BONNEN die deze week gelden te Alkmaar De N.S.B. sluit de gelederen Opdrijving van huren Derde blad Cement voor bouwwerken Zaterdag 21 Juni 1941 40.000 gulden boete voor prijsopdrijving van hout Groot Fpionnageproces in Sofia Ingezonden (taliaansch weermachtbericht Duifscb weermacbtherichf OH UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen 23: geldig van 23 Ju ni t.m. 6 Juli. Elke bon geeft recht op het koopen van 200 gram brood1 of twee rantsoenen gebak. Bloembonnen 09: geldig van 16 Ju ni t.m. 13 Juli. Elke bon geeft recht op het koopen van. naar keuze. 35 gram tarwebloem, tarwemeel, rog gebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Eén rantsoen gebak is: Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 75 gram. Andere koekjes 75 gram. Speculaas 110 gram. Koek 140 gram. Cake 300 gram. Gevuld klein korst gebak (b.v. amandelbrood ies) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. bo terletter! 500 gram. taart en gebak jes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn. geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Aardappelbon 07: geldig van 23 Ju ni t.m. 29 Juni. geeft recht op het koopen van 2 K.G. aardappelen. Bonnen 19 en 20 (boter, en vet- kaart): geldig van 12 Juni t.m. 29 Juni. Elke bon geeft recht op het koopen van 250 gram boter. De vet- bonnen geven recht op 15 cent re ductie per 250 gram boter. Bonnen 19 Vleesoh (vleeschkaart) geldig van 16 Juni t.m. 23 Juni. Elke bon geeft recht op het koo pen van 50 gram vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. Bon 19 Worst. vleeschwaren (vleeschkaart): geldig van 16 Juni t.m. 23 Juni. geeft recht op het koo pen van een half rantsoen vleesch waren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per 2 bonnen van de vleeschkaart kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-, rund-, kalfs-. paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten. 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram voor lever- artikelen. tongenworst of nier brood. 150 gram voor bloedworst, of 100 gram kip. eend, gans of kalkoen in blik of in glas. alsmede door bevriezing verduurzaamde kip. eend. gans of kalkoen, been inbegrepen. Melkbon 22: geldig van 23 Juni t. m. 29 Juni, geeft recht op het koo pen van 1% liter melk. Bon 35: rechtgevende op het koopen van naar keuze 150 gram toilet- zeen (nieuwe samenstelling!. 120 gram huishoudzeep. 200 gram zachte zeep (oude samenstelling!, 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling! 200 gram zachte zeep- nasta. 250 gram zeeppoeder of 600 gram wasrhpoeder. geldig van 1 Juni t.m. 29 Juni. Voor zoover voorradig mag nog geleverd worden 125 gram zeepvlok ken. 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gr. vloeibare zeep. De wasscherijen moeten voor elke 20 kg. droog wasebgoed één bon 35 in ontvangst nemen. Bon 37: geldig van 23 Juni t.m. 29 Juni. geeft recht op het koopen van één ei. Bon 43: geldig van 16 Juni t.m. 13 Juli. geeft recht op het koopen van 2o0 gram rijst, rijstemeel, rijs tebloem rijstgries of gruttenmeel. Bon 44: geldig van 16 Juni t.m. 10 Aug., geeft recht op 't koopen van 250 gram havermout, havervlokken, haverbloem, aardappelmeelvlok- ken. gort, gortmout of grutten. Bon 45: geldig van 16 Juni t.m. 10 Aug.. geeft recht op het koopen van 250 gram gort. gortmout, of grutten. Bon 46: geldig van 23 Juni t.m. 20 Juli. geeft recht op het koopen van 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee. Bon 54: geldig van 16 Juni t.m. 10 Aug.. geeft recht op het koopen van 100 gram vermicelli, spaghetti of macaroni. Bon 55: geldig van 16 Juni im. 10 Aug. geeft recht op het koopen van 100 gram maizena, sago of aardap pelmeel. of een hoeveelheid pud dingpoeder of puddingsauspoeder, ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel. Bon 56: geldig van 23 Juni t.m. 6 Juli geeft recht op het koopen van 1 Kg. suiker. Bon 57: geldig van 23 Juni t.m. 6 Juli. geeft recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Bonnen 68 en 78: geldig van 16 Ju ni t.m. 29 Juni (niet gebruikte tot en met 13 Juli!. Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram kaas. Bon 99: geldig van 23 Juni t.m, 6 Juli geeft recht op het koopen van één ei. Bon 14 (hondenbroodkaart)geldig van 1 Juni t.m. 31 Juni, geeft recht voor de groepen 1. 2. 3. 4 5 en 6 op het koopen van resp. 10 Kg.. 10 Kg.. S Kg„ 5 Kg., 4 Kg. en 3 Kg. hon denbrood. Bon 14 (kattenbroodkaatrt)geldig van 1 Juni t.m. 31 Juni. geeft recht od het koopen van 1% Kg. katten brood. Textielbon „K" (alleen voor manne lijke personen, geboren vóór 2 Fe- buari 1926!: geldig van 1 Mei tot en met 31 Aug.. rechtgevende op het koopen van 50 gram scheerzeep of één pot of één tube scheercrême. Textielbon „K" (alleen voor vrou wen en meisjes van 15 jaar en ouder!: geeft recht op het koopen van een zomerjapon van bedrukte kunstzijde of stof daarvoor. Textielbon „A" (alle kaarten! geeft recht op het koopen van een bad- costuum of zwembroek. Brandstofbon „02 k.f." geldig van 1 Juni t.m. 30 Juni, geeft recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Brandstoffen „generator-anthraclet, vijfde neriode". geldig van 1 Juni t.m. 30 Juni. geeft recht op het koopen van 1 H.L. anthraeietnoot- jes V of 50 stuks baggerturf. 1 eenheid vaste brandstoffen is 1 bi (mar. 75 kg.! anthraciet. steen kolen. industrie- of eierbriketten. of 2.5 hl. kolenslik, of 2 bl. (max. 100 kg.! cokes (ook gascokes! of 110 kg. bruinkoolbriketten, of 450 stuks (200 kg.! bagger- of 300 Stuks (195 kg.! persturf. of 175 kg. fa- brieksturf of 200 kg. overige soor ten turf. (Zitting van Vrijdag 20 Juni). Z ij P e. EEN SLECHTE WEG. Op 24 Januari had er op *den Rijksweg onder Zijpe een aanrijding plaats gehad tusschen een auto. toebehoorende aan een zekeren Str. uit Rotterdam en een truck met oplegger, welke uit de richting Den Helder kwam. Deze zaak was de vorige week aangehouden om eenige getuigen te hooren. De veldwachter F. O., als eerste getuige gehoord, verklaarde, dat de weg zéér slecht was. feitelijk was de heele weg niet be rijdbaar. Ik kon niet meer naar rechts, verklaarde yerd., daar was alles sneeuw. De chauffeur H. D. H. uit Rotterdam, ver telde dat de bestuurder voor den truck naar rechts ging en daarna weer naar binnen kwam. Verd. kon niet meer naar rechts, verklaarde ook deze getuige. En is de bestuurder van de luxe auto niet meer naar binnen gegaan?, vroeg de Kantonrechter, mr. Boerrigter. Absoluut niet. zeide get. De Ambt. van het O. M. vordering ne mend. persisteerde bij zijn eisch en vroeg f 25 boete subs. 10 dagen. Dat kan ik me niet begrijpen: do andere chauffeur heeft mijn auto van achteren aangereden en niet andersom, aldus verd. De Kantonrechter wilde rustig over deze zaak nadenken en zal vandaag over een week schriftelijk vonnis wijzen. Z ij p e EEN OTTER GEDOOD. Op den grond van een ander had verd. L. K. uit de gemeente Zijpe onder deze ge meente een otter opgespoord en gedood. De otter doodde ik in het begin Januari '41 en ik had al z'n leven vergunning om er te jagen, zeide verd. De gemeente-veldwachter H. v. d. H. uit Zijpe, had gezien, dat verd. bij een duiker tje het spoor van een otter had gezien. Hij had die otter opgespoord en toen gedood. Was. verd. volgens u te goeder trouw? vroeg de kantonrechter. Nieuwe leden worden niet meer toegelaten. In het Nationaal-socialistische weekblad Volk en Vaderland maakt de leider der be weging, Ir. Musscrt het volgende bekend: Met ingang van heden Zaterdag, 19 Juni a.s. wordt de N.S.B. gesloten voor de toetreding van nieflwe leden. Deze sluiting geldt tot nader order. Met ingang van Zaterdag 19 Juli a.s. wordt de gelegenheid openge steld om ingeschreven te