KRUSCHE Distributie Opplakvellen De komende eindexamens HET „VLOEDBOSCH" Vrijdag 30 Mei 1941 Tweede Blad De foto's voor de Persoonsbewijzen H.R.C.-comb- - Helder-H-R.C-Jun. Bedrijfscompetitie Burgerlijke Stand van Den Helder den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Opgelet ♦♦♦we gaan spelen ra. Goudmijntjes! Alle Lijders aan Rheumatiek Aanmelding Leerlingen Comeniusschool £le 9aaicUnMo4Jtri Visscherij MacUnieuu^i Men houde geen run op de fotografen. Het blykt, dat een aantal stadgenoo- ten naar aanleiding van de artikelen over de uitreiking van de persoonsbewijzen gemeend heeft dat het thans noodzaak is dat men zich zoo snel mogelijk naar een fotograaf spoedt voor het doen ma ken van de voorgeschreven foto's. Dit is niet juist. Men zal zich nog herinneren dat reeds geruimen tijd ge leden in een officieele publicatie uitslui tend diegenen, wier geslachtsnaam met de letter A of B aanving, verzocht wer den zich naar den fotograaf te begeven. Tot nu toe is niets vermeld inzake de volgende letters van het alphabet. Deze maatregel nam men juist daarom, dat er geen run op de plaatselijke fotografen gehouden zou worden, tengevolge waar van het dezen niet mogelijk zou zijn rus tig het materiaal te verwerken. Iets anders is dat men, indien zijn letter aan de beurt is, niet wachte tot de laatste dagen, doch zich integendeel zoo spoedig mogelijk late fotografeeren. Wacht men tot het laatste oogenblik, dan moet met de mogelijkheid rekening gehouden worden dat de foto niet op tijd gereed is. Vo-eiêal Vanavond speelt op het Helder-terrein een combinatie van HRC-spelers tegen het elftal der Helder- en HRC-junioren. Daar de com binatie met een sterk elftal in 't veld komt, kan het een spannende ontmoeting worden. De aanvang is gesteld op 7 uur. Het Junioren-elftal komt volledig uit, dus in dezelfde formatie waarmede al zooveel opmerkelijke resultaten zijn bereikt. De opstelling ziet er als volgt uit: HRC-comb. Blankwater Siersma Stins Post Stolk Egmond Steffens Roomeyer Zimny Hoogendijk Snijders Scheidsrechter o W. Goudswaard. De Leur Vonk De Schipper Bijl v. d. Poll Bot Kwinkelenberg Been Teecklenburg Beekhoven Kousbroek H.H.J. Donderdag: L.B.D. 2W.T.B. P.T.T.—B.W.W. Uitslagen. 1—10 0—4 Programma. De voor hedenavond vastgestelde wedstrijd Torpedo AtelierScheepsbouw is tot een na deren datum uitgesteld. Eveneens is uitgesteld de voor morgenmid dag te 4.00 uur te spelen wedstrijd W.T.B. THOR. Zaterdagmiddag wordt gespeeld: DEBO De Roode Haan. Aanvang 14.15 uur. Scheids rechter M. Avontuur. van 29 Mei 1941. BEVALLEN: G. Vries—de Graaf, d. Geslaagd voor het examen 2en stuurman Groote Handelsvaart, gehouden 28 en 29 Mei j.1. te 's-Gravenhage, onze stadgenoot, de heer D. Abbenes. Wxvt ÏÏUddmAlarideM tiiteAeAJLt&ht Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18 (bonnen groot form.): per 100 st. <0.16 per 1000 st. f 1.50 per 5000 st. f 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. f 0.18 per 1000 st. 1.70 per 5000 st. 1.65 (per 1000) Uw eerste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder SHockey. Het elftal wordt opgesteld en hier vinden we dezelfde opstelling als bij voetbal, n.1. een doelverdediger; een links- en een rechts achter; een halflinie bèstaande uit een links-, een midden- en een rechtshalf en een voor hoede t.w, linksbuiten, linksbinnen, midden voor, rechtsbinnen en rechtsbuiten. De middenvoors staan tegenover elkaar en de bully kan beginnen. De „bully" bestaat uit de volgende beweging: Eerst raken de spelers met hun stick den grond aan, daarna den stick van den