Huizen worden geveild Vrijdag 23 Mei 1941 Tweede Blad Verkooping notaris Engelmann Verkooping notaris Leeuw Bedrijfscom petitie Xoeibalspanning Slaapplaats voor stadgenooten Burgerlijke Stand van Den Helder IUt het poKtie-rapport sf/oc&e^ Zeevaartschool verliest met 4-2 van Hermes nu. Aeeft {tij, Aefioefce Lu<ri^iex'u uit 2 jCl PIS IpNil 5 1 «IS Trudi Lentefeest Nu jij „op de bonbent Visscherij Essays van Thcun de Vries Een advertentie in de HelderscHe Courant Madónieuujió Behoorlijke belangstelling. Goede prezen. Woensdagmorgen zijn weer een aantal huizen geveild in „Musis Sacrum" en op nieuw bleek, dat vele stadgenooten en verschillende menschen van buiten de stad, het vertrouwen in de toekomst van Nieu- wediep nog niet verloren hebben. Menig een vindt ook nu nog het bezit van een of meer woningen in Den Helder een goede geldbelegging. Zoo'n huizenverkooping is een soort barometer om den toestand van de stad te peilen en het resultaat van Woensdag is meer dan bevredigend. Het aantal bezoekers was vrjj groot. De animo tot koopen niet gering. Vooral de hui zen, door notaris Leeuw aangeboden, gingen grif onder den hamer door. Van de zestien werden er vijftien verkocht, tegen prijzen, die men onder de huidige omstandigheden zeer redelijk mag noemen en die niet veel liggen onder de normale verkoopsprijzen. Een van de verkoopers ontving zelf honder den guldens meer voor enkele woningen, die hij ter veiling had aangeboden, dan waarop hij gerekend had. Er zijn genoeg optimisten, die Den Helder alweer zien als een bloeiende stad met veel vertier. Die durven verder den ken dan vandaag en dus gaarne hun geld be leggen in woningen, die straks een behoor lijken huurprijs zullen doen. De woningen, door notaris Engelmann aan geboden, gingen minder grif van de hand, maar dat zat hem waarschijnlijk in het opdrijven van de prijzeó, door goede relaties in de zaal. Van de veertien aangeboden huizen werden er 1 verkocht. Huis en erf aan de Go versstraat no. 51, gr. 83 ca. Kooper P. de Groot te Den Helder voor 1420.—. Huis en erf aan de Sluisdijkstraat no. 106, groot 84 c.a., opgehouden. Huis en erf aan de Basstraat no. 35, groot 83 c.a., opgehouden. Huis en erf aan de Vlamingstraat no. 4, groot 97 ca., opgehouden. Huis en erf aan de Kuiperdwarsstraat no, 4, groot 77 ca., opgehouden. Huis en erf aan de Breewaterstraat no. 57, groot 1 are 6 ca., kooper J. Boerdijk te Den Helder q.q. voor 1870. Huis en erf aan de Paardenstraat no. 19, groot 55 ca, en huis en erf aan de Paarden straat no. 21, groot 68 ca., kooper C. van Doorn te Den Helder, q.q. voor 910. Huis aan de van Speijkstraat no.18, met voortdurend recht van erfpacht op den grond, groot 1 are, 35 ca. Jaarlijksche erfpacht 60.75. Kooper J. Dieleman te Middenmeer voor zich en q.q. voor 2034. Huis en erf aan de Schagenstraat no. 37, gr. 72 ca., kooper E. N. Heijligenberg te Den Helder voor 980. Huis aan de Ooievaarstraat no. 77, met voortdurend recht van erfpacht op den grond, groot 1 are, 67 ca. Jaarlijksche erfpacht .f69.65 Kooper J. Korver te Den Helder voor 2225. Huis aan den Middenweg no.144, met voort durend recht van erfpacht op den grond, gr. 2 are, 36 ca. Jaarlijksche erfpacht 165.20. Nietten verkoop aangeboden. Huis aan de Reigerstraat no. 35, met voort durend recht van erfpacht op den grond, gr. 1 are, 58 ca. Jaarlijksche erfpacht 71.10. Niet ten verkoop aangeboden. Huis en erf aan de Binnenhaven no.70, gr. 1 are, 25 ca. Opgehouden. Het huis en erf met schuur aan de Oude Kerkstraat no. 2, groot 1 are 8 centiaren. Kooper A. Govers Azn. q.q. 1700. Het huis en erf aan de Emmastraat no. 11, groot 83 centiaren. Kooper P. Boerdijk 1933. Het huis en erf aan de Emmastraat no. 15, groot 83 centiaren. Kooper J. W. Stevenson q.q. 1934. Het huis en erf aan de Emmastraat no. 19, groot 82 centiaren. Kooper T. A. A. Terra q.q. 2130. Het huis met het recht van voortdurende erfpacht op den grond aan den Ruijghweg no. 67, groot 95 centiaren. Kooper S. C. Agaart 2427.