worden als sympathiseerende. De sympathisee renden hebben slechts eenvoudige geldelijke verplichtingen. Voorwaar de is, dat zij begrip hebben voor den nieuwen tijd. Uit de rijen der sympathiseerenden zullen te zijner tijd diegenen toege laten worden als lid der Beweging, die daarom vragen en daartoe ge schikt worden geoordeeld. Genoeg leden. Ir. Mussert licht dit besluit onder meer als volgt toe: Voor de beginselvastheid is het noodig, het ledenaantal te beperken en tenslotte al leen hen tot lid toe te laten, die bereid en in staat zijn de nationaal-socialistische we reldbeschouwing tot de hunne te maken en daarnaar te handelen. Hun hart moet be- heerscht worden door Godsvertrouwen, lief de voor Volk en Vaderland en eerbied voor den Arbeid. Zij moeten een strijdbare kern vormen, waartoè het straks een algemeen erkende eer zal zijn daartoe te behooren. Het huidige aantal leden is mij voorshands daarvoor al groot genoeg. Daarom wordt het instituut van sym pathiseerenden ingesteld. Zoo zal de weg gebaand kunnen worden leidende tot de aaneensluiting van ons .Volk en tot het „Reikt elkaar de hand noodzakelijke voorwaarden voor den op bouw van ons Volk in het ni.euvve Europa dat komende is. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Den Ilaag berechte eenige gevallen van huuropdrijving, welke hem door de „Com missie voor Advies inzake de uitvoering van de Woningnoodverordening" te Rotterdam ter beoordeeling waren voorgelegd. A. te Schiebroek had een beneden- en een boven woning verhuurd, elk voor f40.per maand. Deze woningen waren resp. op 9 Mei 1940 Voor f28.10 en in 1938 voor f34.50 verhuurd. Reeds na zijn verantwoording voor de Rot- terdamsche Commissie voor Advies had de eigenaar de huren weer op het oude peil gebracht en de teveel betaalde bedragen ge restitueerd. De Inspecteur voor de Prijsbe heersching veroordeelde hem wegens over treding van het Huurprijsbesluit 1940 tot een boete van f 150.n Een N.V. te Rotterdam verhuurde op 9 Mei 1940 een ruimte voor f 12.50. In Maart j-1. werd voor dezelfde ruimte, waaraan geen Verbeteringen van belang waren aange bracht een huur van f 35.bedongen. De Commissie voor Advies greep ook hier in: de huur werd teruggebracht op f 12.50, het Get.: Ja, dat geloof ik graag. De volgende get. was E. K. wonende aan de Burgervlotbrug en visscher van beroep. Deze noemde de otter een bijzonder schade lijk dier en vond het een bijzondere presta* tie zulk een dier met die gevaarlijke tan den, met de hand te dooden. Nooit nog had ik een otter gezien en ik was blij, dat ik liet beest kwijt was, want ik had al zestig gulden schade gehad, daar het m'n eenden had gedood. En hoeveel woog die otter? vroeg mr. Boerrigter. Ongeveer 80 pond, antwoordde get. Er wordt een premie gegeven van f 2.50 voor een gevangen etter, maar verd. had dit niet geweten. Ook niet, dat de huid een gulden of tien opbracht. De laatste get. was J. G. v. E. veehouder te Zijpe, die eigenaar was van het stuk grond waarop de otter, was gevangen. Wel mocht verd. er jagen. De ambt. v. 't O M. noemde het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Wel had verd. vergunning om te jagen, maar Jiij mocht géén otter vangen. Mr. Rooyaards vroeg f 6.boete subs. 3 dagen. Verd. zeide, dat hij meende goed te heb ben gedaan en bovendien moet hij met 6 mensohen van f 13— leven. De Kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelde daarop verd. tot f 1.boete, subs 1 dag hechtenis. Bergen OM EEN CANO VOORT TE TREKKEN. I. P. E. D. Ie C> d'A wonende te Bergen werd tenlaste gelegd, dat hij inplaats van op het fietspad langs den Bergerweg op den rijweg had gereden. Verd. erkende het feit, doch voerde ter verdediging aan, dat hij een cano voort trok welke naar Alkmaar moest. Het was vlak bij de melkfabriek, voegde hij eraan toe. Ja maar het mag niet, zeide de Kanton rechter. De Ambt. van het O.M. vordering nemend eischte f 4.