„VOORZORG" Op de fiets achter de wandelaars aan Distributie Opplakvellen V andaag 'i' 1940 Vrijdag 20 Juni 1941 Tweede Blad MacUtiieuuLó De Avond-Vierdaagsche P.T.Tkomt goed voor den dag Wat de oudste looper, Scherer, vertelde U/xti ÏÏUdde*UtcutdeM ütieAeAAteAt den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Burgerlijke Stand van Den Helder Slaapplaats voor stadgenooten VxMat Weer een overwinning voor H*HJ* Bedrijfscompetitie ïliewuM uit IMc Visscherij KeAJk ejti Zending, f~voor 50 jaar Uondiien uil hel Vlitqe/uL Blaadje. Gisteravond hebben we een fietstocht gemaakt om de wandelaars eens van dichtbij te volgen. Wij hadden een pracht fietstocht, doch de wandelaars, die in hun element waren, zullen zeker niet minder hebben genoten. Het was zeer warm en het windje, dat zich af en toe deed gel den, kwam dus buitengewoon van pas. De volgorde. Daar wij de wandelaars achterop zijn ge reden, werd dus allereerst de laatste gestarte groep ontmoet. Het was een onderdeel van de Luchtbescherming, een ploegje van 6 man. Opvallend was het, dat deze lieden toch steeds een oogje op de lucht gericht hielden. De Post. De grootste groep was die van de P.T.T. Keurig liepen deze wandelaars en Heijblok had zeker eer van zijn werk, want inderdaad was de post wéér zonder gebreken.Deze groep bestond uit 16 man en was dus één van de grootste groepen onder één naam. Onder duin door kwamen we een man of 6 van de Held. Athle- tiek Ver. achterop en natuurlijk was Piet Huurman daarbij. Voor Piet was het een trainingsmarschje en inderdaad liep deze sportman met het grootste gemak. Ook de opkomeling Looman bevond zich onder deze zes. Een honderd meter verder liepen de zes vrienden of beter bekend het duo Max en Jo en aanverwante kornuiten. Op den Foreestweg liep een groote groèp van wandelaars, zeer zeker de grootste, doch daar hier van alles wat liep, kan toch niet van een officieele groep gesproken worden, zooals bijv. bij P.T.T. Toch was dit een aardige ploeg en zjj zul len zich zeker niet verveeld hebben onder weg. Ook individueele loopers. Ook kwamen we nog loopers tegen in hun ééntje, wat ons vrij ééntonig lijkt, doch de sport werd in ieder geval tot het uiterste benut en tenslotte gaat het daar toch om. Gesprek met Scherer. De oudste deelnemer is de heer Scherer en we hadden het genoegen een onderhoud met dezen krassen baas te hebben. Hij vertelde ons, dat hij 66 jaar was en reeds 7 vierdaagschen achter den rug had. Scherer is een eenvoudig man en stelde geen prijs op „kouwe drokte", noemde het ver- eenigingsleven „uit de mode" en liep veel liever met zijn zoon op hun eigen. Scherer liep nog best en zijn houding toon de niet het minst teekenen van vermoeidheid. In Julianadorp. Om 8 uur kwamen we in Julianadorp aan en hier hadden velen zich opgesteld, om de wandelaars te verwelkomen. Dat Julianadorp is toch steeds een vriende lijk dorpje en vooral daar het weer zoo vroolijk aandeed, vergrootte dit nog de gemoedelijkheid van de sfeer welke daar huist. Groep na groep marcheerde hier via het kleine brugje, langs de muziek tent weer het dorp uit en zoo begon men aan de laatste ruk. Wij constateerden op dat moment maar heel weinig zwakke plekken. Een enkele maal hoorden we een zucht slaken, wanneer een steentje zich Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18 (bonnen groot form.): per 100 st. 0.16 per 1000 st. f 1.50 per 5000 st. 1 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. i 0.18 per 1000 st. t 1.70 per 5000 st. t 1.65 (per 1000) Uw eerste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder juist onder de voet plaatste; doch onder geen enkele voorwaarde wilde een dame van uitvallen hooren en de heeren moesten dan wel vanzelf doortippelen... De laatste loodjes... Het laatste eind is zooals altijd het zwaarst en dit was ook hier duidelijk te zien. Geluk