—. Het huis en erf aan de Jan in 't Veltstraat no. 105, groot 86 centiaren. Kooper L. W. Vinken 1883. Het winkelhuis met pakhuis en erf aan de Oostslootstraat no. 42, hoek Kuiperstraat, groot 99 centiaren. Kooper R. Noppert 1525. Het huis en erf aan de Basstraat no. 3, groot 85 centiaren. Kooper A. Mooy 1395. Het huis en erf aan de Basstraat no. 9, groot 82 centiaren. Kooper K. Zon q.q. 1420. Het huis en erf aan de Basstraat no. 11, groot 82 centiaren. Kooper J. W. Stevenson q.q. 1510. Het huis en erf aan de Keizersgracht no. 80, groot 48 centiaren. Kooper P. de Groot 930.—. Het huis en erf aan de le Goversdwarsstr. no. 15, groot 42 centiaren. Kooper J. v. Twisk 686.—. Het huis en erf aan de le Goversdwarsstr. no. 17, groot 43 centiaren. Kooper K. Zon q.q. f 740. Het huis en erf aan de le Goversdwarsstr no. 19, groot 42 centiaren en het huis en erf aan de le Goversdwarsstraat no. 21, groot 43 centiaren. Kooper D. Veenendaal q.q- Uitslagen: Dinsdag: LBD 2Willemsoord 13; Woensdag: De Roode HaanLBD 1 12. Programma: Voor hedenavond is vastgesteld de wedstrijd Water- LichtbedrijvenGem. Werken. Aanvang 19.00 uur. Scheidsrechter: C. Makelaar. Voor morgenmiddag en -avond zijn vast gesteld: 14.30 uur: DEBOScheepsbouw. Scheidsrechter: E. Krab. 16.15 uur: THORLBD 2. Scheidsrechter: W. F. Langerak. 19.00 uur: RWJPTT. Scheidsrechter: M. Huizing. Zonder spanning „trekt" een voetbalwedstrijd niet. De liefhebbers willen nu eenmaal een beetje sensatie, in den vorm van „spanning". En dat was er Woensdagavond te kust en te keur op het HRC-terrein. De Roode Haan moest spelen tegen LBD. En er werd gespeeld, het was een wedstrijd, die het aankijken ten volle waard was. Goede spelers zaten er tus- schen en wanneer één van hen eens een staaltje van zijn kunnen liet zien, werd het applaus niet onder stoeien of banken gesto ken. Om de namen te noemen heeft geen zin in deze wedstrijden, want een bedrijfscompetitie brengt nu eenmaal elftallen in het veld, waar bij vanzelf de één voetballen kan en de ander niet. Toch zagen wij bij deze 22 spelers geen leeken en dat maakte den wedstrijd nog aan trekkelijker, want hier zag men niet, dat kun dig aangegeven ballen „om zeep" werden ge bracht. De prominente spelers, en die zijn er na tuurlijk óók altijd, haalt men er echter zoo uit. Niet alleen dat zij even handiger spelen, doch de aanwijzingen komen rechtstreeks uit hun stemorganen. Wij haalden hen er dan ook direct uit, want duidelijk hoorden wij roepen: Plaatsen of star ten jongens, „kalm aan maar", e.d. Vreemd is het ook in die wedstrijden, dat het publiek er zoo in opgaat en juist altijd de zijde kiest van de club, die achterstaat Geweldig gejubel ontstond er, als een aan val zich voordeed voor „de Roode Haan" in de periode dat het 20 voor LBS was. Het streven werd beloond, want inderdaad kwam er succes voor „de Roode Haan". Scheidsrechter Goudswaardt was prima, een pluim op deze plaats komt hem zeker toe, want het valt niet mee een dergelijke kamp te blazen, temeer daar er