Vijftienduizend boeren worden geholpen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Belangrijk werk ten bate van bodem productie en voedselvoorziening - Verduisteren 9.01 uur Vreeselijk ongeval te Rotterdam Het bombardement van BELGRADO Australische troepen verlaten Griekenland EEN SLAAP VAN 32 JAAR Ambtenaren op 1 MEI vrij? KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 30 (2 LIJNEN) DINSDAG 29 APRIL 1941 69e JAARG.No. 9219 Lindbergh neemt onfslag uit het leger Zeven Belgische mijnwerkers omgekomen Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.12 uur Om het voetbalkampioen' schap van Nederland HELDERSCHE COURANT Vijfduizend arbeiders dagelijks in touw, de schade van oorlog en oorlogsvoorbereiding aan de landerijen te herstellen Uitgave der Uitg.*Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Er schijnt zoo wordt ons van be voegde zijde geschreven voor ons volk alleszins aanleiding, kennis te nemen van een belangrijk werk, dat op het oogenblik wordt verricht en dat in ruime mate aan de opbrengst van onzen bodem en dus aan onze voedselvoorziening ten goede komt. Wij bedoelen het herstel van de scha de, toegebracht aan landerijen ten gevolge van de, door het Departement van Defensie genomen, maatregelen ter verdediging des lands en van de krijgsverrichtingen, welke na het uit breken van den oorlog zijn gevolgd. Dit herstelwerk vindt niet geconcen treerd, maar in verscheidene stre ken van ons land plaats en valt hierdoor misschien niet sterk op. Maar het heilzame resultaat ervan is er niet minder om. Het is het Bureau Ontruiming, een afdeeling van het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening, dat dezen arbeid leidt. Dit bureau dankt zijn naam aan de taak, waarvoor het oorspronkelijk is ingesteld, de voorbereiding van de evacuatie. De directeur der Heide maatschappij, Ir. C. Staf, is ook direc teur van het Bureau Ontruiming. Zooals men weet, heeft Defensie, om ons land in staat van verdediging te brengen, zich genoopt gezien tot een aantal maatre gelen, die voor vele landerijen in onderschei dene deelen des lands een niet gering na deel met zich brachten. In de eerste plaats moeten in dit verband de inundatiën wor den genoemd. Voorts zijn stellingen opge worpen, dikwijls midden in landerijen of geheel om boerderijen heen, die aldus door een muur van zand werden omringd. Men kan nu nog op ettelijke plaatsen boomgaar den zien, waarvan alleen de kruinen boven het zand uitsteken. In tal van gevallen wer den de stellingen gecamoufleerd met plan tengroei. Daartoe werd op de stellingen teeltgrond gelegd, die van de landerijen om de stellingen heen, werd afgestoken. Prik keldraadversperringen. zich over lange af standen uitstrekkende, maakten het land ontoegankelijk. Weiland en bouwland wer den doorgraven met tankwallen en loop graven. Al deze en dergelijke maatregelen waren in de gegeven omstandigheden on vermijdelijk, maar de landerijen werden hierdoor onbruikbaar. Daarom besloot reeds op den avond van de capitulatie de toenmalige Regeerings- commissaris voor Akkerbouw en Veehoude rij, Ir. S. L. Louwes, thans directeur-gene raal van de Voedselvoorziening te bevorde ren, dat ten spoedigste met het herstel van de aan de landerijen toegebrachte schade een aanvang zou worden gemaakt. Juist ook met het oog op de voedselvoor ziening heeft van den aanvang af het be ginsel voorgezeten, dat de schade wegens vernieling van de landerijen alléén in geld zou worden vergoed, wanneer eerst al het mogelijke was gedaan om het land in zijn ouden toestand te herstellen. Waaruit de arbeid bestaat. Toen