BOARD Piet Köhler's iPiadAtueuwA jubileum Advertentiën ZEEP ZONDER BON. tyutteAjtfeö Betrekkingen SIMON DE WIT Ieders werkkracht op de juiste plaats! Te huur Te koop ÏUeuwj uit U\Jk Zewdmq, Maandag -23 Juni 1941 't „Stedelijk" begint weer Tweede Blad ^utt&üfeó, 100% vcrkoopswaardel Scholtolite Houthandel NICO VINKEN Co., ZIEKTEKOSTEN- VEÜZEHCE^ING BIERSTEKERS Officieeie meaedeeling. Bekendmaking Fa. GRIJPSTRA, IDIiRTEEREN BOET VERKMPEI aangeboden altijd voorraad! Foto's persoonsbewijzen gevraagd •angebode» Slaapplaats voor stadgenooten Vis scherf Verboden stranduren Burgerlijke Stand van Den Helder Bedrijfscompetitie Speech van Wethouder van Loo. Gisterenmiddag speelde Piet Kohier en zijn gezelschap voor een slechts ten deele gevulde Casino-zaal, hetgeen niet te verwonderen is, als men de positie van onze stad en het weer in aanmerking neemt. Toch hadden talrijke tooneelliefhebbers, waaronder wij er ook uit de omgeving herkenden, de moeite genomen om Piet Kohier, ter gelegenheid van het feit, dat hij nu al vijftig jaar op de planken staat, een stille hulde te brengen. Het was juist zoo als Frans Nienhuis in zijn aankondiging zeide: Kohier is nu al 'haast zeventig jaar oud, doch zjn stemgeluid is nog uitmuntend, en hij zingt •n danst nog als een jonge kerel van zeventien jaar. Het programma, rijk gevariëerd, was het aanzien best waard. Als opening bracht Mar- tha Posno ons een lieflijke lente-dans, vol gra cieuze danspassen, Cor Smit volgde met een paar vroolijke liedjes, waarbij vooral het sterke geslacht het ontgelden moest, en tusschendoor kwam steeds Frans Nienhuys met een praatje vol humoristische in- en uitvallen. Het hoogte punt vormde evenwel Piet Kohier in zijn crea tie van „Droogkeeltje" uit de „Boemelbaron", die nu reeds ruim zes en twintig jaar opge voerd wordt, en die steeds weer volle zalen trekt. Ook hier bracht de creatie veel succes, Kohier acteerde buitengewoon goed, zijn stem boeide de heele zaal, en soms met kleine ge baren wist hij het publiek aan het lachen te brengen. Hij (de Boemelbaron) vertelde ons zingend en pratend, hoe hij was opgegroeid, hoe hij liever niet werkte en maar langs den weg zwierf, zooveel mogelijk etend en drin kend. Hij stelde ons aanschouwelijk voor wat voor een verschil er is tusschen de moderne hot-dansen als foxtrot e.d. en de oude, gra cieuze bals met polka's en mazurka's, hoe hij de meisjes het hoofd op hol bracht en hoe hij tenslotte aan zijn vrouw kwam. Dat alles ging op amusante en boeiende wijze, waarbij lach salvo op lachsalvo losbrak. Frans Nienhuys zorgde voor het eehige ern stige programmadeel, hij voerde ons in 's we relds-cineac, en declameerde gevoelvol over alles wat er in de wereld gebeurt, in film tempo. Hij deed 's menschen moeilijkheden uit komen, de tegenstellingen en de leugenachtig heid die op de heele wereld hoogtij vieren. Direct daarop werd het publiek echter weer door een paar vroolijke sketches op het thema „Vrouw" aan het lachen gebracht. Voor de pauze trad Piet Kohier nog eenmaal op in een kort stukje „Opa kan niet lachen", waarin hij op bewonderenswaardige wijze voor komiek speelde. De heer Van Loo In de pauze sprak wethouder Van Loo namens het eere-comité Piet Kohier toe ter gelegenheid van het feit dat hij nu al vijftig jaar het Nederlandsche publiek zijn vroolijke programma's brengt. Het is, zoo zeide de heer Van Loo, anders dan men in Den Helder