kig zijn er altijd personen, die fit blijven en dan weer een liedje inzetten, zoodat de druk der wandeling weer gauw wordt vergeten. In de volgorde zooals wij ze achterop reden kwamen de wandelaars ongeveer weer binnen ook en gelukkig waren er ditmaal geen hard- loopers bij, die met hun onzinnig gedoe on willekeurig een ander sok meesleepen. Zoo behoorde de derde dag tot het ver leden en ook deze kan als tenvolle geslaagd beschouwd worden. Het zal wel zelden zijn gebeurd, dat een vierdaagsche onder dergelijke ideale weers omstandigheden heeft plaatsgehad. Geen uitvallers. Deze derde dag bracht in tegenstelling met andere vierdaagschen geen uitvallers, ten minste in onze stad. In Anna Paulowna gaf een dame den strijd op, zoodat dit dus in den Polder de eerste is. Vanavond... laatste avond! Hedenavond hebben we den vierden dag, wat zooveel zeggen wil als de finale. Bij aankomst op het Helder-terrein vindt de prijsuitreiking gelijktijdig plaats. De keurig uitgevoerde vierdaagsche krui zen liggen klaar en ook de groepsprijzen zjjn zeker de moeite waard. Natuurlijk zullen niet alle deelnemers vanavond reeds voor het kruis in aan merking komen, daar voor hen eerst mor gen de laatste dag volgt. Deze loopen dus in Anna Paulowna en zullen ge- zamen per trein morgenmiddag om 1.45 vertrekken. Den Helder zal ook da&r be hoorlijk vertegenwoordigd zijn. De Burgemeester ook present. Ons werd door den heer Lastdrager mede gedeeld, dat hedenavond de Burgemeester van zijn belangstelling zal blijk geven, door bij de prijsuitreiking persoonlijk aanwezig te zijn. Een moeilijk jaar. Maarresul taten niet ongunstig! Wat 't jaarverslag zegt. Onder aanbieding van de Verlies- en Winstrekening over het jaar 1940, is het ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat ondanks het veelbewogen jaar 1940 de resultaten niet ongunstig zijn te noe men. Men was gewend in de opbrengst der contributie een steeds stijgende lijn te zien. Dit is nu natuurlijk niet het geval, maar desondanks is een lagere ontvangst van 2313.11, 24824.51 in 1940 tegen 27137.62 in 1939) niet teleurstellend te noemen. Wat de voornaamste uitgaven betreft, kan worden medegedeeld, dat de liggelden 150 en de Specialistenkosten pl.m. 2300,be neden die van 1939 zijn gebleven. Voor de ver mindering van de specialistenkosten is wel een verklaring te vinden. Velen toch die daarvoor anders wel in aanmerking zouden zijn gekomen, waren tengevolge van hun afgelegen verblijfplaatsen niet in de gelegen heid zich aan specialistische behandeling te onderwerpen. Dat de liggelden niet in gelijke mate zijn gedaald, is het gevolg van het feit dat onze Vereeniging aan de leden die ten gevolge van de onveilige toestand in Den Helder genoodzaakt waren haar bevalling in het Noodziekenhuis af te wachten, ook zon der dat het reglement daartoe verplichtte, de verpleegkosten voor moeder en kind heeft betaald. Hiermede is een bedrag gemoeid ge weest van 364.50 voor 14 gevallen. Dit is uiteraard een zeer coulante houding. Ook aan hen die tengevolge van oorlogs handelingen in een der Ziekenhuizen moesten worden opgenomen, heeft de vereeniging de uitkeering verstrekt waarop zij volgens re glement aanspraak konden maken. Deze ver pleegkosten hebben een bedrag van 545.50 gevraagd. Dat desondanks nog een winst van 1944.06 kan worden geboekt stemt tot dankbaarheid, temeer omdat deze winst grooter had kunnen zijn, wanneer wij niet tengevolge van een herwaardeering van onze effecten tot de werkelijke waarde op 31 December 1940, een koersverlies van 2016.hadden moeten boeken. Na overdracht van deze winst aan het reservefonds is de werkelijke waarde van dit fonds per 31 December 1940 21.999.60. Een groot deel van de leden vertrok, zij het dan ook tijdelijk, naar elders, waardoor vele adressen verloren gingen. Men heeft alle pogingen in het