N1PPER EN PELLE De oorlogsfakkel ontbrandt unn Het moeRRS Chris de la Mar jubileert H8L8I1 Radioprogramma ook in Syrië Door trein vermorzeld Duitsche vliegtuigen landen bo- dempersoneel op Irak's vliegvel den. (V.P.B.) Syrië heeft zich plotseling we der in het brandpunt van de belangstelling geplaatst van de geheele wereld, door het bericht, dat Groot Brittannië zal overgaan tot een actie tegen de Syrische vliegvelden, omdat de Duitschers naar men beweert, van deze vliegvelden gebruik maken in verband niet de ongeregeldheden in Irak. Nog steeds houden de Iraksche troepen stand tegen de Britsche krijgsmacht, doch het is gemakkelijk te voorzien, dat zij het niet lang meer uit zullen kunnen houden, als er geen hulp van buitenaf komt opda gen. Deze hulp nu kan alleen van buiten komen en wel speciaal van de spilmogend- heden. De Middellandsche Zee is, met eenig risico, gemakkelijk te overvliegen. Alleen blijft de moeilijkheid, waar het vliegtuig zou moeten landen. Volgens de Engelsche lezing nu heeft men daartoe Syrië uitverkoren. Syrië is wel is waar Fransch man daatgebied, doch, indien het bericht waarheid bevat, is het zeer waar schijnlijk, dat het gebruik maken van de Syrische vliegvelden door Duitsche vliegtuigen een onderdeel heeft uitgemaakt van de besprekin gen tusschen Hitier en admiraal Darlan en dat de Fransche regeering daartoe haar toestemming heeft ver leend. Al te zeer te verwonderen zou dit niet zijn, want het is maar al te bekend, dat Frankrijk met den bondgenoot van gisteren op zeer ge spannen voet staat. Als men de kaart voor zich neemt, is de situatie met één oogopslag duidelijk. Inder daad is Syrië, om met het Engelsche be richt te spreken, gemakkelijk te bezigen als „springplank voor het bereiken van Irak' dat om zoo te zeggen vlak naast de deur ligt. Wanneer men geen rekening houdt met de mogelijkheid, dat de Duitsche toestellen onderweg naar hun Iraksche bestemming door Engelsche toestellen worden neerge schoten, dan is het bereiken van het eind doel, Irak slechts een kwestie van zeer korten tijd. DE OMVANG VAN EVENTU- EELE DUITSCHE HULP. Uiteraard kan het brengen van Duitsche militaire hulp niet anders dan van beperk ten omvang zijn, want nu de aandacht van Groot Brittannië eenmaal op het geval is gevestigd, ligt het voor de hand, dat het alle krachten zal inspannen om het verleenen van hulp van die zijde met alle ten dienste staande middelen te belemmeren. De landing van een Duitsch expeditieleger op de kust van Syrië gesteld dat Frank rijk daarvoor toestemming heeft gegeven behoort tot het rijk der mogelijkheden, maar niet van de waarschijnlijkheden. Een andere zaak is het overbrengen van Feuilleton Door Monica Hart 14. Het is erg vriendelijk van, u zoo goed voor haar te zorgen, zei Philip. Het zal me benieuwen of het mysterie van haar verschij nen ooit opgelost zal worden. Er is één ding dat mij buitengewoon treft, voegde h(j erbij, en dat is, dat het bed van Procrustes zijn reputatie op zulk een vreemde manier gelogen straft heeft. Ik stel veel belang in het bed van Pro crustes, antwoordde Lord Raynour en ik zal niets onbeproefds laten orp het bed even- a's het andere meubilair uit die kamer van Silas Marden over te nemen. Ik denk, dat na de gebeurtenissen van den afgeloopen nacht onze vriend Marden, behalve die paar meu bels, wel zijn heele herberg weg zal willen doen. Gedurende het welverzorgde diner, waar slechts vier personen aanzaten, daar Lady Raynour op haar kamer bleef, praatte Lord Raynour met Harry over oude meubelen en curiositeiten, waarvan zij beiden liefhebbers waren. Greta en Philip hadden het over Greta's verblijf op Grosvernor Square en de vriendschap, die ze met Pora gesloten had. We kunnen goed met elkaar opschieten en ik hoop, dat ik uw zuster dikwijls zal ont boeten. Dora was eerst 'n beetje verlegen, baar ik lachte haar uit. Het is een aardig beisje en iedereen is vol bewondering voor «aar. Ze zag er ook heel aardig uit op het bs', ze droeg maar daar zal ik maar niet over praten, want dat interesseert mannen '°ch nooit. Ze veranderde plotseling van onderwerp. *<ndt u het niet jammer van Lady Kantards groenen diamant? Ze verloor hem op den hv°nd van het bal en ze weet zeker dat ze hem nog had toen de laatste gasten goeden avond wenschten. Ze kwam nog in mijn ka- ber voor ze naar bed ging en ik ben haast «eker dat ze hem toen nog aan had. Maar oen zij in haar eigen kamer kwam, was hij 177. De toverstaf wordt bedwongen. 