URK's VUURTOREN Mannen in het wit STAAT NOG OP ZIJN POST OMZETBELASTING EN PRIJZEN Historische vondsten te Rhenen VcMal Programma voor Zondag Nieuwe kampioenen! Opgravingen te Uitgeest Drie operaties in anderhalf uur Kampioenschap van Nederland. Be QuickPSV; HeraclesV3V. Om een plaats hl de Oost. eerste klasse. PECRigtersbleek; VitesseGo Ahead. Ie klasse. BW—Willem n. 2e klasse A. Alk. BoysOSV; WZAlcm. Victrix. 2e klasse B. De SpartaanHVC; HilversumVolêndam; HFCWatergraafsmeer; EDOVelox; RCH Hercules. Se klasse A. PurmersteijnSt. George; QSC—GVO; Zaandijk—Always Forward; ZWKW. Se klasse B. BloemendaalSantpoortKinheimZand- voort; Onze GezellenDEM; De Zeemeeuwen TIJBB; BerverwijkRipperda. 4e klasse A. DTSWatervogels; SchagenWieringer- waard. Natuurschoon in gevaar. Tengevolge van de uitbreiding van het dorpje Steirt aan de kolenhaven van het Julianakanaal dreigen de overblijfselen van de oude wallen, welke om hun natuurschoon zeer bekend zijn, in het gedrang te komen (Het Zuiden) Naast ZFC werden den afgloopen Zondag nog kampioen RBC uit Roozendaal en GRC uit Groningen. Het wachten is nu nog op 4 tweede klasse kampioenen, n.1. EDO (of HVC)Overmaas (of UVS) en waarschijnlijk Miranda en Standaard in het Zuiden. Als bijzonderheden vermelden wij nog dat PSV 1, 2, 3 en 4 allen kampioen werden; zoo'n zelfde prestatie verrichtten de 4 Gooi- eltfallen, doch dan te beginnen met het tweede elfal. In de Westeluijke reserve-klasse zag het derde elftal van een 2e klasse, n.1. Neptunus, kans kampioen te worden van de res. 2e klasse en speelt nu direct met HBS 2 en dergelijke om een plaats in de le klasse. Het Jan van Galenparkbad in Amsterdam West zal Zaterdag a.s. officieel geopend worden. De badmeester controleert met een bedenkelijk gezicht de temperatuur van het water (Pax-Holland) Een trouwe wachter. Het weer is goed als we Enkhuizen ver laten om met het stoomschip „Insula" een tochtje te maken naar Urk. Een echte voor jaarsdag, waar de boeren zoo naar verlan gen. Maar ook de visschers, hoor ik. Een warme zon beteekent: spoedig paling. En die is welkom. Op het IJsselmeer liggen al schepen aan de kuil. Een machtig gezicht, die plotlet ters, die met volle zeilen over het water scheren. Dat is een stuk leven. Want de Urkers hebben van de nood een deugd ge maakt. En nu er bijna geen olie meer te krijgen is. hebben ze de klok weer honderd jaar terug gezet en hebben ze de volle zei len weer geheschen. Behalve het achterzeil en de fok, staan de kluiver en de bezaan ook aan de mast. En de stoere kerels met hun ruige koppen, ze bedienen de zeilen zooals voorheen de motor. Een terp. Urk ligt op zijn ellebogen in de zee. Zoo heeft iemand gezegd. En zoo kan men het zien. Of een terp in de zee. Want dat is het ook. Een toevluchtsoord in nachten als de zee zoo onbarmhartig kan zijn. Ja, dan is het een terp voor veel zeelui. Een redding. Op de haven van Urk wacht men de komst van de boot af. Het is een belangrijk oogenblik. een hoogtijd voor de bevolking als de boot aan den wal wordt gemeerd. De vuurtoren. Loosman. de vroegere vuurtorenwachter, is met pensioen, zoo hoor ik. En een nieu we functionnaris heeft zijn plaats ingeno men. Ik heb altijd gedacht, dat het niet mo gelijk was. dat Loosman de vuurtoren zou verlaten. Hij lééfde voor zijn werk. Het was voor hem een ambt geworden In normale tijden, als de verduisterings- voorschriften niet gelden, zendt de Urker vuurtoren een machtig licht uit. Hij is de groote vriend van den zeeman. En