BON 43 r JUTTEPTJES Distributie Opplakvellen van de MOLENAARS KINDERMEEL op de juiste plaats! Jtdoeitemn doet PLANTSOEN Slaapplaatsen Ad vertentiën V Ieders werkkracht Betrekkingen Te huur Te koop Te koo Diversen Maandag 16 Juni 1941 dïtacUriieuuM Tweede Blad Bedrijfscompetitie voor stadgenoolen Utat ÏÏUdden&jtcuideM den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Burgerlijke Stand van Den Helder J. W. Vlielander Hein f Raad Texel Nieuwe chirurg benoemd voor het Noodziekenhuis AUTO-en MOTOR- Besteedt Uw eifsibonntn voos het aUec&estt voedsel, dal de wetenschap vooc Uw kind heeft kunnen beulden: ,Jflolenaac'e liindec- meel". Iflotenaacs ilindeemeel U van de- welfde. uitstekende kwaliteit gelieven en het U bovendien ten voedsel dal alle kindeeen gcaap lusten. •rteiAA1" TT.Tr aangeboden aangeboden aangeboden gevraag f ïlieuuM uit UhJt Gezondheidstoestand op Urk Visscheri! KthJk en Zending* Ze zitten er wéér. Ze zitten er zóó, dat je zou zweeren dat ze nooit weggeweest zijn. De oude mannetjes in het Julianapark. Veel is ook hetzelfde gebleven. Hetzelfde bleven de banken en het groen en de roode bloemen en de blauwe hemel. Hetzelfde bleven de vogels, die om en op de muziektent, die daar als een parapluie in het juichend groen staat, scharrelen. Fluiten en gorgelen en zingen. Zoo zitten ze daar: iederen dag als de zon te gast is. lederen dag, als ze kunnen gaan zitten op een der bruine banken van het kleine park. Bekende gezichten. Oude heertjes, met zwart-lakensche pakken. Netjes in de vouw. Anderendie een mindere weistandsgrens bereikten, zitten er ook, en er heerscht geen klasseverschil. Met zwarte petten heb je ze, met bolhoeden, met deukhoeden en met heelemaal niets op de glanzende schedels, waarvan de oude huid de zon opvangt en die oolijk terugkaatst. Ze zitten er 's morgens en 's middags en avonds. Ze zitten er vele uren van den dag. De oude mannetjes in 't park Waar hebben ze het over Iederen dag over hetzelfde en iederen dag is het opnieuw nieuws voor hen. Ga er eens naast zitten en als dat niet lukt, poog dan die gesprekken eens af te luisteren. Het zou kunnen gebeuren, dat ge plotseling iets te hooren kreeg waarvan Uw de ooren gingen klapwieken. Want die oude mannetjes van het plantsoen, met hun zwarte pakken en glimmende petten zijn soms zeer wijs en weten meer van het leven dan menig jongeling, ook al is die de eerste 3 kruisjes al gepasseerd. Ze hebben het over den oorlog, en over den vrede en over den zomer en over hun klein kinderen. Ja, vooral over hun kleinkinderen en den oorlog hoort men hen veel en graag spreken. Dat is geen wonder. Het plantsoen bij het spoor is een eiland van rust. Daarbuiten rumoert en raast en jacht het leven. Het leven waar ook zij eens midden in gestaan hebben. Dat is nu voorbij. Wat bleef dat zijn de vogels, en het groen boven hen, en de vrienden naast hen en de rust van het park. Dat houden ze in hun beide handen omklemd opdat dit bezit hen niet ontgaan zal. Een vogel fluit een zomerlied en scheert weg over de muziektent. Muziek is er niet meer in die tent. Alleen de herinnering daaraan bleef wijlen tusschen het groen der bosschages. Hoevele malen hebben ze niet zitten luiste ren Maar 't komt alles weer terug en alles zal weer goed worden. 't Zal zelfs beter worden. Als ge 't niet gelooftvraag het den oude mannetjes van het park. Bij 't spoor. Zaterdag: DeboL.B.D. 1 De Roode HaanTorp.-Atlelier WillemsoordThor Uitslagen. 