Opvoeding en onderwijs in nieuwe banen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 9.40 uur Bekendmaking Heden verklaring der Fransche regeering Wat wil en doet het opvoedersgilde Levant in staat van luchtverdediging IJsland kiest zijn rijksbestuurder Vier Britsche kruisers vernietigd Boodschap van ROOSEVELT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 23 M E I 1941 der Nederlandsche jeugd vernieuwing der nederlandsche jeugdi doel van het opvoedersgilde. De onderhandelingen te Batavia «even nederlanders in amerika gearresteerd. generaal bergeret neemt de noodige maatregelen. britsche consulaten geslo ten. Familieoorlog in Transjordanië zoon staat vader op. tegen zijn stauning. Weldra handelsverdrag Duitschland Rusland Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.32 uur Zes Griekscbe ministers van KRETA naar CAIRO de koning blijft met twee van zijn ministers achter, Admiraal DARLAN zal spreken HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9^39 Vraaggesprek met mr. dtr. r. van Genechten. In verband met het alom geroeiende besef, dat noodzakelijke hervormin gen in opvoeding en onderwijs moeten worden aangebracht, heeft een redacteur van de Vereenigde Persbureaux een onderhoud gehad met mr. dr. R. van Genechten, lei der van het opvoed rsgi 1de. Mr. dr. R. van Genechten heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt oen een belangwekkende uiteenzetting te geven van de beginselen, waar op in de toekomst de vorming van de Nederlandsche jeugd zal berus ten. „In de vorming der toekomstige Neder landsche mannen en vrouwen moeten diep gaande wijzigingen worden aangebracht", antwoordde mr. dr. R. van Genechten, lei der van het opvoedersgilde. toen wij hem vroegen een uiteenzetting te willen geven Van de hervormingen, die op dit gebied tot stand moeten worden gebracht „Ondanks de vele zorgen, die aan opvoeding en on derwijs in de laatste tientallen jaren be steed zijn, zijin over het algemeen geen beter gevormde mensehen ontstaan. Daar mede wil ik niet zeggen, dat er geen re sultaten bereikt zijn, maar de nieuwe tijd. die hoofden en harten der Nederlanders beroert, eischt meer. Tegen de ontbindende krachten, die tot voor kort haar invloed denden gelden, ontstaat een reactie. Meer en meer breekt de gedachte door, dat de en keling, niet los van alle banden, maar in tegendeel, in en door de volksgemeenschap zijn leven ten volle kan ontplooien. Een nieuw beeld van den mensch ont staat; opvoeding en onderwijs hebben de grootsche taak. aan de vorming van dien nieuwen mensch scheppend mede te wer ken." „Bent u van meening, dat op deze wijze het doel bereikt zal worden?" „Zeer zeker, indien ten minste ieder bij dit werk zijn beste krachten geeft. Uw vraag brengt het derde punt ter sprake, n.1. dat de geheele opvoeding en het geheele onderwijs in het teeken der volksverbondenheid moeten Staan. Datgene, dat het volk vereenigt zal op den voorgrond worden gesteld tegenover de invloeden, die ons volk in allerlei hokjes heb ben gescheiden. Geschiedenis in nationalen zin, kennismaking met andere streken en volksgenooten door middel van excursies, om maar enkele van de middelen te noemen, zullen het besef van volksverbondenheid ver sterken. Verder denk ik aan den heilzamen invloed van den arbeidsdienst. Welk een gunstige uitwerking had op vele jongelieden de militaire dienst en hoeveel grooter nog zal de invloed van den arbeidsdienst zijn." „Kunt u nog het een en ander mededeelen Omtrent het opvoedersgilde?" „Het in September 1940 opgerichte opvoe dersgilde heeft een tweeledig doel, ten eerste de herziening van opvoeding en onderwijs in volkschen zin en ten tweede de vereeniging van alle volksgenooten, die op eenigerlei wij ze betrokken zijn bij de opvoeding van en bet onderwijs aan onze Dietsche jeugd. De op voeders zijn nu nog over tientallen organisa hes verdeeld. Aan dezen toestand wil het op voedersgilde een einde maken om alle krach- ten in eqji groot verband te vereenigen en haar onderlinge samenhang te bevorderen.. Het gilde staat open voor alle opvoeders, ook natuurlijk voor hen er bestaat op dit punt nog een misverstand die geen lid zijn van de nationaal-socialistische beweging. De belangrijkste verschillen in de opvoe ding kan men in enkele punten samenvat ten. Voor alles willen wij de Nederland sche jeugd opheffen