tegenstander. Dit spelletje herhaalt zich tweemaal en de bal kan ge speeld worden, zoodat het spel begonnen is. Het streven is nu den bal in het doel te wer ken; het doelpunt is echter eerst geldig, indien een aanvaller den bal van binnen den cirkel uit in het doel doet belanden. De aan valler zelf behoeft niet binnen den cirkel te staan. Wordt er een bal ingeschoten buiten den cirkel vandaan, dan kan de keeper hem rustig laten gaan, want de bal is gewoon „out". Het spelen van den bal mag uitslui tend geschieden met den platten kant van stick en tevens mag deze zich niet hooger bevinden dan den schouder van den betrok ken speler; een overtreding hiervan noemen we „sticks". Een bal mag ook met een lichaamsdeel of het lichaam zelf gestopt worden, doch daarbij moet de bal tegelijker tijd „dood" zijn, zoodat de stick zijn taak weer hervat. Voor beginnelingen is het beter van de eerste oefening af alleen met den stick te leeren spelen, want overt-edingen zijn in andere spelen zóó geboren. Een tegenstander mag men niet afhouden, geen beentjte lich ten, niet het lichaam ervoor plaatsen, zoodat de tegenstander den bal niet meer bereiken kan, kortom allerlei onsportieve handigheidjes zijn verboden. Een belangrijke regel is voorts, dat het verboden is een tegen stander van diens linkerzijde aan te vallen en dat is begrijpelijk ook. Stel voor, dat een der- gelijken aanval zich voordoet, dan zal de per soon, die den bal speelt, alleen in het bezit kunnen blijven door den stick met den bollen kant te gebruiken en dat is verboden. Dus uitsluitend rechts aanvallen, zoodat de stick van den speler, die den bal speelt, zich tus- schen den bal en den aanvaller bevindt, en een verdediging van het bezit meer ge waarborgd is. Is de bal echter vrij, dan mag hij vanzelf wel meegenomen worden, onver schillig of het nu rechts of links is van den dichtst nabijzijnden tegenstander. Vindt een dergelijke overtreding plaats binnen den cirkel, dan volgt er een „strafcorner" of een „strafbully". Het laatste geval doet zich voor, wanneer er opzet in het spel is of een zeker schijndend doelpunt werd voorkomen. Buiten den cirkel ontstaat bij een overtreding een vrije slag, welke langs den grond moet wor den gespeeld, terwijl de tegenpartij zich minstens 4.55 m van den bal moet opstellen. Buitenspel. Wanneer de speler der aanvallende partij een bal speelt naar één van zijn medespelers en deze laatste bevindt zich in een positie, welke het spel beïnvloedt en voor hem bevin den zich hoogstens twee vijandelijke spelers, dan spreekt men van buitenspel. Gelijk staan is al reeds buitenspel. Deze regel is een heel belangrijke regel en speelt in iederen wedstrijd een grooten rol. Het spel en de taktiek vereischt een goede kennis, want buitenspel vooral kan reeds een feit zijn na een kleine onoplettendheid. Iets waar over nogal veel misverstanden ontstaan is, dat de buitenspel-positie wordt bepaald naar het oogenblik waarop de bal gespeeld wordt. Wordt echter een bal van den mid-half naar den linksbuiten gespeeld en de rechtsbuiten staat buitenspel, dan is het vanzelf geen buitenspel, want deze laatste neemt geen deel aan het spel. De bal is „out". Wanneer de bal de zijlijn passeert, dan wordt hy weer ingerold door de partij, die hem niet over de lijn deed komen. Meestal rolt een middenspeler den bal weer in; deze plaatst zich buiten het veld en laat den bal het veld weer inrollen op de plaats waar hij is uitgegaan. De bal mag dus niet geworpen worden of stuitend het veld inkomen, terwijl alle spelers zich achter de lijn moeten bevin den, die op 6.40 