vrije Westfriesche volk m Het SCHAGEN Marktberichten ■"•--• Uit de Geschiedenis van ons Gewest Er kwam eerst een adel, toen de periode der feodaliteit ten einde liep Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij IÜI WtÉKm Paarden, die de haver verdienen. Arbeiders en viervoeters genieten van een welverdiende rust tijdens het schaftuurtje bij het hooien (Pax-Holland) Het mag onder onze regelmatige lezers langzamerhand wel als bekend worden verondersteld, dat er oudtijds van een adel, gelijk men die elders vond. in West-Fries land geen sprake was. De eerste geschied kundige aa.nteekeningen dateeren uit onge veer de 10de eeuw. Deze notities vormen voor een goed deel een relaas van ae krijgstochten, die niet zelden uitgingen van het toenmalige Holland, waartegenover de Westfriezen af en toe wraakexpedities on dernamen. Evenwel, rpen verneemt daarin nimmer omtrent edelen. De bewoners der dorpen, veelal op de eilandjes gelegen Westfriesland moet in die tijden een ware archipel zijn geweest werden aangevoerd evenals geregeerd door huns gëlijken: boe ren en visschers als ieder ander. En ook bij de onderhandelingen, die ten slotte na 1289 werden gevoerd met den graaf van Holland, werden de Westfriezen verlegen woord igd door gevolmachtigden, aangewe zen door de „gemeene buren" van de ver schillende koggen. Ook daarna was er van een adel, gelijk men die elders kende, geen sprake. Wel kwam er een reeks van kasteelen, die te Medemblik. Wijdenes. Eendgenburg en bij Alkmaar ontstonden er niet minder dani drie: Toornenburg, Nieuwburg en Middel burg. Maar het waren kasteelen met een andere beteekenis dan die. welke van ouds aan de riddersloten moest worden gé- hecht. De Westfriesche kasteelen vormden een vestinggordel, welke het daartussehen gelegen land met het onstuimige Westfrie sche volkje in bedwang moesten houden. Onderling waren ze verbonden door de dijkwegen, die dienst deden als militaire heirwegen. Men moet daarbij in het oog houden, dat het land inmiddels sedert de tiende eeuw een heel ander aspect had ge kregen. De strijd tegen het water was gedu rende eenige eeuwen met succes gevoerd en van een aaneenschakeling van eilandjes, gelijk voorheen, was reeds lang geen sprake meer. Daarnaast kwamen de steden op. Deze, te samen met de kasteelen, vormden de steun punten van het grafelijke gezag. Eenigen tijd geleden reeds bespraken we de eigenaardige onwikkeling, welke men daarna ten Westfrieschen plat.tenlanide kon aanschouwen en waarbij dit platteland grootendeels werd verdeeld in samenhan gende streken, waaraan het stadsrecht werd verleend. We ontmoeten daarmee een in stituut. dat vermoedelijk eenig in zijn soort is geweest en heden ten dage nog tracht men te doorvorschen. wat de aanleiding is geweest, dat door de graven van Holland Juist deze weg werd ingeslagen. Vooropgezet, dat de bedoeling aanwezig was in Westfriesland meer geordende rechts toestanden ingang te doen vinden, zou het kunnen zijn. dat het juist de vrijheid der bewoners is geweest. een vrijheid, welke in menig opzicht aan die van de burgers uit de steden deed denken die in deze richting heeft gevoerd. Hoe het ook zij. het feit. dat het land op zulk een wijze werd georganiseerd, wijst er op, dat men geen rekening had te houden met aanspraken van gevestigde adelijke heeren. En inderdaad duurt het lang,.voor en aleer we hier omtrent adel iets verne men. Na het Hollandsche kwam het Hene- gouwsche Huis en nog steeds wordt een -inheemsche Westfriesche adel nergens ge noemd. Onder de regeering van het Beier- Sche huis werden in de omgeving van West- friesland enkele gebieden weggeschonken. Wieringen werd als vorstelijk weduwgoed geschonken, Texel kwam uit de erfenis van Jan van Beaumont aan het Huis van Blois en Huisduinen en Callantsoog kwamen aan de heeren van Egmond en Brederode. Deze schenkingen hadden echter zonder uitzonde ring betrekking