Waarom een economische rechter? De „kiek"doos We maken het zè'f... Drie veldslagen in China Argentinië wil neutraal blijven Geen waterlanders in Waterland il Doitsch weermachtbericht Italiaansch weermachtbericht noodzakelijk kwaad! ,:r r't™ ."Si purmerender kermis bracht duizenden op de been! meisje vermist. Heemkunde Een atlas van knipsels en plaat {es en eigen teekenlngen. TELKENS WORDT EEN STEENTJE BIJGEBOUWD. ZOO hebben de kinderen dus een fi guur uit de vaderlandsche geschiede nis leeren beoordeelen naar het standpunt van hun streekgenooten uit den tijd waarin die figuur heeft geleefd. De leerlingen? Ze leven geheel mee. want het zijn alle maal van die bekende zaken waar meester over praat: de Huigendijk. de Dellen, het Geestmeramibacht, de Vronermeer, het is nu zoo gemakkelijk te onthouden, er zijn van die fijne „ezelsbruggetjes", veel mak kelijker en veel begrijpelijker ook dan de malle onzin, waarmee ie vroeger de graven uit het Hollandsehe huis in je hoofd moest stampen: dikkiedikkiearnouddikkiedikkie- vloo. dikkievloodikkicvloodikkiewimpievloo- wjmpievloo Jan één. om meester dan voor te kunnen brabbelen: Dirk, de eerste. Dirk de tweede. Arnoud enzoovoort enzooverder. A ar d r ij kskunde. Handig uit een onderwijstechnisch oog punt kunnen we het moeilijk anders zien, is ook de manier waarop de leerlingen de aardrijkskunde wordt bijgebracht. Ze ma ken zelf hun atlas, een beetje anders dan de heer Bos ze maakte. De grenzen trekken ze over met een behulp van een blauwtje en dan wordt het leuk. Uit Portugal komt wijn? Best. ze knippen een mooi plaatje uit een of andere illustratie met een drui ventros erop en plakken da* op de kaart van Portugal, waar het thuis hoort. Gibral tar is een sleutelpositie leert meester. Mooi zoo, we teekenen een sleutel en een vervaar lijk oorlogsschip ter linker- en ter rechter zijde van de rots. Dat vergeten we nooit weer. In Turkije heb je van die minarets en als ie nog zuidelijker komt, dragen de menschen 'n tulband. Prachtig, 'n minaret en een tulband uitknippen en opplakken. De kaart zelf ..opteekenen" met gekleurde inkt prachtige letters erhoven, wie heeft ooit mooier en heter atlas gehad? Februari 1911 is meester Westenberg met de Heemkunde begonnen. Hij was niet de eerste, op Texe l deden ze er al eerder aan, ook in de in spectie Hoorn zijn scholen waar Heemkunde wordt onderwezen. Prettig is het, dat zoo wel d'e inspecteur van het Lager Onderwijs de heer Feringa. die voor de Heemkunde zeer veel belangstelling heeft en wien de heer Westenberg, zooals hij ons vertelde, voel dank verschuldigd is, en de burge meester van Broek op Laneenidiik hun volle medewerking verleenen. Voor kort bezocht o.a. de wethouder van onderwijs uit Den Helder, de heer Van Loo. de school, waar momenteel ook heel wat kleine Jutterties het abc-en-nog-wat leeren. en het zou ons niet verwonderen of ook hij is een enthou siast voorstander van de methode van on derwijs in deze eenvoudige dorpsschool ge worden. Ieder, die niet in het oude is ver stard wordt dat. wanneer hij een half uur tje meester Westenberg heeft hooren \ertei- len en vragen, de antwoorden van de kin deren heeft gehoord en hun werk gezien. De 1 eerkringen Het is allemaal zéér eenvoudig. Er zijn drie leerkringen elk van twee leerjaren. Be gunnen wordt reeds met de kinderen van het eerste levensjaar, en die gaan al mee de wei achter de school in. wanneer ze de aapnootmieswimjetteunvuurgijskunde" nog niet eens goed machtig zijn. Natuurliefheb bers moeten ze worden en hen moet een werkmethode worden bijgebracht. De kinde ren van de tweede leerkring gaan „langs den weg", van de derde ..op den akker", van de vierde „in de kas". Ze leuren over het leven der planten, bemesting, bevruch ting. insectenbestrijding, invloed van vochl en bodem, klimaat en over de dierenwereld in verhand met hot plantenrijk. Ook met aardrijkskunde wordt direct begonnen. Rerst links, rechts, krom. gebogen, spits, cirkel en meten met uitgespreide vingert?, weerkunde als wolken, heet. koel. zoel. koud, seizoen waarneming, dtis het planten van de kool, rooien van aardappelen, enz., folklore, sprookjes van St. Maarten e.d. In de tweede leerkring wordt