Apotheker- Assistente KRUISWOORDRAADSEL ïPiadótiLeuw-4, Lyceum bouwplannen van de baan Slaapplaatsen Ho-c&ey. H*H*C* „Hermes" Ad vertentiën Betrekkingen Te koop Te huur Diversen SuüeAtjej100 jiOt. v&JxxcpfiMuaaAcU! Distributie-nieuws ïïlakitie&eAuiPden Maandag 5 Mei 1941 Tweede Blad Kruiswoord-puzzle voor sladgenooten Bond van Haringexporteurs ZIEKTEKOSTEN- aangeboden aangeboden aangeboden voor winkeliers] Stand van den bouw en den herbouw Nieuws uit Urk Wèl andere uitbreidingen tot stand gekomen. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 7 Mei 1940 werd door U besloten: a. tot uitbreiding van het gemeentelijk lyceum met een Beta-opleiding aan de gymnasiale af deeling; b. tot uitbreiding van het gemeentelijk ly ceum met een B-opleiding aan de afdee- ling hoogere burgerschool; C. tot wijziging van de verordening tot rege ling van het openbaar voorbereidend hoo- ger- en middelbaar onderwijs te Den Helder; d. tot wijziging van het reglement voor het gemeentelijk lyceum te Den Helder; 9. ons een crediet te verleenen van 33.600, t.w. 31.000.voor' het stichten en in richten van een gebouw op het terrein na bij de school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Hector Treubstraat, en 2.500.voor den grond; f. ons een crediet te verleenen van 15.760. voor het inrichten van het natuurkundig en scheikundig kabinet en het aanschaf fen van de benoodigdheden voor het on derwijs in de natuurlijke historie; g. in principe te besluiten tot het stichten van een nieuw gebouw ten behoeve van het gemeentelijk lyceum en ons te mach tigen daarvoor binnenkort de noodige plannen in te dienen. Bij schrijven van 8 Mei 1940 hebben wij ons tot Gedeputeerde Staten dezer provincie ge wend met het verzoek te mogen vernemen, dat zulks in afwachting van de door U vast te stellen suppletoire begrooting, waarbij de financieele gevolgen van de genomen beslui ten zouden worden geregeld, tegen de beslui ten geen bezwaren bestaan. Naar aanleiding daarvan verzochten Gedeputeerde Staten ons bij hun brief van 22 Mei 1940 te bevorderen, dat U, in verband met de op elk gebied be staande onzekerheid, de hierboven omschre ven besluiten nader in overweging zoudt ne men. Tengevolge van de voor onze gemeente geldende bijzondere omstandigheden was het niet mogelijk reeds spoedig te over zien, in hoeverre al dan niet uitvoering aan Uw besluiten moest worden gegeven. Bij ons schrijven van 14 Juni 1941 deel den wij dan ook aan Gedeputeerde Sta ten mede, dat wij te zijner tijd omtrent die aangelegenheid nader zouden berich ten. Ofschoon ook thans nog allerminst valt te zeggen, wat de toekomst voor onze gemeente zal brengen, achten wij toch den tijd geko men om een beslissing ter zake te nemen, daar de nieuwe cursus van het gemeentelijk lyceum gedurende eenigen tijd loopt. Wij meenen U omtrent een en ander het volgende te moeten mededeelen: worden gehandhaafd, omdat het hier slechts een principe-besluit betreft. Zooals wel vanzelfsprekend is, zullen voor- loopig door ons geen plannen voor de stichting van het gebouw worden Inge diend. Op grond van een en ander stellen wij U voor: a. aan Gedeputeerde Staten van het voren staande mededeeling te doen; b. in te trekken het besluit van 7 Mei 1940, waarbij aan ons een crediet werd verleend van 33.600,-voor het stichten en inrich ten van een gebouw ten behoeve van het gemeentelijk lyceum op he terrein nabij de school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Hector Treubstraat, alsmede voor den grond; c. onder intrekking van het besluit van 7 Mei 1940, waarbij aan ons een crediet werd