bestolen Zwaar getroffen Helderschen Grieksche saldi bevroren Loterij van „Winterhulp Nederland" Voor den Politierechter Onsociale Broek op Langendijkers hadden ook liever het vleesch dan de beenen Alle goederen geprijsd Geen landbouwverlof meer? Verlies van Solloem erkend BERLIJN over de rede van CHURCHILL Amerikaansche vliegtuig- moederschepen in gebruik? Duitsch ministerie van koloniën Amsterdamscbe effectenbeurs Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHULPEN EDERLAND Stort op 5553 of op 877 Nico, die ecn beetje te veel op had, werd de vleeschmand van slager Ploeger uit Schagen te machtigt En Cornelis deelde mee. (Zitting van Maandag 28 April) Een ergerlijk geval noemde de of ficier van Justitie de daad van den los werkman E. J. C. C. uit Den Hel der, die in Maart als puinwerker in de Stationsstraat aldaar arbeid had gevonden. Van deze gelegen heid had hij gebruik gemaakt om een huis van een onwonende, die dit na de vlucht voor de Britsche hemmen onbeheerd had achterge laten binnen te gaan en verschillen de voorwerpen weg te nemen. Hieronder bevonden zich een handspie gel, een klok, enzoovoort enzoovoort. Echt puinschuimerij alzoo! Mr. Krabbe vond dit een leelijk feit. om goederen weg te stelen van menschen die door het oorlogsgeweld al zwaar waren ge troffen. Get. Mej. E. V. uit Den Helder vertelde, dat zij na haar vlucht thuis komende tal van goederen uit haar woning had vermist Dus niet uit de puinhcopen? vroeg mr. Krabbe, Nee; uit de woning, maar iedereen kon binnenkomen, zeide get. De Officier van Justitie requisitoir ne mend, vond dit een ergerlijk geval. De men schen die zwaar getroffen werden, nog be stelen ook, Mr. de Brueys Tack eischte een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De Politierechter deed er twee maanden af en veroordeelde verd. tot één maand gevangenisstraf. VLEESCHELIJKE ZONDEN De welbekende caféhouder uit het etablis sement, gewoonlijk het „Hutje aan de Zee" genaamd, de heer N. J. W. uit Schagen, had op den elfden Januari van dit gezegende jaar een glaasje bier te veel op. Hij vertelde dit zelf, maar de politierechter vond dit geenszins een excuus voor wat hij toen had uitgespookt: een pond of vier malsche bek lappen stelen uit de fietsmand van slager Ploeger, toen diens bediende de kostbare last een moment alleen had gelaten om bij een klant aan de Hoep wat centjes te „van gen". Bovendien geloofde de politierechter Nico ook nog niet heelemaal, wdnt Nico was van zijn fiets afgestapt en naar de slagers- fiets geloopen, onze schenker-drinker was dus misschien wel wat „miersch", maar ze ker niet dronken geweest. Veel werd er over en weer niet gepraat. De officier vroeg zes tig gulden of 30 dagen, maar omdat Nico zoo'n brave jongen is, die warempel voor de eerste keer zijn opwachting in de tempel van Themis kwam maken, deed de politierech ter er maar liefst veertig gulden af en kwam de vleeschelijke zonde hem op twintig gld. of tien dagen logies te staan. Toch nog een knap duur biefstukje; over de toonbank en niét bon was hij er aan het Noord in den slagerswinkel goedkooper afgekomen. Ook al omdat de bout niet eens heelemaal in de magen van den heer W. en de zijnen was verdwenen, maar voor 'n gedeelte was terecht gekomen bij den heer C. F. J., die vervolgens gereed om naar recht en wet ge schoren te worden, voor de heeren verscheen. Deze Gornelis had niet gezien, dat Nico het vleesch in de wacht sleepte, maar hij had zich later over een gedeelte ontfermd, omdat hij niet voor verrader wilde spelen. Dat was