uit haar geza pigheid, haar zelfgenoegzaamheid, kortom haar overdreven gehechtheid aan het materieel bestaan. De jeugd moet weer gaan beseffen, dat zij be reid moet zijn, zich voor iets hoo- gers in te zetten. Beter is het te strijden voor een ideaal en daarbij te verliezen, dan nooit voor een ideaal te hebben gestreden. Een tweede belangrijk punt is, dat op voeding en onderwijs er op gericht moeten zijn iedereen in staat te stellen datgene, dat in hem leeft, te ontwikkelen. Wel werden ook in het liberale tijdperk de begaafden in staat gesteld vooruit te komen, maar hierbij werd te veel aandacht geschonken aan intellectueel® prestaties, terwijl deze bovendien meer ten eigen bate dan tot voor deel van de volksgemeenschap werden aan gewend. De nationaal-socialistische opvoeding gaat uit van de ongelijkheid der menschen en geeft aan hen, die bijzonder goede eigen schappen bezitten, de gelegenheid deze te ontwikkelen ten bate van de gemeenschap. Karakter en deugdzaamheid zijn daarbij be slissend. Natuurlijk spreekt het vanzelf, dat hij, die leiding moet geven, ook intelligent moet zijn, maar karakter en deugden als moed, eenvoud, openhartigheid en trouw zijn van nieer belang dan verstand. Zoo wordt een volksche elite gevormd van jon ge mannen, die in verband met hun latere verantwoordelijke positie in de volksge meenschap ook een hardere opvoeding zul len krijgen." Deze week de beslissing? In een hoofdartikel spreekt de Asari Sjirn boen de verwachting uit, dat het in den loop van de volgende week waarschijnlijk zuidelijk zal worden, of de handelsonder handelingen tusschen Japan en Neder- landsch Indië zullen slagen of mislukken. United Press meldt uit Washington Van de tijdens het weekend gearresteerde /'"aemdelingen zijn er ongeveer 300 in ^ohtenis gehouden. Hieronder bevinden ;lr,h 63 Italianen, 33 Duitsrhers. 14 Grieken p^bt Zuid-Slaven, zeven Nederlanders, vijf ortugeezen, twee Spanjaarden en twee En- «elschen. De Fransche staatssecretaris voor lucht vaart. generaal Bergeret. heeft met de Fransche autoriteiten in Syrië een aanvang gemaakt met de voorbereidingen van de luchtverdediging der gebieden in de Levant tegen luchtaanvallen. Reuter meldt, -dat dat Britsche consulaten in Syrië overeenkomstig de voorschriften van de Fransche autoriteiten hun werk zaamheden gestaakt hebben. Het personeel van het Britsche consulaat te Damascus heeft de stad Zaterdag verlaten. Men advi seert den Britten, die uit het land trekken, zich naar Britsch-Indië of Zuid-Afrika te begeven. De belangrijkste Engelsche zaken te Damascus zouden sluiten. Naar te Vichy bekend wordt, zullen na de sluiting der Britsche consulaten in Syrië en den Libanon de Britsche belangen door het consulaat der Ver. Staten in Beiroet worden waargenomen. Waarschuwing tegen valsche ge ruchten. Naar uit Beiroet gemeld wordt, wenden zich de Fransche autoriteiten zeer scherp tegen de verspreiding van valsche berichten over Syrië door de buitenlandsche Ders agentschappen en radiozenders, die onder Engelschen invloed staan. Zoo is klaarblij kelijk met het doel de Syrische bevolking te alarmeeren en te misleiden, de bewering verspreid, dat een regiment strijdkrachten van de Gaulle in Syrië zou zijn binnenge drongen. Verder wordt beweerd, dat ter ge legenheid van de inspectiereis van den Fran- schen generaal Gergeret in Syrië anti-Fran- sche betoogingen zouden hebben plaatsge vonden. Al deze tendentieuze inlichtingen worden van Fransche zijde formeel tegenge- sproke nen men voegt er in dit verband aan toe. dat geenerlei troepenbeweging aan de Syrisch-Palestijnsche grens heeft plaats ge had. en dat ook geen Fransch regiment is overgeloopen naar de afvallige strijdkrach ten van de Gaulle. Het Fransche leger in Syrië heeft nergens behoeven in te grijpen. Evenmin, zijn er iu Syrië of in Libanon ar restaties verricht. De tegenstellingen inzake den Irakschen vrijheidsoorlog, die tusschen Emir Abdoella van Transjordanië en zijn zoon. Emir Taal. bestaan, hebben thans genoopt een vrijwilli gerscorps te vormen, naar gemeld wordt. Aan het hoofd daarvan wil hij het initia tief nemen .voor den strijd tegen Engeland. Duitsche pantserwagens in de woestijn, waar deze gemotoriseerde afdeelingen deelnemen aan den opmarsch van het Afrika-corps (Pax-Holland) Deensche regeering verrast. verklaring van stauning. Het