DE TWIST OM DE KOFFER Adverteert in dit blad Marktberichten Kort verhaal Offieieele 1 Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Offieieele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Offieieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij DOOR KURT FROHLING. Niemand in den Pullman-wagen had het tengel e heertje gevraagd, een voordracht te hou don. Toch deed hij het. Hij praatte goed, hard, niet uithoudingsvermogen en overtuigd van zijn zaak. Hij sprak over de noodzaak van afschaffing van alle alcoholgebruik. „Alleen drooglegging kan ons reddenver onderstelde hij. „Alle misdaden vinden hun oorsprong in drankmisbruik!" Hij gaf nog meer van zulke overtuigingen ten beste, naaide voorbeelden aan,vouwde zijn handen, hief ze bezwerend op, sloeg zijn oogcn neer, sperde ze wijd open, hield zijn hoofd scheef, sloeg op zijn borst, kortom, hij deed alles 0111 zijn toehoorders te boeien. De trein raasde voort. Buiten was er niet veel te zien. Daarom luisterden wij naar hem. „En opdat u", riep de redenaar, „opdat u mijn woorden, die u, naar ik zie, getroffen hebben lot diep in het hart, niet zult verge ten, zal ik u een drukwerkje ter hand stel len^ dat ik in mijn koffer heb. Neen, het kerst niets, geen cent!" „Pardon', zzi hij tegen een heer, die groot en dik,'stevig op zijn plaats zat, .pardon! Mag ik even bij mijn koffer? Hij staat on der uw zitplaats.' „Uw koffer?", lachte de dikke. „Meent U dat?' Hij wees met zijn duim nkar den koffer, die even groot en dik als de heer onders diens zitplaats stond. „Zeker mijnheer, ik meen het', fluisterde de tengere met kennelijk respect voor den dikke. „Het is mijn koffer en ik wil „U w koffer!" Hoe komt U er bij! Het m ij n koffer! De redenaar slond een oogenblik be teuterd te kijken, alle medepassagiers staar den hem aan. „Uw koffer?", kreet hij dan, „neen, het is mijn koffer! Toen ik instapte, heb ik hem daar neergezet! Wilt U alstublieft even opschuiven!" „Denk er niet over! Het is mijn koffer!" „Liegt U niet langer en gedraag U een beetje fatsoenlijker!" „Geeft U het voorbeeld!' „Dat is het toppunt! Het is mijn koffer en ik zou wel eens willen zien, wie hem mij durft ontnemen!' Alle passagiers waren opgestaan en vorm den een muur óm de beide heeren. Ze wilden de zaak van zoo dichtbij mogelijk volgen De eerste op- en aanmerkingen begonnen al te komen. Weldra waren er twee partijen. Eén voor den redenaar en één voor den ge weldige. „Wat een drukte!'*, meende een van hen. „Waarom?' Hij legde een hand op den schou der van den redenaar: „U zei toch dat er drukwerk in Uw koffer zat? En wat hebt li- er in?" vroeg hij aan den geweldige. „Li keur! Proeffleschjes. Ik reis voor een wijn handel." „Zoo'n gemeene leugenaar", tierde de an der. „Gelooft U den kerel toch niet!" „Op deze wijze komen wij niet verder', zei de vredestichter. „Hebt U er bezwaar tegen den koffer te openen?" De geweldige boog zich al voorover, trok den koffer naar voren, klapte hem open. Fleschjes! Een heele rij! Met fleurige roode, gele en groene etiketten. Slanke likeurflesch- jes. Met inhoud! „Ah", zuchtten al de passagiers. „U staat verbaasd. U hebt gelijk. Dat wat U hier ziet is het puikje van het puikje! Wie er van proeft, is enthousiast. Oordeelt U zelf! Er is geen betere!" De man had de proefglaasjes al in zijn hand, schonk ze in. Geen enkele passagier bedankte. Behalve de redenaar over geheel onthouding. Die was op eens