Partijleiders DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER betuigen den Führer trouw Duitschland- Frankrijk Verkoop van bonnen verboden Verduisteren 9.26 uur Opbouw van VIJFTIG BUNDER BOSCH VERBRAND zelfstandige organisaties Vleesch op bon 15 WOE NSDAG 14 M E I 1941 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Generaal Veldmaarschalk von Wifzleben in Den Haag Liever een „praatje bij den haard" Lucht verbinding Bangkok-Batavia 1 Het geval Hess Heden ministerraad te Vichy Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.46 uur Scheerzeepperikelen HELDERSCHE COURANT UITGAVE DER UITG.-MIJ. HOLLANDS NOORDERKWARTIER N.V. TE DEN HELDER 69e JAARG. No. 9232 TER ONTWIKKELING VAN HET BEDRIJFSLEVEN. In de Nederlandsche Staatscourant is gis teren verschenen een derde uitvoeringsbe sluit betreffende den opbouw van een zelf standige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. De organisatie, kortweg O. C. genoemd, heeft de bevoegdheid bedrijfsorganisaties in te stellen, te ontbinden, te vereenigen, statu ten van bedrijfsorganisaties te wijzigen of nieuw vast te stellen; voorzitters, secretaris sen en andere functionarissen van bedrijfs organisaties aan te stellen en te ontslaan; het lidmaatschap van bedrijfsorganisaties verplicht te stellen. Onder bedrijfsorganisaties worden verstaan die organisaties en vereenigingen van or ganisaties, welke de behartiging van de be drijfsbelangen van ondernemers en onder nemingen tot taak hebben. Het bedrijfsleven zal daartoe worden in gedeeld in 6 hoofdgroepen n.1. voor de in dustrie (w.o. tevens de kracht- en lichtbe- drijven), het ambacht, den handel (w.o. te vens het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrijf), het bankwezen, het verzekerings wezen, alsmede het verkeerswezen. Hierbij zij opgemerkt, dat hét in de bedoeling ligt het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf op verzoek van belanghebbenden onder te bren gen in de hoofdgroep „verkeer". Allereerst zal thans de O.C. haar taak beginnen met de zoogenaamde horizontale opbouw, d.w.z. dat allereerst alle groepen van bedrijven, die economisch dezelfde taak vervullen, tezamen worden gebracht. Op deze wijze komen dan gelijksoortige belan gen bij elkaar. Zoo worden volgens dit systeem' alle industrieelen in een organisa tie ondergebracht, te weten de hoofdgroep industrie, terwijl daarnaast al degenen, die handel drijven, in een afzonderlijke orga nisatie voor den handel, te weten de hoofd groep handel, worden ingedeeld. Hetzelfde geldt voor het ambacht, verkeerswezen, bankwezen en verzekeringswezen. Deze horizontale opbouw mag echter ver ticale contact niet- uitsluiten. Immers de nauwe samenhang der belangen van de ver schillende phasen, die eenzelfde product of groep van producten doorloopt, zal veelal het leggen van een verticalen band noodza kelijk maken. Het is van belang op het bo venstaande de bijzondere aandacht te ves tigen, daar dit punt in de practijk veelal wordt misverstaan. Op een bezichtigingsreis door de westelijke gebieden is generaal-veldmaarschalk von Witzleben gisteren te 's-Gravenhage aange komen. De veldmaarschalk bracht bij deze gelegenheid een bezoek aan den militairen bevelhebber hier te lande, generaal der vlie gers Fr. Christiansen, en aan den rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, rijksminister Seyss Inquart. Waarom Roosevelts rede werd uitgesteld. De wijziging van de voorgenomen rede van Roosevelt op Woensdag a.s. in een „Praatje bij den haard" over de regeerings- politiek op den 27sten Mei, werd naar ver luidt, ingesteld, omdat men het huidige tijdstip als ongeschikt voor een belangrijke politieke verklaring