Ingezonden Van knechts, die meer wisten dan de baas ,*to Distributie Opplakvellen Drankwetovertredingen en transporten zonder geleidebiljet De K*K*B* dankt de Jutters De komende Avondvierdaagsche YlieuwJ uit Wik NEYT/*RECIAME Woensdag 28 Mei 1941 Tweede Blad Kxmtcmg&iecPvt Bonnenverzilvering voor loonderving Inbraak cn diefstal in de Keizerstraat Slaapplaats voor stadgenooten Burgerlijke Stand van Den Helder r i Volendam in.,. „Centraal" BCekeiPjHtP. H ON goede pasfoto's Correspondentie 18, 19, 20 en 21 Juni a.s. Bedrijfscom petitie Sommige adverteerders Wat ïïliddeniiandeM uiteAeAAzeAt den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Visscherij •VERHOOGT UW OMZET» Hij kon het tegendeel niet bewezen. De eerste zaak van de openbare zitting van het Kantongerecht te Den Helder was een restant van de vorige zitting en handelde over een Texelsche stroopers- kwestie. Verdachte v. IJ., voorgevende, dat hij met honden aan het oefenen was in het duinterrein, hetgeen echter niet met de getuigenverklaringen overeen kwam, werd na eenige discussie veroor deeld tot een boete van 7.50 of drie dagen hechtenis. Baldadigheid gestraft. t Twee jeugdige verdachten van Wieringen, E. en K. werden wegens het moedwillig om- schoppen van een bak met aardappelen en daar zij niet verschenen waren om hun von nis aan te hooren bij verstek veroordeeld tot een boete van 5.subs. 3 dagen knorren. Niet voorzichtig genoeg geweest. Een zekere D. P. bestuurde op een Januari dag van het vorige jaar een auto .Op de Binnenhaven zorgde hij niet voldoende voor het uitwijken om een bakfiets, waarvoor hij mede met het oog op den zeer gladden weg bijzondere maatregelen had behooren te tref fen. Hij was niet verschenen en de wnd. kan tonrechter, Mr. D. B. A. Franken, dacht hem bij verstek 8.of 4 dagen toe. Nog meer onvoorzichtigheid. Op den hoek KrugerstraatVan Galenstr., volgens verklaringen van een der getuigen een „rothoek", was een botsing ontstaan tus- schen een zeer snel rijdende vrachtauto en een voortsukkelend babywagentje, dat voorrang had moeten verleenen. Beide chauffeurs wer den op den bon gezet, de eerste wegens te hard rijden en de tweede wegens het geen voorrang verleenen. De vrachtwagenchauffeur was niet verschenen, hetgeen voor den Kan tonrechter geen beletsel was om de hoofd schuld bij hem te zoeken. Ook de ambtenaar van het O.ïJ. was milder jegens de baby bestuurder gestemd. De uitspraak luidde tegen den eersten 15 gulden of tien dagen, terwijl de ander vrijgesproken werd. Op verboden terrein... èn gestroopt. De verdachten B. en B. van Texel waren op terrein aangetroffen, terwijl de een een klem in zijn hand had. Zij beweerden, dat de klem men hen niet toebehoorden, hetgeen echter niet geloofd werd door de gerechtelijke macht. Ten aanzien van de eerste ten laste legging werden beiden veroordeeld tot 5 gulden of drie dagen. In het tweede geval werd een der gedag vaarden vrijgesproken en de ander bij verstek tot 3 gulden of 2 dagen veroordeeld. Het begon hem te vervelen. Een ander Texelsch geval was, dat van een zekere W.,wien het begon te vervelen, dat de schapen van zijn buurman T op zijn grond graasden. Getuige zeide daar al tien jaar last van te hebben. Hij heeft het nooit tot een rechtzaak willen maken, doch thans kan hij de schade niet meer dragen en had na vele waarschuwingen T. aangeklaagd. T. verdedig de zich met op te merken, dat het zeer be zwaarlijk was ter plaatse een goede omheining te maken. Gezien de belangen, die hier op het spel staan requireerde de Ambtenaar van het O.M. 20 gulden of 10 dagen, hetgeen de