Surrogaat- en zwendelarijen prijsopdrijvings in onze stad Brief uit Nieuwediep fe prebihbeurtm Distributie Opplakvellen Mctdlriieuutf Waardeloos koffiedik als „koffie-surrogaat" verkocht Wxd ïïliddendandeM inteA£M££At Distributie-nieuws Zaterdag 14 Juni 1941 Vierde Blad Boedkoope pakjes North State, die duur verkocht werdenenz. den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Het nieuwste de „motorfiets-tax" Chr» Mulo-school Bedrijfscom petitie Vereenigde Heldersche Zangers De Leeszaal in Mei Aan faun ïïleni voor winkeliers Men heeft den laatsten tijd nogal eens het een en ander in onze krant gelezen terzake overtredingen van de prijsopdrij- vingswet en het leveren van ondeugde lijke waar. Het betrof dan doorgaans ge vallen van buiten Den Helder. Men concludeere daaruit niet, dat zooiets in Den Helder niet voorkwam en voor komt. Het tegendeel is waar en hieronder geven wij een kleine bloemlezing van feiten, die den laatsten tijd door onze politie, en dan in het bijzonder door de afdeeling „Speciale Diensten", aan het licht zijn gebracht en waarvan de bedrij vers zich binnenkort voor den rechter zullen hebben te verantwoorden. Voordat wij het noodzakelijk commen taar op deze zwendelarijen leveren, zul len wij eerst de enkele sprekende feiten noemen. Een paar bewijzen, die aantoo- nen op welke wijze de goegemeente dik wijls bij den neus genomen wordt en hoe men goed geld naar ondeugdelijke en waardelooze rommel smijt. „Koffie-surrogaat"-bedrijf Het markanste geval is, dat, hetwelk zich heeft afgespeeld in de Schagenstraat en w^rbij een zekere K. de geestelijke va der bleek te zijn van een even onbeschaam- den als geraffineerden opzet. K. zon op middelen om iets te verdienen en waar nog altijd de leus opgeld doet, dat het geld op straat ligt, kwam hij tot het volgen de ingenieuze plan. Hjj liep in Den Helder een groot aantal café's en andere gelegenheden af en ver zamelde aldaar.... koffiedik! Nu laat zich begrjjpen, dat het koffiedik tegen woordig niet meer zóó rijk aan coffe&ne ls als voorheen. Men trekt door de tjjdsom- standigheden gedwongen, deze substantie diverse malen af, en het drab dat over blijft, bezit alles, behalve juist nog koffie- restanten. Het koffiedik werd door K. zuinig opge spaard en in zijn woning „prepareerde" hij dit volgens een zeker systeem. Het werd afge trokken en het bruin-zwarte water, dat daar uit gedistilleerd werd, verdween in afgedankte melk-fleschjes. Het waren deze fleschjes met inhoud, die door K. verkocht werden aan al die genen, wier huis-voorraadje opgeraakt was en die meenden m et het „surrogaat" van K. een smakelijk bakje „troost" te kunnen zetten. Zijn wij wél ingelicht, dan waren er nog lieden, die het aftreksel van het koffielooze koffiedik nog „pikant" vonden ook Het was goed, dat de politie lucht van dit bedrijf kreeg en het terstond liquideerde. Een groot aantal flesschen met inhoud kon nog in beslag worden genomen en bevindt zich thans als bewijsmateriaal op het Hoofdbureau. Cigaretten-zwendel. Het doosje cigaretten is een van die arti kelen, waarmede door menig verkooper, de bona-fide handelaren natuurlijk daargelaten, op de wonderlijkste wijzen wordt omgespron- gen. Het is aan de orde van den dag, dat zich een kooper in een sigarenzaak bevindt en om een bepaald merk cigaretten vraagt. De win kelier zegt dan: „Meneer, dat merk bezit ik tot m'n spijt niet; alles uitverkocht. Maar ik heb iets anders voor U", En dan komt, na een min of meer geheim zinnig ritueel, een doosje onder de toonbank vandaan, waarin zich nog „voor-oorlogsche" cigaretten bevinden. Die zijn echter zóó lang door den winkelier bewaard, dat er natuurlijk een extra prijs voor berekend moet worden. Doosjes Chief Whip, die voor 75 cent (meer dan viermaal den oorspronkelijken prijs) én „Lucky Strike", die