Oudire mcliii NIPPER EN PELLE rcitig zijn NIJMEGEN Even tijd voor het persoonsbewijs n akkertje Ik heb Arkadi geko zen, 4 Mei sportstad Radioprogramma kunnen Feuilleton Zenuwachtig Neem 147. 2. Een avontmiriyk museum- bezoek. „Nou, Nipper en Pelle, mag- ik Je dan verzoeken, heel goed op te letten! Het Atlantis-museum zal thans ztjn deuren voor jullie openen en Je moet je op grote verrassingen voor bereid houden'" „Links zien jullie een op gezette bewoner van Sa- turnus, en rechts het Vi king-schip,^ dat men van de derde expeditie naar Mars heeft meegenomen." 148. Als voor vele eeuwen. 1. „En hier, mijne heren, is de tijd-machine, die u enige duizenden jaren in den tijd zal terugzetten, volgt u mij maar!" „Hallo, Wawhoo en Karo, haast je, wanneer je nog mee wilt, want we gaan nu op de terugreis naar de oertijd." VOOR DE OUDEREN IS DE DISTRI- BUTIE ZOO KWAAD NIET. De Nederlanders houden van lekker en vooral van veel eten. Wij gebruikten, vóór I den distributietijd althans, gemiddeld vgel meer calorieën dan voor ons lichaam strikt noodzakelijk was. Nu hindert dit niets voor kinderen en jonge menschen. Integendeel, een jong doorvoed lichaam is beter immuun tegen infectieziekten dan een ondervoed, verzwakt lichaam, dat veel minder goed in staat is antistoffen tegen ziekte ,die men letterlijk kan „beter eten". Voor oudere menschen echter, voor hen, die den middel- baren leeftijd hebben bereikt of overschre den, is veel eten niet gunstig. Het is thans zaak voor de huisvrouw zich terdege af te vragen op welke wijze zij zich het voedsel kan bereiden zonder dat er te vee van de voedingswaarde verloren gaat, en zóó dat het, behalve in kwantitatief op zicht, ook in kwaliteit opzicht aan de eis- chen der moderne voedingsleer voldoen. Wat de kwantiteit betreft, moet het voed sel een voldoende calorische waarde heb ben, d.w.z. het moet per 24 uur zooveel energieeenheden (calorieën) leveren als noodig is om ons lichaam in stand te hou den en het arbeid te laten verrichten. Daar bij dient het eiwit meer als reparatiestof voor de lichaamsslijtage, de vetten en koo- hydraten meer als brandstof voor den ver richten arbeid. Kinderen hebben naar ver houding echter meer calorieën noodig om dat ze er bovendien nog van moeten groei en. Men heeft berekend dat de mensch ge- I zontale richting, zooals het gewend was miririoiH 9inn „oir,>„ao„ rvo.. a.onr 'Tegen den middelbaren leeftijd worden de bloedvaten bij de meeste menschen vanwe ge de toenemende slagaderverkalking ook minder elastisch, zoodat 't hart meer kracht moet aanzetten om het bloed er door te per sen. Daarbij komt nog, dat vele menschen juist op dezen leeftijd door hormonale wer king een „buikje" beginnen te krijgen. Het vele eten doet deze vetlaag dikker worden. Zij loopen ten slotte met kilo's vet rond die alleen maar voor het lichaam een bal iast vormen. Deze hoeveelheden moeten bij loopen, trappenklimmen, enz. door het li chaam als een last worden getorst. De ar beid voor het hart wordt hierdoor ver zwaard waarbij komt, dat het hart al dit vetweefsel nog nog Van extra bloed moet voorzien. Er is op den duur weinig meer noodig om het hart ziek te krijgen. Men ziet dus in dat de taak van het hart heel wat lichter zou zijn indien deze men schen niet zooveel aten, en dat hun leven er zeker door verlengd zou worden. In den vorigen oorlog ging het den hart- en sui kerziektelijders (in het algemeen oude men schen) in Duitschland, althans wat hun ge zondheidstoestand betrof, vrij goed. Ook in normale tijden is een krap dieet voor hen zeer gunstig. Men kan als regel aannemen, dat ruime voeding goed is. doch oudere menschen beter doen zeer matig te zijn. niiddeld 2400 calorieën per dag noodig heeft Natuurlijk zal een grondwerker veel meer moeten hebben dan een kantoorbediende. In het algemeen werd steeds in ons land aan dezen eisch ruimschoots voldaan. Door de ontdekking van de