De nieuwe dienstregeling BREEZAN D „TRENK DE PANDOER" Achtervolging in Griekenland voortgezet De dood van overste MUSSERT Marktberichten Daifsch weermachtbericht Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Gouden tien jes, die geen gouden tientjes waren Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart GEVARIEERD BI)PROGRAMMA DE SCHAGER MARKT Geilen minder duur INGAANDE 5 MEI 1941. DEX HELDER—ALKMAAR. Den Helder Anna Paulowna Oudesluis Schagen Noordscharwoude Heerhugowaard St. Panrras Alkmaar 7.45 8.— 8.04 8.16 8.29 8.38 8.48 ALKMAAR—DEN HELDER. 9.10 Alkmaar 6.97 7 07 St. Panrras 6.10 7.10 Heerhugowaard 6.20 7.20 o.-'o Nrd.scharwoude 6.29 7.29 909 Schagen 6.42 7.42 9 42 Oudesluis 6.45 7.45 9.43 Anna Paulowna 6.38 7.38 9.38 Den Helder 7.11 8.11 10.11 9.45 10.— 10.04 10.16 10.29 10.38 10.48 11.10 11.20 11.29 11.42 11.45 11.58 12.11 A.W. 11.45 13.45 15.45 17.45 12.— 14— 16.— 18.— 12.04 14.04 '16.04 1S.04 12.16 14.16 16.16 18.16 12.29 14.29 16.29 18.20 12.38 14.38 1G.38 18.38 18.43 12.48 14.48 16.48 18.50 A W. 13.10 15.10 17.10 19.10 13.20 15.20 17.20 19.20 13.29 15.29 17.29 19.29 13.42 15.42 17.42 19.42 13.4.3 15.43 17.45 19.45 13.58 15.58 17.58 19.58 14.11 10.11 1S.11 20.11 VERSCHILLENDE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Htet opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In Griekenland zetten formaties van het Duitsche leger de zuivering van het Zuide lijk gedeelte vand en I'elopponesus van ver strooide deelen van de Britsche, Grieksche en Servische troepen voort. Bij aanvallen op dé baai van Soeda op Kreta heeft het Duitsche luchtwapén een groot tankschip en twee groote koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. In Noord-Afrika leidde de activiteit van 'verkennings- en stoottroepen van de Duit- tche en Italiaansche strijdkrachten tot plaatselijke successen. Duitsche en tlaliaan- sche duikbommenwerpers brachten in de haven van Tobroek een koopvaardijschip Van 5000 brt. tot zinken en veroorzaakten in de verdedigingsinstallaties rondom To broek, alsmede bij het fort Palastrion zware vernielingen en uitgestrekte branden. Ver kenningsvliegtuigen bestreden met goed gevolg een radiostation, veldversterkingen, alsmede concentraties van auto's en pant serwagens. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers vielen de haven van La Valetta op Malta alsmede het vliegveld Venezia opneiuw met goed succes aan. 1 Mei des ochtends werden in luchtgevechten boven het eiland drie jachtvliegtuigen van 't type Hurricane neergeschoten. Een duikboot onder commando van lui tenant-ter-zee eerste klasse Hessier meldt het tot zinken brengen van een schip van 7000 brt. Hierdoor heeft deze duikboot op haar tocht reeds 42.650 brt. vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapén richtten zich op haveninstalla ties aan de Zuid- en Oostkust van Enge land. Vliegtuigen der gewapende verken ning hebben in het zeegebied rondom Groot-Brittanmë een vrij groot koopvaardij schip zwaar beschadigd. In den nacht van 30 April op 1 Mei bracht het luchtwapén voor de Oostkust van Schotland een vrachtschip van 1000 brt. tót zinken, èn beschadigde twee andere vrachtschepen, alsmede éen torpedojager zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrii zwakke krachten op verschillende plaatsen in Noord-Dui.tschland en op de buitenwijken van de rijkshoofdstad brisant- en brandbommen. Militaire of oorlogsecono- mische schade ontstond niet. Enkele bur gers werden gedood of gewond. Eerste luitenant Müncheberg behaalde in luchtgevechten boven het eiland Malta zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht. Verdachten blijven in voor arrest. (A.N.P.) De strafkamers van de Haag- sclie rechtbank welke zich met de behan deling van militaire strafzaken bezighou den, hebben deze week voor de eerste maal zitting gehouden. Behandeld werden