voor 60 en 70 cent op die manier verkocht worden, zijn geen zeldzaam heid. De dure North State Kortgeleden kwam het volgend geval tot klaarheid. Een winkelier bewaarde onder zijn toonbank een voorraad North State met ban- derolle's van vóór 3 maanden en eenzelfden voorraad, met de banderolle's, zooals die voor kort gewijzigd zijn. Zooals men weet is het belastingverschil groot. De North State van 3 maanden geleden kostte per doosje 26 cent; thans is dit 38 cent. Kwam nu een kooper binnen, dan toonde de winkelier het pakje met den 38-cent prijs en vroeg zijn klant of hij meteen maar niet het pakje moest openen. De handige verkooper nam dan een pakje van de goedkoope partij weg, maakte dit open en verwijderde gelijk tijdig de banderolle van 26% cent. De klant had er geen idee van, dat hij voor 11% cent opgelicht was. Ook deze wijze van zakendoen, die men niet direct fatsoenlijk kan noemen, lekte echter uit en een 50-tal doozen cigaretten kon nog in beslag genomen worden. Een dergelijke zaak heeft zich eveneens bij een anderen cigarettenverkooper voorgedaan. Ook daar zal men zorgen, dat dit niet meer kan voorkomen. Rozijnen van meer dan 1. per pond. Het bljjft echter niet b(j koffiedik en rook-artikelen, dat men bjj den neus ge nomen wordt. Eveneens werd, enkele da gen geleden, een geval bekend van een verkooper, die rozijnen verkocht, vèr boven den normalen prjjs. Wat te zeggen van een prijsopdrijving van meer dan 1 gulden per pond voor rozijnen? Ook een grossier in melkpoeder viel door de mand. Na onderzoek kwam aan het licht, dat hij znij product tegen veel te hoogen prijs afleverde, waarmede hij de gemeenschap een wel bijster slechten dienst bewees. Zoo zouden wij kunnen voortgaan. Voort gaan met nog diverse andere gevallen, het een ernstiger dan het andere, maar in wezen Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18 (bonnen groot form.): per 100 st. 10.16 per 1000 st. <1.50 per 5000 st. 1 45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. 10.18 per 1000 st. 1170 per 5000 st. I 1.65 (per 1000) Uw eerste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder antipathiek, aan te halen. Ook met vleesch, vet en spek worden de wonderlijkste prak tijken bedreven, waarbij men opgelicht wordt zoowel ten opzichte van den prijs als van de kwaliteit. Strj)d tegen uitbuiting. In het bovenstaande _iu is sprake van een wel zeer belangrijken socialen misstand. Op dikwijls ergerlijke wqze wordt de gemeen schap benadeeld en dat juist in een tijd, waarin men zich zoo moeilijk het offer van prijsopdrijving kan getroosten. Dat er nog zoovelen gevonden worden, die bereid zijn de gevraagde prijzen te betalen is iets wat te betreuren is. Men werkt het euvel zoodoende zelf in de hand. Aan dezen toestand, dit opdrijven van prijzen, soms van min of meer waardelooze artikelen, moet een einde komen en wij meenen niet uit de school te klappen als wij hier schrijven, dat de meest drastische maat regelen in het voornemen van de overheid liggen. Men wil een einde maken aan de uitbuitingspraktijken van on-sociale elemen ten, die een tijd, waarin het groote zorgen vergt om aan velerlei artikelen te komen, misbruiken om zichzelf te verrijken. Ten koste van de gemeenschap. Een streven, dat ieder wel met sympathie zal begroeten. Wat noodzakelijk ls. Het is de afdeeling „speciale diensten" van de politie, die in eerste instantie tegen deze praktijken ingaat, hen opspoort en onmogelijk maakt, al dan niet in gezamenlijk overleg met ambtenaren van den Crisis Contróledienst. Het komt ons wel als zeer gewenscht voor, dat een dergelijke dienst met energie ter hand genomen dient te worden, opdat een zoo groot mogelijk effect bereikt wordt. Alleen d&n zal men resultaat boeken in den strijd tegen de „kleine misdaad", die men een der hardnekkigste