vitamines en het in zicht in de groote beteekenis van mineralen als ijzer, phosphor, jodium, calcium, etc. lichaam, is de kwalitatieve beteekenis van de voedselvoorziening in de laatste decen niën veel meer op den voorgrond getreden. Men weet, dat, al is ons voed sel in kwantitatief opzicht nog zoo voldoende. het toch on volwaardig kan zijn, wanneer er te weinig of geen vitamines en mine ralen in zitten. Men is thans in staat belangrijke vitamines als C, B en D synthetisch te bereiden en ze aan vitamine-arme voedingsmid delen toe te voegen. Hetzelfde doet men met de mineralen. Zoo wordt b.v. in sommige streken in 't drink water, waarin zich te weinig jo dium bevindt, dit mineraalkunstma- tig toegevoegd, om op deze wijze de brek veroorzaakt wordt, te voorko men. Op het tweede plan. Door deze nieuwe wetenschap is de kwan titatieve zijde van het voedselvraagstuk op het tweede plan komen te staan, ook al, omdat men, althans wat Nederland betreft, in het algemeen voor een tekort aan calo- riënrijke voedingsmiddelen niet te vreezen had. Wat nu de voeding van menschen op mid delbaren leeftijd of daarboven betreft, het grootste percentage van de ziekten van den ouden dag maken de aandoeningen van hart en bloedvaten uit. De natuur heeft den mensch een betrekkelijk zwak hart toe bedeeld. Waarschijnlijk is het feit, dat de mensch in den loop der ontwikkelingsge schiedenis rechtop is gaan loopen, hieraan niet vreemd. Het vormt immers een zwaar dere taak voor het hart om een groote hoe veelheid bloed tegen de zwaartekracht in, omhoog te stuwen, in plaats van in hori- Een roman uit het hooge Noorden Door Agathe Pogner 38 Zou je niet een beetje in de zon willen zitten vroeg ik nog eens, om het gesprek een andere wending te geven. Ik zal je wel naar buiten dragen. Hè ja, in de zon! Doch direct hierop glimlachte ze. Nu niet, straks!... Nu wil ik slapen! Ik zat aan haar bed en hield haar hand in de mijne. Het was zoo stil in het vertrek, dat ik het tikken van mijn horloge kon hooren. Caesar had zich aan haar borst in slaap ge dronken en af en toe knorde hij van behaag lijkheid. Fedja scheen zich moe te hebben gestoeid. Hij zat nu op het bankje voor het raam en onderhield zich met „de rat". Zal ik je wat voorzingen vroeg hij het dier, dat aandachtig naar hem scheen te luis teren. Iets heel moois? Ik zal je een bedje leeren. Dat heb ik van oom Arkadi geleerd en nu leer ik het jou. Pas dus goed op! Met een helder stemmetje zong hij net liedje van den wolf en het grijsgrauwe geitje. Met zeldzaam welgevallen aanschouwde ik het tafreeltje bij het raam, tot plotseling een zonderling rochelend geluid mij tot dc werkelijkheid terug riep. Ontsteld keek ik naar Katja. Zij had zoo iets vreemds in haar oogen, iets... O Katja! riep ik luid. Katja, versta je me? Maar neen, ze hoorde me niet meer. mlj. noch iemand anders. Haar ziel was 1 de eeuwigheid opgegaan en had haar glans op Katja'* gelaat achter gelaten. Haar eenvou dige trekken waren nu fijn en edel. Katja! riep ik nog eens, want ik hifl immers ook vergist hebben. Maar Katj GROOTE WEDSTRIJDEN IN ALLE TAKKEN VAN SPORT. Op initiatief van het Nijmeegsche sport comité en onder het motief: „In dienenden geest voor hen, die voor het vaderland sneu velden". wordt Zondag in het stadion van ,De Goffert" te Nijmegen een veelzijdige sportdag gehouden, waarvoor de medewer king werd verkregen van den N.V.B.. van den Ned. Hockevbond, van den Ned. Korf- balbond. van de N.A.U. en van het district Nijmegen van den Ned. Wandelbond. Het programma bevat belangrijke wedstrijden waaronder de ontmoeting Zwaluwen tegen een sterk Nijmeegsch voetbalelftal, een hockeywedstrijd Nijmegen—Den Haag. een korfbalwedstrijd tusschen een Nijmeegsche combinatie en de kampioen van Zutphen, terwijl in de invitatie-athletiekwedstrijden van de N.A.U. athletiekers als Osendarp. Nota, van Osto. Hev, Schaap en Spree zul len starten