Nederlandsche zwemsters stellen teleur Marktberichten TREK ER OP UIT IN UW EIGEN LAND Laafsfe telexbericht m - i Dc wegen in NOORDHOLLAND Het bombardement op DUBLIN havenbrand in florida. Poes met een ekstercomplex Kort verhaal duitsche militaire attaché in nanking. faemmen, Uaei&at Uit onze Omgeving (Het Zuiden) FRANSCHE UITEENZETTING OVER DEN DEN INVAL IN SYRIë. Parijs. 9 Juni (D.N.B.): De plaatsvervangende secretaris-generaal hij het vicepresidentsehap. Benoist Mechin, heeft Zondagavond den Parijschen journa listen 'n uiteenzetting gegeven o\fer den in tocht van de Engelschen in Syrië. Benoist Mechin zeide, hierover o.a. het volgende: De Engelsche aanval is begonnen van het Euiden uit. Op het oogenblik zijn er hevige gevechten gaande. Zoo wordt er op heide oevers vap het aan de grens met Palestina igelegen meer van Tiberias fel gestreden. Het is den Engelschen gelukt, het grens station Peraa in te nemen. In de gevechten aan de kust hebben Eransche strijdkrachten de Engelschen bij Kunaitra tegengehouden en de kustweg onbegaanbaar gemaakt. Zes Engelsche pantserwagens en drie En gelsche vliegtuigen werden vernield en voorts worden er Engelsche krijgsgevangenen ge maakt. Voor Beiroet zijn een Engelsch slag schip. drie kruisers en andere lichtere zee- strijdkrachten verschenen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten hebben zij ech ter de stad zelf nog niet gebombardeerd. De proclamatie van Catroux noemde Mechin rechtstreeksch verraad. Hij wees erop, dat deze onafhankelijkheidsverkla ring noch op de bevolking van Syrië, noch op die van Libanon eenigen indruk ge maakt heeft. Het doel van den Engelschen aanval is er duidelijk op gericht, een nieu wen toegang te krijgen tot de petroleum in Irak. De Engelsche popagandaleugens, dat zich Duitsche vliegtuigen en strijdkrach ten in Syrië bevonden, wees Benoist Me chin opnieuw duidelijk en krachtig van de hand. Duitsche vliegtuigen hebben in ieder geval het recht, zich 24 uur in de havens van een neutraal land op te hou den. In werkelijkheid bevinden zich in Sy- rië slechts enkele vliegtuigen van Duitsche nationaliteit, die niet meer gerepareerd kunnen worden De nieuwe Engelsche overval op het Fransche koloniale rijk is duidelijk bewezen, tiaar er ook reeds En gelsche krijgsgevangenen gemaakt zijn. Evenals in Dakar, Gabon en Mers-il-Kebir, bevond zich in Syrië geen enkele Duitsche soldaat. Churchill, zoo betoogde Mechin, heeft vovendien wederom .zijn aan de Gaul- le gegeven woord gebroken. Destijds im mers heeft hij aan de Gaulle verzekerd, nooit Fransch gebied door Franschen te zullen laten aanvallen. De gebeurtenissen van -heden zijn niet alleen uiterst ernstig, doch van bijzonder groot belang voor de positie van Frankrijk. De Fransche solda ten ,die thans in Syrië vallen, sterven voor de grootheid van Frankrijk. Zij strijden te gen een aanvaller, die op laffe wijze mis bruik maakt van den toestand, waarin Frankrijk op het oogenblik verkeert. Een warm werkje. De arbeiders, die bezig zijn met het bodemonderzoek in den Noord Oostpolder, zijn niet voor een kleintje vervaard (Pax-Holland) ONDERZOEK VORDERT, DUITSCH ANTWOORD SPOEDIG TE WACH TEN. Het protest der Iersche regering, naar aan leiding van het bombardement op Dublin, wordt in de buitenlandsche kringen te Ber lijn nog steeds besproken. Van officieele zijde is Zaterdagmiddag verklaard, dat het onderzoek naar aanlei ding van het bombardement op Dublin wordt vortgezet en zijn einde nadert. Dooi verschillende omstandigheden wordt dit onderzoek bemoeilijkt. Zoo spreekt men van bevoegde zijde over een donkeren nacht en mistvorming, waardoor het zicht in den nacht van het bombardement bijzonder moeilijk was. De officieele woordvoerder in de Wilhelm- strasse zeide voorts, dat het onderzoek reeds zoover was gevorderd, dat vandaag of mor gen 'een antwoord aan de Iersche regee ring kan worden tegemoet gezien. Jkcksonville (Florida), 