juist op hém speciaal gelet werd, omdat er eenige van zijn oude clubleden meespeelden. Op het B-veld van HRC was een 40-tal jonge menschen aan 't hockeyspelen; al met al heerscht er 's avonds een gezellige drukte op het HRC-terrein en we zouden zoo niet zeg gen, dat er oorlog was. Te Breezand: Schorweg 35: Zit- en slaap kamer, met gebruik van keuken, voor echt paar zonder kinderen. Van-21 Mei 1941. ONDERTROUWD: W. C. Brakenhoff en C. A. Ruiter. GETROUWD: J. v. d. Hert en F. Oost; J. Tol en H. Cornegoor. FIETS VERDWENEN. Een bewoner van de Langestraat deed bij de politie aangifte, dat zijn fiets, die hij even voor een perceel in de Keizerstraat neergezet haJ, spoorloos verdwenen was. De politie stelt een onderzoek in. IDEM. Een bewoner van de Van der Duyn van Maasdamstraat deed aangifte, dat zijn rij wiel verdwenen was. Ook naar dat vehikel speurt thans de politie. EN NOG ZOOIETS. Voorts kwam een bewoner van de T*>og- straat zich melden, teneinde mededeeling te doen van de vermissing van zijn fiets. DE „H.A.V." BLEEF THUIS. Door de gebrekkige verbinding naar Enk huizen,, zou de H.A.V. per fiets naar den aangekondigden wedstrijd gaan, doch door de zeer slechte weersomstandigheden des mor gens, kon dit plan niet doorgaan. Maar onverdiend Reeds dadelijk na de begin-bully beheerschte de Zeevaartschool het terrein, cn het is slechts aan de slechte slagvaardigheid van de voor hoede te wijten, dat er geen doelpunten ont stonden. Langzamerhand echter begon ook de Hermes-ploeg wat op toeren te komen. Er werd in een hoog tempo gespeeld; de bal vloog van het eene doel naar het andere. De fouten, die wjj vorige maai opmerkten, waren voor het grootste deel verdwenen. De Zeevaartschool speelde behoorlek samen. Ook doelman Brandt had vandaag een goeden dag. De eenige fout was, dat de middenlinie niet gelijk met de voorhoede optrok, waardoor bij een mislukten aanval Hermes haast onmiddellijk voor het vijandelijke doel kwam te staan. Verscheidene malen evenwel, moest er in dezen wedstrijd weer voor „shoot" en buitenspel gefloten worden. Gedurende de eerste twintig minuten ge lukte het geen van beidé partijen te doelpun ten, hoewel de Zeevaartschool verschillende goede kansen heeft gehad. Uit een Hermes- aanval, die verwarring voor het Zeevaart school-doel veroorzaakte, werd het eerste doel punt geboren; nauwelijks tien minuten later scoorde Hermes opnieuw, nu na een verrassend aan Aet alZeh&eöte. voedsel 3CLndj2hmjse& ^HoujcU CUo Ajj&téoti dcuah*. fiè xJo<yi AescAikêcjoJx. en zie ioe Klwr\fcf*.i -F fi 2.j Q - - rffLi >1 ótultend. IÉMMkÈmmW m y. >;V> snellen aanval, waarbij de bal over de geheele lengte van het terrein gespeeld werd. De rust ging in met een 20 voorsprong voor Hermes. Gedurende de tweede helft werden heel goede aanvallen aan beide kanten uitgevoerd, doch de Zeevaartschool bleef steeds het over wicht op het terrein behouden. Het gelukte hen dan ook twee maal te scoren, uit snelle aanvallen op het Hermes-doel. Dols en Stam namen deze doelpunten voor hun rekening. Toen het eindsignaal gefloten werd, was de stand gelijk, twee tegen twee. Het zal wel altijd een raadsel blijven, waar om de westrijd met twee maal 1/2 minuut ver lengd werd. Het is immers geheel buiten de regels dat dit geschiedde. Alleen bij beslissen de wedstrijden in tournooien wordt er ver lengd. Het spelpeil zakte ook uitermate. Wel iswaar wist de Hermes-voorhoede den stand door een paar verrassend snelle aanvallen op 42 te brengen, doch dit is niet in overeen stemming met de krachten van beide ploegen. Gelijk spel had beter de krachtsverhouding weergegeven, hoewel een kleine overwinning van de Zeevaartschool verdiend zou zijn ge weest. Vermelden wij nog, dat Verfaille alle vier de Hermes-doelpunten voor zijn rekening nam, en dat op het veld bovendien uitblonken de Zeev.