werk ge steld om het contact met hen te behou den hetwelk, dank zij ook de medewer king der boden in vele gevallen is gelukt. Op 1 Januari 1940 waren ingeschreven 10481 verzekerden. In 1940 werden inge schreven 850 verzekerden. Afgeschreven werden 4318 verzekerden. Zoodat op 31 December 1940 nog ingeschreven waren 7013 verzekerden. Ondanks deze sterke achteruitgang is de financieele toestand van de vereeniging kern gezond gebleven. Men ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. In het Bestuur ontstond een vacature door dat de heer Kootker, na slechts korten tyd in 't bestuur zitting te hebben gehad, naar elders vertrok. Wanneer er weder gelegen heid is om een algemeene vergadering te houden, zal zijn plaats door een ander bezet moeten worden. Den 25sten Februari 1941 ontving men be richt van het overlijden van 't bestuurslid G. A. Minnes. Haast 20 jaar, van de oprichting af, heeft hij medegewerkt aan de leiding der vereeniging, en steeds heeft hij op de bres ge staan om de belangen der leden te behar tigen. Ten slotte wordt nog een beroep op de me dewerking der leden gedaan, om hun ver plichtingen na te komen. Jaarverslag Sanato Hum verzeke ring over 1940. Evenals zulks met de geheele vereeniging „Voorzorg" het geval was, ondervond men ook met de Sanatoriumverzekering in ern stige mate de gevolgen, welke de oorlog spe ciaal voor de inwoners van Den Helder met zich meebracht. Een groot aantal verzeker den moest worden afgevoerd wegens vertrek naar elders, terwijl degenen, die hun verze kering aanhielden, naar alle windrichtingen verstrooid zijn. Het aantal verzekerden voor' Sanato- riumverpleging bedroeg in de laatste week van 1939, dus het jaar, waarin deze soort verzekering was aangevangen, in totaal 152 gezinnen en alleenstaande personen. Gedurende. 1940 werden afgevoerd in totaal 73 verzekerden, terwijl 23 nieuwe gezinnen werden ingeschreven. Een ach teruitgang dus van 50 verzekerden. Op 29 December 1941 waren 102 gezin nen en alleenstaanden verzekerd. De totale contributie-opbrengst bedroeg over 1940 451.38. van 19 Juni 1941. BEVALLEN: W. M. Bontesvan der Veer 2 H. G. van der KlaauwDuin, z.; M. A. van der Luitde Bruijn, z. GETROUWD: F. Laeyendecker en W. Roo- bol; A. A. Bremer en J. E. Hoep. Voor echtpaar zonder kinderen slaapplaats aangeboden te Julianadorp, Landbouw- straat 16. Bed mede brengen. Hermine Thorbecke behaalde het eind diploma van den 5-jarigén cursus Midd. Meisjesschool „Mariënbosch" te Nijmegen, Watervogels verliest met 52. Na ruim een jaar in de evacuatieoorden gespeeld te hebben, zagen wij gisteravond voor het eerst weer de Watervogels voor het Heldersche publiek spelen. Als tegenstander fungeerde H.H.J. (comb. HRC en Heider- Juinoren). De Vogels hebben hun come back in Den Helder niet met een overwinning mogen vie ren. Hoewel de 52 overwinning voor H.H.J. geflatteerd genoemd kon worden, zeer zeker hadden zij één of twee doelpunten meer ver diend. Het was jammer, dat W. voor de rust met 10 man speelde, midvoor Beekhoven was nog niet aanwezig, 'hierdoor ontstond een gaping in de voorhoede, die onvoldoende aan gevuld werd. Ondanks dat W. met tien man speelden, hadden zij in het begin van den wedstrijd een overwicht. Zelfs wisten zij de leiding te nemen. Na een snellen aanval za gen wij goed samenspel tusechen K, Been, Hoogvorst en H. Been, l.g. passeerde op han dige wijze Blankwater en het eerste W-doel punt was er. H.H.JV reageerde hier fel op en onderna men hevige aanvallen op de W.