9Ju"! (D.KB_): Een havenbrand heeft de kaden van de Clyde-Mallory-scheepvaartmaa schappij ver niehl en aanzienlijke materiee e schade aan gericht., welke op 800.000 dollar g wordt. Twee pakhuizen, waarin hoofdzakelijk koelmachines waren opgesiagen, zij brand en voor de kade liggende Passagiers schepen leden brandschade. Negen bi and wcerlieden moesten naar een ziekenhuis \u voerd worden. De oorzaak van de bi and is niet bekend. Teersteenslaq inplaats van as- faltbeton. Het halfjaarlijksche verslag is verschenen over den aanleg door de provincie Noord- Holland van wegen voor doorgaand verkeer en van kanalen. Het geeft den stand van zaken sinds September 1940. Over het tracé HaarlemSchipholBus- sum wordt meegedeeld, dat de hooge vaste brug over de ringvaart van den Haarlem mermeerpolder nabij den Nieuwe weg is voltooid. De plannen voor de aansluitende wegen van de Zomervaart te Haarlem tot het kruispunt van den Spaarnwouderweg met den Spieringsweg met een zijtak naar den Rijksweg HaarlemAmsterdam zijn ge reed. Nadat gebleken was, dat de deklaag van afaltbcton op het gedeelte van den weg tus- schen den oostelijken oprit van de brug over den Amstel te Ouderkerk en den westelij ken oprit naar de viaduct over den spoor weg AmsterdamUtrecht en op het rijwiel pad langs dat wegvak ook in dit jaar wegens o-ebrek aan asfalt niet zou kunnen worden aangebracht, is met den betrokken aannemer een overeenkomst gesloten, velgens welke deklagen van teersteenslag zullen worden aangebracht, waarmee belangrijke hoogere kosten zijn gemoeid. Bij de brug te Ouderkerk werd de beplan ting uitgebreid en aangevuld. De aanneem- som van deze werken met inbegrip van de beplanting langs den Amsteloever te Uit hoorn bedroeg f936.—. 7/,, De aanleg van een weg tusschcn het Iveern te Hoorn en den verbindingsweg met den Rijksweg Amsterdam—Wieringen is voltooid. Omdat geen asfalt beschikbaar was, zijn de deklagen uitgevoerd met teersteenslag. Langs dit wegvak zijn beplantingen aangebracht. De aanneemsom van deze werken bedroeg f2000.—. De werken tot aanleg van een wegvak tusschen den weg AlkmaarSchagen en het kanaal SchagenKolhorn, welk wegvak het oostelijk gedeelte van den "ngweg oin Schagen vormt, is vrijwel gereed. Het uaai- op aanbrengen van een deklaag van teer steenslag is onderhands opgedragen voor f 37.950. Langs dit wegvak is een beplanting aangebracht, die na onderhandsche aanbe steding voor f 3780-is opgedragen. De aansluiting van het ten deele gemaakte kanaal Omval-Huigendijk aan lict hollandsch Kanaal kwam gereed..Het ma ken van een vak van het kanaal Alkmaar Zes Wielen—Huigendijk, van een vak van het kanaal Omval—Huigendijk en van wer ken te Rustenburg werd na openiiare ean- bestcding opgedragen voor f 222.000. Met het wprk werd een aanvang gemaakt. Hot verruimen van het oostelijke deel van dc ringvaart van den polder Heerhugowaard en van de ringvaart van den poldcr.de Berk- moer wordt door de Ontginningsmaatschap- pi f, Noord holland" in werkverruiming in gevoerd. De door de provincies te „bijkomende kosten" zijn geraamd op f 7o000 het loonbedrag is geraamd op f l.Io.OOO, hier van betaalt het rijk 100 pet. Goud en diamanten waren niet veiliq I S.P.T. meldt het volgende spannende ver haal uit New York: Een maand geleden werden uit een wo ning in een bekende villawijk te New York twee kostbare gouden ringen bezet met dia manten gestolen. Daar er in het geheel geen sporen van inbraak werden gevonden ver dacht nien aanvankelijk het huispersoneel van den diefstal. Uit het onderzoek bleek echter duidelijk, dat het met dezen diefstal niets uitstaande had. Nog geen vier dagen later werd wederom aangifte van diefstal gedaan thans door den eigenaar van het te genoverliggende huis. In den nacht had iemand den gouden met diamanten bezet ten armband van zijn vrouw gestolen. Al vorens zich ter ruste te begeven had zij dien op de toilettafel naast het ledikant ge legd. Hier was