IJslandsche Althing heeft den vroege- ren gezant te Kopenhagen Bjoernson als rijksbestuurder van IJsland gekozen. In politieke kringen te Berlijn legt men verband tusschen het besluit van IJsland om zich los te maken van de Deensche kroon en de Engelsche bezetting met de daaruit voortvloeiende situatie. Weliswaar, zoo werd van Duitsche zijde verklaard, is er reeds altijd een beweging geweest, die zich zelfstandigheid ten doel had gesteld. Maar de bezetting door de Engelschen heeft ook het beroemde Engelsche hulpmiddel, de hon- gergeesel, mede op het eiland gebracht. On getwijfeld hebben de Engefschen volgens het devies: divide et impera ook in IJsland hun hand in het spel gehad. Verklaring van minister Stauning. Minister Stauning heeft naar aanleiding van het besluit van het IJslandsche Alting om de bondsovereenkomst met Denemarken niet te verlengen, het volgende verklaard: (Foto Pax.) De gebeurtenissen hebben meegebracht, dat het besluit van IJsland om de bonds overeenkomst met Denemarken op te zeg gen, den gepubliceerden bijzonderen vorm heeft aangenomen. Deze vorm heeft mis schien een dramatischer indruk gemaakt, dan een normale wijze met onderhandelin gen, die eigenlijk gehouden hadden moeten worden, -joch die op het oogenblik onmoge lijk zijn. Het heeft intusschen geen verras sing gewekt, dat IJsland een verandering van de bestaande bondsverhoudingen wenschte. Men wist toch reeds sinds ver scheidene jaren, dat een opzegging van de bondsovereenkomst verwacht kan worden. Dit is geschied. Alles duidt er volgens de N.R.C. op dat de aangekondigde onderhandelingen tus schen Rusland en Duitschland aan den gang zijn en goed vlotten. Het gaat daarbij in de eerste plaats om het wederzijdsche leveringsprogramma effectief te maken. Een en ander geeft aanleiding tot versprei ding van geruchten in binnen- en buiten land, welke of volkomen ongegrond of fan tastisch overdreven zijn Van een ruiling van grondgebied of dergelijke is natuurlijk in het geheel geen sprake. Veeleer zal men moeten denken aan een regeling, gelijkend op die welke eertijds met Roemenië tot stand is gekomen, waardoor toenmaals Roe menië zich verplichte tot levering van het agrarische productie-overschot, terwijl Duitschland zich belastte met de stijging van de productie met behulp van machines meststoffen en technische hulpkrachten. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten van de Middellandsche Zee heeft gisteren het luchtwapen in den strijd tegen de Britsche marine bijzondere succes sen behaald. Door inslaande bommen zijn vier Britsche kruisers en eenige torpedoboot- jagers tot zinken gebracht, een slagschip en nog twee torpedobootjagers werden zwaar beschadigd. Aan deze aanvallen namen ook Italiaan- sche torpedovliegtuigen deel. In dezelfde om geving werd een vijandelijke onderzeeër door een bom getroffen en een koopvaarder zwaar beschadigd. Tusschen 18 en 21 Mei heeft de vijand in totaal 37 vliegtuigen verloren. Hiervan wer den er 22 door het luchtwapen en drie door marineartillerie neergeschoten, de rest op den grond vernield. In dezelfde periode zijn elf eigen toestellen verloren. In Noord-Afrika voor Tóbroek levendige be drijvigheid van verkenningstroepen. Bij Sol- loem schoten Duitsche jagers vijf van zes aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Bij de poging van den vijand zich overdag per vliegtuig naar het bezette gebied aan de kanaalkust te begeven, werden in een lucht gevecht zonder eigen verliezen, zes Britsche jagers en een gevechtsvliegtuig neergescho ten. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen heb ben brisantbommen op Helgoland laten val len. Er ontstond slechts schade in woonwij ken. De burgerbevolking had eenige verliezen aan dooden en gewonden. Marineartillerie schoot twee der aanvallen de Britsche vliegtuigen neer. Overigens is de vijand niet naar Duitsch gebied gevlogen. Lot van Amerika afhankelijk van de Amerikaansche koop vaardijvloot Naar aanleiding van den marinedag heeft President Roosevelt den voorzitter van de Federale scheepvaartoverheid een- schrij ven gezonden, waarin hij een soort bood schap aan het volk van de V.S. heeft op genomen. Roosevelt verklaart o.m.: Het lot van Amerika is afhankelijk van de han delsvloot. Zij is de beslissende factor voor het voortbestaan van de V.S. ais vrije na- 's-Gravenhage, 21 Mei. De Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebeid heeft op grond van paragr. 