unn Heï moeRfis Verduisteren 9.11 uur HGLGn Marktberichten Tragisch verdrinkingsgeval Na het drama te Houten Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.01 uur Italië annexeert deel van Slovenië Ons nieuwe feuilleton Een spannende roman Vlecschsmokke'aar ging 's nachts op roof uit Hitlerjugend en jeugdstorm bijeen Incidenten in Syrië en Libanon SCHAGEN Per diligence langs de bloeiende bloembollen. Den Haag heelt een nieuwtje in den vorm van bovenstaand vervoermiddel, waarmede men op rijn gemak de bloemen tentoonstelling in het Zuiderpark kan bewonderen (Schimmelpenningh.) In Spakenburg vinden thans vele handen werk bij het zouten en rooken van pos, de kleine visch- soort, welke tegenwoordig in groote hoeveelheden als voedingsmiddel wordt gebruikt (Pax-Holland) sche en de Nederlandsche jeugd gescheiden gemarcheerd, nu echter zijn zij bijeen. De jeugdstormers zongen vervolgens het eerste couplet van het stormerslied, waarna de hoofdstormer, C. van Geelkerken, een kor te toespraak hield. Na deze, met applaus ontvangen rede, ving de uitvoering aan van de kindercantate „Mi- chiel ^.driaanzoon de Ruijter", welke door stormers en stormsters werd uitgevoerd, met medewerking van „Het Nederlandsche Sym- phonieorkest". De Reichsjugendfuehrer Arthur Axman hield daarna een rede, die met luid applaus ontvangen werd. Met het zingen van het Deutschland- en Horst Wessellied en het zesde couplet van het Wilhelmus, werd de bijeenkomst geslo ten. Jongen ging varen Zaterdagmorgen heeft in het buurtschap het Goy, onder de gemeente Houten, de begrafenis plaats gehad van de slachtof fers van de n dubbelen moord, welke door den 59-jarigen landbouwer A. de L. in een vlaag van verstandsverbijstering is ge pleegd op zijn vrouw en kleindochtertje van acht maanden. Reeds vroeg in den morgen werd de kist, waarin het lijkje van de baby in de ar- men van de grootmoeder lag, van het huis, waar de vrou w was vermoord, naar de R.K. kerk gedragen. Het kleine landelijke kerkje was bijna geheel bezet. Zoowel in de kerk als op het graf wer den liturgische liederen gezongen. Toen de kist in de groeve neerdaalde, maakte zich van de belangstellenden een groote ont roering meester. Nadat aan de geopende groeve de gebeden waren verricht, was de plechtigheid ten einde. ALKMAAR LINDBERGH OVER ZIJN AFTREDEN. PROVINCIE LUBÏANA INGELIJFD. De annexatie van de provincie Lubiana (Ljoebljana, hoofdstad van Slovenië) wordt bekendgemaakt door de Italiaansche kran ten, die deze gebeurtenis als een natuur lijk uitvloeisel van de ontbinding van den te Versailles gevormden Joegoslavischcn staat. Het gebied van Slovenië wordt met het koninkrijk-Italië vereenigd, terwijl het deel, dat ste'eds Duitschen invloed heeft ondergaan, door Duitschland geannexeerd zal worden. De provincie Lubiana zal evenwel een bijzonder statuut krijgen en een zekere ma te van autonomie genieten, die zich aan past bij het Slavische karakter der bevol king, dat door Italië erkend en gerespec teerd wordt. Het is ons gelukt de hand te kunnen leg gen op een feuilleton, hetwelk ongetwijfeld bij de vaste feuilleton-lezers bijzonder in den smaak zal vallen. Het is een roman, getiteld „Helen van het Moeras", geschreven door de bekende Monica Hart, die tal van uiterst boeiende detective- en andere boeken op haar naam heeft staan. Een der beste daarvan Is ongetwijfeld dit verhaal met zijn intriges, zijn onverwachte wendingen en spannende episoden. Wij twijfelen er niet aan of onze lezers zullen tal van prettige uren hebben met dit verhaal van Monica