Zware straf voor frauduleus slachten Onderzeeërs Distributie Opplakvellert NErT/'RECLAME Daders van 9 diefstallen aangehouden Woensdag 25 Juni 1941 Tweede Blad tPiacUrtieuujió Kantongerecht Den Helder Damesbediening in Café U/xd flllddenüatidew UiteAMefit den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Herdenking Dames, die geen dames waren Bedrijfscompetitie ïUwuU uèt U\k Visscherij ux ^ordkeA De Kunkubé, voorlooper van de duikboot „VERHOOGT UW OMZET. Algemeene Frieschc en Groot-Noordhollandsche U Barometerstand Den Helder De eerste zaak die gistermiddag voor heti Kantongerecht te Den Helder in behandeling kwam, betrof die tegen den Wieringer café houder J. D., die in Mei van dit jaar bezig geweest is met het frauduleus slachten van een varken. Verd. erkent het tenlastegelegde. De andere verdachte, zekere R., een Wierin ger slager, wordt eveneens aan de tand ge voeld. Die verteld, dat men samen het beest gekocht had en dat het voor gezamenlijke re kening geslacht zou worden. Nadat een en ander in den breede behandeld is, vordert Mr. Rooyaards, de Ambtenaar van het O.M. 2 maal 14 dagen hechtenis. Als verdediger treedt op Mr. Ir. N. J. van Leeuwen, die er op wijst, dat hier toch wel een zeer zware straf geëischt is. De officier van Justitie heeft zelf geen slacht-handeling aanwezig geacht (men was bezig het varken van zijn haren te ontdoen), zoodat een en ander gezien moet worden als een overtreding van den Keuringsdienst. Verd. is praktisch nog nimmer tevoren met de politie in aanraking geweest, zoodat deze zware straf hem wel dub bel moet treffen. Voorts was niet D. de initia tiefnemer, doch R. Tenslotte wijst pleiter er op, dat, indien de gevangenisstraf doorgaat dit zware schade voor het bedrijf van R. betee- kent. Mr. Arn. Veldman vindt het een zeer ern stige zaak, die niet met een geldboete goed gemaakt kan worden. Hij veoordeelde verd. tot 2 hechtenisstraffen van ieder 1 week. Damesbediening. Volgt de zaak tegen A. A., caféhouder al hier. In diens zaak heben zich zonder toestem ming jonge vrouwen bevonden, en wel 3 in getale, die als getuigen gedagvaard zijn. Op de vraag of verd. A. het tenlastegelegde er kent, ontkent deze. Het is eerst mej. J. C. P., die naar voren treedt en vertelt dat ze weliswaar af en toe ir. het café zat, maar dat dan haar verloofde er ook was. Ze zat er niet als attractie" volgens haar zeggen, iets waar de Kantonrechter het kennelijk niet mee eens is. Get. mej. F. vertelt een ganschelijk ander verhaal. Een verhaal dat leelijk pleit tegen A. Daarna komt agent De Haan aan bod. Volgens hem leip het den laatsten tijd de spuigaten uit en dat nog wel nadat A. tal van waarschuwin gen had gehad. Soepel is er opgetreden. Zelfs zeer soepel. Ver. zegt dat hij zijn zaak onmogelijk zonder vrouwelijk personeel kan drijven. Hij is er op aangewezen. Daarbij heeft hij de meisjes vele malen gewaarschuwd en er zelfs een paar Ontslagen. De Ambtenar vordert een hechtenis van 1 week, benevens 2 geldboetes van ieder 100 gulden. A. acht de straf niet rechtvaardig en wijst op de moeilijkheden waarmede hij te kampen heeft met zijn bedrijf. Uitspraak: 3 geldboetes van ieder 30. subs. 3 maal 14 dagen hechtenis. Een dokter voor de balie. Het is vervolgens de bekende dokter O. uit Anna Paulowna die verschijnt. En wel in ver band met een aanrijdings-zaak, die zich in April heeft voorgedaan in Anna Paulowna, vlak voor het huis van den dokter. Dokter O. reed over den Van Ewycksvaartweg, en sloeg op een gegeven moment plotseling naar links en wel ter plaatse waar zich zijn woning be vindt. Vlak achter hem reed een groote trailer, die geen kans meer zag tijdig te stoppen. Een aanrijding volgde en er was nogal wat materi- eele schade. Omtrent een en ander ontspint zich een langdurig getuigenverhoor. Diverse