De Paus in zijn dagelijksch leven De kerkvorst versmaadt radio en schtijmachine niet BULGARIJE ZIET IDEALEN VERWEZENLIJKT Het uitstel der redevoering van Roosevelt Baldadig brandalarm in de hoofdstad Het jodenvraagstak in Frankrijk Veel mogelijkheden voor FRANKRIJK Amsferdamscbe effectenbeurs Koersen Nederlandsch clearinginstituut WINTERHUlPafsNEDERLAND Stort op 5553 of op 877 STIPTE DAGVERDEELING, CON TACT MET B UITEN WEF.ELD BLIJFT BEHOUDEN. Paus Pius XII verzet, ondanks zijn zwakke gestel, een groote hoe veelheid werk, zonder dat zijn ge zondheid hierdoor wordt geschaad Hij is hiertoe in staat, dank zij een uiterst geregelde levenswijze het nuttigen van fruit en de toepas sing van alle moderne vindingen ter vergemakkelijking van den ar beid. Bij de laatsten moet men een speciaal voor hem geconstrueerd radiotoestel, een schrijfmachine, die hij dank zij een twiiftigjarige erva ring met groote gemak bedient en zelfs een electrisch scheerapparaat rekenen. De Paus slaapt per nacht vijf tot zes uren. Hij staat om half zeven 's ochtends op. In een klein aan de slaapkamer aangebouwd turnvertrek houdt de kerkvorst zich vervolgens tien minuten bezig met lichaamsoefeningen. Om zeven uur leest hij in zijn kapel de mis, die wordt bijgewoond door drie Zwit- sersche nonnen van de orde van het Heilige Kruis van Menzingen. Deze nonnen bevinden zich reeds in zijn gevolg sinds den tijd, waarin hij tijdens den wereldoorlog pauselijk nuntius te Munchen was. De drie Zwitserschen hou den ook de vertrekken van den Paus in orde, bereiden zijn maaltijden en zorgen voor zijn kleeren. Na het celebreeren van de mis, aldus de N.R.C., begeeft de Paus zich gedurende een half uur in stil gebed voor de oorlogsslacht offers en het herstel van den vrede. In zijn slaapvertrek neemt hij vervolgens een licht ontbijt, bestaande uit koffie, melk, brood en boter. Precies om negen uur gaat Pius XII naar de tweede verdieping van het pontificale paleis, waar hij in zijn par ticuliere bibliotheek zijn kamerheer Gio- vanni Stefanori ontvangt om tezamen met hem de post te behandelen. Een uur later verschijnt althans vier maal in de week kardinaal-staatssecretaris Maglione voor een corifer'entie, die gewoonlijk meer dan een uur duurt. Even over elven nemen de particuliere audiënties een begin en ander half uur later, als de laatste bezoeker is verdwenen, trekt de Paus zich voor het mid dagmaal in zijn vertrekken terug. Zeer eenvoudige maaltijden. Hij eet alleen, slechts door Zwitschersche nonnen bediend. Naar zijn lijfarts dr. Ricar- do LisiGaleazzi iemand van United Press zeide is zijn eetlust den laatsten tijd toege nomen, doch de maaltijden zijn steeds zeer eenvoudig en bevatten zooveel mogelijk vi taminen. Het middagmaal bestaat gewoon lijk uit een dunne soep, een stukje kalfs- vieesch met wat groenten, kaas en veel vruchten. Daarbij drinkt hij een glaasje water met witte wijn, echter nooit koffie. Na afloop van het maal spreekt de Paus een kort dankgebed om dan een uurtje te gaan rusten. Om kwart voor vieren onderneemt de Paus zijn dagelijkschen rondgang door de tuinen van het Vatiraan, waarop hem ge woonlijk kamerheer Stefanori en zijn parti culiere secretaris Mrg. Pio Rossignani be geleiden. Zij gaan per auto en gedurende dezen tocht bespreekt de Paus met zijn met gezellen kerkelijke vraagstukken. Vaak laat hij stilhouden om uit te stappen en wat te wandelen langs de tuinwegen, al