GEBLOEMDE (APON RUSTENBURG Aalprijspolitiek gemoderoiseeerd Een aardige I Alkmaarsche Kaasmarkt Marktberichten SCHAGEN PRACTISCHE GEBRUIKSVOORWERPEN van behangselpapier rhone treedt buiten haar oevers. gebruik der duitsche taal noodig. de verduistering bij de p.t.t. het liep goed af. voor de kinderen is er altijd geld. Heerhugowaard rw""r"" i Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij afwijkend veevoeder. breezand. geslaagd. nog geen licht in de diefstallen. Een gebloemd jurkje kleedt de meeste vrouwen goed, en kan zelfs gedistingeerd zijn als het niet 41 te veelkleurig is; lie ver nog uit één kleur bestaat. Dit modelletje ls een voorbeeld hoe een gebloemde japon moet zijn. De klei ne éénkleurige blouse geeft de noodzakelijke rust tusschen de bloe menpracht. DE VER. STATEN EN JAPAN. TOKIO, 13 Juni (D.N.B.) .Volgens een bericht in de Tokio Nitsji Nit- sji zijn. de Anierikaansche autori teiten in San Fransisco er toe over- gegaan om uit Japan aankomende poststukken in beslag te nemen en te vernietigen onder het voorwend sel dat zij propagandamateriaal be helzen. Naar van Japansche zijde in dit ver band wordt verklaard, betreft het hierbij vooral dagbladen en tijd schriften. Bijna altijd blijven er na het behangen van kamers resten behangselpapier over. Men bergt ze op om in geval het hier of daar eens leelijke plekken vertoont, bij te plakken, doch hiervoor is slechts weinig noodig. De moderne behangsels zijn zoo fraai van uitvoering en geven menigmaal zulke smaakvolle dessins te zien, dat het jammer is, wanneer men ze niet op een of andere wijze benut. In de eerste plaats noemen wij de mooie behangsels, die met stofeffecten bedrukt zijn en zich uitstekend leenen om een lampekap van te maken. Men knipt het papier in den gewenschten vorm aan de hand van een bestaande kap, die men wenscht te vervangen. Aardig zijn ook de gepliseerde effecten, de plooien worden door een koord, dat door gaatjes wordt geleid in model gehouden. Deze gaatjes ponst men met een ponstang, die in huisvlijtwinkels te krijgen is. Zelfs een zeer apart model thee- of koffiewarmer kan men met behulp van behangselpapier maken, nadat men vooraf een grondvorm van karton heeft gemaakt. Met reepen ge gomd papier worden de verschillende dee- len in den vorm gehouden, daarna beplakt men het met een aardig bedrukt papiertje. Het inwendige van den theewarmer wordt opgevuld met papier en wel zoo, dat er voldoende ruimte overblijft om den pot in het inwendige te deponeeren. Punten sparen we door kleine kleedjes te maken onder kopjes en bordjes, die ge bruikt worden aan ontbijt- en koffietafel. Hiervoor is noodig een aardig gebloemd behangselpapiertje, vooral komt hiervoor 't afwaschbare papier in aanmerking. Liefst neemt men het papier dubbel en omplakt het met effen randjes. Als gevolg van den hevigen regenval der laatste dagen is het peil van de Rhóne en de Saone sterk gestegen en te Avignon is de Rhóne zelfs meer dan vijf nieter hooger dan normaal. Groote stukken land zijn overstroomd en de aangerichte schade is belangrijk. Aan dienstinstanties der Weer macht. 's-GRAVENHAGE, 13 Juni (A.N.P.) De dienstinstanties van de Duitsche Weer macht in Nederland constateeren, dat zoo wel Nede'dlandsche overheidslichamen, (b.v. gemeenten) alsook Nederlandsche onderne mingen en onderdanen zich vaak in hun verzoekschriften of andere briefwisseling van de Nederlandsche taal bedienen. Er wordt bekendgemaakt, dat Nederland sche stukken van overheidslichamen en on dernemingen, van wie moet worden veron dersteld, dat zij de Duitsche taal meester zijn, in het vervolg niet in overweging wor den genomen, en dat de daarin vervatte ver zoeken zonder meer van de hand worden gewezen. Ook aan particuleren wordt op de meest dringende wijze aanbevolen, iedere brief