De Alkmaarsche Kaasmarkt Eten en uitgaan in Den Haag Marktberichten MET DEN MELKBON NAAR SCHOOL Vondst in den Noord-Oostpolder Uitreiken van persoonsbewijzen AUSTRALISCHE TROEPEN IN SINGAPORE Het Japansch-Russische pact in de praktijk CANADA Probleem der dcvïezenkoers opgelost De Hagenaar houdt van gezel ligheid buitenshuis, de hou ten hammen en leege taarten- doozen ten spijt. (Van onzen Haagschen correspondent.) Onze Amsterdamsclie collega heeft on langs den lezers van dit blad op waarlijk smakelijke wijze verteld van allerlei eet huizen in de hoofdstad. Onnoodig te zeg gen, dat het Haagje zich cok in dit op zicht niet de loef wensrht te doen afste ken. Wij behoeven ons hier ook niet de mindere van Amsterdam te voelen heb ben trouwens beide steden in de geschiede nis ooit elkaar iets willen toegeven? want uitgaan, waarender toch ook eten valt, heeft hier altijd een belangrijke rol gespeeld. Alle houten hamlegendes en verhalen van leege taartendoozen ten spijt, die hier vroeger Zaterdagsmiddags bij zekere fa milies ostentatief bezorgd zouden zijn en dan een uur later weer gehaald werden tarief 10 cent per vertooning! houdt de Hagenaar van gezelligheid buitenshuis en in het bijzender dan van een etentje in de stad. Zoo'n eterij kan op allerlei wijzen en tus- schen ver uiteenliggend? prijsgrenzen ge schieden en nu ongetwijfeld vele Nederlan ders van de aanstaande zomervacantie in eigen land ook eenige dagen zullen willen besteden voor een bezoek aan Den Haag en Scheveningen. kan het zijn nut hebben, alvast eens wat te vertellen van uitgaan en eetgelegenheden hier. Laat ik me nu eens vocrstellen, dat ik een of meer vroegere vrienden uit Den Helder of uit Schagen er zijn er die via Amsterdam van de eerste naar de laatste plaats gereisd en er gebleven zijn op een mooi en voor-zomerschen dag van het station heb gehaald, dan gaan we eerst naar Scheveningen vcor een kopie koffie of thee ter Piere. flaneeren wat langs de Boulevard en zakken dan met de tram weer naar de stad af. Tenzij het zóó warm is. dat we besluiten aan zee te blijven en in de groote hotels te eten dan wel rijsttafelen in de Warong Diawa. Hebben we vervolgens geen zin in. een Kurhansconcert, dan hebben we voor den verderen avond de keus uit tal van vcr- niaaketablissementen, van het selecte Palais rie Dance tot het rauwe, oudbollige Jordaan csbcirGt Maar we willen voor 't o'ogenblik aan nemen, dat er in de stad gegeten zal wor den; dan gaat de reis natuurlijk eerst naar het Buitenhof en omgeving. Waar kan men gezelliger achter een borrel zitten - te hoo rnen dan juist hier in Den Haag? Tusschon 5 en 6 ziet men hier langs de ruime beschut te terrassen „iedereen" en alles en nog wat passeeren. De keuze van eetgelegenheid is niet eenvoudig en dus alle reden om er nog eentje te nemen. Bonnen zijn helaas onmisbaar, al beijveren de restaurants zich ook nog zoo om telkens bonlooze gerechten te verzinnen, maar wie een paar daagjes uit wil, heeft toch zeker te voren bonnen gespaard, zoowel zilver- als distributiebonnen. Voor eethuizen is de keus bijna onbeperkt en iedere gelegenheid heeft baar eigen ca chet, haar specialen sfeer. Om met de meest prijzige, maar dan ook best verzorgde te be ginnen: de wereldvermaarde hors d'oeuvre in „Hoyal" is, hoewel