personen, die ten tijde van de botsing in de buurt wa ren, komen naar voren en vertellen hun in drukken. Veel komt hierdoor echter niet vast te staan. Diverse malen spreken de getuigen elkaar zelfs tegen. De een zegt dat er wel en de ander dat er geen richtingaanwijzer uitgestoken is of niet. Het stoplicht moet ech- meer te kunnen herinneren of de aanwijzer uitgestoken is of niet. Het stoplicht boet ech ter volgens hem gebrand hebben. Dit licht Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons V Opplakvellen MD 18(bonnen groot form.): per 100 st. 0.16 per 1000 st. 11.50 per 5000 st. i 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. 0.18 per 1000 st. 11.70 per 5000 st. f 1.65 (per 1000) Uw eerste winst de distfibutieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder heeft de bestuurder van den trailer echter weer niet gezien. De Ambtenaar, die tenslotte aan het woord komt, zegt in dit geval geen straf te kunnen eischen, aangezien er niets vast is komen te staan van eenige schuld. Hij verzoekt ontslag van rechtsvervolging. Mr. Veldman is het hiermede eens, zoodat beide heeren heen kunnen gaan zonder een offer aan Justitia behoeven te brengen Kwakzalver of menschredder? M. W., zich noemende masseur, wonende in Sint Maarten staat terecht terzaek het feit dat hij een juffrouw in Den Helder gemasseerd heeft en dat wel dusdanig dat hij in conflict is gekomen met de doktersbepalingen. Reeds geruimen tijd geleden was hij bij de juffrouw in kwestie die ernstig aan de zenuwen leed, en niet meer kon loopen. Verzocht werd of W. eens wilde komen, wellicht dat hij een oplos sing kon vinden. De man kwam, gebruikte een geel mengsel, smeerde dat op de beenen, trok aan de beenen, kortom, hij deed alle moeite om de juffrouw weer op de been te krijgen. Gedeeltelijk schijnt dat trouwens gelukt te zijn. Een verpleegster kreeg lucht van het ge val, zag blauwe plekken op de beenen van de juffrouw en bracht de zaak aan het rollen via een politie-agent. De man klaagt hevig zijn .nood. Hij is geen kwakzalver en heeft zelfs geen betaling ge- eischt en gekregen van deze juffrouw. Wel werden de reiskosten vergoed. Hij heeft een goeden naam als heelmeester en heeft zelfs de vrouw van een dokter gecureerd... Nadat de zaak van alle kanten Voldoende is belicht eischt de Ambtenaar 30.— boete, waarop de verdachte zegt dat hij toch door gaat... Uitspraak: 25.boete subs. 12 dagen hechtenis. Verkeers-ongeval. H. S., uit den Wieringermeer is niet ver schenen. Wel getuige Noot, veldwachter. Verd. heeft schandalig snel op den weg gereden en dat op een tijdstip dat de weg glad van het ijs was. Ongelukken konden dus niet uitblij ven en toen de veldwachter de auto liet stop pen gleed deze nog zoover door dat een andere a.uto geramd werd en beschadigd. Eisch: 10.of 6 dagen. Uitspraak: 10.of 5 dagen. Visschen zonder akte. P. S., uit Anna Paulowna heeft gevischt zonder akte. En wel in gepacht vischwater. Veldwachter Teuteling van Anna Paulowna heeft proces-verbaal opgemaakt en daarbij weinig vleiend over den man gewaagd. Ach teraf blijft dat het toch geen berucht visch- strooper is, zoodat het proces-verbaal waar schijnlijk als een tikje al te ongunstig aange merkt moet worden. Dat neemt niet weg dat verd. in overtre ding is geweest en 12 gulden boete of 6 dagen tegen zich hoort eischen. De man vindt dat een zeer zware en een onbillijke straf. Het wordt 5.of 2 dagen. FIETS GEDEPONEERD De politie legde de hand op een fiets die om half 2 's nachts in de Ceramstraat aangetrof fen wordt. De eigenaar kan zich op het Hoofd bureau melden. LICHT IN DE P. H. LAAN Licht brandde vannacht in een perceel aan de Prins Hendriklaan. De politie zorgde dat het snel gedoofd werd. Jongens van 12 en 14 jaar Alle „kruimeldiefstallen" van den laatsten