wisseling met de dienstinstanties van de Duitsche Weermacht, in de Duitsche taal te voeren, en bij Nederlandsche stukken een Duitsche vertaling te voegen, aangezien an ders de bewerking van dergelijke verzoek schriften enz. aanzienlijk vertraagd wordt, vergeleken met in het Duitsch gestelde stuk ken, daar eerst een vertaling bij de dienst instanties noodig is. Een 19-jarige hulpbesteller van de P.T.T. te Schagen ging geregeld om met vrienden, die groote verteringen maakte in café's. De jongeman kon met zijn niet al te ruim zak geld onmogelijk hun voorbeeld volgen en op een keer was hij voor de verleiding be zweken. Hij hield een bedrag van f 274.50, dat hij af moést dragen, op zak. Hij had er echter niet lang plezier van; hij werd ge arresteerd, moest voor de Alkmaarsche rechtbank terecht staan en hoorde zich daar veroordeelen tot een gevangenisstraf van twee maanden, nadat de officier vijf maanden had gerequireerd. In hooger beroep voor het Amsterdam- sche hof terecht staande, aldus de A.C., gaf hij alle feiten toe. De omgang met verkeer de vrienden had hem in het ongeluk ge stort. Hij was nu schippersknecht gewor den. Zijn ouders hadden aanstonds alle schade vergoed. President: Waarom is u nu in hooger beroep gekomen? Verdachte: Ik wil liever niet in de ge vangenis. Procureur-generaal: Verduistering van geld in staatsdienst is buitengewoon ernstig De officier heeft vijf maanden geëischt. Mr. van Dullemen nam echter aan, dat het 'n gelegenheidsmisdrijf was en kon met het vonnis van de rechtbank accoord gaan. De verdediger, mr. Buiskool uit Hoorn, pleitte clementie. De verdachte ziet zelf zijn fouten heel goed in; hij heeft diep berouw over het feit, waaronder zijn ouders zeer gebukt gaan. Over veertien dagen zal het Hof arrest wijzen. WIERINGEN „Domme" handelaren, die meer betalen dan ze moeten. De groote. vangst van kuilaal in het IJs- selmeer heeft aanleiding gegeven tot prac- tijken, welke er op gericht zijn de vastge- stelden maximumprijs te ontduiken en zoo doende een hoogere besomming te verkrij gen. Bij een levering over den afslag wordt aan de maximum-prijzen naturlijk stipt de hand gehouden en hoe gaarne de visscher dit ook zou willen, de bona fide handelaar denkt er niet aan hoogere prijzen te beste den, waar met een maximum, zooals voor kuilaal van 31 cent p. pond kan worden vol staan. Toch wordt er thans, buiten de verplichte levering aan den afslag om, veel aal tegen hoogeren prijs clandestien verhandeld. Van d^ zijde van den visscher valt deze gedragslijn nog eenigszins te begrijpen, daar hij bij een levering buiten den afslag om, oncontroleerbare besommingen maakt, het geen inzonderheid voor hen, die Zuiderzee- steun genieten, te zijner tijd van invloed kan zijn op de steunuitkeering. Bovendien heeft de visscher het voordeel dat de ver plichte omzetbelasting ad 2y2 pet. van ae opbrengst kan worden ontdoken en waar tenslotte de koopman meer betaalt dan het wettelijke tarief zal er weinig overredings- kracht noodiff zijn om de medewerking \ori den visscher'te verkrijgen. Voor den leek zal het echter onbegrijpe lijk zijn, dat er kooplieden zijn die meer dan de vastgestelde prijzen willen beste den. Op den afslag zijn zij voor 31 cent de man. Waarom dan meer te betalen. Ook in de vischhandel geldt: „Hoe grooter de omzet, hoe grooter de winst", en de koopman heeft wel eens tekort aan het kwantum dat hij op de afslag kan of mag koo- pen. Hij tracht daarom op ongeoor loofde wijze beslag te leggen op an dere partijen en laat iets van de winst vallen. De speling tusschen de prijs aan den af slag en die voor den kleinhandel is vol doende groot om deze speculatie's toe te la ten, terwijl dit verschil, met uitschakeling van den tusschenhandel (dus rechtstreeks van visscher aan b.v. rookerij) nog grooter