- back Kuyl, en de keeper van Hermes Van Straaten. Beiden hebben diverse malen op critieke oogenblikken voor het doel schitte rend werk geleverd. De rechtshalfplaats van Hermes is zwak bezet. Er werden daar te veel ballen gemist, en over het algemeen te traag gereageerd. Ook ditmaal was er veel publiek aanwezig, de tribune was haast geheel gevuld. Hemelvaartsmorgen. Twee hockey elftallen tegenover elkaar, een ploeg dames c'.i een ploeg heeren. Zij bestreden elkaar mét vuur. De dames wilden niet verliezen en de heeren wilden niet dat het zwakke geslacht overwon. Er werd gestreden, er werden uitvallen ge daan, het gaf niets, de stand bleef 00. Het eindsignaal kwam en nog steeds 0-0. Geen van beide partijen was voldaan. De eeuwenoude strijd van „Wie is de baas" moest uitgevoch ten worden, zelfs op het hockeyveld. Beide partijen belaagden de scheidsrechters; deze zwichtten, en tot verlenging van den strijd werd besloten. Het publiek was eensgezind voor de dames. Zij verdienden het te winnen. Aanvuringskre- ten werden geschreeuwd, vooral naar de da- mes-midvoor Trudi. Waar Trudi was, daar was de bal, en de bal ging steeds naar Trudi. Trudi werd begeesterd door het gejuich, zij speelde als een furie, met één hand aan den stick. De vijandelijke backs sidderden als zij haar zagen naderen en schuimbekten als zij voorbij was. Trudi werd de heldin van het veld. De dames wonnen, na verlenging, verdiend met twee nul De Heeren der Schepping hadden het tegen zooveel enthousiasme niet kunnen bo^rerken. EXAMEN HOOFDAKTE. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming brengt ter kennis van belangheb benden, dat het schriftelijk gedeelte van het in 1941 af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77b der W.et tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878, zal plaats hebben op Donderdag 10 Juli a.s. De mondelinge examens zullen aanvangen op Dinsdag 22 Juli a.s. De commissiën, met het afnemen van deze examens belast, zullen zitting houden te: Haarlem, voor de provincie Noordholland, uitgezonderd de inspectie Hilversum en de gemeenten Terschelling en Vlieland. De voorzitter van deze commissie is te Haarlem, L. W. van Loon. De Staatscourant van 20 dezer bevat nadere bijzonderheden. Onderhoud van een graf. B. en W. schrijven aan den Raad. Namens den heer I. de Haan eigenaar van het uitsluitend recht tot begraven voor onbepaalden tijd in de gemeentelijke graf ruimte afdeeling L no. 166 verzoekt notaris J. W. de Wijn, alhier, om het onder houd van genoemd graf en van het daarop geplaatste gedenkteeken tegen betaling van een bedrag-in-eens door de gemeente te doen plaats hebben. Het gedenkteeken, bestaande uit een beton plaat met hardsteenen banden en een staande zerk, is zeer onlangs geplaatst en verkeert in goeden staat. Het komt ons voor, dat, evenals in vorige gevallen, met betaling van een bedrag-in-eens van 200.kan worden volstaan. De witte bloesems aan de takken, Met kleuren smetloos rein, Schitterden in 't gouden zonlicht, Als een blij festijn. Rode blaadjes pas ontloken, Waren jong en zacht. Zachtjes sidderden de takken, Belaan met loverpracht. Schilderachtig zijn de lanen, Van het oude bos. Zie