Duitschland en de Levant Groot luchtgevecht bij Damascus Clandestiene handel is diefstal Meer vrijheid voor PENSIONHOUDERS Opstand tegen de Sovjets Engelaad-Sovjet Unie Eden over de SOVJET-UNIE De Belgische graanoogst AMERIKA EN DE SOVJETS Zweden moet neutraal blijven bevolkingscijfer Opgravingen bij ZELHEM UMelïennen De strijd in Syrië Slowaaksche leger tegen de Sovjets bracht.0611 de drCnkdin* iovenS! Amsferdamscbe effectenbeurs België's daalt ORDE IN DE VOEDSELVOOR ZIENIN'G. 's-G r a v e n h a g e. 23 Juni. De leider van het Nederlandsch Agrarisch Front maakte het volgend bekend: Aangeslotenen bij het N.A.F., Er wordt niet gerantsoeneerd, omdat er levensmiddelen te veel zijn. Rantsoeneeren beteekent: eerlijk verdoelen. Zij. die clandestien „handelen" in levens middelen, s te 1 e n dus van hetgeen eerlijk moet worden verdeeld onder alle Neder landers. Stelen is onwaardig, onwaardigen kunnen geen plaats innemen in het N.A.F. Hieruit vloeit voort dat: le. Iedere aangeslotene bij bet N.A.F. van wien mocht komen vast te staan dat hij deel neemt aan frauduleuze handelingen met betrekking tot de levensmiddelenvoor ziening zonder meer en voor goed uit onze rijen wordt verwijderd. 2e, Alle aangeslotenen tot taak hebben, zich persoonlijk in te zetten in den strijd tegen zulke onregelmatige handelingen. VERGOEDING BIJ ONGEVALLEN VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. j Het Ned. Perskantoor meldt: De Duitsche minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat in Üuitschland werkende buitenlandsche arbeiders, die door een bedrijfsongeval mochten worden getrof fen, op grond van de bepalingen, die voor Duitsche arbeiders gelden, behandeld zullen worden en schadevergoeding zullen krijgen. Verder is in overleg met het „Oberkom- mando der Wehrmacht" bepaald, dat lijken van buiteniandsche werklieden, die in Duitschland tengevolge van een bedrijfson geval mochten zijn overleden, volgens de bepalingen, die voor binnenlandsche arbei ders gelden, naar hun oorspronkelijke woon plaats zullen worden vervoerd en aldaar ter aarde zullen worden besteld. De kosten worden uit rijksmiddelen voorgeschoten en zullen later door het bevoegde „Versorgungs amt" moeten worden terugbetaald. Iedere nationaliteit wordt door een bijzonder „Ver- sorgungsamt" behandeld. Voor Nederland- sche arbeiders is evenals voor Belgische het „Versorgungsamt" te Aken bevoegd ver klaard, Voor ongevallen, die vóór 1 October 1940 geschiedden, kan geen vergoeding wor den gegeven. Week-endgasten mogen worden opgenomen. weer Het was aan pensionbedrijven, in verband met de huidige omstandigheden, verboden gasten voor korteren termijn dan 5 dagen op te nemen. Met het oog op het te verwachten drukke toeristenbezoek, dat aan bepaalde streken van ons land zal worden gebracht, zal in vele gevallen het aantal hotels en logemen ten ter plaatse niet toereikend zijn om in voldoende mate te voorzien in de behoeften aan onderdak en voeding voor korten tijd. Daarom heeft de directeur van het rijks bureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf aan pensionbedrijven, gele gen in een aantal provincies en gemeenten, voor de maanden Juni t.m. September 1941 ontheffing verleend van het verbod logies te verstrekken tegen betaling aan gasten voor een korteren onafgebroken tijdsduur clan van ten minste vijf dagen. Aan deze pensionbedrijven is het derhalve toegestaan in dat lijdvak ook gasten voor korteren tijd dan vijf dagen op te nemen. De bedoelde provincies en gemeenten zijn: Provincies: Utrecht (met uitzondering van de gelijknamige gemeente), Gelderland en Overijssel. Gemeenten: Blaricum, Bussum, 's-Graven- land, Hilversum, Huizen, Kortenhoef, Laren (N.H.) en Kaarden. Bovendien wordt aan alle pensions in het geheele land toestemming verleend tot het opnemen van week-endgasten. Dr. Bursch uit Leiden heeft bij Zelhem opgravingen gedaan. Daarbij is in de buurt van de buurtschap Pottenbult een begraaf plaats bloot gelegd van 2500 jaar geleden. Het woord „Pottenbult" wijst er reeds op, dat in dit heuvelachtige heideterrein, dat begroeid is met dennen en berken, voortdu ren groote partijen scherven werden ge vonden in den vorm van urnen, pijlen uit het steencn tijdperk en andere voorwerpen, welke vlak onder de heide liggen. Dit feit heeft tot het nadere onderzoek geleid. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND OP DE BAAN 1941. Van de zijde van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming, kreeg het bestuur van de Ncderlandsche Wielren-Unie de mededeeling, dat voor het verrijden van het kampioenschap van Neder land op de baan met motorgangmaking de daarvoor benoodigde benzine ter beschikking van de N.W.U. zal worden gesteld. In verband hiermede zal het kampioen schap van Nederland achter groote motoren, hetwelk zal worden verreden op 20 Juli a.s. op de wielerbaan van het Olympisch Stadion te Amsterdam, doorgang vinden. Officieel wordt uit Beiroet gemeld, dat bij een gevecht op korten afstand tusschen En- gelsche en Fransche marine-eenheden een Engelsch oorlogsschip zwaar is beschadigd, aldus een bericht van United Press uit Vi- chv. Dit zeegevecht speelde zioh Maandag morgen om 11.30 uur ter hoogte van Bei roet af. De Franschen leden geen verliezen. Verder wordt in officieele berichten uit Beiroet gezegd, dat Maandagmorgen boven de woestijn bij Damascus het grootste lucht gevecht van den Syrischen veldtocht heeft plaats gevonden. Britsche gevechtsvliegtui gen deden met hun mitrailleurs een aanval op Fransche transportcolonnes en werden daarop aangevallen door Fransche vliegtui gen, die vijf Hurricane-machines moeten hebben neergeschoten. Drie Engelsche vlie gers redden zich met hun parachute. Vichy, 24 Juni (D.N.B.) Het officieele bericht over den militairen toestand in Sy rië legt er den nadruk op, dat de Fransche strijdkrachten haar tegenstand in alle sec toren van het front voortzetten. Aan de kust hebben Australische afdcelingen, om haar Oostelijke flank te dekken, sedert verschei dene dagen aanvallen ondernomen bij Djez- zin, die na verbitterde gevechten van man tegen man door de Fransche troepen zijn af geslagen. Hetzelfde lot ondergingen de Brit sche aanvallen om Merdsj-Ajoem. In het gebied van Damascus werden aanvallen van den vijand tot staan gebracht. In de Syrische woestijn hebben bij Pal- myra formaties van het vreemdelingenle gioen, kameelruiters en het luchtwapen in verbitterde gevechten de vanuit Irak op rukkende gemotoriseerde eenheden van den vijand eveneens tot stand gebracht. Sterke Britsche troepen hebben Maandag een voor uitgeschoven Fransche stelling, ten westen van Dsjebel-Droes, aangevallen. Op 23 Juni heeft het Britsche luchtwapen verschillende vliegvelden aangevallen en eenige toestellen op den grond beschadigd. Bij de zich hierbij ontwikkelende luchtge vechten werden zes vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Fransche vliegtuigen keerden niet naar hun steunpunten terug. Door een nieuwen luchtaanval op Beiroet werd materieele schade aan woonhuizen aan gericht. DE BALTISCHE LANDEN. Strategische punten bezet, Uit Helsinki: Hier wordt vernomen, dat na Litauen en Estland er ook een opstand is uitgebroken in Letland, waar strijdkrachten van de rebellen ten getale van ongeveer 100.000 man zich van de strategische punten hebben meester gemaakt en overal de Sow- jet garnizoenen aanvallen. S.P.T. uit Berlijn: De wraak van een on derdrukt volk, noemt men in Berlijnsche kringen de revolutie die in Letland onmid dellijk na het uitbreken van het conflict tus schen Duitschland en de Sowjet-Unie be gonnen is. Volgens welingelichte kringen zouden dertig duizend Letlandsche