ver leend van 15.760,voor het inrichten van het natuurkundig- en scheikundig ka binet en het aanschaffen van de benoodigd heden voor het onderwijs in de natuurlijke historie voor het gemeentelijk lyceum, aan ons voor die inrichting en aanschaffing een crediet te verleenen van 1300, Zeer tot onzen spijt, en ongetwijfeld even eens tot dien van onze puzzelaars, kon het wekelijksche raadsel Zaterdag niet worden opgenomen in verband met het gebrek aan plaatsruimte. Wij hopen echter, dat de animo, het pro bleem op te lossen, er niet minder om moge zijn. Ie. 2e. 3e. 4e. aan de hiervoren onder a, b, c en d ge noemde besluiten is reeds uitvoering ge geven; het besluit onder e bedoeld, kan worden ingetrokken, omdat het gemeentelijk ly ceum thans niet meer in de school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Hector Treubstraat is ondergebracht. Het heeft dus voor het lyceum geen betee- kenis meer aldaar thans een gebouw te plaatsen. De verschillende lessen kunnen, wijl het aantal leerlingen van genoemde onderwijsinrichting vrij aanzienlijk is te- ruggeloopen, in de thans in gebruik zijn de lokalen zij het in sommige opzich ten wel eenigszins gebrekkig worden gegeven. Te zijner tijd kan dan zoo noo- dig worden overwogen, welke maatrege len ten aanzien van dit punt moeten wor den getroffen; Onder de thans heerschende omstandig heden is het gewensch't slechts tot aan schaffing van die natuurkundige- en scheikundige instrumenten en van die be noodigdheden voor het onderwijs in de natuurlijke historie over te gaan. welke gedurende den cursus 1940'41 voor het te geven onderwijs strikt noodzakelijk zjjn. Volgens een door den rector van het gemeentelijk lyceum verstrekte opgaaf zuilen de kosten dan tot een bedrag van rond 1300.kunnen worden beperkt. Het toegestane crediet kan dus tot dit bedrag worden verlaagd. Te zijner tijd kan dan worden nagegaan wat voor het volgend cursusjaar noodig zal zijn; het onder g genoemde besluit kan o.i. Te Wieringen: bij H. van Dijk (Oosterland) is disponibel een flinke kamer met ledikant. Koegras. Slaapplaats voor twee nette menschen, Rijksweg 83, halte Koegras. Schagen. Slaapplaatsen Noord 12 A, Scha- gen. Te bevragen Anemonestraat 12, Den Helder. Speelt zijn eersten officieelen wed strijd. Gisterenmorgen speelde „Hermes", de zoo juist opgerichte hockeyclub, haar eersten offi cieelen wedstrijd tegen een vrij sterk team van de Zeevaartschool. Het was ideaal weer. De wind stond dwars over het veld, doch dit is bij hockey geen bezwaar. Van begin af beheerschte „Hermes" het veld. De ploeg speelde in een ver doorgevoerde W.-formatie, welke tactiek een groot voordeel opleverde, daar het Zeevaartschool-team steeds de aanvallen via het middenveld trachtte uit te voeren, waardoor deze steeds dood liepen In de eerste helft werd er in een zeer hoog^ tempo gespeeld. Aanval op aanval werd ge daan en het lukte „Hermes" dan ook in de eerste helft vier maal te doelpunten. De verdediging van de Zeevaartschool stelde teleur; de backs bleven te veel teruggetrok ken staan en belemmerden daardoor den doel man de ballen weg te werken, waardoor het grootste deel van de doelpunten werd ge maakt. Hiertegenover staat, dat „Hermes" vaak te lang bleef treuzelen voor het doel, waardoor keer op keer de voorhoedespelers in buitenspel positie kwamen te verkeeren. Voorts viel op, dat verschillende spelers met slechts één hand aan den stick speelden, wat over het algemeen niet aan te bevelen is. Vooral in de eerste helft werden er goede tac tische aanvallen door „Hermes" uitgevoerd, waardoor het aan Verfaille vier