dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Engelschen op Kreta op den aftocht De distributiestamkaartBn Onderhandelingen te Batavia op doode punt De hengels uit! Verduisteren 9.50 uur De buitenlaodsche politiek van Japan Drie peuters wilden naar Frankrijk Laatste belangrijke steunpunten verloren Auto te water geraakt KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Zaandamsche recherche doet goede vaagst ZATERDAG 31 M E I 1941 Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No 9246 Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.24 uur Regeering in Ned.-Indië weigert beslissend antwoord HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: .T RT.TT.SMA Den Helder. Het vischseizotn begint Morgen, Zondag 1 Juni begint het nieuwe hengelseizoen en men mag, gezien de er: varingen der laatste jaren en rekening houdend met onze bijzondere voedseltoe stand, verwachten, dat het een druk sei zoen zal worden. Vooral de opgroeiende jeugd is belangstelling gaan toonen, het geen voor de echte liefhebbers een verheu gend verschijnsel is. Want zooails een door- gefourneerde hengelaar het ons dezer da gen zei: goed hengelen beteekent terugkeer tot de natuur bevrediging in het verlangen naar rust, bezonkenheid en stilte. Naar gchattng zijn er in ons land een kwart millioen geregelde hengelaars en de waar lijk sportieven onder hen en dat is de meerderheid zullen dezen zomer waar schijnlijk wel niet zoo veel meer weggeven als zij vroeger gewoon waren, toen het van gen voor hen hoofdzaak was en niet de vangt. Nu zullen zij echter ook wel de boodschap meekrijgen van moeder de vrouw om met een flink zoodje visch thuis te komen. Ongetwijfeld zullen veel menschen, die vroeger zoetwatervisch vanwege de graterig- heid versmaadden, nu de zeevisch lang niet onbeperkt verkrijgbaar is. 'n baarsje en zoo graag verórbeien. In den afgeloopen winter is, anders dan een jaar te voren, toen het ijs zoo lang met een dikke sneeuwlaag bedekt was, gelukkig gering geweest, zoodat men mag verwachten, dat onze vischwaters weer flink bevolkt zijn. De Ned. Heide-Maatschap- pij en de Hengelaarsbonden en -vereenigin- gen hebben trouwens ook heel wat jong goed tijdig uitgezet. Daarbij komt nog dat ook verder alles ge daan wordt om onzen vischstand te vergroo- ten. Zoo wordt waterbevuiling met alle mo gelijke middelen tegengegaan en de slooten worden, dank zij doeltreffende controle, ook beter gebaggerd en zoo van allerlei onkruid gezuiverd. De ware hengelsportliefhebbers en de be- roepsvisschers, die onder zekere waarborgen met buiken op aal en paling jacht maken, hebben geen goed woord over voor de knoeiers, dat zijn de menschen, die meenen, dat hengelen alleen maar bestaat in het gaan zitten wachten aan den waterkant, met een bamboestok met snoer en haakje er aan in de hand, totdat een visch zoo voor komend is, zich aan dat haakje vast te bij ten. Zóó eenvoudig is de hengelsport echter gelukkig niet! Zulk een Zondagsvisschers komt veelal met een paar onnoozele visch- jes thuis, maar verontrust door zijn aanwe zigheid alleen al, het beste vischwater, ter wijl de doorgewinterde hengelaar met genoe gen in één dag een dertig pond aan de haak slaat. Het gaat bij de ware hengelsport om routine, vischwater, maar toch altijd ook... geluk! Veine is door voor den besten hen gelaar niet te koop, routine en kijk op het vischwater krijgt men alleen door het veel te doen en goed! Inbreker verborg autoladingen gestolen waar in zijn woning. Arresteerde de Zaandamsche recherche eer gisteravond een drietal Zaandammers, dat zich schuldig gemaakt had aan diefstal en heling van partijen olie, gisteren sloeg zij een nog beteren slag. Zij legde de hand op den dertigjarigen Zaandammer K., die onge veer een jaar lang in Zaandamsche zaken in braken gepleegd heeft. Bij een huiszoeking in zijn woning kon de politie eenige autola dingen gestolen goederen terugvinden. De collectevarieerde van een kachel en een naaimachine tot dooZen laurierdrop. K. be kende reeds een tiental inbraken. Vader bfecf zoo lang weg... Drie broertjes uit Den Bosch, van wie de oudste zeven jaar, de middelste vier en jongste drie jaar oud was, zijn op weg g Weest naar Frankrijk, ten einde daar hun vader te bezoeken, die daar werkzaam is. Ze vonden het zoo erg, dat ze hun vader in langen tijd