enkele verzoeken van dc betrokken raadslieden tot in vrijheids» stelling van de officieren, verdacht van den aanslag op den kolonel der marine Rost v. Tonningen, op of omstreeks 12 Mei 1940, te Dubbeldam gepleegd, en de officieren ver dacht van den moord op overste Musseri. Beide verzoeken werden afgewezen. Nader vernemen wij. dat de vervolging van verdachten binnenkort te verwachten is. Maar vergulde halve guldenstuk ken. Vier verdachten, allen afkomstig uit Lei den, hadden zich gisterochtend voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden om dat zij er van beschuldigd werden in meer of mindere mate betrokken te zijn geweest bij oneerlijke transacties, waarbij getracht werd vergulde halve guldenstukken te doen doorgaan voor gouden tientjes. In slechts een geval was de oplichting gelukt en wa ren de halve guldenstukken verkocht voor 25 gulden per stuk. Dc vreugde,was echter van kortón, duur, want de kooper kreeg wel dra in dc gaten, dat hij beet genomen was. In een ander geval was getracht drie exem plaren voor een totaal bedrag van 99 gulden, te verkoopen. Deze transactie ging evenwel niet door, omdat de adspirant-kooper op tijd zag, dat de gouden tientjes niet echt waren. De officier van justitie vroeg voor twee verdachten- veroordeeling van ieder tot een jaar gevangenisstraf en voor de twee ande ren veroordeelingen van ieder tot negen maanden gevangenisstraf. Uitspraak 14 Mei. OPGAVE VAN VOORRADEN SPIJSOLIE. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat als nader voorschrift, bedoeld in artikel 2, lid 2, van het Zuivelbesluit 1941, (spijsvetten, spijsoliën en vetzuren) door de afdeeling Margarine Vetten en Oliën van de Nederlandsche Zuivelcentra- le. Nassaulaan 6, 's-Gravenhg- ge, is bepaald, dat zij, die de hieronder genoemde oliën in beroep of bedrijf be- 0/ verwer ken of daarin handelen, ver plicht zijn opgave te doen van de hoeveelheden, welke zij op Zaterdag 3 Mei a.s. na afloop dqr werkzaamheden voorhan den of in voorraad hebben. Op gegeven moeten worden dc voorraden alle soorten bij eengetcld voorzoover dezp op genoemd tijdstip grooter zijn dan 10 kg. Deze opgave moet uiterlijk Zaterdag 10 Mei d.a.v bij genoemde centrale zijn in gediend. Opgegeven moeten worden de voorraden: Olijfolie, sesamolie arachide- of grondnotcnolie so.va-olie, raapolie, boterolie olie op welker verpakking de aanduiding „sla- of tafelolie'' voorkomt, respectievelijk welke bedoeld is om als sla- of tafel olie te worden gébruikt. Tot het doen dezer opgave zijn derhalve ook verplicht bakkers, banketbakkers, gros siers, winkeliers, apothekers drogisten, vischbakkers, cro quettenbakkers. pafates-f rites bakkers, hotels, café's en restau rants en soortgelijke inrichtin gen. Deze verplichte opgave geldt voor alle in het bedrijf en de daartoe behoorende bereid- of bewaarplaatsen voorhanden of m voorraad zijnde hoeveelhe den, onverschillig aan wie die hoeveelheden in eigendom toe- behooren. De voorhanden of in voorraad v.ijnde hoeveelheden dienen, gespecieerd per soort, te worden opgegeven, onder vermelding of het eigen of an- derer voorraad is. In het laat ste geval dient men den volle- digen naam en het volledige adres van de(n) eigenaar(s) te vermelden. VERVOERVERBOD VAN GE ÏMPORTEERDE HUIDEN EN LEDER. De Directeur van het Rijks bureau voor huiden en leder, daartoe gemachtigd door den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat met ingang van 2 Mei 1941 het vervoer van inge voerde huiden en leder, waar onder te dezen aanzien worden verstaan alle bereide en onbe reide huiden en vellen, alsme de leder, schoenen waaronder pantoffels, drijfriemen en le derwaren in den uitgebreid- sten zin, onder meer dus ook lederfaserwerkstoff I, kunstle der (niet uitzondering van kunstleder op textielbasis) of uit kunstleder vervaardigde artikelen, niet mag geschieden