het inundatiewater van de lande rijen was afgevloeid, moest eerst het zooge naamde urgentiewerk worden verricht, ne ontsluiting van de boerderijen, welke vooral uit de wegneming van de prikkeldraadver sperringen bestond. Dit prikkeldraad is evenals het materiaal van de stellingen, voornamelijk zand en hout, oorlogsbuit van de bezettende macht. Daar, waar de beze - tingsautoriteiten tot de opruiming van stel lingen vergunning verleenen en men hier voor arbeidskrachten verkrijgen kan, wor den de stellingen opgeruimd. Voorts wordt, waar hiervoor toestemming is gegeven, het zand van de stellingen weggehaald. Het Wegwaaiende zand heeft vooral aan tuin ders heel wat last bezorgd. Ten einde de vruchtboomen van fruittelers, wier boom gaarden soms bijna geheel door zand waren overdekt, tegen verstikking te behoeden, heeft men aanstonds het zand, om de boa men heen, uitgegraven, zoodat de hoornen als het ware in een natiwen trechter staan en althans kunnen ademhalen. Nu de landerijen weer toegankelijk zijn gemaakt, moeten dikwijls eerst tankvallen en loopgraven worden gedicht en soms ook granaattrechters, gevolg van het oorlogsge weld. (Intusschen is de schade, welke de landerijen als gevolg van de krijgsverrich tingen hebben opgeloopen, uiterst gering. Men kan ze op vijf procent stellen, tegenover de vijf en negentig procent, gevormd door de schade, welke de Defensiemaatregelen hebben veroorzaakt). Is al zulk werk verricht, dan wordt de grond, eveneens vanwege het Bureau Ont ruiming, geploegd, geëgd en gespit en, in vele gevallen, ook bezaaid. (Ook werd aan de boeren kunstmest, zaaizaad en pootgoed verstrekt). Verbeteringswerk. De grond gaat er niet alleen niet door achteruit, maar dikwijls zelfs op vcoruit. Het komt voor, dat zand wordt weggewerkt in een moerassi- gen bodem, die tot dusverre onpro ductief was, maar op deze manier in goed weiland wordt veranderd. Ook wordt het stellingzand vaak gebruikt ter verbetering van de af watering. Niet zoo zeldzaam bij voorbeeld zijn de gevallen, waarin de buitenrand van de landerijen hooger is gelegen dan het midden gedeelte. Dan fungeert dit midden als een vergaarkom voor water, wat een averechtsche toestand is. Het stellingzand wordt daarom aan gewend ter verhooging van het middengedeelte, dat aldus op iets hooger peil komt te liggen dan de buitenrand. Op deze manier wordt een juiste afwatering verkregen. Zoo ook bewerkstelligt men een verbetering van den grond en des- zelfs afwatering, door bij Voorbeeld bepaalde slocten met stellingzand te dempen en nieuwe slooten en greppels té graven. In al dergelijke gevallen blijft het dus niet bij herstel van de landerijen in haar vooroorlogschen toestand, maar gebruikt men de gelegenheid cm ze in beteren staat dan voorheen, te brengen. Men maakt, als dit noodig blijkt, den boer duidelijk, dat hij door zulke maatregelen erop vooruit gaat. Wordt het herstelwerk docr de over heid bij wijze van schadevergoeding bekostigd, voor den verbeteringsarbeid be taalt de boer bij. Maar hij betaalt slechts den kostprijs van de verbetering, niet de meerwaarde, bestaande uit het verschil tus schen de oude en de nieuwe waarden van den grond. Hulp aan vijftienduizend boe ren. Het grooteb elang van al deze werkzaam heden wordt duidelijk, wanneer men weet, dat hierdoor niet minder dan in totaal vijftienduizend boeren worden geholpen. Met dit werk hc-uden zich op het oogen blik vijfduizend arbeiders bezig. Het zijn voornamelijk arbeiders uit de groote steden en andere industriecentra, die dit werk verrichten. Voorts worden wel arbeiders uit een groo te stad in de