Er groeien in Den Heider bananen! n toch AFGEKEURD DE WEEK. PASFOTO'S Zaterdag 21 Juni 1941 Tweede Blad ^uditiLeuuj^ ïïlaWi II kunt niet ko-o-pen Inbraak in 2c Vroonstraat Brandstichtende jongens op pad Uitreiking nieuwe distributie-kaarten Grappen, profanie en pioniers in Feiten en Fantasieën DIE ZIJN GOED. De vleeschaanvoer voor deze week 10 Lichte koeien en 5 varkens £m faüeAtje.... de ideale verkooperl Wanneer U de foto al niet een blik waardig had gekeurd, zoudt U met een ongeloovig ge zicht Uw schouders opgehaald hebben. Bananen! Groeiend in Den Helder! Het klinkt ook erg onwaarschijnlijk en wij hebben eveneens op het eerste moment, toen de mede- deeling ons bereikte, aan „een mop" gedacht. Wanneer er echter de mededeeling aan toegevoegd wordt: U kunt ze gaan zien, dan wordt de twijfel wel geheel weggenomen en komt in de plaats daarvan de verwondering voor dat ongedachte. Vooral nu de banaan een voor ons onbe reikbare vrucht geworden is, is de belangstelling hier voor automatisch grooter dan ooit tevoren. Nieuwsgierig togen wij dan ook op weg om het wonder te aanschouwen. Die weg leidde naar... de gemeentekweekerij. U zult zeggen: kweekt de gemeente dan bananen? Heeft onze stedelijke over heid het voornemen de bananenpalm als nieuwe attractie in de plantsoenen te brengen en zal het eens zoo worden, dat wij als de tropenbewoners slechts de hand hebben uit te steken om een heerlijke en voed zame vrucht te bezitten? Niets van dit alles, lezer. De gemeente heeft feite lijk niets met dit tropisch gewas uit te staan. Het is zuiver een kwestie van lief hebberij. Een kweeker óók een gemeentekweeker, die zijn vak lief heeft, heeft belangstelling voor alles wat groeit en bloeit, ook al heeft de plant voor zijn doel geen waarde. En zoo dat onder kweekers dan ook gaat, indien de een iets bij zonders heeft en hij kan er wat van missen, dan wordt een collega er al gauw blij mede gemaakt. Over en weer worden ge wassen en planten uitge wisseld en zoo is ook in de gemeentekwee kerij nu en dan eens een plant gekomen, welke voor stadsverfraaiïng wel geen waarde heeft, maar die de liefde van de kweekers voor het groeiende aanwakkert en onder houdt. U begrijpt: altijd en alleen maar begonia's en geraniums kweeken en verzor gen zou ook vervelend worden. Onder de vele typische planten, welke op deze wijze in de gemeentekas zijn ver zeild geraakt, bevindt zich ook een bananenpalmpje. Het komt uit Amsterdam. Hieruit volgt reeds, dat ook in andere plaatsen in Nederland bananen groeien. Dat is inder daad zoo, hoewel heel sporadisch. Onze zegsman wist van slechts enkele van deze palmen in Nederland de verblijf plaats en misschien zijn wij aan den hoogen kant als wij hun aantal op 10 stellen. Toen wij de tropische kas op de kweekerij achter de Soembastraat betraden was er dan ook een gerechtvaardigde trots in den blik van den heer Elinga en diens Directeur, den heer Maas. Even waren wij stil toen wij tegenover de ongeveer 3 meter hooge palm stonden, waaraan de eerste bananen duidelijk zichtbaar waren. Men heeft zich zoo in den loop der jaren een voorstelling gemaakt van dingen uit verre landen, die men nooit zag. En bij de confrontatie blijkt het, dat het toch weer anders is dan men gedacht had. Natuur lijk zijn er soorten van bananenpalmen en wij, die een groote boom hadden gedacht te vin den, troffen hier juist een klein soort palm aan. De bloeiwijze was ook even anders dan wij op afbeeldingen wel eens gezien hadden. Voornamelijk kwam dht door de schutbladen, welke hier nog als beschermend schild over elke „hand" bananen lagen en welke tijdens het bloei- en rijpingstijdvak afvallen. Een trosrijpe bananen heeft deze schutbladen niet iheer, hetgeen een anderen indruk maakt. Op de foto zult U kunnen zien hoe uit de stam een stengel te voorschijn schiet, waarop een puntvormige knop zit. Deze knop laat telkens één schutblad openspringen en bij de basis van zoo'n schutblad is een kam bananen bevestigd. Elke keer, dat een vol gend schutblad openspringt, komt