1—5 4—0 4—5 Slaapgelegenheid voor 2 of 3 slapers, Molen vaart 183, nabij spoor, te Anna Paulowna. Bij het laatst gehouden examen voor radlo-telegrafle, te 's-Gravenhage, slaagde de heer W. P. Boldewyn te Koedjjk, leerling van de Zeevaartschool alhier, voor het certificaat radio-telegrafie 2e klasse. Onze plaatsgenoot» zuster A. A. Steil- berg, slaagde te Amsterdam voor Wjjkver- pleegster. UüeJi&iAuAl Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18 (bonnen groot form.): per 100 st tO.16 per 1000 st f 1.50 per 5000 st. t 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. f 0.18 per 1000 st f 1.70 per 5000 st. f 1.65 (per 1000) Uw eerste winst t de distributieopplakvellen van Koningstraat Den Helder van 14 Juni 1941. BEVALLEN: G. MetjerinkKoger, d. Te 's-Gravenhage is, 60 jaar oud, over leden de heer J. W. Vlielander Hein, een be kende figuur in scheepvaartkringen. De heer Vlielander Hein is ongeveer 18 jaar directeur van de Nederlandsche Rijnvaartver- eeniging te Rotterdam geweest. Tevoren is hij verbonden geweest aan de scheepvaart onderneming P. A. van Es Co. te Rotter dam en nog vroeger heeft hij als marine officier de zeevaart beoefend. De deskundig heid van den heer Vlielander Hein in scheep- vaartaangelegenheiden is het best tot uiting gekomen in zijn voorzitterschap van het Cen trale bureau voor de Rijn- en binnenvaart. Voorts is hij lid geweest van den raad van toezicht der Stichting Havenbelangen. Hjj heeft commissarisposten bekleed o.a. in den stoombootdienst De Keulsche Vaart te Utrecht en in de Haarlemsche Scheepsbouw maatschappij te Haarlem. De bijzetting in het familiegraf op Wester- veld zal geschieden op 17 Juni, na aankomst van trein 15 uur 46 aan de halte Driehuis- Westerveld. Vrijdagmiddag werd alhier een vergadering van den Raad gehouden, die werd bijgewoond door 11 leden. Afwezig waren, met kennis geving, de heeren Henkes en Epe. De Voorzitter, Burgem. Kamp, deelde bij opening .mede, dat hij met 1 Sept. e.k. ontslag heeft aangevraagd als burgemeester van Texel en dat het in verband hiermede in het voor nemen ligt om op 30 Aug. een vergadering te beleggen. Hierna kwamen de notulen aan de orde, waarop geen aanmerkingen inkwamen. Geen kermis. Medegedeeld werd, dat het besluit om dit jaar geen kermis te houden, was goedgekeurd. Eerst is er nog een schrijven ontvangen, waarin op houden van kermis werd aange drongen, omdat personen, die hun beroep hier van maken, ernstig door het achterwege blij ven der kermissen werden gedupeerd. Op 7 Juni kwam evenwel een schrijven binnen, waarin 't werd verboden kermis te houden, omdat Texel in de verboden zóne ligt. Dankbetuigingen waren ontvangen van de heeren Alderlieste en C. v. d. Kol voor benoe ming tot onderwijzer. Verder waren nog van verschillende caféhouders brieven ingekomen met verzoek om vermindering van vergun ningsrechten. Op verzoek van den Voorz. werden deze stukken naar B. en W. om prae-advies ver wezen. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis. De begrooting was nagezien door de heeren De Lugt, Kager en Henkes en sloot met de eindcijfers 11.209,04. Verkoop gronden te Den Burg. Besloten werd om te verkoopen aan den heer C. Wonder te Den Burg een perceel ge meentegrond, gelegen achter de woning van Mej. T. Hoekstra en grenzende aan het terrein van de Electr. Centrale. Het perceel is groot pl.m. 435 m2. Koopsom 1.75 per m2 is 761.25. Verder werd besloten aan den heer G. Schoorl te Den Burg te verkoopen een perceel grond annex dat van den heer Wonder, groot ongeveer 463 m2. Koopsom '1.75 