Draad over het pad gespannen Wraakneming of ongeluk 1 Marktberichten Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Laatste telexbericht Roosevelt over den algemeenen toestand Amerikaansch oorlogsmateriaal oaar de Roode Zee Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij De velden van de bloemzaadkweekerijen, waarvan vooral Enkhuizen een centrum is, zijn thans in hun rijkdom en verscheidenheid aan kleurenpracht een dorado voor het oog (Pax-Holland) DAAD VAN EEN EX-MARINIER TE WIERINGERWAARD. - ZIJN BEKENTENIS UIT HAAT TE GEN DE N.S.B. TE HEBBEN GEHANDELD, LATER HERROE PEN. Marechaussee Samplonius was niet vriendelijk. Bedreigingen en scheldwoorden? Had da ex-marinier Jb. B. thans chauffeur bij de Fa. Jan Lak te Wieringerwaard opzettelijk en met voorbedachten rade een draad over het pad, dat door land van zijn baas loopt gespannen, om den tuin bouwer Dirk Visser zoo mogelijk te laten verongelukken, uit haat tegen de N.S.B. waarvan Visser lid is? Of had hij In een opwelling, zonder bepaalde bedoeling den draad ge spannen, omdat zijn baas niet graag meer wilde, dat Visser, huur der van het land, van diens hem eerder gegeven recht van overpad gebruik maakte? Heeft de wijze van verhoor door den marechaussee Samplonius en burgemeester Kaan hem bewogen een bekentenis af te leggen, welke hij terstond her riep toen hij door den rechter-com- missaris onder rustige omstandig heden opnieuw werd ondervraagd? Deze vragen kreeg gistermorgen de Meer voudige Strafkamer te beantwoorden; de zaak welke op een half uur was begroot nam ruim twee uur in beslag en na het scherpe requisitoir van den officier Mr. de Bruys Tack en de even felle verdediging van mr. D. Buiskool vond de president Mr. van Tuyl van Serooskerken het noodig nogmaals verschillende vragen aan 8®™'- gen en verdachten te stellen, een bewijs dat het zeer moeilijk was zich in deze zaak een oordeel te vormen. Geëischt werd vier maanden gevangenis straf, de uitspraak is over acht dagen. De voorgeschiedenis. Van den heer J. Lak, expediteur te Wie ringerwaard, had de heer D. Visser een stuk land bij de voormalige trambaan in huur en om daar te komen was- hem ver gunning verleend van een pad gebruik te maken, dat door een ander stuk land. eveneens aan Lak toebehoorend loopt. Volgens den eigenaar Lak was bedoeld, dat Visser alleen groenten langs het pad vervoerde, doch in den loop van den tijd. werd er door Visser en diens knechts ook wel eens langs gefietst. Toen door verschil van politiek inzicht de verhouding tus- schen de families Lak en Visser er niet,op verbeterde, vond eerstgenoemde het niei meer noodig den hoer Visser nog oerwil te zijn en gaf Mi zijn knechts in net filg meen opdracht niet meer toe te la-ten, uar langs het pad gefietst werd. Op ~9 Januari j.1. deed een knechtje van Visser dit toch, een knecht van Lak verbood hem dit, de knecht van Visser ging daarom langs een omweg naar huis en vertelde aan Visser •'•at er gebeurd was.. Deze stapte op de fiets en ging naar Lak om over de zaak te pra ten, vond hem niet thuis en fietste toen door naar het dorp. Intusschen was de verdachte B. van een reis met de vrachtauto teruggekeerd en de knecht, die den jongen van Visser terugge stuurd had, vertelde hem het geval. B. spande toen, op zijn eigen houtje den draad, en toen Visser een paar uur later, toen het reeds bijna donker was, uit het dorp terugkwam, reed hij er