het geleerde herhaald en telkens een steentje bijgebouwd. De se,hooi, de omgeving, het dorp. de provincie, einde lijk Nederland1. De kinderen wordt schoon heidszin bijgebracht, doordat zij het heem- landschap in de verschillende jaargetijden leeren waarnemen. Meester laat ze niet meer in het schoonschrift schrijven „Vele han den maken licht werk" maar „Maart roert zijn staart", „Apriiletje zoet" enzoovoort. In de derde leerkring maken de kinderen o.a. kennis met het spoorboekje en de telefoon gids. ze maken grafieken van de veilings- omzetten, leeren over weerberichten, wind kracht, voeding in stad en land, en hun wordt verteld over volksgeloof, bijgeloof, folklore. Tn de vaderlandsche geschiedenis lessen worden de bijzonderheden van alle oorlogen beperkt, doel van dit onderwijs moet zijp hét hedr-n te begrijpen en op te voeden tot goede Nederlanders rtl'e hun va derland liefhebben. Daarvoor wordt behan deld naast het „gewone" gesrhiedenisonder- wijs d'at gegeven wordt: cultuurgeschiedenis, heemgeschiedenis kunst en literatuur, eco nomische geschiedenis, naamkunde en he raldiek. Ter afwisseling bijvoorbeeld nog de onderwerpen: van lastdier tot Diesel en Clipper, van boomstam tot K 18, van Sak sisch loshoes tot wolkenkrabber. Natuurlijk alles zeer elementair, vertelt de beer Westenberg, maar toch zoo. dat de kinderen er wat aan hobhen. en dat ze niet als een ongeblazen ballonnetje d'at heel gauw leegloopt, wanneer meester er niet meer is. om gas bij te vullen, door de we reld dwarrelen In een slotartikel zullen wij zien, wat op Texel reeds is bereikt. We zullen zien. dat hoewel de grondslagen daar uit den aard der zaak niet-zooveel verschillen van die, waarop meester Westenberg zijn onderwijs heeft opgebouwd, de methode en de resul taten heel anders zijn. BRITSCHE HAVENS GEBOMBARDEERD. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht in het zeegebied ten Oosten van Sunderland drie koopvaardijschepen met tezamen 14.000 brt. tot zinken gebracht en verscheidene belangrijke havens in Zuid- en Midden-Engeland gebombardeerd. In Noord-Afrika is een door pantserwa gens gesteunde Britsche aanval op een deel eener Italiaansche afdeeling mislukt. Daarbij werden zes vijandelijke pantser wagens vernietigd. Andere gevechten le verden den Duitsch-italiaanschen troepen plaatselijke successen op. In het gebied van Solloem drongen verkenningstroepen van het Duitsche Afrika-corps ver naar het Oosten en Zuidoosten door. Op het eiland Malta deden Duitsche for maties gevechtsvliegtuigen overdag en des nachts weer aanvallen op het vliegveld Lucca. De aanval had een goede uitwer king. De vijand bombardeerde gisteravond met zwakke strijdkrachten het eiland Helgoland. Er ontstond geen militaire schade. Alleen woonhuizen werden vernield. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. Lucht doelartillerie schoot twee der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Boven het gebied van het Duitsche Rijk vonden gisternacht geen gevechtshandelin gen plaats. De bemanning van een verken ningsvliegtuig met kapitein Pritzel, feld- webel Heinemann, feldwebel Hoppe en on derofficier Haus heeft zich bij de uitvoering van moeilijke fotoverkenningen boven En geland bijzonder onderscheiden. Bij de ge vechten in Noord-Afrika heeft de eerste luitenant Schultze zich onderscheiden door voorzichtigheid en dapperheid. AANVALLEN IN AFRIKA AFGESLAGEN. In zijn weermachtsbericht no. 343 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben op Malta de vlootbasis La Valetta aangevallen en een vliegveld, waarbij branden veroorzaakt, werden en een vlieg tuig op den beganen grond vernield werd. Tijdens een gevecht tegen vijandelijke jacht vliegtuigen werden twee Hurricanes neer gehaald. In Cvrejiaica probeerde de vijand vanuit Tohroek met steun van pantserwagens een hevigen aanval te ondernemen, welke door onze troepen op dappere wijze werd afge slagen. Wij brachten den vijand aanzienlijke verliezen toe aan manschappen en pant serwagens. maakten gevangenen en be machtigden machinegeweren. Tijdens op treden aan het front van Solloem. waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbe richt van gisteren, werden