in don kere stormnachten, wijst hij den weg waar langs de schipper gaan moet. en de haven waar het veilig is. Hoe vee! menschenlevens zullen al niet gered zijn door het trouwe licht! Hoe vaak zal een zwalker, die. over vallen door noodweer, de koers was kwijt geraakt, niet gezocht hebben om zijp licht, dat redding beteekent. En iederen nacht (in normalen tijd) zendt het machtige onfiek met z'n kristallen len zen om de vijf seconden een lichtstraal met een intensiteit van 41.000 kaarsen over de zee. En lange jaren is dat zoo ge weest. Het was den eersten September 1(517 dat op Urk de eerste verlichting ontstoken werd. Het was een kolenvuur, dat de „vuurstokers" verzorgden. Want langs den Westkant van Urk was een druk scheep vaartverkeer. Amsterdam zond schenen naar alle oorden der wereld En daar het N'oordhollandseh- en het Noordzeekanaal er nog niet waren liep de scheepvaartweg over het IJsselmeer Ten behoeve van die seheenvaart is het kolenvuur op de West punt van Urk ontstaan. Thans heeft de electriciteit ook op de vuurtoren z'n intrede gedaan. Een mach tige installatie! Bij een defect wordt ze ver vangen door probaangas en macht ook deze niet werken, dan is er nog een groote pe troleumlamp van 1800 kaarsen lichtsterkte. Het vernuft is ook hier wel ver gevorderd: alle storingen worden automatisch aan den vuurtorenwachter gemeld door een electri- sche schel. De mistsirene. Als de wereld klein is, dan is vooral de zee een plaats vol gevaar. En de zeeman moet de ooren en oogen goed open hebben. Al is 't kompas nóg zoo goed, al is de schipper nóg zoo'n beste stuurman, bij mist kan ieder pech oploopen. Maar de trouwe vuurtoren heeft ook hierover een remedie. En als de wolken laag over de aarde hangen, zingt de een tonige stem van de misthoorn over de groo te zee. Hij waarschuwt: Hier is land, hier zijn zandbanken, hier is gevaar! Maar hij zegt ook: hier is de veilige haven. En de zeeman is dankbaar. Hij kan zijn koers be palen. Beneden in de vuurtoren staan de Brons motoren. Ze zuigen per uur 20 M3. lucht op en persen die in twee groote ketels. Tien atenospheren druk staan op de hoorn en de uitwerking is kolossaal. Iederen avond om tien uur gaat de vuur torenwachter naar boven, en inspecteert de zee. Zijn scherpe blik tuurt naar alle kan ten. En de resultaten teekent hij aan. Maar somber staart hij naar de polder- werken. De twee groote dijkarmen strekken zich uit om een nieuwe toekomst aan te grijpen. Een toekomst, die onzeker is. Vooral de oudere generatie is het niet eens met al de veranderingen. Laat Urk „Urk" zeggen ze, en we zijn tevreden. Geef ons de zee. Het is voor hen, alsof een band, die de Urkers de vele jaren bijeen gehouden heeft, zal lostbarsten. Ze zien, dat Urk zijn oude zeden en gewoonten zal prijsgeven. Èn juist nu de veranderingen op til zijn, zien ze het mooie van het isolement dubbel schoon. En op de haven kijken ze met tegenzin naar de werken, die de nieuwe toekomst zulen maken. Ligt die toekomst nog ver verwij derd? De Noorrioostpolder groeit bij den dag. Het stoomgemaal bij Lemmer is reeds lang aan het pompen en dezer dagen is ook het stoomgemaal bij Vollenhove in werking gesteld. Dat bij Urk zal over eenigen tijd zijn werk ook kunnen beginnen. En dan... De zee zal wijken voor het land eny de visch voor de boerderijen. Maar nog staat de vuurtoren op zijn post! Nog scheert zijn wiekslag langs de kusten en brengt den eenzamen zwerver een groet van thuis. Gelijk bekend, werd in een persbericht