■.-... mW - •*»- - H HflR isSill Japansche aanval op Tsjoengking „DE BAARSTRIK" Muggenplaag op Urk Tuinhoekje „Spaansche tweeling" Nobleman Bill vertelt Portugal stelt Amerika eischen „Gekookte*' tuberculose gegeten Rijtijdenbesluit geldt oog Laatste telexbericht Knolvoet bij kool - '*i H CADIZ, 15 Juni (D.N.B.). Te Ca- diz heeft de vrouw van een mijn werker een tweeling ter wereld Re- bracht, die met de borst aan el kaar gegroeid zijn. Overigens zijn de kinderen volkomen normaal ont wikkeld. Volgens een bericht van de Japansche Vloot in de Chineesche watefen, hebben bom menwerpers van de Japansche marine Zater dag voor de tiende maal een luchtaanval ge daan op Tsjoengking, de oorlogshoofdstad van Tsjang Kai Tsjek. Verschillende militai re doelen in het centrum van Tsjoengking werden aangevallen. Op meer dan tien plaat sen ontstonden branden. Het afweervuur trot- seerend, vlogen de Japansche bommenwer pers boven Tsjoengking en plaatsten voltref fers op de nog overgebleven belangrijke mi litaire doelen in Tsjoengking. Er werd groo- te schade aangericht. De Japansche bommen werpers ontmoetten geen tegenstand van Chineesche vliegtuigen. Alle vliegtuigen zijn na het succesvolle bombardement, behouden teruggekeerd. Hevige strijd in Hopeh. Japansche troepen, gesteund door lucht strijdkrachten, doen sinds Woensdagochtend vroeg hevige aanvallen op sterke strijdkrach ten van Tsjoenkgking, gelegen op de noorde lijke helling van het Wanyang gebergte, ten Noordoosten van Tsoengyang in de provincie Hopeh. Het detachement Hiraoka is Zaterdag 18 kilometer opgerukt in de richting Zuid- Tsoengyang, waar ongeveer 2.000 soldaten van Tsjoenking zijn verslagen. Maeda Foeroeya eenheden hebben Tang- kow, 25 kilometer ten zuidoosten van Stoen- gyang, na een groot aantal Chineesche strijd krachten vernietigd te hebben, verslagen, .veroverd. RIDDERLIJKSTE INBREKER VAN HET ZUID-WESTEN SCHRIJFT ZIJN MEMORES. Op het moment dat hij de ver zamelde werken van Shakespea- re zat te lezen, werd hij gear resteerd. San Francisco, 13 Juni (S.P.T.) Dezer dagen is bij een der groote uitgevers maatschappijen een merkwaardig boek ver schenen dat waarschijnlijk een der best verkochte van het seizoen gaat" worden. Het zijn de memoires van en door William Sparletti, bij de ouderen bekend als „no bleman Bill", die een 20-tal jaren geleden bij het publiek zeer bekend was als „de ridderlijkste iubreker van het Zuid-Wes ten". Sparletti is in 1883 te New York gebo ren. Hij vertrok op zijn 23ste jaar naar San Francisco waar hij zich ging toeleggen op het openen van brandkasten bulten het weten van de eigenaars, waarin hij een bijzonder groote handigheid aan den dag legde. „Nobleman Bill" stond bekend als zeer sportief. Zijn slachotffers waren mees tal lieden met een groote bankrekening die, zooals Sparletti het placht te noemen, „een stootje konden velen Bill Sparletti heeft gedurende zijn loop baan nooit gedood. Een maal echter zag hij zich genoodzaakt, toen hij werd ojitdekt op zijn achtervolger te schieten waarbij hij dezen in het been raakte. Sparletti werd hiervoor gearresteerd op het'moment dat hij in de stedelijke bibliotheek de nieuwste Amerikaansche uitgave van Shakespcare's verzamelde werken zat te bestudeeren. Deze merkwaardige man ging voor zeer heiezen door, waarvan zijn juist ujtgeko- men boek getuigt De taal is goed verzorgd en de verteltrant is geestig en duidelijk. Op het oogenblik leeft William Sparletti onder eenvoudige doch zonder twijfel eer volle omstandigheden. Hij is nameluk taxi- chauffer, daar hij sinds een jaar of tien „uit het vak is". Van tijd tot tijd komt hi.t echter met enkele oud-collega s samen en spreekt met hen over den tijd dat met de hersenen gewerkt werd inplaats van pantserwagens, trnangasbommen of rexoi- verkanonnen. DUFF COOPER DREIGT MET AFTREDEN. New York, 16 Juni (D.N.B.) Naar de New York Herald