op den ach tergrond geraakt. Hij zocht wanhopig naar zijn koffer. Niemand schonk meer aandacht aan hem. Ze dronken, klapten met hun tongen en keken elkaar verheugd aan. „En billijk dat deze likeuren zijn!", riep de geweldige en schonk nogmaals in. Onderwijl noemde hij de prijzen van de verschillende soorten en zei, dat als er soms iemand een flesch wil de bestellen, hij gaarne van dienst wilde zijn. Allen bestelden en merkten niets van den regen, die tegen de ruiten sloeg. Tegen middernacht verliet de geweldige den trein bij een klein station. Zijn koffer was leeg. Op hetzelfde station steeg nog een andere adresverandering van de nederlandsche cen- trale voor eieren en pluimvee. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede. De kantoren van de Neder- landsche Centrale voor Eieren en Pluimvee, welke gevestigd waren te Beekbergen, zijn met ingang van 25 April jl. overge plaatst naar De Bilt (Utrecht). Rijksstraatweg 298. De telefoonnummers der on derscheidene afdeelingen zijn voorloopig: Utrecht 28111 Directie, Afd. Eieren Binnenland (toewijzin gen). Utrecht 28142 Afd.. Eieren Bin nenland (Algemeen), Afd. Koelhuis- en Kalkeieren. Utrecht 28143 Afd. Sla' 'itgeVo- gelte, Afd. Gedroogde Gar nalen, Afd. Uitvoer Eieren- Duitschland (en Clearing) Afd. Eiproducten. Utrecht 28144 Afd. Teeltrege ling. Te zijner tijd zal het defini tieve telefoonnummer worden bekend gemaakt. Hoewel het kantoor van het Nederlandsche Eiercontróle Bu reau te Beekbergen gevestigd blijft, dienen de controle op de uit te voeren partijen/controle op kalkputten e.d. voorloopig ook bij de Centrale te De Bilt te worden aangevraagd. De Cen trale zal er voor zorg dragen dat desbetreffende gegevens aan het N.E.B. worden doorge geven. reiziger uit. Uit een anderen wagen. Het was de tengere redenaar. In de stationswacht kamer ontmoetten zij elkaar. „Hoe staan de zaken? Heb je uitverkocht?", vroeg de rede naar. „Ja Hans, ik ben alles kwijt en nog een paar aardige ordertjes bovendien.' Ze bestelden koffie, lachten en vonden, dat het toch een merkwaardigen tijd was, dat je op zoo'n manier zaken moest doen! Daarna deelden ze de winst. Ieder de helft. De een had minstens evenveel moeite voor de zaak gedaan als de ander. Waar of niet? (Nadruk verboden.) ALKMAAR. 28 April. Andijvie f 31.50—-40.50 per 100 stuks, bloem kool T f 25—31. idem II f 9—15.50, kropsla f 1.20—8.50 per 100 stuks, prei f 11.2023 per 100 Kg., peterselie f 6.60 Pér 100 bos. rabar ber f 813 per 100 bos. raapstelen f 17.— per 100 bos, radijs f 2.80 per 100 bos, selde rie f 3.304.20 per 100 bos. spinazie f 1.20 per 8 Kg., witlof I f 6.509 per 100 pond, idem II f 3.505.50 per 100 pond. PURMEREND. 29 April. Koeien, totaal 500 stuks: 110 vette koeien voor de levering, geldekoeien f 325390. melkokeien f 340>—550. 6 stieren voor de le vering. 900 nuchtere kalveren: voor de slacht voor de levering, voor de fok f 38 65, 8 magere varkens f 2543. 130 biggen f 18—36. 650 schapen f 40—54. 95 bokken en geiten f 1565. 90 pinken f 150350. (Offieieele noteerinn). NOORDSCHARWOUDE, 28 April. Aanvoer: 10.000 Kg. roode kool f 9.—. Voorloopige noteering (hedenochtend 9Vé uur doorgebeld). Offieieele priizen en aangevoerde kwantums van vandaag publi- ceeren wij morgen. NOORDSCHARWOUDE. 29 April. Aanvoer: 20.000 Kg. roode kool f 9. 11500 Kg. D. witte kool f 6.70 BROEK OP LANGENDIJK. 29 April. Aanvoer: 1425 Kg. rabarber f 8.9011. 