ge wend is. Vroeger, als er 'n jubileerende tooneel- speler was in Den Helder, werd hij door een van de plaatselijke muziekcorpsen van den trein of van het hotel gehaald, er werd een eerecomité gevormd dat den jubilaris ontving, en in den orkestbak speelde de marine-kapel. Het is nu wel wat veranderd. Vele inwoners van onze stad zijn gevlucht, en het zijn nu ook geen heeren in plechtig zwart, maar wat zij U te zeggen hebben is daarom niet min der goed bedoeld. Ik heb al vele jaren geleden met den heer Kohier kennis gemaakt, zeide de heer Van Loo, maar hij zal zich dat niet meer herinneren, dat was, toen hij In Schagen optrad. Wij waren daar toen, d.w.z. Piet van Twisk, een broer van Henri ter Hall en spreker, aan het vis- schen in de Schager Wiel. Piet Kohier, eveneens een groot liefhebber van vis- schen, was daar ook, In gezelschap van Buziau, maar zij vingen niets anders dan ondermaatsche visch en zoo is het met hét tooneelspelen ook, men moet een goed getij uitzoeken om te komen, en dat is nu niet erg gunstig in onze stad. Maar wij hopen, aldus spr. dat U in normale tijden hier nog eens zult terug komen met den voiledigtn „Boemelbaron". De heer Kohier dankte voor de hartelijke woorden en sprak zijn h5op uit da' hij hier zijn schade nog eens in zal kunnen halen. Na de pauze traden op de bekende Tante Cor en Oom Kokkie, in een philosophisch praatje over allerlei huis, tuin en keuken vraagstukken, wat beëindigd werd door wat Nederlandsche, overbekende liedjes, welke echter van een nieuwe tekst waren voorzien. Tenslotte werd nog een komische een-acter opgevoerd door Martha Posno en Frans Nien huys, die tal van verwikkelingen bevatte door een theorie dat iedere mensch zijn dub belganger heeft. Hiermede was tevens een einde aan deze zeer amusante en genoeglijke voorstelling gekomen. 32 leden gaven zich reeds op. Het is toch wel buitengewoon prettig steeds weer te mogen constateeren, welk een activiteit er nog onder verreweg het grootste deel der Nieuwediepers huist en met hoeveel ambitie men weer bereid is datgene weder aan te pakken wat het vorige jaar door de oorlogs-gebeurtenis- sen stopgezet moest worden. Foto Held. Cour, De heer JAC. BOS, dirigent van het Stedelijk Muziekkorps. Het is ditmaal een van onze populair ste vereenigingen, die de aandacht vraagt en wel, het Stedelijk Muziekkorps. Het is ons „Stedelijk" dat besloten heeft weer een aanvang te maken met de repetities en binnen enkele dagen zal de eerste oefen-bijeenkomst al weer een feit zijn. Na „Winnubst" is dit dus de tweede kapel die bewijst, dat ze niet bij de pakken wenscht te blijven neerzitten. J.l. Zaterdagmmiddag werd, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer Troost, een vergadering gehouden, die een zeer geanimeerd verloop had. Be sloten kon \»orden, dat de repetities reeds a.s. Zondag zullen beginnen en wel in de ochtenduren. De leiding zal be rusten in de welbekende en zeer bekwame handen van den heer Jac Bos. Het doet goed aan, dat ook laatstgenoemde weer zijn oude korps zal aanvoeren. Het is wel teekenend, dat niet minder dan 32 leden, waaronder geëvacueerden, zich Zater dag opgaven voor deelname aan de repe tities. Men lette op de advertentie, die dezer dagen opgenomen wordt en waarin men bijzonderheden omtrent repetitie-tijd en repetitielokaal aantreft. Heden overleed, na een langdurig, geduldig gedra gen