Slotemaker de Bruinet Rijksarbeidsbureau ENGELAND Dubbele moord te Houten DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER - Verduisteren 9.05 uur Oad~minister Worden schepen asmogendheden overgenomen Grieksche koning vlucht naar Londen 29000 Britten slachtoffer van luchtaanvallen Krankzinnige doodt zijn vrouw en een kleinkind Schuilkelder als een kasteel KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG I MEI 1941 69e JAARG.No. 9221 Centrale kracht bij de organisatie van den arbeid verloor drieduizend man in Griekenland Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.09 uur Extra rantsoen: een half pond rijst HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.*MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Onder zijn bewind kwam o.a. de Ziektewet tot stand. In bijna 72-jarigen ouderdom is hedenoch tend te Wassenaar overleden prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruïne. Jan Rudolph Slotemaker de Bruïne werd 6 Mei 1869 t.e Sliedrecht geboren. Na het gymnasium te Haarlem te hebben ^bezocht, studeerde hij theologie aan de universiteit te Utrecht, waar hij in 1894 promoveerde. In 1916 legde hij het predikambt neer, in ver band met zijn benoeming tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Utrechtsche uni versiteit, welk hoogleraarschap hij bleef Prof. Slotemaker de Bruïne. (Foto Pax). vervullen tot Maart 1926, toen hij in het mi nisterie-de Geer met de portefeuille van het toenmalige departement van arbeid, handel en nijverheid belast werd. Tijdens zijn werk zaamheden in Utrecht heeft de politieke loopbaan van prof. Slotemaker de Bruïne een aanvang genomen bij zijn verkiezing tot lid van de provinciale Staten, in 1922 gevolgd door zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer. Na zijn ministerschap, dat hij ver vulde tot Augustus 1929, toen het'extra-par- lamentaire kabinet, waarin hij zitting had, aftrad, werd de heer Slotemaker de Bruïne lid van de Tweede Kamer voor de Chr. Hist. Unie, waarna hij bij de verkiezingen herko zen werd. Prof. Slotemaker de Bruïne heeft geduren de zijn politieke loopbaan met groote wel sprekendheid de christelijk-historische be ginselen, zoowel in als buiten het parlement verdedigd. Hij gevoelde zich in het bijzonder tot de studie van het sociale vraagstuk aan getrokken en nam een werkzaam aandeel aan de drankbestrijding. Op internationaal terrein bewoog hij zich in het bijzonder op het gebied van de toenadering en verbree ding der kerkgenootschappen. Onder zijn bewind als minister is de nieuwe Ziektewet tot stand gekomen, ter wijl van zijn werkzaamheid' als minister voorts nog genoemd kunnen worden de her ziening van de wet op de besmettelijke ziekten, de regeling voor de tandtechnici en de invoering van de Arbeidswet voor de verpleegsters. Verder heeft de heer Slote maker. zoowel als Kamerlid en als minister een zeer belangrijk aandeel gehad in de tot standkoming van de nieuwe Drankwet en Van de Winkelsluitingswet. In 1933 werd prof. Slotemaker minister van Sociale Zaken in het tweede kabinet Colijn en in 1935 werd hij bovendien minis ter van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen ad interum. na het aftreden van mr. H. P. Marchant. Ook in het derde en vierde ministerie Colijn beheerde hij laatstgenoemd departement en bracht toen eenige wijzigin gen in de spelling-Marchant. In het vijfde ministerie-Colijn. dat 25 Juli 1939 werd sa mengesteld. kwam prof. Slotemaker niet terug. Beslissende maatregelen. Volgens een bericht van de „New York Ti mes" heeft de kustwacht