krijgsgevange nen gemaakt en pantserwagens alsmede zes kanonnen buitgemaakt. Twee vliegtuigen van het tvpe Hurricane werden, door onze luchtdoelbatterijen neergehaald. Een vijan delijke luchtaanval op Benghasi veroorzaak te onaanzienlijke materieele schade aan woonhuizen. Onder de burgerbevolking werden eenige personen gewond. In het Oostelijke bekken van de Mdddel- landsche Zee overvielen onze vliegtuigen een vijandelijk konvooi. Een schip van groote tonnage werd getroffen. Een van onze luchtformaties overviel de vlootbasis Het resultaat: Deze mooie land kaarten teekende, knipte en plakte een elfjarige Jon geman! (Fotorep. Fred Groot). Japansche operaties verloopen bevredigend. Naar uit telegrammen van de fronten blijkt, zijn op het oogenblik drie groote veldslagen aan den gang in China, n.i. in Zuid Sjansi en de provincies van Honan, in de provincie Tsjekiang en in de provin cie Hoepeih. De Japansche operaties in Tsjekiang, die op 6 Mei des avonds zijn begonnen tegen 200.000 man Chineesche troepen onder Wei Lihwang, bevelhebber in de zgn. eerste oor logszone, zijn op 13 Mei in het tweede sta dium gekomen. De Japansche troepen maken goede vor deringen met het sluiten van den ring rond de Chineesche strijdkrachten om deze te vernietigen. Generaal Keng Pingfan, com mandant van de 34ste Chineesche divisie, is door de Japanners gevangen genomen, als mede zijn stafofficieren. De strijd in Tsjekiang wordt geleverd in een bergachtige streek ten Zuiden van Sjoeki op 45 k.m. ten zuiden van Hangtsjau, de hoofdstad van de provincie Tsjekiang en in de buurt van Iwoe op vijftig km. ten zuiden van Sjoeki, waar Japansche strijd krachten in den nacht van 12 Mei met de operaties zijn begonnen tegen 150.000 man Chineesche troepen onder bevel van gene raal Koe Sjoetocng, commandant in de zgn. derde oorlogszone. Volgens genoemde telegrammen werpen de Japanners de Chineesche strijdkrachten in alle sectoren terug. De Japansche opera ties in de provincie Hoepeih verloopen be vredigend in alle sectoren met inbegrip van het noord-westelijke district Soeijsien, het noordelijk district van Anloe, het noordelijk district van Kingmen en het noordelijke district van Tangvang. Alexandrië en trof militaire doelen in de haven. In Oost-Afrika: activiteit van de artille rie in den sector Amba-Aladji, waar een nieuwe vijandelijke aanval werd afgeslagen. Houding der regeering duidelijk en ondubbelzinnig. De in functie zijnde vice-president Castil- lo heeft in een gesprek met den vertegen woordiger van het D.N.B. verklaard, dat de internationale houding van Argentinië duidelijk en ondubbelzinnig is. Argentinië blijft vasthouden aan de neutraliteit die herhaalde malen is geproclameerd en laat zich. wat dit betreft.niet beïnvloeden door eenigerlei buitenlandsche factoren» Dientengevolge is ook het vraagstuk in zake het houwen van een eigen Argentijn- sche koopvaardijvloot urgent. Dit vraagstuk kan slechts worden opgelost door het in gebruik nemen van de buitenlandsche schepen, die in Argentijnsohe havens lig gen. hetgeen uitsluitend kan geschieden door het aankoopen van deze schepen. Er worden reeds onderhandelingen gevoerd, die tot dusver eén suécesvol verloop heb ben. De vice-president roerde ook even het Argentijnsche Jodenvraagstuk aan. Geluk kig. zoo zeide hij, neemt de jeugd in toene mende mate deel aan het politieke leven. Doch de geestdrift en ontvankelijkheid moe ten in goede banen worden geleid. Op de ze manier kunnen ook langzamerhand alle partijen gebracht worden tot een positieve medewerking bij 't oplossen van opgaven waarvoor dé staat zich gesteld ziet NOGMAALS HET JOURNALISTEN- BESLUIT. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten verzoekt er de aandacht on te vestigen, dat bij het invullen der persoons bewijzen, ook de journalistiek een gesloten beroep is. zoodat slechts zij, die in de be treffende beroepslijst zijn ingeschreven, zich journalist kunnen noemen en zij die zich ten onrechte journalist noemen, zich aan strafvervolging bloot stellen. Secretarissen-generaal lichten de nieuwe maatregel toe. In de gisteren gehouden persconferentie hebben de hecren Dr. H. M. Ilirschfeld en Mr. J. P. Hooykaas, resp. secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en den secretaris-generaal van het departement van justitie een uit eenzetting gegeven van de twee nieuwe ver ordeningen met betrekking tot het instellen van een economischen rechter en het straf rechtelijk onderzoek in bepaalde economi sche strafzaken. Dr. Hirschfeld onderstreepte met den meesten nadruk welke belangen verbondon zijn voor het Nederlandsche volk aan een juiste uitvoering en naleving van de wette lijke maatregelen, welke in deze bijzondere omstandigheden op economisch gebied moe ten worden getroffen. Al was het op zichzelf te betreuren, dat de instelling van den economischen rechter urgent geworden was, anderzijds moet deze maatregel ook als een algemcene verbete ring worden gezien, omdat een snplle af doening var^tal van zaken kan worden be vorderd. Spr. acht het van het grootste be lang langs dezen weg nog eens met allen nadruk erop te wijzen, dat voor scherpe maatregelen niet te ruggedeinsd zal worden en dat deze maatregelen zoo zullen worden toe gepast, dat degene, die de belangen van het volk niet in het oog houdt, daar onverbiddellijk het slachtoffer van zal worden. DwaasI Het, is dwaas en getuigt van een onbegrij pelijke naïviteit om te denken, dat ontdui king van Nederlandsche distributiemaatre- gelon of prijsvoorschriften ten nadeele zou komen van de bezettende macht. Alles wat op dit gebied gebeurt komt uitsluitend en alleen ten nadeele van ons eigen land en volk. De ervaring heeft dit reeds geleerd. Dit geldt niet alleen voor de maatregelen op liet gebied van de voedselvoorizening, doch wellicht in even sterke mate op het gebied van de dekking, de kleeding en de verwar ming. Spr. zou in dit verband in het bijzonder nog eens de vleeschpositie willen onder strepen Deze maakt het noodzakelijk, dat met alle kracht tegen het euvel van de frauduleuze slachtingen moet worden opge treden. Spr. eindigde zijn uiteenzettingen met een ernstig beroep te doen op alle landgenooten door loyale positieve medewerking het wel slagen der maatregelen voor het levenson derhoud van ons volk te bevorderen. Rede Mr. Hooykaas. Mr. Hooykaas, hierna sprekende, betoogde dat de beide nieuwe verordeningen de strekking hebben een belangrijk stuk wet geving beter te handhaven en daarmede beter tot zijn reebt te doen komen. De nieuwe regelingen bevatten tweeërlei: 1. Instelling van een eigen economischen rechter, onfredend op het gehcele bovenver melde gebied: 2. Uitbreiding van de mogelijkheid van preventieve hechtenis en van het recht, huiszoeking te doen in strafzaken, rakende de voedselvoorziening. Om met bet laatste te bpginnen. Bij d° voedselvoorzieningsdelicten zal de verdachte in dpn vervolge steeds, dus ook huiten het geval van ontdekking on heeter daad. door iederen opsporingsambtenaar kunnen worden aangehouden. De opsporings ambtenaar voert hem ten spoedigste voor een hulpofficier van justitie, die in daar voor in aanmerking komende gevallen den verdachte voor tweemaal vier dagen in ver zekering kan stellen. In aansluiting aan de inverzekeringstelling is preventive hechte nis mogelijk, te bevelen door den economi schen rechter. Het doel van de instelling van den eco nomischen rechter is tweevoudig. In de eerste plaats rechtspraak door een gespecialiseerden rechter, die door zijn da- gelijksche ervaring op dit bijzondere gebied door contact met collega's en door speciale voorlichting, welke hem zal worden ver strekt, volledig in staat zal zijn het belang van de economische delicten te beoordeelen Ten tweede: versnelling van de procedure in deze zaken, ten einde te bereiken dat in geval van schuldigverklaring de straf zoo snel mogelijk volgt on het strafbare feit Een snelvolgcnde bestraffing pleegt meer in druk tp maken dan een straf, die wellicht eerst na maanden wordt ten uitvoer gelegd Den officieren van justitie zal worden verzocht aan een groot aantal opsporings ambtenaren algemcene bevoegdheid tot huiszoeking voor delicten op het gebied van de voedselvoorziening te verleenen. Deze ambtenaren zullen hun volledige taak vin op dit gebied en in 't inbeslagnemen van dn voedselvoorraden, waarvan verZTerdste d na"r; e"' ,Iat fü 'engs