Hart. Honderden kilo's graan verdwenen. Toen de politie dezer dagen een zekeren J. v. d. B. aanhield, die frauduleus geslacht vleesch vervoerde, achtte zij het raadzaam ook de woning van den aangehoudene eens te inspecteeren. Hierbij kwam men tot een ver rassende ontdekking. In de woning van den man trof men n.1. een aantal zakken aan, welke meel en graan bleken te bevatten. Ter stond combineerde de politie de aanwezig heid van deze voederartikelen in dit, in de nabijheid van den afgebranden graanmolen van de firma Knottenbelt staande huis met de mysterieuze verdwijningen van honderden kilo's granen, waarvan aangifte was gedaan. Men bleek goed geraden te hebben, want toen de aangehoudene eens aan den tand gevoeld werd, bekende hij allengs, dat hij, behalve met het smokkelen van vleesch bij dag, de nacKtelijlke uren benutte om de pak huizen van genoemde firma te plun deren. Bij het voortgezette verhoor, noemde verd. de namen van de personen, die hij, als graanleverancier, tot zijn vaste afnemers mocht rekenen. Ook deze adressen werden door de poli tie bezocht met het gevolg, dat. nog een ge deelte van het gestolene achterhaald kon worden. Ook tegen deze personen is proces verbaal opgemaakt. Daar bijna de geheele voorraad, die in de pakhuizen was opgeslagen, door de ca- tastrophe, welke de firma door den geweldi gen brand van j.1. Woensdag trof, is verloren gegaan, is het niet mogelijk na te gaan, hoe veel er vermist wordt. Het onderzoek word* nog voortgezet. Reichsjugendführer Axman in Amsterdam. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft gisterenmiddag een gemeenschappelijke- feestelijke bijeenkomst plaats gehad van de Hitler-jugend en den nationalen jeugdstorm ter gelegenheid van het bezoek van den Ju- gendführer van het Duitsche rijk, Artur Axman. Schout H. W. de Vrijer, die de bijeenkomst opende, verwelkomde allereerst de autoritei ten en andere aanwezigen bij deze gemeen schappelijke viering. Lang hebben de Duit- Terwijl de ouders afwezig waren, is gis terochtend omstreeks elf uur de tienjarige Johannes Boelsma uit Doniawerstal met zijn jongere broertje naar het Tjeukemeer geloopen om daar met een bootje te gaan varen. Terwijl de oudste in het bootje stap te, is blijkbaar het touw, waarmede dit vast lag, losgeraakt en is Johannes alleen, voortgedreven door den krachtigen wind het meer opgegaan. De jongste bleef op den wal achter. Door onverklaarbare oorzaak is het varende knaapje over boord geraakt waarhij het verdronken is. Op het hulpge schrei van den jonste zijn omwonenden toegesneld en zijn met een boot het meer opgegaan. Na lang dreggen o.rn. met net ten, heeft men het lijkje gevonden en naar de ouderlijke woning gebracht. Een tra gische bijzonderheid is, dat de moeder eenige dagen bij familie in Heerenveen was geweest en gisteravond zou terugkomen. Wil Engeland de mandaatsgeble- den bezetten? Uit Syrië en Libanon worden te Istanboel berichten ontvangen, dat de laatste dagen in verscheidene steden als Aleppo, Damascus en Hamma botsingen tusschen de bevolking en de politie voorgekomen zijn. waarbij aan beide zijden dooden en gewonden te betreu ren zijn. Deze botsingen worden in Arabische krin gen van Syric en Libanon met toenemende bezorgdheid gadegeslagen. Men vreest, al dus het D.N.B., dat Engeland stelselmatig overal opstanden ontketent om een voor wendsel voor bezetting van de mandaatge bieden te verkrijgen. Voor de eerste maal sedert zijn ontslag als kolonel van het Amerikaansche luchtwapen heeft Lindbergh een redevoering uitgespro ken voor het comité „Amerika veilig". Hij wees er opnieuw op, dat de Ver. Staten naar zijn mecning niet voldoende zijn voorbereid om een succesvollen oorlog te voeren. Zeer in het bijzonder het luchtwapen is daarvoor niet sterk genoeg. Omtrent zijn uittreden uit de reserve der weermacht verklaarde Lindberg, dat hem geen andere eervolle weg had opengestaan. Lindbergh herinnerde er aan, hoe hij in dertijd na zijn bezoek aan Duitschland bij zijn daarop volgend verblijf in Engeland den toenmaligen premier Baldwin. en andere Britsche regeeringsambtenaren in kennis heeft willen stellen van de kracht van het Duitsche luchtwapen. Men was weliswaar zeer hoffelijk geweest, meer telkens, wan neer hij dit onderwerp van gesprek had aan gesneden, was men op een ander thema overgegaan. DE WANORDELIJKHEDEN IN BRITSCH- INDIë. Naar uit New Delhi wordt gemeld, zijn tijdens de anti-Engelsche demonstraties te Ahmedahad tot dusver 850 inheemschen door de Engelsche politie gearresteerd, van wie er 475 tot ten dele zware gevangenis straffen zijn veroordeeld ZOON VAN BADOGLIO GESNEUVELD. Officieel wordt medegedeeld: Op 30 April is bij de vervulling van zijn plicht de luitenant van het luchtwapen Hertog Paolo Badoglio van Addis Abeba zoon van den maarschalk van Italië, Pictro Badoglio, gevallen Hij heeft het laatst dienst gedaan bij een eskader in Noord-Afrika. KAPITEIN ARREST. De N.S.B.-persdienst meldt: Naar wij vernemen heeft de Haagsche rechtbank het verzoek om invrijheidstelling van kapitein Verweij afgewezen. Deze ka pitein heeft in de oorlogsdagen in Alkmaar zeer laakbare handelingen gepleegd jegens N.S.B.-ers. Zoo is een N.S.B.-er in de ambachtsschool te Alkmaar onder toezicht van kapitein Ver weij door een korporaal eerst half gewurgd, waarna men hem, aan handen en voeten gebonden, twee uur lang op een tafel heeft laten liggen. Daarna moest hij op een klein, bankje plaats nemen en werd hem belet gedurende den nacht te slapen. Het ergste is echter nog wel, dat kapitein Verweij zich niet heeft ontzien van de huiszoekingen en interneeringen, die hij moest verrichten, misbruik te maken door vier jonge meisjes en vrouwen te verplich ten zich geheel te ontkleeden, onder voor wendsel, dat hij haar moest fouilleeren. Schagen., SP ART A BESTAAT 30 JAAR. Bij het doorbladeren van onze oude jaar gangen, bleek ons dat de voetbalvereeniging „Sparta" Woensdag 7 Mei a.s. dertig jaar bestaat. Zooals men zich zal herinneren, is het 25-jarig bestaan luisterrijk gevierd, over het herdenken van het 3Ó-jarig bestaan schijnt de vereeniging in het bestuur, aldus vernamen wij, verdeeld te zijn geweest, en is men, voor zoover ons bekend, tot heden nog niet tot een plan gekomen. SCHOOLVOETBAL. Zaterdagmiddag zijn de schgohvedstrijden voortgezet. Er werd fel gestreden en er zijn dan ook geen groote overwinningen be haald. De uitslagen waren als volgt: Afd. II. Schagen C.N.S.—Schagen (Helder) 9—0 Dirkshorn—Burgerbrug 2—1 Schagen II—O.L.S. Breezand 0—2 Afd. I. Nieuwe NiedorpWieringerwaard 00 KolhornOudesluis 1—2 Schagerbrug—Barsingerhorn 3—0 (Officieele noteerina). BROEK OP LANGENDIJK, 3 Mei. Aanvoer: 600 Kg. bieten f 9.60, 200 Kg. prei f 15.—. 3100 Kg. witlof f 11.40—14.10, 500 Kg. rabarber f 10.10 NOORDSCHARWOUDE 3 Mei. Aanvoer: 29600 Kg. roode kool f 9.