beschouwt en boven dien de „praatjes bij den haard" als een van de meest effectieve uitingsvormen van den president beschouwt. Roosevelt zal dan tot den 27sten Mei vol doenden tijd hebben om weer te genezen en bovendien af kunnen wachten hoe de Se naat het voorstel over het in beslag nemen van schepen opneemt, waarmede hij gelijk tijdig de sterkte der isolationistische stroo ming kan peilen. De president zou zich reeds weer geheel wel gevoelen. In welingelichte kringen legt men er, vol gens den correspondent van de „New York Times" te Washington, den nadruk op, dat Roosevelt „zich niet tot belangrijke stap- pen wil laten drijven" en het oogenblik vol- komen ongeschikt acht voor het afleggen van een belangrijke verklaring. ONDERHANDELINGEN IN DE INDISCHE HOOFDSTAD. Het Japansche telegraafagentschap meldt, dat de leider van het Thailandsche depar tement voor propaganda tijdens zijn verbluf in Batavia met de autoriteiten van Neder- landsch-Indië besprekingen heeft gevoerd over de petroleumvoorziening van Thailand. De diplomatieke vertegenwoordiger van Thailand in Batavia voert eveneens bespre kingen over het openen van een luchtver- binding tusschen Bangkok en Batavia. Overbiijtselen uit vroeger tijden. Op verschillende plaatsen in Buiksloot treit men nog de zware keien aan, welke gediend hebben, om den Noorder IJ-dijk tegen het door Zuid Westerstormen opgejaagde water van het Binnen-IJ te beschermen (Pax-Holland) HESS IN ENGELAND GEDAALD EN GEVANGEN GENOMEN. De National Sozialistische Parteikorrespon- denz deelt mede: „Bij den Führer is gister een bijeenkomst gehouden van alle rijkslei ders en gouwleiders der N.S.D.A.P., waaraan ook rijksmaarschalk Hermann Goering deel nam. De leiders brachten den Führer, die een toespraak' hield, een overweldigende ovatie, waarin de vastbesloten wil tot over winnen tot uiting kwam." De Führer heeft de volgende bepaling uit gevaardigd: „Het bureau van den plaatsvervanger van dien Führer. zooals dit tot dusver bestond, wordt van heden af genoemd partijkansela rij. Zij staat onder mijn persoonlijk toezicht. Haar leider is, evenals totd usver, rijkslei der Martin Bormann." Hess in Engeland. De National-sozialistische Parteikorres- pondenz deelt mede: Voor zoover het totdusver ingestel de onderzoek der door Rudolf Hess achtergelaten papieren aantoont, schijnt Hess in de waan geleefd te hebben, door een persoonlijken stap bij hem van vroeger bekende En- gelschen toch nog een vergelijk tus schen Duitschland en Engeland tot stand te kunnen brengen. Inderdaad is hii ook, zooals inmiddels door 'n mededeeling uit Londen bevestigd werd. in Schotland in de buurt van de plaats, die hij wilde bezoeken, uit het vliegtuig gesprongen, waarna hij blijkbaar in gewonden toestand gevonden is. Rudolf Hess, die sinds jaren, zooals in de partij bekend was, lichamelijk zwaar leed, nam de laatsten tijd in toenemende mate zijn toevlucht tot de meest uiteenloo- pende hulpmiddelen, als magnetiseurs, as trologen enz. In hoeverre ook dezen perso nen schuld treft, voor het ontstaan van een geestelijke geschoktheid, welke hem tot dezen stap heeft gebracht, zal men even eens probeeren op te helderen. Het zou ech ter ook denkbaar zijn, dat Hess van Engel- sche zijde bewust in een val gelokt is. De geheele wijze van zijn optreden bevestigt in ieder geval het reeds in de eerste mede deeling verstrekte feit, dat hij aan waan denkbeelden geleden heeft. Hij kende de talrijke met de eerlijkste bedoelingen ont stane vredesvoorstellen van den Fuehrer beter dan iemand anders. Blijkbaar stelde hij zich nu voor door een persoonlijk offer een ontwikkeling te kunnen voorkomen, welke in zijn oogen slechts