op 100 meter hardloopon. In het estafettenummer heeft de nationale techni sche commissie van de N.A.U. een tweetal gemengde teams samengesteld voor de 4 x 200 meter. De beste Nederlandsche sprinters zullen hierin uitkomen, als van Osta, Spaak, Spree. Nota in team A en van Beveren, Mar tini, Peters en Osendarp in team B. De oos telijke ploeg bevat de beste loopers uit het oosten, waaronder de oostelijke kampi oen 100 M. van den Salentein. Bovendien heeft een organisatiecomité van Nijmeegsche dameswandelclubs een marsch langs de vel den van eer georganiseerd, welke besloten zal worden met een grootsch défilé, waar aan een vijftal muziekkorpsen medewerking zal verleenen in het Goffertstadion. Onder leiding van mevrouw SchoorlStraub zal een zeshonderdta! dames en heeren, die deel uitmaken van volksdansgroepen, ryhthmi- sche dansen demonstreeren. Men verwacht duizenden toeschouwers, ook van ver buiten Nijmegen. Samenstelling ZwaluwenelftaL De keuzecommissie van de Zwaluwen heeft voor den sportdagen op 4 Mei in het Gof fertstadion te Nijmegen het volgende Zwa luwen-elftal samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Walhain (H.B.S.) en Wilders (Blauw Wit). Midden: Arendsen (D.H.C.). van Stoffe- len (Ajax) en van Buitenen (H.D.V.S). Voor: Fischer (Ajax). van der Vegte (H. R.S.). Vente (Feijenoord). Kick Smit (H.B. C.) en Mijnders (D.F.C.), Dordrecht. Reserves: van den Broek (D.H.C.). de Boer (Sparta) en Janssen (Wageningen). Niet verschijnen, soonsbewijs. geen per- Men meldt van bevoegde zijde: De eerste uitnoodigingen voor de in cnt- vangstname der persoonsbewijzen zijn ver zonden. Binnen afzienbaren tijd zal ieder die in een der Nederlandsche bevolkings registers is opgenomen en den leeftijd van 15 jaren heeft overschreden, behoudens in uitzonderingsgevallen, worden uitgenoodigd in persoon ter secretarie te verschijnen voor de ontvangst van een persoonsbewijs. Wij maken er op attent dat ieder, wien een uitnoodiging werd toegezonden, op de aangewezen plaats en tijd dient te ver schijnen. Niet verschijnen heeft tot ge volg dat geen persoonsbewijs wordt uitge reikt, zoodat hij, die verzuimt zich na ont vangen uitnoodiging ter secretarie te ver voegen, zich blootstelt aan strafvervolging wegens het niet in bezit hebben van een persoonsbewijs. Voor hen, die in het waar devol bezit van een persoonsbewijs nog geen voldoenden prikkel gevoelen, zich te beijveren zulk een document te bemachti gen, staat dus de stok achter de deur: niet verschijnen geen persoonsbewijs. Geen persoonsbewijs in overtreding. Men han delt dus in eigen belang en bespaart zich moeilijkheden, wanneer men zijn dagelijk- sche bezigheden een wijle onderbreekt en even tijd neemt voor zijn persoonsbewijs. Wanneer de werknemer wordt uitgenoo digd tijdens zijn werktijd ter secretarie te verschijnen, is de werkgever verplicht hem daartoe, zonder inhouding van loon, in de gelegenheid te stellen. WOENSDAG 30 APRIL 1941 Nederlandsch programma, Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Ensemble „Molto Cantabile" (10.20 10.40 Declamatie). 11.15 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor de boeren. 12.42 Almanak. li .45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Amusementsorkest, dameskoor „Aether- charme" en solist. 2.00 Voor de jeugd. 3.30 Orgelconcert. 3.15 Ensemble Tonny Roxlni. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting,. 4.20 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 „Trans-oceanisch luchtverkeer", vraag gesprek. 5.45 De Snarenza gers. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Omroeporkest. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Volkszang met pianobegeleiding. 