— boete, subs. 2 dagen hechte nis. De Kantonrechter mr. Boerrigter veroor deelde deze jeugdige verdachte tot f 2 boete subs. 1 dag. UITSPRAAK. De Kantonrechter deed uitspraak in de zaak tegen den landbouwconsulent L. uit Sohagen. die een aanrijding had veroor zaakt en veroordeelde hem tot f10.boete subs. 10 dagen hechtenis. De Ambtenaar van het O. M. had f 30.— subs. 20 dagen ge- eischt. teveel betaalde gerestitueerd. Bovendien zag de N.V. zich door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching nog veroordeeld tot f 100. boete. P. D. te Biggekerke (Z.) verhoogde de buur van een woning van f2.50 tot f3.per week, terwijl de K. te Wissenkerke (Z.) de huur van een woning van f 104.op f 114 per jaar bracht. De Inspecteur voor de Prijs beheersching beboette ook deze overtreders van het Huurprijsbesluit en wel beiden met f50.—. Een houthandel te 's-Gravenhage beschik te bij het uitbreken van den oorlog over groote voorraden van verschillende hout soorten. De directeur der naamlooze ven nootschap, de heer P. P. L„ liet het hout tegen veel te hooge prijs verkoopen. Voor Amerikaansch eikenhout bijv. vroeg hij f 230.per M3, terwijl die prijs niet hooger mocht zijn dan f 165. De inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage, die een vervolging instel de, rekende verdachte L. zijn overtredingen zwaar aan. Daar hij veel winst maakte op de oude voorraden, kon hij ook tegen veel te hooge prijzen hout inkoopen. Hierdoor berokkende hij andere houtfirma's, die zich wel aan de prijsvoorschriften hielden, groot nadeel. Daarenboveti leidden de hooge in koopsprijzen van het bedrijf er toe, dat het prijsniveau van verschillende houtsoorten in het algemeen belangrijk werd opge schroefd. Op grond van deze overwegingen en van de gemaakte onrechtmatige winst, werd verdachte veroordeeld tot een boete van f 40.000.— en tot publicatie van het vonnis. Sofia, 21 Juni (D.N.B.) Met betrek king tot het groote spionnageproces, dat op 3 Juli voor de militaire rechtbank in de Bulgaarsche hoofdstad begint, deelt het O.M. mede, dat van de acht schuldigen slechts vier als hoofdbeklaagden zullen verschijnen, n.1. vier Russische emigranten leden van het vroegere Tsaristische leger. Als voornaamste schuldige wordt genoemd de miltaire attaché aan het vroegere Engel- sche gezantschap te Sofia, kolonel Smith- Ross. Zijn voornaamste medeplichtige wa ren vooral de beide ambtenaren van de Engelsehe consulaire afdeeling te Sofia Charles Anders en de genaturaliseerde F,n- gelschman van Russische afkomst Grine- witsj. Smifh-Ross en Anders konden onder bescherming van hun diplomatieke on schendbaarheid het land tijdig verlaten. Grinewitsj is op een nog niet opgehelderde wijze verdwenen. Een der agenten, een Russische emigrant heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd. In de mededeelingen van het O. M. worden de hooge sommen vermeld, waarmede kolonel SmitlvRoss zijn actie van soionnage en sabotage in Bulga rije gevoerd heeft. EEN VERKLARING VAN DR. HACHA. Dr. Hacha. president van Tsjechoslowa- kije, heeft, over de Engelsehe verordening, waarhij alle in Engeland wonende buiten landers tot den militairen dienst worden verplicht, een verklaring afgelegd, Hierin komt tot uitdrukking, dat deze uitbreiding van den dienstplicht in Tsjechoslowakije groote onrust heeft verwekt. Overeenkom stig een verordening van Hitier zijn de Tsjechen, die in Berlijn wonen, van den mi litairen dienstplicht vrijgesteld. Berlijn acht de maatregelen van Engeland in strijd met het volkenrecht. De algemeen gemachtigde voor den we deropbouw en voor de bouwnijverheid ves tigt er de aandacht op, dat bij zeer vele aanvragen om machtiging tot aankoop van cement niet is opgegeven het nummer van de goedkeuring van het plan, terwijl tevens de