Ingezonden tftacUriieuujLó Gemeentefonds en Werkloosheid- subsidiefonds? Overheveling van belastinggelden Av-and Adv-eAlentiAlxtiden QjTJca&teti £cutgA de öUaat Razzia ÏÏleiAeqeri Hieuwt uit Xbtk Ponderdag 15 Mei 1941 Tweede Blad Interessante cijfers over Den Helder en omgeving Kaartverkoop „Koperen Knoopen Band" Verbod tot fotografeeren Ds. v» eb Poel beroepen De „Koperen Knoopen Band" in Alkmaar Reddingwezen in oorlogstijd Avond Vierdaagsche Slaapplaats voor stadgenooten zijn geen Sportliefhebbers attentie Visscherfi Wat krijgt den Helder uit: Tegelijk met de afschaffing van de gemeen telijke opcenten op de fondsbelasting en 'de invoering van de loonbelasting per 1 Januari j.1. is besloten tot het doen van uitkeeringen uit laatstgenoemde heffing aan de onderschei dene gemeenten. Aan dit systeem ligt de gezonde gedachte ten grondslag, dat alle Nederlanders, onver schillig in welke gemeente zij uit noodzaak of uit eigen verkiezing woonaentig zijn, naar draagkracht moeten bijdragen, en dat uit dit door de geheele landsbevolking gemeenschap pelijk bijeen gebracht bedrag alle gemeente lijk samenlevingen hun deel krijgen naar ver houding en naar elks bijzondere omstandighe den en behoeften. Hoe deze uitkeeringen berekend zullen wor den, zal in den loop van dit jaar worden be paald. Voor 1941 is bereids een voorloopige regeling van kracht geworden. Bij de defini tieve "egeling zal er rekening mede gehouden worden, dat behalve de fondsbelasting ook. de personeele belasting zal worden afgeschaft. Volkomen nieuw is het principe, dat aan deze toekomstige regeling van de rijksuit- keeringen aan de gemeenten ten grondslag ligt, intusschen niet. Ook in voorgaande jaren werden zij het ook op onvolko- mener wijze en naar veler oordeel in on voldoende mate belastinggelden uit „rijkere" gemeenten naar „armere" over geheveld. Dit geschiedde via het gemeentefonds en het werkloosheids-subsidiefonds. In het eerste werden de fondsbelasting en 50 opcenten op de vermogensbelasting gestort, in het laat ste gedeelten van de grond- en de personeele belastingen alsmede opcenten op gemeente fonds-, termogens- en inkomstenbelastingen; uit beide fondsen werden naar bepaalde maat staven uitkeeringen aan de gemeenten gedaan. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft nu zoo juist bijzonderheden gepubli ceerd over de laatst afgesloten boekjaren van beide fondsen, die het mogelijk maken om na te gaan hoeveel in elke gemeente door de gezamenlijke belastingbetalers door middel van alle bovengenoemde hef fingen en opcenten werd bijgedragen aan beide genoemde fondsen, en indirect dus ook aan de huishouding /an andere gemeenten alsook hoeveel elke gemeen te uit de gemeenschappelijke belastingen kreeg uitgekeerd. Voor Den Helder en de nabijliggende ge meenten laten wij deze gegevens hieronder volgen. Gemeentffonds Stortingen Uitkeeringen van de ingezetenen aan de gemeente DEN HELDER 281.584 601.077 Texel 48.490 ff 53.217 Wieringen 30.960 ff 42.825 Wieringerwaard n 10.156 ft 14.764 Callantsoog ff 4.419 ff 14.480 Anna Paulowna ff 32.047 ff 73.862 Blijkens deze berekeningen ontvingen via het gemeentefonds zoowel Den Helder als alle nabijliggende gemeenten beduidend méér dan door hun respect, ingezetenen was bijge dragen. Vooral voor den Helder was dit voor- deelige verschil belangrijk, maar ook voor de overige genoemde gemeenten werden door de werking van het gemeentefonds de lasten ver licht. Hoe de cijfers er voor het werkloosheids- subsidiefonds uitzien blijkt uit het volgende staatje. Wij bepalen ons hierbij tot de uit keeringen, die uit de belastingheffingen ge daan konden worden en laten dus'buiten be schouwing wat uit de algemeene landsmid- delen werd bijgepast. Werkloosheid-subsidiefonds Stortingen Uitkeeringen van de ingezetenen aan de gemeente