lezend in zijn brevier. Zijn secretaris volgt hem daar bij op eenigen afstand. Ofschoon deze Paus niet de kracht van zijn athletische voor ganger bezit, is hij toch een goed wande- REDE VAN DEN PREMIER FILOFF. In de Bulgaarsche kamer heeft minister president Filoff een lange verklaring af gelegd. waarin hij. na verwezen te hebben naar den Bal kan veld tocht, welke den spil- mogendheden tegen hun wil was opgedron gen. zeide: Het Bulgaarsche volk ziet in de oprich ting van een machtig en vereenigd Bulga rije. van de Donau tot aan de Aegeische Zee, de verwezenlijking van zijn idealen. Het is gelukkig, eindelijk den triumf der waarheid en gerechtigheid in dit gebied van de nieuwe Europeesche gemeenschap te beleven. Het Bulgaarsche volk zal den spilmogendheden en haar groote leiders eeuwig dankbaar ziin. Nadat de afgevaardigden staande de of fers der verbonden legers hadden herdacht, sprak de minister-president over de Bul gaarsche buitenlandsche politiek, die. zoo als hij zeide. steeds gedragen is door de traditioneele vriendschap met Duitsch- land. Aan het slot van zijn uiteenzettingen ging de minister-president in op de nieuwe taak in het bevrijde en verecnigde Bulga rije en op de medewerking aan den nieu wen opbouw van het Zuidoosten. .Zijn uiteenzettingen werden door de ka mer. die het Bulgaarsche volkslied a?.n- hief. met den grootsten bijval aangehoord. Op voorstel van den voorzitter der kamer werd besloten den leiders van de bevriende mogendheden begroeting^- en danktele- grammen te zenden. PAUS PIUS XII. (Foto Pax-Holland) laar. Om vijf uur terruggekeerd van dezen tocht, keert de Paus naar zijn studievertrek terug, waar hij tot half zeven blijft werken. Dan ontvangt hij den plaatsvervangenden staatssecretaris Mrg. Giovanni Batista Mon- tini, met wien hij de particuliere correspon dentie afhandelt en redevoeringen en docu menten van bijzondere beteekenis voltooit. Tegen acht uur 's avonds bidt de Paus tezamen met de Zwitsersche nonnen in zijn kapel den rozenkrans en om negen uur soupeert hij met twee eieren, wat aardap pelsoep en versche groenten, kaas en vruch ten.Om tien uur begeeft de Paus zich weder om naar zijn particuliere vertrekken, waar hij tot middernacht werkt, op welk uur hij zich ter ruste begeeft. Zijn slaapvertrek is een kale, lichte kamer met een klein kope ren bed, dat eens aan Paus Pius X toebe hoorde. Boven het bed hangt een Madonna van Pompeji, geschilderd door een onbeken den middeleeuwschen meester. In deze ka mer brengt de Paus de laatste minuten van zijn arbeidsdag in gebed door. Dit dagelijksche program wordt slechts 's Woensdags wat gewijzigd, want op dien dag ontvangt de Paus de pelgrims en de bruidsparen. De particuliere audiënties vin den dan niet plaats. De Paus, een asceet in den waren zin des woords, spreekt weinig, maar glimlacht dikwijls. Hij is een toege wijd radioluisteraar. Gaarne schakelt hij de nieuwsberichten in en luistert hij naar klas sieke muziek. Pater Filippo Soccorsi, de di recteur van den Vaticaanschen zender, zendt hem dagelijks de copieën der berich ten. Een goed typist! De schrijfmachine hanteert Pius XII voor treffelijk. Hij bezit een geluidlooze machine van Italiaansch fabrikaat, waarop hij de belangrijke brieven en documenten zelf tikt. Leden der pauselijke huishouding zeg gen dat de Paus de schrijfmachine is gaan gebruiken, toen hij nuntius in Duitscliland was. Hij tikt al zijn redevoeringen