met de volko men vernietiging van het Britsche Rijk zou eindigen. Hess, wiens werkkring zooals bekend uit sluitend in de partij lag, heeft daarom ook voor zoover uit zijn aanteekeningen blijkt, geen heldere voorstelling gehad over de uitvoering of over de gevolgen van zijn stap. De nationaal-socialistische partij be treurt het. dat deze idealist het slachtoffer werd van zulk een noodlottig waandenk beeld. Hierdoor wordt niets verminderd in het voornemen om den oorlog tegen Enge land, die aan het Duitsche. volk is opge drongen, voort te zetten. Die oorlog zal zoo lang gevoerd worden, totdat, zooals de Fuehrer ook in zijn jongste rede verklaarde, de Britsche bewindslieden ten val gebracht resp. tot vrede bereid zijn. Duitsche tegenspraak. Be rlijn, 13 Mei (A.N.P.). Van welinge lichte zijde vernemen wij: Het door den Engelschen berichtendienst verspreide bericht, volgens hetwelk het feit, dat Rudolf Hess in September 1939 na Goe ring tot eventueel opvolger van den Führer was bestemd, het tegendeel van een ziekte van Hess zou bewijzen, wordt in ingewijde kringen te Berlijn onjuist genoemd. In deze kringen wordt opgemerkt, dat de toenter tijd vastgestelde volgorde van de opvolgers van Adolf Hitier, welke Rudolf Hess. hoe wel hü reeds kort na het overnemen van de macht, tot plaatsvervanger van den Führer was benoemd, niet als eerste opvolger van den Führer noemde, reeds haar redenen had, welke slechts aan de meest intieme kringen bekend waren. De eerste teekenen der ziekte van Rudolf Hess traden inder daad reeds geruimen tijd geleden aan het licht; Niet alleen was hij een ernstig maas- lijder. hetgeen hem. zooals bekend, meer malen noodzaakte tot een langdurig verblijf in sanatoria, doch reeds voor het uitbreken van den oorlog legde hij teekenen aan den dag van zenuwziekte, tot welker onaange naamste verschijnselen in de eerste plaats groote slapeloosheid behoorde. Waarom naar een geheime plaats gebracht? In politieke kringen in de riikshoofstad wees men gisteravond inzake het geval-Ru- dolf Hess in het bijzonder op de passage van het hierover van Engelsche zijde uitgegeven communiqué, waaruit blijkt, dat Hess ge bracht is naar een plaats, die streng geheim wordt gehouden en waar niemand hpm mag bezoeken. Men noemt in de genoemde krin gen deze passage van het Britsche commu niqué bijzonder belangwekkend en voegde hieraan toe. dat onder dergelijke omstandig heden natuurlijk niemand kan onderzoeken, hoe men Hess behandelt en met welke me thodes men hem eventueel zekere verkla ringen ontwringen zal. Van Duitsche zijde is men diententgevolge niet in staat te cofi- troleeren in hoeverre berichten, die door Londen hierover worden uitgegeven, authen tiek zijn. Men twijfelt er echter in- politieke kringen te Berlijn reeds thans niet aan, dat Churchill en zijn kliek van de geheele aan gelegenheid het meest euvele propagandis tische misbruik zullen maken. Mevrouw Hess In Duitschland gebleven. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat het bericht van Ofi (Havas). als zou de echtgenoote van Rudolf Hess te Ankara zijn aangekomen, eiken grond mist en een zui ver verzinsel is. Mevrouw Hess bevindt zich in haar woonplaats in Duitschland. Branden in Overijssel. Op het Helkatenveld en 't Scheimenveld behoorende tot het landgoed Twickel te Delden zijn 50 H.A. bosch en heide, beplant met dennen door brand verloren gegaan. Voorts heeft in het Buurser- en Haaks bergerveen, in de gemeente Haaksbergen, een ernstige brand gewoed. Hier werden 250 H.A. een prooi der vlammen, terwijl voorts 150.000 turven en veel opgaand hout aan het vuur ten offer vielen. Deze brand heeft zich over de grens heen uitgebreid