tegenaan en viel, doch werd niet ernstig gewond. Hij ging daarop naar de marechaussee Sam plonius. die een onderzoek instelde en aan vankelijk Lak verdacht, waar hem de slech te verhouding van dezen met Visser hekend was. Lak kon zijn onschuld direct bewijzen, keurde in het algemeen de daad van B., van wien toen bleek, dat hij den draad had gespannen, af. en deelde mede, geen op dracht gegeven te hebben. De marechaussee Samplonius verhoorde daarop B. in tegen woordigheid van Lak. B. bleef ontkennen den draad gespannen te hebben, om Visser te doen vallen en voerde aan dat hij niet kon weten dat Visa-er dien avond langs het uad zou komen. T-Iii had alleen het pad doelmatig willen afsluiten. B. werd na het verhoor geboeid door het dorp geleid, opgesloten, en den volgenden dag vrijgelaten. Drie weken later werd hij opnieuw verhoord, toen in tegenwoordigheid van burgemeester Kaan en bij deze gele genheid gaf hij tor „uit haat tegen de N.S. B. waarvan hij. aldits de dagvaarding, zoo veel ellende had gehoord en als marinier meende te hebben ondervondenVisser ie hebben willen treffen. Later herriep bij de ze verklaringen weer. De terechtzitting. Het eerst werd geboord de getuige Visser en het bleek, dat die zijn behoud waar- schijn lijk tc dcinkcn had aan zijn dikke jas, dio de schok brak. Do verdachte kreeg het reeds direct met den president aan den stok. toen hij be weerde. dat het pad geen fietspad doch wandelpad was. een pad is een pad en zoo nauw moet men dat niet nemen. I-Iot verhoor van den getuige Samplonius bracht de verdediger Mr. Buiskool ertoe, dezen getuige te vragen op welke wijze het verhoor van den verdachte was geleid. „Rustig", aldus getuige. Pres.: Hoe lang heeft het verhoor ge duurd. Get.: Een paar uur misschien, tenslotte heeft hii hekend. Mr. Buiskool: Wil de getuige ook mede- deelen op welke wijze het eerste verhoor is geleld op den avond na het gebeurde, en wat er t o e n is gebeurd? Getuige: Verdachte was zeer onversenn- lig en zei dat hii een draad kon spannen waar hii wilde. Hii legde een verwarde ver klaring af. maar hl] toonde toen al be- pon w President: Klopt dat wel .hij was zoo on- V °GMu'ige- Hij begreep, dat hij ingesloten zou worden en ging toen aandebeenpn van .Tan Lak hangen en begon te nvtilen. Mr. Bulskool: Is de verdachte niet dreigd en uitgescholden? MrB u is koolIs hii niet nlttïeechoMen voor lafaard en Chnrchlll-knech Hwrf» Samplonius niet gedreigd de zaak In han den van de Duitsche instantie te geven en heeft Samplonius niet gezegd, dat B, wel naar ijzermijnen in Polen zou gaan? Ja of neen. Getuige Samplonius tracht nu een uiteenzetting te geven. De president laat dit niet toe en eischt een categorisch ja of neen op de vragen van den verdediger. Get zegt dan dat hij inderdaad gespro ken heeft over een Churchillknech- tenetreek en B. verweten te hebben een laffe daad te hebben uitgehaald om een vader van 3 kinderen te wil len laten verongelukken. President: Dat kan wel zijn, maar u moet als politieman begrijpen, dat u een onder zoek objectief heeft te leiden. Mr. Buiskool: Wil getuige ook bevestigen dat verdachte van 9 uur 's avonds tot 3 uur van den volgenden dag in een koude cel heeft gezeten en get de electrische kachel met opzet heeft weggehaald? En waarom moest verdachte geboeid worden? Getuige. De kachel heb ik weggehaald, omdat de draad door het luikje van de deur liep, maar ik heb