natuurlijk heel braaf van dezen volksgenoot maar de politierechter bleef toch van mee ning dat Cornelis daarom toch wel van het vleesch had kunnen afblijven. De dader in eerste instantie, thans als getuige gehoord, kwam vertellen dat Cornelis inwonend knecht bij hem was. Ze waren er samen door moeder de vrouw op uitgestuurd om vleesch te halen, maar er zijn nu eenmaal in Schagen meer café's dan slagerswinkels. Het vleesch werd zwak, hoewel de (wijn)geest vermoe delijk sterk genoeg was, met de bekende ge volgen. Na de diefstal werd het looien pijpen samen deelen, ieder de helft De Officier taxeerde het aandeel van Cor nelis op vijf en twintig gulden of 15 dagen. De poltierechter maakte er vijftien gulden of zes dagen van. Geen beste Maandag voor de Snevert EEN UUR VAN ONBEZONNENHEID. De jongedame J. T. uit Wieringerwaard durfde blijkbaar de bui niet aan. en was maar aan de Tweewegen gebleven, 't Was ook niet erg mooi wat ze had uitgevoerd. Ze had op 2S Januari een zilveren armband horloge gestolen van de huishoudster van den heer B. aldaar. Een horloge, dat een tientje waard was. De Officier vroeg f 40.— of 20 dagen, de onbezonnen Wieringerwaard sche kwam er met twee tientjes of 10 dagen af. En bovendien moet ze zich onder toezicht stellen. Breezand. EEN DURE FIETSBAND. Een zekere J. de G. uit Breezand had in de maand December van het vorige jaar aan een zekeren J. P„ wonende in de ge meente Den Helder, te Anna Paulowna een zwarten rijwielband verkocht voor den prijs van f 5.50. terwijl genoemde band niet meer dan twee gulden kosten mocht. Verd. erkende het hem ten laste gelegd, doch zeide een en ander niet te hebben ge weten. U had het moeten weten, aldus zeide mr. Krabbe. Bovendien heeft u méér van die banden verkocht. U heeft zich in den smok kelhandel begeven, aldus meende de Offi cier van Justitie, mr. de Bruyes Tack en requisitoir nemend, eischte de Officier f 300 boete subs. 150 dagén hechtenis^ De Politierechter vond dezen eisch wel wat heel hoog en veroordeelde verd. tot f30 boete subs. 18 dagen. Z ij d e w i n d. VOOR MIJN PAARD! P. J. L.. wonende te Zijdewind, moest te recht staan, omdat hij op of omstreeks 1 Februari in voorraad had gehad 240 Kg. haver, welke hij niet aan de betreffende instanties had opgegeven. Verd. antwoordde, dat hij die haver voor zijn paard noodig had. Het dier had anders niks te vreten gehad. Maar het is toch een aardige partij, meende mr. Krabbe. Hoe lang zou uw paard daarvan hebben kunnen eten? Een week. denk ik. .antwoordde verd. Het was in het algemeen belang, voegde verd. ter verdediging aari. Er zijn heel wat meer boeren die paarden hebben. Maar die vragen een extra toewij zing. was de meening van den Politierech ter. De Officier van Justitie requisitoir nemend eischte f 150.boete subs. 40 dagen, terwijl de Politierechter verdachte veroordeelde tot f 150.boete subs. 30 dagen hechtenis. Broek o p L a n g e n d ij k. VARKENSVLEESCH VERKOCHT EN GEKOCHT. Verdachte G. N., wonende te Broek op Langendijk, had een, partij van ongeveer 15 pond varkensvleesch verkocht aan P. Z. al daar, terwijl hij daarvoor geen bonnen had aangenomen; De verd. was niet verschenen; hij was voor de Duitsche Weermacht naar Noord- Frankrijk vertrokken. De Officier vroeg get. P. Z. wat hij voor dat vleesch had betaald. Get, antwoordde! dat hij f 1.25 per pond had betaald. Wat het vleesch toen bij den slager kostte, kon get. niet zeggen. De Officier van Justitie eischte f 80.