kantonrechter nog veranderde in 15 gulden of 10 dagen. Niet oplettend geweest. Een vrachtauto-chauffeur N. M. had op zekeren dag een andere vrachtauto te slee- pen, welke defect was. Onderweg was ge stopt. Bij het vertrek had de chauffeur van de trekkende auto zich er niet van overtuigd of de andere chauffeur reeds zijn plaats weder in de getrokken wagen had ingenomen. Helaas was dit niet het geval, waardoor de achterste auto begon te slingeren en tegen den gevel van een café terecht kwam, waar bij twee fietsen vernield werden. Er ontstond hierbij een schade van plm. 150 gulden. Doch, zoo merkte de Ambtenaar van het O.M. op, er had ook een kind kunnen staan. Aan de andere zijde waren er verzachtende omstan digheden en kan hier van een ongeluk ge sproken worden. Verdachte werd daarop ver oordeeld tot 8 gulden of 4 dagen. Daar wist de baas niets van. De slager N. G. te Den Helder had een kistje verkeerd vleesch in zijn slacht plaats, dat hem niet toebehoorde, doch daar door iemand was gegeven om mede te rooken. Het bleek, dat een van de knechts dit zonder medeweten van den baas had aangenomen. Ongelukkigerwijs kwamen echter eenige controle-ambte naren neuzen en ontdekten zij het vleesch dat niet meer deugdelijk was. Rekening houdend met het feit, dat hier werkelijk een abuis in het spel was, werd de slager veroordeeld tot 40 gulden of 8 dagen. Nog zoo Iets. De Wieringer slager G. P. had op verkla ring van den getuige-deskundige ongekeurd vleesch in zijn slachtplaats, dat volgens zijn verklaring van een huisslachting afkomstig was. Het blijft eenig heen en weer gepraat, dat echter geen vruchten voor den slager af werpt. Hij wordt veroordeeld tot 150 gulden boete of 15 dagen. Dit schijnt hem teveel te zijn, want hij in formeert naarstiglijk waar hij moet zijn om hooger beroep aan te teekenen. Wordt vervolgd. Een aanrijdingszaak, waarvan een zekere H. J. G. de L. slachtoffer was, geworden voor nader onderzoek aangehouden. Drank zonder vergunning. Gedagvaard waren B. de V. en diens echt- genoote, wegens het in voorraad hebben en ten verkoop aanbieden van sterken drank in hun woning. De man, die blijkbaar z'n vrouw voor dit karweitje liet opkomen werd, daar de getuigenverklaringen geen twijfel overlieten, veroordeeld tot 1 week hechtenis, terwijl zijn echtgenoote 10 gulden of 5 dagen toegewezen kreeg. Het zelfde was het geval met een zekeren A. J. M., die op zijn wagen bij het vliegkamp sterken drank had zonder vergunning. Hij zeide dit niet voor den verkoop aan Hollanders te hebben. Een huiszoeking in zijn woning bracht nog meer verboden waar aan het licht. Ook hier stond het feit als een paal boven water en de eisch luidde dan ook 2x1 week hechtenis. Verdachte, die een oude kennis van den kantonrechter bleek te zijn, ontstak der mate in woede, dat hij met behulp van den sterken arm uit de zittingszaal verwijderd moest worden. Het vonnis werd overeenkom stig den eisch geveld. Ook deze baas \yist van niets. De bakker K. K. te Middenmeer had vol gens zijn zeggen tegen een zijner bedienden een gezegd: Als je wat koopen kunt (het ging blijkbaar over tarwe), moet je het maar doen. De knecht had dat gezegde vijf maan den onthouden en op zekeren dag kon hij twee zaken tarwe voor 40.