1. „Hier heb ik bijvoorbeeld een zeerc.er met een hou ten been; het was een milde straf, om hem in een ever zwijn te veranderen!" 2. „Wel ille mensen, dat lijkt die centaur wel, waarmee we onlangs kennis gemaakt hebben!" 3. „Ik zal in ieder geval aan meester op school vertellen, dat hij zich vergist, wan neer hij zegt, dat de water geesten alleen in sagen be staan." 1' i. Nu is Nipper erbij!! „Ik kan me heel goed in denken, dtu je bedroefd bent! Troost je echter met de gedachte, dat je vroeger slechts één gezond been had, terwijl je er nu drie hebt!" „Nu ben jij aan de beurt, mijn kleine vriei.d!" „Houd hem, houd hem, hij gaat er vandoor!" 2. 3. een aantal deskundigen, die als adviseurs van het Iraksche leger zouden kunnen op treden en den Engelschen het leven zuur zouden kunnen maken. Aan dergelijke des kundigen bestaat in Irak groot gebrek. De inrichting van het Iraksche leger is vrij gebrekkig en in de taktiek van het oorlog voeren een van de factoren, waaraan de Duitsche troepen, naast andere oorzaken, hun successen te danken hebben heeft de leiding het ook nog niet ver gebracht naar alle waarschijnlijkheid. De aanwezigheid van dergelijke deskundigen zou dus van grooten invloed kunnen zijn. Aan de bestaande bewape;ning kunnen deze deskundigen echter ook' niets verande ren. Zij zouden moeten trachten, hun zen ding zoo goed mogelijk te vervullen met gebruikmaking van *het aanwezige materi aal. Aanval op de Syrische vliegvel den door de Engelschen? Van het allergrootste belang is de vraag: zullen én kunnen de Engelschen hun bedrei ging tegen de Syrische vliegvelden uitvoe ren? Dat dit een daad van openlijke vijan digheid tegenover Frankrijk is, zal Groot- Brittannië, dat zich door dergelijke overwe gingen ook niet liet weerhouden van het bombardeeren van de Fransche vloot bij Mers-el-Kebir, ook van een dergelijken aan val niet terughouden. Men kan dus met vrij groote zekerheid een actie van dien aard voorspellen. Daar zullen echter de Duitsche toestellen, die thans reeds in Syrië zijn, natuurlijk niet op wachten. En evenzeer zullen de Fran- schen zich niet onbetuigd laten en het luchtafweergeschut een woordje laten mee spreken. De voorloopige conclusie is dus, dat de Engelschen, evenals bij ver schillende vorige gelegenheden, te laat zullen komen. Dit schijnt te worden bevestigd door een later in gekomen bericht, dat de Duitschers er reeds in geslaagd zijn, bodem- personeel te landen in Irak. Boven- ndien kunnen zij niet al te veel vlieg tuigen onttrekken aan hun lucht macht in Irak, die zij broodnoodig hebben voor hun militaire operaties. Of een en ander van beslissenden invloed zal blijken te zijn op den loop der gebeurte nissen in dit deel van de wereld is niet te voorspellen. Het eenige, wat zeker is, is, dat een aanval op de Syrische vliegvelden de thans reeds bestaande kloof tusschen Enge land en Frankrijk nog zal verbreeden. 