— boete subs. 40 dagen hechtenis. De Politierechter vroordeldc vrd. tot f 60 bote subs. 25 dagen. Tegen den get, P. Z.. vrachtrijder te Broek- op Langendijk. die daarna op de lange mat der verdachte verscheen en het vleesch ge kocht had. werd eveneens f 80.— boete subs. 40 dagen hechtenis geëischt. Daar het initiatief was uitgegaan van den vorigen verd.. werd Z. veroordeeld tot f 35.— boete subs. 14 dagen. Ook verd. A. K„ betonwerker, had onge veer 10 pond varkensvleesch van G. N. te Broek op Langendijk sekocht en s daarvoor f 1.20 per pond--betaald.- Hii had -,-daarvóór» geen bonnen afgegeten. ,Gi-.N- was bjj .Jvenjjt gekomen om. dit partijtje te -verkoonen. jfët' is „onsociaal" wat u gedaan, heeft; hield mr. Krabbe verd. voor. U heeft het vleesch met uw gezin opgegeten. De Officier eischte f 60.— boete subs. 40 dagem torwijl verd.- door den Politierechter werd veroordeeldt<T f .25.— boete subs. 15 dagen. Broek op Langend ij k. STEEDS VARKENSVLEESCH. Verd. A. H. te Broek op Langendijk had in de'tweede helft, van Januari 44 pond var kensvleesch verkócht, aan een zekeren A. S. tegen 2.40 "gulden por kilo, aldaar, zonder distributiebewijzerK Verd. zelf was niet verschenen. Ook in deze zaak eischte de officier f 80 boete, sufbs. 40 dagen hechtenis. Door de erkentenis van verd. en de getui genis -van S. werd verd- hij verstek veroor deeld. tot f 60 boete, subs. 20 dagen. Get. A. S. uit Broek op Langendijk kwam daarna'als verdachte voor den Politierech ter en wel in dezelfde zaak. We zagen in Januari aankomen, dat er in de toekomst met de.Vleesch voorziening moei lijkheden zouden ontstaan. Verd. zeide, dal al het vleesch was in beslag genomen. De officier van justitie eischte f 80 boete subs. 40 dagen. In aanmerking nemende, dat het varkens vleesch bij verd. in beslag was genomen, het geen een schadepost beteekende van f 50, veroordeelde de Politierechter verdachte tot f 25 boete subs. 15 dagen. Ook aan A. BI. te Broek op Langendijk werd ten laste gelegr, dat, hij 10 pond var kensvleesch van A. H. had gekocht, zonder overlegging van bonnen. Mijn zoons moeten zwaar werk doen! zei de verd. Dan kunt U een, extra toewijzing krijgen, meende de Politierechter. Bij ons niet, zeide verdachte. De officier eischte f 60 boete subs. 40 da gen hechtenis met verbeursverklaring van het in beslag genomen varkensvleesch. De Politierechter uitspraak doende, ver oordeelde dezen verdachte tot f 20 boete, sübs. 10 dagen met' verbëurdverklaring van het in beslag genomen vleesch. Tenslotte had mej;, E, C. H. te Broek op Langendijk van A. II,. aldaar Jfl pond var kensvleesch gekocht buiten de distributie. Ik had graag vet, zeide 'verd. Ja dat wil iedereen wel, was het oordeel van Mr. Krabbe. U heeft er f 2.40 per kilo voor betaald nietwaar'. Dat is zoo, zeide verdachte. Get. A. li., die inmiddels verschenen was, kwam ecn en ander bevestigen. Get. had het vleesch verd. aangeboden. De Officier van Justitie eischte in deze zaak een geldboete van f 40, subs. 30 dagen. Dat valt me erg tegen, aldus verd. De politierechtér 'uitspraak doende, ver oordeelde verd. tot f 30 boete subs. 15 dagen. Verd. J. M., die eerst,,.niet was verschenen, werd daarna alsnog gehoord. Ook deze verd. had op 22 Januari 20 pond varkensvleesch gekocht.,- zonder baai-Voor bonnen af te ge ven. A. H. had mij dit vleesch aangeboden, aldus vertelde verd. -. Als iedereen er zoo over dacht,, zou van de vleeschdistributie niets terecht komen, meende" Mr. Krabbe. De Officier requi^toir nemend, eischte f 60 boete, subs. 40 dagen, terwijl verd. door den politierechter veroordeeld, werd tot f 35 boe te subs. 