— koopen. De koop werd onderweg gesloten en even later werd hij aangehouden, aangezien hij tarwe ver voerde zonder geleidebiljet. Dit was wel een tragische omstandigheid, aangezien de baas zijn opdracht alweer vergeten was en de toe stand zich inmiddels gewijzigd had. De kan tonrechter geloofde echter niet veel van deze verontschuldiging en vooral de knecht, die ab soluut niet wist van wien hij het graan ge kocht had, werd danig aan den tand gevoeld. In ieder geval was de overtreding begaan en de eisch van den ambtenaar luidde 1 week hechtenis. De kantonrechter hield rekening met den gang van zaken in het bedrijf, indien de bakker een week moest zitten en wilde daarom geen principieele straf opleggen, doch veroordeelde verdachte tot een boete van 50 gulden of 10 dagen met verbeurd-verklaring van het in beslag genomen graan. Daar is een vergunning voor noodig. Enkele dames hadden met een lijst in de „buurt" gecollecteerd voor een behoeftige moeder met een pasgeboren baby. Daarvoor is echter een vergunning noodig, bij gebreke waarvan een straf van 6 maanden of 1000 gulden boete opgelegd kan worden. De Ambte naar vond het goed, dat dit weer eens onder de aandacht gebracht werd en eischte 10 gul den boete of 5 dagen. Uitspraak 2.50 boete. Geen achterlicht met de gevolgen daarvan. Een niet verschenen chauffeur van een vrachtauto was zoo onvoorzichtig geweest een zeil, dat diende voor bestutting van zijn vracht, voor zijn achterlicht te laten hangen, waardoor een personenauto van achter tegen den wagen was aangereden en waarbij twee dames gewond werden, waarvan één met een hersenschudding. Hij werd veroordeeld tot 25 gulden of 10 dagen, waarbij de ambtenaar van het O. M. de hoop te kennen gaf, dat dit een voorbeeld mocht zijn voor andere chauffeurs. Kleine zaken. H. C., aanrijding door geen voorrang te ver leenen. 8.?- of 3 dagen. J. L., zonder achterlicht, 2 gulden of 1 dag. Mej. D., te laat op straat, 2.50 of 1 dag. Winkelier B. te Breezand, lichtuitstraling, 4.of 2 dagen. D. D. D. te Middenmeer, het vervoeren van pl.m. 6000 kg tarwe zonder geleidebiljet. Een zaak, die materieel in orde was, doch formeel niet. Dat gebeurt nogal vaak, was de opmer king van den ambtenaar O.M. 10 gulden of 5 dagen. O. M. W., zonder handen aan het stuur op de fiets gereden, 1.50 of 1 dag. P. W. L., op den dijk geweest, terwijl zijn Ausweis ingetrokken was. 4.of 2 dagen. In een advertentie in dit nummer maakt de Alg. ^Nederl. Bouwarbeidersbond bekend, dat de bonnenverzilvering voor loonderving op Hemelvaartsdag en 2en Pinksterdag, kan plaats hebben op Zaterdag a.s., des namiddags van 2.30 uur tot 5 uur, in perceel Spoorstr. 112. Men zie de advertentie. B(j de politie werd dezer dagen kennis ge geven door een bewoonster van den Midden weg dat in haar winkel aan de Spoorstraat in gebroken was. De recherche toog op pad en na een onder zoek bleek dat de bezoekers zich ontfermd hadden over diverse huishoudelijke- en andere voorwerpen. Daaronder bevonden zich speel goederen e.a. Breezand, Z&ndv&art 63. Slaapplaats aan~ geboden voor twee nette personen. BEVALLEN: L. M. Rietveld—Hujjsman, z. A. E. van Pel—Wolters, z. Onvergetelijke dag voor alle leden van het orchest. De impresario van de „Koperen Knoo- pen Band", de heer Henk Hoogervorst, verzoekt ons onderstaand schrijven in de Heldersche Courant te willen opnemen, een verzoek waaraan w|j uiteraard gaarne voldoen. Het is ons een behoefte tl allen, be woners van Den Helder, zoowel in onze goede Jutterstad, als in Alkmaar en om geving, hartelijk te danken voor de niet te overtreffen sympathieke ontvangst, die U ons allen bereid heeft. Deze ont vangst overtrof, laat ons dat eerlijk zeg gen, zelfs onze stoutste verwachtingen. Wij kunnen dan ook zeggen, dat 18 Mei 1941 voor ons een dag zal blijven, die niet vergeten wordt. Een mijlpaal ln ons aller muzikale loopbaan. Tevens moeten wij de Jutters in Nieuwediep wel