op toenmalige eilanden. Het eigenlijke Westfriesland, dat was gele gen tusschen de Zijpe. Hoorn en Enkhuizen, bleef onberoerd. Een uitzondering moet welllicht worden gemaakt voor het Geestmerambacht en voor de Schager en Niedorper Koggen, wel ke streken met de vermelde eilanden eer der dan het overige Westfriesland in Hol landsche handen was gevallen. Daar schijnt zich eerder een adel te hebben gevestigd. Zoo ontving b.v. de heer van Egmond in 1421 de heerlijkheid Warmenbuizen en Harenkarspel, later ook nog Oudkarspel. Het was eerst onder het Bourgondische Huis. dat in Westfriesland de grondslagen werden gelegd voor de vestiging van een adel. Ten behoeve van de aanvoerders der Bourgondische legermacht werden herhaal delijk heerlijkheden weggeschonken en zoo werden verschillende bastaarden uit het Beiersche Huis met goederen in Westfries- la.nd begiftigd. Zoo ontving Willem van' Beieren Schagen. Everhard van Beieren ontving Hoogwoude. Daarnaast waren er nog de Bourgondische legeraanvoerders Arend van Gent, die Heer van Spanbroek, Jan van Zwieten, die Heer van Opmeer en Roeland van Uutkerke, dde Heer van Oud dorp en Oterleek werd. P. J. Blok, die in een werkje over Kaas- en Broodvolk hierover tal van bijzonder heden geeft, constateert terecht, dat, ook al keerden enkele dezer goederen door versterf in den loop van dezelfde eeuw, de vijf tiende. tot de grafelijkheid terug, met de oude traditie was gebroken. Eindelijk was er ook in Westfriesland sprake van een adel en deden zich hier de „Heeren" gelden. Maar de goede dagen der feodaliteit waren voorbij. De Middeleeuwen liepen ten einde. Zelfs een Heer kon niet meer vrije lijk zijn gang gaan en had zich te buigen voor het geldende recht. Dat ondervond in 1477 Albrecht, Heer van Schagen, toen hij door het Hof van Holland wegens schulden werd ve'roordeeld en die het waagde dit vonnis te trotseeren. Zijn kasteel' werd door de Hollandsche steden en rid ders, onder aanvoering van den stadhouder, belegerd, hij werd gevangen ge'nomen en stierf kort daarna in de gevangenis te Me demblik. Een machtige geestelijkheid ontbrak even zeer. De kloosters, die in Westfriesland hebben bestaan, waren niet te vergelijken met de rijke kloosters, welke men in Friesland vond. Zoo heeft Westfriesland de gebeele Mid- deleeuwen door een bevolking gekend, die bestond uit grootendeels eigengeërfde boe ren. visschers en scheepsvolk. Dat de be volking reeds vroeg betrekkelijk dicht was, blijkt uit een in 1494 gehouden enquête, voigens welke het aantal haardsteden in de Westfriesche dorpen ongeveer 3350 bedroeg. In verhand daarmee wordt de bevolking van het platteland geraamd op 19.000 zie len. De steden telden samen 3000 haard steden. waarvan Hoorn 1900. Enkhuizen 700 Medemblik 371. samen met ongeveer 17000 zielen. Een vooral voor die dagen zeer be langrijk gebied dus. En dat de vrijheidszin er diep in zat. bleek omstreeks een eeuw later, toen de 80-iarige oorlog was begonnen. Zoowel Alkmaar, Enkhuizen, Hoorn en Me demblik speelden daarin een rol van betee kenis. RESTITUTIE OP 60-DAGENKAARTEN VOOR WEGENBELASTING. De A.N.W.B. deelt het volgende mede: Houders van 60-dagcnkaarten der motor rijtuigenbelasting, die niet meer in het be zit zijn van een rijvergunning en dus de kaart niet meer kunnen opgebruiken in het tijdvak van een jaar na de uitreiking, kun nen momenteel geen restitutie verkrijgen voor het niet gebruikte aantal dagen. Toen verleden jaar de ruimere mogelijk heid'van het verkrijgen van een 60-dagen- kaart werd opengesteld, werd niet voorzien, dat de rijvergunningen zoo sterk zouden worden beperkt, als thans is geschied. Aangezien door deze beperking ve len ernstig zijn gedupeerd, ook wat de wegenbelasting betreft, heeft de A.N.W.B. aan het departement van financiën verzocht in deze gevallen restitutie te willen verleenen over de niet verbruikte dagen van de kaart. De A.N.W.B. heeft vertrouwen, dat het verzoek zal worden ingewilligd. Een beslis sing zal echter eerst eind Juni tegemoet gezien kunnen worden. De geldigheidsduur van de eerste kaarten, die onder de nieuwe voorwaarden uitgereikt zijn, verstrijkt trou wens pas op 1 Augustus as.