van 9 Januari j.1. door den secretaris-gene raal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij bekend gemaakt dat de doorberekening van de nieuwe omzetbelas ting in de prijzen was toegestaan, behou dens voor eenig-e met name genoemde, ar tikelen. Bij deze doorberekening moest worden uit gegaan van de prijzen, zooals die vóór 1 Januari 1941, exclusief omzetbelasting, wa ren. Voorzoover bij de doorberekening af rondingen noodzakelijk waren, moesten zij naar beneden geschieden. Tegelijk werd in het persbericht medegedeeld, dat fabri kanten of handelaren, die thans minder omzetbelasting betalen dan voor 1 Januari, hun prijzen dienovereenkomstig moesten verlagen. Bij een onlangs afgekondigde beschikking is deze regeling wettelijk vastgelegd. De nieuwe regeling gaat in zooverre verder dan de krachtens het persbericht toege laten regeling, dat ook de op vervoerkosten te betalen omzetbelasting mag worden door berekend. De regeling is dus thans zoo, dat de omzetbelasting in haar geheel in de prij zen mag worden doorberekend', behoudens in de prijzen van aardappelen, brood, melk en peulvruchten. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze regeling slechts getroffen is, teneinde het normale handelsverkeer zoo min mogelijk te belem meren. Zij veronderstelt niet, die geen en kel bedrijf de omzetbelasting zelf kan dra gen. Bij de prijsbepaling in de toekomst zal dan ook van geval tot geval worden na gegaan in hoeverre de betrokkenen de omzetbelasting voor eigen rekening kunnen nemen. Tegeliik met de in het bovenstaande be doelde beschikking, welke geacht wordt van 1 Januari j.1. af in werking te zijn getreden, is een beschikking tot aanvulling van de prij,zenbeschikking invoergoederen no. 1 verschenen, welke een nadere bepa ling geeft van het begrip „inkoopsprijs", zooals dat in deze beschikking voorkomt. De bedoeling van deze begripsbepaling is slechts duidelijk tot uitdrukking te bren- gen. dat ook importeurs verplicht zivn hun verkoopsprijzen te verlagen met het bedrag, dat zij thans minder aan invoerhelasting moeten betalen dan voor 1 Januari het ge val was. Oude vestingwerken zullen in eere worden hersteld. Iets merkwaardigs, dat bij het opruimings» werk te Rhenen voor den dag is gekomen, betreft de oude vestingwerken van Rhenen. Rhenen heeft een steenen vestingstelsel ge had. - dat voorafging aan de vestingstelsels met bolwerken of bastions en gordijnen en rideaux. Men vindt in enkele oude steden in Nederland overblijfselen van steenen ves tingen en dat zijn dan veelal dikke muren met uitgespaarde bogen aan de binnenzijde. Op de oudste kaart van Amsterdam vindt men deze uilvoering afgebeeld. De vesting muren van Rhenen zijn echter geheel an ders dan de voornoemde. Daar zijn het twee muren van ongeveer een halve meter dikte achter elkaar met een tusschenruimte van ongeveer 3 a 4 meter, waar men dus oud tijds tusschen kon wandelen. Van deze mu ren zijn slechts hier en daar brokstukken over, maar ongetwijfeld zullen er tusschen de huizen en in den grond meer overblijf selen zijn van de vestingmuren en ook van de poorten, die er geweest moeten zijn. Op een ten stadhuize te Rhenen gehouden be spreking is besloten, een commissie in te stellen, die als eerste taak zal hebben een reconstructieteekening van de oude ves tingwerken te maken, om daaruit af te lei den, welke onderdeelen van dit vesting stelsel bewaard zullen blijven en welke her steld of aan het daglicht gebracht zullen worden. Hiermede is dus