op Duitsch gebied, waar aanstonds krachtige pogingen werden aangewend om de vlammen in hun' vaart te stuiten. Velen ondervonden schade doordat hun turf, die op 't veld stond te drogen, verloren ging. Te Vriezenveer\ heeft op den Paterswal een vrij ernstige veenbrand gewoed. Er is vrij veel turf in de vlammen opgegaan. Met behulp van omwonenden wisten de eigena ren het vuur te dooven. Nieuw hoofdstuk NA BEZOEK VAN DARLAN ECONOMISCHE TOENADERING? Na zijn bezoek aan Adolf Hitier is de Fransche plaatsvervangende minister-presi dent, admiraal Darlan, via Parijs naar Vi chy teruggekeerd. Hij is door maarschalk Pétain ontvangen. Voor hedenochtend is een ministerraad bijeengeroepen, waaraan alle leden der re geering zullen deelnemen. In politieke kringen te Vichy neemt men aan, dat ad miraal Darlan rapport zal uitbrengen over zijn besprekingen met den Führer en den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ritobentrop. De Amerikaansche ambassadeur, admi raal Leahv voerde volgens de U.P. Dinsdag een bespreking met maarschalk Pétain, die van 1 uur tot 4.50 's middags duurde. Uit Berlijn verneemt het A.N.P., dat men daar ten aanzien van de ontmoeting tusschen den Führer en den plaatsvervangenden minister president van Frankrijk, Darlan. in de Wilhelmstrasse uiting gaf aan de meening. dat bijzonderheden buiten het communiqué voorloopig niet zijn te verwachten. Of de be sprekingen zijn geëindigd, kan men nog niet zeggen. In politieke kringen heeft men al gemeen den indruk, dat het resul taat der besprekingen bevredigend is. Te Vichy worden de besprekingen volgens U. P. als het begin van een nieuw hoofdstuk van een algemeene economische toenadering tot het Duitsche Rijk beschouwd. Zij werden naar verluidt gehouden binnen het kader der te Montoire afgelegde verze keringen over de samenwerking tusschen de twee landen. Kort vóór het vertrek van Darlan verliet hij Parijs met belangrijk materiaal over de besprekingen, waaronder een lijst van alle techinici, boeren en mijndeskundigen, die zich in Duitsche krijsgevangenschap bevin den en wier vrijlating Darlan wil verkrijgen, opdat de economische opbouw van Frankrijk door deze vaklieden kan worden bespoedigd. Te Parijs wordt het strengste stilzwijgen bewaard over de reis en de besprekingen van Darlan en ook de pers heeft tot dusver nog geen commentaar daarop, noch geïnspireerde hoofdartikelen daarover gepubliceerd. Men verwacht te Vichy. dat de nieuwe Japansche ambassadeur Kato het Fransche staatshoofd dezer dagen zijn geloofsbrieven zal overhandigen, zoodra Darlan te Vichy zal zijn teruggekeerd. Een dergelijke ceremo nie zou naar wordt verklaard zeer goed pas sen in het kader der belangrijke politieke besprekingen in Parijs, Vichy en andere plaatsen, in den loop van het afgeloopen weekeinde gehouden. De aanwezigheid van Kato te Vichy is in zooverre van bijzonder belang, daar hij de eenige diplomatieke ver- tegenwoordigér van de Asmogendheden bij de regeering te Vichy zal zijn, zoolang daar nog geen Duitsche en geen ltaliaansche am bassadeurs zijn. Voorschriften betreffende distri butiebescheiden uitgebreid. Het koopen, verkoopen en onbevoegd voor handen hebben van distributiestamkaarten is zooals op deze kaarten is aangegeven verboden. Aan dit verbod is een uitbreiding gegeven in dien zin. dat in den ver volge ook het koopen, verkoopen, te koop aanbieden en onbevoegd voor handen hebben van de overige distri butiebescheiden zooals algemeene bonkaart, bloemkaart, vleeschkaart, textielkaart, boter- en vetkaart enz. verboden is. aangezien 't verkoopen van distributiebescheiden in strijd is met een der grondbeginselen van de distributie. Bovendien is het