zonder door voornoemd bureau afgegeven vervoervergunning. Deze vervoervergunning moet bij den invoer bij de ambtena ren der invoerrechten en ac cijnzen worden ingeleverd (ten zij de in de vervoervergunning genoemde kwantiteit goederen slechts gedeeltelijk wordt inge- APOLLO BIOSCOOP ZATERDAG- en ZONDAGAVOND acht uur en ZON DAGMIDDAG drie uur brengen wij U een echte HANS ALBERS-iilm. nJ.: Een romantische avonturenfilm, grootsch van op zet en monteering, vol tempo en spanning, mceslee- pend pn bont van handeling, dramatisch en tegelijk vol humor! Hans Albers speelt in deze film niet minder dan drie rollen en is herhaaldelijk in dubbele persoonlijkheid op het doek te zien. Kathe Dorsch, bekend door de moederrol in „MOEDER", vervult hier de rol van Keizerin Maria Theresia. Daarnaast treden Sybille Schmitz, Hilde Weiszner, Oscar Sima e.a. in deze boeiende film voor het voet licht. Toegang voor alle leeftijden. DE DIRECTIE. Bij lage temperatuur zal de zaal mot door de Di rectie beschikbaar te stellen brandstol worden ver warmd. voerd. in welk geval op dc ver voervergunning een aanteeke- ning moet worden gesteld in hoeverre van de vervoerver gunning gebruik werd ge maakt). Aanvraagformulieren ter ver krijging van deze vergunning zijn kosteloos bij het Rijksbu reau voor Huiden en Leder ver krijgbaar. Terzake van het veterenen van deze vervoervergunningen zat een consentgeld over de factuurwaarde worden gehe ven van 1 voor leder en A voor uit leder vervaardigde artikelen en voor kunstleder. Een en ander met een mini mum van f 0.25 (vijf en twin tig cent) per vergunning. Voor de overige artikelen wordt voorshands geen consentgeld geheven. Het te betalenconsentgeld moet tegelijk met de indiening der aanvrage gestort worden op het gironummer 361700. Restitutie van consentgeld voor verleende, doch niet of gedeeltelijk gebruikte vergun ningen wordt niet verleend. JULIANADORP. BEGRAFENIS VEREENIGING „DE LAATSTE EER". Geanimeerde vergadering. Woensdagavond hield bovengenoemde vereenigirig haar jaarvergadering in het café „Prins Hendrik" van den heer 'A. Doorn. Volgens de presentielijst waren 19 leden aanwezig. De voorzitter, de heer G. Kuiper, roept aan de aanwezigen het welkom toe en vindt het bedroevend, dat er weer zulk een ge ringe opkomst is, temeer daar de vereeni- ging toch zeker goed en nuttig werk ver richt. Verder zegt- hij. dat het nog juist op tijd geweest is om nieuwe costumcs aan te schaffen, want dat zou nu zooal niet uit- Vges'oten, dan (och zeker zeer moeilijk ge weest zijn. Door oorlogsgeweld verloren wij verleden jaar een lid. De notulen worden door den secretaris, den heer K. Raven, gelezen en onveranderd eii met dank vastgesteld. Het punt mededeelingen en ingekomen stukken leverde het volgende op: Een dankbetuiging van de familie van der VVoude voor de nette uitvoering der begra fenis van wijlen M. van der VVoude. De voorzitter zegt dat zooiets goed aandoet en brengt dien dank aan het personeel over. Omtrent het bezoeken van de Bondsverga dering op 17 Mei a.s. te Hoorn neemt men geen definitief besluit en laat men dat aan het Bestuur over. Men kan er wél komen, maar of mer, 's avonds weer thuis komt. dat is een geheel andere vraag. Van de fa. de Moor was een schrijven ingekomen, dat in verband met de zeer geringe toe wijzing van benzine, alleen met dc rouw- auto kan worden gereden. Indien hierin verandering komt zal de firma dat onmid dellijk laten weten. Het jaarverslag gyer 1910 van den secreta ris was kort. Het ledental verminderde met. 3, 11 nieuwe leden werden bijgeschreven, zoo dat zulks thans 445 betalende leden bedraagt. Overigens was liet een gunstig jaar. De voorzitter zegt den samensteller dank hiervoor. Vervolgens de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer P. Vee ter. De ontvangsten bedroegen: saldo 1939 f723.42, ontvangen aan begrafenissen f895.50, contributie f554.rente f 14.huür van ge bouwtje f63.