v. dekens gezorgd en ik heb hem geboeid, omdat ik me ziek voelde en hij vlug was. Mr. Buiskool: Is het ook waar, dat get. Samplonius tegen Lak gezegd heeft, toen deze vroeg of B. niet mocht gaan: Ik zet hem liever m'n revolver op z'n buik?" Getuige: Nee. President: Hoe denkt u er over verdachte? Verd.: 't Is allemaal waar wat Mr. Buis kool zegt, ik ben gedwongen te zeggen dat ik Visser wou hebben. Pres.: Hoe kunnen ze u nu dwingen te zeggen iets wat niet waar is? Verd.: Ze wilden me vasthouden. Pres.. Nou wat dan nog? Dan houden ze je maar vast. 't Lijkt er heusch meer op dat je bij het eerste verhoor gelogen en bij het tweede de waarheid gezegd hebt. 't Is een gemeene streek. Had de baas het je opge dragen? Je draait verdachte! Verdachte: Nee. Pres.: Dan ben je een ideaal van een knecht hoor, anders zal je ook heusch zoo deugd zaam niet zijn! Het verhoor van den verdachte brengt verder weinig licht, hij blijft volhouden dat hij den draad spande, eenvoudig om 't pad af te sluiten en daardoor de vruchtboomen, die daarlangs groeien, te beschermen. Burgemeester Kaan, als getuige gehoord, kan zich niet precies meer herinneren wat er gedurende het tweede verhoor is gebeurd Hij heeft niet den indruk gehad dat de ver^ dachte erg zenuwachtig was en het verhoor is over het algemeen op een gemoedelijke manier afgenomen. Pres.: Heeft Samplonius gedreigd? Get.: Absoluut niet. Wel was het verhoor af en toe streng, omdat verdachte eerst niet bekennen wilde. Na over en weer praten deed hij dat tenslotte. Pres Heeft u iets gehoord van Churchill- kliek? Get.: Dat kan ik mij niet herinneren. (Dat kan ook niet, dat zou tijdens het eerste verhoor gezegd zijn, waarbij burg. Kaan niet tegenwoordig was. Versl.) Verdachte houdt vol gedwongen te zijn, hij werd bedreigd met insluiting. Pres.: Wat is gedwongen? Men kan zeg gen dat ik ook de menschen dwing, mijn indruk is ook dat u Visser hebt willen la ten vallen, een onderzoekend ambtenaar hoeft niet alles van een verdachte te slik ken! Verd. Ik had meer te doen dien avond. Pres.. Dus als u den burgemeester had vermoord, had u dat ook maar bekend, om maar weer vrij te komen? De getuige a décharge Lak wil een wijd- loopig verhaal opdisschen, maar de pres. eischt geen kletsverhalen envraagt kort en zakelijk te zijn. Lak ver klaart dan de bedreigingen en scheldwoor den van Samplonius tijdens het eerste ver hoor gehoord te hebben. Churchillknecht en sluipmoordenaar Ook de bedreiging van de revolver op den buik. In zijn requisitoir concludeert de officier dat opzet in hef spel is. Als verdachte zegt, de knechts van Vis ser te hebben willen tegenhouden, is hij een malloot, want als de knechts vallen, valt do baas ook. Later heeft verdachte dan ook bekend. Waf het dwingen daartoe betreft, merkt de officier op. dat iedereen dat wel kan zeggen, die met politie of ju stitie in aanraking komt. Een verdachte wordt, als dat noodig is. nu eenmaal niet met zachte handen aangepakt. Dat neemt niet weg, dat tijdens het politioneel verhoor beter andere termen gebruikt hadden kun nen worden, er zijn woorden gesproken, wel ke niet te pas komen, maar dit alles doet aan het feit niets af. Hier fs een gemeene lage daad ge pleegd, de houding van verdachte heeft de zaak er niet beter op ge maakt, een strenge straf is noodig, aldus besluit de offilcer, tk eisch een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediging. Mr. Buiskool