t(jd hiermede opgehelderd. Het is een verheugende mededeeling die wij vandaag aan onze lezers kunnen doen. En wel de mededeeling dat het de recher che na lang speuren eindelijk gelukt is de hand te leggen op een 2-tal jongens, die de bedrijvers blijken te zjjn van een groot aantal diefstallen, die den laatsten tijd gepleegd zijn. Het betrof hier diefstallen van huis raad en diefstallen uit winkels. Voorna melijk uit woningen waarvan de eigenaars geëvacueerd zijn. Op handige wijze wist men zich toegang tot de perceelen te ver schaffen en verrijkte zich daarna met de buit. Op welke wijze men deze buit aan wendde staat nog niet vast. Een deel er van evenwel werd voor den verkoop be stemd. In dat opzicht bestaat de mogelijk heid dat dit muisje nog wel een staartje heeft. Het waren twee jongens. Een van 12 jaar en een van 14 jaar. Het Is wel be schamend te moeten constateeren dat dergelijk jonge kinderen reeds zoover op het slechte pad zjjn afgedwaald. Een strenge correctie is o.l. hier wel geboden; Dit zal dan paal en perk kunnen stellen aan de jeugd-criminaliteit die vrjj ernstig in Den Helder bedreven wordt. Wij mogen hieraan voorts nog wel een woord van waardeering aan het adres van de recherche wijden. Wederom toch is het haar mogen gelukken de hand te leggen op deze kleine misdadigers en dat nog wel zoo kort na het groote succes van enkele maanden geleden. Waarlijk, daar wordt door de recherche in het bijzonder en de Heldersche politie in het algemeen thans voortreffelijk werk gepresteerd. Werk, dat de waardeering dient te hebben van de geheele plaatselijke gemeenschap. Wederom kan aangenomen worden dat Den Helder vrij is van elementen, die pro- fiteerend van de afwezigheid der bewoners en van de duisternis de stad onveilig ma ken. Laat ons hopen dat het zoo mag blij ven! 's Is nu al een jaar geleden, Dat ik uw mooie stad verliet, Jammer, dat ge tot op heden, Voor mij nog steeds geen woonplaats biedt. Tooh toef 'k vaak met mjjn gedachten, Aan d'oevers van die mooie zee, 'k Zie mij loopen langs de grachten Van die, zoo eertijds, schoone stêe. Al zit ik tusschen groen en boomen, Al wandel ik door 't fraaie bosch, Toch hoop ik spoedig weer te komen: Den Helder laat mij nimmer los. 'k Heb den moed nog niet verloren, Als 'k denk aan d'opbouw uwer stad: Een schooner plaats wordt dan herboren, Voor haar, die 'k eens verloren had. W. C. BakkerDijkshoorn. Stalen de bloemen uit de plant soenen. Gisteren constateerde de politie in het plantsoen bij den Watertoren een tweetal dames, die zich aldaar op kennelijk verdach te wjjze ophielden. De gangen der beide vrouwspersonen werden nagegaan en alras bleek welk spek men in de kuip had. De dames hielden zich namelijk onledig met het afsnij den van bloemen uit de perken, met de bedoe ling deze mede naar huis te nemen. Men ging blijkbaar van de veronderstelling uit dat er toch geen controle meer uitgeoefend wordt en dat niets in den weg stond om op deze wijze te profiteeren van de gemeentelijke bloemen. Men had zich echter deerlijk vergist, want de politie mengde zich in dit euvel bedrijf en maakte proces-verbaal op. Hopen wij dat deze dames, die zich zoo weinig dames-achtig ge dragen een behoorlijke boete opgelegd wordt, opdat hen de lust vergaat voortaan de hand te slaan aan bloemen die het eigendom van ons allen zijn. TRANSPORTRIJWIEL GESTOLEN. Aangifte bij de politie werd gedaan terzake diefstal van een transportrijwiel, hetwelk in de Hugo de Grootstraat stond. Uitslagen: Dinsdag: B.W.W.W- Lichtbedrijven Thor—A.P.G 2—1 4—1 Programma: Heden: Terrein HRC. 18.30 u. Scheidsr. Goudswaardt. Torpedo AtelierScheepsbouw 1 Terrein Helder 18.30 u. Scheidsr. Makelaar. Scheepsbouw 2Willemsoord Competitie-standen Afd. I. B.W.W. 4 3 1 0 10—4 7 Gem Werken 5 3 1 1 13—9 7 R.W.J. 5 3 1 1 9—6 7 P.T.T. 5 1 1 3 4—10 3 W- Lichtbedr. 