DEN HELDER Texel Wieringen Wieringerwaard Callantsoog Anna Paulowna 191.833 166.200 36.761 22.422 8.536 4.004 21.290 18.763 78.391 230 403 25.427 Aan dit fonds heeft Den Helder der halve méér gelden doen toevloeien dan het in den vorm van een gemeentelijke uitkeering terug kreeg. Ook Texel, Wie- ringerwaard en Callantsoog verkeeren in deze positie. Anders staat het met Wie- ringen en Anna Paulowna, voor welke beide gemeente ook het werkloosheid- subsidiefonds een middel tot verlichting van de gemeentelijke lasten bleefc te zijn. Overigens valt in bovenstaande cijfers ook nog op, dat de uitkeeringen aan Wieringerwaard en Callantsoog zoo ge ring waren, dat zij voor de gemeente huishouding practisch zonder beteekenis zijn geweest. Gaan wij voorts na wat het eindresul taat van beide fondsen tezamen geweest is voor de gemeenten van onze streek, dan blijken naar Den Helder, Wieringen, Callantsoog en Anna Paulowna belasting bedragen te zijn overgeheveld uit gemeen ten, die er financieel gunstiger voorston den, terwijl omgekeerd uit Texel en Wierigerwaard belastinggelden naar „armere" gemeenten afvloeiden. Berekenen wij, teneinde een vergelijking mogelijk te maken, dit eindresultaat van beide fondsen per hoofd der bevolking, dan blijkt van elders te zijn toegevoerd, per inwoner aan: Callantsoog Anna Paulowna DEN HELDER Wieringen 6.20 7.60 7.90 10.60 Omgekeerd werd ten behoeve van andere Nederlandsche gemeente opgebracht, even eens per inwoner in; Texel Wieringerwaard 1- 3- Haalt heden Uw kaarten, indien ge niet teleurgesteld wilt worden. Wat wij verondersteld hebben is be waarheid: er blijkt in Den Helder zeer groote belangstelling te bestaan voor het concert van de „Koperen Knoopen Band" iets wat geen verwondering behoeft te baren als men weet in welk een popu lariteit de leden van de voormalige Marinekapel zich mochten Verheugen. Niet zoqdra wezen de wijzers van de klok gistermorgen op ons Bureau 11 uur aan, of dromsgewijze verscheen men voor het koopen van kaarten. Het ging, vooral het eerste uur, aan den loopenden band. Wie er prijs op stelt de uitvoering Zon dagmiddag te bezoeken, doet er verstan dig aan zich onverwijld van plaatskaar- ten te voorzien. Het is niet uitgesloten, dat deze namelijk binnen den kortst mogelijken tijd uitverkocht zijn. En dat zou beteekenen, dat men zich de gelegenheid, kennis te nemen van deze veelbesproken band, liet ontnemen. Nogmaals dus: voorziet U vandaag van de kaarten! Onder verwijzing naar een officieele mede- deeling van den Commissaris van Politie in ons nummer van gisteren, vestigen wij er nog eens de aandacht op, dat het fotografeeren en het medevoeren van fototoestellen binnen het Beveiliginsgebied, waartoe ook onze ge meente behoort, ten strengste is verboden. Tegen het maken van foto's binnenshuis en in achter woningen gelegen tuinen, bestaat evenwel geen bezwaar. Beroepen te Zierikzee ds. F. W. J. van de Poel, Nederl. Herv. predikant alhier. Zondagavond treedt het orchest op in het „Gulden Vlies". Het blijkt, zooals men elders op deze pagina leest, dat er bijzonder groote belangstelling bestaat voor het optreden van de „Koperen Knoopen Band" in Den Helder. Vergissen wij ons niet, dan is hetzelfde het geval In Alk maar, alwaar de band van Van Broekhoven eveneens een concert zal geven. Is men Zondagmiddag aanwezig in het Casino, met den trein van kwart voor 6 vertrekt het gezelschap uit Den Helder, teneinde dienzelfden avond, om kwart voor 8 in de schouwburg, het „Gulden Vlies" te Alkmaar op te treden. Vanzelfsprekend zullen tal van geëvacu eerde Nieuwediepers, die tijdelijk in Alk maar, Heiloo, Castricum en anderè om liggende plaatsen verblijven, en niet in Den Helder in de gelegenheid zijn om de ex-marinemannen te beluisteren ervan profiteeren om Zondagavond naar het „Gulden Vlies", te