niet hadden mogen z Ze besloten naar hem toe te gaan fciee terug te brengen. Gedrieën zijn de hummels op stap ge- Kaan, nadat ze op initiatief van den ou ste hun spaarpotten er aan had< waagd. Naar hun meening met voldoende j?eld op zak om de verre reis te maken, kochten ze aan het station een P°rr0"ka.art ie en klommen in den eersten trein den beste, die er aan kwam. Een controleur maakte echter o een einde aan de uitvoering van hun kor date plan. Want toen hii de Perronkaart jes zag en vroeg, wat de peute »'»t hij al spoedig, wat hem te Het drietal, tranen met hhXïn schre end, Werd naar. het bureau van den ^tjoM «hef gebracht. De groote man met de roode Pet en de gouden biezen prees het trio om k'in liefde, maar bracht het het verstand, dat kleine hummels heter doen «iet hij moeder thuis te blijven dan vader in een vreemd land te gaan z^Ken. k Hij waarschuwde de politie, die pen weer bij moeder bracht. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. De strijd om Kreta is beslist. De Engel schen bevinden zich volkomen op den^af- tocht, aldus de jongste door het D.N.B. ont vangen berichten. Verscheidene duizenden Britsche en Griek- sche gevangenen zijn volgens deze berich ten, binnengebracht. Een groot aantal stuk ken zwaar en licht geschut, panserwagens, auto's en oorlogsmateriaal werd buitge maakt. Op 27 en 28 Mei werd de hardnekkige af weer van de Britsche en Grieksche forma ties door de Duitsche troepen gebroken. Op 29 Mei achtervolgden de Duitschers in gloeiende hitte en ondanks groote terrein moeilijkheden onvermoeid den verslagen vijand. GEEN PAUZE. „De strijd op Kreta is beslist", al dus zegt men in Duitsche militaire kringen. De Duitsche weermacht heeft een overwinning bevochten, die voor de toekomstige ontwikkeling in het Naburige Oosten van groote beteekenis kan zijn. In de Wilhelmstrasse is reeds aan geduid, dat na de verovering van Kreta geen pauze in het offensief in de Middellandsche Zee zal intreden. Hoogst waarschijnlijk zal Duitsch- land onmiddellijk gebruik maken van de nieuwe posities in de Mid- dellandsche Zee. Ofschoon de meeste nadruk valt op de mi litaire gebeurtenissen, verdient in dit ver band toch ook de diplomatieke activiteit in het Naburige Oosten een oogenblik de aan dacht. Gistermiddag is in de Wilhelmstrasse verklaard, dat de onderhandelingen met Ankara voortgang vinden, maar nog niet zijn voltooid. 'De Turksche staatslieden, zoo wordt er aan toegevoegd, wier sym pathieën duidelijk zijn. laten zich niet door hun gevoelens' leiden, maar voeren een vredespolitiek, zoolang dit met de eer van Turkije vereenig- baar is. De onderhandelingen tusschen von Papen en de Turksche regeering zijn echter nog niet in een stadium, dat van een snelle vol tooiing kan worden gesproken,. Indien de Duitsche regeering er geen spoed achter zet, zal Turkije bij de komende gebeurtenissen in het Naburige Oosten slechts de rol van geïnteresseerden waarnemer spelen. 'Leeuwarden Hooft oon honderdjarige. Op 10 Juni e.s. Hoopt do wed. Kreger aan do Lekkumoritraat In de Frioscho h..r Ter aanvulling op het Duitsche weermacht bericht van heden verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: Het Britsche bezettingscorps op Kreta heeft met Rethyrnno zijn laatste belangrijke steunpunt aan de Noordkust van Kreta ver loren. Tegelijkertijd zijn Duitsche formaties van de westelijke gevechtsgroep naar het zuiden gezwenkt en naderen in rusteloos op rukken de aan de zuidkust gelegen stad Skafia. Aangezien de Italiaansche troepen in het oosten van Kreta oprukken, blijft het Engelsche bezettingscorps alleen nog het zuiden van het eiland als uitweg over. Hier echter biedt de door rotsgebergten doorsneden, kan tige en door de branding besnoeide steile kust geen mogelijkheid tot in scheping. De geheele zuidküst van KAART VAN PCIT Kreta bezit slechts een enkele haven, Jerapetre. Deze is echter geheel ver zand en slechts bevaarbaar voor kleine kustvaartuigen. Het Britsche bezettingscorps heeft dus geen moge lijkheid om van Kreta te ontkomen, nog geheel afgezien van het feit, dat de harde slagen, die de Britsche vloot in'de afgeloopen dagen door de vereenigde aanvallen van Duitsche en Italiaansche lucht- en zeestrijd- krachten heeft gekregen, een tweede optreden van Britsche vlootforma- ties ter uitvoering en beveiliging van