toch hoe wit zijn de kelken, Tegen 't groene dikke mos, Heerlijk als een feestparade, Met kleuren schit'rend mooi Witte bloesems, groenend lover. Als een feest, een lentetooi. Heemstede, 20 Mei. K. Wouters. Beste aardappel. Ik heb iets tegenover jou goed te maken. Het is geen bekentenis, die ik ga doen. Oh neen! Alleen wil ik trachten je uiteen te zet ten, waarom ik je heb miskend. Ik vraag nu uitsluitend begrip voor wat ik je ga vertellen. Toen jij nog onze dagelijksche gast was, hebben wij vaak op je gemopperd. Waarom? Misschien wel omdat wij gewend waren aan jouw goede manieren om altijd in je beste, ik zag maar zeggen, humeur te verschijnen. Wanneer jij eens van de kou te lijden had gehad en jezelf 'n tikje waterig present meld de, scholden we op je. Dan deugde je niet. En dan alleen maar om het simpele feit, dat je eens niet gedisponeerd was! Of wij om ons heen dat óók niet mee maken! Maar dan zeggen wij niets en gaan zwijgend onzen gang. Dat noemen wij tact! Wij heeten immers beschaafd te zijn? Tegen over jou echter lieten wij ons gaan en be schimpten je. Omdat je weerloos was. Wanneer één van jullie buiten zijn schuld was grootgebracht op 'n kleine boerderij, er gens in 'n veenpolder, doch hij was niettegen staande dit feit 'n flinke vertegenwoordiger van zijn soort, dan moesten de meesten van ons hem niet! Want hij kwam uit het veen! Hij bracht het dan niet verder dan opge diend te worden in 'n gewone schaal op 'n gewone tafel. Ik weet wel, je betere soortgenooten ver toefden in voornamere kringen, omdat zij, éven toevallig, uit edeler grond waren ge sproten. Die werden zorgvuldig gerangschikt in kostbare schalen en kregen 'n puike be handeling. Alwéér net als bij ons Totdat je, niettegenstaande je enorm na komelingschap, ons niet meer in die getale kwam bezoeken als wij van je gewoon waren. Want jij ging „op de bon"!! Nu missen wij je en wek je onwillekeurig herinneringen op. Ik zag eens hoe een van jullie, per ongeluk, van 'n auto viel en 'n straatjoch hem onverschillig schopte. Ja, schopte! Nét of jij de eerste de beste was. Dat moet je pijn hebben gedaan. Doch evengoed lachten vertegenwoordigers van hem ons den volgenden avond tegen en deden of er niets gebeurd was. En dat alles ging aan ons voorbij tot wij beseften! Wij moeten nu óók 's morgens opgewekt aan den arbeid, terwijl wij weten, dat vér van ons Ach néén, wat geeft het? Vergeef het ons maar Wijo. ïlieuuM uit IMc de Boer; Andries, z. v. J. Kaptein en A. de Vries. OVERLEDEN: Aaltje van Dokkum, oud 38 jaar, echtgenoote van Jac. Visser; Harmen Bakker, oud 68 jaar, echtgenoot van E. Hak- voort. Urk, 20 Mei. Door 80 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd 2512 kg kuilpaling van 15—138 kg per vaar tuig, prijs 62154 ct. 729 kg lijn- of beug aal; 504 kg fuikaal; 90 kg spiering 0.52 0.54 per kg; 84 manden possen 1.10 en 107 manden nest, 33 ct per mand. NAAR DE NOORDZEEVISSCHERIJ. Vele motorvaartuigen met een motor van 26 pk hebben een vergunning gekregen om de Noordzeevisscherij te gaan uitoefenen. Deze vaartuigen maken zich thans voor vis- scherij gereed. Wat den aanvoer van aal en paling betreft, deze zal door het vertrek van deze vaartuigen aanmerkelijk minder worden. De gemiddelde vangsten van deze categorie visschers varieerden toch veelal tot 250 pond per motorvaartuig. GOEDE RESULTATEN. Nu de Noordzeevisscherij voor het eerst weer gedeeltelijk de snurrevaadvisscherij aan het uitoefenen is, werden hiermede weer goede besommingen geboekt. Deze