hoeveelheden cement niet zijn vermeld, hetgeen ernstige stagnatie in de behande ling der aanvragen veroorzaakt. In verband hiermede wordt de aandacht erop gevestigd, dat het van groot belang is de hand te houden aan de reeds eerder ge publiceerde regeling, welke als volgt luidt: Men dient schriftelijk, onder aanhaling van het nummer van de goedkeuring, bij den algemeen gemachtigde voor den weder opbouw en voor de bouwnijverheid, Caral van Bylandtlaan 30, 's-Gravenhage. een aan vrage om toewijzing van cement in te die nen, onder opgave van: 1. de oorspronkelijke aangevraagde hoe veelheid cement; 2. De reeds verstrekte en nog op het werk of in magazijn aanwezige hoeveelheid ce ment; 3. de hoeveelheid cement, welke nog noo dig is. POSTPAKKETTEN VOOR DE GRENS GEBIEDEN. Naar aanleiding van de bijzondere maat regelen voor het vervoer en het opslaan van goederen in de grensgebieden moeten op de bestelkaarten van de voor deze ge bieden bestemde postpakketten de .zich daarin bevindende artikelen met de werke lijke of eigen benaming genoemd worden. Dit moet, voor zoover mogelijk, geschieden op een deel van de ruimte, welke bestemd is voor het opplakken van frankeerzegels. Pakketten, welke vergezeld gaan van een binnenlandschen pas, uitgereikt door den ontvanger of sub.ontvanger der accijnsen, zijn van deze formaliteit vrijgesteld. Ter beantwoording van de vraag of een bepaalde plaats tot de hier vermelde grens gebieden behoort of niet, richtte men zich tot de postkantoren. VERLENGING VAN DIENSTTIJD IN DE VEREENIGDE STATEN? New-York. 20 Juni (D.N.B.) De New York Post meldt, dat het ministerie van oorlog overweegt om zoowel de natio nale garde als de in actieven dienst staan de soldaten langer onder de wapenen te houden dan den oorspronkelijk vastgestel- den diensttijd van twaalf maanden. VERPLICHTE AREITRAGE. Het departement van landbouw en vis- scherij heeft aan een aantal niet-geornani- seerde werkgevers in het bloembollenbe- drijf te Anna Paulowna, Den Helder, Koe gras, Julianadorp, Zijpe en Castricum, dat niet bereid was toe te treden als partij van de voor 1941—1942 afgesloten collectieve ar beidsovereenkomst, verplichte arbitrage op gelegd met aanwijzing van Mr. G. C. J. D. Kropman te Amsterdam als arbiter. JULIANADORP. OP DE VLOTBRUG. Tot brugwachter op de pon ton vlotbrug aan de Kooij is aangesteld de heer L. Hiem- stra, komende van Schellingwoude. NOG EEN BENOEMING. Tot le controleur aan de Coöp. Stoomzui- velfabriek ..De Vooruitgang" te Julianadorp is benoemd de heer J. M. v. d. Akker te Middelie (N.H.) Anna Paulowna, 19 Juni 1941. SENSATIE BIJ DE VIERDAAGSCHE. De tweede dag werd met goeden moed be gonnen. Hier en daar sopten de blaren wei in de schoenen, maar dat nam niet weg, dat de stemming uitstekend was. Hoe kan dat ook anders. De polder was op z'n mooist en een heerlijk zonnetje! We hadden al meer dan de helft afgelegd van het niet al te zware traject. Daar kwa men we voor het groote werk bij den Boer- mansweg, alwaar we over een ruim 30 me ter lange hulpbrug moesten, die over een wel zes meter diep ravijn gaat. dat gevuld is met water en modder. We liepen als gan zen achter elkander, tot opeens, daar ge beurde het. De brug begon te wijken van den kant, eerst langzaam, dan harder en harder, om dan donderend ineen te storten. De meeste tippelaars konden een goed heen komen zoeken, doch een drietal werd mee gesleurd in den val. en kwamen in den mod der terecht. Toen men hulp kwam bieden bleek gelukkig dat het slechts bij enkele schrammen was gebleven plus de noodige modder. Men dronk wat, schrokte van de schrik eenige korstjes op en wachtte kalm af tot de anderen waren omgeloopen, daar het ver keer geheel gestremd is. Vol goeden moed trok men toen weer ver der. G een geklaag over blaren, enz., neen. men sprak over de „brug" en nergens an ders o