noodgedwongen wat aangepast, nog even heerlijk als vroeger en in het nabije „des Indes'' is de deftige rust nog net zoo ongestoord. Verkiest gij mu ziek aan tafel, zoetvloeiende Zigeunervedels, ga dan naar Trocadero. Trouwens in „Cen tral", 1'Auberge au plet de sole en het Gou den Hoofd zult gij niet minder tevreden zijn over kok en keldermeester. Om de keus nog wat ruimer te maken: Chatcau bleu en de Witeburg buiten de stad. Bagatelle, de Hout, niche, Formosa, Oyjers, Monopole/Victoria, en zoo meer. Ik zou willen zeggen: Kom, zie en proef. Dit niet op te vatten als een collectieve uitnoodiging aan den kop van N.-ITolland om op kosten van uw schrijvenden dienaar naar het Haag je te komen! In Europa's grootste dorp kan men ook alle mogelijke uitheemsche kookkunst genie ten. Allereerst zijn er de wijd en zijd beroem de Indische restaurants, die gelukkig nog rijst hebben: Waroong Djawa, Brastagi, P.oeatan, dan de Chineesche eethuizen (haaienvinnen soep!) verder de Italiaansche resfahrants, waar de olijfolie regeert en het Russische „1'Aigle Noir" in onze Rue Pigalle de Lange Houtstraat, waar Iliescu speelt en bortsch en chachlik u in gedachten naar het oude Rusland voeren om v. Wctka-nè nog maar te zwijgen. Den- Haag heeft ook minder wijdsche eethuizen en -huisjes, waar rrfe n bij een voortreffelijken maaltijd tegen overleef- bareri prijs een glas schuimend gerstenat drinkt, zooals „Zur Krone", „Baulig" en ook het „Gouden Hoofd", om de knusse „Brasserie" niet te vergeten. Dan hebben we nog de Oesterhar op de Heerengracht en eenigegerenommeerde vischrestaurants en (Jap willen wij deze culinaire rondtocht, die 'slechts zéér onvolledig kon zijn, be sluiten met dè pannekoek van de thee- schcnkerij „De Hoogwerf" bij Marlot en dè kip. van Eliza. die haar Bartolo veria ten heeft en nu achter het fornuis staat van „Kliza's Vlucht" in de Molenstraat. Een knus eettentje dat men zeker bezocht moet hebben wanneer men houdt van nier- broodjes, kip. Italiaansche wijn en zwarte Turksehe koffie. Ik hoop met bovenstaande een steentje te hebben bijgedragen tot de verecnvoudi ging van zomerreisplannen. Ondanks al les willen we er toch wel eens uit en dan mag men zeker ons Haagje niet links laten liggen. MELKVERSTREKKING OP DE SCHOLEN GAAT DOOR. (Van onzen Amsterdamschen correspondent) Naar wij uit bevoegde bron verne- men, zal de melkverstrekking op de scholen, waarop dit tot nu toe ge bruikelijk was, worden voortgezet, met dien verstande, dat ieder kind ééns per 14 dagen een melkbon bij het schoolhoofd moet Inleveren. De melkdistributie heeft dus gelukkig niet tot gevolg, dat de betrokken schoolkinderen van hun dagelijksch glas melk verstoken worden. Zelfs is een inkrimping van het aantal gegadigden volstrekt onnoodig, inte gendeel: bovenstaande regeling maakt het mogelijk, de melkverstrekking op den ouden voet voort te zétten en stelt die ouders, die alsnog voor hun kroost willen deelnemen, daartoe in de gelegenheid Men wende zich hiervoor tot het plaatselijke comité. Of de schoolhoofden nu in verband met het incasseeren der bonnen ook 's avonds moeten gaan plakken? Op onze desbetreffen de vraag vernemen wij, dat de bonnen-ad ministratie gecentraliseerd wordt en wel bij het Centraal Schoolmelkcomité te Den