1 van zijn verordening nr. 31940 over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in. Nederland den burgemeester der gemeente Maassluis, mr. P. A. Schwarz. met onmid- dellijken ingang ontslag verleend met toe kenning van pensioen. In zijn plaats be noemde de Rijkscommissaris voor het bezet- te Nederlandsche gebied op grond van pa ragr. 3 zijner verordening nr. 1081940 (vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) den burge meester der gemeente Driewegen (Zeeland G. M. C. Ort onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn tijdig ambt tot burgemeester van Maassluis. Tevens heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied door een in het verordeningenblad gepubliceerd de creet bepaald, diat de voorschriften van zijn verordening nr. 361941 (eerste verorde ning© ver buitengewone maatregelen op staats- en administratiefrechtelijk gebied) op de gemeente Maassluis toepassing vin den. Burgemeester G. M. C. Ort werd dien- gevolge ook tot regeeringscommissaris voor de gemeente Maassluis in den zin de zer verordening benoemd'. tie. Schepen, zeelieden en scheepsbouwar- beiders hebben voor het grootste deel de taak van de kusten der V.S. de krachten verre te houden, die de oude wereld ten val hebben gebracht en die thans de nieu we wereld bedreigen. Steeds meer en nog snellere schepen, met zeelieden uit de Ver. Staten bemand, zullen door de open wate ren der zeven zeeën materiaal transportee- rèn, dat er mede tot zal bijdragen, de be dreiging van vrije volken in alle deelen der! wereld te niet te doen. Deze brief van Roosevelt is op de mari ne werf van Washington bij een plechtig heid van den marinedag voorgelezen. De „Messagero" meldt, volgens U.P.; uif Beiroet, dat zes Grieksche leden van het ka binet van Kreta, naar Kairo hebben bege ven, om daar hun officieele ambtszetel op te slaan. „Deze kabinetsleden vonden het moeilijk den oorlog van uit Kreta te voe ren, dat aan vijandelijke luchtaanvallen is blootgesteld en aan alle zijden voor vijan delijke invallen open staat." Afgereisd zijn; de minister van marine admiraal Sachesla- rion, minister van binnenlandsche zaken Maniadakis, minister van scheepvaart Theo- phaides. minister van onderwijs. Sekeres, postminister Corczas en persminister Ni- cloudes. Koning George. de minister-president en de minister van luchtvaart en landbouw, zijn volgens de „Messagero" op Kreta ge bleven. Vichy waarschuwt tegen sche geruchten. val- De plaatsvervangende minister president admiraal Darlan, zal heden om 19 uur over den Franschen omroep een regeeringsver- klaring afleggen. Van welingelichte kringen vernemen wij: Tot alle buitenlandsche diplomatieke ver tegenwoordigers te Parijs is de uitnoodiging gericht zich te hegeven naar den zetel van de Fransche regeering te Vichy, zoo werd gisteren in de Wilhelmstrasse vernomen. In politieke kringen der rijkshoofdstad moti veert men deze uitnoodiging er mede, dat de regeeringsstad van Frankrijk niet meer Pa rijs, maar Vichy is. Ongeveer 34 missies van buitenlandsche staten zijne hierbij betrokken. Consulaten hebben deze Duitsche uitnoodiging niet ont vangen. .Voorts hoort men in politieke kringen al hier, dat de ontbinding van de missies in Parijs grootmoedig gehandhaafd worden zal. Fransche persstemmen. Naar aanleiding van de vijandige uitla tingen van Engeland en Amerika aan het adres van Frankrijk verklaren de Fransche avondbladen met nadruk, dat Frankrijk in zijn vrijheid van beslissing kan doen, wat het goed acht. Het blad „Les Nouveaux Temps" schrijft, dat de Engelschen sedert jaren gewend zijn de Franschen als hun sla ven te beschouwen, zoodat zij zich heelemaal niet kunnen wennen aan de onafhankelijk heid van Frankrijk, belichaamd in maar schalk Pétain en zijn medewerkers. De vijandelijke daden van Londen en VVashington, vooral wat betreft de in Ame rika in beslag genomen Fransche schepen, kunnen door Frankrijk niet geduld worden. Het is nutteloos van Roosevelt van Vichv verklaringen te verlangen over de politiek der Fransche regeering. Duitschland en Frankrijk organiseeren hun wederzijdsche betrekkingen naar hun goeddunken en hier in heeft niemand zich te mengen. «I I ui li

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1