Hijke kinderzegen in Balkanlanden N1PPER EN PELLE Portugal verdedigt zijn koloniën met hand en tand unn Hei moeftns Radioprogramma Staking in Amerikaansche wapenfabriek H8L8I1 IN DE LANDEN VAN VEN BATr KAN DAALT HET GEBOORTE CIJFER. 171. Wat nu? 1. „Kijk eens, wat ik van Vader Zeus als afscheidsgeschenk heb meegekregen. Dat is, hoewel een beetje gevaarlijk, een prachtig aandenken, om op reis mee te nemen!" 2. „Hu, die ziet er nu niet be paald uit, alsof hij vriend schappelijke bedoelingen heeft!" 172. Een spannende tweestrijd. 1. De roofvogel heeft Nipper tot slachtoffer gekozen, en wil juist met zijn buit spar telend in zijn snavel, het veld ruimen, als Wavhoo ingrijpt! 2. Met een strijdlustige houding gaat hij op het vreselijke monster uit de oertijd af. dom. vindt men wel is waar nog altijd hooge geboortecijfers, doch deze vertoonen neiging om terug te loopen. Een sterk be wijs van deze daling treft men aan in Roe menië. In het jaar 1939 staat dit land, wat de geboorten aangaat, nog bovenaan met een cijfer van 28.3 per 1000 inwoners, doch hier staat tegenover dat dit cijfer in 1924/ '29 nog 35.5 had bedragen en in 1933 zelfs nog 32.0, in weerwil van de zich overal open barende crisis.. Italië kon op een flinke toename van de bevolking wijzen. Nadat het geboortecijfer in 1924/'29 niet minder dan 26.9 had bedra gen. daalde dit aanvankelijk tot 22.4, doch in het jaar 1939 steeg het weder tot 23.5. In Duitschland heeft zich sedert 1933 een om wenteling voorgedaan in de volksbiologisehe ontwikkeling, zoo sterk, als men dit nog nooit te voren in eenig land ter wereld heeft geconstateerd. Terwijl in 1933 het ge boortecijfer nog slechts 14.8 bedroeg, is het thans gestegen tot 20.4. Door dit cijfer is thans weder het minimum aantal geboor ten bereikt, dat noodig is voor de instand houding van het volk. Steeds loonkwesties! In de Colts-wapenfabrieken is een sta king uitgebroken, waardoor het werk in een groote en twee kleine fabrieksgebouwen stil ligt. De staking is voor de bewapening der Vereenigde Staten daarom zoo voelbaar, omdat de Colts-fabrieken de eenige produ centen van machinegeweren en kleine vuur wapenen zijn. Men raamt de loopende orders der firma op drie millioen dollar. Koortsachtige pogingen worden in het werk gesteld om het conflict bij te leggen. Voorts dreigt op nieuw een groote staking uit te breken in de bruinkoolmijnen. De leider van de C.I.O. deelde mede, dat hij 400.000 mijnwerkers tot de staking zal oproepen, indien niet voor het weekeinde een oplossing voor dp loon kwesties in de zuidelijke districten tot stand is gekomen. IN INDISCHEN OCEAAN GETORPE DEERD. De Britsche regeering te Simla heeft be kend gemaakt, dat het gewapende s.s. „Bar- bati" van 5000 ton door een vijandelijk oor logsschip in den Indischen Oceaan tot zin ken is gebracht. De „Barbati" deed dienst tusschen Bombay en Karatsji. SENATOR PEPPER EN ZIJN VOL GELINGEN SCHERP TERECHT GEWEZEN. Het moederland keelt versterkingen gezonden naar de eilanden. De rede, die senator Pepper in de Vereenjgde Staten heeft gehouden en waarin hij niets meer of minder eischte. dan dat de Amerikaansche regeering „meer uitgebreide maat regelen zou nemen ter verdediging des lands", waartoe hij o.a. de be zetting voorstelde van de Kaap-Ver- dische eilanden, heeft in geheel Por tugal groote verontwaardiging ge wekt. De Portugeesche regeering heeft zich ge noodzaakt gezien, een verklaring af te leg gen. welke kan gelden, als een strenge te rechtwijzing aan het adres van senator Pepper en zijn medestanders. In deze ver klaring begint de regeering met er haar leedwezen over uit te spreken, dat van ver schillende zijden op zoo lichtzinnige wijize wordt beschikt over het lot van landen, die niet in den oorlog betrokken zijn. Ongelukkigerwijze, zoo heet het verder, kan men niet verhinderen, dat persbureaux