bijzonder danken voor de beide bloemenkransen, die ons des mid dags in Casino werden aangeboden. Datzelfde geldt voor Alkmaar, terwijl een bijzonder woord van dank op zijn plaats is voor het bloem-anker, dat de reisgenooten van „de coupé" aanboden. Dat waren stoffelijke bewijzen van Uw sympathie, die eveneens gaarne aan vaard werden. Het gaat U goed, beste Nleuwediepers en... onze harten blijven in gedachten steeds bij. Daarom: tot een spoedig weer zien! Namens de K.K.B. HENK HOOGERVORST. De zaak wordt hedenmiddag her opend. Het bekende café-restaurant „Centraal" aan den Kanaalweg, bekend sedert een lange rij van jaren in Den Helder, heeft ongeveer een week zijn deuren gesloten gehouden, en zal deze hedenmiddag 3 uur weder openen. Men zal dan in de gelegenheid zijn een vrijwel ge heel herboren „Centraal" te aanschouwen, dat de aandacht vraagt niet alleen voor wat de afwerking en sfeer van het geheel betreft, doch tevens door de origineele wijze waarop men de zaak van binnen inrichtte. Stapt men namelijk „Centraal" binnen, dan bevindt ge U op hetzelfde moment te... Volen dam. Volendamsch is de blauwe betegeling die overal werd aangebracht. Het buffet werd een Volendammer keuken, die het met de imitatie roode baksteen, de blauwe borden en andere ornamenten, bijzonder goed „doet". In Volen dam treft g5 natuurlijk Volendammers aan en dus zijn zoowel het buffet-personeel als de kellners en „de muziek" in origineel Volen damsch habijt gestoken. Lange ballonbroeken, roode en zwarte truien en kielen, hooge mut sen... enz. enz. Niet het minst geslaagd van deze herboren zaak is wel de, ook al weer origineele, haring- vlet, die als het ware de muur uitgevaren komt. Het is een groot deel van een echte boot, die men, na haar terdege geteerd, geschilderd en op andere wijze opgeknapt te hebben, op stelde als zetel voor de muziek. Het is iets typisch' Nieuwediepsch en het komt ons voor, dat menig Jutter dit idee uit het hart gegre pen zal zijn. Vermeld moge worden dat deze ideeën uit gedacht werden door de heeren F. Winter en B. Nypels, en dat de laatste, die zelf een er varen decorateur is, zorg droeg, dat alles zoo voortreffelijk mogelijk tot zijn recht kwam. De uitvoering van den omvangrijken arbeid geschiedde goeddeels door eigen personeel, bij gestaan uiteraard door vaklieden, en ook hier voor is een compliment wel op zijn plaats. Hedenmiddag opent „Volerdam". lederen avond kan de bezoeker <daar luisteren naar een prima strijkje-in-de-boot, terwijl het voorts eveneens in het voornemen ligt des Zondags een matinée te geven. 6 voor 1 gulden. Atelier open van 105 Zondags gesloten. J. M. de R. te Heiloo. Uw ingezonden is ons niet erg duidelijk. Wjj begrijpen uw be doeling niet voor die collecte na den oorlog. Uw optimisme over de opbrengst lijkt ons w^t voorbarig. U zult u wat duidelijker moeten uitdrukken. Zoo heeft uw ingezonden stuk geen waarde. A. J. G. v. d. Br., Egmond a. Zee. De uit gave van een prijscourant van de verschillende levensmiddelen, stuit op te groote bezwaren. De prijzen zijn teveel aan veranderingen on derhevig. De waarde van zoo'n boekje zou dus maar zeer betrekkelijk zijn, terwijl de kosten van vervaardiging vrij hoog zijn. Uw belastingvragen zullen door onzen me dewerker worden beantwoord. Red. Heldersche Crt. Evacué's en „Piet Heynen" kunnen meeloopen. Toen het vorige jaar, noodgedwongen, de Internationale Vierdaagsche Afstands- marschen te Nijmegen geen doorgang kon den vinden, bleven de wandelaars toch niet bij de pakken neerzitten en werd in verschillende plaatsen van ons land een