zelf en hij doet dit snel en correct. De Paus houdt van regen. Ofschoon zijn doktoren hem steeds waarschuwen tegen kou vatten kan men hem dikwijls op regendagen, gewa pend met een groote zwarte parapluie in den tuin zien wandelen. Sedert het uitbreken van den oorlog is de arbeid van den Paus verdrievoudigd. In de eerste maanden van den oorlog sliep hij nauwelijks en zijn lijfarts was gedwongen hem dagelijks te bezoeken om zijn gezond heidstoestand te controleeren. Thans is hij rustiger geworden en al zijn vrijen tijd wijdt hij aan de verzachting van het lijden der oorlogsslachtoffers. Geheel in tegenstelling tot zijn voorganger Pius XI vraagt de Paus er vaak naar wat de geloovigen van zijn activiteit en zijn diplomatieke daden den ken. Pius XI bekommerde zich nooit om de meening van de buitenwereld, maar de tegenwoordige Paus houdt ervan met de wereld in verbinding te blijven en haar meening te hooren. De Paus bidt voortdu rend voor het herstel van den vrede. In dezen zin heeft hij ook de geestelijken over de heele wereld opgeroepen om voor den vrede te bidden en op zijn last werden aan de missen in de geheele katholieke wereld gebeden voor den vrede toegevoegd. Probeert hij tijd te winnen? Het uitstel der redevoering van president Roosevelt noemt de New York Post in een bericht uit Washington buitengewoon op merkelijk. De Amerikaansche regcenng. al dus het blad, staat op een keerpunt van zijn buitenlandsche politiek. De meening ovez heerscht. dat Roosevelt dit tijdstip niet ge^ schikt acht voor een redevoering. Hij staat onder zwaren druk van tegenovergestelde buitenlandsche politieke beschouwingen, en het wordt hem steeds moeilijker, het met de ze richtingen klaar te spelen. ITet heeft er allen schijn van, dat de noodpositie van de Engelschen met den dag erger wordt. Offi cieel en officieus onderstreepten de Engel schen, dat zij den strijd niet lang meer zon der de hulp der Amerikaansche vloot kun nen uithouden. De jongste pogingen om de openbare stemming voor de hulpverleening aan Engeland te winnen, zijn teleurstellend geweest. Overigens is bekend geworden, dat Roosevelt uit de jongste rede van een lid van het kabinet den eisch een onverwijlde oorlogsverklaring en tot onverwijlde samen stelling van konvooien geschrapt heeft. Op het protest van den minister heeft Roosevelt verklaard: „Wij zullen den oorlog niet ver klaren en zullen geen konvooien samenstel len. Elke handeling van een gewapenden aanval moet van Duitsche zijde komen". De ze verklaring, zoo meent het blad, duidt er op, dat eerder ht patrouillesysteem wordt uitgebreid dan dat werkelijke konvooibe scherming geboden wordt. Roosevelt pro beert thans tijd te winnen. Brandweer moest 68 maal voor niets uitrukken in April. In de maand April 1941 kwamen in de hoofdstad 73 baldadige alarmeeringen voor. De politie hield twee personen aan ter zake van het uit baldadigheid in werking stel len van brandmelders c.g. vernieling van ruitjes Proces-verbaal werd niet opgemaakt. In 68 gevallen rukten op baldadige alarmee ringen voertuigen uit, gelukkig zonder dat tegelijkertijd voor brand in hetzelfde gebied wérd gealarmeerd. Buitenlandsche Joden wegen aanleggen. moeien Te Parijs is een instituut voor de bestu deering der Joodsche vraagstukken geopend. Van een aanzienlijk getal vroegere Oosten rijkers, Polen en Tsjechoslowaken te Parijs is komen vast te staan, dat zij op grond van de Jodéhwetfeh