in de Vereenigde Staten opdracht gekregen, de scheepvaart autoriteiten bij het transport van beschadig de schepen der Asmogendheden naar de "werven voor reparatie, behulpzaam te zijn. Deze stap van de regeering wordt door het blad beschouwd als een voorbereiding tot 'n spoedige overneming der schepen die aan de As-mogendheden tocbehooren. Hij wil een constitutioneele re- qeerina vormen. Zweedsche bladen melden volgens de D. Z. uit Londen, dat koning George Kreta beeft verlaten en zich naar Londen heeft begeven, waar hij een constitutioneele re- geering wil vormen. ZEER UITGEBREID ARBEIDSVELD. RIJKSDIENST, NAAR DUITSCH VOOR BEELD OP MODERNE LEEST GESCHOEID Wil de arbeidsbemiddeling als factor bij de werkloosheidsbestrijding ge noegzaam tot haar recht komen, al dus de secretaris-generaal van soci ale zalen Ir. Verweij in een gisteren gehouden persconferentie, dan moet haar taakverdeeling op een breeder basis rusten, dan tot heden het ge val was. Reeds geruimen tijd was een reorganisatie van de arbeidsbemidde ling in voorbereiding en thans heeft zij defensieve vorm gekregen in de gestalte van het rijksarbeidsbureau, dat 1 Mei (heden dus) zijn werkzaam heden aanvangt. Met de aanwijzing van het Rijksar beidsbureau als orgaan van de ar beidsbemiddeling is deze tot een rijkszaak onder centrale leiding ge worden. Het bureau vervult zijn taak door middel van een ambtelijk appa raat, dat 37 gewestelijke arbeidsbu- reaux en ongeveer 150 bijkantoren omvat. De indeeling wordt zoo ge regeld, dat alle arbeiders en werkge vers binnen een afstand van onge veer 12 km. een gewestelijk arbeids bureau of een bijkantoor binnen hun bereik hebben. In afgelegen plaatsen zullen bovendien spreekuren worden gehouden, ter vergemakkelijking van het contact tusschen het bedrijfs leven en de vertakkingen der arbeids bemiddeling. Arbeidsveld uitgebreid. Tegelijk met een ingrijpende wijziging van den organisatorischen opzet der ar beidsbemiddeling ondergaan echter ook haar bemoeienissen belangrijke uitbreiding De arbeidsbemiddeling moet meer dan tot dusver gericht zijn op het aan den arbeid brengen en aan den arbeid houden der be volking. Het rijksarbeidsbureau zal zich dienen te ontwikkelen tot een centrale kracht bij de organisatie van den arbeid. In grove trekken geteekend komen de be moeienissen van het bureau op het vol gende neer: a. Ieder gewestelijk bureau zal worden in gericht voor het geven van voorlichting bij de beroepskeuze van jeugdige personen, waarbij het in de bedoeling ligt te bereiken, dat daarbij van door medisch en psychotech nisch onderzoek verkregen gegevens ge bruik kan worden gemaakt. b. De invoering van het arbeidsboek met verplichte registratie voor alle werkne mers; c. Bemoeienis met werkloosheidsverzeke ring, wachtgeldregelingen en steunrege ling; d. Cultureele werkloozenzorg voor oude ren en jongeren, w.o. begrepen de scholing, herscholing enz. van werkloozen en even tueel de omscholing van werklooze en niet- werklooze arbeiders; e. Het verzamelen van gegevens over den toestand van hetbedrijfsleven, over het aantal werkende en niet-werkende perso nen en over de werkloosheid, waarvoor een sociaal-economische dienst en statistiek in het leven zal moeten worden geroepen; f. De plaatselijke, de interlocale, de inter- gewestelijke en de internationale arbeidsbe- bemiddeling. Met vaste, hand. doch omzichtige Het ligt in de bedoeling daarbij met vas te; doch omzichtige hand te werk te gaan. Stuk voor stuk zullen de onderdeelen van deze taak moeten worden opgebouwd, bij zware eischen