7.40 Gramofoonmuziek. ooren bleven doof. Slechts haar hand, die nog steeds in de mijne rustte, werd kouder en kouder. Eerst nu begon ik te begrijpen, dat Katja werkelijk dood was. Toen ik haar de oogen wilde toedrukken, bemerkte ik tot mijn ont steltenis het slapende kind aan haar borst. Het was wel het moeilijkste, dat ik ooit in mijn leven heb volbracht en ik beet dan ook van machtelooze woede myn lippen stuk, toen ik de baby van de moederborst losscheurde. Voor ik haar handen vouwde, riep ik Fedja. Hij kwam, lachend als steeds, maar mijn ernstig gezicht verdreef den lach van zijn lippen. Angstig en niet begrijpend keek hy naar mjj op. Ik nam de koude hand van de doode en legde deze op zijn voorhoofd. Mamotschka wil je zegenen, zei ik. Fedja bleef onbeweeglijk staan,. Eerst, toen ik de handen van zijn moeder ineen vouwde, werden zijn oogen grooter. Hij vroeg niet: Is Mamotschka dood? Hij voelde het en plotseling barstte hy in een hartstochtelijk snikken uit. Nooit heeft het leed van anderen mij zoo aangegrepen. Hij o-ing voor de doode staan en bedelde met een stemmetje, dat mij door het hart sneed: Mamotschka, hier is Fedja! Mamotschka, Fedja zal zoet zijn!- Caesaris gillend huilen snerpte door het stille huis. Caesar's huilen bracht mij aan den rand der vertwijfeling. Hier bleef mij niet mders over dan de woning te sluiten en 't fchreiende kind naar de Walvischbaai te brengen want voor mijn drie metgezellen terugkeerden, zou het jongetje reeds lang Tldekin' deren L zachte vachten en begaf my op weg. Toen ik den eersten heuvei bereikt had, keek ik nog eenmaal om. Het was, of ik de doode aan het venster zag staan en of zy my toewuifde. Als een waanzinnige dreef ik de honden tot meerderen spoed aan, ten prooi aan een onverklaarbaren angst, die mij een huivering over den rug joeg. Stepanida ontfermde zich onmiddeliyk over den kleine en gaf ïem ruimschoots, wat zyn eigen, zieke moeder hem had moeten onthouden. En daarbij smakte h(j var genot. Zoodra df honden slecht" eenigszins waren uitgerust, aanvaardde ik met Fedja den tf njgtoc.'.t. Wenjamin en Pelka volgden my op den voet. Zondei my den tyd te gunnen de honden uit te spannen, ging ik het huis binnen, maar nauwelijks had ik de deur, die toegang gaf tot Katja's ka.cer, geopend of kryschend en sissend vloog er ;ot twee- driemaal toe iets rond miin beenen om daarna pyisnel naar buiten te schieten. Het was de kleine kater, die alleen met de doode in de kamer was achtergebleven en plotseling wild was geworden. i'elka zette een pot sterke thee. Ik at en dronk, zonder dat ik het yoed besefte. Daar na viel ik in slaap en volgens Wenjamin, die my dit later vertelde, sliep ik als een doode. Toen ik drie uu later verkwikt ontwaakte, had Wenjamin reeds d onderste helft van de doodkist ineen getimmerd. Ik nam een laken om het ruwe ïout hiermede te bedek ken en Pelka was bezig vitte rozen te vlech ten van papier, dat zy op myn tafel had ge vonden. Wy zullen haar een V ars op het voor hoofd leggen, zei ze. Dat zal ze zeker moo' vinden. Nadat alle voorbereidingen waren getrof fen, legden wy Katja voorzichtig in de kist. Daarn- zocht ik haar grasgroen llevelings- schort en dekte .aar iaarmee toe. Pelka bleek echter zooveel rozen te hebben ge maakt, dat deze het gehee e schort bedekten. Zy ziet er tevreden uit, zei Wenjamin. Ik geloof, dat ze zich tenslottj toch nog met ons eiland verzoend heeft. zy stierf met een glimlach op de lippen, antwoorddt ik. Dat //as haar bekentenis. Eerder dan wy hadden durven hopen, weer klonken buiten de drie welbekende schoten. Haastig verlieten wy het huis. Twee hebben we er! riep Tychon ons reeds van verre toe. Twee! Hy wachtte niet tot de honden stH hielden; in een grooten boog sprong hy reeds voor dien uit de slee. Vrywel buiten adem rende hy op het eenzame huis toe. Katja! riep hy in biyde opwinding. Katja! Een enkele blik op onze gezichten was voldoende om hem achteruit te doen tuime len, alsof hem een vuistlag was toegediend. Toen hy zich hersteld had, ging hy de woning binnen, waar hy langen tyd vertoefde. Pas een uur later zag ik hem in de