20 dagen hechtenis. Politie zal strenge controle uit oefenen. Voor een behoorlijke handhaving van de prijsvoorschriften is het. van belang, dat aan het bepaalde in artikel-acht van.de Prijsop- drijvings- en Hamsterwet 1939 streng de hand wordt gehouden. Artikel acht bepaalt: hij die goederen in het klein te koop aan biedt of verkoopt, te huur aanbiedt of ver huurt, is verplicht bij die goederen, op een voor het publiek zichtbare wijze den prijs te vermelden": Daar dit thans ten aanzien van alle goederen van toepasing is, is vrijwel-de geheele handel, voor zoover het publiek daarbij betrokken is, verplicht zich aan ge noemd voorschrift te onderwerpen. Het op duidelijk zichtbare wijze vermelden van den prijs geldt niet alleen voor goederen, die in de étalages der bedrijven zijn uitgestald, maar ook voor die goederen, die onder het oog van het publiek ten rechtstreekschen verkoop zijn gereedgelegd of het publiek te koop worden aangeboden. De politie zat de naleving van dit voorschrift in den komen den tijd streng controleercn. In de Ver. Staten. Naar Associated Uress uit Washington meldt, heeft president Roosevelt de bevrie zing van de Grieksche saldi in de V. S. ge last. Deze beloopen naar schatting vijftig milli- oen dollar. Het totaal bevroren bedrag wordt daardoor tot meer dan 4milliard verhoogd. Dir.-Generaal wendt zich tot de organisaties. De leerplichtwet bevat de bepaling, dat ten behoeve van werkzaamheden in of voor de bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehouderij aan leerplichtige kinderen on der bepaalde voorwaarden vergunning kan worden verleend, om ongerekend de vacan- tiën, ten hoogste twee weken per iaar de school tijdelijk niet te bezoeken. Naar wij verneryi.cn.. heeft de Directeur-Generaal van den Laqdbouw het standpunt van de land bouworganisaties verzocht inzake het even tueel schrappen van dit tweeweeksche land bouwverlof. Aanvallen bij Mersa Matroeh. Pas gisteren heeft Reuter een bericht verspreid over het verlies van Sclloem, dat reeds in het Duitsche weermachtsbericht van 14 April bekend gemaakt was, naar men. weet. Dit Iteuterbericht luidt: Van toonaangevende zijde wordt heden verno men, dat de Egpytische grenspost Solloem zich in handen van den vijand bevindt. Gisteren zijn de zware Britsche luchtdoel- batterijen bij Mersa Matroeh door Duitsche eft Italiaansche duikbommenwerpers aan gevallen. Hierbij werden twee batterijen tct zwijgen gebracht. Bij het eiland Malta schoot een Duitsch vliegtuig een groote vliegboot van het type Humberland met de boordwapens in brand. Voorjaar op het land van Gronsveld in Znid Limburg, de stalmest over de akkers gespreid. In groote hoeveelheden wordt .(Het Zuiden). NIETS KAN DEN DUITSCHEN TRIOMFTOCHT STUITEN. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat men te Berlijn de verklaringen, door Churchill afgelegd, beschouwt als de zwak ste en meest pessimistische rede, die het Engelsche volk coit van een minister-pre sident te hooren heeft gekregen. Men acht het in politieke kringen veelbeteekenend, dat Churchill met vermijding van alle practische vraagstukken trachtte, het En gelsche volk met humanitaire woorden 1e misleiden ten aanzien van de oorlogsfeiten In de Wilhelmstrasse sprak men slechts het vermoeden uit, dat Churchill klaar blijkelijk zeer slecht gedisponeerd was. Uit zijn rede spreekt een verrassende moreele depressie. Duidelijker dan coit komt het kenmerk der Britsche politiek naar voren; Men tracht vertragende omstandigheden in het leven te roepen om de vervulling van