een nieuwe kam bananen vrij en langzamerhand vormt zich zoo de wel bekende tros. De bananen, BRAND IN SCHUUR AAN JAN VERF AILLE WEG. Vermoedelijk door het wegspringen van vonken uit een kachel ontstond dezer dagen brand in een schuur aan den Jan Verfaille- weg. Het bleek mogelijk te zijn het vuur door de omwonenden te laten blusschen. FIETS VERMIST. Een inwoonster van Anna Paulowna deed bij de politie aangifte, dat haar fiets, die zij even voor een perceel geplaatst had, spoor loos verdwenen is. Een onderzoek wordt ingesteld. VOETBALLENDE INBREKER In een schuur, staande bij de Huygenstraat werd ingebroken. Na onderzoek kwam aan het licht, dat door den bezoeker 2 paar voet balschoenen benevens 2 paar kousen in de wacht gesleept waren. Ook naar dit geval wordt een nader onder zoek ingesteld. waarvan velen reeds een centimeter of zes, zeven groot waren en al een flinke dikte bereikt hadden dragen thans nog een bloempje, dat druipt van de honing en dat geelachtig-wit is. Deze bloempjes vallen later ook af, waardoor de banaan de ons bekende vorm overhoudt. Het blijkt, dat er zoo langzamerhand weer elementen in onze stad aangetroffen worden, die er op uit zijn de rust van geëvacueerde stadgenooten te bederven. Steeds veelvuldiger verneemt men den laatsten tijd weer, dat er bezoeken van onvrijwilligen aard afgelegd zijn in verlaten woningen. Ditmaal betrof het een huis in de 2e Vroonstraat, dat slachtoffer werd van een dergelijk bezoek. Toen de bewoners kwamen, moesten zij tot de minder aangename ontdek king komen, dat verscheidene voorwerpen verdwenen waren. Om er enkele te noemen: een paar vloerkleeden, enkele schilderijen, een hoe veelheid huisraad en een heeren-costuum. Zooals men ziet: voorwerpen, die men tegenwoordig juist al bijster slecht mis sen kan. Hopen wij, dat het de politie moge ge lukken de hand op de schuldigen te leg gen. Wij herhalen het: dergelijke elemen ten hooren niet in onze stad thuis. De bloeiende bananenpalm. Foto „Verbeij". De heer Elinga had goede hoop, dat de bananen tot vollen wasdom en rijping zouden komen. In totaal schatten wij de oogst op een 150 200 bananen, waaruit U wel duidelijk zal blijken, dat het niet de moeite zal loonen hiervoor een bananenwinkelt.je te openen! ffl - ,«s i j| 3 g :De palm heeft reeds gezorgd voor opvol gers. Behalve een palmpje, dat de kweekers reeds van de moederplant gescheiden hebben, zijn nog twee jonge palmen uitgekomen, zoo dat er binnenkort, behalve de oude plant, drie jonge zelfstandige bananenpalmpjes zullen zijn. Het kunstmatige tropische klimaat schijnt dus in de gemeentekassen zeer goed te zijn, al moet men de goede zorg van de kweekers niet voorbij zien. Iets, waarvan wij hier in Holland en nog minder in Den Helder hadden gedroomd, had den wij dezen morgen aanschouwd en wij kunnen verklaren, dat het een bijzonder interessant bezoek was, onze rit naar de Gemeentekweekerij Brandjes in Goversstraat en op de Ruijghweg. Ondanks de herhaaldelijk gegeven, waarschuwingen, zoowel van politiezijde als door ons, blijkt, dat er nog steeds jongens gevonden worden, die^ zich in geen enkel opzicht bekommeren óm de eigendommen van anderen, doch er klaar blijkelijk op uit zijn deze eigendommen zoo snel en afdoende mogelijk te ver nielen. Ook het brandje-stichten blijkt nog steeds een populair vermaak te zijn. Gisteren althans werd de politie gealarmeerd in verband met het feit, dat brand uitgebroken was in een boet aan den Ruijghweg. Het bleek ge lukkig niet meer noodig te zijn dat er door de brandweer opgetreden werd, aangezien de buren reeds gebluscht hadden. Dat de be lendende perceelen door een en ander geen denkbeeldig gevaar liepen bij de heerschende droogte, behoeft geen betoog. Wederom werd denzelfden dag de politie gealarmeerd voor brand in een schuurtje aan de Govensstraat. Hier was het wel degelijk noodzakelijk, dat water gegeven werd. Een slang werd vastgemaakt op de waterleiding en men slaagde erin spoedig het vuur meester te worden. Uit beide voorbeelden blijkt echter wel, hoezeer men een zeker deel der Helder- sche jeugd in het vizier moet houden. Vertrouwen wij, dat naast de politie ook ouderen een oogje», ip het, zeil houden ter beveiliging van dè eigendommen jvan anderen. STROOP GESTOLEN. Dieven blijken soms „glashard" te zijn. Zoo werd dezer dagen een bezoek gebracht door onbekenden aan een ^Motorbootje, hetwelk het eigendom is van iemand aan de eKizersgracht en welk vaartuigje ligplaats had in het Heldersche kanaal. De bezoekers doorsnuffelden alles en von den tenslotte tot hun ongetwijfeld groote vreugde... 