Tribune uit Londen meldt, verluidt aldaar, dat dlrBritsche mi nister van voorlichting, Duff Gooper, met aftreden gedreigd heeft, indien hij geen grootere bevoegdheid over de oorlogsbe richtgeving en Britsche propaganda krijgt. Duff Cooper heeft de opheffing geëischt van alle beperkingen, waaraan hij door het le ger, de vloot en het departementen van bui- tenlandsche zaken onderworpen is. Tevens heeft de bekende schrijver .Priestley, die aan het hoofd staat van de politieke groep ,1941 committee" heel openlijk het verlan gen uitgesproken, dat er een propaganda- ministerie gelijk aan dat in Duitsohland gevormd zal worden. Volgens genoemd blad zal dit verlangen ongetwijfeld in breetj® kringen steun genieten, daar er groote ontevredenheid heerscht over de Britsche propaganda en den berichtendienst. Deze ontevredenheid zou zoover gaan dat vele Engelsohen geregeld de Duitsche radio aanzetten, daar hun de Engelsche omroep te vervelend is. De V. S. moeten klaren wijn schenken inzake de Portugeesche eilanden. New York, 15 Juni (D.N.B.) Volgens een bericht van de New York Times uit Washington heeft de Portugeesche gezant in een onderhoud met Sumner Welles ver langd, dat de Amerikaansche regeering haar houding ten aanzien van de Portugeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan duide lijk omschrijft. De verzekering van Huil, aldus heeft de gezant gezegd, dat Amerika geen voornemens ten aanzien van de eilan den heeft, houdt geen rekening met Roose- velts verklaring, volgens welke de Ver. Sta ten een „defensief belang" bij de eilanden hebben. Men vermoedt, dat Portugal een nieuwe nota tot Washington zal richten. OVERNEMING VAN DEENSCHE SCHEPEN Washington, 16 Juni (D.N.B.). Naar de marinecommissie meedeelt, zal zij heden zes van de in de Amerikaansche havens liggende Deensche schepen overne men. De overneming geschiedt in het bestek van de onlangs aangenomen wet. Het is niet waarschijnlijk, dat de schepen gebruikt wor den voor het verkeer op den Atlantischen Oceaan. Echter zouden een of meer vaartui gen als troepentransportschepen gebruikt worden. Clandestiene slachtingen een ge vaar voor de volksgezondheid. Dat vleesch, van clandestiene slachtingen afkomstig, voor de volksgezondheid gevaren kan opleveren, blijkt weer eens uit het vol gende: De afdeeling technische controle van den centralen crisis-controledienst heeft op het eiland Noord-Beveland een uitgebreid onder zoek ingeseld, waaruit bleek, dat enkele per sonen in den loop der eerste vijf maanden van dit jaar vijf runderen en vier varkens hadden geslacht. Het vleesch was clandestien in de omgeving verkocht. Blijkens het week- rapport van de technische controle was een dezer runderen een wrak dier, zeer ernstig lijdende aan tuberculose. Zoo ziet men weer eens, dat, als men niet voldoende sociaal gevoel heeft om geen vleesch, van clandestiene slachtingen afkom stig te koopen, men de aanschaffing daar van' toch uit welbegrepen eigenbelang ach- terwege moet laten. Uit het bovenvermelde geval blijkt, hoe gevaarlijk het vleesch kan zijn, dat, van een clandestiene slachtin„ af komstig, in omloop wordt gebracht. Koene redders, een vertwijfeld publiek en een annstig meisje. Bij de Kralingerbrug in de Rijp speelde zich een gebeurtenis af, die een dramatisch sipt deed verwachten. Hoe geheel anders liep het gelukkig af... Stel u voor, aldus de Prov. N. H. C„ een hevig schreiend kind aan den kant der Tuingracht, dat ontdaan en angstig steeds roep: „Daar ligt ie, daar, daar!" hierbij steeds op het water wijzend. Omwonenden schoten beangst toe, vragend wie er in lag, doch uit het snikkend meisjo waren geen vast gegevens te krijgen. Een jongeman be greep dat langer aarzelen noodlottig zou kunnen worden voor het wezen dat blijk baar reeds onder de oppervlakte van het donkere water was verdwenen. Zonder eeni- ge aarzeling wierp hij zich te