uitwassen van dezen tijd kan noemen. Een dienst dus, die over personeel be schikt, dat competent is voor dezen nieu wen arbeid en... over voldoende personeel. Het algemeen belang, dus ook ons be lang, is er mee gediend! Men zal zich nog wel herinneren, dat er eenige maanden geleden iets nieuws opgeld deed en wel de trap-tax. Deze trap-tax, niet ten onrechte genoemd te moderne rickshaw, werd van hoogerhand verboden. Men achtte deze wijze van vervoer niet in overeenstem ming met de waardigheid van den mensch. En zoo verdween dit vehikel, voortbewogen door menschenkracht, al spoedig van het too- neel. Wat nuEen oplossing werd gevonden en onder anderen toegepast door den heer Van der Wijst, van de Hil-tax. Het betreft hier de motorfiets-tax, een vehikel bestaande uit een DKW-motorfiets, gevolgd door een „coupétje". Het laatste biedt plaats aan 2 personen, die er zeer comfortabel kunnen zit ten. Het kan welhaast niet. anders of van deze vervoergelegenheid zal, nu de andere taxi's op stal staan, wel gebruik gemaakt worden. De inschrijving van leerlingen voor de Chr. MULO-school aan de Vischmarkt, kan dage lijks geschieden. Deze school leidt, zooals men in de advertentie in dit nummer leest, op voor MULO-diploma A en B, Kweekschool de hoogere klassen H.B.S. en Lyceum, Middelb. Techn. School en Zeevaartschool. Uitslagen: Vrijdag: WalbedrijfScheepsbouw 1 07 L.B.D. 2Scheepsbouw 2, Scheepsbouw 2 niet opgekomen. Programma: Heden: Terrein H.R.C. 14.15 uur. Scheidsr.: Steenkist: DEBOL.B.D. 1. Terrein H.R.C. 16.00 uur. Scheidsr.: v. d. Kooy. De Roode Haan—Torpedo-atelier. Terrein Helder. 15.00 uur. Scheidsrechter: E. Krab. WillemsoordThor. Eenige maanden geleden werd het kobrtje onder bovenstaanden naam opgericht, om weder een aanvang te maken met het zin gen in Den Helder. Eenige Heldersche zan gers kwamen bijeen onder leiding van den heer G. de Boer en repeteerden eiken Zondag bij genoemden heer aan huis. Daar het aantal zich steeds uitbreidde, besloot men naar een grootere gelegenheid om te zien en kon men beslag leggen (dank zij vlotte medewerking) op het repetitielokaal, bovenzaal Militair Te huis, Spoorstraat. Men vertrouwt, dat vele zangers, die zich nog niet aansloten, daarheen zullen komen, om den goeden mannenzang te beoefenen, iets wat zeker aan te bevelen is in dezen tijd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. De Leeszaal werd gedurende de maand Mei bezocht door 319 mannen en 21 vrou wen. Totaal 840 personen. Uitgeleend werden 1678 romans, 1029 studiewerken en 1174 jeugdboeken. Totaal: 3881 boeken. Lijst van nieuwe aanwinsten Juni 1941. Romans: Willy Corsari: De man zonder uniform; F. Herwig: Ingemetselden; A. F. Koenraads; Meester Westerbeeks moeilijke jaar; H. Mid dendorp: De groene cirkel; R. C. Sherriff: Vacantie; A. Tael: Martijntje; Astrid Varing: Haar zoon; L. Zielens: Te laat voor muziek. Buitenlandsche roman: F. Heller: Die Finanzen des Grossherzogs. Studiewerken: Meyer's handwerkboeken: Elegante pull overs en vesten, Onze baby, Wol-allerlei, Niewe gehaakte kleedjes, Damesondergoed; G. W. van der Helm: Kweekt zelf groente; H. M. van Randwijk en J. H. dé Groot: Zee- waarts-zuidwaarts; Sophocles: Philoctetes; J. P. Strijbos: De vogels van zee en strand; L. C. Westenenk: Waar mensch en tijger buren zijn; Marie H. van der Zeyde: Nederlandse poëzie van deze tijd; Nederlandse proza van deze tijd. Geschenken! A. Blackwood: Tongues of fire; A. C. Edington en Carmen Edington: Murder to musie; Hoe maakt men...? Aardappelmeel, biscuits, chocolade enz, aardewerk, behangsel papier, glas en kristal enz., borstels, electri- sche apparaten, electrische geleidingen enz, damesmantels, haak- en breiwol, herenconfec- tie enz. Jaarboek voor berechting en reclasseering 1941; Ruth Paxson: De kloof tusschen God en den