het bezettingscorns nauwelijks mogelijk laten schijnen. Met de bezetting van de beheerschende punten van het eiland is Kreta in Duitsche en Italiaansche handen. Met de bezetting van Kreta door de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten is de oorlogstoestand op de Middellandsche Zee als op slag veranderd. Kreta als vloot- en luchtsteunpunt der spil- mogendheden is van Libyë slechts 300 K.M. van Alexandrië, 500 K.M. en van de Klein- Aziatische kust 150 tot 200 K M. verwijderd. De Engelsche vloot in het oosten van de Middellandsche Zee is daarmede in de smalle driehoek Alexandrië-Haifa-Cyprus Opeengedrongen en met haar is het Suez- kanala, de Achillespees van het Britsche wereldrijk in de gevarenzone van het Duit sche luchtwapen gekomen. DE OORLOGSRAAD BIJEEN. Driemogendhedenverdrag blijft de hoeksteen. In zijn officieele verklaring over de Ja pansche buitenlandsche politiek, waarin hij. zooals reeds gemeeld, het driemogendheden verdrag als onveranderlijken grondslag vian diie politiek aangaf, heeft ipinister Matsoe- oka de volgende samenvatting gegeven: 1. De fundiamenteele politiek van Japan staat sedert langen tijd vast. Zij heeft geen enkele wijziging ondergaan. 2. Sedert het tot stand komen van het driemogendhedenverdrag is dit verdrag de hoeksteen der Japansche buitenlandsche po litiek. Bij verschillende gelegenheden, aldus Miatsoeoka. hebben de minister-president en ik dat duidelijk gemaakt. Er heeft Zich niet de geringste afwijking van dezen koers voorgedaan. 3. Het is derhalve onjuist te gelooven, dat Japan zijn verplichtingen, voortvloeiende uit het pact van drie, niet zal nakomen. 4. Zooals reeds vaker met klem ver klaard is, volgt Japan tegenover de Zuid zee een vredelievende politiek. Indien echter onvoorizene internationale gebeurtenissen de toepassing dezer politiek zouden verhin deren, dan zou Japan gedwongen kunnen zijn zijn houding te herzien. Oorlogsraad bijeen. In het ministerie van oorlog is de oorlogs raad bijeengekomen. Hieraan hebben deel genomen. de minister van oorlog. Tojo, de chef van den generalen staf, Soegiyama. en vele hooge officieren, waaronder veldmaar schalk Rinz Nasjimoto. Het communicjué zegt. dat de toestand in China en Europa, alsmede de algemeene politieke ontwikkeling zijn besproken. ITALIAANSCHE DUIKBOOTEN BEHOU DEN TERUGGEKEERD. Tocht om de Kaap. De oorlogscorrespondent van de Popoio di Roma, die zelf aan boord van een duikboot vanuit Massoea naar Italië is teruggekeerd, meldt, dat alle Italiaansche duikbooten, die destijds in de Roode Zee hebben geopereerd, behouden in een Italiaansche haven zijn aan gekomen. Uit het bericht blijkt, dat deze groep Ita liaansche duikbooten de voor de haven van Massoea kruisende Engelsche vloot heeft kunnen passeeren, op open zee kon komen en na een maandenlange reis rondom Afrika een Italiaansche haven heeft bereikt. Zorgvuldig blijven bewaren! Aangezien het is voorgekomen, dat perso nen, aan wie persoonsbewijzen zijn uitge reikt, de distributiestamkaarten, welke als identiteitsbewijs waren gebruikt, hebben ver nietigd, wordt er voor zoover noodig met na druk de aandacht op gevestigd, dat de distri butiestamkaarten met betrekking tot de distributie onverminderd van waarde blij ven. De distributiestamkaarten dienen der halve zorgvuldig te worden bewaard. NIEUW LID PROVINCIALE STATEN. Volgens een mededeeling van het Centraal stembureau in de Nederlandsche Staatscou rant. is benoemd verklaard in de vacature- Siingenberg tot lid van de Staten der pro vincie Noord-Holland, de heer Klaas de Vries te Amsterdam. Dronken bestuurder om het leven gekomen. Vrouw ziet haar man verdrinken. Tegen middernacht is op de Prin sengracht, nabij de Leidsche straat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een 33-jarige inwoner van Arnhem is ter plaatse met een auto, die. hij trachtte te keeren tewater geraakt. Hoewel zich aanstonds drie menschen te water begaven, mocht het hun niet gelukken den autobestuurder uit den wagen, die snel gezonken was, te bevrijden. Eerst na ruim anderhalf uur, toen de auto door de brandweer boven water was gebracht, gelukte het om den man, die inmiddels overleden was op den wal te brengen. Het was omstreeks kwart voor twaalf, dat voorbijgangers werden opgeschrikt door 'n plons in het water, gevolgd door een hevi- gen