350 Kg kroten f 4.40—6.90. 4950 Kg. roode kool f 9.— 2800 Kg. D. witte kool f 6.70. 2500 Kg. witlof: 1ste soort f 16.70—19.60. 2e soort 9.80 —12.10. 400 Kg. prei f 14—17.50. verbruik en verwerking van asfalt bij de vervaardiging van asfaltbitumen- papier (teervru asfaitpapier). De Directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproduc ten, daartoe gemachtigd door den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat hij op grond van de bevoegdheid, ver leend bij art. 6 sub 3 van de Asfaltheschikking 1940 no. 1, aan de daarvoor in aanmerking komende fabrikanten heeft medegedeeld, dat ingaande 1 Mei 1941 de navolgen de voorschriften bij het verbruik en de verwerking van asfaltbitumen in hun onderneming, voor de fabricage van asfaltbitumenpapier (teervrij asfaltpapier), in acht genomen dienen te worden. 1. Asfaltbitumen mag slechts worden verwerkt voor de vervaardiging van rollen van 20 m. lengte en van de in ad. 2 genoemde gewichten. 2. De hoeveelheid asfaltbitumen, welke wordt ver werkt, mag niet meer bedragen dan: 1. 14 tot 16 kg. voor rollen asfaltbitumen papier van 18 tot 22 kg. bij een breedte van 1 m. 2. 7 tot 8 kg. voor rollen asfaltbitumenpapier van 9 tot 11 kg. bij een breedte van Yt m. 3. 18 tot 21 kg. voor rollen asfaltbitumenpapier van 25 tot 29 kg. bij een breedte van 1 m. 4. 9 tot 10Ls kg. voor rollen asfaltbitumenpapier van 12/4 tot 14/4 kg. bij een breedte vair 14 m. 5. 22 tot 25 kg. voor rollen asfaltbitumenpapier van 30 tot 33 kg. bij een breedte van 1 m. 11 tot 12)4 kg. voor rollen asfaltbitumenpapier van 15 tot 16/4 kg. bij een breedte van Vt m. In bijzondere gevallen kan, met machtiging van den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, dispensatie van bovenstaand voorschrift worden verleend. 6. verfproducten voor bijzondere en dringende opdrachten. De Directeur van de Sectie Verf en Verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor Chemische Producten, daartoe ge machtigd door den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het volgende bekend. De grondstoffenpositie maakt het noodzakelijk, dat de aan de fabrikanten toegewezen gedistribueerde grond stoffen voor de verffabricage in de eerste plaats voor de uitvoering van bijzondere en dringende opdrachten wor den gebruikt. De hierna volgende opdrachten, voorzoover daarin ge distribueerde grondstoffen zullen worden verwerkt, moe ten steeds den voorrang hebben boven civiele opdrachten: 1. Directe opdrachten van de Duitsche Weermacht. 2. Indirecte opdrachten van de Duitsche Weermacht en Duitsche opdrachten, door tusschenkomst van de „Zentralauftragstelle" in Nederland geplaatst. 3. Orders van Nederlandsche Overheidsbedrijven en an dere orders van vitaal belang. Teneinde deze maatregel te kunnen doorvoeren, zal het vanaf Mei 1941 slechts mogelijk zijn de voor deze opdrach ten benoodigde verf, indien deze verf gedistribueerde grondstoffen bevat, te bestellen met behulp van een aan vraagformulier volgens een vastgesteld model. Er zijn 3 soorten formulieren, t.w.: 1. Een aanvraagformulier voor verfproducten, voor di recte levering aan legeronderdeelen en weermachts instanties (rood). (Door de aanvragende Weermachts instantie in te vullen en via de bevoegde centrale in stantie der Weermacht in duplo aan de „Ruestungs- inspektion" toe te zenden). 