evenmin een spoor van in braak te ontdekken. Weer twee dagen la ter volgde in de onmiddellijke nabijheid een soortgelijke diefstal. Thans is dit raadsel opgelost. Een vierde inwoners van de villawijk heeft de gestolen sieraden naar het politiebureau gebracht, waar hij zei, dat hij ze gevonden had in het slaapkamertje van zijn kat. Na een grondig onderzoek kwam de politie tot de volgende reconstructie van de diefstallen. In alle drie de gevallen had het venster van de slaapkamers waaruit de voorwer pen gestolen werden, op een kier gestaan. Het was volle maan en de diefachtige kat was ongemerkt naar binnen geslopen, had de sieraden zien blinken, ze in den bek ge nomen en naar haar mand gesleept, waar zij ze tusschen de plooien van het kussen verstopte. Deze veronderstelling leek de politie zoo interessant, dat ze het Tibbet-instituut voor dierenpsychologie van het geval op de hoog te stelde. .Gezamenlijk besloot men de proef op de som te nemen. In de jongste volle- maanperiode werden blinkende koperen sie raden in dezelfde woning gelegd, op elke kamer had zich een jiolitieman en een mede- werker van het instituut verdekt opgesteld. Reeds den eersten nacht verscheen de poes op de vensterbank, wipte naar binnen, onder zocht de sieraden, doch nam ze niet mee. En der medewerkers van het instituut opperde toen de veronderstelling, dat het de grijze poes in hoofdzaak om de glinsterende diamantjes te doen moest zijn. Weer werden koperen ringen in de kamer gelegd, thans echter voorzien van imitatie-diamantjes. Den tweeden nacht haddende wakers succes. Weer verscheen de kat, onderzocht de sieraden, speelde ermee, nam ze in den bek en sleepte ze naar buiten. Den volgen den morgen vond men de ringen in het mandie terug Het Tibbet-instituut heeft een hoog bod op de kat gedaan, doch de eigenaar wil ze niet verkoopen. Prof. Franklin Mac Cerr, de leider van het instituut, meent dat de poes een z.g. ekster-complex heeft, omdat deze vogel zich immers ook tot al wat glin stert woelt aangetrokken. BRITSCHE PATROUILLESCHEPEN VERLOREN GEGAAN. Berlijn, 9 Juni (D.N.B.): Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de admiraliteit het verlies bekend gemaakt van de patrouillevaartuigen Thistle en Evesham. DE BIJEENKOMST VAN AMERIKAAN- SCHE MILITAIRE CHEFS. BUENOS AIRES, 8 Juni (D.N.B.). De minister van oorlog, generaal Tonazzi, heeft tegenover een vertegenwoordiger van het blad Nacion nogmaals tegengesproken dat bij de bijeenkomst van Amerikaansche mili taire chefs naar aanleiding van den natio nale feestdag op 9 Juli gemeenschappelijke defensiemaatregelen besproken worden. Een conferentie van dezen aard is in het geheel niet mogelijk zonder diepgaande diploma tieke voorbereiding. De uitnoodigingen zijn gezonden als uitdrukking van kameraad schappelijke verbondenheid van de weer machtsvertegenwoordigers van Amerika. Tegelijkertijd vormen zij een daad van in ternationale hoffelijkheid tegenover de be minnelijkheid waarmede de Argentijnsche officiersdelegaties den laatsten tijd herhaal delijk ontvangen v-wden. INDOCHINA AFZIJDIG? SAIGON, 8 Juni (Domei). Van een zijde, die nauwe betrekkingen met de regeering onderhoudt, is de hoop uitgesproken, dat Indochina in staat zal zijn zich afzijdig te houden van een eventueele deelneming van Frankrijk aan het Europeesche conflict en zijn vreedzame betrekkingen met de andere landen in het Verre Oosten kan handhaven. Tokio, 8 Juni (D.N.B.) Naar uit Nan king meldt is aldaar de Duitsche militai re attaché in Tokio, Kol. Kretschmer, per vliegtuig aangekomen. Hij heeft een bezoek gebracht aan generaal Hata, den opperbe velhebber van de Japansche strijdkrachten in China. Kretschmer heeft het voornemen de vroegere slagvelden in de streek van Nanking te bezoeken. Morgen vertrekt hij naar Hankau. Door JAAP BERTELMANS. De tram maakte een bocht. Hans graaide naar de lus. Maar hij kon niet meer voor komen, dat zijn zware schoen op