water, terwijl een tweede jonge man zich gereed maakte om eveneens in het natte element te sprin gen. Seconden van groote spanning verlie pen. De koene redder tastte onder de opper vlakte. „Waar ligt ie dan" riep een ver twijfeld publiek tot het meisje, dat ver baasd naar deze massale hulp staarde. „Da&r", zei ze eindelijk, terwij] haar vin gertje wees naar een mooie... haarstrik, dis lustig kabbelde op de bewogen golven „Me haarstrik". Tableau!! Het lijkt wel brand. De muggenplaag is dit jaar zoo groot, dat het des avonds boven het Urker top en langs de dijken lijkt, of er brand woedt. Milliarden IJsselmeermuggen drijven als wolken over het eiland en meermalen is er geen vierkante centimeter onbezet. De bevolking ondervindt er den grootsten hin der van, vooral doordat de vergaarbakken voor het regenwater, die voor de watervoor ziening moeten zorgen, er door verstopt ra ken. De muggenplaag is in de afgeloopen jaren nog niet zoo groot geweest als thans Men wijt dit aan het feit, dat de visch- stand in de N.O. Polder steeds meer ach teruit gaat. Zeevaarders in den dop. Ai is de zee in dit geval dan ook maar een vijver en heeft het scheepje miniatuur-almetingcn, de illusie is voor de jeugd volkomen. (Pax-Holland) WINTERHULP-VACANTIE VOOR HAAR- LEMSCHE VROUWEN. Chauffeurs moeten hun boekje bijhouden. De A.N.W.B. schrijft ons: Een aantal autobestuurders en -onderne mers, die motorrijtuigen gebruiken, blijkt- in de meening te verkeeren, dat het rijtuiden- besluit sedert de mobilisatie buiten werking is geseld. Enkele chauffeurs ontvingen reeds een bekeuring, omdat zij niet in bezit wa ren van het voorgeschreven werktijdenboekje Deze ervaringen geven den A.N.W.B. aanlei ding de aandacht van belanghebbenden te vestigen op de bedoelde voorschriften. Het werkboekje moet worden aangevraagd op de gemeentesecretarie. De afdeeling Haarlem van Winterhulp- Nederland heeft een aantal Haarlemsche vrouwen in de gelegenheid gesteld te genie ten van een tiendaagsche vacantie op de Veluwe. Vrijdagmiddag is de eerste groep van 26 vrouwen uit Nunspeet teruggekeerd. De dames hadden ten zeerste genoten van het verblijf in Nunspeet; zij prezen de uit stekende verzorging en de bijzonder gezel lige stemming, die er onder het gezelschap heerschte. Zaterdagmorgen is reeds het tweede gezel schap Haarlemsche vrouwen naar Nunspeet vertrokken en binnenkort zullen achtereen volgens nog tien groepen van ongeveer 25 a 30 dames van deze winterhuipvacantie profiteeren. DE OPLEIDING VAN LANBOUW- KRACHTEN VOOR DEN N.O. POLDER. Van de landbouwtechnische commissie te Zwolle in het' leven geroepen door de .drie in Overijssel werkzame landbouwor ganisaties ontvingen Ged. Staten van Overijssel een schrijven over steun aan haar werk. dat zich bezig houdt met de voor bereiding van jonge boeren uit Overijssel voor een eventueele vestiging als pachter van een landbouwbedrijf in den toekomsti- gen Noordoostpolder. Het komt Ged. Staten voor, dat het op den weg der provincie ligt, het werk der landbouwtechnische commissie te steunen. Zij geven daarom de Staten in overweg- ging haar een bijdrage in de kosten te ver- leenen van f 1000.—. VERDRONKEN. Gisteravond om ongeveer half zeven is aan den linker Veerdam te Rotterdam de zesjarige W. H. Povinelli, wonende in de Rechthuislaan, bij het spelen in do Maas ge vallen en verdronken. Het stoffelijk over schot is korten tijd later door de politie gedregd. Nu het roeisport-programma vrijwel in zijn vollen omvang afgewerkt kan worden, blijft de training der deelnemers honderd procent Een candidaat- kampioen oefent zich op den Amstel (Pax-Holland) ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 16 Juni (D.N.B.); In den afgeloopen nacht vloog de vijand op verschillende plaatsen Noord- en West- Duitschland binnen en wierp in versprei de aanvallen, deels bij slecht uitzicht, op verscheidene plaatsen