gaan De prijzen der plaatsen bedragen 1 en 0.75. De kaartverkoop en tevens plaatsbespreking geschiedt van morgen (Vrijdag) af iederen dag van 111 uur aan het loket van het „Gulden Vlies". Een verdere opwekking aan alle Helder- schen in Alkmaar en omgeving l\jkt ons overbodig. Uit het jaarverslag van de Zuid- Hollandsche maatschappij tot red ding van schipbreukelingen. Het verslag over 1940 van de Zuid-Holland- sche maatschappij tot redding van schipbreu kelingen, gevestigd te Rotterdam, opent met een in memoriam, gewijd aan den op 4 Aug. 1940 overleden president-thesaurier A. A. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Ook aan het vertrek naar elders van den secretaris, den heer C. D. Julius, worden eenige woorden gewijd. De maatschappij moest na 14 Mei een groot aantal bijzondere maatregelen nemen, ten einde de booten der maatschappij de gewensch te paratheid te verschaffen. In verband met de militaire activiteit van vaar- en vliegtuigen op en boven de Noordzee deed zich al zeer spoedig de noodzaak gevoelen de booten snel ler te kunnen doen uitvaren. Daartoe heeft de maatschappij op de meeste harer stations regelingen getroffen en door uitbreiding van haar vaste personeel harerzijds alles gedaan voor een goeden gang van zaken. Sedert Oct. zijn de booten der maatschappij premievrij bij den Staat der Nederlanden tegen molest ver zekerd, hetgeen een welkome besparing op de onkostenrekening beteekent. Er wordt verder op gewezen, dat de maat schappij niettegenstaande de groote gevaren in het afgeloopen jaar steeds haar werk heeft kunnen verrichten. Dat het tot heden in de 116 jaren geschiedenis der maatschappij niet is voorgekomen, dat een boot wegens onvol doende bemanning moest thuis blijven, kan alleen ten gunste van de kustbewoners worden uitgelegd. Indien dit thans met zoo oneindig grootere risico's nog het geval is, pleit dit te meer voor den opofferden en menschlievenden geest der bemanningen van de reddingbooten. Het aantal malen, dat in 1940 de boo ten der maatschappij zijn uitgevaren om hulp te bieden aan in nood verkeerende vaar- of vliegtuigen was aanzienlijk groo- ter, dan in de laatste jaren het geval is geweest. Ruim zeventig malen is in de af geloopen twaalf maanden een reis ge maakt; hetzij om metterdaad hulp te ver- leenen, hetzij om te zoeken naar over levenden van andere vaartuigen. De boo- Een zachte schem'ring dekt de velden; de zon, die reeds ter kimme onderging vervult het West nog met haar glanzen, naar laatste glanzen: 't gloeiend avondrood dat allengs wegkrimpt, zacht vervloeiend van goud in geel, van ge<u in neev'lig grauw en dan weer overgaand in donk'rer tinten: het donker van den naderenden nacht. De acht! hoe dekt z'als met een wade de aarde, van den zwaren dag zoo moe; zoo strijdens moe en van verblijden, van wein'ge vreugd en meerd're smart zoo moe... Thans slaapt zij in, tot weer het gloren des dageraads haar wekt ten nieuwen dag. Dan volgt na zwarten nacht een heerlijk gouden morgen en overwint het Licht de duisternis!... ten hebben 95 schipbreukelingen veilig aan wal gebracht, allen na 15 Mei, dus in ruim zeven maanden. Slechts één jaar komt in de geschiedenis der maatschappij voor met een veel grooter aantal gered den, n.1. 1903, toen 128 menschenlevens werden behouden, terwijl 1923 met 97 ge reden ongeveer op één lijn staat met 1940. De inkomsten der maatschappij ondervinden uiteraard den invloed van de huidige tijdsom standigheden. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar sluit met een na- deelig saldo van 20.331.42. De P.P.C. van den N.H.W.B. schrijft ons: De Schermermolentocht van j.1. Zondag mocht een groot succes genoemd worden; niet alleen voor de organiseerende instantie, maar ook voor den N.H.W.B. Immers, aan het wandelfestijn namen niet minder dan 1150 wandelaars deel uit geheel Noord Holland; ja zelfs ook uit de andere provincie's van ons land. Deze tocht zal dan ook nog lang in de herinnering blijven voortleven van allen, die aan deze goed georganiseerde excursie deel genomen hebben. Reeds nu vragen wij de aandacht voor den Avond Vierdaagsche,die op 18, 19, 20 en 21 Juni zal worden gehouden door geheel Neder land, voor de Provincie Noord Holland in de plaatsen Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Enkhuizen en Anna Paulowna. De laatste plaats is aangewezen, gezien de vele evacué's, welken rondom den polder zijn gehuisvest. Zeer gaarne wilde men deze tochten in Den Helder zelf organiseeren, maar aangezien men het voorzichtiger achtte vanwege de omstan digheden, werd de polder uitverkoren als startplaats voor de Avond Vierdaagsche. Ge zien de voorbereidingen, welke aan een derge lijke organisatie voorafgaan, is 't wenschelijk vroegtijdig in te schrijven. Vanaf heden kan men zich opgeven. VOETBAL BEDRIJFSCOMPETITIE. Vrijdagavond" 7 u, P.T.T.Water en Licht- bedrijven. Opstelling P.T.T. Marsman v. Kalken Kind Koridon A. P. de Wit Veen A. de Wit Manuel Twuijver Groot de Schipper Breezand: J. G. Huig, Zandvaart 133. Eenige goede slaapplaatsen. Ledikanten en beddengoed meenemen. U krijgt het geld met rente op rente terug Ze stonden, met z'n tweeën, op het Konings plein. Een agent, wat men noemt op middelbaren leeftijd, en een agent, op wiens bovenlip het eerste mannelijke dons nauwelijks was ver schenen. Het was een dag, waarop de treiterend- langdurig aanhoudende Noordenwind eindelijk eens ietwat was gaan krimpen. Een dag met veel zon op het plein en heel veel menschen, die er op uitgetrokken waren. Er zijn vele en velerlei redenen om er op uit te trekken. Daar is de jeugd, die naar en van school gaat en komt. Daar zijn de mannen, die van hun werk komen of er heen gaan. Anderen, die een boodschap moeten doen en pogen er gens wat aardappelen op den kop te tikken. Weer anderen, die bij een goeden kennis leuren om een likje vet of om wat thee. En nog anderen, die heelemaal niets doen en alleen magr wat ronddarren en kijken naar de anderen, die wel wat doen. En dan zijn er de dames. De jongedames, die er in het voorjaar altijd zoo aardig uitzien. Met vlotte jassen en coquette hoofddeksels. Kwieke meiskes, waar naar menig „aankomend" jonkman zoo in het voorbijgaan een vriendelijke blik werpt en daarna nog eens omkijkt. Gok al: vanwege de lente (ondanks den Noorden-wind). Zoo ebde daar het publiek over het Ko ningsplein. Er stonden twee agenten op dat Plein. De een reeds sedert vele jaren in den hu welijken staat, de ander heel jong. Het was jammer, dat die twee agenten daar stonden, aangezien zij daar aanwezig waren om de Wet te vertegenwoordigen in haar strengsten vorm. Er was namelijk con- tróle. Zoo op het eerste gezicht zou men kunnen denken, dat ze er stonden om naar de grijze trottoirtegels te kijken en naar -de mooie blauwe lucht. Of alleen maar naar de aardige meisjes die voorbijkwamen en naar de luxe kinderwagens-met-inhoud. Dat was echter slechts schijn. In werkelijkheid waren zij er „van-hooger- hand" heengezonden, teneinde controle uit te oefenen op alle overtredingen, waaraan pas- seerende lieden zich schuldig kunnen maken. Er waren voorbijgangers die hun stam kaart niet bij zich hadden en deswegen ,,op- geteekend" werden. Er waren fietsers, die de hand niet uitstaken als ze van richting veran derden, anderen die geen bel op de fiets had den en nog weer anderen, die niet wisten (althans dat beweerden) dat iedere fiets van een rem voorzien moet zijn. Tenslotte waren er personen, die het Ko ningsplein beschouwden als racebaan en eveneens tot plotselingen stilstand gedwongen werden. Als twee spinnen in hun web, stonden daar de twee agenten. En ze hielden