30 jaar op de planken. (Van onzen Haagschen correspondent.) Vandaag, 20 Mei, zal het dertig jaar ge leden zijn, dat de bekende tooneelspeler, re vue- en operette komiek en'kleinkunstenaar Chris de la Mar voor de eerste maal op de planken stond. Dit jubileum zal dezen avond feestelijk herdacht worden ^in het cabaret „Piccadilly", waar hij nu" al een maand met groot succes optreedt met voor voordrachten en transformatieschetsen. Zoon uit een artisten-geslacht van grooten naam zijn vader Charles de la Mar was in zijn tijd een der bekendste tooneelisten en wie kent niet wijlen zijn broer Nap en diens dochter Fientje? heeft Chris de la Mar een veelzijdige loopbaan gehad. Van kantoor weggeloopen, speelde hij eerst in de tent van Delmonte, voor een rijksdaalder per dag met vrij logies, moest hier alles doen, tent opbouwen en afbreken: en daar tusschen door grandseignpur-rollen spelen, maar had zoo een prachtige leer school; kwam bij Prot in de Amsterdamsche Plantage, met Kelly en Lageman, speelde Heyermans bij Adriaan van der Horst en Jan Musch, ging met Louis Bouwmeester naar Indië, tournee, welke door den wereld oorlog eindigde, waarna hij een jaar lang in Flora in de Amstelstraat zijn aandeel leverde in de Rido-revue „Loop naar den Duivel", die het tot meer dan 500 voorstel lingen bracht het groote succes dan daar uit was „Zandvoort bij de zee" en had inmiddels de smaak van de operette beet gekregen. Na het Rembrandtheater trok In dië weer over de Oost raakt Chris de la Mar niet gauw uitgepraat ditmaal op tournée met de jonge Louis Bouwmeester. Tilly Lus, Lous Sandbergen en Cor Ruys vervolgens hier in het land weer operette onder leiding van zijn broer Nap, met on der anderen Beppie de Vries. In dien tijd kreeg hij ook contact met het cabaret de Kleine Kunst, die volgens hem vaak moeilijker is dan de groote, als men het goed wil doen en begon toen alras met zijn transformatiesketches: „Trein 020", „Brand in de Jonge,jan" en „Feest". Dan volgt zijn derde Indische tournée. met Elly van Stekelenburg en Jan Mulder en ditmaal bleef hij vijf jaar weg, in dien tijd den geheelen Archipel doorkruisend. In ons land teruggekeerd speelde de jubilaris van vandaag bij verschillende ambulante gezelschappen en sedert het najaar 1939 werkt hij nu weer in het Cabaret waar van langen tijd in Den Haag, eerst in „Hollandais", nu in „Piccadilly". De tijden zijn moeilijk, zeker ook voor den tooneelist, maar och, zegt Chris de la Mar, ik mag niet klagen en hou me maar aan de stelregel van mijn vader vast, dat niemand je in ons vak, als je geen ta lent hebt, je dat kan geven; maar dat als je het wél hebt, niemand het je af kan ne men! En nog eens naar Indië? Graag, zoo gauw de oorlog voorbij is! Zaterdagavond om zes uur verliet de 10- jarige Th. V. de ouderlijke woning in het Tuindorp onder de gemeente Maartensdijk met de bedoeling achter de nabijglegen spoorbaan een zak hooi te gaan halen. Toen de jongen des avonds om tien uur nog niet thuis was, werden zijn ouders on gerust en togen op onderzoek uit. Bij de spoorbaan vonden vader en moeder het zwaar verminkte lijk van hun zoon, die, zonder dat iemand daarvan iets had ge merkt, door een trein was overreden en gedood. WOENSDAG 31 MEI 1941. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 10.00 Ensemble Jack der Kinderen met solist. 10.30 Voordracht. 10.40 Ensemble Jack der Kinderen. 11.15 Cello, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuizek. 12.25 Voor den boer. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Bart Ekkers. 1.45 Orgelconcert. 2.15 Voor de vrouw. 2.30 Kinderkoor „Zanglust" met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 3.15 Orkest Eloward. 4.00 Bijbellezing. (Voorbereid door de Christe' lijke Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.u) Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 „Vliegen op groote hoogte!', causerie. 5.45 Ensemble Bandi Balogh. 6.15 Voor den binnenschipper. 6.30 Musette-orkest „Les Gars de Paris" en soliste. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. verdwenen, en hij is nergens meer te vinden. Heeft uw zuster u er niet over geschreven in haar brief? Ik meen dat u bericht van haar hebt gehad. Zij vertelde mjj er niet zooveel van als u; ze schreef alleen van het verlies van den diamant. Ik denk dat hij wel teruggevonden wordt, vervolgde het meisje; het is niet waar schijnlijk, dat hij gestolen is, denkt u wel? Ze veranderde alweer van gesprek, een ka rakteristieke trek van haar. Eindelijk, toen het diner was afgeloopen stond ze op en ver liet het gezelschap, om haar moeder op te zoeken. Lord Raynour bracht de twee jonge lieden naar hun kamers door het trappenhuis, waarvan aan het einde de schilderijengalerij lag. Hij wees op een deur. Dit is mijn kamer, zei hij, en als jullie soms iets noodig mocht hebben, weet jullie waar je me vinden kunt. Ik lijd aan slapeloosheid en zit soms heele nachten op, maar ik amuseer mij uitstekend met mijn boeken en men kan beter studeeren als alles stil is. Ze gingen door de schilderijengalerij, ver licht zooals alle kamers in het huis. Dit is de beroemde Godfrey, zei Lord Raynour en hij bleef staan voor de beeltenis van een donker man, slank en knap, ondanks zijn somber uiterlijk. Hij droeg de typische kleeding uit het Tudor-tijdperk. Hij ziet er niet uit om ruzie mee te ma ken, nietwaar?, vervolgde Lord Raynour. Wat ook zijn zonden geweest mogen zijn. hij heeft er zwaar voor geboet. Er wordt gezegd, dat zijn geest in deze galerij rondwaart, maar ik kan niet zeggen ooit iets verdachts gezien te hebben of gehoord en evenmin heb ik ooit iets erover van de bedienden vernomen. Ze lieten Harry bij zijn kamerdeur en gin gen toen verder tot Philip's kamer. Hier wenschte Lord Raynour zijn gast goeden nacht. Ik denk niet, dat je je oogen dicht hebt gehad den afgeloopen nacht, zei h(j hartelijk, ik hoop, dat je nu goed zult slapen. Als een marmot, antwoordde Philip op gewekt. Ik zal slapen zoodra mijn hoofd het kussen voelt. Bovendien ben ik een lang slaper en u moet het mij maar vergeven, als ik soms te laat aan het ontbijt verschijn. Een paar minuten later lag hij in bed en in een diepen slaap, overtuigd dat dien nacht niets hem zou storen. Maar na een poosje ontwaakte hij plotse ling met het beklemmende gevoel, dat er iets niet in orde was. HOOFDSTUK XXI. Philip lag eenige oogenblikken doodstil, zijn oogen half gesloten. Hij trachtte Zichzelf te overtuigen, dat hij wakker was geschrikt uit een angstigen droom. Misschien hadden zijn overspannen zenuwen hem parten gespeeld, want het was toch te idioot om te veronder stellen, dat hier, op Wendlesham Manor, zich de reeks van mysterieuze gebeurtenissen zou voortzetten. Het was ook heel wel mogelijk dat een of ander onbestemd geluid in het huis hem had doen ontwaken. Hjj was alweer half in slaap en wendde zich op een gegeven oogenblik met een diepen zucht op zijn an dere zij om weer te gaan slapen. Toen, door zjjn half gesloten oogleden, werd hij zich be wust van een vreemde lichtstreep over den vloer en zijn oogen geheel openend, zag hij ook, dat de deur van zijn kamer openstond, en dat het licht uit een verlicht venster in de gang naar binnen viel. Zijn kamer zelf was in duisternis gehuld; het raam was gesloten en zware damasten gordijnen hingen ervoor. Vaag was hij zich bewust dat het vreemd was dat de deur openstond. Hij kon zich niet herinneren, dat hij haar gesloten had, maar Lord Raynour had het zeker gedaan toen hij van hem was weggegaan. Wanneer de deur was open blijven staan, dan had hij. Philip, het toch wel gezien, voordat hij naar bed ging. Het was vreemd, maar oververmoeid als hij was, voelde hij er weinig voor het elec- trische licht aan te steken. Eenige oogenblikken gingen voorbij; toen werd hij klaar wakker door een geluid naast zijn bed. Een donkere gestalte, de gestalte van een jongen man zooals Philip kon onder scheiden, kwam uit de duisternis naar voren en passeerde nu de lichtstreep op den vloer. Er was geen geluid van een voetstap; het leek wel alsof de gestalte over den vloer gleed. Philip zag een paar witte handen, maar het gezicht bleef onzichtbaar voor hem. Terwijl hij ingespannen toekeek, hield de gestalte even stil als in aarzeling, doch ging toen door de open deur en verdween in de gang. Toen kreeg Philip zijn energie terug. Hij sprong op in bed en keek om zich heen, alles