en omroepers voor de radio geruchten ver breiden over „bedoelingen en plannen van zekere staten om het recht van andere lan den te schenden". Verder wordt er op gewe zen. dat Portugal van geen enkelen oorlog voerenden staat eischen of voorstellen heeft ontvangen om gebruik te maken van ha vens of steunpunten op de Portugeesche kust voor vijandelijke doeleinden tegenover een anderen of een derden staat. De verklaring besluit met de verzekering, dat de Portugeesche regeering de noodige aandacht heeft geschonken aan de verdedi ging van de drie eilandengroepen in den Atlantischen Oceaan. Zij heeft de reeds be staande verdedigingswerken versterkt en de garnizoenen aangevuld, zoodat de eilan den thans in staat zijn „om aan eiken aan val het hoofd te bieden." Deze laatste verzekering zal men wel met een korreltje zout moeten aanvaarden, doch het is in elk geval een feit, dat Por tugal zich veel moeite heeft gegeven om deze eilanden in staat van verdediging te brengen. Het rijk van Vasco da Gama en Magelhaen heeft blijkbaar maatregelen ge nomen. om zich niet te laten overrompelen. VERKLARING VAN MEVROUW ROOSEVELT. Mevr. Roosevelt heeft, volgens een door Associated Press verspreid bericht van de New York Daily News verklaard, dat pre sident Roosevelt met zijn indertijd afgelegde verklaring, dat hij het Amerikaansche volk niet in den oorlog zou voeren, geenerlei blanco toezegging heeft willen doen. Het is haar onbegrijpelijk, hoe men de indertijd afgelegde verklaring van den president als een vaststaande verzekering heeft kunnen uitleggen. VRIJDAG 16 MEI 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting), 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Het Amabile-sextet (10.2010.40 De clamatie). 1110 Gramofoonmuziek. 11.30 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Het Amusementsorkest. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Ensemble Bart Ekkers. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Ensemble Erica Helen (2.15—2.30 Voor de vrouw) 3.00 Het Stedelijk Orkest van Maastricht. 3.30 Orgelspel en zang. 4.00 Lezen in den Bijbel (Voorbereid door het Vrijzinnig-Protestantsch Kerkcomité). 4.ZO Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten 4.30 „Anton Bruckner's Kerkmuziek", causerie met gramofoonplaten. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Orkest Eloward. 6.15 „Bulgarije", lezing. 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 BNO: Eco lomische vragen 'van den dag. 7.15 Het Peter strijkkwartet. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. DE INVLOED VAN DEN OORLOG OP DEN BEVOLKINGSAANWAS. IN FRANKRIJK EN ENGELAND EEN ZEER LAAG, IN NEDERLAND EEN HOOG GEBOORTECIJFER. (V.P.B.) Alle oorlogen brengen altijc groote wijzigingen te weeg in het leven dei volkeren. Vooral de biologische ontwikke ling wordt door een oorlog sterk beïnvloed althans een tijdlang. Zoo drukt ook de te genwoordige oorlog zijn stempel op alle daar door direct of indirect getroffen volken. Hij worden beschouwd als het einde van huidige bevolkingspolitiek en het beg van een nieuwe. Dit is gemakkelijk vast stellen aan de hand van de statistiek ov< huwelijken, geboorte- en sterftecijfers, wa: uit de levenskracht en de levenswil van de verschillende volken kunnen blijken. Van het grootste gewicht voor het verder spinnen van den levensdraad van een volk is in de eerste plaats het geboortecijfer. Wanneer men dit cijfer aan een nadere beschouwing onderwerpt, komt men tot merkwaardige conclusies. In Frankrijk bij voorbeeld kwam het dalen van het geboorte cijfer tot staan gedurende den politieken en economischen schijnbloei in de jaren, on middellijk volgende op den Wereldoorlog. Hieraan kwam echter spoedig een einde, toen zette de daling van het geboortecijfer zich voort. In het tijdperk van 1924 tot 1929 kwamen er in Frankrijk