aan: oude en jonge mannen. Oude en jonge vrouwen. Allen zonder eenig aanzien des persoons. Daar was het oude moedertje, dat naar haar stamkaart gevraagd werd en dat het ding w e 1 bij zich had, maar niet precies wist waar ze het zoo gauw gestopt had. Eerst de beugeltasch en de portemonnaie. Toen weer de beugeltasch en tenslotte de zak onder de rok. Daar kwam-ie vandaan, maar niet voor dat het moedertje zich een vuurrood hoofd gezocht had en diverse onvriendelijke opmer kingen gedebiteerd over Het Gezag, dat zoo lastig was... Daar waren de jongens, die hevig in over treding waren en lijdelijk „de bon" oijdergin- gen. Die met veel bravour om zich heen zagen, als het ware om te demonstreeren. dat het ze „koud" liet, dat ze de sigaar waren. En die met een onverschilligen sprong weer op hun fiets wipten en verder reden. Daar waren de jongedames, die ook iets op hun geweten hadden, als echte vrouwen, een poging ondernamen de agenten in verleiding te brengen middels vriendelijke lachjes en be droefde gezichten. Een agent is tenslotte ook maar een mensch en het had verwondering behoeven te baren als ze zoo eens een enkele maal bezwe ken waren voor deze jongedames, die heel hun verleidings-arsenaal in het veld brachten teneinde de boete te ontgaan. Maar noch de oude, noch de jonge agent, scheen dien middag over een hart te beschik ken. Koud en nuchter noteerden ze de namen en of het nu onverschillige kwajongens waren dan wel lieftallige lente-feeën, het liet hen xoud. Heel den middag duurde dit. Op den hoek van de Koningstraat en van de Prins Hendriklaan en bij de Loodsgracht ston den wat belangstellenden te kijken. Men vond het interessant te zien hoe de medeburgers hun pekelzonden ingepeperd kregen en maak ten op- en aanmerkingen over het beleid van de beide agenten. Merkwaardig in hooge mate was het hoe veel overtredingen er zoo op één middag op één plein gemaakt worden. Merkwaardig hoe weinig men blijkt af te weten van goed verkeer en van verplichtingen die men geacht wordt te weten. Vele "bekeuringen werden dien middag uit gedeeld. Dat vonden de bekeurden noch de bekeurenden prettig. Integendeel, beide partijen schenen het zelfs vervelend te vinden. Want ook do agent is iemand, die men niet zoozeer als Groot- Inquisiteur moet zien, maar als beschermer van de wet. Vandaar hun moed waarschijnlijk, om dien middag zooveel humeuren te bederven met geldboete's, waarvan de kantonrechter straks de grootte zal bepalen. Maar dat is weer een ander hoofdstuk...... Eindelijk, reeds laat in den middag, vielen er een paar spatten, groote, dikke droppen, die op straat uiteenspatten in vele kleine druppeltjes. Dat was het begin. De groote druppels werden gevolgd door kleinere, en ge staag aan begon het te motregenen, met druppels, fijn als speldeprikken, die ijzig koud waren en overal doorheen drongen. De straat begon te glimmen, de regen werd door den wind als een mistig gordijn neer- gezwiept; vlaag op vlaag ruischte neer op de boomen, die het vocht gretig dronken, en op de bloemen, die hun kelkbladeren gesloten hadden en op die manier een beker maakten. Het water kringelde neer in de slooten en grachten, in heel fijne droppeltjes; de pas omgespitte grond ging er nog donkerder zwart uitzien, en het stof regende van de ruiten van de onbewoonde huizen. Maar de regen drong ook in de huizen bin nen. Er waren beschadigde perceelen, heel ge brekkig dicht getimmerd met een paar plan ken, die de openingen niet afsloten, en door die openingen joeg de regen naar binnen, maakte den vloer vochtig en deed het behang scheuren. De lantaarns langs den weg ver- toonen aan een kant nog een heele strook, die droog en licht is gebleven, voor de rest zijn zij nat en donker geregend. Dames loopen in krakende cellofaan regen capes, die frisch zijn getint. Heeren