zullen worden gesteld aan het inzicht, den ijver en de kunde van hen, die daaraan deelnemen, want het gaat er om, het vertrouwen te winnen van werx- gevers en werknemers beiden, waarvan sommigen in den beginne wellicht nog wa onwennig staan tegenover dit nieuwe w - derlandsche instituut, dat, met dank i erkenning voor hetgeen het kan leeren elders opgedane ervaringen, nauwe aanslui ting zal zoeken bij de gegevens, die ons nationale bedrijfsleven biedt. In nauwe en vertrouwelijke samen werking met alle betrokkenen hoopt het rijksarbeidsbureau een organisatie van den arbeid op te bouwen, die aan velen de vreugde van den arbeid zal hergeven en die, zoowel uit menschelijk oogpunt, als sociaal-economisch bezien, ons va derland tot rijken zegen kan strek ken. Na het gesprokene werden eenige vra gen beantwoord. De omscholing en herscholing. Gevraagd werd ook( hoe men de omscho ling en herscholing voorstelt. Het antwoord was, dat het in de bedoeling ligt, de be staande instellingen van nijverheidsonder wijs en de vakcursussen zooveel mogelijk te gebruiken. Daarnaast heeft men echter ge dacht aan iets aanvullends, speciaal voor ouderen, die men niet meer op de school banken kan zeten en ook voor bijzondere doeleinden. Voorop staat echter het prin cipe. dat de scholing in de eerste plaats dient te geschieden in de bedrijven. Waar dat niet kan, kunnen de vakcursussen wor den ingeschakeld. Het zon kunnen, dat in de toekomst de bedrijven verplicht worden, een aantal leerlingen op te nemen. Het personeel van de gemeentelijke instel lingen zal voor een zeer groot deel overgaan naar het rijk. Anderen gaan naar andere gemeentelijke instanties of worden op wacht geld gesteld. Het leerlingenwezen. Het leerlingenwezen is in Duitschland. dat men voornamelijk als voorbeeld genomen heeft, voor deze centralisatie, zeer ver door gevoerd, zoodat ook een opleiding, welke verder strekt dan die tot het eigenlijke vak, daaronder is begrepen. In deze richting zal hier ook het mogelijke gedaan worden. Maatschappelijk hulpbetoon wordt tijde lijk bij de arbeidsbemiddeling nog ingescha keld. Er is echter in latere jaren een ver vlakking der grenzen ingetreden tusschen armenzorg en werkloosheidszorg. Toch werkt de lataste meer massaal, de eerste meer in dividueel. In de toekomst zullen de diensten voor maatschappelijk hulpbetoon zich moe ten gaan beperken tot de eigenlijke armen zorg. Ir. Verwey stelde zich voor. dat dè nieuwe dienst zeer rationeel zou kunnen werken daar hij op moderne leest geschoeid is. In alle opzichten werkt de Duitsche metaalindustrie op volle kracht. Het transport van een bij Friedrich Krupp te Essen vervaardigd en 80 ton wegend oliereservoir (Weltbild- Pax-Holland) 60.000 MAN GINGEN AAN LAND, 4500Ó MAN ZIJN WEER VER SCHEEPT. HET ZWARE MATE RIAAL VERLOREN. CHURCHILL EN EDEN IN HET LAGERHUIS. SPREKEN Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben Churchill en Eden gisteren in het Lagerhuis verklaringen afgelegd over het Britsche expeditieleger in Griekenland. Churchill zeide onder meer, dat in Griekenland ongeveer 60.000 man, onder wie een Nieuw-Zeelandsche en een Australische divisie, aan land waren gegaan. Tot dusverre zijn daar van ongeveer 45.00 man weer inge scheept. Helaas heeft de Britsche luchtmacht slechts een gering deel der evacueeringsoperaties kunnen dekken. Voor het optreden der Brit sche troepen in Griekenland, aldus Churchill, kan men slechts lof heb ben. De Engelschen hebben ongeveer 3000 man aan dooden en gewonden verloren. Bij den tegenwoordigen stand van zaken, aldus