per m2, is 812. Deze grond is bestemd om hierop ge bouwen te vestigen voor bergplaats van ma chines waarmede een graandorschbedrijf wordt uitgeoefend. Met den heer B. Vlaming werd een over eenkomst gesloten, waarbij in verband met een vorig besluit nog een perceel bouwterrein werd verkocht voor den bouw van een dubbel woonhuis, groot 526 m2, koopsom 1975. Bij de opmeting kwam vast te staan, dat het voor de gemeente beter uitkomt als hem iets smaller terrein beschikbaar wordt gesteld dan waarvoor hij gegadigd is, waartoe aan den heer Vlaming een reductie werd toegestaan van 50. Tenslotte werden eenige grondtransacties goedgekeurd met Mevr. Wed. H. Kooiman en Mevr. Wed. D. Keijser, in verband met den gepröjecteerden verbindingsweg Koogerstraat Westerweg te Den Burg. Voorziening vacature chirurg-direc teur noodziekenhuis. In verband met ontslag-aanvrage van Dr. Brederode als chirurg-directeur van het nood ziekenhuis alhier stelt de Voorz. voor dit op de meest eervolle wijze te verleenen. Verder vraagt de Voorz. hem te willen machtigen op andere wijze bij dit ontslag van waardeering te doen blijken. Voor benoeming van een nieuwen chirurg gaat de raad in geheime zitting over; na her opening wordt met algemeene stemmen be noemd Dr. S. Veening te Amsterdam. De Voorz. spreekt hierbij den wensch uit, dat het den nieuwen Directeur zal mogen gelukken zooals zijn voorganger de achting en waar deering van het Gemeentebestuur en de bur gerij te verwerven. Wffziging Winkelverordening. In een vorige vergadering is er de aandacht op gevestigd, dat in verband met den thans geldenden wettelijken Zomertijd de kappers zaken veel last ondervinden. Ook doen zich moeilijkheden voor in die gedeelten dezer ge meente waar de bevolking zich moeilijk kan richten naar den Zomertijd. B. en W. hebben sloh daaromtrent in verbinding gesteld met den Seor.-Generaal van het betrokken Depar tement met het resultaat, dat in overweging werd gegeven de afwijking, welke tijdens den Amsterdamschen Zomertijd gold voor winkels te Ces Hoorn, De Cockadorp en KierUnd, ale- Iaoulu&I, Gaat U spoedig) trouwen Dat Is zéér belang rijk I ledereen, die U kent, wil dat graag lezen in een FAMILIEBERICHT In de Heldersohe Crt Bij deze betuigen wij onzen harteljjken dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons 25-jarig huwelijksfeest onder vonden. A. W SIKKING. A. SIKKING—VLAAR. Anna Paulowna. Spoortjpurt 1. HOOGE PRIJZEN geven wij voor heele en gedeeltelijke Inboedels. Verkogplokaal „DE SCHAKEL" Molenstraat 143149. MERGKOOLPLANTEN ƒ3.per 1000. Groote partijen reductie. Gebr. Tromp, Middenvliet 6, Julianadorp. Afl-Risks en W.A. Assurantiekantoor Koningstraat 80 Telefoon 984 is O O -°R rS° MOLENAAR^N El,ABRIt«Nj^ Voor de behandeling van alle arbeidsbemiddelingskwesties voor werknemers en werkgevers zijn de bijkantoren Den Helder en Schagen van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaar van 8'4 uur v.m. tot 514 uur n.m. (op Zaterdag tot 1214 uur des middags) geopend. Onder hei^bijkantoor Den Helder ressorteeren de gemeenten Den Helder,'Anna Paulowna en Callantsoog. Onder het bijkantoor Schagen ressorteeren de gemeenten Bar- singerhorn, Harenkarspel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Schagen, S't. Maarten, Warmenhuizen, Wieringerwaard, Winkel en Zijpe. Bijkantoor Den Helder: Gebouw Dienst Sociale Zaken, Kanaal- weg 9293, tel. 313, Den Helder. Bijkantoor Schagen: Kantongerechtgebouw, Landbouwstraat (bovenzaal), tel. 418, Schagen. Kostelooze