meter afstand evenwijdig aan de zijlijn in getrokken. Wanneer een aan valler den bal naast het doel schiet, dan is de bal ook „out" en wordt weer in het spel gebracht door een „out-b'ully", welke wordt genomen, op een punt van de bully-lijn, lood recht op de plaats waar de bal naast het doel ging. Toevallig ter plaatse zijnde voorhoede spelers zullen zich er mede belasten, dus bijv. een linksbinnen van de ééne en de rechts binnen van de andere partij. Gaat de bal uit via een verdediger, dan ontstaat er een ge wone corner en een strafegrner indien de bal opzettelijk naast wordt geslagen, bijv. ten einde een doelpunt te voorkomen. Een corner wordt genomen 2.80 m van de hoekvlag naar binnen; de verdedigende partij bevindt zich dan geheel achter de doellijn, de aan vallende partij daarentegen aan den buiten rand van den vlagcirkel. Zoodra de corner genomen is, kunnen de spelers den slagcirkel betreden. De bal, als corner aangegeven, mag niet ineens worden ingeschoten, doch eerst gestopt. De strafcorner vindt op de zelfde manier plaats, met dit verschil, dat de afstand van den doelpaal nu 9.15 m moet be dragen en dus dichter bij is en de aanvallende partij kan beslissen aan welken kant zij de corner wil nemen. Als zwaarste straf hebben we de strafbully, deze wordt genomen 4.55 m van de doellijn en tusschen den overtreder en een willekeu- rigen aanvaller. De andere spelers moeten buiten de bullylijn blijven. Wanneer de doel verdediger de overtreder is, dan verliest hij zijn voordeelen en mag dus den bal niet met den voet spelen. Gaat de bal corner, dan wordt de bully overgenomen, gaat de bal ge woon uit of passeert hij den slagcirkel, dan wordt het spel op de bekende wijze voort gezet Maakt de verdediger een fout of over treding, dan wordt een strafdoelpunt toege kend terwijl een gewone outbully ontstaat, wanneer de aanvaller een overtreding maakt. Tenslotte duurt het spel 2 X 35 min., rust daartusschen en wordt tevens van helft ver wisseld. Hiermede hebben we weergegeven: „Hoe hockey gespeeld wordt." Het volgend artikel zal de techniek van het hockeyspel behandelen. Welke eischen kan men aan de leerlingen stellen? Nu de eind-examens van de middelbare- en andere scholen, ook in Den Helder, weer voor de deur staan, dringt zich on willekeurig de vraag naar voren, of aan de leerlingen, die thans examen moeten doen, wel de zelfde eischen gesteld kun nen en mogen worden als voorheen. fpeciaal voor Den Helder, waar vere- weg het' grootste deel der leerlingen ge- evacueerd is, en dus veel tijd verliest met heen en weer reizen, lyk' ons deze vraag van belang. In dit verband citeeren wy hier een arti kel, hetwelk wjj aantroffen in het Alg. Handelsblad. Menig docent, en zeker ieder ouder, zal er met instemming kennis van nemen. In de laatste dagen zijn be benoemingen ge publiceerd van deskundigen bij eindexamens. Ongetwijfeld zullen daardoor veler, eens even bij de nadering der eindexamens hebben stilge staan en daarbij wellicht ook de aandacht heb ben geschonken aan de vraag, of men aan de leerlingen, die thans examen moeten doen, dezelfde eischen als in andere jaren kan stel len. Men mag immers niet te licht denken over de moeilijkheden waarmede vele leerlingen in het thans eindigende schooljaar te kampen hebben gehad. Voor eerst moeilijkheden in vele scholen, zooals: het tijdelijk niet kunnen be schikken over de schoollokalen, herhaalde ver huizingen, beperkte schooltijden, soms ook in grijpende mutaties onder de leerkrachten. Daarnaast de moeilijkheden in vele gezinnen: moeilijkheden bij het huiswerk door brandstof- en