5 0 0 5 3—10 0 Afd. n. L.B.D. 1 5 5 0 0 26—5 10 Scheepsbouw 1 5 4 0 1 22—8 8 De Roode Haan 5 3 0 2 15—8 6 Torp. Atelier 4 2 0 2 9—15 4 Debo 4 0 0 4 2—17 0 Walbedrijf 5 0 0 5 7—28 0 Afd. III. W.T.B. 5 5 0 0 35—6 10 Thor 4 2 1 1 15—15 5 A.P.G. 5 2 1 2 9—15 5 Willemsoord 5 1 1 3 10—16 3 Scheepsbouw 2 2 1 0 1 6—3 2 L.B.D. 2 5 0 1 4 828 1 Urk, 23 Juni. Door 80 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Vischafslag alhier aangevoerd: 4039 kg aal en paling van 18 tot 139 kg per vaartuig, prijs 62 tot 154 ct; 35 kg baars en voorn, 14 tot 68 ct. per kg; 40 manden possen, 2.55 per 25 kg en 300 manden nest, prijs 34 ct. per mand. De vorige week was de aal en palingvis- Eén van de merkwaardigste figuren uit on ze Gouden Eeuw, aldus lezen wij in dé N.R.C., was Cornelis Drebbel, geboren 1752, gestor ven 1633. Deze scherpzinnige en inventieve geest heeft veel gezworven en hij en zijn uit vindingen hebben sterk gewerkt op d ver beeldingskracht van tijdgenooten en nakome lingen. Voor menschen, die behagen scheppen in de dingen, waarin meer verborgen zit dan schoolsche wijsheid wel wil erkennen, waren de vindingen van Drebbel aanleiding tot veel vernuftig fantaseeren. En ook nuchter aange legde naturen hebben aan Drebbel en zijn werk studie en onderzoek gewijd. Eén van de groot ste triomfen van den man van Alkmaar was zijn duikboot. Verscheiden tijdgenooten getui gen, dat Drebbel een schip gebouwd heeft, waarmee men onder water kon varen. De boot werd, eenmaal ondergedoken, voortbewogen met roeispanen en het schijnt dat de vaar- diepte beperkt bleef tot 12 of 15 voet. Nie mand minder dan Constantijn Huygens heeft zich voor de uitvinding geïnteresseerd en acht te haar de grootste van Drebbel's inventies. Dr. Naber, die een paar eeuwen later te Hoorn een vaa'tuigje construeerde, gebaseerd op de grondslagen, welke naar hij meende reeds door Drebbel waren gebruikt, toonde aan, dat het principe, door Drebbel toegepast, ook practisch uitvoerbaar is. Drebbel moet met zijn boot geruimen tijd onder water zijn gebleven en daarbij op »e één of andere wijze gezorgd hebben voor vervanging der gebruikte zuur stof. Dat zuurstofverbruik kan niet gering zijn geweest, want in de duikerklokboot van Drebbel waren niet minder dan vierentwintig menschen opgesloten, en er is zelfs sprake van dat dit dubbele dozijn een vollen dag onder water zou zijn gebleven. Tal van chemici heb ben zich de vraag gesteld, op welke wijze de toevoer van versche lucht of anders de be reiding van zuurstof voor de bemanning door Drebbel werd bewerkstelligd. In verband met deze Drebbelgeschiedenis die nog dikwijls ter sprake komt en waarover het laatste woord voorzeker nog niet is ge zegd, moge hier de aandacht worden gevraagd voor een plaats in het jongste boek van dr. Julien getiteld „Kampvuren langs den Eve naar". In hoofdstuk XI, getiteld Kunkubé, treffen wij de beschrijving aan van een duikboot, die van Drebbel had kunnen zijn. Onder „poroh" is te verstaan een geheime, uiterst verspreide organisatie, in landstreken van West-Afrika, welke organisatie in eigen gebied oppermachtig is. Het zijn zeer geslo ten genootschappen van ingewijde inboorlin gen, waartoe Europeanen niet worden opge nomen of indien zij er al contact mee krijgen niet in de werkelijke geheimen worden inge wijd. Dr Julien heeft er wel het één en ander van vernomen en weet er ook boeiend over te vertellen. Andere geheime genootschappen zijn, die der Pantermenschen en die der Kun kubé. Bij de meeste stammen, van West- en Centraal-Afrika heerscht, aldus dr. Julien de opvatting, dat de gewone krokodil als regel voor den mensch ongevaarlijk is. Kroko dillen, die menschen aanvallen en verslinden, de „man-eaters", zijn in /de volksverbeelding