mannen hieraan deel nemen. Bruggen worden opgeblazen, fabrie ken vernield en sommige fabrieken van groot belang voor de Sowjet wapenindustrie, zijn door de opstandelingen bezet. De Sow jet-Unie heeft hier, volgens inlichtingen uit deze kringen, ernstige verliezen geleden. Geen autonome Littausche staat. Een nader officieus bericht uit Berlijn zegt: In het buitenland verspreide berichten over de beweerde uitroeping van een autonomen Littauschen staat, worden in Berlijnsche po litieke kringen niet bevestigt. Uitgebreid, plan van samenwer king zou zijn voorbereid. De Sovjet-Russische ambassadeur te Lon den, Maiski, heeft een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche za ken Anthony Eden. Tijdens dit gesprek over handigde, volgens U. P., Maiski het ant woord van Moskou op de vragen, die Eden Zondag gesteld had met betrekikng tot de Sovjet-Russische wenschen inzake Engelsche hulpverelcening. Naar uit Moskou verluidt heeft de Sovjetunie het aanbod van Enge land aangenomen en harerzijds aan Enge land militairen en oeconomischen steun toe gezegd. Het verluidt dat Maiski tijdens dit onderhoud den Engelschen minister een uit voerig plan van een vérgaande samenwer king tusschen beide landen heeft voorgelegd Men zegt hier dat gistermorgen ook een ontmoeting tusschen Maiski en den Ameri- kaanschen ambassadeur te Londen, Winant heeft plaats gevonden, waarbij Winant per soonlijk zijn goede wenschen tot uitdrukking had gebracht. Winant zou daarbij gezegd hebben, dat de normale weg voor onderhandelingen tus schen de Sovqjetunie en de Ver. Staten na tuurlijk gaat via den Sovjet-Russischen am bassadeur te Washington, Oemanski of den Amerikaanschen ambassadeur te Moskou. Steinhardt. Winant zou echter zijn bemid delingsdiensten hebben aangeboden, voor het geval deze noodig zouden zijn. Het schijnt dat de Sovjet-regeering een verkla ring van de Amerikaansche regeering ver wacht, waarin de Sovjetunie hetzij dezelfde hulp als aan Engeland wordt verzekerd hetzij maatregelen worden bekend gemaakt die de levering van industrieele uitrusting en belangrijke ruwe grondstoffen aan de Sovjetunie mogelijk *maken. De Times kondigt heden, volgens S.P.T. Na een Duitscb succes tegen de Sovjets zijn belangrijke beslissin gen ln het Nabije Oosten te ver wachten. Volgens S. P. T. heeft de officieele woord voerder in de Wilhelmstrasse, sprekend over de rede van Churchill over de Sovjet Unie bijzondere aandacht geschonken aan de vermelding van Britsch-Indië in de twee spraak van den Engelschen premier. Men wijst er te Berlijn op dat hiermede het Nabije Oosten weer op den voorgrond komt Turkije is neutraal. In Syrië verzetten de Franschen zich nog steeds tegen den groei- enden Engelschen druk- In Irak strijden nog de Bedouinenstammen den ongelijken strijd tegen de Engelsche overheersching. Duitschland heeft zoowel aan de Franschen als aan het volk van Irak zijn politieke en moreele sympathie betuigd aldus de Duit sche commentatie. Terwijl men in officieele kringen te Berlijn nog geen mededeeling omtrent de perspectieven in dezen belangrijken hoek der wereld kon doen, duidde men toch aan, dat binnen niet al te langen tijd zeer belangrijke beslissingen zullen val len. De houding van Frankrijk ten opzichte van het nieuwe conflict is tot nu toe slechts in persstemmen tot uiting ReKomcn. De regeering Pétain reageert in den geest van de Fransch-Duitsche samenwerking en schijnt zich er over te verheugen, da Duitschland tot den aanval is overgegaan. Op den strijd in Syrië zullen de llieuY° gebeurtenissen geen invloed hebben, in Duitschland zal men met voldoening c°nsta teeren dat het verzet onverminderd wordt voortgezet, want als eenmaal de tijd is g komen om hier militair op te 'reden ka men er zich slechts over verheugen, met een verzwakten vijand te doen te hebben. De