Haag, Onze „bovenmeesters" behoeven dus slechts toe te zien, dat de leerlingen op tijd het be kende groene bonnetje inleveren. Oud klooster ontdekt? Door het droogvallen van den Noordoostpolder is onder de kust van Kuinre het fundament boven- geko'rn'èri van een gebouw, dat hier vroeger gestaan heeft eri door het water verzwolgen is. De muren zijn een meter dik. Men fleemt aan, dat het de resten van een klooster zijn. liefs; Indiërs en Engelsche vliegers, alsmede Engelsche luchtdoelartillerie en Amerikaan- sche vliegtuigen. De nieuwe strijdkrachten zullen over het geheele schiereiland Malak ka verdeeld worden. De totale sterkte wordt geraamd op 90.000 man. Verder wordt gemeld, dat de grens met Thailand zwaarder bezet zal worden dan tot dusverre. (Van onzen Haagschen correspondent.) Begin Mei zal in Den Haag een aanvang worden gemaakt met het uitreiken van de persoonsbewijzen aan plle 15-jarigen en ou deren. Men heeft uitgerekend, dat het onge veer vier maanden zal duren aleer alle 400.000 mcnschen die hiervoor in aanmerking komen, geholpen zijn. De uitreiking zal ge schieden in de groote zaal van den Dieren tuin en een paar honderd man personeel zal hiermede al dien tijd dag in-dag uit in touw zijn. Des avonds wordt de zaal telkens ontruimd om beschikbaar te zijn voor uitvoeringen, ver gaderingen, enz. Door oorlogsschepen en vliegtui gen beschermd. Grens van Thailand zwaarder bezet. Naar Domei uit Singapore meldt, is aldaar een groot AustraJisch troepentransport, dat door oorlogsschepen en vliegtuigen be schermd werd, aangekomen. Britschc leger kringen verklaren, dat Singapore en de Malayan States thans beschermd zijn. Klaar blijkelijk bevinden zich te Singapore Austra- NAAR HET EINDE VAN HET CHINEESCHE CONFLICT? In verband met de ratificatie van het JapanschRussische neutrali- teitspact door den geheimen staats raad geven de Japansche bladen uiting aan de verwachting, dat thans na het in werking treden van het pact door beide regeeringen alle prac- tische maatregelen zullen worden ge nomen voor liet voeren van een po litiek, die op de thans gevormde ha- sis tot een verdere verbetering van de betrekkingen zal leiden. De Tokio Nitsji Nitsji eischt, dat thans op grond van het pact alle pogingen in het werk zullen worden gesteld om het conflict met China te beëindigen. De voorwaarden hier voor zijn op het oogenblik gunstiger dan ooit. Het neutraliteitspact heeft opnieuw weer eens den wensch van Japan naar vrede be wezen. Wanneer Amerika waarvan de bevol king do politiek van Roosevelt ongetwijfeld niet bepaald steunt, zijn z.g. vredespolitiek verwezenlijken wil. dan bestaat op het oogen blik de gelegenheid op grond van het Ja panschRussische neutraliteitspact de po litiek ten aanzien van het Verre Oosten te corrigecren. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. B eri ij n. 20 April tD N B.) Tn den afgeinopen nacht zijn, naar het D N B. verneemt, zwakke afdeelingen der Britsche luchtmacht boven het Nrord- Ihiitsrhe kustgebied verschenen, waar zij brand- en brisantbommen lieten vallen. De hommen vielen voor het grootste deel op het open veld of in het water. Alleen in woonwijken werden enkele huizen, wanr- rnder een geneeskundige kliniek, bescha digd en verscheidene personen gewond. Er is geen