loopen met regenjassen, die glimmen van natheid. Als er een windvlaag door de boomen gaat, vallen stralen water naar beneden. Auto banden zingen over het zuigende asfalt. Fiet sers hebben het te kwaad met den wind, die hun jassen opwaait en den regen tegen hun brillen slaat, waar zij dan tevergeefs overheen trachten te kijken. Langzaam, heel langzaam begint het min der te regenen, de bewolking breekt, wolken worden nu door den wind voortgejaagd. Dan is het droog. De straten beginnen op te dro gen, de trottoirs vertoonen alweer witte plek ken. Aan den oostelijken horizon ziet men nog het diepe grijs van de bui, die afzakt. Alles is verfrischt, het groen en de bloemen. Alleen bij de niet afgebouwde schuilkelders is het modderig, het natte zand en de natte aarde kleeft op den grond en de voorbij rijdende wagens verbreiden het over heel de straat, als het regent, regent het overal. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie,' Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.). Ondergeteekende verzoeke beleefd Uwe medewerking tot het plaatsen van onder staand ingezonden stukje. Bij voorbaat mijn harteiijken dank, Hoogachtend, H. J. A. Lücker, Voorz. Werkcomité H.L.O. Met belangstelling mocht ondergeteekende kennis nemen van de oprichting eener Soprt- commissie, ten doel stellende de voetbalsport ter plaatse te bevorderen. De algemeene naam „Sportcommissie" is echter niet geheel juist. In onze plaats ligt op het moment voor de sport een geheel arbeidsveld braak. Dank zij het enthousiasme der H.B.S. en Lyceum leerlingen is een nieuwe tak van sport, n.1. Hockey in onze plaats bekend geworden. De Wandelsport behoeft hier niet nader genoemd te worden, het werken der drie Heldersche vereénigingen is genoegzaam bekend, steeds waren zij op het appél om de kleuren onzer stad, ook in dezen tijd, hoog te houden. Wat doen we voor het Korfballen? Deze mooie sport, geschikt om beoefend te worden door dames en heeren, moet zeer zeker niet aan onze aandacht verloren gaan. Terrein en materiaal is aanwezig, dit is dus geen reden om niet te beginnen. Athletiek, de vereeniging de H.A.V. wil beginnen met het houden van trainingsavonden, mits zij maar even verzekerd is van deelname. De H.L.O., 't werkcomité van den Landelijken Bond van de Harmonische Lichaams Ontwikkeling heeft besloten de trainingsavonden aan te vangen op het terrein aan de Kemphaan straat, in de eerste week van Juni. Ziedaar wat leeft in de sportwereld in onze Gemeente. Is het nu niet mogelijk een Sportcommissie samen te stellen uit de vertegenwoordigers van alle genoemde takken van sport? Laten we gezamenlijk de handen ineen slaan, om te behouden wat er momenteel is, maar ook, en dit is het voornaamste, op te bouwen wat tijdelijk verdween, zoodat, wanneer de toe komst ons binnenkort de mogelijkheid biedt aan den slag te kunnen gaan, een gezond sportleven zal herleven gelijk voorheen in Den Helder. Mocht men met bovenstaande instem men, stuur dan een kort briefje aan het adres Sperwerstraat 25, en men zal probeeren ge zamenlijk iets te bereiken. H. J. A. Lücker, Voorzitter Werkcomité H.L.O. LAGERE PRIJS. De prijzen van de possen, welke voorheen zelfs van 4.98 per mand werden verkocht, liepen terug tot 90 cent per mand. Dit is de prijs voor 50 kg, zoodat gemiddeld nog geen 2 cent per kg werd gemaakt. Urk, 13 Mei. Door 80 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag, alhier, aange voerd: 2504 kg aal en paling, van 19216 kg per vaartuig, prijs 62 ct.1.54 ;70 kg spie ring 0.540.56 per kg; 93 manden possen 1.05 en 119 manden nest, 33 ct per mand. SLACHTOFFER OVERLEDEN. De arbeider H. Bakker, die bij het hersfbl van de kade te Urk zeer ernstig werd ver wond, is aan de gevolgen van deze verwon ding overleden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5