2 doozen gevuld met stroop. Een onderzoek wordt ingesteld. Maandag a.s. wordt een aanvang ge maakt in Den Helder met de uitreiking van de nieuwe distributie-bescheiden. In verband hiermede zij er de aandacht op gevestigd dat men verstandig doet het onderstaande met de grootste aandacht te lezen, wil men voorkomen dat men in moei lijkheden geraakt. De uitreiking zal geschieden aan personen: a. geboren vóór 2 Juli 1920 een kaart A. b. geboren nè. 1 Juli 1920 doch vóór 2 Juli 1927 een kaart A en E. c. geboren na 1 Juli 1927 doch vóór 2 Juli 1933 een kaart A. d. geboren na 1 Juli 1933 doch vóór 2 Juli 1937 een kaart A en Q. e. geboren na 1 Juli 1937 doch vóór 2 Juli 1939 een kaart B en Q. f. geboren na 1 Juli 1939 een kaart B en P. De kaarten worden uitsluitend uitgereikt bij het overleggen van de distributiekaarten en de kaarten kunnen niet worden afgehaald door personen, jonger dan 16 jaar. Wanneer men moet komen. De uitreiking zal geschieden aan hen wier geslachtsnaam begint met de letter: A, B, C of D op Maandag 23 Juni a.s. E, F, G of H op Dinsdag 24 Juni a.s. I, J, K of L op Woensdag 25 Juni a.s. M, N of O op Donderdag 26 Juni a.s. P, Q, R, S of T op Vrijdag 27 Juni a.s. U, V, W, X, Y of Z op Zaterdag 28 Juni a.s. Koegras en Julianadorp. Voor de bewoners van Koegras en Juliana dorp vindt de uitreiking plaats Donderdag a.s. in Café Doorn te Julianadorp. Kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid. Arbeiders, vallende onder de categorie „zwa ren arbeid" hebben aanspraak op een kaart C. Arbeiders vallende onder de categorie „zeer zwaren arbeid" hebben aanspraak op een kaart D. Van de arbeiders zal een verklaring wor den geëischt, dat zij inderdaad nog zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten. De formulieren hiervoor kunnen vanaf Maandag 23 Juni a.s. bij het distributiekantoor worden afgehaald. De uitreiking van deze extra rantsoenen zal geschieden tegen overlegging van de distribu tiestamkaart en van bovengenoemde verkla ring, voor hen, wier geslachtsnaam begint met letter: A, B, C, D of E op Maandag 30 Juni a.s. F, G, H, I of J op Dinsdag 1 Juli a.s. K, L, M, N of O op Woensdag 2 Juli a.s. P, Q, R, S of T op Donderdag 3 Juli a.s. U, V, W, X, Y of Z op Vrijdag 4 Juli a.s. Speciaal wordt tenslotte nog eens ge wezen op het navolgende: men dient dus alle distributiestamkaarten mede te brengen. Verzuimt men dit, dan maakt men een vergeefsche reis. Voorts wordt men verzocht aan de balie direct te controleeren of men het juiste aantal kaarten in de envelop gekregen heeft. Blijkt eerst naderhand dat men te kort heeft dan kan dit niet meer hersteld worden. In het eigen belang wordt dus ge adviseerd dat men direct nagaat of men de kaarten alle bezit. En tenslotte: men houde zich strikt aan den oproep-dag en kome niet later. Men dient met de mogelijkheid rekening te houden dat men, later komende, de be scheiden niet uitgereikt krijgt. Piet Köhler komt jubileeren. Er zullen er zijn. die zich achter het oor gekrabd hebben en gedacht: is d it nu een tijd om te jubileeren. Hoe komen ze erbij! Er zullen er geweest zijn, die meenden dat het beter is in deze dagen van spanning en oorlogs- davering met de handen in den schoot te gaan zitten en af te wachten tot de horizonten weer opgeklaard zijn en niets in den weg staat aan een voort zetting van het burgerleven zooals wij dat voorheen pleegden. Ze hebben ongelijk! En omdat ze ongelijk hebben zal het velen prettig