schndp van eeonomisehen of mili tairen aard aangericht. Een stelselmatige aanval werd den vijand door het krachtige afweervuur onmogelijk gemaakt. DOLLARRESERVES NIET TE GE BRUIKEN VOOR BEWAPENINGS- AANKOOPEN. Het resultaat van de eenige dagen geleden in Washington gevoerde besprekingen tusschen president Roosevelt en den Canadeeschen premier Mackenzie King is een overeenstemming geweest, welke de hulpbronnen van beide landen voor de gemeenschappelijke bewa peningsinspanning moet mobilisee- ren en de vart den kant der Cana- deesche betalingsbalans zich voor doende moeilijkheden moet ophef fen. Uitdrukkelijk wordt er in een Reuter- berichi op gewezen, dat thans voor Cana da het probleem van den deviezenkoers is opgelost en de New York Times wijst in een hoofdartikel eveneens op het voorne men om de dollarreserves van Canada in de toekomst niet te gebruiken voor bewape- ningsaankoopen, hetgeen het blad het be langrijkste rechtstreeksche effect noemt voor de bewapeningsaankoopen. Nog enkele weken geleden hebben de officieele instanties der Vereenigde Staten de eerste berichten omtrent op handen zijnde Amerikaansch-Canadeesche over eenkomsten in dezen zin levendig tegen gesproken. Practisch is daarmede dus we derom evenals dit het geval was bij den afstand van torpedojagers aan Engeland, het geval ontstaan, dat een dementi van de Amerikaansebe regeeringsinstanties tenslotte een bevestiging van feiten betee- kent. De eigenlijke, in beteekenis ver bo ven de deviezenproblemen uitgaande kern van bet nieuwe Canadeesch-Ameriknnnsche accoord laat de New-York Times in een hoofdartikel bovendien zeer duidelijk aan den dag komen Het blad schrijft, dat bet accoord ook een nieuwen stap vormt in de richting van de gelijkschakeling der nationale defensie binnen het kader van de continentale Amerikaansche politiek Daarmede wordt onverbloemd toegegeven, dat de Amerikaansche regeeringskringen tenslotte streven naar een sterker betrek ken van Canada in de Amerikaansebe speculatie met het oog op de ineenstorting van Engeland en zijn wereldrijk. Om de erfenis later gemakkelijker en met minder wrijving te kunnen aanvaar den, wordt door de Vereenigde Staten reeds thans gestreefd naar een zoo nauw mogelijken eeonomisehen band en ineen- strengeling. KOEGTiAS JULIANADORP. NEDERLANDSCHE UNIE. Gisteravond werd ten huize van den hr. Doorn een bijeenkomst gehouden, waartoe een aantal personen was uitgenoodigd. De ze bijeenkomst ging uit van het Geweste lijk Secretariaat van de Ned. Unie. Het woord werd gevoerd door den heer Leeuw propagandist van deze vereeniging. Daar na werden verschillende vragen gesteld, welke naar genoegen werden beantwoord. Een aantal der aanwezigen verklaarde zich bereid een afdeeiing der Ned. Unie op te richten. Het bestuur werd als volgt samengesteld: .1. Henderikx, voorzitter; L. Tigchelaar Secretaris; P. J. Slikker, Penningmeester Q. van Nuland en C. Korevaar, leden. EEN CENTRALE KEUKEN? Aan alle inwoners alhier is een circulaire toegezonden, welke als bedoeling heeft te onderzoeken hoeveel gegadigden er even tueel zijn, om zich met vocrstellen tot het gemeentebestuur van Den Helder te wen den, ook te Julianadorp een centrale gaar keuken op te richten, zulks ook in verband met de heerschende sehaarschte