is. De consument betaalt uiteindelijk bijna het dubbele van de max-prijs en voor ge rookte aal zelfs het driedubbele. De bonafide handel is wijzer. Het spreekt vanzelf dat de bona-fide koop man zich niet met een en ander ophoudt. De vischhandel is georganiseerd. Iedere handelaar krijgt een maand toewijzing van d" Ned. Visscherijcentrale om een bepaald kwantum visch te koopen, Dit is dan geba seerd op hetgeen vroeger werd ingekocht. Voor de meesten is deze omzet ook thans wel voldoende daar zij voor grootere kwan tums vermoedelijk geen afnemers kunnen vinden. Zij die vroeger buiten den afslag kochten hebben slechts een kleine toewij zing en trachten hun debiet op peil te houden. De politie ziet echter nauwlettend op de ze practijken toe en nog slechts enkele da gen geleden sloeg de Wieringer politie een goeden slag toen zij een vreemde visscher be trapte die ergens aan de Wieringermeerdijk tusschen Den Oever en Medemblik een groo te partij aal overgaf aan een daar met een auto gereedstaanden koopman. Proces-ver baal volgde tegen beide overtreders terwijl, de aal weer werd vrijgegeven. Ook uit andere plaatsen vernemen wij soortgelijke voorvallen. In de nabijheid van Spakenburg en Huizen werden duizenden ponden aal in beslag genomen, die in zak ken vanuit zee voor de wilde handel wer den aangevoerd. Hieronder kwam veel on- dermaatsche aal voor. ANNA PAULOWNA Toen de heer Hooimeijer gister op de van Ewijcksvaart met zijn auto reed, waarach ter een wagen was gebonden, geraakte het achterste voertuig los. Een paar op den weg spelende kinderen werden net gemist, waar na de wagen den berm afreed en tegen een in de vaart liggend woonarkje botste. De schade hieraan toegebracht was, naar we vernemen slechts gering. De vorige week woonden we de school feestvergadering bij en telden buiten het bestuur en het onderwijzend personeel een negental ouders. Interésseert het de ouders en moeders zoo weinig, dat er een feestje voor hun kinderen wordt georganiseerd, dachten we toen, en zijn de anderen eigen lijk niet mal zich zoo uit te sloven. Want nu men niet het gebruikelijke feestje kan vieren, maar iets heel anders op touw gezet moest worden, waar veel meer werk aan We maken door wel het vruchtbaarste gedeelte van den polder het laatste gedeelte van de klim naar de brug te Rustenburg. De kluft, oftewel in goed Noordhoüands-ch "de klucht", eischt een tamelijke portie uit houdingsvermogen. als de oostenwind stijf en strak je recht tegen je body blaast. Maar je komt er al peddelend en dan wordt je moeite ook beloond. Rustenburg i s een mooi plekje en met weinig moeite kun je je nog indenken de toestand van dergelijke oorden vóór de inpoldering van de aan den voet van hun bedijking spoe lende meeren. Thans nog zijn er de beide café's. die een groot gedeelte van hun be drijf gegrondvest hebben op den verhuur van bootjes aan de talrijke liefhebbers van de hengelsport, die voor dag en dauw geko men. hoofdzakelijk uit Amsterdam, er al vertier en genoegen zochten achter de wuivende rietpluimen van het particulier verpachte stuk vischwater. De laatste jaren heeft Rustenburg al een groote verandering ondergaan en hij. die er in geen tien jaren is geweest, zal voor namelijk het stukje „Naamlooze weg" er niet meer terug kennen. Thans zal de kanalisatie het stuk smalle landtong, waarop de vier molens van den polder Heerhugowaard staan, nog meer veranderen. Het typisch Noord hol landsche het kleine, het burgerlijke, het intieme, het zich aan onze volksaard aanpassende en er uit voortgekomen zijnde, zal ook daar ver vangen worden door iets, dat grootere idee- en oproept. De kleine sluis is al vervangen door een grootere. de brug. die zich thans bevindt ten oosten van het gehucht, is grootsch van stijl en voornaam-eenvoudig van opzet, een