-verdediging. Toch duurde het nog vrij lang alvorens zij den gelijkmaker wisten te scoren. Nadat eerst de Leur naast en de Schipper in de handen van Kubbe geschoten had, gelukte het de Leur, na een uiterst snellen aanval, gelijk te maken. De uitstekende middenlinie van H.H. J. met aan het hoofd, v. d. Bogaerde, zat steeds goed achter de voorhoede waardoor herhaaldelijk mooie kansen ontstonden. De voorhoede wist dit op de juiste waarde te schatten. Eerst was het Vonk, wat een pracht speler toch, die de Schipper in staat stelde om te scoren. Na ruim een half uur gaf hij een uitstekende through-pass aan de Schipper en deze maakte geen fout. Zuiver ging de bal langs Kubbe 12. Kort voor de rust, speelde de Leur, zich handig vrij en gaf afgemeten door aan de Schipper, die ook nu niet faalde 13. Na de rust speelden de Vogels eindelijk met 11 man. Maar nu was het H.H.J., die in het eerste begin den toon aangaf. Toen er 15 minuten gespeeld waren, passeerde Vonk de W-verdediging en bracht den stand op 14. Dit werd W. wel wat al te bar en men zette alles op den aanval. Succes bleef niet uit. W. nam nu het spel in handen en waren niet voor het doel van H.H.J. weg te krijgen. Wanneer W. iets gelukkiger was geweest, had de stand in deze periode zeker een geheel ander beeld gegeven. Doch steeds was er een lichaamsdeel van een der H.H.J.-spelers, die schoten van Rensmaag, Been en Beekhoven het succes onthielden. Het doelpunt, dat K. Been dan ook in deze periode scoorde, was slechts een scha mele belooning voor de moeite. Aan den anderen kant vlotte het beter, kort voor het einde wist de Leur, na individueel fraai spel Kubbe met een zuiver gericht schot voor den vijfden maal te passeeren. De wedstrijd werd door een talrijk publiek bijgewoond en rustig geleid door den heer W. Goudswaardt. Uitslagen: Donderdag: WillemsoordW.T.B. 14. Programma: Heden: Terrein Helder. Aanvang 18.30 uur. Scheidsrechter C. Makelaar. Torpedo-atelierWalbedrijf. Terrein H.R.C. Aanvang 19 uur. Scheids rechter C. G. van den Hoff. Gem. WerkenWater- en Lichtbedrijven. Urk, 18 Juni. Door 60 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 2502 kg aal en paling, van 2681 kg per vaartuig, prijs 621.54., 75 kg voorn en baars, 1468 ct. pér kg, 38 manden possen, prijs 2.65 en 150 manden nest, 34 ct. per mand. WATERLEIDING OP URK. Nu er op Urk gebrek is gekomen aan water wordt de vraag naar de waterleiding steeds grooter. De oude motor op de waterleiding kon dit niet langer opwerken, zoodat nu besloten is om een nieuwe motor te laten plaatsen. DR. POL TE URK. Voor het Geneeskundig onderzoek voor de Urker bevolking hoopt Dr. Pol zich per 1 September op Urk te vestigen. Daarna zal, het onderzoek een aanvang nemen in verband met de vele t.b.v.-gevallen op Urk. Zeer velen van de bevolking staan zeer sympathiek tegenover dit belangrijk doel. JAARVERGADERING NOORD-HOLLAND- SCHE VER. VAN VRIJZ. ZONDAG SCHOLEN. Een dezer dagen vergaderde het Kies district Noord-Holland der N.V.V.Z. in de oude, stemmingsvolle Herv. Kerk te Castri- cum. Des morgens opende ds. P. Cannegieter Krommeniede vergadering, welke werd bij gewoond door 69 afgevaardigden van 28 Zon dagscholen. Aan het jaarverslag ontleenen wij het vol gende: Het aantal aangesloten Zondagscholen steeg van 87 tot 93, verdeeld over 77 gemeenten. Ook het aantal leerlingen nam toe en vermeer derde van 6319 tot 647-jt en dit was ook het geval met de leerkrachten; hun aantal klom van 550 tot 561. Over het algemeen kwamen de leerlingen getrouw op. Overal werd het Kerstfeest gevierd en in enkele gemeenten ook Lente-, Zomer-, Paasch- en Pinksterfeest. Een afdeeling van de Vrijz. Prot. Vacantie- kolonie ,JIaar Buiten" bestaat in 9 gemeenten. Bijbelsche stof wordt op de meeste Z.S. ge bruikt. De West-Hill Methode wordt in h ge meenten toegepast en in 10 gemeenten gedeel telijk. KERK EN JEUGD. In het Algemeen Weekblad voor kerk en Christendom van 13 Juni schrijft dr. L. D. Ter- laak Poot o.m.: „Wat kan de kerk doen om de jeugd weer tegrijpen? Er zijn gewone en buitengewone middelen. De gewone catechisatie en predi king) moeten in de perfectie aangewend wor den: preek de oude boodschap met nieuw