het Engelsche noodlot nog wat op te hou den. Dat was immers ook het deel van het Engelsche avontuur op den Balkan. Welke vertragende omstandigheden Churchill nog denkt te vinden, zal men moeten afwachten. In ieder geval, aldus zeide men te Berlijn verder, zullen vele andere mogendheden de laatste twee jaar geleerd hebben, dat niets den triomftocht van Duitschland kan stuiten en dat ieder, die den Engelschen de hand reikt, aan dien handdruk te gron de gaat. Dat is reeds de grondgedachte der politieke leiding van vele staten gewerden. WAT DE DUITSCHE BLADEN ZEGGEN. Naar aanleiding van de laatste rede van Churchill schrijft de Berliner Boersenz_ei- tung: Plotseling is alles, wat in hét Zuid oosten geschied is en nog gebeuren zal, van secundaire beteekenis tegenover den slag op den Oceaan, waarop Churchill in weer wil van de reusachtige scheepsverliezen nog hoopt, indien de Amerikaansche hulp effectief blijkt. Het lijdt geen twijfel, dat alle militaire voorbereidingen van Engeland gedurende den winter slechts één doel ge had hebben: Een aanval van de Middel- landsche Zee uit op Duitschland en Italië en de Duitsche ravitailleeringsbases. Vooriaarsqevechten moésten En geland een beslissende overwin ning bezorgen. Gelooft Churchill werkelijk, dat een be voegd toeschouwer aanneemt, dat honderd duizenden manschappen der beste troepen van het Britsche rijk met een aanzienlijk deel der Engelsche vloot in het Naburige Oosten zijn geconcentreerd alleen voor de verovering van Benghazi? Alles was er op gericht, dat de vooriaarsgevechten in het Zuidoosten Engeland een beslissende over winning op de spilmogendheden zouden brengen. Den weg, dien Engeland op den Balkan is gegaan, zal het overal gaan waar de vuist der Duitsche soldaten den vijand grijpt. De Nachtausgabe schrijft: Volgens Chur- chills woorden kan Engeland' nog slechts op redding hopen, wanneer het zich staan de kan houden tot een actief en effectief ingrijpen der Vereenigde Staten mogelijk wordt. Indirect heeft Churchill daarmede de mogelijkheid van een nederlaag in 1941 toegegeven,. De Berliner Lokal Anzeiger zegt; Chur chill verklaart duidelijk, dat Engeland zon der de hulp der Vereenigde Staten reeds verloren is". Allerlei geruchten om den voor» genomen patrouilledienst. In welingelichte kringen verklaarde men Zondagavond, dat het gebruik van vlieg tuigmoederschepen bij de patrouilleering der V. S. wordt overwogen. De vliegtuigen dezer schepen zouden patrouilleeren in de zooge naamde neutraliteitszone van 1000 mijl. Men verwacht in Washington, alsdus meldt United Press, dat in den loop van deze week de ontwikkeling die met de uitbreiding der Amerikaansche neutraliteitspatrouille-zone samenhangen en die door Churchill werd gekenmerkt als „het bewijs, dat de Ver. St. van plan zijn de werktuigen voor den oor log binnen het bereik van Engeland te bren gen" duidelijk zal worden. Wanneer, naar aldaar wordt verwacht, de patrouillezöne wordt uitgebreid tot de wate ren rondom Groenland, dan zouden daarme de waarschijnlijk ook de Amerikaansche schepen en patrouille-vaartuigen in die ge bieden doordringen, in wier nabijheid de En gelschen aan het hevigste duikbootgevaar zijn blootgesteld. Woensdag zal Roosevelt in verband met het begin der campagne voor de bewape ningsobligaties een radio-rede houden, waar in hij mogelijk ook op het patrouillevraag- stuk zal terugkomen. Op den zelfden dag zal in den Senaat het door senator Tobev ingebrachte voorstel met betrekking tot een resolutie tegen de over neming van de convooieering