gil. Het bleek hun. dat een uato. die op de Prinsengracht, nabij het theater „De Uitkijk" geparkeerd was. in de gracht waa gereden. Langs den waterkant stond een vrouw, die later de echtgenoote bleek te zijn van den bestuurder en luidde om hulp riep, waarbij zij pogingen deed om in het water te springen. Men wist haar evenwel te gen te houden en bracht haar in een wo< ning binnen. Inmiddels had zich een koetsier van da Amsterdamsche rijtuigmaatsrhappij te wa ter begeven. De man, die lid van de red dingbrigade is, zwom naar de auto waarvan hij het portier trachtte te openen, hetgeen hem niet mocht gelukken. Daarop begaven twee andere mannen zich eveneens te wa ter en poogden met vereende krachten den bestuurder uit zijn benaarde positie te ver lossen, maar welke pogingen men ook in het werk stelde het mocht niet baten en men moest lijdzaam toezien dat de auto hoe langer hoe meer in de diepte verdween zonder dat men ook maar iets voor den be stuurder kon doen. Het duurde meer dan een uur, voordat men een gedeelte van de gezonken auto weer boven water had. Men is daarop met een roe;boo4 en met ladders naar de auto gegaan en eerst na geruimen tend mocht het gelukken de por tieren te openen waarna en het stoffelijk overschot van den bestuurder bevrijden kon. Het is naar het Wilhelbninagasthuis overgebracht. Onder drankinvloed. Uit de verklaringen van de vrouw, bleek, dat de man onder drankinvloed verkeerde daarom nieti n staat was de auto te bestu ren, om welke reden zij geweigerd had in de auto te stappen. Zij trachtte haar man te bewegen de auto te laten staan, doch hij sloeg dezen raad in den wind en stapte zelf toch in en wilde de auto keeren, waarbij hij pardoes in het water reed. Met zijn vrouw was hij voor zaken naar de hoofdstad gekomen. Hij laat twee kinde ren res. 3 en U/2 jaar oud na. JAPAN VERLANGT MEER OLIE SCHERPE TOON IN DE JAPAN SCHE PERS. De Nederlandsche delegatie, die de economische onderhandelingen met Japan leidt, heelt aldus een bericht nit Batavia, bekend gemaakt, dat het Nederlandsch Indië onmogelijk is een beslissend antwoord op de Ja pansche voorstellen nog in den loop van deze week te geven. Er werd geweigerd een nadere verklaring ai te leggen. Wij wachten af, of de Nederlandsch In dische regeering haar oprechtheid zal too nen, ten aanzien van Japan, -aldus de woordvoerder van het bureau voor de in lichtingen, Koh Isjii, tegenover de buiten landsche dagbladcorrespondenten. De woordvoerder beschuldigde de Neder- landsch-Indische autoriteiten van gebrek aan oprechtheid, waarbij hij er op wees, dat de Nederlandsch-Indische autoriteiten in-strijd met hun belofte geweigerd hebben Japan sommige materialen te leveren. De olieonderhandelingen zijn voorloopt to.t een regeling gekomen, zoo gaf de woordvoerder toe. Hij voegde hier echter aan toe: Wij wenschen meer olie en daaromtrent gaan de onderhandelingen met de Ned. Indische autoriteiten verder Wat de olie verder be treft, verklaarde de woordvoerder, dat de Nederlandsch Indische autoriteiten tijdens de besprekingen, voorloopig beloofd hebben meer olie aan Japan te leveren." De woordvoerder weerlegde de Ned. Indi sche bewering, dat de rubber en de olie, die Japan van Ned. Indië koopt, naar Duitsch- land err Italië worden gezonden, via Sibe rië, zeggende: „Japan gebruikt in werke lijkheid in zijn binnenland alle rubber en olie, die in Nederlandsch Indië worden ge kocht." Japansche persstemmen. In een commentaar op het „hoogst critie- ke stadium" dat bereikt is in de onderhan delingen te Batavia wordt in de bladen van het Asaha Sjimhoen concern geschreven, dat het bestuur van Nederlandsch Indië na de ineenstorting van Nederland een hou ding aan dpn dag heeft geleed, uitgaande naar het streven naar een rationeelc aan passing der economische betrekkingen met fapan. Later werd de Nederlandsch Indi sche houctóne echter strakker, waarhii een krachiee economische druk gestadig werd uitgpopfend door Groot Brittannië en de Vereenigde Staten tegen Japan. De Kokoemin Siimhoen verklaart, dat Ja pan gedwongen zon kunnen worden „be langrijke besluiten te nemen" on grond van de komende staonen van Nederlandsch Indië met inhegrin van een terugroepen van den .Tapanschen snecialen afgezant, Kenkisjl Yosjizawa. uit Batavia.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1