verboden bij het ruilen van bonnen, al dan niet tegen geldelijke vergoeding, bemiddeling te verlecnen of ge legenheid tot het ruilen van bonnen in café's e.d. te bieden. Z.g. „ruilrubrieken" in dagbladen en tijdschriften, alsmede „ruilbu- reaux" voor distributiebescheiden zijn dus niet meer geoorloofd, terwijl het de pers evenmin is toegestaan advertenties betref fende bcmnenruil op te nemen. Voorts is bepaald, dat personen, wier dis- stributiestamkaarten zijn voorzien van de gestempelde aanduiding „hoofd", maar die ten gevolge van gewijzigde omstandigheden geen hoofd van een gezin of samenwoning meer zijn, of niet meer afzonderlijk een zelfstandige huishouding voeren, onverwijld hun distributiestamkaart aan den burge meester ter wijziging van de gegevens die nen aan te bieden. Tevens is een regeling getroffen met_ be trekking tot de extra distributiebescheiden Een hoorn van overvloed? Het is de kleurige en geurige regen van tulpen, bloemen, welke bij den arbeid op het land vergaard zijn (Pax-Hoiland) Half rantsoen van 15 tot 22 Mei De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij deelt het volgende mede met betrekking tot de dis tributie van v.leesch en vleeschwaren. De met ,15 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart geven gedurende het tijdvak van Donderdag 15 Mei tot en met Donderdag 22 Mei as. elk recht op het koopen van een half rantsoen vleesch, been inbegrepen of een half rantsoen vleeschwaren. De met „15 worst, vleeschwaren" gemerk te bon geeft in bovengenoemd tijdvak uit sluitend recht op een half rantsoen vleesch waren. Het koopen met deze bonnen blijft geoor loofd tot en met Zaterdag 24 Mei a.s. Het rantsoen vleesch, dat per twee bonnen kan worden gekocht, bedraagt 100 gram. Het rantsoen vleeschwaren, dat per twee bonnen kan worden gekocht, bedraagt 75 gr. voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. Nogmaals wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de met „een rantsoen vleesch" gemerkte bonnen elk recht geven op 100 gram vleesch (been inbegrepen) of 1 rant soen vleeschwaren als boven omschreven. ALLEEN OP DE PAARSE BON K Zooals bekend geeft de met „K" gemerkte bon van de nieuwe textielkaart, welke werd uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube dan wel een pot scheercrême Nu is echter gebleken, dat ondanks boven staande duidelijke omschrijving bij ver scheidene detailiisten ook de met „K" ge merkte bonnen van de drie andere soorten textielkaarten worden aangeboden, waarop in enkele gevallen eveneens scheerzeep werd afgeleverd. In verband hiermede wordt er nadrukkelijk 'de aandacht op ge vestigd, dat uitsluitend de paarse bonnen „K" van de textielkaart van mannen en jon gens boven 15 jaar recht op scheerzeep of scheercrême geven. Op den met „K" gemerkten bon van de textielkaart van jongens van 3 tot 15 jaar, van vrouwen en meisjes, van 15 jaar en ouder en van meisjes van 3 tot 15 jaar, welke respectievelijk groen, lichtoranje en blauw van kleur zijn. mag dus geen scheer zeep of scheercrême worden afgeleverd. Het afleveren op deze bonnen is strafbaar, daarop zal begrijpelijkerwijze geen herbe voorrading geschieden. welke verstrekt worden aan personen, die zwaren of zeer zeer zwaren arbeid verrich ten. Wanneer de betrokken persoon dien arbeid ten gevolge van gewijzigde omstandig heden niet meer verricht, zullen de extra verstrekte distributiebescheiden weer bij den plaatselijken distributiedienst ingeleverd moeten worden. Handelaren, die op onverantwoordelijke wijze met distributiebescheiden omspringen loopen de kans met den strafrechter in aan raking te koenen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1