vervolgde de premier, kan een volledig verslag nog niet worden uitgebracht. Het aantal geëvacueerde troepen kan nog stijgen. Het spreekt vanzelf dat men het zware ma teriaal niet heeft kunnen medenemen, doch dit is voor Duitschland van geringe waarde, omdat Duitschland aan uitrusting geen ge brek heeft. De minister van buitenlandsche zaken, Eden, verklaarde, dat de Grieken den strijd tegen het overmachtige Duitsche leger niet konden voortzetten. De Grieksche weermacht beschikte slechts over een zeer beperkt aan tal vliegtuigen en kon den tegenstand tegen een sterkeren vijand niet volhouden. Het be sluit tot inscheping der Britsche troepen is in volledige overeenstemming met de Griek sche regeering genomen. De Britsche minister van openbare ge zondheid heeft, volgens den Londenschen nieuwsdienst in het Lagerhuis meegedeeld, dat als gevolg; van de Duitsche luchtaan vallen op Groot-Brittannië tot eind Maart van dit iaar 29.000 personen omh et leven zijn gekomen. Voorts deed de minister de opmerkelijke mededeeling, dat de veilig heid in de ziekenhuizen betrekkelijk het grootst is. Hij raadde het publiek derhalve aan er niet voor terug te schrikken de zie kenhuizen binnen te vluchten. Gistermorgen is in de buurtschap, 't Gooi onder de gemeente Houten een dubbele moord gepleegd. Te on geveer tien uur heeft de 59-jarige v. d. L. in een vlaag van waanzin in zijn huis zijn niets vermoedende vrouw zoodanig mishandeld door haar te slaan en te schoppen, dat weldra de dood intrad. Hierop is de moordenaar op zijn rijwiel gespron gen, heeft -als een wildeman rondge toerd door de gemeente Houten en belandde tenslotte bij het huis van zijn dochter, die met een zekeren van G. is gehuwd en in wier huis hij de baby van een half jaar, nog altijd in een vlaag van waanzin, doodsloeg: De moeder, radeloos van angst, wilde het kind uit de handen van den moordenaar red den, doch werd tenslotte het derde slachtof fer. Op onmenschelijke wijze sloeg en schop te v. d. L. zijn eigen dochter, haar daarna nog met een scherp mes bewerkend. De dochter, die inmiddels zwaar gewond was, viel op den grond en wist niets beters te doen dan zich dood te houden, hetgeen haar geluk was. Want'toen verdween de waanzinnige, weder om als een verdoolde rondfietsend door de gemeente Houten. Buren hadden inmiddels een arts gewaarschuwd, die de eerste medi sche assistentie verleende en de zwaarge wonde vrouw naar het St. Antoniuszieken- huis te Utrecht liet yeryoeren. Direct werd een grondig onderzoek inge steld naar den dader, die echter, toen met dit onderzoek begon, spoorloos verdwenen was. Uren na den moord, was het de Hou- tensche politie nog niet gelukt den man, die de provincie in Oostelijke richting is inge vlucht, te achterhalen. Dader houdt zich nog steeds schuilt. Naar wij nader vernemeh, houdt de dader zich nog steeds schuil in de provincie of in de stad Utrecht. De toestand van de dochter van de L. is zeer ernstig, alhoewel het le vensgevaar geweken schijnt. De bijna zestigjarige moordenaar, die in een vlaag van verstandsver bijstering heeft gehandeld, staat in de buurtschap 't Goy bekend als een gevaarlijk heerschap. Eenigen tijd geleden had hij een dergelijken aan- toen heeft hij in zijn woede alles kort en klein geslagen. Naar aanleiding van dit feit is hij geruimen tijd verpleegd geweest in een krankzinnigeninrichting. Hij kon na verloop van tijd als vrij normaal worden ontslagen. Hij bleef evenwel een zonderling man. die zich in het geheel niet meer voor ■zijn gezin interessseerde en o.m. dagen achter