bestrijdt eerst de dagvaar- vaarding op juridische gronden en acht een opzet met het oogmerk een bepaalde per soon te treffen niet aanwezig. Hoogstens zou van opzet als moge 1 ijkheidsbewu st.zijn sprake kunnen zijn. Verdachte wist niet dat Visser langs zou komen (Men avond, als van voorbedachten rade sprake was. zou dit voorbedachten rade dus gericht moeten zim tegen allen, die langs het pad zouden ko men en pl. acht dit toch niet aannemelijk Min of meer impulsief heeft verdachte ge handeld. toen hij het geva! met het knechl- ie van Visser vernam. Hij heeft niet verder gedacht dan: Nu moet het maar eens uil zijn, ging kijken en vond den draad. De knecht van Visser wist van het ver bod af. later ls gebleken dat hij het Visser had doorgegeven. Deze was dus gewaar schuwd. President: Wist B. daar allemaal niets van? Verd.: Nee. en daarom ontlast do- ze omstandigheid hem juist zoo. Washington, 25 Juni (D.N.B.): In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat men de Sovjet-Unie zooveel mogelijk export licenties zal verleenen. Evenwel kon de president nog niet overzien, wat er in de Ver. Staten voor export be schikbaar is. Overigens heeft hij nog steeds geen berichten uit Moskou en weet hij dus niet, of en wat de Sov- jetregecring wenscht. Zou er een verlanglijst in de Ver. Staten ont vangen worden, zoo vervolgde Roo sevelt, dan is het altijd nog de vraag, of wij spoedig kunnen leveren, aan gezien wij ook bezig zijn met de be wapening voor Engeland en de Ver. Staten. Vele orders ziin nog niet uitgevoerd cn men kan de volgorde daarvan niet wijzigen ten nadeele van Engeland. De in de Ver. Sta ten begonnen werfcampagne om Amerikaan- sche technische deskundigen naar Engeland te sturen, verdient allen steun, want de Brit- sche regeering heeft verzekerd, dat deze tech nici niet gebruikt zullen worden in den strijd, en dat zij naar de Ver. Staten kunnen terugkeeren, indien zij daartoe wel gebruikt zouden worden. Het sturen van zulke tech nici, zoo meende Roosevelt, is niet in tegen spraak tot de bepalingen van de neutraliteits- wef. Roosevelt zeide te weten, dat noch Ca nada, noch Engeland van de Noord-Amerika- nen een eed van trouw verlangt, en dat daar om elke Amerikaan het recht heeft, tot het Engeische leger toe te treden. VAN HET OOSTELIJK FRONT. BERLIJN, 25 Juni (D.N.B.). Duitsch-Roe- tneensche troepen hebben in hardnekkige gevechten den taaien tegenstand van sterke Sovjet strijdkrachten gebroken, waarbij de Bolsjewisten zware verliezen leden. DE STAKINGSACTIE IN AMERIKA. WASHINGTON, 25 Juni (D.N.B.). De Ame rikaansche mijnwerkersbond heeft besloten, in het gebied der kolenmijnen in de Zuide lijke staten op 7 Juli een staking af te kon digen, ingeval de mijneigenaren niet in stemmen met de nieuwe voor- twee jaar geldige Ioonovereenkomst met de vakorga nisatie. Het verdrag dat in April na een staking van verscheidene weken tot stand gekomen is, loopt de volgende week af, zonder dat een definitieve overeenkomst bereikt werd. De mijnen in de zuidelijke staten leveren een aanzienlijke hoeveelheid van de in de wapenindustrie benoodigde bruinkool. Washington, 25 Juni (D.N.B. Voor de handelscommissie van den senaat hebben Amerikaansche reeders verklaard, dat dee- len van hun vloten oorlogsmateriaal naar de Roode Zee en naar Rangoon verschepen voor de Engelschen, voor de Gaullistische troepen en voor andere tegenstanders