op elke 1000 inwoners al thans nog 18.4 levend ter wereld gebrachte kinderen voor: daarna evenwel bewoog het geboortecijfer zich voortdurend in dalende richting. In 1938 (het laatste jaar, waar over statistieken verschenen) was het ge zakt tot niet meer dan 14.6. SCANDINAVIë, ENGELAND EN NEDERLAND. De Scandinavische landen Zweden, Noorwevnn en Denemarken geven eenigs- zins betere cijfers te zien. Volgens de sta tistieken over het jaar 1939 bedroeg het geboortecijfer in deze landen resp. 15.4, 16.0 en 17.8 per 1000 inwoners. Hierbij valt op te merken dat dit laatste cijfer (voor Denemarken) tegenover de be'ide vooraf gaande jaren een daling te aanschouweh geeft, terwijl het in de beide andere lan den Zweden en Noorwegen een lang- aame stijging te zien geeft in vergelijking met den laagst en stand (in 1933). In Engeland vertoont de statistiek onge veer eenzelfde beeld als in Frankrijk. In het jaar 1933 was het geboortecijfer het laagste, namelijk 14.9 levend geborenen per 1000 inwoners.. In 1938 was dit cijfer iets gestegen, namelijk tot 15.5. Over 1939 is hier. evenals in frankrijk, geen statistiek voorhanden. Dit neemt echter niet weg, dat een zoo geringe stijging niet voldoende is om het voortbestaan van een volk als het Engelsche in de toekomst te waarborgen. Nederland steekt gunstig af bij deze cij fers. In 1937 bereikte men hier het laagste aantal levend geborenen per 1000 inwoners, namelijk 19.8. Daarna is het echter weder een stijging gaan vertoonen, zoodat in 1939 20.7 geboorten werden ingeschreven. Dit is ongetwijfeld te beschouwen als een sterk bewijs voor de levenskracht en den levens wil van het Nederlandsche volk. In de landen van den Balkan, die altijd bekend hebben gestaan om hun kinderrijk- daag hebben beleefd is dit wel het vreemdste, zei Harry, toen hij zich in eei gemakkelijken stoel had laten vallen. Maar we kunnen het gesprek beter staken en nog wat gaan slapen Want de oplossing an net raadsel vinden we t^ch niet. Wat doe je?, vroeg hij slaperig, toen h(j zag dat Philip bezig was zijn overjas aa te trekken d'e hij nu uit de slaapkamer had meegenomen. Ik kan niet slapen; als ik hier bleef zou ik j toch maar storen. Ik ga nog een uurtje wandelen. Hij nam zjjn hoed en liep naar de deur. Harry, zei nij tenslotte, z^n vingers al op den knop. Hè?, vroeg Harry slaperig. Hst spijt me °is ik je stoor, maar luister eens, geloof jij dat het arme kind erg ziek is? Dat zullen we wei hooren als de dokter er is, zei Ha-ry zakelijk, terwijl zijn oogen alweer dichtvielen. Ja, natuurlijk. Philip treuzelde besluiteloos bij de deur; dan mompelde hij: En vind je haar niet verbazend knap? Harry gaf geen antwoorc. meer; zijn adem haling was diep en regelmatig. Philip knoopte zijn jas dicht en beef nog een oogenblik naar Harry kijken. Toen haalde hij de schouders op en deed de deur achter zich dicht. HOOFDSTUK XV. Philip sloeg zijn kraag op en stapte vlug door over het moerasland, peinzend over alles wat er den vorigen avond gebeurd was. Waarom werd hij zoo aangetrokken en ont roerd door dat onbekende meisje, dat zoo bijzonder ep spookachtig op zijn weg was verschenen? Waarom kon hij het beeld niet uit zijn gedachten bannen van dat kind met haar blank en doorschijnend gezicht, de ge voelige aandoenlijke fijne lijn van haar lippen die deed denken aan een kind, dat pijn leed, de verwarde massa goudblond haar en de lange wimpers, die oogen bedekten die niet anders dan blauw konden zijn, naar hij meen- de. Hoe was zij de deur binnengekomen, aie toch door Harry goed gesloten was gewor den?. Er was geen tweed sleutel, zooals Marden had verklaard. Misschien was ze wel vroeger binnengekomen; misschien was ze al dien tijd al in de kamer geweest. Niet op het bed, maar er was een groote kast; misschien had ze hen de trap wel hooren opkomen en zich daarin