onwettigon weg in het bezit van de betrokkenen zijn geko men. In ernstige gevallen zullen deze op sporingsambtenaren gelijktijdig tot gevan genneming van de bezitters van de vocdsel- oorraden overgaan. Snel recht. ™u?i of.fic'er(\n van justitie zullen het mo gelijke doen, dat de strafbare feiten, waarom (■li, '.!'8 °P don koristen termijn ter hct° ï^r worden aangebracht. Ook de handeling ter terechtzitting zal snel kun nen verloonen, terwijl de economische rech- meest terstond op de zitting mondeling on nis zal wit zen. Eventueel volgend hoo snno!r,00"uen beropb in cassatie zullen met spoed worden afgewerkt. Jantje had een fijne „kiek"doo®. En daar zat van alles in, Jantje plakte zelf een wereld, Louter naar zijn eigen zin. Voor een schijntje mocht men kijken Door een gaatje, o zoo klein. Even mocht men voor een knikker In het land der droomen zijn! Binnen was het geheimzinnig In het warme, rose licht. Een verkeersagent deed' dapper, Maar wat houterig zijn plicht, Verder huppelde een geitje Op een groenig weitje rond, En een stille grappenmaker Lachte op den achtergrond! En temidden van dit alles Prijkte Jantje zijn portret. Midden in de „kiek"doos-wereld Had hij maar zichzelf gezet! Als de jongens er om lachten. Dan zei Jantje, erg geraakt: „Moet ik jullie dat soms vragen? ,,'k Heb 'em toch ook zélf gemaakt!" Als er niet meer kijkers waren, Ging het deksel er weer op. En dan zette Jan de wereld Met een handomdraaien stop! Binnen werd het pikkedonker. De agent zei niemendal, En het huppelende geitje Vond het wel een mal geval! Kleine Jantje met je „kiek"doo®, Zoo gelukkig en tevree, Nog draag jij je eigen wereld In je eigen handjes mee! Maar hoe spoedig, aardig ventje, Raak je van je doos vervreemd, Als de groote groote wereld Jou straks in haar handen neemt!! Mei 1941. KROES. (Nadruk verboden). De Purmeronder kermis.aldus ver telt de Prov. N.-H. Crt., die Zondag tegen middernacht eindigdë, is za kelijk een bij.zonder succes ge weest. Het was vooral de laatste dagen enorm druk. De Zondag spande echter de kroon. Dien dag was het zoo vol op straat, dat alle kermisrecords van de laatste tien tallen jaren gebroken werden. Voor zoover men zich herinneren kan is liet bezoek aan een Purmerender kermis nooit zóó groot geweest! En gelukkig is het kermisfeest vrijwel zonder incidenten verloopen. De rijwielstallingen konden den stroom van fietsen niet bergen. Woonkamers stonr den zelfs vol. En waar binnen geen ruim te meer was. werden de rijwielen maar in de openlucht gestald. Onmiddellijk na de opening was het Zon dag overweldigend druk op het kermister rein. Schuifelend bewoog de massa zich over de Westerstraat, men liep op vele plaatsen stijf tegen elkaar gedrukt. De amusementsgelegenheden en kramen wer den als het ware bestormd. De spullen konden den masaslen toeloop niet verwer ken. Den geheelen avond ging dat maar door. Leen oogenblik verflauwde de drukte. Leeg! De oliebollenkraam was reeds vroeg in den avond gesloten uitverkocht. De naas van den palingskraam was na een uur al los. Ook de suikergoedkramen ver toonden reeds vroeg groote leege vakken^ AMes ging grif van de hand. Men verdronff eikaar gewoon voor de kramen. De stemming was geanimeerd. Het waS aan alles te zien dat het publiek behoefte n i8aj een verstrooiing. Ook de café's kregen het druk, al was er 2ppd dansen. Om 11 uur moesten deze inrichtingen sluiten. Nadien was het bij heldere maan op straat nog een drukte van belang. Maar toen de klokken eenmaal den Maan dag inluidden, zag men geen sterveling meer. De kermis was ton einde, de feest teen 8 Waren naar hun 'egerstede vertrok- Purmerend lag stil en verlaten te glan zen in het schijnsel van de volle maan. De commissaris van politie, chef van hef bureau kinderpolitie, te Amsterdam, vel* zoekt namens de ouders de opsporing va° rie minderjarige Johanna van Delft, oud 17 iaar, die sedert 30 April j.1. wordt vonnist- Het signalement luidt: lang 1.67 flink postuur, schraal gezicht. Mond haar, firrijze oogen, blauwe rok. donkerblauw blouse, terra vest, oude blauwe gabardine regenjas, beige kousen, gebloemde zomef schoenen, blootshoofds.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8