aandoen dat Piet Köhler, de vermaarde „Boemelbaron" (zij het privé een uitermate bescheiden en gesoigneerd mensch!) ook in de Jutterij komt en dat men aldaar zijn halve eeuw grap- pen-en-grollen, die nooit van laag, maar steeds van goed gehalte waren, officieel zal herdenken. We lazen dat meneer van Loo in het comité zat. Wie anders had er beter in kunnen zitten en we zouden ons sterk moeten vergissen als hij morgenmiddag niet de Bühne bestijgt, teneinde namens de burgerij van deze stad erkenning voor het goed drama tisch werk te uiten aan het adres van den „Koning van den Lach". Want deze wethouder hakte reeds eerder met dit bijltje. Hij deed het bij Esther de Boervan Rijk, bij Nap de la Mar, bij Rika Hopper, bijkortom, bij alle grooten aan de vaderlandsche tooneel- hemel. En dus nu bij Piet Köhler. En nu wij het toch over den heer van Loo hebben, schiet ons een feit te bin- nen, dat ook eens aan de schandpaal der publiciteit genageld dient te worden Zooals men weet is hij annex wethou der tevens ambtenaar van den burger lijken stand en menig paar zag en hoorde de echtverbintenis door hem plegen. Nu is het bekend, dat een zekere categorie van lieden weinig of geen waarde hecht aan het huwelijk op het stadhuis. Men vindt het zelfs een feitelijk overbodig ceremonie, waaraan men zich slechts noodgedwongen on derwerpt. Toegegeven dat het kerkelijk huwelijk plechtiger en ook dieper te achten valt, doet dat niets af aan het feit, dat ook het burgerlijk huwelijk een belangrijk moment is in het leven van ieder mensch. Het meerendeel der hu- welijk-gangers ziet dit uiteraard in, ge zwegen van het deel dat reeds dagen tevoor transpireert van de zenuwen bij de gedachte, dat men „voor den ambte naar" moet verschijnen. Wat echter te zeggen van een tweetal stadgenooten, die enkele weken geleden op het stad huis vereend werden, doch welke ver- eeniging reeds vóór het sluiten van het huwelijk door den ambtenaar de fect bleek. De jongeman leunde on verschillig over z'n stoel, keek het raam uit en deed overigens alsof hem dat alles niets aanging. Hij luisterde niet naar de woorden uit het B.W. kort om, 't ging zijn ooren voorbij. Zij, die bijna z'n vrouw was, zetelde ernaast en nam eenzelfde houding aan. De wet houder sprak letterlijk voor stoelen en banken en dat was pijnlijk genoeg. En schandalig genoeg! Want meer dan ooit te voor is het huwelijk iets groots, iets moois. En zeker niet een onbenulligheid, die men helaas alleen kan uitvoeren als men „het brieffie van den ambtenaar" heeft, 't Is jam mer dat er zulk e huwelijken, die dus al vastgeloopen zijn voor zij aanvangen, mogelijk zijn. Voor dezulken ware het beter indien de ambtenaar het recht had zijn sanctie te weigeren voor het aan gaan van den heiligen band, die Huwe lijk heet. Tenslotte nog iets anders. Het doet een Nieuwedieper altijd goed als hij verneemt dat een andere Nieuwedieper succes oogst. Dat deed het óns, toen we van de week vernamen dat Dirk Steeman, de man-met-de-baard, micro bioloog, annex schilder-beeldhouwer, kindervriend, zang-paedagoogenz., enz. kans gezien heeft op Wieringen vasten voet te krijgen. Wat Steeman aldaar in zijn avonduren presteert, grenst aan het wonderbaarlijke. Hij schildert en teekent en demonstreert daarmede de werklust van de leden van den Noorder Kunstkring. Hij regisseert tooneelstukken en excelleert als grimeur Gaf ten bate van een Fröbelschool twee uitvoeringen met kindertooneel, een concert met de Vrije kindergroep Den Oever" en de laatste berichten lui den dat Dirk voorzitter van de Fröbel school geworden is. Ja, ja, het organi- seeren zat hem al 20 jaar geleden in het bloed. En dat bloed is vaardig over onzen baard-man gebleven, zelfs in den tijd, dat hij, zooals nu, zetelt in een huis dateerend uit 1600, waarin van den winter 8 koeien de ruimte deelden en de rits jongens van Dirk reeds sedert lang bewezen hebben prima melkers, mestrijders en de uitvoerders van andere agrarische kunststukken te zijn. Echte pioniers! Ergens in de Spoorstraat is