maal gelukte in te schieten. x In de tweede helft was het tempo veel min der hoog dan in de eerste. Er werd rustiger gespeeld en dit kwam aan het gehalte van het spel ten goede. De Zeevaartschool had ook de fout van hun verkeerde tactiek ingezien en speelde nu meer over de vleugels. Toch bleef „Hermes" de meerdere. Na vijf minuten spe len gelukte het Ottervanger om in te schieten en bracht hiermede den stand op 50. Hierna liepen alle aanvallen van „Hermes" dood, hoe wel er nog verscheidene goede kansen voor het doel gemist werden, en er ook eenige malen buiten den slagcirkel werd ingeslagen. Het einde kwam met een 50 overwinning voor „Hermes", na een sportieven wedstrijd, die het aanzien alleszins waard was. Wij zullen na dezen eersten wedstrijd geen critiek op de spelers persoonlijk uitoefenen, daar een eerste kennismaking nog niet direct van hen kan zeggen welke fouten er veelvul dig gemaakt worden. Vermelden wij slechts, dat de scheidsrechters nogal vrij vaak moes ten fluiten voor overtredingen als buitenspel en shoot. De combinatie van het „Hermes"- team was goed, doch had het nadeel, dat er vrij veel ballen gemist werden. De leden van het Zeevaartschool-elftal speelden individueel goed, doch hier liet de combinatie weer te wenschen over, wat echter geëxcuseerd kan worden door het feit, dat de spelers niet op elkaar ingesteld waren, doordat zij weinig in deze combinatie gespeeld hadden. Rest ons nog te vermelden, dat er door goede geesten voor gezorgd was, dat de lijnen opnieuw gekalkt waren; wat echter niet weg neemt, dat het H.H.C.-terrein in de eerste plaats een voetbal-terrein is. Voor hockey heeft het veld teveel effect, het zou eens ge walst moeten worden, terwijl het gras, vooral aan de zijkanten, te hoog is. De spelers van „Hermes" waren gekleed in hun officieel tenue: wit shirt met het wapen van Den Helder en een zwart short. Het pu bliek heeft getoond belangstelling voor den wedstrijd te hebben, op de tribune waren een honderdtal toeschouwers aanwezig. Te hooren naar de opmerkingen tijdens en na den wed strijd gemaakt, heeft deze eerste kennisma king met de hockeysport voldaan en zullen velen ook bij de volgende wedstrijden zeker niet ontbreken. De Bond van Nederlandsche Haringexpor teurs hield Donderdagmiddag zijn jaarlijksclie ledenvergadering in hotel „Terminus te 's-Gravenhage. In de plaats van den heer P. Goedknegt, die zich niet meer herkiesbaar wenschte te stellen als voorzitter, werd benoemd de heer D. F. E. Meerburg, Katwijk. Tot bestuurslid werd in zijn plaats benoemd de heer M. van der Valk Dzn., Vlaardingen. £<36x36)(56x35x®x5Sx3Sx55x56x3e> g Den Hen Mei hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders G. KOS en A. KOSv. TIL, hun 30-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. 0 Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. 3) (9 Tijd. adres: (g Oudesluis, Ruigeweg H 106. DANKBETUIGING. Langs dezen weg betuig ik mjjn harteiyken dank aan allen die geholpen hebben bij het ber gen van de étalagegoederen. De Chef van N.V. Paanakker's Schoenhandel, Spoorstraat 85, Den Helder. Operatias, Specialistenhulp, Liggeld enz. Assurantiekantoor Koningstraat 80 Teletoon 984 Wegens huwelijk der tegen woordige FLINKE HULP gevr. in de huish., bij Jb. Stins, Zijperdijk, Oudesluis. Gevraagd voor direct of later 2de KAPSTER. Dameskapsalon M. Niestadt Smit, Schagen. Telefoon 297. Voedsters en jonge Konjjnen. Voedsters dekken 0.50. Julianapark 5. Te koop: Een zwart geëmailleerd Fornuis. S. Deelstra, Molenvaart 327, Anna Paulowna. SLACHTKONIJNEN en jonge konijnen. Voedsters