—, totaal ontvangsten f 2249.92. Nog te innen contributie f9.25. De uitgaven bedroegen: Aan begrafenissen f 1039.00, brandverzekering f 1.50, verzeke ring personeel f 16.40, bodeloon f 55.40, be lasting f25.drukwerk f 13.91, nota was- scherij f 1.28, kleedingbewaren f57.—porto's enz. f 5.28, diversen f 50.50, totaal uitgaven f 1246.15. Saldo f 1003.77, alzoo een vooruitgang over 1010 van f 280.35. Er werden 16 begrafenissen uitgevoerd, o.w. 6 van leden en 10 van niet- leden. De kascommissie, bestaande uit de heeren DE LUCHTAANVALLEN OP TOBROEK. Omtrent de luchtaanvallen van talrijke Italiaansch-r-Duitsche formaties op Tobroek in den nacht van 29 April, wordt vernomen, dat de haveninrichtingen en versterkte po sities doeltreffend gebombardeerd weiden. Ken stoomschip van 5000 ton kreeg vol ie 'us van drie bommen en zonk in 5 mm 1 Het radiostation, gemotoriseerde colonnes, troepenconcentraties en tanks werf stookt. Talrijke branden en ontploffingen werden veroorzaakt. Rechts: Vriend der kinderen. Meisjes be groeten Adolf Hitier ter gelegen held van een officieele plechtig held. (Foto P.B.Z.-Pax-Holland Boven: Arbeiders brengen hun Rtihrer dei groet bij een van zijn bezoeken. (Foto P.B.Z.-Pax-Holland) G. Gortzak, J. in 't Veld en H. J. Spanjaard, hadden alles in orde bevonden, hetwelk bij monde van eerstgenoemde wordt medege deeld. De rekening wordt goedgekeurd en de penningmeester bedankt voor zijn gehou den beheer en de commissie voor hunne con trole. Op een vraag omtrent de winstbelasting wordt medegedeeld, dat deze pas over dit boekjaar in aanmerking komt. Bij de bestuursverkiezing was periodiek aftredend de heer G. Kuiper, tevens herkies baar. Deze had echter te kennen gegeven, liever niet meer herkozen te worden, en op- gevolsrd te worden door een frissche kracht Een stem uit de vergadering wil echter bij acclamatie de aftredende herbenoemen. Hier tegen verzet zich het reglement, aldus volgt er stemming. De heeren G. Hardebol en J. in 't Veld vormen het stembureau. Uitge bracht worden 19 stemmen, waarvan 17 op don aftredende, die zich de herbenoeming laat welgevallen. Tot lid van de kascommis sie, aftr. en niet herkiesbaar de heer G. Gort zak, benoemd de heer P Rienstra, die zulks aanvaardt. De voorz. zegt den heer Gortzak dank voor zijn verrichte diensten. Daarna wordt medegedeeld dat tegelijk met de nieuwe kwitanties, de leden een exemplaar van het reglement thuisbezorgd krijgen. Voorts wijst de voorzitter er op, dat een paar jaar geleden alle dragers hebben getee- kend om steeds bij elke begrafenis tegen woordig te zijn en in geval van een gemoti veerde verhindering, daarvan dan den voor- looper in kennis te stellen, opdat deze dan de noodige voorzieningen ^011 kunnen treffen Nu is 't vorige jaar gebeurd dat men zonder iets te zeggen wegbleef en op eigen houtje een ander in zijn plaats stuurde. Deze handeling nu is geheel onjuist en het Bestuur wenscht ook zoo niet door te gaan, er moet orde blijven. De betrokkene zal hierover nader onderhouden worden. Bij de rondvraag merkt men op, dat de betrokkene ook nu niet aanwezig is. anders kon men dit direct afhandelen. De loonbe lasting geldt maar voor enkele dragers en het te betalen bedrag is klein, zoodat men althans voor 1941, dit voor rekening van de kas wil nemen. Dit wordt goedgovonden. Omtrent de Winst- en Omzetbelasting heeft men nog geen gegevens en zal dit afge wacht worden. De Voorlooper verzoekt aanschaffing van nieuwe handschoenen. Het Bestuur zal trachten hierin te voorzien. Een ander lid zou willen dat de dragers steeds op elke vergadering tegenwoordig waren. Is er dan iets Ontrent de werkzaamheden recht te zet ten. (Tdn kan dat onmiddellijk gebeuren en behoeft men niet steeds hier- of daarover navraag te gaan doen. Bovendien