nabijheid van hun werk inge- NU HEM GEEN RECHT VAN SPREKEN WORDT GELATEN. In een brief aan president Roosevelt heeft Lindbergh ontslag genomen als kolonel bij het corps reservevliegers van de Amerikaan sche weermacht. „Ik bad gehoopt." aldus schrijft Lindbergh. ./lat ik als Amerikaansch burger gebruik had kunnen maken van mijn recht, de bevolking van mijn land in vredestijd van mijn meening in kennis te stellen, zon der dat ik afstand zou behoeven te doen van het voorrecht, mijn land in oorlogstijd als vliegerofficier te mogen dienen. Daar gij echter, in uw hoedanigheid van president der Vereenigde Staten en opper bevelhebber der weermacht, duidelijk te verstaan hebt gegeven, dat ik als reserve- officier dit land niet langer nuttig ben. en met bet oog op andere opmerkingen, die T mijnheer de president hebt gemaakt ten aanzien van-mijn verknochtheid het land ten aanzien van mun karakter pn miin Motieven, kan ik geon anderen eer vollen weg kiezen, dan afstand te doen van mijn officiersrang als kolonel der i macht Ik doe dezen stap met het slissrngen van oorlog en vrede. kwartierd. Dezen kunnen uiteraard een normalen arbeidsdag maken. Praat men met de boeren, dan kan men con- stateeren, dat zij over het algemeen over het werk van de arbeiders tevreden zijn. al betreuren zij, dat het niet nog vlugger op schiet. Dit laatste is het gevolg niet alleen van den langdurigen winter, die achter ons ligt en van 't feit. dat vele arbeiders slechts korte werkdagen kunnen maken, maar ook van de omstandigheid, dat het Bureau Ont ruiming de beschikking heeft over belang rijk minder arbeiders, dan het zou kunnen te werk stellen. Alleen in de Peel gezwe gen van andere streken des lands zou het nog wel vijfduizend nieuwe arbeiders kunnen gebruiken. In enkele gevallen worden, als noodmaat regel .de werkzaamheden verricht in vrij bedrijf, door zoons van kleine boeren, wier gezinnen gaarne wat willen bijverdienen. Maar in bet algemeen zijn er op het plat teland zelf geen arbeidskrachten voor dit werk te krijgen. AI blijft er dus ten aanzien van het tempo nog wat te wenschen over. wij hopen, te hebben duidelijk gemaakt, dat de boven omschreven arbeid zoo intensief, als moge lijk is. en met alle krachten, waarover men beschikt, wordt verricht, van groot nut voor bodemopbrengst en voedselvoorziening is en uit dien hoofde de belangsteling van ons volk verdient. Luguber schouwspel aan de Eqeische Zee. IN DUITSCHLAND DE VELD TOCHT ALS GEëINDIGD BE SCHOUWD. De Australische minister van oorlog heeft naar de Engelsche berichtendienst meldt gisteren medegedeeld, dat de Australische troepen Griekenland verlaten. De geweldige succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapen op de vluchtende Brit- sche transportvloot worden door overeen stemmende berichten uit Volos en Athene bevestigd. Volgens deze berichten zijn in de afgeloopen dagen ontelbare lijken van Brit- sche soldaten en matrozen aan de kust van de Egeische zee aangespoeld. De indruk die dit afgrijselijk schouwspel biedt. is. naar gemeld wordt, niet met woorden te beschrij ven. „De veldtocht beëindigd," „De veldtocht op den Balkan is in hoofd: zaak geëindigd", met deze woorden resu meert de Voelkischer Beobachter de laatste berichten omtrent de sucessen der Duitsche weermacht op den Balkan. Ook de andere dagbladen wijzen met geweldige opschriften op de beteekenis der verovering van Athene en de bezetting van Korinthe door de Duit sche troepen. 