verborgen. Philip herinnerde zich dat hij bij hun eerste bezoek aan de kamer reeds een vreemd geluid gehoord had, een soort bons en daarop iets dat op een zucht geleek. Philip verdiepte zich in de vraag wie het meisje wel zijn kon en hoe het kwam dat zjj zoo hevig ontdaan leek. Haar voorkomen was niet dat van een landloopster; haar han den waren tijn en slank en droegen niet de sporen van ruwen arbeid. Haar kleeren leken meer op die van een kluizenaarster dan van een bedelares, maar met zulke kleeren aan kon ze toch niet iver den weg gaan zonder de aandacht te trekken! Alles was even vreemd en geheimzinnig en de oplossing van het mysterie kon alleen van haar zelf komen. I'aa. ze was ziek en wie veet of ze niet sliep om nimmer meer te ontwaken? Hij had den heuvel van Thor beklommen en stond op het punt naar de herberg terug te keeren, toen hij werd opgeschrikt door. een geluid dat uit een soort hol kwam, gevormd door eer, paar rotsblokken, die tegen den heuvel lagen. Hij liep er heen en keek naar binnen. Uit het hol staarde hem een bleek gelaat aan, omlijst door een stoppelbaard. Philip stonc stil en wachtte even tot zijn oogen ge wend warer aan de duisternis, die in het hol heerschte. Geen spier op het witte gezicht vertrok, het leek als uit steen gehouwen. Een oogenblik dacht Philip, dat het een doode was. Toen be greep hij dat de man. die hier op de steenen uitgestrekt lag sliep en van zijn aanwezigheid onbewust was. De man die daar lag was Spencer Tarrant, de vriend van zijn vader, de ontsnapte gevangene uit Princestown van wiens tragischen dood op het Torren Mire de kranten spoedig zouden melden. HOOFDSTUK XVI. Philip's twijfel ten opzichte van wat zijn plicht was tegenover Spencer Tarrant was ten einde. Hij klom over den steenen muur, die den ingang van het hol blokkeerde en bereikte zoo den slapende. Hij tikte den man licht op de schouders. Hij merkte op dat deze een pak arbeiderskleeren aanhad. Luister eens, begon hij, maar meer kon hij niet zeggen, want het effect van zijn aan raking was, dat de man zijn oogen opsloeg en opsprong, terwijl hij zijn vuisten opstak tot zelfverdediging. Philip deed een paar passen achteruit. Houdt u kalm, zei hij; ik ben niet van plan u kwaad te doen. De man maakte een beweging alsof hjj den indruk van oud en uitgeput te zjjn door een hard leven: tegen een kerel als een boom, zooals Philip was, zou hij het in een vecht partij spoedig afleggen. —Ik weet wie u bent, zei Philip en waarom u zich hier verbergt. De man maakte een beweging alsof hij Philip wilde aanvallen. Toen werd zijn zwak heid hem de baas en hij moest zich vasthouden aan een rotsblok. Een onderdrukt gesteun kwam over zijn lippen. Ik wil uw vriend zijn, ging Philip voort, ik... Mijn vriend...! zeide de rrmn heesch en zwak ik heb geen vriend in de wereld. Iedereen is tegen mjj en nu u mjj ontdekt hebt, zal ik gauw genoeg weer In de hel zit ten waar ik vandaan kom Ik ben niet van plan u te verraden, zei Philip; laten wij elkander eerst goed be grijpen. U bent Spencer Tarrant, twintig jaar geleden veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. En u bent ontsnapt, hoewel u spoe dig vrijgelaten zoudt worden; waarom hebt u niet gewacht? Ik kon niet wachten, zei de man harts- 8.30 Het omroeporkest en solist. 9.10 Productieinslag 1941. 9.zj Avondwijding (voorbereid door het VrjJ- zinnig-Protestantsch Kerkcomité) 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 BNO: Engelsche berichten. Nederlandsch Programma. Hilversum H. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11. >0 Voor de kleutérs. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Orgclsel. 12.00 Berichten. 12.15 Russisch orkest „Slawa" en solist (12.45 1.00 BNO: Nieuws- en economische berich ten). 1.30 Ensemble Amende. 2.00 Het Stedelijk orkest van Maastricht. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Ensemble Bandi Balogh. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Orkest Eloward. 4.15 Gramofoonmuziek. 4 3b Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 De Ramblers. 6.00 Religieuze boekbespreking (Voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 6.15 De Snarenzangers. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 „Kapitalisme en nationaal-socialisme. III" lezing. 7.4j Het Omroepsymphonie-orkest en solisten. 8.45 Toespraak voor de Winterhulp Nederland. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsbericnten, sluiting. tochtelijk ik heb op mijn kans gewacht van het oogenblik af, dat ik in de Princetown gevangenis werd opgesloten. En nu heb ik de kans gekregen, maar ik ben niet ontsnapt met de gedachte dat ik vrij zou komen: ik was overtuigd, dat ik zou worden neerge schoten. Kun je je voorstellen, dat een man die uit de gevangenis Ontslagen wordt, den dood boven den vrijheid verkiest? Weet u, dat er menschen zijn, die u niet zoo schuldig achten als de rechtbank gedaan heeft Tarrant lachte; een lach, die in een snik eindigde. Is er één man op de wereld, die in mijn onschuld gelooft? Philip ging op een steen zitten. Ik zal u zeggen wie ik ben. Ik bep Philip Arkwright, de zoon van John Arkwright, die eens uw beste vriend was. Herinnert u zich dat? Tarrant keek voor zich uit. John Ark wright, mompelde hij. Ja, natuurlijk her inner ik mij John Arkwright. Als kinderen hebben wij samen gespeeld. En als jonge lieden waren we veel bij elkaar. Hij was een geboren zakenman en ik was het met. Hij heeft geprobeerd me op de been te houden, toen de boel verkeerd liep; hij heeft me tel kens gewaarschuwd en getracht me te redden uit de handen van degenen, die me wilden ruïneeren. En u bent dus zijn zoon? U lijkt op uw vader. Vader heeft me dikwijls van u verteld, viel Philip hem in de rede, want er was nu geen tijd voor een lang gesprek. Hij ge looft, dat u niet met opzet verkeerd hebt ge daan en daarom zal ik u helpen, zooals ook hij getracht heeft u te helpen. Tarrant schudde het hoofd. Je kunt me niet helpen. Ik ben ziek en zwak; ik heb in geen twee dagen gegeten. Morgen za! ik een kogel in mijn hoofd krijgen. Philip begreep, dat Tarrant niet wist wat er dien nacht gebeurd was. Er is iets heel eigenaardigs gebeurd, vertelde hij; men denkt dat u dood bent! Een vreemdeeen vrouw, die uw gevan geniskleren aanhad, werd vannacht neerge schoten aan den rand van Torre Mire. Voor dat men haar lichaam bereiken kon was het reeds verdwenen in het moeras om er nooit meer uit te voorschijn te komen. Begrijpt u dat? Ik en mijn vriend zjjn de eeniven die het. weten: de politie heeft er geen flauw ver moeden van en wij zullen u niet verraden. De wereld denkt dat u dood bent. Dus u bent vrij. Wordt vervol/rd Feuilleton Door Monica Hart 10. Het scheen hem onmogelijk de oogen van het meisje af te houden. Óp dat oogenblik kwamen de beide dochters van Marden binnen hun oogen groot en rond van nieuwsgierig heid. Vader is weer naar bed gegaan, zei de oudste; hij zegt dat hjj als hij zijn slaap niet krijgt morgen tot niets in staa4 is. Maar we zullen hier blijven tot d~ dokter komt. Heel goed, zei Lord Raynour vriende lijk; we kunnen toch niets doen voor de dokter er geweest is. Wat mij betreft, ik zal trachten nog wat te slapen en jullie dit tot Philip en Harry raaik aan hetzelfde te doen. Jullie zult wel genoeg hebben van het bed van Procrustes; daarom zou ik het me maar gemakkelijk maken in de gelag kamer. Harry en Philip waren het daar volkomen mee eens en verlieten de kamer, terwijl Lord Raynour nog enl el» aanwijzingen aan de beide meisjes gaf. Toen ze de gelagkamer binnengingen, hoorden ze hoe ook hij zijn eigen kamer weer opzocht. Van alle vreemde dingen die wij van-

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7