een open plek, Eenige weken geleden lagen er de puinhoopen van een zaak, die door een bom getroffen was. Een ruïne. De eens zoo fraaie gevel verscheurd en gebroken, de buizen van de verwarming verwrongen in duizend bochten, zware ijzeren balken verbogen en gekromd, door de hitte van het vuur, dat in dit perceel gewoed had. Zoo was het voor enkele weken. Nu is dat alles weggeruimd. De fundamenten liggen bloot, een betonnen vloer, sterk en onvernie tigbaar. Straks zullen wellicht op dit funda ment de nieuwe muren van een nieuwe zaak worden opgetrokken. Nu is het een van de vele open plekken, een van de stille symbolen van den modernen oorlog. En op die open plek staat nu een bord, dat ons trof. Het is een reclamebord op een funda ment, waarvan het gebouw verdwenen is. Een fundament, dat echter stevig en solide was en dat ook wellicht als een symbool beschouwd kan worden van de zaak, die het eens droeg. Op dat reclamebord staat met groote, sug gestieve letters „En toch dan volgt er een reclame. Juist door de naaaktheid van do omgeving spreekt deze reclame zoo sterk. Als datzelfde bord gestaan had aan het fraaie winkelpui, dan was het zeker niet zoo opgeval len. Nu is het een „blikvanger" bij uitnemend heid. En tochdaar zit iets bemoedigends in. Het wil zeggen: ook al zijn de menschen voor een 'tijd verdwaasd, ook al woedt de waanzin van den oorlog, ook al wordt het werk van jaren vernietigd, ook al staan we bij de puinhoopen van wat eens een bloeiende zaak wasen toch versagen we nieten toch gaan we ver der, en toch bouwen we weer op. Die toon van moed treft ons telkens weer in onze stad. We hebben daar al meer op ge wezen en we zullen in de toekomst ongetwij feld nog tal van malen gelegenheid hebben om dat te doen. Want daten tochis de moed voor de toekomst. We hebben nog geen Heldersche zakenman gezien, die bij de puin hoopen van zijn zaak bleef zitten, die het hoofd in den schoot liet hangen, die de han den, tot werkeloosheid gedoemd, liet rusten We twijfelen er niet aan of menige stadgenoot, die ernstig getroffen werd, heeft wel eens moedeloos terneergezeten. Menige traan zal gevloeid hebben als men de vernietiging zag van jarenlangen arbeid. Dat is geen sentimen taliteit, dat is de natuurlijke reactie op het aanschouwen van de waanzinnige vernietiging waarmee deze oorlog gepaard gaat. En tochmen blijft niet zitten, maar pakt opnieuw aan. Onder de meest moeilijke om standigheden vaak, men gaat weer door, men bouwt weer aan een nieuwe toekomst, men gelooft dat het niet alles verloren i^^n ont dekt ongekende krachten, nieuwe energie. Iets van den oud-vaderlandschen geest wordt vaar dig over die getroffenen. Wel gebogen, maan niet gebroken, wel geslagen, maar niet ver slagen. Er zijn in onze historie van die prachtige voorbeelden van moed. We merken in dezen tijd, dat die geest nog velen bezielt. En daar om blijven we optimistisch voor de toekomst. Het zal weer goed komen. Laat ons dan een tijd moeten worstelen tegen den stroom in, maar we zullen er komen, is het vandaag niet, dan morgen. Wij versagen niet. Er is veel vernield in onze goede stad en wtt zijn nog niet uit den oorlogen toch -■ Jiet sal alles reg kom". worden honderden Behalve van WERNER CRONE. Koningstraat 29. Bij informatie bij den secretaris van de Toewijzingscommissie omtrent den aan voer van slachtvee voor Den Helder, werd ons medegedeeld, dat deze waarschijnlijk iets minder is dan de vorige week, zulks in verband met het feit, dat uitsluitend magere koeien aangevoerd konden wor den. Wat aangevoerd is bestaat uit 10 lichte koeien, enkele kalveren en 5 varkens, waaruit volgt, dat er geen sprake is van overdaad. Dat beteekent, dat het weer een puzzle voor de slagers zal zijn lederen klant aan een stukje vleesch voor Zon dag te helpen. In dit verband doen wjj dan ook wederom een beroep op de wel willendheid van de huismoeders, die on mogelijk meer van de slagers kunnen eischen dan waartoe dezen thans in staat zijn.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 9