regeering van Pétain kan er zich dan op beroemen niet weinig tot een eventueeie nederlaag in den Levant te hebben bijge dragen. Inmiddels zijn dit de mogelijkheden die nog in een verre toekomst liggen. Vast staat, dat Duitschland zich voor de gebeurtenissen in den Le vant zeer interesseert omdat hier de slcutelsteiling van het Empire ligt. Daarom heeft Engeland hier niet groote gebeurtenissen rekening te houden na een Duitsch succes te gen de Sowjet-Unie. DEBAT IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Tn het Britsche Lagerhuis- is gisteren naar de Engelsche berichtendienst meldt, een de bat gevoerd over den politieken toestand. Nadat minister-president Churchill in zijn inleiding verklaard had, dat hij hoopte nog in den loop van den zomer een oorlogs conferentie van het empire bijeen te kunnen roepen, heeft de minister van buitenland sche zaken. Eden. gesproken over de be trekkingen tusschen Engeland en de Sovjet- Unie. Uitgaande van de bekende Angelsaksische propagandastelling. dat Duitschland naar de wereldheerschappij streeft en ook de strijd tegen de Sovjet-Unie slechts een middel tot dit doel is, herinnerde Eden eraan, dat reeds in 1933 Engeland met de Sovjetregee- ring te Moskou was overeengekomen, een verklaring af te leggen, behelzende dat er geen belangenconflicten in de een of andere belangrijke kwestie van de internationale politiek tusschen beide mogendheden be stonden. De toentertijd vastgelegde richtlijnen gel den, zoo verklaarde Eden. thans meer dan ooit. Engelapd heeft hij talrijke gelegen heden in het verleden de mogelijkheid van een samenwerking met de Sovjet-Unie ter tafel gebracht en mogelijke hinderpalen ge tracht uit den weg te ruimen. In dit ver band bestreed Eden desondanks, dat er ©enigerlei overeenkomsten tusschen Enge land en de Sovjet-Unie betreffende den Balkan bestaan, doch bevestigde aan den anderen kant echter het reeds door Chur chill verkondigde feit. dat de Britsche re geering met het oog op z.g. aanvalsplannen van Duitschland zich met Moskou in ver binding had gesteld „voor het afwenden van het gevaar, dat de Sovjet-Unie bedreigde". Eden persoonlijk heeft met toestemming van den minister-president den Sovjet-am bassadeur te Londen aan de hand van in lichtingen op de hoogte gesteld en gewaar schuwd. Eden legde den nadruk op de rol, die de Britsche ambassadeur Cripps bij de gedachtenwïsseling tusschen Moskou en Londen heeft gespeeld en verklaarde: Sir Stafford Cripps heeft door zijp invloed en zijn voorbeeld aan de Sovjet-Unie het be staan van den dringenden wensch der Britsche regeering om tot een normaliset- ring der wederzijdsche betrekkingen te ko men. bewezen. Wanneer Cripps naar Mos kou terugkeert, zal hij fungeeren als advi seur en leider van de hulp. die de Britsche regeering bereid is thans aan de Sovjet-Unie te verleenen. Hierover wordt thans onder handeld. De Sovjet-regeering heeft door haar ambassadeur reeds toegestemd in het zen den van economische en militaire missies naar de Sovjet-Unie. De Belgische staatscourant publiceert een decreet van het ministerie van land bouw, volgens hetwelk de graanoogst van 1941 aan bepaalde marktvoorschriften wor den onderworpen. Ieder, die graan ver bouwt, moet dit inleveren en dient zijn ge- heelen oogst, met uitzondering van een hoe veelheid van 185 kilogram per hectare, het geen hij voor eigen gebruik mag behouden, aan de afdeeling „graan en veevoeders" ter beschikking te stellen. Het gebruik van graan in brouwerijen of voor veevoeder is verboden. Tot en met 31 October 1941 moet veertig procent van den totalen graanoogst van het land zijn ingeleverd. 