« RANGEERDER GEDOOD. Zaterdagmiddag raakte de rangeerder J. C. G. Gijsen, die op het stationsemplacement te Roermond bezig was met het koppelen der wagens van een rangeerenden goederen trein, met zijn voet bekneld in een wissel- punt. Eer de man zich kon bevrijden nader de hem een der wagens en ging hem in de lengte over het lichaam. G. werd op slag gedood. Het slachtoffer, dat 44 jaar oud was laat een vrouw en vier kinderen achter. WieJUerimn DE RONDE VAN EINDHOVEN. De ronde van Eindhoven voor amateurs, onafhankelijken ^en nieuwelingen, die gis termiddag op het bekende parcours aan den IJzeren Man werd verreden, heeft niet veel belangwekkends opgeleverd. De uitslagen luiden als volgt: Amateurs en onafhankelijken: 1. P. Smits, Tegelen. 42 K.M. in 1 uur 1 min. 13 sec.; 2. op een halve wiellengte P. Evers, Wonmerveer: 3. M. Jansen, Eindhoven. Nieuwelingen: 1. A. Kuilman, Beverwijk 21 K.M. in 32 m in. 15 sec.: 2. op een halve wiellengte J. v. d. Kerkhof, Helmond; 3. J. Boskemper. Amsterdam. ASTOLFI, KONING DER ITALIAANSCHE SPRINTERS. Bij de wielerkampioenschappen van Italië wist Astolfi door een overwinning op Ber- gomi den titel in de sprint te veroveren. In beide ritten toonde zich Astolfi veel sterker dan zijn tegenstander. De achtervolging was voor Fausto Cippi, die na een uitstekenden wedstrijd Sapanetti sloeg, terwijl Georgetti het stayerkampioenschap veroverde. AMeüeJh EEN N$ËUW WERELDRECORD. De Argentijn Barra is er te Buenos Aires in geslaagd hét wereldrecord op de 20 Km., dat sedert 19 April 1936 met 1 uur 4 min. 0.2 sec. op naam van Zabala stond, met 227,1 sec. te verbeteren en dus te brengen op 1 uur 3 min. 33,1 sec. ANNA PAULOWNA VISSCHEN. De hengelaarsvereeniging D.V.S. hield Zondag haar eersten wedstrijd in het' nieu we seizoen, die tevens de laatste was voor het bepalen van de prijzen voor het vangen van het hoogste aantal en de grootste baars over het afgeloopen jaar. Er namen 22 leden aan den wedstrijd deel. C. Rozenbroek was met 13 stuks de win naar van den beker voor het grootste aan tal, C. v. d. Klooster, die er een van 27^ c.M. verschalkte, verwierf den prijs voor de grootste baars. De uitslag van dezen wedstrijd zelf was: le prijs, grootste aantal, C. Rozenbroek, 6 stuks; 2e prijs, grootste baars, A. Philip- sen, 3e prijs Jo Molenkamp, 4. H. Siebenga, 5. S. Roets, 6. A. Kossen, 7. Jac. Steen voorden, 8. T. Bijhouwer, 9. P. van Loon( 10. J. Zwirs, 11. F. van Loon, 12. L. Nieu- wenhuizen, 13 H. Roets, 14. J. van Dam, 15 G. de Vries, 16. P. Molenkamp, De heer List stelde twee doosjes sigaren beschikbaar voor de vereeniging. BREEZAND, HOERA, WE ZIJN KAMPIOEN! Hoera, wij jongens van de o.l. school te Breezand, zijn kampioen, al is het dan maar kampioen in de verliezersronde van de schoolwedstrijden te Schagen. Met 7—0 klopten we onze laatste tegenstanders en we kregen allemaal een ijssie, zelfs Guus, die het toch heelemaal niet warm had, want hij kreeg geen bal te stoppen! Alle maal likkend aan het kouwe goedje, de supporters ook, hebben we met ons twin tigen in Schagen laten hooren dat we kam pioen waren en we kochten slierten drop en kermistoeters. En toen ja, toen dachten DISTRIBUTIE VAN AARDl APPELEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt he kend, dat in verband met de verhooging van het aardappel rantsoen met een half kg., de detaillisten in de gelegenheid zullen worden gesteld op de aan hen uit te reiken toewijzin gen 2 kg. in plaats van, zooals voorheen, 1H kg. per op de toe wijzing vermeld rantsoen te be trekken, In verband hiermede is b»' paald, dat de plaatselijke ver koopkantoren van de V.B.N.A. op toewijzingen, welke zijn gel dig verklaard tot 23 Juni a.s. of een lateren datum 2 kg. per op de toewijzing vermeld rantsoen aan de detaillisten zullen afle veren. Voor toewijzingen, wel ke zijn geldig verklaard tot 22 Juni a.s. of een vroegeren da tum blijft de af te leveren hoe veelheid gesteld op 1^ kg. per rantsoen. KUNSTMATIG DROGEN EN MALEN VAN GRAS EN KLAVER. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd deelt het volgende mede. In een officieele publicatfa van 16 Mei jl. werd er op ge wezen, dat voor het kunstma tig drogen en malen van gras en klaver vergunning moest worden aangevraagd, bij het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd. Daar deze mededeeling tot misver stand aanleiding heeft gegeven, wordt er thans op gewezen, dat alleen vergunning aange vraagd behoeft, te worden door den exploitant van een inrich ting voor het drogen en/of ma len van gras en klaver. Veehou ders kunnen dus zonder eenige formaliteit hun gras laten dro gen en het gedroogde en al of niet gemalen product naar hun bedrijf vervoeren, mits dit uit sluitend in eigen bedrijf wordt vervoederd. Deze regeling is getroffen ten einde de productie van gras- en klavermeel te kunnen contro leeren en te bereiken, dat al het gras- en klavermeel, wat niet in opdracht van telers en voor hun eigen gebruik is ge maakt. bestemd wordt voor de fabricage van mengvoeder. ze van ons Breezander jongens, die nou wel niet altijd even braaf zijn. toch te lee- Iijke dingen en we moesten naar 't bureau. Maar in 't schuurtje kwamen we niet en we konden nog niet hardloopend den trein halen, 't Was niet lollig, dal slot, maar... kampioen zijn we, kampioen van d.e ver-* liezersronde! BRIDGE-DRIVE. Gistermiddag hield de Schager Bridgeclub in haar clublokaal café De Beurs een alge- meene drive, welke een vlot en geanimeerd verloop had. De einduitslag is als volgt: Groep A, oneven paren: Schoonheden Bregman te Kalverdijk 21 p.; C. de Jong P. Blokland te Kalverdijk 30 p.; D. den Bra- sumC.' Driehuis te 't Zand 25 p.; Mevr. MulderMevr. Porte te Winkel 213 p.; Dr. HeringaMevr. Berkhouder, 14 p., 2e pr.; J. KweldamC. Bakker, te Schagen, 13 p., le prijs. Even paren: Mevr. v. RijswijkM. v. Rijs wijk te Schaden 21 p.; Mevr. de Vriesdé Roode te Schagen 21 p.; Mevr. Broersma mevr. Rezelman te Schagen 19 p.. 2e pr. B. v. GelderS. de Snaijer te Den Helder 17 p., le pr.; Mevr. J. de VriesS. de Vries te Schagen 20 p.; A. ColthofHeringa te Den Helder 22 P- Groep B, oneven paren. M. Goudsblom—Jb. Zijp te Harenkarspel 19 p„ 2e pr.; Mevr. de VeerMej. S. Brugman te Winkel 23 Pd A. HeyblokZeilinga te Deh Helder 22 p.J P. BosmanJ. Slijkerman te 't Zand 25 p-! Bakker—Bont te Langendijk 14 p., le prijs; S. PreijdeH. Buyzemaer te Breezand 23 p- Groep B even paren: Mevr. B. v. d. Hoven B. v. d. Hoven, Schagen, 15 p., le prijs; L. VolkersS. Riewers, 't Zand, 24 p.; Mevr. P. DekkerP. Dekker, Schagen, 24 p.; H. J. C. Hoppe—J. Boontjes, Valkoog, 28 p.; J- Bommer—P. de Wit Pz., 't Zand, 17 p., 2e prijs; Mej. Maohielse—J. J. Machielse, Val koog, 18 p. Vier P.K. in vollen draf. Op den Zuid Limburgschen Paardenfokdag te Valk#>nh.,r« prachtige exemplaren te bewonderen 9 "aren (Het Zuiden) TEXEL. VIJFDE LAMMERENMARKT. Aangevoegd 1790 lammeren, dus zeer g®- ring, zeer veel werd in het land verkocht, hetgeen een goed teeken is. MiddenpnJ»» f 27—27.50; van f 23.— tot f 32.—. (Officieele noteerinq). BROEK OP LANGENDIJK. 14 Juni. Aanvoer: 55 bos uien f 10.50. 6750 Kg. maten: A. B en C f 40.— en CC f 31— 5300 Kg. rabarber f 6. NOORDSCHARWOUDE, 14 Juni. Aanvoer: 10.400 Kg. rabarber 1 4-80 Voorloopige noteering (hedenochtend #4 uur doorgebeld). Officieele prijzen aangevoerde kwantums van vandaag. PUD ceeren wij morgen. BROEK OP LANGENDIJK. 16 Juni 60 bos uien f 10.70, 6500 Kg. rhabarberi afw. t 4.80,283 st. bloemkool f 14, afw. 1 U»

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 14