van de asmogendheden. De vertegenwoordiger van de American Hawaiïan Line, Morrison, ver klaarde dat een groot aantal der 32 sche pen van de onderneming oorlogsmateriaal voor haven aan de Roode Zee aan boord had den. De ambtenaar van de Waterman Steamship Line Herbulis zeide, dat vier schepen van de Maatschappij met oorlogs materiaal de havens van de Roode Zee en een schip Rangoon aanliepen. De vertegen woordiger van de Luckenbach Line, Cald- well, gaf toe. dat drie schepen van de maat schappij havens aan de Roode Zee aande den en dat drie andere schepen binnenkort in denzelfden dienst gesteld zouden worden. Wat de politieke kant van de zaak betreft, heeft, wanneer deze bestaat, niet de verdachte, maar getuige Samplonius die eraan gebracht. Het is de vraag of verdachte iets te maken heeft met de politieke tegenstelling VisserLak, hij heeft als marinier nooit aan politiek gedaan. Mogelijk is natuurlijk dat Lak hem heeft gezegd: We zuilen dien Visser een hak zetten en hem 't pad verbieden, maar daarmee is de schuld van B. niet bewezen Wij zijn hier nu allemaal wel overtuigd, dat het eerste verhoor en wat daar op ge volgd is een schrikbeeld voor den verdach te is geweest, en daarom is het toch aanne melijk dat hij uit vrees voor een herhaling bij het tweede verhoor een bekentenis heeft afgelegd, welke hij later weer herriep toen hij zich veiliger voelde. Wat verdachte heeft gedaan is kortzichtig, doch van opzet kan geen sprake zijn. Bij gebrek aan bewijs vraagt pl. vrijspraak en mocht de recht bank het feit bewezen achten een elemen ten straf. Getuige Visser verklaart daarna nog dat hij op ongeregelde tijdstippen van het pad gebruik maakt. Dan brengt de president verdachte nog even in het nauw. Het knechtje van Vis ser nam direct 'n anderen weg. toen hem het pad verboden was. Waarvoor was het noodig toen nog een draad te spannen? Verd. Ze waren al eerder gewaarschuwd Ze deden het telkens weer. Pres.: Ja. maar nu hadden ze aan het verbod gevolg gegeven. Waarom ging je evengoed den flinken jongen spelen. Had eerst je patroon gewaarschuwd. Nou zeg ers wat? Verdachte zwijgt. Officier: Had een witgeverfde plank ge nomen man! President: Ja. nu staat de verdachte met een mond vol tanden Verd. Ik zag 't draad liggen. Pres Als je messen had zien liggen, had je dit dan ook genomen? Verd. dnet er opnieuw het zwijgen toe. Het onderzoek wordt dan gesloten en de uitspraak over 8 dagen bepaald. Uitspraken Voor den aanvang der zitting deed de Rechtbank de navolgende uitspraken: S. J. S. wonende te Schagen werd wegens diefstal veroordeeld tot onder toezicht stel- PRIJZEN VOOR VROEGE AARDAPPELEN. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de prijs, wel ken de telers van vroege aard appelen tot en met 28 Juni a.s. zullen ontvangen, verhoogd is tot f 0.10 per kg. Deze prijs geldt voor de sorteering 28 mm. opwaarts. Na 28 Juni zal deze prijs in elk geval worden ver laagd. De reeds gepubliceerde consu mentenprijs blijft ongewijzigd. VERKOOP VAN TE VELDE STAAND VLAS. De Landbouw-Crisis-Organisar tie voor Noordholland maakt het volgende bekend: Ten aanzien van bovenstaan de verkoop van vlas, kan in het algemeen ontheffing worden verleend van het verkoopver bod, mits het „normale" verkoo- pen betreft, d.w.z. 1. dat aan de bij de Ne-derland- sche Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten georga niseerde „vlassers" of han delaren in stroovlas, die ge acht kunnen worden hier van hun beroep te maken, kan worden verkocht. Slechts aan deze personen is krachtens het „Vlasbe- sluit 1941" de aankoop van stroovlas toegestaan. 