een volkomen het stilzwijgen bewaarde. Hij MET KORTING VOOR HOUDERS VAN VETKAARTEN. Graf F. F. Grote, leider der afdeeling volks voeding en landbouw van het Rijkscommis sariaat, voerde gisteren in de dagelijksche persconferentie te 's-Gravenhage het woord naar aanleiding van de moeiten, die zich met de aardappelen hebben voorgedaan. Graf Grote vestigde er de aandacht op, dat op zich zelf de voorraden voldoende waren en op 'n gebruik van 15.000 ton per week waren be rekend. Toen bleek, dat hier en daar de le vering stokken ging, werd 18.000 ton per week ten gebruike beschikbaar gesteld. Dat desniettegenstaande toch schaarschte zich voordeed, is een gevolg van een zekere on rust ter zake, door voorbarige publicaties veroorzaakt en door allerlei oncontroleerbare en onjuiste geruchten. Er wórden thans 12.000 ton per week voor de gewone distributie beschikbaar gesteld. Verder worden supplementaire voorraden uit Duitschland ingevoerd en verschillende van dergelijke zendingen zullen nog komen. Verder wordt tot vergemakkelijking van de situatie een extra-rantsoen van 250 gr. rijst beschikbaar gesteld, welke voor de houders van vetkaarten goedkooper gegeven wordt. En blijkt tenslotte dat de sluikhandel en de smokkelarij de getroffen maatregelen in ge vaar blijven brengen, dan zal voor de scherp ste maatregelen niet teruggedeinsd worden. Ook degenen die van een grooteren geldbui del profiteeren, om ten koste der gemeen schap zich zelf te bevoordeelen, mogen zich dit voor gezegd houden! Vooruitziende millionnair De qeweldiqe boschbranden, die in het beqin van deze week ettelijke staten van Amerika teisterden heb ben zoo meldt S.P.T. uit Lakehurst lot een merkwaardiqe ontdekkinq qeleid. In de nabijheid van de luchtbasis Lakehurst in den staat New Jersey heeft de brand het felst qewoed. Arbeidersdie daqen rondom La kehurst beziq waren, hebben thans in een dicht bosch bijna tien me ter onder den qrond een betonnen schuilplaats ontdekt. Men vermoedt dat ze in alle stilte is qebouwd in opdracht van een millionnair. die in de nabijheid woont en zich in qeval van oorloq teqenalle qevaren uit de lucht wilde beschermen. De kósten worden door deskundiqen op tenminste tiveehonderdduizend dollar qescliat. De schuilplaats be staat uit vijf qroote vertrekken. Er is een luchtververschinqsinrichtinq. bibliotheek, badkamer en pinqponq zaaltje. Voorts vond men voedsel en drinkwater, voldoende om 10 nersonen twee jaar lanq te voeden. Tot nu toe heeft de eiqenaar van dezen schuilkelder zich noq niet aanqemeld. leefde in onmin met zijn in de buurt wonen de, met van Galen getrouwde dochter. Gis termorgen was het vorr het eerst na maan den. dat hij het huis van zijn dochter be trad. zij het dan ook voor zijn afschuwe lijke daad: den moord op zijn kleindochter van acht maanden. De moeder had ondanks haar zware verwendingen, nog kracht het huis van den buurman te bereiken, wien zij het verschrikkelijke gebeuren kon mee- deelen. Kort daarna verloor zij door bloed verlies het bewustzijn. In de anders zoo rustige buurtschap is men beangst voor den waanzinnigen man, die zich op'het cogenblik nog steeds in de huurt van Houten of in de stad Utrecht «rhuilhnut. De vluchtende dader kon na het volbrengen van zijn euveldaad nog nor maal een fiets besturen Hii is gekleed in blauwen kiel. bruine pilo broek. Hii heeft "en donker uiterlijk en middelmatige leng te. Gistermiddag is het parket uit Utrecht op de plaats van het misdrijf geweest cm een onderzoek in te stellen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1