aan brand stoffen. De circulaire vermeldt verder dat de kos ten per maaltijd 12.M cent of 25 cent al naar gelang van het igkomen zullen bedragen. De aanvragen daartoe moeten voor 29 April a.s. aan de Politiepost alhier bezorgd wor den. BEROEP AANGENOMEN. Het onlangs door de Ned. Herv. Gemeen te van Stavenisse uitgebrachte beroep op I)s. E. R. Damste, vroeger alhier, is door deze haar die plaats aangenomen. ANNA PAULOWNA BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan Hendricus, zoon van C. H. te Buck en G. Liefhebber. Geuchien, zoon van P. de Jong en G. Oorburg. Willem, zoon van R. van der Burg en M. de Smit. Catharina Arina Johanna, dochter van Th. A. Ruijtor en A. M. van Egmond. Cornelis, zoon van Jac. Joh. van Kooten en M M. Angevaere. Pieter, zoon van TL Stek en P. Verboom. Ca tharina Hendrica. dochter van Joh. W. Ver- bruggen en C. G. Ruitenburg. Jacob Teunis, zoon van Th. G. Krul en T. Elzinga. Ondertrouwd: M. Sluis en A. Keppel. A. Pas en A. Vecnstra. Overleden: L. Meeldijk, oud 72 jaar. .T. Jon- gejon, oud 7G jaar. A. J. Ticl. oud 3 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: P. en L. P. Voorthuijsen van Wicringen, Westerlandcrweg 82a. Mtsj. G. Rui tenburg van Wieringermeer, Slootdorp, Brink 50. .1. Eckhardt van Gorinchcm, Javastraat 19. Vertrokken: Jac. C. van Arnhem naar Zijpe, St. Maartensbrug D 81. L. Onderwater naar Lissc, Heerenweg 448a. A. Polfliet naar s-Hcer Arendskerke F 133. J. Aij naar Wie ringermeer, Slootdorp, Nieuwosluizerwcg 1. Joh. van der Werf naar Ilaskerland, Joure, Smidstraat 413. G. A. Ruitenberg naar Alk maar, Spoorstraat E 70. BREEZAND. NARCISSEN EN HYACINTEN BLOEIEN. In een tijd als nu, waarin de voedselvoor ziening zoo groote aandacht vraagt, tellen bollen als tuinbouwgewas natuurlijk niet erg mee. Het land moet nu -voor nuttiger producten gebruikt worden. Groote lappen gronds, waarop eens Breezand's roem groei de en bloeide, woden ook thans klaarge maakt om ons straks van aardappelen, brui ne boonen enz. te voorzien. Het bollenland is dus wel heel sterk in gekrompen en als dan bovendien een koude noordooster over de velden en wegen blaast ne vooriaarspraat je over de bloeiende velden rie voriaarsnraatje over de bloeiende velden te houden. Maar ja, we weten het hij onder vinding, om dezen tijd wordt uit naaste en verdere omgeving altijd zoo iets van deze zijde verwacht en dus... Een goede verstaander heeft aan een half woord genoeg en in 't bovenstaande zeiden we al. dat Breezand niet meer 't Breezand van voorheen is. Maar toeh er zijn hol len en de narcissen en hyacinten (zoover de voorraad strekt, zouden we haast zeg gen) bloeien! Wie ze wil zien waehte niet te lang en bekltmme op een mooien, zon- nigen dag z'n fietsje. Veel is er niet. maar. mooie plekjes oen aardige hoekios en zelfs enkele flinke velden zijn er toch well W1EHINGEN BURGERLIJKE STAND. Vanaf 10 tot 25 April 1941. Geboren: Pieter, zoon van J. ten Bokkel en van H. Jager, Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: D. J. Hermans. 5 maanden, zoon van P. Hermans en van A. Bakker: Simon Lont, 53 jaren, echtgenoot van P. Koorn. OVERTREDING VISSCHERIJ. Tegen den schipper B. uit Andijk is. we gens het vervoer van 34 stuks ondermaat- sche aal. door den technisch-opziener der Visscherij proces-verbaal opgemaakt. WINTERHULP. De laatstleden gehouden eoilerte ten be hoeve van de Winterhulp Nederland heeft in deze gemeente f 379.