2. dat de verkoopprijs geba seerd is op den in het Vlas- besluit genoemden prijs van f0.12 per kg. gerepeld vlas van goede middenkwaliteit bij levering af bedrijf van den teler. Het verdient overigens aan beveling, dat keeper en ver- kooper overeenstemming be reiken over een eventueele verhooging. indien deze ba sisprijs te zijner tijd hooger mocht worden vastgesteld. Ook dienen van alle verkoo- pen binnen 5 dagen na verkoop, verkoopbriefjes aan de Land- bouw-Crisis-Organisatie, Land- bouwhuis, Kerlsplein, Alkmaar te worden ingezonden. Verkoop- briefjes dienen dus bijtijds te worden aangevraagd. Ieder vervoer van ongerepeld stroovlas is verboden, tenzij en voor zoover dit plaats vindt on der dekking van een door of vanwege de L.C.O. voor Noord holland uitgereikt geleidebiljet, welke aan het kantoor der L. C.O. te Alkmaar moet worden aangevraagd. Ook voor hande laren en vlassers zal een inle veringsplicht voor lijnzaad ko men. Tenslotte zij nog medege deeld, dat besloten is, dat voor vlas van den nieuwen oogst (oogst 1941) geen taxatie te vel de zal plaatsvinden. ling der Regeering. De eisch van den Offi cier van Justitie luidde ter beschikking stelling van de regeering, P. K. wonende te Schagen werd wegens hetzelfde misdrijf veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf en een jaar onder toe zicht stelling der regeering. De eisch had geluid 9 maanden gevangenisstraf en onder toezichtstelling der reeeering. E. B. eveneens wonende te Schagen werd wegens diefstal veroordeeld tot 10 maanden en onder toezichtstelling der regeering. Ook in deze zaak had de Officier van Jus titie 9 maanden gevangenisstraf geëischt. S. J. S. en E. Br. diefstal van lood, niet bewezen, vrijgesproken, bewezen, vrijgesproken. In de dagvaarding stond namplijk „lood" en getuige Overtoom had verteld, dat „zink" gestolen was. PURMEBEND. 24 Juni. Gemeentel. Kansbeurs: Verhandeld 17 partijen, wegende 71.000 Kg., handel vlug, prijs: 40 plus f 32—35.25, 20 plus f 1822. Kaasmarkt: Aanvoer 5 stapels kleine boe renkaas f 35.25 per 50 kilo, handel vlug. Run-deren, totaal 361 stuks: 74 vette koeien voor de levering. 141 gelde koeien f 350 f 425 per stuk. 115 melkkoeien f 375—525 p. stuk. 1 stier voor de levering, 5 vette kal veren voor de levering. 30 pinken f 180 260 per stuk, 364 nuchtere kalveren: voor de slacht voor de levering, voor de fokkerij f 38—56 per stuk, 28 vette varkens voor de slacht voor de levering. 38 magere varkens f 3942 per stuk„ 238 biggen f 16-28 per stuk. 164 schapen f 30—45 per stuk, 116 bokken f 28—70 per stuk. 508 lammeren f 2028 per stuk. kineieren f 1.05 per Kg., 1000 oude kippen en hanen: wit en rood f 13. idem blauw f 13 per stuk. konijnen f 213 per stuk. 100 eenden f 1—1.70 per st. Voorloopige notepring (hedenoehfend 9V->, uur doorgebeld!. Offieieele Driizen en aangevoerde kwanttims van vandaag publi* ceeren wit morgen. BROEK OP LANGENDTJK. 25 Juni. Aanvoer: 100 000 Kg. aardappelen: Sehot- sche muizen f 10.—. kleine f 3.1000 Kg. rabarber f 4.80. afwijkende f 4.S0. 500 bos wortelen f 11. NOORDSGTTARWOUDE. 25 Juni. Aanvoer: 1500 Kg. aardappelen: Sehotsehe muizen f 10.kriel f 3.—

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3