'De Voelkischer Beobachter noemt den val van Athene het symbolische laatste bedrijf van een der duistere hoofd stukken der Britsche en Amerikaansche oor logspolitiek. Door den Balkanoorlog, zoo schrijft het blad, welks begin, de putsch van Belgrado door Churchill en Roosevelt zoo vreugdevol werd begroet, is met ontstaan WaUzij wensch- ten, een „nieuw front en een versnippering der Duitsche strijdkrachten", maar'n totale militaire, politieke en moreele nederlaag van het Anglensakscndom. Het blad 'is van mee ning, dat de dappere tegenstand van het Grieksche leger een betere zaak waardig zou zijn geweest. Mijn onder water. In de kolenmijn van Quaregnon bij Ber gen zijn bij een overstrooming zeven nien- sdhen om het leven gekomen. Onder hen bevindt zich de technische directeur, die in de mijn was afgedaald om de leiding te ne men van de afweermaatregclen tegen het buitengewoon sterk opdringende water, waarvan kort voor 't ongeluk bericht was ontvangen. De reddingswerkzaamheden zullen waarschijnlijk vele dagen in beslag nemen. Het dichten van een uitgegraven per ceel land met zand uit een stelling te Ederveen. (Foto G. J. Lauwers, Utrecht.) Men blijft er jong bij. Een Zweedsche boerenvrouw, die binnenkort 80 jaar hoopt te wor den, heeft 32 jaar van haar leven aan een stuk geslapen. In 1875 viel zij als 14-jarig meisje in een zie- kelijken slaap, waaruit zij pas in 1908 door geneeskundig ingrijpen ge wekt kon worden Ze was toen 46 jaar. Zij geniet nu een goede gezond heid en ziet er betrekkelijk jong uit. Een verzoek van den Nationa- len Ambtenarenbond. Naar dezer dagen is gemeld, heeft de se cretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten besloten de op zijn departement werkzame ambtenaren op den eersten Mei, den dag v-an den arbeid vrijaf te geven. Mede in verband hiermede heeft de leider van den nationalen ambte naren bond, de heer W. Spieksma, zich met een schrijven gewend tot den secretaris generaal van het departement van binnen- landsche zaken, houdende het verzoek te willen bevorderen, dat voor zover de dienst zulks toelaat, ook aan de overige ambtena ren op den dag van den arbeid vrijaf worde gegeven, zonder dezen verlofdag in minde ring te. brengen van de gewone periodieke verloven. Reeds Zondag wedstrijden. Naar wij van de zijde van den N.V.B. vernemen, zal de competi tie om het voetbalkampioenschap van Nederland reeds Zondag a.s. beginnen met twee wedstrijden. A. D.O. uit Den Haag zal de verre reis naar Almelo ondernemen en daar den strijd aanbinden met den kampioen van het oosten, Heracles De kampioen van het Zuiden, P. S.V., gaat naar Velsen en zal daar V.S.V. bekampen. Omtrent het verdere competitie programma zal Zaterdag ln het restaurant Terminus in Den Haag worden vergaderd tusschen de be sturen van den N.V.B. en de kam pioensclubs. „DE VRIJE WESTFRIES" VERBODEN. Naar de N.-H. Courant verneemt, zal „De Vrije Westfries", het a.r. blad uit Enkhuizen, dat al eens eerder verboden is geweest, tot nader order niet meer mogen verschijnen. Officieus werd vernomen, dat dit verbod zou gelden gedurende den tijd der bezetting van ons land. JONGETJE SPEELT MET VUUR EN VERBRANDT. Gistermiddag omstreeks half 4 is achter de woningen aaii de kaatsbaan te Rotter dam een tragisch ongeluk geschied, waarbij een 6-jarig jongetje is verbrand. Achter de woningen stond een klein schuurtje, waar houtwol en stroo lagen. De 6-jarige T. Kranendonk wonende aan de Kaatsbaan zag kans om ongezien in het schuurtje te komen. Hij had een doosje lu cifers meegenomen en stak de houtwol aan. In minder dan geen tijd stond de inhoud van het loodsje in brand. Toen de vlammen oplaaiden zag het kind echter geen kans om de deur, die naar binnen opengaat, te openen, zoodat het