31 December 1941 moet nog eens 30 procent en de rest tot en met 28 Februari 1942 worden ingele verd. Een ander decereet heeft betrekking op het inleveren van haver, gerst en peul vruchten van den oogst 1941. te Londen, militaire besprekingen aan tus schen Engeland en de Sowjetunie, aangaan de het vraagstuk der Engelsche hulp aan de Sowjets. Ook de Daily Mail houdt zich bezig met dit vraagstuk. Hetb lad wijst er op, dat de hulp van Engeland aan de Sow jetunie slechts indirect kan zijn. Voorts herinnert het conservatieve blad aan het woord van Churchill, dat Engeland en de Sowjetunie thans een gemeenschappelijk doel hebben, doch verwijt de Sowjetunie te vens, dat zij voordien geen samenwerking met Engeland heeft gezocht. Ook de News Cronicle verwijt dit de Sowjetunie. Dat En geland kan helpen zooals het wil, is vol gens dit blad het gevolg van de buitenland sche politiek die de Sowjetunie steeds ge volgd heeft. Conferentie van Roosevelt met zijn adviseurs. President Roosevelt veeft, volgens U. P-, een conferentie gehad met de leidende figu ren van het departement van buitenlandsche zaken. Aan deze conferentie namen ook de Britsche ambassadeur lord Halifax en de vroegere Amerikaansche gezant in Joegosla vië deel. Het onderwerp der besprekingen betrof de bepaling van de houding, dio de Vereenigde Staten ten opzichte van de Sowjet-Unie moe ten aannemen en de door het conflict in Oost- Europa ontstane nieuwe situatie. De „Herald Tribune" meldt volgens het D.N.B. uit Washington, dat de Vereenigde Staten de Sowjets zullen helpen, zoo bestaat de mogelijkheid, dat de Amerikaansche re geering de geblokkeerde saldi der Sowjet- Unie zeer spoedig zal ontdooien. De „New York Times" schrijft, dat de wijze waarop aan Moskou hulp zal worden verleend door binnenlandsche politieke overwegingen, kan worden beïnvloed. Duitschland verlangt niet dat Zweden zijn houding wijzigt. Na het onderhoud, dat rijksminister von Ribbentrop met den Sowjet-ambassa- deur Dekanosow en vervolgens met de am bassadeurs en gezanten der spitm ogend he den en van Finland voerde, heeft hij volgens S.P.T., Arthur Richert, den gezant van Zweden ontvangen. Volgons welingelichte Zweedsche kringen te Berlijn heeft de mi nister van buitenlandsche zaken verklaard, dat de rijksregeering Zweden als den be langrijksten neutralen staat in Europa be schouwt. Duitschland verlangt niet van Zweden, dat het zijn houding wijzigt, of schoon ongetwijfeld in dezen oorlog zijn sympathieën aan de zijde der Finnen lig gen. In Zweedsche kringen te Berlijn hoopt men, dat Finland de verloren gebie den terugkrijgt. Ofschoon tot nu toe de open bare meerling in Zweden niet onverdeeld gunstig voor de spiimogendiheden was, kan men met zekerheid vaststellen, dat men in dit geval op een. Duitsche overwinning hoopt. Pressburg. 24 Juni (D.N.B.) De president der Slowaaksche repu bliek, dr. Tiso, heeft hedenmiddag een oproep tot het Slowaaksche volk uitgevaardigd, waarin hij de mededeeling deed. dat het Slowaak sche leger heden de grenzen van Slowakije heeft overschreden om zich met de Duitsche troepen in den strijd tegen de Sovjet-Unie te ver- ecnigen. CHURCHILL'S WAARSCHUWING. Naar aanleiding van Churchill's verkla ring, dat hij Stalin voor het Duitsche ge vaar had gewaarschuwd, verklaart de di plomatische medewerker van de Daily Ex press, dat Churchill den ambassadeur '.npps een persoonlijke boodschap aan Sta lin heeft medegegeven, toen Cripps een jaar geleden naar Moskou vertrok. In die boodschap, aldus het blad, wees Churchill op het gevaar van de toenemende kracht van Duitschland voor de Sovjet-Unie en op de voordeelen van samenwerking tusschen de Sovjet-Lnie en de Geallieerden. VOOR DE OOGEN VAN ZIJN BROER VERDRONKEN. Maandagavond is in het Linthorst Homan" kanaal bi, Beden de 21-jarige R. Dijks uh .^choonlo bn het baden verdronken. De jom gernan, die het kanaal wilde oversteken zonk weg voor de oogen van zijn broer Z' niet goed genoeg kon zwemmen om hem te reMen- Er was niemand in de buurt die hulp kon bieden, zoodat het te Int Rustig beursverloop. P-ijshou. dende stemming. Onbewogen markt. Nederlandsche beleggin gen weinig veranderd. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. L.K. Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Tndië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 983,4-98% 98 15/16-98% 100 99 15/16 9711/16 97% 100 99 15/16 90 3/16-90% 90%-90%' 91% 91% 90 90 1/16 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam "37 I Til 3% Z.-Holland 1937 3 92% 92% 95 86%' 87 891/2 go 891% 89% 90% 90% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 95% 95% AANDEELEN. BANK- EN CRED-INST. Binnenland. Koloniale Bank' A 1^9% Ned. Ind. Handelsb. A 111% 112 Ned. Handel Mij. c.v. A 122% 123% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. 130-138% 134%-135% Centr. Suiker Mij. 192% 194 Fokker g. A 182 Lever Bros en Unilever cv.A112%-115 113-114% Ned. Ford 300 300 Philips G B.v.A. 203%-205 205%-203% Philips pref. A. 150% 150% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 233-230 233-230% SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A. 109%-111 111-110% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A. 156%-156% 156 Kon. Paketvaart A 216% 217 Ned Scheepv. Unie A. 163-164% 163%-166% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.VA. Javasche Cultuur N.I.S.U. 404-398 403-398 230 226 225 225 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 192-193 194-195 Deli Mij. cv. A. 264-268 268 Senembah 208 208%-209 RUBBERONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 248-248% 246-244% Deli Batavia Mij. A. 195 197 ITALIAANSCHE STUDENTEN ONDER DE WAPENEN. ROME, 24 Juni. (StefanI) Op 1 Juli znllen studenten onder de wapenen geroepen worden. De op roeping zal geleidelijk geschieden in verband met de eischen der op leiding. Vlaamsch volksgedeelte houdt zich beter dan Waalsch Sterftecijfer voortdurend hoogor dan dat der geboorten. BRUSSEL. (V.P.R.); De statistieken over de Belgische bevol king in 1940 tooncn opnieuw aan wat in de laatste tientallen jaren reeds was op gevallen dat het Vlaamsche volksdeel in aantal toeneemt, terwijl het Waalschfll verzwakt. Over het tweede halfjaar blijkt, dat het sterftecijfer in de Vlaamsche en da Waalsche provincies ongeveer gelijk is: on geveer 20.000. De geboortecijfers in da Vlaamsche gebieden zijn echter aanmerke lijk hooger dan die van de Waalsche. In do vier zuiver Vlaamsche provincies dua afgezien van de provincie Brabant met haar gemengde bevolking overtreft dit het cij" fer van de Waalsche provincies met 15.000. Dit is een bewijs, dat de groei van het Vlaamsche volksdeel tegenover het Waal sche sterk toeneemt. Overigens toont het Belgische bevolkings cijfers duidelijk, dat het aantal huwelijken en dat der geboorten voortdurend achteruit gaat. terwijl het sterftecijfer gestadig toe neemt. Hierbij spelen natuurlijk de econo mische omstandigheden een rol, die niet uit het oog mogen worden verloren. Vooral it* ae laatste twee jaar was de economische toestand slecht; en deze werd nog slechter door de mobilisatie. Zoo daalde het aantal huwelijken VEm 54. m in 193ö tot 35531 in het jaar 1940 een verschil van 18.942. Het aantal geboorten bedroeg 110.994 in 1940, tegen 127.177 in 1939. Het aantal sterfge* vallen nam toe van 115.130 in 1039 tot lJo.889 in 1940. Dit hooge cijfer was na tuurlijk te wijten aan den oorlogstoestand, hetgeen wel hieruit blijkt, dat het hoogste punt werd bereikt in Mei 1940. De reeds vroeger geconstateerde daling van het Belgische bevolkingscijfer heeft zich bestendigd en is door den oorlog nog ge* aocentueendi België telt 8.3 millioen inwo ners; het geboortecijfer voor 1940 bedraagt slechts 13.4 per 1000 inwoners. Vermoede- li ik is dit het laagste cijfer in geheel Eu ropa.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2