Spoorstraat ontdekte de politie een verboden uitstraling van licht, waarop de gebruikelijke maatregelen volgden. HOTELS, CAFÉ s En RESTAURANTS. Inlevering van bonnen door bezoekers van hotels, e.d. Het blijkt nog steeds voor te komen, dat in strijd met de desbetreffende voorschriften in hotels, restaurant e.d. maaltijden, waarin in distributie gebrachte levensmiddelen zijn ver werkt, worden vertrekt, zonder dat hiervoor bonnen van bezoekers in ontvangst worden genomen. In verband hiermede wordt nog eens met nadruk bekend gemaakt, dat indien men blijft voortgaan de ter zake geldende voorschriften te overtreden, dit tot gevolg zal hebben, dat voortaan het Centraal Distributiekantoor, noch de plaatselijke distributiedienst de des betreffende instellingen van in distributie ge brachte levensmiddelen zullen voorzien. De inschrijving bij het Centraal Distributie kantoor van deze instellingen zal in dat geval vervallen. Inwisselen van Wehrmachts- marken door hotels, e.d. Het blijkt meermalen te zijn voorgekomen, dat hotels e.d. de in hun inrichting ontvangen „Wehrmachtsmarken" niet bij den distributie- dienst inwisselen tegen rantsoenbonnen, zoo als is voorgeschreven, doch deze aanwenden om daarop levensmiddelen te betrekken. In verband hiermede wordt er met nadruk op gewezen, dat instellingen uitsluitend op Wehrmachtsmarken levensmiddelen mogen betrekken, indien zij een inkwartieringsbewijs of schriftelijke machtiging van de bevoegde instanties kunnen overleggen. Is dit niet het geval, dan moeten zij „Wehr machtsmarken" bij den distributiedienst doen omwisselen in rantsoenbonnen. Dit voorschrift zal stipt moeten worden na geleefd. Elke overtreding zal op grond van artikel 18 der Distributiewet 1939 gestraft worden. Inleveren bonnen De instellingen voornoemd kunnen op Vrij dag 25 April a.s. de volgende bonnen bij den distributiedienst inwisselen tegen toe wijzi gingen, t.w.: Boter, bon 11, 12, 13 en 14 )op opplak- Margarine, bon 11, 12, 13 en 14 V vellen Kaas, bon 62, 72, 63, 73, 64 en 74 MD. 18 Vleesch, bon 11 en 13, op opplakvellen MD. 268 Eventueel rantsoenbonnen op opplakvellen MD. 18. van 23 April 1941. BEVALLEN: H. M. A. Luidingater Brugge, d.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5