lichtrantsoeneering, maar ook velerlei moei lijkheden van persoonlijken aard. Het is daar om, althans in vele scholen, niet mogelijk dat de klassen, die dit jaar v„or het eindexamen staan op hetzelfde peil zijn als in andere jaren het geval was. Gaat men nu toch dezelfde eischen stellen als in vorige jaren, dan begaat men een groote onbillijkheid. Men stelt dan immers aan de tegenwoordige eindexamen- candidaten in werkelijkheid hoogere eischen dan men aan hunne voorgangers heeft gesteld. Ik meen, dat hiertoe niet alleen geen aanlei ding bestaat, maar dat men op deze wijze aan de tegenwoordige jeugd, die het toch al zwaar genoeg heeft, bepaald onrecht zou doen. Het ware daarom wenschelijk, dat van overheids wege er de aandacht op wordt gevestigd, dat van de a.s. eindexaminandi geen betere prae- staties dan van hunne voorgangers mag wor den geëischt, d.w.z. dat het met het oog op de ongunstigstige omstandigheden waaronder zij hebben mouten werken, met lagere normen dan in andere jaren genoegen moet worden genomen., fyidteMjei.... moesten de eenvoudige Kruschenkuur volgen, zooals miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doeh. Kruschen zal ook U uitkomst brengen! Daarom, neem óók onde/vptorfdur rende controle van 4cne»kuni dige-apotheker G J Logger fcS\v\As BIJ apoth. an drog. 1.62, 1 47. 0.76, 0.41 Onder verwijzing naar de advertenties ves tigen wij gaarne de aandacht op de inschrij ving van leerlingen voor de Comeniusschool. Zooals wel genoegzaam bekend is, leidt de Comèniusschool op voor H.B.S., Lyceum en Gymnasium. Zoo noodig maakt het zevende leerjaar de overgang naar de middelbare scholen minder moeilijk. Voorts moge gewe zen worden op de uitstekende lessen in han denarbeid, die aan deze school gegeven wor den, en op het feit, dat, te beginnen met de 5de klas zonder kostenverhooging een Fran- sche cursus gegeven wordt. De nieuwe cursus vangt aan 1 September a.s. Aangifte kan nog plaats hebben heden van 45 uur aan de school (Vlamingstraat 2) en morgen van 23.30 uur. Ik ken een veld, waar 't voorjaar Is, En bonte bloemen blij en fris Als kinderzielen bloeien, Waar 't leeuw'riksliedje wordt gehoord In held're lucht, en ongestoord De witte lamm'ren stoeien. 'k Zie kind'ren in hun vrolijk doen, Zij plukken kraaiend uit het groen Een bloem met zilv'ren hoedje. Maar op hun adem vluchten weg De zilv'ren pluisjes, aardig zeg! Wa's d£t een lollig goedje! Ze blazen, en zij buigen neer, En plukken af, en blazen weer, Naar 't bloempje in hun handen, De pluisjes drijven dra gezwind Naar boven met de voorjaarswind; Waar zouden zij belanden?! Zo, kind'ren, bloeit ook gij omhoog Op groene steel, en in je oog Kan 'k helder voorjaar lezen, Maar eens drijft gij naar windenzin Het grote, wijde 'leven in, Moog' God dan met u wezen! W. A. Rechten voorbehouden. Evenals vele jaren ge leden, toen er gebrek aan looistof was, klopt thans de eikschilder den bast van het eiken hak hout. Looistoffen worden in normale tijden van verre landen aangevoerd vooral uit de tropen. Ook Indië levert ze. Daar groeien talrijke soorten boomen, wier bast die stoffen bevat. Enkele er van groeien langs de lage kusten in slik en zout water. Daar hebben ze zich geheel aan de omstan digheden aangepast: slik, dat geen of bijna geen lucht bevat en golfslag. Het verst in zee staan de steltwortelboomen. Met hun steltwortels staan ze zeer vast in den weeken bodem, zoodat ze bij vloed en golfslag door harden wind niet los slaan. De wortels zijn in het bezit van inwendige holten, die in verbinding staan met de buitenlucht en tevens met