varieerden van 800 tot 1900 gulden per snurrevaadvis- scher. EXTRA VRACHTBOOT IN DJS VAART. De twee groothandelaren in paling, aal en nest hebben twee extra vrachtbooten in de vaart gebracht. De firma A. Gnodde heeft de vrachtboot Helena hiervoor uit Scheve- ningen aangekocht, die dagelij ksch visch zal vervoeren. Bij meerdere aanvoer zal dit ook des nachts geschieden. De firma D. Gnodde heeft ook nog* extra botters van Bunschoten aangekocht om het nest van Urk te vervoeren. Urk, 19 Mej, Door 15 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 916 kg aal en paling, van 11180 kg per vaartuig, prijs 62154 ct.; 41 kg spiering 0.500.58 per kg; 60 manden posser. 0.95 en 78 manden nest 33 ct. per mand. OFFICIEEL GEOPEND. De dienst UrkLemmer is nu officieel ge opend door de beurtvaartonderneming Kam per. Voorloopig wordt er eenmaal per week gevaren, maar zoo spoedig mogelijk twee keer per week. Zoowel op Urk als in Lemmer be stond er groote belangstelling bij aankomst en vertrek en het is vrijwel zeker, dat de invoer uit Friesland na het herstellen van de zen verbeterden dienst belangrijk zal toe nemen. De eerste reis werd er Friesch slacht vee en Friesch fokvee aangevoerd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jelle, z. v. H. Kapte H. Karemaker; Helena, d. v. J. Loosman en at;1 „Vox Humana" essays van Theun de Vries, verschenen bij de N.V. Van Loghum Slaterus' Uitgevers Mij. te Arnhem 1941. Theun de Vries behoort, zonder eenigen twijfel, tot de knapste jongere litteratoren, die ons land thans bezit. Zoowel in proza als in poezie excelleerde hij enkele malen in uiterst gave werken, waarvan wij, om een voorbeeld te noemen, slechts wijzen op de Friesche kronyk der Wiarda's (Stiefmoeder Aarde, Rad der Fortuin, enz). Van de Vries verscheen thans een bundel essays en wederom blijkt daaruit welk een gerijpt talent men in dezen jongen letter kundige bezit. Een persoonlijkheid «in de Nederlandsche litteratuur, die tevens de gave bezit van het kunnen uitoefenen van zeer objectieve critiek. Zijn belezenheid is groot, zoowel waar dit betreft de binnen- als buiten- landsche lectuur. Deze bundel is verdeeld in drie deelen: respectievelijk „Drie Mystici". „De Holland- sche Tuin" en „Oude en Nieuwe Wereld". Waar men de bundel opslaat is deze interes sant en hoewel men wellicht een enkele maal den indruk krijgt dat er iets t e beknopt beschouwingen geleverd worden, kan wel ge zegd worden, dat dit werk een uitermate helder inzicht geeft in de behandelde materies Wat De Vries schrijft over Jan Luycken, Blake en Bach is de moeite van het lezen dubbel waard. Telkens verrast de visie van De Vries, die aspecten en facetten van de figuren belicht die veelal verborgen zijn ge bleven. Het interessantst en zeker het best gedocu menteerd is dat gene wat men te lezen krijgt over Vestdijk. Van Vestdijk werd kennelijk een speciale studie gemaakt en men zou wen- schen, dat velen datgene te lezen kregen wat De Vries over een zoo prominent dichter en schrijver als Vestdijk weet te vertellen. Het zelfde geldt wat van Den Brabander en Hoornik gezegd wordt. Het laatste deel geeft bijzonderheden over Shakespeare, over Dickens en tenslotte over Amerika en de Amerikaansche roman. Ook de Amerikaansche litteratuur blijkt door De Vries doorvorscht te zijn en het lukt hem ook hier belangwekkende bijzonderheden te geven van werken en auteurs die in de Nieuwe Wereld tot de prominenten behooren. komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5