zondaar overbrugd!; Verslag van de Ned. Zuid-Afrikaansche vereeniging over 1940; Verslag van de Nutsspaarbank te Den Helder over 1940. Beste Jan, Kerel, van de week hei ik voor het eerst van m'n leven goed aan den lijve ondervonden, wat de gevolgen zijn als je een dermate hoeveelheid verbeeldingskracht meesleept, die men mij nu eenmaal met de geboorte mee gegeven heeft, 't Zat namelijk zóó, dat ik reeds gedurende verscheidene weken aan permanente hoofdpijnen leed, annex kies pijn. Deswegen slikte ik asperientjes, antipe- rientjes, akkertjes en andere witte, rose en bruine tabletjes. Ik meed iedere bon-bon als ware zij het doodendst slangen-vergif en zocht zelfs eenmaal, ieneinderaad, solaas in enkele droppen van het bekende „oude" vocht, het welk men in normale omstandigheden gebruikt met de bij-spreuk „proost", 't Hielp allemaal niets en zoo zwaaide ik een dezer dagen bij den tandenpil binnen. Onder ons gezegd en gezwe gen Jan, ik heb bloed van angst gezweten. Ik had nachtmerries van tangen, pincetten, in jectienaalden en andere ondcrdeelen van het kiezendokters-arsenaal, en ik geloof niet dat ik me ooit zóó'n klein ventje, zoo'n miezerig manneke gevoeld heb als dien morgen. Toen voltrok zich de tragedie, die erg meeviel. De dokter zei, dat het allemaal niets te be- teekenen had, hij liet de radio spelen (was het een speling van het noodlot dat t juist Tosti's ,iJe veux mourir" was fen toen ik de deur uitging was ik nog in het bezit van de rebelleerende kies, doch zónder pijn. Ik heb echter met dat alles een lesje gehad in „man nelijke lafhartigheid" en moet me thuis gedekt houden. Toen ik gisteren ergens een „hooge rug" over opzette, werd me tenminste gewezen ov m'n onmannelijkheid inzake het kiezen- drama. Hetgeen louter en alleen te wyten is aan m'n fantasie, die me de gruwelen zoo bloedig voor het oog hield. Jij schreef m je vorige brief over die druktemakende en lawaaiende Amsterdammers in het Goot en merkte op, dat dit zóóveel van je genot ver prutste. 't Zelfde beleven wy tn Nieuwediep met onze onvolprezen Donkere Duinen. Som mige lieden schijnen nog steeds in de meening te 'verkeeren, dat het tot meerdere glorie van deze duinen is, dat ze in zoo kort mogelijken tijd bezaaid moeten zijn met sausjesdoppen en sinaasappelschillen. Dat geldt natuurlijk niet voor dit jaar, waarin we zoowel de sausjes als de sinaasappelen ontbeeren. Maar ik ergerde me altijd aan die janboel, en al schreef je iederen dag een opwekkend en moraliseerend artikeltje in de krant, het hielp allemaal niets en de boschwachter kon, dag-in, dag-uit, een paar uur reserveeren voor het wegruimen van de vuiligheid, die natuurminnend Nieuwediep er rond gestrooid had. Wat dat betreft geven dus de Mokummers en Jutters elkaar weinig toe en bewijzen ze nog aan een soort natuurhistorisch kanibalis- me te laboreeren Heb je dat van dien ex-marineklant gelezen, die een nest konijnen bij een poes bracht en de bibberneuzen op die manier, dank zij dus de moederlijke instincten van een vreemde poes, in leven hield? Wat een moraal schuilt daar in Jan. Je zou er een complete verhan deling over kunnen schrijven, over onbaat zuchtige liefde en zoo. Lollig is het daarbij te kunnen vaststellen, dat het uitgerekend een marineman moest zijn, die op dat idéé kwam. 