holten van onder- grondsche wortels. Zoo wordt verstikken in den modderbodem voorkomen Een andere merkwaar digheid is deze..., dat die planten „levende jongen" voortbrengen. De zaden ontkiemen reeds aan den boom. Uit de vrucht komt een jong plantje te voorschijn, dat op een gegeven oogenblik in den weeken bodem valt en zóó is gegroeid, dat het zich onmiddellyk vast kan zetten om niet weg te spoelen. Meer land- I prauwen, trekken ze zich niets aan. Hoogstens Teekening J, G. Sinia waarts groeien andere „mangrove"-boomen (zoo noemt men een dergelyk vloedbosch). Ook deze hebben zich aangepast. Ze zyn voorzien van ademwortels, die verbinding hebben met de buitenlucht. Deze voorzien de in het slik groeiende wortels van lucht. Bij duizenden komen die ademhalingswortels uit het slik te voorschijn (zie foto bovenaan). Naast talrijke soorten boomen kennen de tropen veel vogels. Van de 30 in Ned-Indië voorkomendè soorten reigers, zijn de zilver reigers de bekendste. Deze vormen de meest gracieuze „bevolkingsgroep" van het Indische landschap. Als roerlooze beelden staan ze in de blinkende rijstvelden (zie foto beneden) en langs oevers der breede rivieren. Van voorbij- denderende treinen, steunende, zuchtende stoombooten, 't klakken van de pagaaien der vliegt een enkele op, om even verder neer te stryken. „Elk insect, dat in hun nabyheid komt pikken ze op, is ten doode opgeschreven. Na dert de paartyd, dan pronken ze met hun lange, ragfijne veeren, bekend als aigrettes (de versieringen onzer dameshoeden). De vogels verzamelen zich op bepaalde plaatsen voor een massaréunie. Dan viert de liefde hoogtij. De aigrettes worden opgezet en ge streken, stijve buiginkjes en afgemeten pas jes gemaakt met een decorum als gold het een avond-ontvangst bij den Gouverneur- Generaal. Het dier is thans nog niet zeldzaam maar om te voorkomen dat he'. dit wel wordt en ten offer zal vallen aan de mode, wordt het beschermd. H. F. TILLEMA. Ylieuupï uii Uaè URK, 28 Mei 1941. Door 80 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 4046 kg aal en paling, van 26400 kg per vaartuig, prijs 62154 ct.; 106 kg spiering, 3950 ct. per kg; 125 manden possen, 1.90 2.10 per mand (25 kg)150 manden nest, 33 ct. per mand. VERKOOPING. Een plek grond, waarop de restanten nog staan van het onlangs afgebrande woonhuis, is publiek verkocht voor 800.Kooper werd de heer G. Hakvoort. JUBILEUM. De heer KI. Joh. Romkes herdacht dezer dagen zijn 70sten verjaardag. Tegelijk her dacht de heer Romkes zijn 10-jarig jubileum als ambtenaar in dienst van de gemeente. In 1931 werd hij als bedienaar van de haven vuren en incasseerder van vurengeld be noemd. In 1933 werd hij tot afslager benoemd. Hij werd 1 Mei 1941 benoemd tot Directeur van den gemeentelijken vischafslag. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer J. Post, kap persbediende, is geslaagd voor het midden standsdiploma. BENOEMD. De heer Vise, teekenaar bij de Directie der Zuiderzeewerken, afdeeling „Dijkbouw", is benoemd tot chef-teekenaar bij de Directie, afdeeling „Sluisbouw". BEROEPEN. Ds. E. du Marchie van Voorthuysen, pre dikant by de Chr. Ger. Kerk alhier, ontving van de Chr. Ger. Kerk te .Oosterbeek een be roep. Twee jaar geleden ontving hij van de zelfde gemeente ook reeds een beroep. KeA& m Zrnduu} MORGENSTER-PINKSTERCONFERENTIE EN BIJBELCURSUS TE ZEIST. Onder leiding van den heer J. Kits te Zeist en met medewerking van den heer W. Dubbel dam te Rotterdam en Joh. de Heer te Drie bergen, zal van 31 Mei tot en met 1 Juni a.s. een Pinksterconferentie worden gehouden te Zeist, Zusterplein 