2. Een aanvraagformulier voor verfproducten indirect bestemd voor Weermachtsorders of voor de uitvoering van door tusschenkomst van de „Zentralauftragstelle" bij de Nederlandsche industrie geplaatste Duitsche op drachten (blauw). (Door den Nederlandschen aanvrager in te vullen en in duplo aan de „Ruestungsinspektion" toe te zenden). Een aanvraagformulier voor verfproducten ten behoe ve van Nederlandsche overheidsbedrijven en andere bedrijven van vitaal belang (wit). (Door den Nederlandschen aanvrager in te vullen en in duplo aan de sectie verf en verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor Chemische Producten toe te zen den). Zoowel leverancier als aanvrager ontvangen van de Sectie Verf en Verfgrondstoffen een schriftelijke mededee- ling, dat de bestelling kan worden uitgevoerd dan wel moet worden geweigerd. De aanvragende Weermachtsin stanties ontvangen een dergelijke mededeeling uitsluitend van de „Ruestungsinspektion". De onder 1 genoemde roode bestelformulieren worden door de „Ruestungsinspektion" uitsluitend aan Duitsche Weermachtsinstanties afgegeven. De onder 2 en 3 genoemde, door den Nederlandschen aanvrager in te vullen formulieren zijn verkrijgbaar bij de Sectie Verf en Verfgrondstoffen van het Rijksbureau voor Chemische Producten, Koningskade 15 te 's-Graven- ha se. Deze regeling geldt niet voor de bestelling van die hoe veelheden verf, die door de verffabrikanten bereid kun nen worden uit de grondstoffen, die niet voor de onder 1, 2 en 3 genoemde doeleinden gereserveerd zijn. 3. Hwornch Lil' Kndeeriny.iaag ran stroo gtvond.n, welk. ong (Pax-Holl.nd) distributie van aardappelen. voorschriften voor telers, groot handel, handel en instellingen. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt naar aanleiding van de per 28 April j.I. ingestelde distributie van aardappelen het na volgende bekend. bevoorrading van den handel. De detaillisten dienen de door hen in ontvangst geno men bonnen te plakken op oppiakvellen, welke verkrijg baar zijn bij de plaatselijke distributiediensten, en deze op piakvellen op nader bekend te maken tijdstippen bij deze diensten in te wisselen tegen toewijzingen. Op de oppiak vellen moet steeds een veelvoud van tien bonnen voorko men. Er mogen niet meer dan twee verschillende bonnum mers op één opplakvel geplakt worden. De detaillisten moeten bij het inwisselen der bonnen hun erkenningskaart van de stichting „Centraal Belang" overleggen. De op de toewijzingen vermelde hoeveelheid kunnen de detaillisten gedurende de week van 12 tot en met 18 Mei a.s. bij de plaatselijke verkoopkantoren van de vereeniging ter be hartiging van den Nederlandschen Aardappelhandel (V.B.N.A.) betrekken. Voor de periode van 28 April tot en met 11 Mei a.s. zullen de detaillisten van deze plaatselijke verkoopkantoren een voorschot ontvangen. aanwijzingen voor den groothandel. De plaatselijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. dienen de ontvangen toewijzingen aan het eind van iedere week in te zenden aan de Nederlandsche Inkoopcenlrale voor Akkerbouwproducten (N.I.C.A.). Bezuidenh'out 15. 