was thans weer donker. De deur was geslo ten, hoewel het verdwijnen van de gestalte met geen enkel geluid gepaard was gegaan. Zenuwachtig draaide Philip den knop van het electrische licht om. De kamer zag er precies uit zooals ze geweest was voor hij naar bed ging; er was geen spoor van de aanwezigheid van een ongewenschten bezoeker. Niettemin sprong Philip uit het bed en gooide zijn cham- bercloack om. Waarom was hij daarnet toch te slaperig geweest om het licht aan te draaien bedacht hij met spijt. Ik geloof dat het per slot van rekening toch een droom is geweest, mompelde hij, maar dan een buitengewoon duidelijke en on- 7.15 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroep-Symphonie-orkest en solist. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.25 Dagsluiting (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting). 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Engelsche berichten, r!uiting. Hilversum ."I. 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool en piano. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuziek. 11 0 Orgelconcert. 12.00 Berichten. 12.15 Puszta-orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Nederlandsch Kamerorkest en soliste. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus „Het geestelijk karakter van ons /olk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Pro- testantsch Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Revida-sextet. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 De Ramblers. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Brabantsch praatje. 7.15 Orgelconcert. 7.30 Declamatie. 7.45 Orgelconcert. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.3Ö Causerie: ,,De Kamers van Koophandel en fabrieken in Nederland". 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. aangename droom.. Want niemand zou toch die deur hebben kunnen openen en sluiten zonder dat ik het gehoord had. Hij liep naar de deur en wierp ze open. Aan den overkant van de gang was een klein tralievenster, waardoor de maan een blank schijnsel over de gang wierp. Dat schijnt er toch op te wijzen, dat ik niet gedroomd 'heb, zei hij in zichzelf, terwijl hij langzaam de gang afliep. Ik geloof dat mijn zenuwen mij parten spelen; ik denk, dat ik het lichtschijnsel door een reet of door het sleutelgat heb gezien en me de rest verbeeld heb. Toch zette hij zijn nachtelijken tocht voort. Ten slotte bereikte hij de portrettengalerij. Het was daar net zoo licht als op de gang bij zijn kamer, want boven in den muur wa ren een paar tralievensters, waardoor helder maanlicht naar binnen viel. Het koude, bleeke licht gaf iets fascineerends aan de portretten van de lang-gestorven Tarrants, die er langs de muren hingen. Philips blik viel op de beel tenis van den beruchten Godfrey. Ik geloof, dat ik van jou gedroomd heb, meester Godfrey, zei Philip zacht; je had een zwart gewaad aan; zooiets als hier op het portret van je schouders hangt. En ik zag je witte handen; precies in dezelfde hou ding als je ze hier hebt. De handen van den man op het portret Philip zag het nu voor het eerst waren buitengewoon blank en fijn; er was tet9 on definieerbaar-misdadigs in die handen, vond hjj, met hun lange spits-toeloopende vingers. Een met juweelen bezette ring prijkte aan den middenvinger van de rechterhand. Ik vind je handen al net zoo gruweljjk als je gezicht, mompelde Philip. en ik zal blij zijn, als ik hier morgen vandaan kom, want de belofte, dat de gasten een bed krij gen, waar ze rustig en vast op slapen, is aan mij ook al niet bewaarheid! Na deze alleenspraak wendde Philip zich om, ten einde naar zijn kamer terug te gaan. Maar plotseling schrok hij door het geluid van een deur, die geopend werd aan het an dere eind van de gang. Hij stond onmiddellijk stil en keerde zich om, zich afvragend wat er nu weer zou gebeuren. Wordt vervolpd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7