16 over het onderwerp pinksteren-Gods zegenuitgieting". In aansluiting daarop^zal van 3 tot en met 7 Juni een bijbelcursus gehouden worden onder leiding van mevr. Hesselink te Amster dam over den Afezebrief. Deze week van samenkomsten wordt op Zondag 8 Juni besloten met eenige speciale samenkomsten tot opwekking van gebed en bijbelstudie. Alle samenkomsten zijn voor een ieder vrij toegankelijk. HET PSALMGEZANG. Ds. F. Guillaume, Gereformeerd predikant te Sneek, schrijft in „Onze boodschapper" weekblad van den centralen jeugdraad te Sneek, naar aanleiding van het werk der stich ting tot verbetering van het psalmgezang in de Gereformeerde kerken in Nederland o.m.: „Het is voor geen tegenspraak vatbaar, dat we met ons psalmgezang nog niet zijn, waar we wezen moeten. Uit zoo nu en dan opge maakte statistieken is wel gebleken, hoe wei nig psalmen in onze godsdienstoefeningen practisch worden gebruikt, terwijl het van die psalmen weer een bepaald aantal verzen is, dat met eenvoudige negeering van de andere regelmatig wordt gezongen. De oorzaak, dat een zoo groot deel van ons psalmboek onbenut blijft, ligt eenerzijds in ongelukkige berijming anderzijds in onmogelijke zangwijzen. Eigen lijk weten we daar alles van. Men heeft wel getracht de gezangen te bestrijden met de op merking, dat we eerst maar de psalmen moes ten leeren kennen en leeren zingen, maar men zag het onredelijke in dat betoog geheel over het hoofd, onredelijk, omdat een groot deel der berijmde psalmen eenvoudig niet te zingen is. Nu kan men zich daarbij neerleggen, zooals we vele jaren gedaan hebben. Maar dat be vredigt natuurlijk niet. Hoe de verbetering metterdaad kan komen, is nog niet duidelijk, maar ernstige pogingen 'in die richting ver dienen aandacht niet alleen, maar ook harte lijke belangstelling. Jx^cUcPiAlfileri Het Kind. Nummer van 24 Mei. C. A. Spin Zoon N.V. te Amsterdam. De redacteur van „Het Kind" levert in dit nummer een bijdrage, getiteld „Op de bres voor het gezin", terwijl P. O. een artikel schreef over „Het gezin in de Crisis". Beide artikelen werden met kennis van zaken be handeld en bieden nieuwe gezichtspunten voor ongetwijfeld tal van lezers. J. H. Kruizinga schreef over „Het kind en het bijbels museum van oudheden". Een aantal goed-getroffen illustraties van dit museum werden eveneens opgenomen. Moge tenslotte nog vermeld worden, dat men een der aardigste hoofdstukken uit het boek „Poeske" van A. M. de Jong (diens laatstverschenen werk) citeerde en wel het hoofdstuk, waarin Poeske haar eerste „ver overing" maakt. In Weer en Wind. Maandblad voor natuur liefhebbers, onder redactie van Rinke Tolman, Jan Strybos en Ds. Van Schaick. Uitgave W. L. J. Brusse te Rotterdam. Mei-nummer. Dit „Weer en Wind"-nummer staat in het teeken van... Mei. En vandaar dat er geopend wordt met een unieke serie foto's van E. Besnyö en W. Brusse, waarop men den melk tijd, het voeren van jong vee, een doodgewoon hek, arbeid op een landbouwschool en andere typisch Nederlandsche werkzaamheden ver eeuwigd ziet. Meesterstukjes van fotographie. W. A. van Bezooyen levert weer een van zijn uitstekende bijdragen over „met de camera de natuur in", terwijl R. J. Benthem het heeft over „Het schoone land der Meierij". Prima fotomateriaal werd hierbij opgenomen. Ver melden wij nog de bijdrage „Zwerftochten door Java" en „Strand en duinen". Een nummer van „Weer en Wind", dat met bijzondere zorg werd samengesteld en dat tot >n onderdeelen verraadt de liefde en toewijding waarmede het vervaardigd wordt.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5