apparaat. Dezelfde boodschap brengend, zal men dit in het eene deel van het land anders moeten, dan in het andere; in het eene deel der stad anders dan in het overige. De kerk moet in haar prediking lenig van geest blijven in den vorm van haar diensten. Ook in de soorten van diensten: leendiensten, evangelisatiediensten, liturgisch-rijker uitge bouwde diensten (altijd haar reformatorisch karakter activeerend) getuigehisdiensten (waarbij ook het profeetschap der geloovigen tot uiting komt), gebedsdiensten (b.v. op weekdagen). Avondmaalsdiensten en jeugd diensten. Als de kerk een paar jeugddiensten instelt, waar bij voorkeur met de jongeren ge rekend wordt, kan het ideaal, dat ouders en jongeren samen opgaan naar het Huis des Heeren hierbij zeer goed worden verwerkelijkt want ouderen worden hierbij niet geweerd, maar de dienst is ingesteld opde eigen en bij zondere vragen en nooden der jeugd. De oude ren leeren dan tevens wennen aan onmiddel lijker taal in de kerk en aan de activeering der gemeente in de aanbidding en lofprijzing. Men onderschatte ook de „vischnetdiensten" niet, zooals sommige predikanten deze hielden, b.v. in bioscopen, om buitenkerkelijke jeugd te bereiken. Als Christus waarachtig Heer is in ons kerkelijk leven, dan is de liefde vindingrijk en dringt tot alle dingen. Een zeer belangrijke zaak is, dat de kerk de jongeren moet achter na gaan in hun ontspanningsplaatsen buiten, door bijv. openluchtdiensten te organiseeren in het Gooi, op de Veluwe, aan het strand. Waar het de actie op het terrein van de eigenlijke ontspanning, sport enz. betreft, zoeke men het niet in „christelijke" of kerkelijke voetbal-, tennis- of andersoortige clubs, maar in de persoonlijke werfkracht door hun geloofshou ding der individueele kerkleden, i.s. jongere kerklieden. Zoo aangevat is de scholing van leekenarbeiders enz. van groote practische waarde". „CREDO". Het Gereformeerde weekblad „Credo", onder hoofdredactie van prof. dr. V. Hepp ie Amster dam, is opgeheven. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen mej. C. Klokke te Meppel vermaakte o.a. aan de Nederlandsche Hervormde diaconie aldaar een bedrag van ruim f 8000. De Nederlandsche Hervormde gemeente te Reeuwijk ontving van wijlen mevr. D. van AmerongenHoogendoorn een legaat van 2000.waarvan 1500.bestemd was voor de kerkvoogdij en 500 voor de diaconie. Voorts vermaakte zij aan den Gereformeer den zendingsbond een bedrag van 500. UIT WOELIGE DAGEN Door den heer A. P. Staalman, redacteur uitgever van ,JZxtra Tijding" alhier, veroor deeld tot 3 weken gevangenisstraf terzake van eenige door hem uitgegeven couranten-artike len, is aan de Koningin-Regentes verzocht die straf te willen veranderen in een geldboete. Dit verzoek is echter van de hand gewezen. In een vroeger nummer berichtten we dat de heer Staalman gratie had gevraagd. Dit was onjuist. HET VERLOREN VERDELGINGSMIDDEL. Van de marine-torpedoboot ,JIabang" is Woensdag op de reede van Texel een visch- torpedo gezonken, welke een waarde van ongeveer vijf duizend gulden vertegenwoor digt. Niettegenstaande de daartoe dadelijk aan gewende pogingen heeft men het verdelgings middel tot heden niet kunnen vinden. OP DEN BODEM DER ZEE. De honderden wrakken op den bodem van Texelstroom, waardoor in dit voorjaar zooveel netten verloren gingen of zeer gehavend wer den, zullen onder toezicht van een ambtenaar bij den Waterstaat worden onderzocht. Ver moedelijk heeft daarna verwijdering der scha delijke hinderpalen plaats. In dien geest werd onlangs door visschers van Texel een request gezonden aan den minister van waterstaat handel en nijverheid. SAGEN EN LEGENDEN. „Helden der Menschheid" door Foeke Sjoerds. Uitgave van W. de Haan N.V. te Utrecht. Zoo juist is bfj bovengenoemde uitgeefster verschenen een boek over helden, uit legen den en sagen, een boek