—. Feuilleton Door Monica Hart 1. HOOFDSTUK I. Ik ben bang dat we er leeljjk inzitten, Harry. Het spijt me dat ik me zoo druk maakte over dien druïdensteen. Ik zou het niet gedaan hebben als ik niet T-- dol op oudheden was, zei Philip Arkwright en hij schopte o: geduldig een paar kieselsteenen den heuvel af. Ik geloof, dat het er eigenlijk niet veel toe doet, geloof je wel? vroeg Harry Sherard lachend en klopte de asch uit zijn pijp. Je kunt nooit zeggen, hoe lang de mist duurt op deze vervloekte moerassen, ant woordde Philip, een lange gespierde jonge man met creede schouders; hij wierp een bezorgden blik op zijn metgezel Je moet er aan denken dat je zoolang ziek bent ge weest en wat je een paar jaar geleden deed, gaat je nu niet meer zoo gemakkelijk af. Je weet dat ik verantwoordelijk voor je ben en daarom verwijt ik het mezelf, dat we ons zoolang hebben ipgehouden. Wel neen, kerel, rotesteerde Harry ik was minstens even verzot p dien steen als jij, Philip. Ik geloof zelfs, dat ik de eerste was. die bet voorste'de. Hij stopte zijn pijp weer en rookte rustig verder. Hoewel hjj niet zulk een krachtigen lichaamsbouw had als zijn vriend, bezat Har ry oherard evenwel een gelijkmatig humeur, een zekere vreedzame minachting voor moei lijkheden. Hij was veel slar .ei dan zijn vriend en had een fijn besneden gezicht met droo- merige blauwe oogen. Zijn stem had ondanks zij natuurlijke zachthe.d een eigenaardigen, vastbesloten klank Terwijl Philip uit de stad kwam, waar hij compagnon was van zijn vader, in de oude firma Arkwright And-son, was Harry, hoewel ruimschoots gezegend met aardsche goederen, journalist van beroep en had als oorlogscorrespondent verscheidene veldtochten meegemaakt. Hij hield van een afwisselend leven daartoe aangedreven door zijn romantisch Keltisch bloed. Er was hem een officieele legerfunctie aangeboden, maar hij was veel te veel een dolend ridder om dat aan te nemen, evenmin sprak h(j over het Victoria Kruis, dat hij gekregen bad, toen hjj ten koste van zijn eigen gezondheid iemands leven had gered. Hij was juist herstellende van een ernstige ziekte, die hem had overvallen, toen hij in Wimbledon bij de fami'.it Arkwright logeer de en hjj had gepoogd zijn herstel te demon- streeren door zich met Philips zuster Dora te verloven, die kort eeleden van een Parii- sche kostschool naar Engeland was terug gekeerd. Maar Harry's gezondheid liet nog veel te wenschen over en zoo varen de beide jonge- lu voor een vacantie naar Dartmoor gegaan, daar het klimaat van deze streek sterk door Harry's dokter was aanbevolen Maak veel wandelingen, ga visscheli, doe onderzoekingstochten, maar pas op voor den mist en ga 's avonds r.iet te laat uit, had do dokter gezegd. Ik "ertrouw me aan Philips leiding toe, had Harry glimlachend geantwoord. Hjj kent Dartmoor op zijn duimpje. Philip had de verantwoording aanvaard... en dit was nu het resultaat; Ze waren ver dwaald op de ïelling van een heuvel, welke naam zjj niet eens kende i. Een dikke mist was opgekomen en belette alle uitzicht. Tot overmaat van ramp bleek v "-derop de grond moerassig en gevaarlijk te zijn. Philip was er zeker van. dat de weg, dien zjj moesten vol gen, vóór hen lag, maar ae moerassige bed ding van de rivier scheidde hen er van. Ze waren op weg naar Lydford, maar had den zich door een druïdensteen, die naakt en kaal uit het moeras omhoog stak, laten ver leiden af te wijken van den rechten weg en aldus hadden zjj nu, den eersten den besten dag van hun vacantie, het gevaar al ontmoet, waarvoor zij zoo in het bjjzonder waren ge waarschuwd. Wat ben' jjj toch flegmatisch, Harry! mopperde Philip ongeduldig; ik geloof, dat jij in staat bent, daar maar zoo te blijven zitten, je pijp te rooken er te wachten tot de mist optrekt. Waarom zou ik mij er druk over maken antwoordde de ander glimlachend. Ik