van October 19-40 Joden zijn. De mannen zijn in vijf treinen naar de omr geving van Orleans gebracht, waar zij te werkgesteld zijn bij openbare werken, als wegenaanleg en reparatie. INVOER VAN ZWITSERSCHE KRANTEN IN FRANKRIJK VERBODEN. Het Zwitsersche Telegraafagentschap meldt uit Vichy, dat den Zwitserschen instanties officieel mededeeling is gedaan van het ver bod van invoer van Zwitsersche dagbladen in Frankrijk. Van bevoegde Zwitsersche zijde verluidt in dit verband, dat deze maatregel der Fransche regeering waarschijnlijk zijn oorsprong vindt in de nieuwe Fransche pers bepalingen. DE AMERIKAANSCHE STAATSBURGERS IN HET NABIJE OOSTEN. De Amerikaansche staatsburgers in Tur kije, Irak, Syrië, Palestina en Egypte, hebben van de desbetreffende consulaten een me dedeeling ontvangen, dat in Suez vier Ame-, rikaansche schepen in gereedheid worden gehouden om hen naar Amerika terug te brengen en dat zij zich naar Suez moeten be geven om aan boord te gaan. Na het bezoek van Darlan aan Hitier groot beslissingen ge vallen? i,Wanneer men rustig over de po litieke situatie nadenkt", zoo he it hedenmiddag een gezaghebbende persoonlijkheid tegenover den S. P. T.-correspondent te Berlijn ver klaard, „ziet men vele mogelijkhe den." De economische onderhandelingen met Rusland zijn afgesloten. Uit een verklaring van bevoegde zijde blijkt, dat het doel van deze onderhandelingen is geweest om het vroegere economische verdrag met Rus land op de oude basis in practijk te bren gen. Verdere berichten uit Rusland over de besprekingen tusschen de rijksregeering en het Kremlin zijn vrij vaag, en hier kan in de naaste toekomst moeilijk van groote be slissingen gesproken worden. Sinds zijn terugkeer in Turkije heeft de Duitsche ambassadeur von Papen een le vendige activiteit aan den dag gelegd. Ver meldenswaard is in dit verband een arti kel in het blad „Ulu,s", waarin nogmaals- wordt verklaard dat de Turksche regeering er niet aan denkt van haar neutrale hou ding af te wijken. Dat in de Wilhelmstras- se gistermiddag de aandacht op dit artikel is gevestigd, schijnt er op te duiden, dat momenteel van Engelsche zijde sterke druk op Turkije wordt geoefend. De indruk in de Wilhelmstrasse was gistermiddag overi gens, dat in de laatste dagen geen belang rijke veranderingen in den toestand te Turkije zijn ingetreden. Meer dan andere landen staat echter Frankrijk in het middelpunt der belang stelling. Het feit, dat Hitier admiraal Darlan heeft ontvangen, wijst er op, dat waarschijnlijk reeds groote beslissingen zijn gevallen. Dit vermoeden wordt overigens ook door de Fransche pers uitgesproken. Nog steeds de verklaring van Pepper. In de Fransche pers wordt nog steeds een pennestrijd gevoerd met de verklarin gen van den Amerikaansclien senator Pep per. Pierre Vitoux schrijft in de Petit Pari- sien, dat het Witte Huis zoowel de Monroe- leer als ook d:e doctrine van goede nabuur schap, die Roosevelt zelf verheerlijkt heeft, ontrouw geworden is. Het in de praktijk in toepassing bren gen van deze beide leerstellingen eischt dat de Verecnigde Staten zich onthouden van iedere inmenging in aangelegenheden op andere continenten en dat zij zelfs ver plichtingen respecteeren. waarvan zij ver wachten, dat andere deze ook nakomen. De Amerikaansche openbare meening is thans ingelicht. Ieder ingrijpen van de Ver ecnigde Staten moet er toe leiden. Frank rijk en Duitschland aaneen te smeden