dekken 0.50. Anjelierstraat 1. RUSTIG BERGEN. Kamers te huur met gebruik van keuken, voor klein gezin. Jan Oldenburglaan 27, Bergen. Net persoon zoekt te Schagen of Anna Paulowna een goed KOSTHUIS. Brieven onder No. 575, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke, droge Bergplaats voor Meubelen omgeving Julianadorp, Breezand. Br. m. opg. v. prijs en ligging ond. No. 574, Bureau v. d. blad. VRACHT gezocht voor paard en wagen. G. BAIS, Ruyghweg 347, Tel. 627. V V - Ir - M Men vrage bi) aan koop van een rij wiel met Torpedo- Vrij wielremnaai dit certificaat. HET IDEAAL VAN DEN WIELRIJDER gevraagd voor Berlijn. Vlot Duitsch sprekend. Flink salaris n. overeenk. Sollicitatie onder No. 576, aan het Bureau van dit blad. HOOGE GRIJZEN geven wij voor heele en gedeeltelijke Inboedels. Verkooplokaal „DE SCHAKEL" Molenstraat 143149. DRUKWERKBEZORGERS en COLPORTEURS gevraagd in alle plaatsen van Nederland. Brieven onder No. T-1693, Adv.-Bur. ALTA, Utrecht. J K. VAN ROSSUM OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is, 87 jaar oud, overleden de heer J. R. van Rossum, oud-kapitein ter zee. De crematie zal Dinsdag na aankomst van den trein van 13.46 te Westerveld ge schieden. Inlevering bon 1 8 (koffie en thee) De bonnen no. 18 kunnen door de detaillisten in het tijdvak van 5 t/m 9 Mei 1941 bjj den distributiedienst worden ingeleverd, in veel vouden van 10 tot een minimum van 40 stuks. Aan restantbonnen no. 02 mogen maximaal 9 bonnen worden ingeleverd. Hiervoor .moet een ontvangstbewijs MD 201A worden overgelegd. De inleveringsdagen zijn voor codenummer: 1001 t/m 1999 op Maandag 5 Mei 1941. 2001 t/m 2999 op Dinsdag 6 Mei 1941. 3001 t/m 3999 op Woensdag 7 Mei 1941. 4001 t/m 4999 op Donderdag 8 Mei 1941. 5001 t/m 5999 op Vrjjdag 9 Mei 1941. De bonnen, die de detaillisten nog zullen ontvangen, nadat zij op den voor hen vastge- stelden inleveringsdag in de week van 5 t/m 9 Mei 1941 hun bonnen 18 BA hebben ingele verd, doordat bon 18 BA tot en met 11 Mei 1941 geldig is, mogen na afloop van de vol gende distributieperiode worden ingeleverd. Inlevering van bonnen no. 23 (rijst) In verband met de beschikbaarstelling van een extra rantsoen, rijst zullen de detaillisten de thans geldende bonnen no. 23 voor rijst reeds kunnen inleveren in de week van Maan dag 5 Mei t/m Vrijdag 9 Mei 1941. De detaillisten mogen de bonnen no. 23 op elk van deze genoemde dagen inleveren. De inlevering dient te geschieden in veelvouden van 10 stuks. Een minimum van 40 bonnen is voor deze inlevering niet veretscht. Hotels, café's en restaurants. Aardappelen. Aan de hotels e.d. zijn door den plaatselijken distributiedienst voor de maand Mei op aan vraag reeds coupures voor aardappelen ver strekt. Vóór 15 Mei a.s. moeten bovengenoemde in stellingen voor de maand Juni een aanvraag formulier MD 217a indienen. De toewijzingen voor de maand Juni zullen geschieden op basis van het verbruik in de overeenkomstige periode van 1939. Dit ver bruik moet met schriftelijke bewijsstukken kunnen worden aangetoond. Een verklaring van een handelaar of een accountant is niet voldoende. Indien geen bewijsstukken meer kunnen worden overgelegd, zal het verbruik vermeld op het destijds ingediende enquêteformulier worden aangehouden. Onderzoek ingesteld. Het A.N.P. meldt: Het is.den Algemeen Gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid gebleken, dat de uitvoering van verschillende bouwplannen belangrijk ach terblijft bij het aantal goedgekeurde aanvra gen. Het is noodzakelijk hierop een nauwkeu rige controle uit te oefenen. Dr. Ringers heeft in