voel er niets voor door dien modder te gaan bag geren. Trouwens, ik geloof niet, dat we ver van Lydford af zijn. Als ik mij niet vergis, antwoordde Philip moeten wj) in de buurt van Tavy Cleave zjjn en zijn we niet ver van den weg. Hjj raadpleegde een kaart, die hij uit een van zijn tallooze zakken opdiepte. Ik denk dat we maar liever moesten doorloopen. Ze deden enkele passen, maar kwamen tot de ontdekk'.ig, dat de bodem onzekerder en de mist dikker werd en nadat Philip op een gegeven oogenblik den grond onder zich had voelen wegzakken bleven ze opnieuw staan. Het helpt geen zier, zei Harry, glim lachend om Philip's wanhopige gezicht. We kunnen hier beter bljjven en het ons zoo ge- makkeljjk mogelijk mager. De mist lag als een vochtig wit gordijn over het land. Het scheen alsof het landschap, dat de beide vrienden dien middag zoo geboeid had, volkomen was weggevaagd. Zelfs Harry voelde zich ten slotte terneer geslagen. Ik geloor niet, dat het veel zou helpen, wanneer wij eens riepen, denk je wel? vroeg hij. Het scheen hemzelf een domme vraag toe. Wie zou op de heide van Dartmoor hun stem men hooren, hoe hard zjj ook riepen? Ik denk het ook niet, antwoordde de ander opstaande, maar we kunnen het in ieder geval probeeren. Ik zal eens schreeuwen. Mijn stem is op een grooten afstand hoorbaar. Hallo! Hallo! Harry lachte, want er was bjjna Iets be nauwends in dat ontzaglijk stemgeluid na de intense stilte, die er aan was voorafgegaan. Ik zal nóg eens roepen, zei Philip, nadat zijn eerste schreeuw had weerklonken. Hjj bracht zijn handen aan den mond om opnieuw zjjn stentorgeluid te laten klinken. Maar plot seling vielen zjjn armen slap langs zjjn lichaam neer. Wat? hjjgde hij. Wat? Toen greep hij zjjn vriend bijden arm en draaide hem woest om. Kjjk eens, Harry, kijk eens!' fluisterde hij Harry keek om en wat hjj zag, was geen spel van zijn verbeelding. Het leek alsof een mistkolom zich verdicht had tot een mensche- lijke gedaante. HOOFDSTUK II. De verschjjning bleek de gestalte van een vrouw en te oordeelen naar de haarslierten, die los om het gelaat hingen, van een oude vrouw. Haar hoofd was onbedekt en ze scheen een grauwig-wit laken als bovenkleed te dra gen. Ze maakte geen geluid, hoewel haar tan- delooze kaken heen en weer gingen, terwijl ze de beide jongelieden aankeek. Wat is dat? Ik geloof niet, dat het een menschelijk wezen is... Harry rukte zich los uit den greep van zijn vriend. Een vrouw, natuurljjk, wat anders? Ik zal eens met haar gaan praten. Dat is geen levend wezen! Ik zeg je dat ze uit mistnevels gemaakt is, klappertande Philip. Nonsens. Iedereen, die uit den mist komt opduiken, zou dien indruk geven. Het is in orde. Ik zal het je laten zien. Waarom spreekt ze dan niet? ,)yas een vraag, die ook Harry bezig hield. Waarom sprak ze niet? Ze stond voor hen, bewoog haar lippen, maar gaf geen ge luid. Haar eene arm was uitgestrekt en wees over het moeras. t„i?!«iryudeed een paar Passen naar haar toe, terwijl zijn voet tn de slijmerige massa weg zonk. Het scheen alsof de geheimzinnige be zoekster op grond stond, die een menschelij- ken voet niet zou kunnen dragen. Een oogen blik streed ook hjj tegen een bovennatuurlijke vrees. Hjj bleef stilstaan en riep: Kunt u ons hier uit helpen? Zjjn we dicht bij den weg? Er kwam geen antwoord, maar haar arm bleef over het moeras wijzen en met haar andere hand wenkte ze hen. Hjj hoorde het kraken van haar lange beenige vingers, toen eze over elkaar wreven bj) dat gebaar. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2