's-Gra- venhage. Bij de toewijzingen moei gevoegd zijn een lijst volgens door het N.I.C.A. voorgeschreven model, vermel dende de verschillende toewijzingen. De N.I.C.A. zal aan de plaatselijke verkoopkantoren de noodige formulieren van bedoeld model toezenden. Op de enveloppe moet, be halve bovenstaand adres, duidelijk worden vermeld: Afd. Aardappeldistributie. TT De bevoorrading van de verkoopkantoren V.B.N.A. ge schiedt evenals tot dusverre door de daartoe vanwege de N.I.C.A. aan te wijzen provinciale bureaux van de V.B. N.A. Nadere mededeelingen hieromtrent zullen alsnog door de N.I.C.A. van het hoofdkantoor van de V.B.N.A. aan de plaatselijke verkoopkantoren en provinciale bureaüx wbrden gegeven. De kleinhandelaren op de eilanden Schiermonnikoog, Ameland, Terschelling en Vlieland ressorteeren onder het plaatselijke verkoopkantoor Friesland, Westersingel 24, Leeuwarden. Kleinhandelaren op het eiland Texel moeten zich wenden tot het provinciale bureau van de V.B.N.A. te Amsterdafn, Motorkade 1. De kleinhandelaren op de Zuidhollandsche eilanden Rozenburg, Voorne en Putten, Hoeksche Waard en Goeree Overflakkee worden bevoor raad op aanwijzing van het provinciale bureau te 's-Gra- venhage. Heemskerkstraat 33. Kleinhandelaren op de eilanden St. Philipsland, Tholen en Noordbeveland res sorteeren onder het provinciale bureau te Goes, Kloeting- scheweg 42. instellingen. Hotels, restaurants, ziekenhuizen, sanatoria e.d. dienen zich ter verkrijging van toewijzingen te wenden tot de plaatselijke distributiediensten. Bij de aanvrage zal de bij de instelling aanwezige voorraad aardappelen opgegeven moet worden. Aardappelverwerkende industrieën, evenals zeeschepen, die uitgeklaard worden, dienen zich ter voorziening van aardappelen te wenden tot de N.I.C.A., Bezuidenhout 15 te 's-Gravenhage. De proviandeering van de overige schepen zal ressorleeren onder het Centraal Distributiekantoor. duitsche weermacht. Zooals reeds op 22 Februari j.1. door den chef-intendant beim Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden is be paald, zal vordering van aardappelen op Wehrmacbtsbe- zugscheine niet plaats vinden. Herbevoorrading tegen in levering van Bezugscheine zal derhalve eveneens achter wege blijven. Een uitzondering geldt uiteraard ook hier voor de van een rood veld voorziene Bezugscheine voor den aankoop van alle levens- e'n voedingsmiddelen, welke door den chef-intendant zelf worden uitgegeven. algemeene bepalingen. Voorzoover noodig wordt er de aandacht op gevestigd, dat op grond van het Aardappelbesluit V.V.O. 1940 en van de bestuursbesluiten van de N.I.C.A.: a. Het afleveren van consumptie-aardappelen door een teler slechts is toegestaan, indien hem hiertoe vergunning verleend door of namens den Prov. Voedselcommissaris, dan wel de teler een door of vanwege de V.B.N.A. afgegeven afleveringsbriefje heeft ontvangen. b. Het verkoopen van consumptie-aardappelen behalve aan de N.I.C.A. en de V.B.N.A. alleen is toegestaan aan groothandelaren, die zijn aangesloten bij de V.B.N.A. en aan kleinhandelaren, die zijn aangesloten bi.i Centraal Be lang. Deze zijn verplicht zich daarbij te houden aa i de door de N.I.C.A., de V.B.N.A. of Centraal Belang gegeven voorschriften en vastgestelde priizen. c. Het vervoeren van consumptie-aardappelen in hoe veelheden grooter dan vijf kilogram in de destijds gepu bliceerde consumptie-gebieden naar een uiteindelijken verbruiker is slechts toegestaan, indien- het geschiedt met een speciale vergunning van de N 1.C.A-. Naar anderen dan naar uiteindelijke verbruikers is het alleen toege staan met inachtneming van de desbetreffende bepalin gen in bovengenoemde regelingen. d. Het afleveren en vervoeren van pootaardappelen, zonder vergunning verleend door of vanwege de N.I.C.A. is verboden. Uiteindelijke verbruikers worden er in verband met het bovenstaande nogmaals met nadruk op gewezen, dat zij hun aardappelen alleen mogen betrekken van een erkend kleinhandelaar in aardappelen. Het koopen van anderen is verboden en derhalve strafbaar. Op de naleving van bovengenoemde bepalingen zal streng gelet worden. teelt van mangels, voeder- en suikerbieten voor zaadteelt oogst 1942. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd maakt het volgende bekend. Evenals het vorige jaar is de regeling van de teelt van mangels, voeder- en suikerbieten voor zaadt.eelt oogst 1942 opgedragen aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale. Er zal in totaal geen grootere oppervlakte worden toe gestaan dan voor oogst 1941. Over het algemeen zal voor den oogst 1942 slechts de verbouw voor zaad teelt van mangels, voeder- en suiker bieten toegestaan worden van die rassen, welke zijn opge nomen in de beschrijvende rassenüjst van het Instituut voor Plantenveredeling 1941 te Wageningcn, terwijl de vergunningen slechts zullen worden gegeven aan de kweekers en vermeerderaars, op wier naam het ras staat en aan hen. die een schriftelijke verklaring kunnen over leggen, waarin de kweekers (resp. vermeerderaars) ver klaren. dat zij geen bezwaar hebben tegen dezen verbouw. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale heeft echter de bevoegdheid, in bijzondere gevallen, welke naar haar oor deel van belang zijn, van dezen algemeenen regel af te wij ken. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het geen nut heeft, aanvragen voor den verhouw van ras sen van twijfelachtige kwaliteit of z.g. nabouwsoorten in te dienen, daar deze aanvragen zonder uitzondering zul len worden afgewezen. Zooals vanzelf spreekt, zal den kweekers gelegenheid worden gegeven verder te gaan met hun kweekersproe- ven, terwijl voor nieuwe veelbelovende rassen, welke nog niet in de offieieele rassenlijst zijn opgenomen, een vol doende areaal zal beschikbaar worden gesteld. Aanvragen voor de teelt van mangels, voeder- en suiker bieten voor zaadteelt oogst 1942 moeten voor 10 Mei a.s. bij de Nederlandsche Akkerhouweentrale. Bezuidenhout- scheweg 15. 's-Gravenhage. worden ingediend met opgave van de rassen en de oppervlakte, welke men hiervan wil verbouwen. De kweekers en vermeerderaars dieren er echter uit drukkelijk rekening mede te houden, dat deze regeling niet zal kunnen leiden tot een willekeurige prijszetting hunnerzijds, doch dat de overheid ook hier regelend bij de prijsbepaling zal optreden. Tenslotte wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat voor de teelt van steklingen voor oogst 1942 een teeltver gunning noodig is. ook deze moet voor 10 Mei bij de Ne derlandsche Akkerbouwcentrale. Bezuidenhoutscheweg 15, 's-Gravenhage worden aangevraagd. marktdagen slachtschapen. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt be kend, dat met ingang van 28 April 1941 eenige wijzigin gen zijn aangebracht in de ontvangst van slachtschapen. Met ingang van genoemden datum zal gelegenheid wor den gegeven om slachtschapen aan de Nederlandsche Veehouderij Centrale aan te bieden op de volgende mark ten en data: Amsterdam, iedere eerste Maandag van de maand: Alkmaar, iedere derde Maandag van de maand; Hoorn, iedere laatste Woensdag van de maand: Schagen, iedere eerste Donderdag van de maand; Purmerend, Dinsdag om de veertien dagen, te beginnen met 29 April 1941.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3