een dames voetje terecht kwam. „O, neemt U mij toch niet kwalijk", zei hij jammerend, alsof h ij het was die pijn leed inplats van het kleine vrouwenvoetje. „Dat geeft toch niets!", glimlachte een al leraardigst meisje. „Het is de moeite niet waard!" Hans was echter nog niet overtuigd. „Mijn schoen is zoo zwaar", meendéT hij nog te moeten opmerken. Het aardige meisje, dat over even aardige voetjes beschikte die in keurige zijden kous jes waren gestoken, strekte een van die aar dige voeten naar voren en verklaarde sjion- taan: „Ik draag ook zware schoenen. Kijkt U maar!" Hans keek. Meer naar de kleine voetjes dan naar de zware schoenen en opeens besloot hij vandaag correct te zijn. Want Hans had de onhebbelijke gewoonte om altijd een paar halten verder mee te rijden dan zijn kaar tje rechtvaardigde. Vandaag echter stapte hij uit lang voor de halte waar hij recht op had. Dat kwam omdat 't meisje met de kleine voetjes uitstapte en hij beslist van oordeel was, dat hij tegenover die voetjes wat goed te maken had. „Het is zoo donker vanavond. Mag ik U begeleiden? U moet mijn vraag niet kwalijk nemen, maar ik vind dtat ik iets aan U goed te maken heb." „O! Als U dat meent, geeft U zich dan geen moeite. Ik heb U' toch al gezegd, dat het de moeite niet waard is er over te spre ken?" „Het is niet alleen daarom", zei Hans met nadruk. Een stilte viel tusschen hen. Want Hans' bekentenis leek wel wat erg veel op een lief desverklaring. Maar de stilte kon natuurlijk niet duren en na de stilte wist Hans al gauw, dat het meisje aan een heel andere zijde van de stad woonde, dan waar zijn huis stond. „Dan moet U een verschrikkelijken omweg maken!" „Langs omwegen komt men soms tot zijn doel." Dinsdag gingen zij samen naar de bioscoop. Zaterdagavond gingen zij samen eten en be stelden als uit één mond hetzelfde menu. Bij zooveel harmonie moest haast wel een verloving volgen. Want niet alleen zielsver wantschap is voor zooiets noodzakelijk. De maag laat zich overal gelden. Ook in het huwelijk. Daarom moet er in de materieele dingen' ook harmonie bestaan. Dan alleen kan men zeker zijn van een gelukkig huwe lijk. Volgens Hans tenminste, het meisje dacht er wat anders over. De belangen van de maag wou ze in de liefde niet erkennen. Maar daarvoor was ze dan ook een aardig meisje met snoezige kleine voetjes in keu rige zijden kousjes. Hans vond zichzelf een „goede partij". Be zat hij niet een half pond koffieboonen en bo- dien nog een trekharmonica? En hij had een goede betrekking. Ja, Hans was waarlijk een „goede partij". Dat vond 't meisje ook. Niet om dat half pond koffie, de trekharmonica en de mooie betrekking. Maar om hemzelf vond ze Hans een goede partij. Wat alweer bewees dat het meisje een aardig meisje was, dat goed bij Hans zou passen. Het duurde niet lang of ze waren getrouwd. Hij speelde harmonica en zij schonk kof fie. Grenzeloos gelukkig voelden ze zich. „Heb je dadelijk van me'gehouden?", vroeg het jonge vrouwtje op een keer.. „Dadelijk", zei hij met beslistheid. Weet je nog wel, toen op de tram. Jouw zclfbeheer- sching heeft dadelijk indruk op mij gemaakt. „Zelfbelieersching is een van de belangrijkste dingen in het leven", vervolgde hij op 'een toon als een hoofdartikel van een ouderwet- sche krant." En 't was zeker een voorbeeld van zelfbelieersching, zoo lief je bleef, toen ik op je voetje trapte." „Hoezoo? Wanneer dan?", lachte het klei ne vrouwtje met de kleine voetjes en de groote zelfbeheersching. „Ik was het toch niet die je op haar voet trapte toen we elkaar voor 't eerst ontmoeten in die tram. Het was die dikke dame naast mij, die je op haar voet trapte, jongen. Vind je 't erg, dat ik deed of 't mijn voet was?" (Nadruk verboden.) DEENSCHE SCHEPEN IN BESLAG GENOMEN. Tokio, 8 Juni (D.N.B.) In Cavite op de Philippijnen zijn volgens Domei vier Deensche schepen in beslag genomen onder het voorwendsel, dat men een mogelijke beschadiging of vernietiging der schepen wilde verhinderen. D*i zomers »lf het regent. - Boven Tilburg brak dez-r dagen een hevige onweersbui los, waardoor de straten in een minimum van tijd onder water stonden (Het Zuiden; ROOSEVELT DREIGT FABRIEK OVER TE NEMEN. Washington, 7 Juni (D.N.B.) Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat Roosevelt order zal geven de vliegtuigfabriek der „North American Aviation Company" in beslag te nemen, indien het werk Maandag nog niet zou zijn hervat Alleen Cor Kint zegeviert ln De nemarken. Tijdens het eerste optreden van onze zwem sters in Denemarkén, is het alleen aan Cor Kint gelukt een overwinning te behalen. Alie Stijl en Jopie Waalberg stelden met hun prestaties wel wat teleur. De estafette werd eveneens een overwinning voor onze land- genooten. De uitslagen luidden: 100 meter rugslag: 1. Cor Kint (N.) 1 min. 14,5 sec.; 2a Tilda Joergensen (D.) 1 min. 16.4' sec.; 3. Sonja Jacodofski (D.) 1 min. 17.3 sec. 400 meter borstcrawl: 1. Ragnhild Hveger (D.) 5 min. 11,6 sec.; 2. Karen Margarete Harup (D.) 5 min. 32.2 sec.; 3. Alie Stijl (N.) 5 min. 51.4 sec. 400 meter schoolslag: 1. Inge Soerensen (D.) 6 min. 17,8 sec.; 2. Jopie Waalberg (N.) •6 min. 23,6 sec.; 3. Grete Soerensen (D.) 6 min. 42.5 sec. Estafette: 1. Nederland 3 min. 49,5 sec. (Cor Kint 100 meter rugslag, 1. min. 14,8 sec., Jopie Waalberg 100 metéï* schoolslag 1 min. 26,2 sec., Alie Stijl 100 meter borstcrawl 1 min. 8,5 sec.)2. Denemarken 3 min. 51,8 sec. (Joergensen 1 min. 19 sec., Inge Soerensen 1 min. 24,6 sec., Ragnhild Hveger 1 min. 8,2 sec.) WIERINGERWAARD II—B.K.C, II 5—2. Wieringerwaard II heeft dezen wedstrijd verdiend gewonnen. Voor de rust wisten de Polderschen de touwtjes nog een beetje in handen te houden. Na de rust raakten zij echter min of meer uitgespeeld, waar door Wieringerwaard de overwinning kon behalen. Hot was een faire wedstrijd, waarin wer kelijk aardige momenten te zien waren voor het, in verband met de kermis, vrij talrijke publiek. Voor de rust wist Wieringerwaard een 3- 0 voorsprong te behalen; na de thee slaag de B.K.C. II erin twee tegenpunten te ma ken. Wieringerwaard II voerden den stand echter op tot 52, waarmede het einde kwam. JTJL1ANADORP CONCERT HARMONIE „KUNSTKRING". Bij gunstig weer zal vandaag de Harmo nie „Kunstkring", dir. de heer J. van Glob- beek, een concert geven op de muziektent in het Loopuitpark, hetwelk zal duren van 20.uur tot 21.30 uur. Het volgende pro gramma zal ten gehoore worden gebracht: 1. Camarades, marsch Belleflamme 2. Au Palais d'Angkor, fantasie F. Sali 3. Les Gars de la Rocke Delbesq 4 Ouverture Romantique D. Cordonier 5 Wiener Melodiën Straus-potpourri H. Kliment 6 Mont-la-ville, marsch Chaiilet WIERINGEN VERKOOPING. Zaterdag had een openbare verkooping plaats van de kapperszaak van den heer Gielis in de Hoofdstraat te Hippolytushoef Hoogste bieder G. Poppen voor f 6500. Bij afslag werd het perceel gemijnd op f 450.door den heer J. Bosker Ozn., die dus voor f 6950.— kooper werd. DEN OEVER. CONCERT „APOLLO". Zondagavond concerteerde de Harmonie vereen. „Apollo" onder leiding van haar directeur, den heer Van Glabbeek. in den tuin achter Hotel G. de Haan. Begunstigd door mooi weer Werd van dit mooie con cert door velen genoten. Een hartelijk ap plaus beloonde directeur en vereeniging voor het gepresteerde. TEXEL. VIERDE LAMMERENMARKT. Op de heden gehouden vierde lammeren- markt waren 3465 lammeren aangevoerd. De handel was stug. De prijzen bewogen zich van 22 tot 31 gulden. De middelprijs f 26.—. KOORDSCHARWOUDE. 7 Juni. (Officieele noteerina). Aanvoer: 16.600 Kg. rabarber f 4.80—6. 185 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 25.30. drielingen f 25.40, kriel f 20.40. BROEK OP LANGENDIJK. 9 Juni. Aanvoer: 5000 Kg. rabarber f 6.afw. f 4.80, 294 stuks bloemkool f 16.afw. f 12.80. 355?Vz Kg. tomaten: A f 44.—, afw. f 35.20.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3