— opgebracht. VISSCHERIJREGISTER. De W.R. 184. eigenaar C. Wagemaker alhier is ondorhandsch verkocht aan H. Raijs te Den Helder. De W.R. 14 en de W.R. 130 zijn heiden verkocht naar Texel en worden daar opnieuw in de vaart gebracht. BOUWVERGUNNING. Aan den heer C. Koorn Pz. alhier is ver gunning verleend tot den verhouw van zijn woonhuis aan den Westerlandcrweg. POLITIE. Verloren: een slinger van een zaaimachi- ne een glacé heerenhandsehoen en een rij wielplaatje. Gevonden: een paar glacé dameshand schoenen. Inlichtingen gem. bode. De aanvoer was gister aanmerkelijk groo- ter hij een ongeveer onveranderd aantal stapels. Er waren 16 fabrieken en 2 boeren stands. samen wegende ongeveer 28.000 K.G. Intusschen was het percentage 20 plus kaas grootcr dan de vorige week, ia. het begint er naar uit te zien, dat de Alkmaar sche kaasmarkt geheel een 20 plus markt wordt. Voor 'zoover we konden nagaan, waren er heden twee 40 plus stapelfies. de rest was 20 plus 'kaas. Men dient hierbij te bedenken, dat de productie nog steeds betrekkelijk gering is en dat de 12Vo 40 nlns kaas. die gemaakt mogen worden, voor veel aanvoerders slerhts een zoo ge ring aantal stuks opleveren, dat met een geregeld wekelijks of zelfs om de 14 dagen markten, niet is fe rekenen. Daarvoor is het te weinig de moeite waard. Dat de nrodurtie in het algemeen nie' zondanig toeneemt, als mócht worden ver wacht. houdt mede verband met bet aan- houdende koude weer. Intusschen is ook met bet nu toch zeker nabij ziinde voor- iaar niet te rekenen on een melkproductie van een rfrnvang als we dat gewend waren Daarvoor is de veestapel fe zeer afgeno men terwijl nok de voederpositie van in vloed zal blijken te ziin. De hoogste nriizen waren f 35.25 voor fahrvekskaas 40 nlus. Fan boerenstanel gmg van de hand voor f 33.50. De goede kwaliteit 20 nlus noteerde f2? en we kregen den indruk, dat de eerste soort 20 nlus eoed vertegenwoordigd was vftndnre kwaliteit bleef daaronder, want ook de 20 plus kaas wordt onderworpen aan de keuring van overheidswege. ALKMAAR. 25 April. .Andijvie 100 st. f 35—f 40; Bloemkool 1 s,Lf 30if1 11 100 st- f 7 50-15.50; bie ten 100 kg. f 5.20; kropsla 100 st. f 2 00— f 8.50: prei 100 kg. f 14.1021.60; peterse- 1 kko -io08 f 450rabarber 100 bos f 5.50—12: raapstelen 100 bos f 17.80—20- hos f 2 80; selderie 100 bos f 2 80 ^0; spinazie 8 kg. f 1.20; witlcf I 100 pond f 6—8; id. II 100 pond f 3—4.50. (Officieele noteering), BROEK OP T.ANGENDIJK. 25 Anril. Aanvoer: 10500 Kg ronde kool f 9.—. 8600 Dcensche witte kool f 6.70. 800 Kg. bie ten f 4 00—7 40 200 Kg rabarber f 7.10. 450 K?. witlof f 18 20—1,3 50 NOORPSrn ATtWOUnÈ 25 April. Aanvoer: 0000 Kg. roode kool f 9.—, 3100 Kg. bieten f 6.10—8. Vonriooniee noteering (hedenochtend SV, uur doorgebeld!. Officieele nriizen en anngevoerrip kwanfums van vandaag publi- eeeron wij morgen, NOORDRGHARWOI'DE. 26 Anril. Aanvoer: 8000 Kg ronrle knol f fl RROEK OP I AVGFVniJK Anril. f>7Vo kg. uien f 0- -toe v.» witlof f i<8o- 1?rpi f 15 30™nn kg. roode kool' f 9; 6150 kg. D. witte kool f 6.70

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8