bij het afslaan van den aanval. Fransche ministerraad bijeen. Officieel wordt medegedeeld: De ministerraad is gisterochtend om 11.00 uur bijeengekomen onder voorzitterschap van maarschalk Pétain. De ministerraad heeft oen verklaring aan gehoord van ad miraal Darlan, welke eenstemmig accoord werd bevonden. Het resultaat van deze be raadslagingen zal binnenkort blijken. Op het gral van den bekenden toonkunstenaar, componist en dirigent Cornelts Galesloot te CTtrechtiTil "t heid van zeer vele belangstellenden een gedenkteeken onthuld. De hear Van Baaren voorzitter e9e"w°°''dl9- gedenkteekencomité, tijdens zijn rede (P^Hdla^d) Geringe affaire. Loome Iocal9 markt. Iets lagere koersen. Nederlandsche beleggingen kal© OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V K Nederland 1941 I 4 1940 I 4 1940 II 4 bel. fac. 1938 3.31/2 Nederland Nederland Idem met Nederland Oost Indië Oost Indië 1937 3 1937 A 3 V K. L.fc. 98-98 1/16 07% .08 l/ig 99% 99 9/16 07% 97 ll/ig 09% 99% 89 7/16-89 1/16 89-89% 90% 90% 8 88 3/16 88 5/16 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 90 90 's Grav. '37 I 3% 94% 94% N. Holl. '38 3 85% N.-Holl. '38 II (3%) 3 88% R'dam '37 I III 3% 87% Z.-Holland 1937 3 90% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 95% 95% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 190 190 Ned. Ind. Handelsb. A 128% 133 Ned. Handel Mij. c.v. A 139 139 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.KU. 128%-126%' 128-129% Calvé Delft c.v. A 75% 75% Centr. Suiker Mij. 188 190 Fokker g. A 176 178 Lever Bros en Unilever cv.A120%-119 120%-ng Ned. Ford 295 295 Philips G Bv.A. 2173%-222 221-217 Philips pref. A. 150 152 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. 215 214% 237%-242% .245-240 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 116%-118% 117-117% Java China-Japanlijn A. 145%-146 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 158-159 159-156%' Kon. Paketvaart A. 242% 242% Ned. Scheepv Unie A. 170-178 177-175% Rott. Lloyd A. 140 140% Stoomv. M. Nederland A. 141% 141% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N.I.S.U. Ver. Vorstenl. Cult 427-431 428-430 260 260 260 260 123 122%-120%' TABAKSONDERNEMINGEN. DeH Batavia Mij. 197%-200 200% Deli Mij. cv. A. Senembah 257%-264 263 215 216 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 270-273 270%-271l Bandar Rubber Mij. A. 220 219% Deli Batavia Mij. A. 208 208 Koersen van stortingen op 15 Mëi 1941: Belga's 30.1432; Zwitsersche Francs 43.56} Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deenschë Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. P08TGIRO-NO'8 VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Na 5653, Al* bank der Winterhulp Neder- der land 1§ aangewezen de Kasver- eenlging N.V„ Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk tn veler levenII ITALIë EN ROEMENIë. Italië stelt Joegoslavische eii Grieksche krijgsgevangenen in vrijheid. Naar de Roemeensche bladen melden, hen 1 Mian.S 00k de Baliaansche regeering c-hfi aIle JoeR°slavische en Griek- 1 u,J£*ge vangenen van noemeensche af- amming in vrijheid gesteld zullen worden. nf,„- S!'.le 'e8ei'autoriteiton had-den reeds ig' 11 lijd geleden een soortgelijke over- «int m(1' ''e ^0emeenschc regnering ge' oten. De Roemeensche pers begroet thans <!PZC tfcste van vriendschap der Itali- aansche regecring.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2