een begin gemaakt met de aesthetische verzorging van het stadje Rhenen, waarbij dus als het ware de oude vestingwerken in eere hersteld zullen wor den en ongetwijfeld de schoonheid van het stadje zal winnen. Prof. Sauerbruch opereert Chirurgen uit binnen- en buiten land zien vol spanning toe. Het blijft onvergetelijk, wanneer men drie zware operaties mag bij wonen, die door den bcroemdsten Duitschen chirurg Prof. Sauerbruch te Berlijn worden uitgevoerd. Een half uur van te voren heerscht in de operatiezaal reeds de kalm-zakelijke bedrijvigheid, die kenmerkend is voor de chirurgie. Opwinding is hier taboe. Op rijdende tafeltjes worden de in strumenten geordend, zoodat door wachten of zoeken nimmer vertra ging kan intreden. Glazen spuitjes worden klaargelegd. Uit een groote kast komen met talk gepoederde rubberhandschoenen te voorschijn. Behalve de assistent-artsen komen thans ook de bijzondere gasten in de zaal: gevestigde chirurgen, die een cursus volgden en nu de tech niek van hun wereldberoemden col lega willen leeren kennen. Iedere bijzondere gast krijgt een witten kiel en moet een beschuttend doek voor den mond binden. Onder het licht van geweldige lampen wordt geopereerd. Boven is een galerij ge bouwd, waarop iederen dag, achter glas hermetisch van de operatiezaal afgesloten, de gewone gasten en de studenten zitten, die zoo de gebeurtenissen beneden kunnen volgen. Er wordt een groot zuurstof-apperaat naar binnen gebracht. De operatiezusters zorgen steeds voor nog meer instrumenten, die blinken in het licht der lampen. Er komt geen einde aan. Daar komt Proffessor Sauerbruch binnen. De operatie kan beginnen Hij wordt in zijn witte jas geholpen. Terwijl hij vluchtig om zich heen kijkt en zijn bijzondere gas ten even met een knikje begroet, wordt reeds de eerste patiënt naar binnen gereden. Het onderzoek met Röntgenstralen, dat is voorafgegaan, duidt op een gezwel. Hij heeft geen angst, is in het geheel niet opgewon den, terwijl hij in witte doeken gehuld op de operatietafel wordt gelegd. Hij glimlacht een beetje verlegen, nu hij zich zoo het middelpunt der belangstelling voelt. In- tusschen voelt een assistent zijn pols en de narkose begint reeds te werken. Elegant. Het kenmerkende, bij wat thans volgt, is. de snelheid en de „elegance" waarmede alles geschiedt. De oogen der toeschouwers kunnen het nauwelijks bijhouden. In een oogenblik zijn de spieren op den rug door gesneden. De ribben worden met een soort schaarvormige tang doorgeknipt, waarbij men een zacht knappen hoort, hoewel men in het geheel niet den indruk heeft, dat er kracht toe noodig is. De rustig werkende handen van den chirurg binden de groote aderen af. In de opening, die nu de borst kas van den patiënt aan den achterkant is ontstaan, ziet men duidelijk, hoe de lon gen zich rythmisch op en neer bewegen Het zuurstof-apparaat ruischt. De patiënt be weegt de oogleden een beetje. Onvermoeid zijn de pleegzusters be zig, Sauerbruch de noodige instru menten aan te geven. Zij lezen zijn wenschen van zijn oogen af. Sauer bruch werkt met een geweldige con centratie. Slechts van tijd tot tijd onderbreekt een enkel woord van den Professor de spanning. Het voornaamste is voorbij, wan neer de chirurg iets, dat zoo groot is als een tomaat, in een klaarstaan de schotel werpt. Het is het gezwel. Een leven is gered! dat zonder deze moeilijke operatie zou zijn verloren geweest. De groote wond wordt met een zekerheid en nauwkeurigheid geslo ten, die de toeschouwers