z.g. Avond-Vierdaagsche gehouden. Het succes hiervan was wel zóó overweldigend, dat de Nederlandsche Wandelsport Bond besloten heeft, dit jaar in geheel Neder land een dergelijke Avond-Vierdaagsche te houden. In Noord-Holland zal dit o.a. het geval zijn te Amsterdam, Haarlem, Hil versum, Alkmaar, Zaandam, Enkhuizen en ook te Anna Paulowna. De aanwezigheid in deze laatste ge meente van zoovele Heldersche évacué's was wel een voorname factor bij de keuze van deze plaats. Zooals men reeds op de aanplakbiljet ten heeft kunnen lezen, zal er iederen avond (18, 19, 20 en 21 Juni a.s.) een af stand van 20 km geloopen worden; de start zal plaats vinden tusschen 6.30 uur en 7.30 uur, op Zaterdag 21 Juni om 2.30 uur, vanaf Hotel Slikker te Anna Pau lowna. Om hen, die niet geëvacueerd zijn, de Piet Heinen onder de wandelaars, ter- wille te zjjn, wordt er voor hen gelegen heid gezocht in Den Helder te starten en dus een parcours dichter bij huis af te leggen. Deelnemers moeten den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt; z(j die den tocht geheel volbrengen, ontvangen het fraaie Avond-Vierdaagsche Kruis, terwijl vereenigingen met een groep van min stens 10 personen uitkomend, bovendien een groepsprjjs verwerven. Het inschrijfgeld bedraagt 1.35, N.W.B.- leden ontvangen een reductie van 0.35, Na 9 Juni wordt het inschrijfgeld verhoogd met 0.50. Alle inschrijvingen dienen vergezeld te gaan van inschrijfgeld. Zooals het zich laat aanzien zal deze Avond- Vierdaagsche weer een groot succes worden; meerdere groepen schreven reeds in, terwijl ook vele individueele wandelaars de gelegen heid niet voorbij willen laten gaan de beenen weer eens te rekken. Voor inschrijf adressen wordt verwezen naar de advertentie in dit nummer. Uitslagen. Dinsdag: ScheepsbouwDe Roode Haan 41. Programma. Woensdag 19.00 uur: Water- en Lichtbedr. Gem. Werken; scheidsrechter: C. Makelaar. Donderdag 18.30 uur op het H.R.C.-terrein: P.T.T.—B.W.W.; scheidsrechter: W. Gouds waard. Donderdag 19.00 uur op het H.R.C.-terrein: L.B.D. 2W.T.B.; scheidsrechter: M. Huizing. Vrijdag 18.30 u.: Torpedo-AtelierScheeps bouw; scheidsrechter van den Hoff. Zaterdag 14.15 uur: DEBODe Roode Haan; scheidsrechter: M. Avontuur. Zaterdag 16.00 u.: W.T.B.THOR; scheids rechter: Van der Kooy. Mededeelingen. Voor de deelnemers aan de competitie is er goed nieuws. Er is n.1. bfl het Bestuur der Sport-Commissie bericht binnengeko men, dat door de Heldersche Courant voor deze Bedrijfs-competitie twee me dailles ter beschikking zijn gesteld. Ook van de Scheidsrechtersvereeniging Den Helder en Omstreken is bereids toe zegging voor een medaille gekregen. Na mens de deelnemende elftallen zeggen wij van hieruit de goede gevers onzen harte- lijken dank voor dit blijk van belangstel ling en sportief medeleven. Voor het vaststellen van het program ma is tot nu toe zooveel mogelijk reke ning gehouden met de wenschen van ge- evacueerde spelers, doch in de praktijk blijkt het niet altijd mogelijk hieraan gehcél te voldoen. Er wordt dan ook van de deelnemende elftallen de meest moge lijke medewerking verzocht om een vlot verloop van de competitie te kunnen bewerkstelligen. Zoo noodig moeten de évacué's onder de spelers er vertrek met een lateren trein voor over hebben. zitten uren op een pekkende tekst te „broeden" Verspil geen tijd! U voorlichten Laat ons Het kost niets extra! Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18(bonnen groot form.): per 100 st. f 0.16 per 1000 st. I 1.50 per 5000 st. f 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. f 0.18 per 1000 st. f 1.70 per 5000 st. f 1.65 (per 1000) Uw eerste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder fBtdtcn verantwoordelijkheid van de RedaeM* Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) AAN DE KORFBALLERS(STERS) VAN DEN HELDER. Terugkomende op het ingezonden stuk van den heer H. J. A. Lücker, eenige weken terug geplaatst in de Held. Cour., vestigen wij er de aandacht op, dat wij nog eenige korfbal lers (sters) kunnen gebruiken Verschillende leden van plaatselijke korfbalvereenigingen o.a. K.V.D.H., E.L.T.O en H.K.C., hebben zicK na den oproep van den heer Lücker spontaan aangemeld. Wij vertrouwen dat er in Den Helder nog wel meer liefhebbers voor onze mooie sport te vinden zullen zijn. Gaarne zullen wij hen als lid verwelkomen. Wij kunnen reeds mededeelen, dat de trai ning zal aanvangen Woensdag 4 Juni a.s. Men kan zich opgeven o.a. aan het adres van den heer Lücker (Sperwerstraat 25). Namens de Korfbalvrienden: D. KERKHOVEN. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jelle, z.v. J. Hakvoort en A. Koffeman. Johannes, z.v. Hendrik de Vries en L. Weerstand. Boukje, d.v. K. Koffeman en M. Nentjes. OVERLEDEN: L. Bakker, z.v. T. Bakker en D. Kramer. Overleden te 's-Heerenloo. A. Kaptein, oud 56 jaar, echtgenoote van J. Ras. ONDERTROUWD: H. Bakker en T. Hak voort. J. Lustig uit Huizen en H. W. Udink. VOETBAL. Zaterdagmiddag speelde het elftal bestaan de uit leden van de directie van de Zuiderzee werken, genaamd N.O.P.-elftal, een wedstrijd tegen een elftal, ook bestaande uit leden der Directie, gestationneerd te Lemmer. Het einde kwam met een stand van 53 voor hfet elftal van de Lemmer. Door 10 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 704 kg aal en paling, van 1480 kg per vaartuig, prijs 0.62—1.54; 40 kg spiering, 0.52—0.53 per kg; 79 manden possen, 1.80 per mand (25 kg) en 91 manden nest, 0.34 per mand. Het Mei-nummer van „De Wandelaar". B(j den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren N.H. verscheen het Mei-nummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heem schut, geologie, folklore, buitenleven en toeris me onder leiding van A. V. Fey. Wij worden terdege ingewijd in de kunst van het kievitseieren zoeken, eerst door W. Visser, die het mooie Twiskeland tot zijn operatieter rein gekozen heeft, en vervolgens door D. Zooi stra, die het eierzoeken beoefende in Zuid- en Midden-Friesland, in den Kop van Overijsel en in Zuid-Holland en ons daaromtrent vele aar dige belevenissen verhaalt. De symboliek van de hemelas, die in vele vormen, door aile tijden heen, heeft stand ge houden, is het middelpunt van het vervolg artikel „De sterrenkunde in het leven onzer voorouders", waarin Dr. A. C. de Koek o.m. vertelt, hoe Odin, om in de toekomst te kun nen zien, een zijner oogen offerde, dat Mimir in de bron van alle wijsheid liet zinken, zoodat sindsdien deze god gold als symbool der zon en het in de bron gezonken oog als dat der maan. Gedurende de dagen, dat een miezerig buitje of een flinke plasregen D. van Sijn noopte, de beschutting van het tentzeil te zoeken, werd de tijd besteed met het determineeren van de verschillende planjes, die op de Scheelhoek voorkomen, en dat zijn er heel wat! De vogels raakten daarbij trouwens niet in het gedrang en zoo krijgen wii de snoezige donskleintjes van de kluut en het pretentielooze eierkuiltje van het strandpleviertje ook nog te aanschou wen. Ten besluite geeft P. Af. C. Toepoel aan, hoe wjj onze makkers op de wandeling in dezen t(jd zoo doelmatig mogelijk kunnen voeden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5