lijden, onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevr. MARIA JOHANNA VAN HALEN, Echtgenoote van G. LAGRANGE, in den ouderdom van 58 jaar. G. LAGRANGE. T. VISSER— LAGRANGE. M. J. LAGRANGE. en Kleinkind. Den Helder, 20 Juni 1941. Spoorgracht 2. Tijd. adres: Loet E 189, Schagen. De ter-aarde-bestelling zal plaats vinden op Dinsdag 24 Juni a.s., op de Alg. Be graafplaats te Huisduinen. Vertrek vanaf het sterfhuis Spoorgracht 2, te 12.30 uur. (Het Nederl. Poreuze Board)] dik 8 m/m. afm. 265 X130 cm. 200X130 cm. UIT VOORRAAD LEVERBAAR. SPOORGRACHT 10. Operaties, Specialistenhulp, Liggeld enz. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 Plaatselijke kennisgeving Hiermede geven wij U kennis van het overlijden, in het Centraalziekenhuis te Alkmaar, van onze ge liefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder EVA OUT, Wed. van G. HUURMAN, in den ouderdom van 80 jaar. Den Helder, 21 Juni 1941. Molengracht 34. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Woensdag 25 Juni, n.m. 1 uur, vanaf Molengracht 34, op de Alg. Begraafplaats te Huisdui nen. De Commissaris van Politie te Den Helder maakt op ver zoek van de Hafenüber- wachungsstelle te Den Helder bekend dat het gedurende de maanden Juni en Juli 1941 is verboden zich tusschen 23 en 6 uur op het vrijgegeven gedeelte van het strand te Huisduinen te bevinden. Den Helder, 21 Juni 1941. De Commissaris van Politie, K. HELDER, plv. LAVENDEL TOILETZEEP 15 cent per stuk VLOEIBARE LAVENDELZEEP 80 cent per flesch. „De Friesche Kaaswinkel" KEIZERSTRAAT 99. INMAAKPOTTEN Een wagon inmaakpotten aan gekomen. Nu uit voorraad lever baar voor lage prijzen. Zoolang de voorraad strekt iZegt het voort!) Adres: GEBR. TEN BRINKE, Tel. 53, Hippolytushoef. Te koop 4 Raamkozijnen met ramen, 2 bj 0.98 m., 1 voordeur- kozjjn met voordeur en boven licht, 2.60 bjj 1 m., buitenwerk», heelsteens, nieuw. Adres: W. J. BRAGGAAR, Hoogstraat 28 HOOGE PRIJZEN geven wij voor heele es gedeeltelijke Inboedels. Verkooplokaal „DE SCHAKEL'" Molenstraat 143149. Thans de F. G. H. I en J aan de beurt. Zooals men reeds in een officieeie mede- deeling in ons blad van j.l. Zaterdag heeft kunnen lezen, wordt ieder, die den leeftijd van 15 jaar bereikt heeft of dezen leeftijd voor 1 Januari a.s. zal bereiken en wier geslachts naam aanvangt met de letters F, G, H, I en J aangeraden zich te vervoegen bij een der plaatselijke fotografen voor het doen maken van de foto's, welke benoodigd zijn voor het persoonsbewijs. Men doet verstandig als men tot een van bovengenoemde letters behoort, genoemde publicatie in het Zaterdag-nummer nog eens rustig en nauwkeurig te lezen. Nog al te veel komt het toch voor, dat men wegens ver keerde foto's teruggestuurd wordt. In het bijzonder schenke men daarbij aan dacht aan het navolgende: In geleverd moeten worden twee geheel gelijke foto's, waarvan de afmeting nauw keurig dient te bedragen: 3% cm breed en 4% cm hoog. De afbeelding van het hoofd moet horizontaal 2 cm in doorsnede of grooter zijn. De foto moet den betrokkene half en face en half en profil naar rechts toonen, en wel dusdanig, dat het linkeroor duidelijk en ge heel zichtbaar is. I Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U ken nis te geven, dat na een zeer geduldig gedragen lij den is overleden onze lieve en zorgzame Vrouw, Moe der, Dochter, Zuster, Be huwdzuster en Tante, Mevr. H. WESTERBEEK— SANDBIJINK. in den ouderdom van ruim 22 jaar. Tijdelijk adres: Laagzijde 79 B, Schagen. Haar diepbedroefde Echtgenoot: J. J. WESTERBEEK. (Ned. O.