stuk waterbouwwerk, waar het oog met genoegen en trots op rust. Het landschap krijgt door deze veranderingen een ander cachet. Men ziet. dat men in een Holland is: dat de aanraking voelt van de stuwende geest van de moderne techniek, als een boerenmeisje, dat de hand heeft gevat van een jongeman, die aan een tech nisch hoogeschool zijn opleiding heeft ge noten en haar thans al wandelend door de met zomergeuren bezwangerde dreven een blik doet slaan in het machtige kunnen van den tegenwoordigen menschelijken geest. Alweer Holland op z'n best. trots al de misère en narigheid van den tijd, die niet stil wil zitten, al zijn zijn vleugeis dan ook door vele beperkingen wat inge snoerd. Rechts, op de smalle landtong, enkele honderden meters lang. staan de vier mo lens, stervende molens, zou men kunnen zeggen. Het nieuwe kanaal dringt zich dwars door dezen landtong heen. De meest oostelijke molen, gebouwd in 1705, waarvan de molenaar enkele jaren geleden „de wu- ken" verspeelde, en die nadien niet meer in dienst is geweest, staat terecht in het hart van het nieuwe kanaal. Spoedig zal men met den sloop beginnen. Van de an dere drie, respectievelijk gebouwd in 1723. 1864 en 1717. is nog niets naders bekend. Met de molens sterft ook het ras van de watermolenaars uit. Gebonden aan hun mo len, hadden ze toch een vrijgevochten le ven en dit drukte een stempel op hun we zen. dat zich onderscheidde van dat van de gewone boerenbevolking. Met den wind en hun molen voelden ze zich koning op hun verhoogde erven. De wind was hun grootste vijand en ook weer hun grootste vriend. Spoedig handelen was dikwijls geboden en groote omzichtigheid altijd gewenscht. als men èn met dezen grilligen meester èn den dijkgraaf op eenigszins vriendschappelijken voet wilde blijven voortleven. Freek uit de tweede molen kan er lange verhalen van vertellen. Van vader op zoon ging het over, geslacht na geslacht. Als klein kind leerde je al de behandeling van den molen, als je er ten minste „zjenie" in had. Want er waren er die het nooit leerden. En bang moest je heelemaal niet zijn als het heele gevaarte stond te kraken. Naar boven moest je altijd durven, net als met een schip en' een roer, net als met een boer en een ploeg. Je moest de zaak atijd net even op voor we zen. dan hield je het. In den vorigen oorlog is er nog gestaakt. Toen kreeg iedereen meer loon. En w ij vroegen ook meer. Enfin we hebben het gekregen. Maar dat is weer een heele ge schiedenis op zichzelf en later werd ik weer de beste maatjes met den dijkgraaf. Even later staan wij in den kop van den molen. Mooi is Noordhollahd toch wel van zoon punt gezien. Als een breed lint, glan zend in de zonneschijn slingert zich de ring vaart door de groene polders. Molens verüwijnen, en daarmede weer een stukje typisch polderlandschap De molens le Rnstenhurg (nog ln de gemeente Heerhugowaard) waarvan ln dit 8 ■®rake v ",Ikel (Foto Fred Groot.) Da Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat voor rundvee van bedrij ven met weinig of geen weide- gelegenheid afwijkend veevoe der ter beschikking wordt ge steld. Veehouders, die voor een toewijzing in aanmerking wen- schen te komen, moeten vóór 23 Juni a.s. een aanvraag in dienen aan het Bureau Voed- selcommissaris voor Noordhol land, Afdeeüng Veevoederdis tributie, onder opgaaf van aantal rundvee, H.A. grasland, organisatienummer, en naam en adres van den leverancier, door wiens bemiddeling het af wijkend veevoeder wordt be trokken. vast zit, was extra belangstelling en lïulp juist zeer gewenscht geweest. Maar gelukkig we kunnen nu een anderen toon laten hooren! Gisteren zijn de lijsten bij den penningmeester ingeleverd en de organiseerende commissie kreeg de mededeeling dat er op een f 870 gerekend kon worden. Er was ruim f 120 meer