't Bewijst dat er in die kringen nog steeds een overcompleet aan originaliteit bestaat. Dat groote kerels er zulke milde gevoelens op na kunnen houden komt méér voor. Laatst was ik bij Jan van Dok, je weet wel, de paai van ,Jdoed Volharding Zelfopoffering", die z'n dagen slijt in de malsche landouwen onder den rook van Alkmaar en snapte hem juist toen hij bezig was metnee, niet met drenkelin gen redden, en ook niet met „deurrooken", maar metmelk geven via een klein stuk- kie ventielslang aan een stel jonge konijnen, die d'rlui moeder kwijt waren. Wie had ddt nou kunnen denken van dien ouwen Jan van Dok, den man van een indrukwekkende serie reddingen en voorman der zeeridders.' Deed het je geen genoegen Jan, te vernemen van het succes van Klaas Boon f Zoo'n h&ndige knaap toch! Ik herinner me nog als den dag van gisteren, dat hij een jaar of 10 geleden z'n solo-tje's speelde op de uitvoeringen van de HandelsschoolvereenigingIk zie 'm nóg op de Bühne staan. Met z'n blauwe pakkie an, en z'n blonde warrige kuif. En erg zenuw achtig. Een stijve juffrouw of een deftig vriendje tingelde even op de vleugel en dan ging Klaas spelen. Nóg hoor in 'm Monty's onsterfelijke „Czardas" spelen. Je hield je adem in en waande je midden in de steppen van Hongarije of daaromtrent. Wat een vaart en w&t een fantasie! Later heb ik 'm uit 't oog verloren en nu hoor ik daar ineens van de week dat hij op proef gespeeld heeft voor Eduard van Beinum in jouw 'geliefd Mokum. Ik heb me laten ver tellen dat Van Beinum, na het spelen van het verplichte nummer, opstond, applaudisseerde en Boon complimenteerde. Cum laude geaccep teerd voor het Concertgebouw. Al weer zoo'n knaap die een goed pionier voor muzikaal Nieuwediep is. Net als Van Broekhoven en Leo Borchard, en Verschoor en Dol en al die anderen. Ja, ja, we leveren zoo nog wel eens goed materiaal af, Jan! In Mokum zijn ze ook aan het visschen ge slagen heb ik gezien. Merkwaardig, dat die Zondagsvisschers niet in eigen stêe blijven, doch juist de wateren in Noordhollands Noor derkwartier plegen op te zoeken. Ik heb ze van de week al weer gezien: heele rijen langs het kanaal en bosjes rondom de Alkmaarder Meer. Als je dat zoo ziet, wordt doorgaans de ware visschersgeest ook weer vaardig over je en wil je het zoo doen als die anderen. Je her innert je de vrienden van weleer. Van dien eenen keer dat ik 16 gullen thuisbracht, op den dijk gevangen, zij het met behulp van Wim Snoerwang uit 't Marsdiep geheschen. En die andere keer, toen ik met, ongelogen, 62 schar ren thuiskwam. De króón op m'n visscherscar- rière! Ik vertelde er thuis, toen m'n moeder met stomme verbazing die zooi zeebanket op d'r aanrecht kreeg, niet bij dat een der gebroe ders Blokker uit den Ouden Helder me had geholpen de beesten van de haak te slaan, zulks in verband met de griezeligheid Maar goed, we gaan van de week te vis schen. „We", dat is de treinclub. We zouden de vorige week al gegaan zijn als Aaf, de vrouw van Piet, geen roet in 't eten gegooid had. Aaf borg de hengels op, verstopte 't pierepotje, en maakte het sim weg. Daarna schold ze Piet uit yoor den onhuiselijksten vlerk, die ze ooit meegemaakt had en vroeg hoe hij het in z'n hersens haalde haar op Zon dagnacht en -morgen in de steek te laten. Jaap, de kinnenbakkenbikker, wilde ook mee, maar ook hevige bonje in den huiselijken kring. Lawine's verwijten. Alsof ons, mannen, na een week ploeteren in Nieuwediep, zoo iets niet rechtens toekomt. Of het afspraak was weet ik niet, want het verging ons allemaal zoo omtrent. Weshalve we de koppen bij mal kanderen staken en besloten dat de vrouwen mee gaan. Die vallen daar by het ruischend riet wel in slaap en we hebben vast geen last van henWat jij, ouwe jongen! Jan, 't is welletjes voor vandaag lijkt me zoo. Ik stop. De groeten thuis en sterkte ge wenscht van je Juttervriend, Cornelius. P.8. Volgende week hoop ik iets casueels mee te kunnen deelen. Een vriend van me zegt 'te beschikken in Heiloo over een Maggiplant. De oplossing van de heele distributie. Tabé. ZONDAG 15 JUNI. Westerkerk (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel (Afscheid). Geref. Kerk (Bethelkerk). 's Morgens 10 uur, DS. Tollenaar. Nam. 3 uur: Ds. Veenhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, Leesdienst Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10.30 uur, Cand. J. BorgharcH te Alkmaar. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) 's Morgens 11 uur: H. Dienst. Evangelisatlegebouw (Vijzelstraat) Voorm. 10.30 uur, Dienst. Nam. 5 uur, Dienst. Leger des Heils (Zaal Spoorstraat 7). 's Morgens 10 u. Heiligingsdienat. 's Midd. 12 u. Zondagsschool. i 's Avonds 7 u. Verlossingssamenkomst. DIENSTEN EN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. P. H. Kapteyn. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, geen dienst. Callantsoog, voorm. 10.30 uur, Ds. M va* Wichen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Winkel, geen dienst. Oude Niedorp, nam. 3 uur, Ds. Nell. Schoorl, voorm. 9 uur, Ds. Boeke. Vroeg dienst met de jeugd. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur. Ds Vorst man. Doopsbediening. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Biemen. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Doop. Den Over, nam. 2.30 uur. Ds. Van Beek. Doop. y Heerhugowaard, geen dienst. Den Helder, Westerkerk (Helden der Zee plein). voorm. 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Afscheid. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Ooster- baan. Hippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Prop. J» Knot (op beroep). Geref. Kerk. Julianadorp, nam. 6 uur: Ds. Veenhuizen. Anna Paulowna-polder, nam. 5.30 uur, Ds. Tollenaar. Schagen, voorm. 10 uur, Cand. J. v. d. Mye> hulpprediker. Nam. 2.30 uur. Cand. J. v. d. Mye. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Visch. Nam. 3.30 uur. Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Beneder. Nam. 2.30 uur, Cand. Beneder. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur. Ds. Th. G. Tonnen, van Amsterdam. Doop. Nieuwe Niedorp (gebouw Ned. Herv. Kerk). voorm. 10 uur, samenkomst. Schagerbrug, voorm. 10.30 en 's avonds 7.36 uur, de heer F. van Rossum. Schagerbrug. Chr. Jongemannenvereeniging Bijeenkomst Dinsdagavond 8 uur in het Evangelisatiegebouw. The Star óf Hope Mission. Julianadorp. 's Morgens 10 uur en n.m. 3.30, de heer Th. Looy, te Eindhoven. Inlevering bonnen De detaillisten moeten in het tijdvak van 16 t/m 20 Juni 1941 onderstaande bonnen, voor elk artikel geplakt op aparte opplakvel len, bij den distributiedienst inleveren met één ontvangstbewijs MD 201B, t.w.: Tarwebloem (bloembon 8) in veelvouden van 80 stuks met een mini mum van 80. Hieronder mogen maximaal 79 restantbonnen no. 7 voorkomen. Opplakken op formulier MD 268. Gebak (bon 21, 22, 24 broodkaart; 8, 9 bloemkaart). Bonnen 8 en 9 van de bloemkaart kunnen tezamen op een opplakvel MD 268 worden ge plakt; Bonnen 21 en 22 van de broodkaart kunnen eveneens gezamenlijk op één opplakvel MD 268 worden geplakt; Bonnen 24 van de broodkaart moeten op een afzonderlijk opplakvel MD 268 worden ge plakt. Het totaal aantal bonnen van deze opplak vellen moet een veelvoud van 10 rantsoenen zijn, terwijl ten minste 40 rantsoenen moeten worden ingeleverd. Bon 8 of 9 van de bloemkaart heeft een waarde van rantsoen; Bon 21 of 22 van de broodkaart heeft een waarde van 2 rantsoenen; Bon 24 van de broodkaart heeft een waarde van 1 rantsoen. In veelvouden van 10 stuks met een mini mum van 40 bonnen, geplakt op opplakvellen MD 18 (nieuw model): R(jst (bon 32). Hieronder mogen maximaal 9 restantbonnen no. 21 van de boterkaart voorkomen. Havermout (bon 24), waaronder ten hoogste 9 restantbonnen no. 7. Maïzena (bon 27), waaronder ten hoogste 9 restantbonnen no. 10. Vermicelli (bon 26), waaronder ten hoogste 9 restantbonnen no. 9. Gort (bon 25), waaronder ten hoogste 9 res tantbonnen no. 8. Aardappelhandelaren In het tijdvak van Maandag 16 t/m Donder dag 19 Juni 1941 kunnen worden ingeleverd de bonnen 4 en 5 van de aardappelkaart.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 11