nieuwe strijd DAKAR unn HeT moeRDS N1PPER EN PELLE U0i on Het koninkrijk Kroatië 'AKKERTJES Razende Kiespijn Vacante gemeenten in Noord-Holland Radioprogramma ontbrandt om j THANS ZIJN HET DE AMERIKANEN, DIE ER HET OOG OP LATEN VALLEN. De stad zal niet zonder strijd worden afgestaan. Geheel Frankrijk is opgeschrikt door het bericht, dat de Vereenigde Staten vam Amerika het voornemen zouden hebben, Dakar, de bekende haven aan de Westkust van Afrika, te ijezetten als steunpunt in 't zwar te werelddeel. Hoewel de mededee- lingen dienaangaande zich nog slechts bepalen tot min of meer vage geruchten, heeft de Fransche regee ring het toch noodig geoordeeld, ten sterkste te protesteeren tegen even- tueele plannen van de V. S. in die richting. DAKAR IS EEN PUNT VAN GROOT BELANG. Dakar is de hoofdstad van Fransch West- Afrika en zetel van den gouverneur-gene raal. De stad is nog betrekkelijk jong: zij werd gesticht in 1857. Aanvankelijk was zij van weinig beteekenis, doch tegen het einde van d.e vorige eeuw nam haar ontwikkeling een aanvang. Zij ontplooide zich vrij snel; in 1891 telde zij nog slechts 4800 inwoners, voor het overgroote deel inboorlingen In 1930 was haar inwonertal echter reeds aangegroeid tot 40.000 en op het oogenblik bedraagt het aantal inwoners 70.000. waaronder 6000 Eu ropeanen. De voornaamte uitvoerproducten van Da kar, waar zich de handel van het geheele gebied van Senegal concentreert, vormen de rubber en de arachiden (olienootjes of pin da's). De stad is niet alleen van beteekenis als politiek en economisch centrum van Fransch West-Afrika, doch ook als station voor het verkeer tusSchen Europa en Zuid- Amerika. De overigens tamelijk eenvormige kust van Afrika vormt hier ter plaatse een vrij smal schiereiland van zeer bijzonderen vorm. Dit schiereiland draagt den naam van „Groen voorgebergte" (Cabo Verder) naar de 570 kilometer verder Weste lijk gelegen Kaap-Verddsche eilan den. Aan de binnenste bocht van dit schier eiland. dat een ideale haven vormt, ligt Da kar ,de Europeesche stad vertoont tal van indrukwekkende regeeringsgabouwen, mo derne hotels en schoon aangelegde openbare parken. Aan den rand van de baai, tegen over het rotsachtige eiland Goree, dat aan merkelijk is versterkt, is de Corniche de Dakar aangelegd, een prachtige zeeboule vard, die al de haveninrichtingen omsluit. De inboorlingenwijk, met haar nieuwe, boch tige straatjes, doet sterk Oostersch-Afri- kaansch aan. Op het schiereiland zelf zijn verdedigingswerken aangelegd., die de haven en de stad beschermen. 5500 KM. De afstand van New York tot Dakar be draagt in rechte lijn 5500 K.M. Dakar vormt het kopstation van de spoor lijn. die naar het 263 kilometer verwijderde St. Louis voert. Deze spoorweg, die in 1882 werd vpltooid, is van het allergrootste be lang voor geheel Fransch West-Afrika. Aan het feit, dat langs dezen weg al de goederen worden aangebracht, die in Dakar worden Feuilleton Door Monica Hart 16. Wat is er eigenlijk aan de hand, vader?, vroeg Philip. Ik heb u ook een massa te vertellen, maar zegt u my eerst wat er gaan de is. Zeker met Paillon? Ja, antwoordde John Arkwright ernstig, maar de zaak heeft nu een wending geno- men, die vervelende gevolgen kan hebben. Philip. Wij zijn bedrogen door iemand in wien wy groot vertrouwen stelden. Het is voor mij ook een verrassing ge weest, ik heb altijd 'gedacht dat we op Pail lon bouwen konden. De man over wien zij spraken was een man van beteekenis voor de firma. Hij was ver want aan de overleden vrouw van John Ark wright en de zoon van een Franschen vader en een Engelsche moeder. Hij was reeds jarenlang in de zaak en had zich een groot vertrouwen weten te verwerven. Hy leefde in Parijs op grooten voet; men nam evenwel aan dat hij zelf een aanzienlijk vermogen had en eigenlijk alleen in de zaak was gekomen °m zijn liefde voor mooie dingen. Deze man hu had hen jaren achtereen bedrogen en het Was nu pas aan het licht gekomen. Ik