-I.). JANTJE. WABPIE. W. J. SANDBRINK. R. SANDBRINK— VISSER. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Dinsdag 24 i Juni, vanuit Schagen, op de I Algem. Begraafplaats te Huisduinen, n.m. 2 uur. Voor de behandeling van alle arbeidsbemiddelingskwesties voor werknemers en werkgevers zijn de bijkantoren Den Helder en Schagen van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaar van 8% uur v.m. tot 5% uur n.m. (op Zaterdag tot 12% uur des middags) geopend. Onder het bijkantoor Den Helder ressorteeren de gemeenten Den Helder, Anna Paulowna en Callantsoog. Onder het bijkantoor Schagen ressorteeren de gemeenten Bar- singerhorn, Harenkarspel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Schagen, S't. Maarten, Warmenhuizen, Wieringerwaard, Winkel en Zijpe. Bijkantoor Den Helder: Gebouw Dienst Sociale Zaken, Kanaal- weg 9293, tel. 313, Den Helder. Bijkantoor Schagen: Kantongerechtgebouw, Landbouwstraat (bovenzaal), tel. 418, Schagen. Kostelooze bemoeiingen voor alle beroepen en bedrijven. Het inschakelen van het Arbeidsbureau bespaart U geld, tjjd en moeite. Met ingang van 16 Juni 1941 kunnen inwoners der gemeenten Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Winkel zich desgewenscht des Maandags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. aanmelden in de Oude Naaischool bij de N. H. Kerk te Nieuwe Niedorp voor het inschrij ven als werkzoekende, het verlengen van inschrijving en het af halen van sociale bijslagen, loonvoorschotten en overgemaakte loonoverschotten (deze laatste mogelijkheden doen zich alleen voor, indien de kostwinner in het buitenland is geplaatst). Met ingang van 16 Juni 1941 kunnen inwoners der gemeenten Harenkarspel en Warmenhuizen en der dorpen Petten en Burger- brug zich desgewenscht des Maandags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. aanmelden in het Raadhuis te Dirkshorn voor het inschrijven als werkzoekende, het verlengen van inschrijving en het afhalen van sociale bijslagen, loonvoorschotten en overgemaakte loonover schotten (zie voren). Maakt gebruik van de diensten van het Gewestelijk Arbeids bureau en de Bijkantoren daarvan. Stoomwasscherij H. ROOVERS, Ambonstraat 90, kan enkele flinke MEISJES plaatsen. WIEDERS gevraagd bij J. SIECKER, Lange Vliet 12, Julianadorp. Te huur gevraagd, in eea der hoofdstraten v. d. stad gemeu bileerd Huis of 1 of 2 gemeubi leerde kamers met keuken met inventaris. Brieven onder nr. 694, aan het Bureau van dit blad. Te huur gevraagd, buiten Den Helder, Huisje of Kamers, voor 3 personen. Brieven onder nr. 695, aan het Bureau van dit blad. Te koop .een Mahoniehouten LINNENKAST. Adres: School weg 1, Julianadorp. Te koop een best DAMES RIJWIEL, op beste banden en een moderne Kinderwagen. Adres: Emmastraat 104. Tusschen 24 uur. Te koop een STRANDTENT. Adres: Javastraat 84. Na 5.30 uur. Slaapplaats aangeboden Nieuweweg i8AA, post Juliandorp, 1 of 2 kamers, beddegoed medenemen. Urk, 20 Juni. Door 61 vaartuigen werd heden aan den Vischafslag alhier aangevoerd: 3607 kg aal en paling van 19141 kg per vaartuig, prijs 0.621.54; 45 kg baars en voorn, 1468 ct. per kg; 26 manden possen, prijs 3.95 en 140 manden nest, 34 ct. per mand. Tusschen 11 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. Wij vestigen er de aandacht op, dat het verboden is gedurende de maanden Juni en Juli op het vrijgegeven strand aanwezig te zjn tusschen 11 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. IR. W. H. DE WAALf Te 's-Gravenhage is, 70 jaar oud, overleden ir. Willem Hendrik de Waal, oud-zeeofficier en oud-hoofdingenieur van den Ned. Indischen dienst. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot is bepaald op Donderdag 24 Juni 'n het familiegraf op de R.K. Begraafplaats te 's-Gravenhage. Het komt voor, dat men twijfelt aan de juistheid van de foto's. Men doet in der gelijke gevallen het verstandigst even naar de secretarie, bureau bevolking, te gaan waar men U gaarne zal adviseeren. Dit bureau is geopend iederen werkdag van 912 uur. van 21 Juni 1941. BEVALLEN: C. C. Verschuur-Vlaming, d. ONDERTROUWD: H. Aeissing en A. A. Baanders. Uitslagen: Zaterdag: Scheepsbouw IDebo Scheepsbouw 2L.B.D. 2 2—1. 6—2 Programma: Heden: Terrein HRC, 19.00 uur. Scheidsr. H. Kemna. P.T.T.—R.W.J. Terrein Helder. 18.30 u. Scheidsr. A. de Geest Scheepsbouw 1De Roode Haan. MOOI GAASTERLAND. Wj ontvingen van het secretariaat van de VVV „Gaasterland" (te Balk) de Gids voor Gaasterland, die ditmaal alleszins aanspraak maakt op de qualificatie: volledigheid. Be halve dat men er in slaagde een prettigen tekst te geven, laat ook het illustratieve ge deelte niets te wenschen over. In vogelvlucht gaat men door het schoone Gaasterland, met zijn vele typische hoekjes en plekjes. Dat alles lezende zal het velen zoo vergaan als ons: wat moet het prettig zijn eens een vacantie-trip naar dit schoone deel van Neder land te maken. En dat is dan de bedoeling van dit met smaak geredigeerd en opgemaakt geschrift.- „de kinderen tot een levend geloof komen en toebereid worden om hun Evangelisch Chris tendom, als met hun volk verbonden mannen en vrouwen, te doen blijken". Hierdoor levert het godsdienstonderwijs „zijn bijdrage tot de taak, welke aan de geheele volksschool ge steld is, namelijk om de jeugd voor de Duit- sche volksgemeenschap en tot de werk- en offerbereidheid in deze volksgemeenschap als ook tot trouw aan hun Fuehrer, op te voeden". De grondslag en de kern van dit gods dienstonderwijs, aldus gaat het ontwerp voort, is het Nieuwe Testament. Van het Oude Testa ment moeten alleen die stukken behandeld worden, die noodig zijn om inzicht in het Nieuwe Testament te geven die den strijd van Jezus tegen het jodendom en tegen iederen vorm van eigengerechtigheid en werkelijk heid helpen verstaan, of die, voor het Christe lijk leven van bijzondere beteekenis zijn. Ook moet aandacht aan de geschiedenis van het Christendom worden besteed. De grondbegin selen van het Christelijk leven en geloof moet den kinderen bijgebracht worden. Verder wijst het ontwerp er op dat de vóór-Christelijke godsdienst der voorvaderen een onderwerp van het onderwijs in de Duitsche geschiedenis is. ,fHet godsdienstonderwijs knoopt bij dit onder wijs aan en brengt den leerlingen het inzicht bij, waarom de Germanen het Christendom aannamen". Ook moeten de kinderen begrip verkrijgen voor het kerkelijk lied en de Duit sche religieuse kunst. Een aantal liederen en teksten, die den kinderen in hun verdere leven richting kunnen geven, moet uit het hoofd ge leerd worden. Amsterdam in zijn ambtswerk worden ingeleid door ds. B. J. Aris, voorganger der vereeni- ging Vrijzinnig-Hervormden te Amsterdam. Weldr komt de combinatie