ver- Achteraf denkt men er toch wel eens over na en dan moeten we zeggen dat het onver antwoord was dit parcours te kiezen. Het is gelukkig goed afgeloopen, maar Toch gaan we' morgen weer verder door on zen prachtigen Polder EEN TIPPELAAR BRITSCHE AANVALLEN BIJ SOLLOEM AFGESLAGEN. In zrin weermachtsbericht no. 380 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika duren de zuiveringsope raties aan het front van Solloem voort. Aan het front van Tobroek heeft onze ar- tilerie doeltreffend de op marsch zijnde vij andelijke afdeelingen bestookt en verdre ven. Onze luchtmacht heeft de verdedigings werken en inrichtingen van de vesting ge bombardeerd. Bovendien heeft zij herhaalde malen Rritsche gemechaniseerde strijdmid delen ten zuiden en oosten van Solloem ge troffen. Er werden drie Hurricanes neer gehaald. In Oost-Afrika heeft de vijand op 17 Juni met aanzienlijke strijdkrachten een aanval ondernomen in dé zone van Uolchefit (Gon- dar). De aanval werdafgeslagen en de vij and liet meer dan 400 dooden en gewonden on het slagveld achter. Dcnzelfden dag probeerde hii ons garnizoen van Dehra Ta- hor te verrassen, maar er werd snel een tegenaanval ondernomen en de vijand werd uiteengedreven. Gp 18 Juni werden vijan delijke versterkingen, die dit gebied waren binnengekomen, door onze luchtmacht be stookt met bommen en machinegeweervuur. ENGELSCHE KOOPVAARDERS ERNSTIG BESCHADIGD. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In de Engelsehe wateren hebben ge vechtsvliegtuigen een vrachtschip van 2000 ton tot zinken gebracht en drie groote koopvaarders ernstig beschadigd. On den Atlantischen Oceaan, ongeveer 1100 kilome ter fen Westen van Cadiz. heeft een ge vechtsvliegtuig met een grooten actieradius pen vrarhtsehip van 3500 ton vernietigd. Gevechtsvliegtuigen hebben nachtelijke aan vallen gedaan op de havenwerken van Great-Yarmouth en een vliegveld in Zuid- Engeland. In Noord-Afrika geringe bedrijvigheid van verkenners aan weerszijden. Zwakke vijandelijke afdeelingen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West-Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen, waardoor slechts enkele woonhuizen bescha digd werden. Drie der Britsche gevechts vliegtuigen zijn door nachtjagers en af weergeschut neergeschoten. Een groep van een eskader gevechtsvlieg tuigen onder bevel van majoor Petersen en later van kapitein Fliegel heeft sedert midden-April 1940 door onvermoeide, moe dige aanvallen op de Britsche ravitaillee- ringsscheepvaart rondom Engeland, tot ver op den Atlantischen Oceaan toe. in totaal 109 koopvaardijschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 636.000 ton vernietigd en 63 schenen zwaar beschadigd. Bij de gevechten aan het front van Sol loem hebben zich door bijzondere dapper heid onderscheiden de commandant van een pantserregiment. maioor Boldrinker. de commandant van een afdeeling luchtaf weergeschut. kapitein Fromm. de comman dant van een bataillon tirailleurs, kapitein Bach. de compagniescommandant in een pantserregiment eerste luitenant Gierda en verder de soldaten van een afdeeling lucht- afweergeschut, vaandrig Genslar. unteroffi- zier Brink en unterofflzier Kiel." DUITSCHE GEESTELIJKEN ONDER SCHEIDEN. Berlijn. 20 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, ziin volgens een voor- loopig overzicht 1100 protestantschc geeste lijken in dezen oorlog onderscheiden met het ijzeren kruis tweede klasse. 329 met het ijzeren kruis eerste klasse en 710 met de coraties van verschillenden aard. Voorts zijn 47 leekebroeders uit roomsch-katholie- ke kloosters, die zich hij het uitbreken van den oorlog vrijwillig als hospitaalsoldaat hebben aangemeld, onderscheiden met het ijzeren kruis tweede klasse en roomseh- katholieke ziekenzusters met het kruis van verdienste.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 13