dacht eerst aan een vergissing, ging John Arkwright verder, toen ik merkte dat de cijfers niet klopten. Maar naderhand bleek mij, dat hy niet alleen de boeken ver- valscht had, maar dat hy opdrachten uitvoerde, die hij niet vermeldde en dat hij ook verkocht voor belangrijk hoogere bedragen dan hy ver antwoordde. Het ergste is echter, dr t Paillon °P groote schaal waardelooze imitaties ver- bocht, wat hy doen kon door het vertrouwen, dat men in den naam Arkwright en Zoon ®telde. De schade, de moreele schade vooral, die hiervan hët gevolg Is, is in cijfers niet uit te drukken, Philip, en daarom zyn we aan ons Zelf verplicht Paillon te laten vervolgen. Is Paillon al gearresteerd?, vroeg Philip. Nog niet. Ik heb bjj de politie dadelijk "en klacht ingediend, rra«r toen de politie 181. Langs onderaardse wegen terug naar het vasteland. 1. „Nou, dus Zip bleef maar liever thuis, hy wilde zeker niet graag mee onder de grond!" „Kom mee, het zal wel de bedoeling zijn, dat men in de richting van de pyl gaat." 2. „En hier hebben we een plattegrond van alle onder aardse gangen, die als een net alle landen der aarde met elkaar verbinden, We zullen eens proberen, met behulp van de toverbril, de weg naar het vasteland te vinden!" 182. De toverbril. 1. „Kijk eens naar die rots wand en zeg me dan, wat je ziet!" „Wat ik zie? Wat bedoel je dan?" 2. „Zet de bril maar eens op, dan heb je de oplossing!" 8. „Er is geen vergissing mo gelijk, het is de weg naar het vasteland!" verscheept, heeft de stad haar opkomst te danken. De naastbijgelegen stad is de aan het Oostelijke uiteinde van de baai liggende Rufisque, op 24 kilometer afstand. Rufis- que kan worden beschouwd. als een der cen tra van den handel in arachiden, waaruit de bekende olie wordt geperst. Wanneer men bedenk,t dat Dakar in vo gelvlucht op 5500 kilometer afstand van New York ligt, klinkt het wel eenigszins zonderling, dat men in eerstgenoemde plaats een voorpost in den Atlantischen Oceaan wil zien. Na de uiteenzetting, die de Brinon echter voor de Amerikaansohe journalisten heeft gegeven, kan er aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan geen de minste twijfel meer bestaan, hoe het Fransche volk over het plan denkt. VERSCHILLENDE VRAAGSTUKKEN OP TE LOSSEN. De Diplo wijdt een artikel aan het nieuwe koninkrijk Kroatië, waarin het uitdrukking geeft aan de sympathie, welke Duitschland reeds sinds vele eeuwen voor het Kroati sche volk koestert. Ook Hongarije treedt het nieuwe koninkrijk met sympathie tegêmoet. Het begroet Kroatië als een actief medelid in het Europeesche herordeningsproces en beschouwt het. als een nieuwe band tus schen zichzelf en de as-mogendheden. De Diplo constateert, dat Hongarije door deze uitlating diefïnitief de kunstmatige gircn- zen4 welke de Westelijke mogendheden des tijds bij het Parijsche verdrag getroffen hebben voorgoed heeft uitgewiseht. Het di plomatieke proces, dat met de stichting van een nieuw koninkrijk gepaard gaat, is zoo goed als. beëindigd. Roemenië heeft reeds een gezant te Agram benoemd en Hongarije Doe dan twéé dingen Neem 'n "AKKERTJE" om rustig'zon der pijn te kunnen slapen en i ga morgen naar Uw tandarts. Slowakije en Bulgarije hebben diplomatieke betrekkingen met Kroatië aangeknoopt. In liet buitenland is de Vraag gesteld, of Kro atië nu het een prins uit het huis van Sa- voy tot koning heeft, een invloedszóne van Italië geworden is. De Wilhelmstrasse ant woordt op deze vraag, dat het woord in vloedszóne uit het politieke woordenboek geschrapt dient te worden. De spilmogend- heden kennen slechts „levensruimite" en Kroatië moet beschouwd worden als een land, met dezelfde belangen als Italië in deze levensruimte heeft. Bij het afbakenen der Duitsche en Italiaansche levensruimte bestaat geen tegenstellingen. De betrekkin gen tusschen de spilmogendbeden zijn zoo met elkaar in overeenstemming, dtat elk der beide staten de volledige vrijheid heeft zijn levensruimte te organiseeren, ook al loopen de wegen en de uiterlijke vormen hier en daar wat uiteen. Zooals bekend heeft Duitschland slechts economische belangen in Kroatië liggen. Het koninkrijk Kroatië is een land.bouwstaat. 