brisant- en brand bommen. Een groot aantal der bommen viel zonder schade aan te richten op het open veld. Overigens werd vooral schade aan huizen aangericht in woonwijken. HORIA SIMA BIJ VERSTEK TOT LEVENSLANGEN DWANGARBEID VEROORDEELD. BOEKAREST, 16 Juni (D.N.B.). In het proces tegen de leiders van den Januari op ■Hand y.ijn Zondagavond tegen middernacht na een zitting van zeven uren de vonnissen geveld. Tien voortvluchtige hoofubeklaag- den, onder wie de chef van de legionnaire beweging en voormalige plaatsvervangende ministerpresident. Horia Sirna, werden bij verstek wegens gewapenden opstand tot le venslangen dwangarbeid veroordee cl. FINSCH VRACHTSCHIP VERLOREN GEGAAN. NEW YORK, 16 Juni (D.N.B.). In scheep vaartkringen wordt het verlies als gevolg van een oorlogshandeling gemeld van het Finsche vrachtschip Daphne van 1939 brt. Bijzonderheden zijn niet beschikbaar. Het schip was op 18 Maart van Newportnews vertrokken. Nu velen zich bezig houden met het kwee ken van groenten, wil ik de aandacht eens vestigen op bovengenoemde ziekte. Zij wordt veroorzaakt door een sljmzwam of plasmo- dium. Zij berokkent veel schade en is niet ge makkelijk te bestrijden. Niet alleen bij lief hebbers, maar ook bj kweekers is de schade soms aanzienlijk. Koolsoorten en rapen kunnen worden aangetast, maar ook sierbloemen zijn er vatbaar voor. Muurbloemen en violieren zijn hier voorbeelden van. Het zijn echter alleen vertegenwoordigers van de familie der Cruciferen of Kruisbloemigen, die door deze slijmzwam worden aangetast. De ziekte openbaart zich in Juli en Augus tus. De kleur van het blad wordt grijsgroen- blauwachtig. Des daags hangen de planten, maar 's avonds is de bladstand vaak weer normaal. Dan is de invloed der zon niet zóu sterk meer en is de atmosfeer wat vochtiger. De oorzaak van het slap worden der bladeren ligt in watergebrek. Wij weten, dat dit door de wortels wordt opgenomen. Het vermoeden ligt daarom voor de hand, dat er iets aan de wortels hapert. Graven wij daarom de plant eens uit! Wij zien dan aan de wortels verdik kingen, die vaak tot rotting overgaan. Hun onaangename reuk verraadt hun aanwezig heid ook ai. De besmetting der planten gaat van uit den grond. In de zieke wortels ont staan sporen, die bij het verrotten ln den grond bijven, waar zj meerdere jaren kunnen leven. Vaak gebeurt het, dat in versch gescheurd land de knolvoet optreedt. De oorzaak moet men dan zoeken in de bemesting met stal mest of doordat er onkruiden gegroeid hebben, die reeds aangetast waren. Vreemd is het, dat vroege kool niet wordt aangetast. Bloemkool, die hier op volgt, kan er reeds meer last van hebben. Witte, roode en savoyekool wordt meer aangetast dan spruitkool en deze weer meer dan boerenkool. Het is niet goed elk jaar op dezelfde plaats kool te zetten. Beter is het om de drie of vier jaar te planten. Behalve deze voorzorgsmaatregelen moeten wj zaaien op goeden niet besmetten grond en voor het uitplanten de wortels der plantjes terdege be kijken, of zj ook aangetast zjn. Ook gebruikt men geen stalmest maar kunstmest. Per 10 m2 twee kg patentkali, twee kg slakkenmeel en een kg chilisalpeter. Om de vier of vijf jaren een paar kg kalkmergel. Dit werkt heel goed om deze ziekte te voorkomen. Zijn de wortels eenmaal aangetast, dan is er niets meer aan te doen. Is de kool gesneden, dan worden de koolstronken zorgvuldig gerooid en vernietigd. Daardoor bereikt men, dat sporen, die er zouden kunnen zijn, niet ln den grond bijven. Voor ontsmetting gieten wij in de plant- gaten wel liter 0.1 pet. sublimaatoplossing. Dit geeft veel voldoening om den grond te ontsmetten en is ln de praktjlc door ieder uit te voeren. v. d. LIJN. De bijeenkomst van den Führer en den Duce op den Brenner. Na da besprekingen neemt Adolf Hitier hartelijk afscheid van Mussolini (Orbis-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 13