deuropening met roodbehuilde oogen. Waar is myn kind? vroeg hy met be vende stem, die hy tevergeefs trachtte te be- heerschen. Het is gezond, antwoordde Wenjamin. Myn vrouw zal het voeden, tot je het zult kunnen meenemen naar het vasteland. Wy hebben Katja begraven en een hoog kruis op haar graf geplaatst In de baai echter is het den laatsten dag nog stiller ge worden dan toen ik met Katja alleen was. Fedja zit gewoonlijk zwjjj end op zyn bankje voor het huis. Alf de honden met elkaar be gijnen te stoeien, gaat hy er heen en zegt vermanend: Ssts! Ssst! Mamotschka 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Concertgebouw-orkest en solisten (opn.) 9.40 Dagsluiting. 9.45 BNO: Engelsche berichten. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. Nederlandsche programma. Hilversum H. 301„ m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité). 10.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Tonny Roxinl. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelspel. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 -oep- kest. 1.45 Gramofoon- uziek. 2.00 Gewiide mr (opn.). 2.30 De lichte toets. 3.15 Nederlandsch Symphonle-Orkest ,,'s-Gra- venhagr" en «"diste. 4.15 Gr"--"foonrruziek. 5.00 Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk" (vor-bereid door het Vryz.-Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Ensemble Jonny Kroon. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Musette-ensemble „Les Gars de Paris" en solist. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Brabantsch praatje. 7.15 Zang met clavecimbelbegeleiding. (7.307.45 Declamatie). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek of spiegel van den dag 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 „Visschen en lente: Het stekelbaarsje", causerie. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. slaapt! Dan wijst Ty den honden haar laatste rustplaats. Eenmaal zag ik hem met een zware byl den heuvel opklimmen. Op mijn verwonderde vraag, wat hy daarboven met die bijl wilde gaan doen, antwoordde hij vastberaden: Ik wil Mamotschka er uit houwen! Hij heeft zichtbaar verdriet, onze jonge vriend. Alleen als we hem mee op jacht ne men, vergeet hy zijn leed en dan schalt zyn heldere jongenslach als het gejubel van een leeuwerik door de klare lucht. 15 *Mei. Dag en nacht staat de zon aan den wolke- loozen hemel, dag en nacht is het een ge schitter en geflonker allerwegen de oogen worden er nat van en de ziel ruim. Als in een droom dwaal ik over de einde- looze ysvelden. Er is een zingen in de lucht en een muziek... Of is het mijn ziel, die juicht? Myn hart, dat jubelt? Ik dwaal over de ysvelden en ik zegen het uur en den da^ ik zegen het geheele leven. Ik staar naar de zon, die in middernach- teiyke schoonheid tot op den waterspiegel daalt, ik staar op het water, dat zich van louter vreugde daarover vuurrood kleurt en ik zeg tot mezelf: De grondtoon van al het goede en mooie, de grondtoon van alle leed en alle geluk is en blijft de liefde... Met een lach in mijn oogen n een lach op myn lippen ga ik verheugd myns weegs... 17 Juni. Myn hoofd is leeg en myn hart is leeg Omdat ik my te ryk begon te voelen ben ik anti geworden. Diepe droefheid knaagt aan m'Jn ^art en mijn oogen schuwen het licht. Ik dacht, dat ik nooit meer zou kunnen schrijven, want zoo diep was mgn weeklacht, dat z$j geen woorden vond om zich te uiten. Maar toen dan eindeL.k de dood ten tweede male neerdaalde - voor de tweede maal hier by ons toen, teen vond de smart een uit weg door de oogen en mond. De starheid van mijn hart loste zich op in stillen weemoed. Het was eind Mei, het was een dag, zooals slechts de hoogste rypstc schoonheid dien vermag uit te denken. Van horizon tot hori zon golfden diepblayve sluiers en de zon stond als een fonkelende kroon hoog in hun midden. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7