83 der bevolking leeft van landbouw en visscherij. Ongeveer 4 millioen hectaren zijn met tarwe en mals bebouwd en 3 millioen hectaren met andere granen. Voorts heeft Kroatië 2 millioen hectaren weiland, wijnbergen, boomgaar den en tuinbouw. De veeteelt staat op een hoog peil. Kroatië bezit ongeveer 2 milli oen runderen, 1.3 millioen varkens en 3 millioen schapen. Ook de boschbouw is goed ontwikkeld, want 4 millioen hectaren zijn beboscht. Kroatië zit met een ernstig werkloosheidsvraagstuk. Terstond zijn be sprekingen tusschen Duitsche en Kroati sche instanties begonnen over de oplossing van dit probleem. Een transport van 800 arbeiders is inmiddels reeds uit Ag.ram naar Duitschland vertrokken. Binnenkort zullen nog meerdere transporten, waarin vooral de arbeiders uit Bosnië zijn opgeno men, volgen. Ook heeft Kroatië reeds een wegenproject in uitvoering genomen, waar bij vele arbeiders te werk gesteld kuanen worden. Verandering en verbetering. Wij lazen in „Ons Kring-Orgaan": „Het mag als bekend verondersteld wor den, dat het aantal vacatures in .de Neder- landsche Hervormde gemeenten in Noord- Ilolland boven 't IJ in het algemeen en in West-Friesland in het bijzonder, de laatste jaren zeer groot was; vele gemeenten zijn reeds jaren en jaren onbezet; we noemen er slechts enkele: Wijdcnes-Ooterleek sinds 1'JIO; Zwaag sinds 1923; Bovencarspel sinds 1929; Lutjebroek sinds 1926; Grootebroek sinds 1929; Wervershoof sinds 1925. Dit zijn slechts weinig uit vele. Langzamerhand komt daar verandering in; men gaat in den regel tweg of meer gemeenten combineeren om zoodoende de middelen te vinden, een predikant te kunnen beroepen. We noemen: Qoster- en Wester-Blokker met Schellink hout. hier deed ds. G. van Duyl in Juni 1939 zijn intrede; Venhuizen en Hem, hier deed dr. K. F. Proost in hët vorige jaar intrede; Hoogwoud-Aartswoud, waar de plaats be zet werd door ds. Kreb, terwijl vóór heel kort Lutjebroek met Hoogkarspel gecombi neerd werd; de heer J. M. Mentzal, candi- daat in de theologie, te Amsterdam, heeft het op hem uitgebrachte beroep aangeno men. Zoo verdwijnen gaandeweg de onbe zette predikantsplaatsen. De oorzaak van het zoo langen tijd onbe zet blijven ligt in het gebrek aan geldmid delen der werkelijke gemeenten. Nu kunnen we ons dat begrijpen van kleine gemeenten, maar dat welvarende dorpen als Groote broek, Bovenkarspel e.a. daarin niet kunnen voorzien, pleit toch zeker niet voor cte groo te offervaardigheid der leden van de Neder- landsche Hervormde kerk aldaar. Lakschheid in het kerkgaan was langen tijd een Boven-IJsche kwaal. Komt daar nog bij schrielheid, dan is de kerk ten doode opgeschreven. Gelukkig derhalve, dat nog een redmiddel gevonden is." ZATERDAG 24 MEI 1941. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 10.00 Ernstige muziekprogramma's (opn.). 12.00 Ensemble Bart Ekkers. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Rococo-octet. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.00 „Kamerplanten die de liefhebber uit zaad kan kweeken", causerie. 2.20 Melodisten en solist, het Ensemble Erica Helen en pianoToli. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting). 4.20 Viool, piano en gramofoonmuizek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Orgelbespeling. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor den binnenschipper. kwam was hy gevlucht. Hij is nog in Londen geweest, nadat ik mijn eerste ontdekking ge daan had. Je moet namelijk weten, dat ik de vervalschingen in de boeken al had opge merkt voor jy met vacantie ging, maar ik wilde je niets zeggen om je genoegen niet te bederven. Maar zooals ik zei, Paillon kwam bij me en smeekte me de zaak niet aan te geven, vooral terwi]le van zijn vrouw en dochter. Dat was vóór ik nog iets van zijn handel in nagebootste antiquiteiten wist. Ik aarzelde, want je weet, ik ben geen liefheb ber van harde maatregelen en ik zei hem, dat ik er nog eens over na zou denken. Ik wachtte tot ik den heelen omvang van de fraude kon vaststellen. Ik vroeg hem mij schriftelijk een overzicht van zijn onjuiste boekingen te geven en dat beloofde hy. Hij ging terug naar Parijs en niet lang daarna ontdekte ik den verkoop van de imitatie en zag in dat ik hem onder deze omstandigheden niet meer sparen kón. En toen kreeg ik tot myn groote verbazing bezoek van Pierce Ruthven, een man, die, zooals je wel weet, niet bepaald een vriend van me is. Hy hield even op en trommelde met zijn vingers in gedachten op het blad van zijn schrijftafel. En wat had Ruthven met de zaak te maken Hy wendde eerst voor dat het een zui ver vriendschappelijk bezoek was, antwoord de John Arkwright. Hij zei, dat we elkaar in zoo lang niet gezien hadden, en dat wat hem betrof, het verleden vergeten was. Dat durfde hij te zeggen, ofschoon hij de oorzaak was dat mijn beste vriend de gevangenis is ingegaan! Ik vertrouw Ruthven nu evenmin als ik hem tien jaar geleden vertrouwde en ik begreep heel goed, dat er wel iets meer achter zou steken. En al spoedig kwam de aap dan ook uit den mouw. Hij kwam in het belang van Paillon, die een vriend van hem scheen te zijn en in Parijs ook voor hem za ken scheen te doen. Om kort te gaan, toen ik geen definitief besluit nam ten opzichte van wat ik zou doen, tartte Ruthven mij een voudig om rniijn agent te durven vervolgen. Hij waarschuwde mij, dat als ik het deed de firma Arkwright en Zoon geruïneerd zou worden. Hij speelde op een krasse manier te gen me op. Mijn antwoord was, dat ik hem de deur wees en onmiddellijk daarop deed ik aangifte bij de politie. Zoo staan de zaken en ik ben overtuigd, dat wij tegen een ge vaarlijken tegenstander zullen te vechten hebben. Philip zweeg een poosje en overdacht de zaak. Maar wat heeft Pierce Ruthven er in 's hemelsnaam mee te maken?, riep hy ten slotte uit. En waarom bemoeit hy zich met onze zaken Ja, dat is meer dan ik zelf weet, jon gen, maar ik heb zoo'n idee, dat Ruthven bang is, dat, wanneer Paillon gearresteerd wordt, hij dingen zal verklappen, die voor hem Ruthhven bedoel ik gevaarlijk kunnen zijn. We moeten den loop der dingen afwachten, maar het is onze plicht in deze zaak geen steen op den anderen te laten om de waarheid aan het licht te brengen! Dat ben ik volkomen met u eens. stem de Philip toe. We zullen tot het bittere einde doorgaan, wat er ook komen mag. En we zullen hopen, dat Pierce Ruthven, en niet wij, het loodje erbij zal leggen! HOOFDSTUK XXIV. Den volgenden morgen ontvingen Philip en Harry een uitnoodiging van Lady Kentard om dien avond bij haar in Grosvernor Square te komen dineeren. Lady Kentard schreef, dat zC van Dora gehoord had dat haar broer en haar verloofde teruggekeerd waren en daar Dora den volgenden dag naar Wimble- ton zou teruggaan, zou zij het bijzonder op prijs stellen, als mijnheer Arkwright en mijnheer Sherard haar het genoegen zouden doen aan te zitten aan een dinertje dat ze voor dien avond had gearrangeerd. Philip accepteerde de uitnoodiging graag en reisde in den loop van den morgen naar de stad, om Harry op te zoeken, die den vorigen avond zijn eigen kamers in Jermyn Street weer had betrokken. Zoo gebeurde het, dat dien avond om acht uur de beide vrienden elkaar weer ontmoetten in de hall van het groote huis op Grosvenor Square. Luister eens, fluisterde Harry, toen zij door een gepoederden lakei de breede trap opgeleid werden. Er is vanavond een vriend van je hiers weet je wien ik bedoel? Ik heb er geen flauw idee van, fluis terde Harry terug; wie is het? Zijn auto stopte juist Vodr myn taxi. Het is Pierce Ruthven! Philip fronste de wenkbrauwen. Die vent schijnt overal te komen, antwoordde hij, maar ik wist dat hij een vriend van de Kentards was, want hij was ook op het bal uitgenoodigd. Toen is hij er niet geweest, dus daarom is hij vanavond zeker gevraagd. Philip en Harry waren precies op tijd ge komen. De gasten waren nog niet allen aan wezig, maar er waren er toch reeds een stuk of acht bijeen in den salon, toen Philip en Harry aangediend werden. Lady Kentard ontving de beide vrienden met een hartelijken glimlach. Ze was een jonge vrouw met een fijn gra cieus figuurtje, een prachtige rose teint en '.30 Omroeporkest. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Omroeporkest. 7.45. Voor den boer. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Concertgebouwkwintet en piano. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.25 Dagsluiting (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting). 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Engelsche berichten, sluiting. Hilversum H. 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.20 Mei-programma (opn.) 12.00 Berichten.- 12.15 Omroeporkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.45 Voor de rijpere jeugd. 2.00 Rotterdamsch Pbilharmonisch orkest en solist. 2.45 Samenspraak „Land en landschap: Wy trokken over de Veluwe". 3.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Orkest Eloward. 5.00 Bijbelvertellingen (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 5.30 Ensemble Bandi Baloga. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Gemengd koor „Pro Musica" en gramo foonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Groningsch praatje. 7.15 Nieuws van de platenmarkt. 7.30 Werkers ontmoeten elkaar. 7.45 Nieuws van de platenmarkt. 8.00 BNO: Spiegel van den dag of gramo foonmuziek. 8.30 Vaudeville-programma. 10.00 BNO: Nieuwsberichten. lichtblond haar. Maar haar ferme kin en rechte mond drukten wilskracht uit en er was een schittering in haar heldere oogen. Toen Lady Kentard zich verwijderde om een nieuwen gast te begroeten, liep Dora op hen toe. Dora Arkwright was Ongeveer twintig jaar. Een fijn gebouwd meisje, wier oogen tintelden van levenslust. Ze was haar heele leven gewoon geweest verwend te worden. Haar vader was eenvoudig haar slaaf en haar broer eveneens. Er was een zeker iets aan haar, dat haar zoowel in de oogen van een man als van een vrouw •aantrekkelijk maakte. Er ging iets innemend vriendelijks van haar persoonlijkheid uit; ze was met iedereen dadelijk op haar gemak en wist te genover menschen van den meest uiteenloo penden stand en geaardheid den juisten toon te treffen. Ze was middelmatig groot, maar sierlijk in haar bewegingen en over haar hoogblond haar lag een koperroode gloed. Het was geen wonder dat ze tijdens haar verblijf op Grosvenor Spuare aller aandacht had getrokken, maar Harry had aanleiding noch neiging tot jaloezie. Ik geloof, dat het hoog tijd werd, dat we terugkwamen om op jou te passen! Ik zorgde er voor, dat zij allemaal wis ten dat ik verloofd was, antwoordde Dora naief. Ik dacht, 'dat dit hen op een af stand zou houden, maar het hielp niet bij zonder. Is dat een van je bewonderaars? Harry trok het meisje terzijde daar Philip nu in beslag genomen was door zijn gast vrouw, om voorgesteld te worden aan zijn tafeldame. Harry maakte met zijn hoofd een beweging in de richting van mr. Staunton Heath. Ja, antwoordde Dora. dat is de meest vasthoudende van allemaal, maar hy is wer kelijk heel aardig. Hij heeft me ten huwelijk» gevraagd, maar dat was voordat hy wist, dat ik verloofd ben. Hy logeert hier ook en gaat morgen weg. Hij heeft allerlei moeilijkheden en daar beeft hij me gen heeleboel van ver teld. Je moet al die jongelingen niet zooveel over zichzelf laten vertellen, protesteerde Harry glimlachend. Het is gevaarlijk maar het doet er niet toe. nu je weer onder mijn hoede bent. Ik heb je een massa te ver tellen. Laten we hier of daar een zitje zoe ken. Ik veronderstel, dat ik de eer zal heb ben je tafelheer te z'ïn, ■Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7