door Ameri kaansche oorlogsschepen, op de agenda ko men. De tegen een interventie gerichte afge vaardigden uit het Congres zijn van plan een buitengewone", zitting bijeen te roepen waarop onder voorzitterschap van Senator Wheeler het door hen in te nemen stand punt zal worden besproken. Een door deze groep gebruikte slagzin luidt: „geen con- vooien geen oorlog." In oprichting. In politieke kringen heeft men een bevesti gend antwoord gegeven op de vraag van jour nalisten, of voorbereidingen worden getrof fen voor de oprichting van een Duitsch mi nisterie van koloniën. Men vestigde er de aandacht op, dat Duitschland altijd heeft ver klaard, geen afstand van zijn koloniale aan spraken te kunnen doen. Kalme handel. Weinig gepro. nonceerde stemming. Onregel. matige koersbeweging. Kleine schommelingen. Nederland» sche beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met hel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost lndië 1937 3 Oost lndië 1937 A 3 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. V.K. L.K. 97%-98 97%-9715/16 98 15/16 98 13/16 97% 97 7/16 9815/16 98 13/16 88%-89% 90-891/, 891/2 89% 871/z 87 11/16 A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N. Holl. '38 3 84 91 92% - 83 N.-Holl. '38 II (3%) 3 86% 89 R'dam '37 I. III 31/2 88 89 Z.-Holland 1937 3 90% 90% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% 94% 95 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 ,t Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK» EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 194% 192% Ned. Ind. Handelsb. A 130 131 Ned. Handel Mij. c.v. A 137% 136% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 128%-127 128%-129% Calvé Delft c.v. A 76% 76 Centr. Suiker Mij. 219% 213% Fokker g. A 185 184 Lever Bros en Unilever cv.A124%-121% 123-124 Ned. Ford 298 295% Philips G B.v.A. 242%-238 241-235% Philips pref. A. 159 159% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 222% 224% Kon. Petr. 253%-247 ,255-251 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 120-118% 116-111 Java China-Japan lijn A. 150 149-147 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 154%-151 152 nat bez. v. A. 247 Kon. Pak et vaart A. 179-176 Ned. Scheepv. Unie A. 177%-176% Rott. Lloyd A. 145 146 Stoomv. M. Nederland A. 143% 144-143 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N I SU. Ver. Vorstenl. Cult. 437-432 436-433 257 ex.div. 260 257% 260 1213/4.119% 117%-116% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 203%-2023/. 201 Deli Mij. cv. A. 261%-263% Senembah 267%-268% 221%-220 220-221 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 274-270% 277-274 Bandar Rubber Mij. A. 218%' Deli Batavia Mij. A. 211 205 Koersen van stortingen op 29 April 1941: Belga's 30.1432; Zwitsersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deensche Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. POSTGIRO-NO'g VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Na B6M. Ata bank der Winterhulp Neder, dertand la aangeweeen de Kaaver «eniging N.V„ Amsterdam, No. 877. frwntf P«lnJt in veler leven 1! Collecteurs Staatsloterij ing«' schakelcl. ri(u!aa,r hett£8b" verneemt, zal onder auspi- ,van Winterhulp Nederland ten bate vmnt, f, "htin* ovcr eenigen tijd een groote loterij worden gehouden. De organi- van loterij is in handen gelegd het vnn Cnn" "Het Kompas", terwijl lotln ninennn.bcs,nat bi' den verkoop der Staat,int en collcctrices van do staatsloterij in te schakelen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2