bemoeiingen voor alle beroepen en bedrijven. Het inschakelen van het Arbeidsbureau bespaart U geld, tjjd en moeite. Met ingang van 16 Juni 1941 kunnen inwoners der gemeenten Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Winkel zich desgewenscht des Maandags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. aanmelden in de Oude Naaischool bij de N. H. Kerk te Nieuwe Niedorp voor het inschrij ven als werkzoekende, het verlengen van inschrijving en het af halen van sociale bijslagen, loonvoorschotten en overgemaakte loonoverschotten (deze laatste mogelijkheden doen zich alleen voor, indien de kostwinner in het buitenland Is geplaatst). Met ingang van 16 Juni 1941 kunnen inwoners der gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen en der dorpen Petten en Burger- brug zich desgewenscht des Maandags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. aanmelden in het Raadhuis te Dirkshorn voor het inschrijven als werkzoekende, het verlengen van inschrijving en het afhalen van sociale bijslagen, loonvoorschotten en overgemaakte loonover schotten (zie voren); Maakt gebruik van de diensten van het Gewestelijk Arbeids bureau en de Bijkantoren daarvan. Hotel-Rest. PROOT, Alkmaar, vraagt FLINKE DIENSTBODE. Aangeb. Slaapgel. bij het sta tion Schagen. Beddengoed mee nemen. Ook wonen v. kl. gezin. Br. met inl. onder No. 684, aan het Bureau van dit blad. Te koop aangeboden: Een moderne Kinderwagen met compleet bedje. Joubertstraat 32 a. Na 3 uur. 10 BROEIKASRAMEN te koop. Ook per stuk. Adres: Molenerf 5. Te koop: Een jonge Geit met hok. Brons, Breestraat 59. Ter overname gevraagd een in goeden staat verkeerend Nat. Kasregister, klein model. Aanbiedingen onder No. 683, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een in goeden staat Zijnde KINDERSTOEL. Adres: Ceramstraat 44. Verloren: witte linnen Regen jas, bij paal 5. Tegen flinke belooning terug te bezorgen. v. d. Berg, Rijksweg 5. Verloren: Portemonnaie met inhoud (Middenstraat). Tegen belooning terug te be zorgen: Middenstraat 79. Verloren: in den Haka-winkel of in de Koningstraat Zaterdag middag 14 Juni, een lichtbruine Sigarettenkoker, inh. ongev. f 60. Teg. bel. ter. te bez. Langestr. 14. VRACHT gezocht voor paard en wagen. G. BAIS, Ruyghweg 347. mede voor de kapperszaken in de geheele ge meente, thans van toepassing te verklaren in het tijdvak, dat de wettelijke Zomertijd geldt, doch uiterlijk van 1 Mei tot 1 October. Deze zaken mogen dus open zijn van 5 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds van 1 Mei tot 1 Oct. Kapperszaken evenwel alleen na 8 uur voor kappers- en barbierswerkzaamheden. De heer Eelman merkte nog op, dat hierbij opgemerkt moet worden, dat klanten, die vóór het sluitingsuur in de zaak zijn, geholpen mo gen worden tot een half uur na den sluitings tijd, Niet evenwel mag men er aanwezig zijn voor dam- of kaartspel, voegde Burgem. Kamp hieraan nog toe. Het Kohier Hondenbelasting over 1941 wordt vastgesteld op 1707.50. Het Kohier Rioolgeld op 1710.75. De financieele regelingen worden goedge keurd zooals ze zijn voorgesteld. De Rondvraag leverde niets op. De Voorz. merkte nog op, dat nu het strand voor een deel is vrijgegeven, dat het verboden zal zijn zich op het strand of in de duinen uit te k'.ee- den, althans als de badtent van den heer Daal der gereed is. Vernielingen aan de duinen zul len dan verder wel uitblijven. Hierna sluiting. Het bestuur van de Stichting voor het Be volkingsonderzoek In den drooggelegden Zui derzeepolder, heeft te Urk een vergadering georganiseerd, waar gesproken is over de wenscheljjkheid van een onderzoek naar den gezondheidstoestand op Urk. Op deze verga dering werd het woord gevoerd door prof. dr. H. N. ter Veen, voorzitter der Stichting, en door dr. F. N. M. Eykel, voorzitter der Sectie voor Sociale Hygiëne, directeur van het Centraal bureau voor Keuringen op Me- disch-hygiënisch gebied en oud-hoofdinspec teur der Volksgezondheid. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, maakten vele aanwezigen gebruik. Burgemeester Keyzer merkte o.a. op, dat bij het bestuur van het „Witte Kruis" en bij het Gemeentebestuur de vraag gesteld is, of het mogelijk is, om op Urk een sanatorium te krijgen, in ieder geval lighallen, opdat de Ur- ker patiënten niet aan den wal behoeven te kuren. Raadslid Koffeman wees op de plaatselijke omstandigheden, zooals volkshuisvesting en drinkwatervoorziening. Aan het einde der vergadering hebben alle aanwezigen met hun handteekening bekrachtigd, dat ze mede zul len werken, om de menschen te bewegen zich aan een röntgen-onderzoek te onderwerpen. Door 65 vaartuigen werden heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 4234 kg aal en paling, van 31316 kg per vaartuig, prijs 0.621.54 40 manden possen 1.50; 100 manden nest 34 ct. per mand; 200 kg voorn 1420 ct. per kg. GIFTEN EN LEGATEN. De Nederlandsche Hervormds gemeente te Kampen ontving een gift vm 1.000.welke bestemd was voor de diaconie. Het bestuur der Vrije Universiteit te 'Am sterdam ontving een legaat van f 1.000.van mevr. de wed. ds. Gideon Boekenoogen te Leeuwarden. Prof. dr. G. M. den Hartogh te Kampen ont ving een gift van 500.welke bestemd was voor het studiefonds der Theologische Hoogc- school te Kampen. De gever wenschte onbe- heni te wgypa, Uitgaven in de „Torenreeks". Van de uitgeverij „In den Toren" te Naar- den ontvingen wij een aantal deeltjes be- hoorende tot de „Torenreeks". Het betreft hier een serie werkjes, waarvoor wij gaarne speciale aandacht verzoeken. Niet alleen be vatten deze uitgaven een schat van kennis op historisch, belletristisch en letterkundig gebied, daarnaast is ieder deeltje een waar pronkstukje van typographie. Zelden krijgt men dergelijke, uiterst smaakvol afgewerkte boekjes ter beoordeeling toegezonden. Er is nog een reden, dat wij de boekjes uit de „Torenreeks" op den voorgrond plaatsen. De prijs ervan is namelijk zoo laag gehou den, dat het mogelijk is dat een groot aantal lezers van deze vergaarde kunst en weten schap kan profiteeren (prjjzen varieeren van 1.55 tot 1.60). De nieuwe uitgaven zijn: Arthur van Schendel: Bij het uitpakken der boeken. Iedere bladzijde werd geteekend door den knappen teekenaar-typograaf Jan Poortenaar en het werd een uitgaaf die niet alleen bibliophielen zal interesseeren. Daar is voorts het Wilhelmus en een tweetal deeltjes „Bloemenschikken". Van belang is het werkje over den schilder Matthjja Maria, evenals de boekjes over de Bergrede, over den Gtjsbrecht en over Rembrandt als etser. Speciaal dient vermeld te worden bet boekje over de gulden snede, dat btjsonder helder geschreven werd en waarvan men kan zeg gen dat het de oude etof op bty uitstek be grijpelijke wijze weergeeft. Op dK laatste deeltje komen wij nog nader tarug. De „Torenreeks" is een serte bonk les, die men zonder eenige restrictie kan n aiyjerrIer en wenrvan wii hopen dat ze een groot I dc-Vet mogen vinden. Zfj verdient hetl

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 15