met bewondering vervullen. De assistenten doen het nog over blijvende werk, dat dichtnaaien. Een andere mantel. Snel handen gewas- schen! Een paar verklarende woorden. Reeds begint de volgende operatie. Ditmaal is het de maag, die ernstig ziek is. Voordat de toeschouwers tot bezinning komen, is het lichaam van den patiënt reeds geopend. Sauerbruchs handen hanteeren met de ge wone zekerheid. Ook hier doen de assisten ten het laatste werk. totdat de wagen met den geopereerde weer wordt weggereden. Het derde geval betreft wederom de lon gen. De patiënte heeft langen tijd geleden een heen-splintertje ingeademd en kort daarop weer naar huiten gehoest. Sinds dien tijd heeft zij een ernstige longaandoening. Weer banen mes en tang een weg naar het bin nenste van de borstkas. Weer ruischt het zuurstofapparaat. De verpleegsters geven Sauerbruch weer geruischloos en snel de instrumenten aan. Een assistent strijkt be darend over de wangen van de patiënte, die in haar^narkose niet vermoeden kan. dat intussehen de hand van één der beroemd ste chirurgen over haar longen glijdt en aan haar genezing werkt! In nog niet anderhalf uur zijn drie ern stige operaties, men zou haast kunnen zeg gen spelend, uitgevoerd. De galerij der stu denten wordt leeg. De bijzondere gasten verlaten de zaal. De geniale chirurg heeft wederom drie menschenlevens trachten te redden. BATAAFS CHE NEDERZETTINGEN GEVONDEN. Een vijfentwintigtal leden van den Bond: voor Heemkunde maakte een tocht naar een opgraving van de resten van een Ba- taafsche nederzetting uit het begin vani onze jaartelling. Deze opgraving wordt on der leiding van dr. F. C. Bursch uitgevoerd in Doregeest onder de gemeente Uitgeest en is om de plaats alleen al merkwaardig, daar te Uitgeest nooit opgravingen o>p der gelijke schaal zijn verricht. Het terrein ligt precies op een rug van het oude duinland schap. waarop ook de huizen van Uitgeest vroeger gebouwd zijn. Door den aanleg van een weg kwamen enkele aanwijzingen bloot, waarna op verzoek van technisch personeel dr. Bursch besloot, het terrein te onderzoe ken. Wat er nu reeds voor den dag is ge komen wettigt de uitspraak, dat we hier met belangrijke vondsten te maken hebben» Van den huizenbouw der Kaninefaten, die hier gewoon hebben, kon men al eenigen indruk krijgen, terwijl allerlei aardewerk eenigszins een beeld gaf van de wijze, waarop de monschen in die dagen leefden» In een oude put was een fraai oud rad bewaard gebleven, dat tot steun had ge diend bij het maken van die put. Een zeer fraaie groote donkere „waterkan" en nog vele kleinere poties en scherven waren de bewijsstukken van een waarschijnlijk g°" heel „stameigen" wij,ze van vervaardigen. Al het gevonden en nog te vindon ma teriaal zal natuurlijk eerst bewerkt moe ten worden. Na het beziehtigen van al de gevonden voorwerpen en na een zeer inte ressanten uitleg van het geheel, door dr. Bursch aan de hand van de geologische en de topografische kaart, dankte de heer G. A. van Schalk. algemeen secretaris in den hond van Heemkunde, den heer Bursch en het personeel hartelijk. JOOySCHE RAAD TE HAARLEM. De regecringscommissaris van Haarlem heeft ter behartiging van de belangen van de Haariemsche joden een joodsc.hen raaa ingesteld. Tot leden zijn benoemd de ho®' ren Ph Frank, opperrabbijn, dr. E. L. ER' en B. J. Chapon. De raad verleent zijn t"®* schenkomst. voor de behartiging van joon- sche belangen bij het gemeentebestuur.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6