ventje in de brandende loods zat opgesloten. Door een klein getralied venster schreeuw de het luidkeels om hulp. Vrij spoedig wa ren enkele omwonenden aanwezig, maar in de paniek gelukte het hun niet, de deur spoedig open te krijgen. Eerst toen men met ffeweld de deur had ingetrapt bleek, dat bet vuur juist voor de deuropening woedde. De vlammen laaiden reeds zoo hoog op, dat het niet mogelijk was het kind te redden. Toen men eindelijk door de vlammen heen het kind naar buiten trok, was het jonget je geheel met brandwonden overdekt. Tij dens het vervoer naar het Zuiderziekenhuis is de knaap overleden. Reeds na het eerste treffen was de situatie hopeloos. Relaas van een ooggetuige. De handelsattache van de Roemeensche legatie te Belgrado, Georgiu, heeft volgens 't D.N.B. in den ministerraad bijzonderheden medegedeeld over den toestand in de Joego slavische hoofdstad tot aan de bezetting door de Duitsche troepen. Nadat gedurende tien dagen demonstraties waren gehouden voor den oorlog is Belgrado 6 April des ochtends door het bombardement van het Duitsche luchtwapen tot de werkelijkheid van den modernen oorlog teruggekeerd. Reeds in den nacht van 5 op 6 April werd er in Belgrado luchtalarm gegeven. Het bombardement is nauwkeurig en systematisch 6 April des och tends om 6.20 begonnen. Van dit oogenblik af is de eene golfDuitsche vliegtuigen na de an dere gekomen, die militaire objecten en de handelswijken van Belgrado met een wonderbaarlijke nauwkeu righeid en buitengewoon succes heb ben gebombardeerd. Reeds na de eerste vluchten waren de kazernes, 't station, de electrische centrale, de spoorwegen en de waterleiding ver nield. Opmerkelijk was de fiauwkeu- righeid, waarmede de infanterie- school op alle vier hoeken werd ge troffen. Nadat de bevolking geconstateerd had, dat de schuilkelders geen veilig onderdak bo den, begon zij naar de bosschen en dorpen in de omgeving te vlnchten, die geheel voor een bombardement gespaard bleven. Rooftochten. Onmiddellijk nadat de Joegoslavische re geering Belgrado had verlaten, ondernamen georganiseerde benden rooftochten, daar de veiligheidsmaatregelen van de Sokols on voldoende was gebleken. Deze plunderingen duurden tot aan het binnenrukken van de Duitsche troepen, hetgeen door de bevolking alse en ware redding werd begroet. De Duit sche luchtaanval was zoo verrassend en be slissend, dat de regeering te Belgrado niet eens het diplomatieke corps van haar plot seling vertrek kon verwittigen. In enkele dagen van verschrikking, ge brek en smart is ieder sociaal klasseversehil verdwenen. Vooraanstaande persoonlijkhe den stelden wanhopiee pogingen in het werk' om wat water te krijgen. De eerste Duitschers. Op 12 April verscheen eerst een Duitschi officier met eenige soldaten op motorfietsen in Belgrado, die op Terazie (het voornaamste plein) mitrailleurs opstelden. Des avonds kwamen de Duitsehe troepen zonder dat zij den geringsfen tegenstand ontmoetten. Er zijn geen irieidenten voorgevallen en de be zettingstroepen hebben de bevolking zeer vriendschappelijk behandeld en onmiddellijk de noodige maatregelen genomen om het le ven wéér zijn gewone gang te laten gaan. On der leiding van Duitsche deskundigen begon nen de Serviërs den watertoevoer, de electri sche en telefoonleidineen te herstellen. Het vernielen van de groote bruggen bij Semlin en Pantsjova en de spoorwegbruggen over den Donau en Save door de .Toecroslavische soldaten in den narht van 11 op 12 April heb ben, naar de meening van militaire deskun digen, geen militair effect gehad.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1