tot stand van AndijkOosterdijk enkele maanden geleden vertrok ds. Bax naar Frederiksoord met het wel zeer kleine Wervershof, vacant sedert 1925, toen ds. Adriani een beroep aannam naar Nes op Ameland. Nu wachten nog op samen voeging Bovencarspel, vacant sedert 1915, en Grootebroek, vacant sinds 1929. Zoo worden wel langzaam aan de vele vacatures in de Nederlandsche Hervormde Kerk in West- Friesland weggewerkt. WydenesOosterleek ligt nu ingesloten tusschen reeds gecombineer de kerkelijke gemeenten, zoodat hier de reeds lang bestaande vacature sedert 1919 wel zal blijven voortduren. De oorzaak van het vaak zoo lang onbezet blijven ligt in het ge brek aan de noodige gelden. Nu is dit wel te verklaren van miniatuur gemeenten als Mid- woud, Wervershoof en Hem, maar welvaren de dorpen als Grootebroek en Bovencarspel kunnen wel zelfstandig blijven en uit eigen middelen een predikant beroepen; het pleit niet voor groote offervaardigheid der leden." RESTAURATIE FRIESCHE KERKEN EN TORENS. GODSDIENSTONDERWIJS IN DUITSCHLAND. Het nieuwe testament als grondslag. De kanselarij te Berlijn van de Duitsche Evangelische kerk publiceerde een ontwerp voor het godsdienstonderwijs op de volks scholen. Het doel van dit onderwijs wordt daarin als volgt aangegeven: ,JIet moet aan de jeugd van het Duitsche volk het Christelijk geloof betuigen, gelijk de bijbel dit bekend maakt en de reformatie dit verstaatopdat EVANGELISCH LUTHERSCHE SYNODE. De synode der Evangelisch Luthersche kerk kwam op 9 Juni te Amsterdam in vergadering bycen. Ds. C. C. G. Visser te Rotterdam werd opnieuw tot voorzitter gekozen. In de middag bijeenkomst hield prof. dr. H. A. van Bakel te Amsterdam een referaat over de vraag: „Wat is de Evangelisch Luthersche opvatting van het begrip der kerkt" COMBINATIE. Men schrijft aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant: ,JCort geleden zijn de kerkelijke gemeenten Hoogcarspel vacant sedert 19Slj en Lutjebroek vacant sedert 1926 samen gevoegd en Zondag 29 dezer zal de beroepen predikant, de candidaat J. M. Mentzel van Gedeputeerde Staten van Frieslhnd stelden aan de provinciale staten voor ten behoeve van de restauratie van de Sint Martini-kerk te Bolsward een subsidie van 15000 te verlee- nen. De kosten worden in totaal op 100.000 geraamd, waarvan de kerkelijke gemeente zelf 50.000 zal bijdragen. De burgerlijke gemeente Bolsward heeft zich bereid verklaard f 15.000 te geven. Voor de herstelling van het kerk gebouw der Nederlandsche Hervormde Ge meente te Bergum is tenminste f 60.000 noo dig. Kerkvoogden kunnen ten hoogste 5000 beschikbaar stellen. De gemeente Tietjerkste- radeel kan slechts als noodlijdende gemeente een betrekkelijk klein bedrag ter beschikking stellen, zoodat practisch rijk en provincie het zouden moeten bekostigen; Gedeputeerde Sta ten stellen daarom voor, afwijzend op een ver zoek om subsidie te beschikken. De kosten der restauratie van de Hervormde Kerk te Bozum worden op f 100.000 begroot. De kerkvoogdij kan, met inbegrip van bijdragen van de synode en van particulieren, f 13.000 voor haar reke ning nemen en de gemeente Baarderadcel heeft f 7000 toegezegd. De rijksbijdrage is nader op 60 pet. bepaald. De resteerende 20 pet. willen Gedeputeerde Staten bijdragen. Voor de restau ratie van de toren te Hantumahuizen stellen zjj 1000 als subsidie voor.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5