verband hiermede een circulaire aan alle gemeentebesturen gezon den, waarin hij mededeelt, dat in den vervolge voorloopig alleen voor den nieuwen bouw en herbouw van woningen door de gemeen ten een opgave moet worden ingezonden be treffende den voortgang van den bouw en wel voor iedere bouwvergunning afzonderlijk. De hiervoor benoodigde formulieren, als mede de in te vullen vragenlijsten, zullen aan de gemeentebesturen zoo spoedig mogelijk worden ingezonden. De Algemeen Gemach tigde verwacht de eerste opgave omtrent den stand van den woningbouw vóór 15 Mei a.s. naar den toestand op 1 Mei. Horizontaal: 1. Bisschopsstaf. 2. onderdeel van een lamp. 14. zoogdier. 15. lengtemaat. 16. dwaas. 17. de dato. 19. stelling. 20. Cor. 22. bergplaats. 23. zuilengang. 26. Russ. naam. 28. heilige. 30. vogelkenner. 35. deel v. d. mast. 36. taaloefening. 38. hoofddeksel. 39. organen. 41. lidwoord. 42. bijwoord. 44. stoot. 45. munt. 46. jongensnaam. 47. bedorven. 48. voorzetsel. 50. prul. 51. munt. 52. imrner. 53. mislukken. 54. sporeplantje. 56. lokspijs. 58. zuster. 59. familielid. 60. als 46 hor. 61. Burg. Wetboek. 62. schip. 64. scheepsterm. 65. akelig. 66. klein. 67. landafscheiding. 69. Turk. 71. pers. vrnmw. 72. Grieksch wijsgeer. 75. voorzetsel. 76. zuivelproduct. 77. bewijsschrift. 78. klein kind. 80. dun hout. 83. verfsoort. 85. titel. 86. dicht. 88. spanningmeter. 89. koor. 90. oorsprong. 91. verbeelding. Verticaal. 1. grondbeschrijving. 2. wiel. 3. voorzetsel. 4. dwingeland. 5. Eng. bier. 6. zeil. 7. Europeaan. 8. Autobusondernen 1 ming. 9. in het midden. 10. poste restante. 11. afk. van 15 hor. 12. visch. 13. loofboom (m.v.) 18. sprakeloos. 21. meer. 24. bekende Lat. spreuk. 27. gebruikt u waar schijnlijk op dit oogenblik. 29. godgeleerdheid. 31. pers. vrnmw. 32. stop. 33. zintuig. 34. zie 85 hor. 35. orde. 37. loot. 40. ijle stof. 43. vloeistof (omgek. volgorde). 45. gevaarte. 49. twijg. 50. voorzetsel. 54. voorwereldlijke olifant. 55. bridgeterm. 57. voedsel. 59. boom. 62. zangstem. 63.nor. 67. stoomschip. 68. voorzetsel. 70. behoudens titels. 73. godsdienst 74. stof. 79. huisdier. 81. meisjesnaam. 82. voorzetsel. 83. moed. 84. schuurmiddel. 85. dakbedekking. 87. zie 42 hor. 88. soort onderwijs. 89. munL OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal. 1. badak, 5. abces, 10. last, 12. liga, 13. Ir., 14. motto, 17. el, 18. edo, 20. mal, 21. old, 22. R.K., 24. Ed., 25. agio, 26. piek, 28. J. M., 30. Ko, 32. die, 34. aap, 36. nul. 38. is, 39. krach, 41. ra, 42. cake, 43. Etna, 45, treil, 46. steeg. Verticaal. 1. bliek, 2. aard, 3. d.s., 4. atm., 6. b.l.o., 7. c.L, 8. egel, 9. saldo, 11. stag, 15. om, 16. t.1., 19, orgie, 21. odeon, 23. kim, 24. eik, 27. edict, 29. kaar, 31, blaag, 33. Isar, 34. ar, 35. p.c., 37. urne, 39. kei, 40. het, 44. te. De prijs werd gewonnen door: J. H. Dito, Johan Messchaertstr. 24 A. Hoorn. Naar wij vernemen krijgen de gemalen en dé plaatsnamen in den nieuwen Urker Polder nieuwe namen. De gemalen bij Lemmer: Buma; bij Urk: Vissering; bij de Voorst: Smeenge. De sluizen zouden gedoopt worden: Urker Sluis: Friesche sluis en Voorster sluis. De dorpen zullen als volgt worden genoemd: Nagele, Espel, Rutse, Maanhuizen: Algedel- dorp; Kuinderveen en Kamperzand. De nieuwe polder krijgt de naam van: Urker Land. Door 30 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 1760 pond aal en paling, van 1193 pond per vaartuig, prijs 3177 et.; 216 pond spie ring, 2627 ct. per pond; 190 manden possen, 2.33, en 130 manden nest 33 ct. per mand.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1