waarin men leest van de dappere en grootsche daden, bedreven door figuren waarvan men thans nog bijna uitsluitend hoort in opera's, in oude ballade's en in sprookjesboeken (zoowel voor ouderen als voor de jeugd bestemd). In dit boek leest men over het leven van hen, over wie wij reeds zooveel gehoord hebben, en die altijd onze fantasie geprikkeld hebben. Men leest over het aan bravour zoo rijke leven van een Robin Hood, de held van het Sherwood-bosch men leest van den Cid, van Willem Teil, van Siegfried niet te vergeten en natuurlijk van den onsterfelijken Roland en Odysseus. Al deze levens worden her-verteld door Foeke Sjoerts en men krijgt een helder beeld van de heldendaden, bedreven in de grijze oudheid door deze personen. Of zij uit sluitend in de verbeelding bestaan hebben, of dat hun daden waarlijk eens bedreven wer den, zij het zonder de sluier van romantiek die de historie er rond weefde, is daarbij van niet zoo heel groote beteekenis. Dit boek heeft de verdienste in vogelvlucht een voortreffelijk beeld te geven van tal van legendariscche figuren. Hoe velen niet hebben daarvan wel eens iets vernomen, er een film van gezien of er iets van gehoord op de schoolbanken, doch missen iedere bekendheid met de werkelijke geschiedenissen, zooals die in de overleveringen bewaard gebleven zijn. Een dertien-tal helden der menschheid wordt beschreven. De eene maal was de schrijver gelukkiger in de weergave van sfeer en couleur dan de andere. Een enkele maal doet de beschrijving ietwat nuchter aan en wekt zij herinnering op aan de school boekjes van weleer. Men mist dan de eigen visie van den schrijver op het behandelde onderwerp. Evenwel, dit geldt niet voor alle dertien verhalen. Het geheel is een boek, dat zeker door een grooten lezerskring gaarne gelezen en... herlezen zal worden. De uitgeefster liet Anton Pieck het illu stratieve deel verzorgen en natuurlijk was dit een kolfje naar diens hand. Waar beter kon hij zijn ongebreidelde fantasie den teugel laten vieren dan hier? En zoo werden de ge kleurde platen en de zwarte prenten bijzon der geslaagde beelden van datgene waarover de tekst vertelt. G. A. Evers, Utrecht als Koninklijke Resi dentie, Utrecht A. W. Bruna Zoon, 1941, (prijs ing. 2.10; geb. 3.05). Met het uiterlijk van een roman en met een sierlijken band, die naar den Empirestjjl zweemt vormt dit boek een alleraardigste aanwinst. Koning Lodewijk Napoleon heeft in de jaren 1807 en 1808 zijn residentie en de regeerings- zetel van het nieuwe „Koninkrijk Holland" te Utrecht gevestigd. Zijn keuze was er een, die teruggreep op de veel oudere traditie van het kerkelijke middelpunt van de Nederlanden van weleer, waarbij een duidelijk centraal gelegen plek in onze lage landen tevens wajs uitver koren. In deze korte jaren van zijn verblijf ver anderde er in Utrecht veel: het paleis kwam in „Paushuize", de hofhouding en allerlei bureaux werden gehuisvest, gala-concerten werden gegeven, er verrees een koninklijke menagerie en na den brand in de schouwburg moest de voormalige kapittelkerk van St. Marie tot... muziek en tooneelzaal worden in gericht. Interessant is het 6e hoofdstuk, voorname lijk gegevens bevattende over de Utrechtsche drinkwatervoorziening in die dagen en niet minder belangwekkend is het 7e, dat de histo rie nagaat van de allereerste Hollandsche Jaarbeurs van 1808; een opsomming wordt o.m. gegeven van hetgeen de verschillende plaatsen des lands daar aanbrachten. Maar volmaakt zou deze studie niet zjjn, als niet tevens een hoofdstuk aan Koningin Hortense was gewijd, wier charmante verschijning wij weergegeven zien op een aantrekkelijke foto naar een schilderij door Gérard. Keurig geïllustreerd is dit prettig-leesbare werk een boek van nationaal-, niet van Utrechtsch belang alleen! Mr. B.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5