zijn zij en het Bestuur toch de personen waar alles om draait. Het Bestuur zal ook dit over wegen. De oude costumes, die men aanvankelijk wilde verkoopen, wil men nu nog maar wat bewaren. Nu het wellicht zou kunnen ge beuren, dat de dragers van hun rijwiel ge bruik zouden moeten maken, is het go- wenscht dc oqde pantalons daarvoor ter beschikking te hebben. Verder niets tP ha andelen, sluit de voorzitter deze bijeen komst. ANAM PAULOWNA RIJKSPOSTSPAARBANK. In de vorige maand is op het kantoor Anna Paulowna f 2163,26 ingelegd op dc Rijkspostspaarbank en f 3244.terugbe taald. BREEZAND TRENCH, DE PANDOER. De Apollo-Bioscoop brengt met Trenclide 'andoer pen film, die een volle zanl zal trekken. Hans Albers. de filmheld met vele bewonderaars, speelt er niet minder dan drie rollen in en verschijnt zelfs een enkele maal hij de film is alles mogelijk) in twee uitbeeldingen tegelijk op het doek. Rijk aan spqnnende momenten is deze avontu renfilm waarvan we. om op de verrassen de wendingen niet vooruit te loopen, liét verhaal achterwege zullen laten. Rijk ook zijn de ensecncering en de costu mes. prachtig de uniformen. Ruilercharges, spionnage, hofbals, soldatenhumor en avon tuur boeien het publiek, houden het in spanning of amuseeren het. Daaraan hebben, behalve Hans Albers, van wien zoo iets bij voorbaat verwacht kan worden, ook de andere medespelenden deel, die allen uitstékend op dreef zijn en waarvan b.v. de bekende Kathe Dorsch een moeilijke rol van Keizerin Maria Theresia stijlvol vervult. Kortom een boeiend verteld verhaal, een onderhoudende film, een film met tempo! Groote aanvoer van kippen we. geus gebrek aan voer. Veel drukte en wrijving op de markt van 1 Mei. De aanvoer van rundvee voor de Cen trale en kalf- en gelde koeien bedroeg 432 stuks. De handel 111 kalf-koeien was iets duurder, weer tot f 480 en veel handel. Daar eri weer geen bonnen werden uitgegeven was de handel in weidekocien wel aan den stug- gen kant, zoodat er van de vrije markt wel 80 stuks overgingen naar de Centrale. De handel in gelde koeien was daardoor zeer kalm. De handel in pinken was ook aan den stuggen kant. Toch noteerden wij voor de eerste f 300. De handel in fokkalveren was vlug en duur, noteering 45—60 gld. 325 stuks nuchtere kalveren voor de Centrale. De handel in overhouders kalm, prijshou dend, tot f 48, hoogste noteering. De handel in bokken en geiten lang niet zoo hoog genoteerd meer. Iets beter was de handel in biggen, nu tot f 32, de hoogste no teering. De handel in kippen iets minder, door het weinige voer dat men krijgt komen er al meer kippen op de markt, nu tot f2.50. De handel was aan den stuggen kant. Konijnen tot. f 12. De noteering ging van f 112, zeer normaal. Een enkele uit vleiereij hooger, maar daar kan men geen marktwaarde voor schrijven. Zoo gezegd werd er een konijn verkocht voor f 20.abnormaal natuurlijk. Onze markt werd weer als de vorige we ken met veel bezoek vereerd. SCHAGEN. 1 Mei. 146 Geldekoeien (mager) f 150—250. 196 idem (vette) voor de centrale, 50 kalfkoeien f 360— 480. 40 pirfken f 200—300. 325 nuch tere kalveren: voor de fok f 45—60. voor de slacht voor de centrale, 119 overhouders f38 —48. 14 bokken en geiten f 240. 10 magere varkens f 3550. 80 biggen f 2232. 66 ko nijnen f 1—12. 104 kippen f 1—2.50. (Ollicieele noteerinq). BROEK OP LANGENDIJK. 1 Mei. Aanvoer: 1200 Kg. roode kool f 9.900 Kg. rabarber f 10.40—11. 700 Ke. prei f 17.10 —20.30. 4400 Ke. witlof f 12.40—17.60. NOORDSCHARWOUDE. 1 Mei. Aanvoer: 19700 Ke. roode kool f 9.7500 Kg. Deensche witte kool f 6.70. Voorloopige noteering (hedenochtend 914 uur doorgpbeld). Officieele prijzen en aaneevoerde kwantums van vandaag, publi- cecren wij morgen. NOORDSCHARWOUDE. 2 Mei. Aanvoer: 22.200 Kg. roode kool f 9. 14.600 Kg. D. witte kool f 6.70.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7