getee-i kend dan het vorige jaar! Was de belang* stelling voor de vergadering dus wat teleur stellend, het gezegde, dat er in den Polder voor de kinderen altijd geld is, bleek ook nu weer waar te zijn. Laten we er direct bijvoegen, dat ook verscheidene Helder* sclien zich niet onbetuigd lieten. Zoo zal het dus mogelijk zijn aan 474 kinderen aan de Kleine Sluis en 472 kin deren in Breezand een prettigen dag te bereiden. Zooals we al schreven zullen zg een film vertooning krijgen (als de omstan- digheden dit tenminste niet verhinderen), met ranja, een ijsje. enz. zal niet al te zui- nig behoeven te worden omgesprongen, voor een groot aantal prijzen bij de wedstrijd* spelen is een flink bedrag beschikbaar en de niet-prijswinnenden. zoo is de bedoeling, gaan ook niet met leege handen naar huis, maar krijgen allen een troostprijsje! Onze vroegere plaatsgenoote, zuster A Pranger, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor wijkverpleegster. SINT PANCRAS Het onderzoek der politie, waarbij een speurhond goede diensten bewees, heeft uit gewezen dat de dieven, die zooals wij gis teren meldden bij drie personen een visité hebbei gebracht, langs het Daalmeerpad naar Koedijk zijn gegaan. Aan den Kanaal dijk vond men theeverpakking, doch toen liep het spoor meteen dood. Nader blijkt dat bij den heer J. Kloosterboer niets wordt ver mist. Een glas in loodraam werd ingedrukt, doch de dieven hebben het daarbij gelaten. De buren, de familie de Pee, meenen nog eenig onraad bespeurd te hebben. Meer schade heeft de heer W. Kloosterboer aaii den Benedenweg. Hij mist koffie, thee, cho colade en f 150 aan geld uit zijn winkel. Bij den heer Jb. Tol zijn een gouden horloge en eenige sieraden ontvreemd. De politie zet het onderzoek krachtig voort. ALKMAAR MIDDENSTANDSEXAMEN. Geslaagd o.m. de candidatew: M. Lont. Wieringen; J. Maassen, Den Helder; H. Moerman—Lont, WieringenJ Chr. Rump, Wieringen; L. van Zoonen, Ju- lianadorp. Er was gisteren, vergeleken bij Vrijdag j.1. weinig verandering. De aanvoer was met ongeveer 65.000 Kg. iets, doch niet noemens waard hooger. Wel was er betrekkelijk iets meer 40 plus kaas aan de markt, een en.an der in verband met het feit, dat thans ca 2o pet. van de productie uit 40 plus kaas mag bestaan. Intusschen bleven de vettere soorten betrekkelijk schaarsch, terwijl, waar juist hierin door de verschillende fabrieken steeds het een en ander wordt vastgehouden, de verhouding van 1 op 3 wel nimmer zal worden bereikt. De kwaliteit blijft goed. Nu men de slag eenmaal te pakken heeft, blijken de groot ste moeilijkheden te zijn overwonnen. En zoo ziet men het aantal afwijkingen aan de markt geregeld verminderen. De hoogste prijzen waren uit den aard fotfS- gelijk aan de maximum-prijzen, tw. I 36.25 voor 40 plus en f 22 voor 20 ph« kaas. Afwijkende soorten lagen iets daar onder. ALKMAAR, 13 Juni. f 7A£rd^ien f 57— Per Ï00 doos, andijvie ™^r19J?er 100 K* - asperges f 50-75 per bloem,k°o' I f 10.80—14, idem I1 8.40, kropsla f 0.40-2 per 100 stuks, kom- Ivommers f 7—14, peterselie f 2.104.20 per 100 bos, postelein f 0.46—0.75 per bakje, rabarber f 4.80—6 per 100 Kg., radijs f 1-jjO oer 100 bos. selderie f 3.80—810 per 100 bos, spinazie f 0.32-1.06 per 16 p. bak, to- isionn Scr per 100 Dond- "ien f nn k hos- wortelen f 10.40—13 pef 100 bos, witlof I f 11—13 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Juni. (OfHcieéle noteerinq). Aanvoer: 350 stuks bloemkool f 14--* Voorlooplge noteering (hedenochtend Pj uur doorgebeld). Officieel© nriizen aangevoerde kwantums van vandaag. PUblJ" 1 eeren wij morden. BROEK OP LANGENDIJK 14 Juni. Aanvoer: 55 bos uien f 10.50 per 100 bos. «350 Kg. tomaten: A, B en C f 40.—. 00 oh—, 5300 Kg. rabarber 6.—. afw. 4.80.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 8