zelf menschen die zich in krokodillen veran derd hebben. Bepaalde, met name genoemde dorpelingen worden er van verdacht te be- hooren tot het geheime genootschap der men- schelijke krokodillen. Het bestaan van derge lijke genootschappen is in Siërra Leone en andere gedeelte van West-Afrika sedert lang bekend. Vast staat, dat deze „menschelijke alligators" en leden van andere dergelijke vereenigingen zich aan kannibalisme schuldig maken. De Mende „Bon Uendei" is een soort kano en bestaat uit twee uitgeholde boomstammen van dezelfde lengte en breedte, die met de holle zijden op elkaar geplaatst zyn, als de twee doppen van een noot. De bedoeling van deze constructie is, dat het vaartuig onder water varen kan, waarbij s'echts een klein gedeelte van de bovenste kano boven de op pervlakte uitsteekt. Dit uitstekende deel is in den vorm van den snuit van een krokodil gesneden en draagt een paar gaten, die van k'eine glazen vensters voorzien zijn om uit zicht mogelijk te maken. Nauwkeurige details over houw en de in richting van de kunkubé zijn niet beschikbaar, daar voor zoover bekend, nooit een Euro peaan er een heeft gezien, maar de inlichtin gen van inlandsehe zijde, hoofdzakelijk door den missionaris Summer verzameld, zijn toch tamelijk volledig. Halverwege tusschen boeg en achtersteven Van het vaartuig bevinden zich aan beide zij den twee of drie gaten, om de riemen of ped dels door te laten. Deze zijn ca. 1 meter lang en herinneren in hun vorm aan de pooten van een zwemvogel. Sommige kunkubé's schijnen zelfs voortbewogen te worden door een soort raderkast aan den achtersteven. Het gevaarte wordt nadat het houtwerk voltooid is door leerbewerkers met leer, was en hars water dicht gemaakt. Wat betreft de wijze, waarop de bemanning, die vier tot zes man omvat, tot het inwendige van de boot toegang heeft, zijn geen gegevens beschikbaar, maar men moet aannemen, dat er in den bodem van de onderste kano een opening is, die geopend kan blijven, waardoor men onder water zwem mende het inwendige kan bereiken. De roeiers zitten vermoedelijk gedeeltelijk in het water, maar met hun romp en hoofden in de lucht, die de bovenste kano vult, zoodat het geheel, dat op het eerste gezicht op een onderzee boot lijkt, veeleer een soort varende duiker klok genoemd zou kunnen worden". Eén der leden van de bemanning, die zooals gezegd tot een half dozijn koppen kan tellen, is gewoonlijk iemand van groote physieke kracht en wordt „de grijper" genoemd. Het is zijn taak de slachtoffers te overweldigen. Tegen de schemering wordt de kunkubé met geluidlooze pagaaislagen uit haar schuilplaats naar de rivier geloodst, waar het vaartuig langzaam met den stroom meedrijvende on hoorbaar en onopgemerkt de rivier afzakt. Dan verlaat „de grijper" door de opening in den bodem het vaartuig en zwemt onder wa ter naar het veer, dat in de schemering met een aantal inboorlingen oversteekt. Niemand op het water bemerkt iets van zyn nadering. Opeens duikt in het halfduister naast het vlot een figuur uit het water op, slingert zich op het vaartuig, grijpt één der opvarenden, man, vrouw of kind, en verdwijnt met zijn slachtoffer weer in de donkere rivier. Nie mand heeft het vaartuig opgemerkt, dat op enkele tientallen meter afstand het vlot pas seerde. Slechs enkele inboorlingen hebben een grooten krokodill gezien, die zonder zich aan de aanwezigheid van menschen te storen met den snuit gedeeltelijk boven water onbeweeg lijk voorbijdreef scherij zeer onderhevig aan wind- en wind richting. Kon er het eerste etmaal nog worden gevischt, daarna dag de motorlooze zeilvloot wel 2 etmaal wegens windstilte in de haven gemeerd. De vangsten waren matig en vari eerden tot 50 per zeilvartuig. De nestvangsten tot 12 manden per zeilvaartuig. De kleine motorvaartuigen boekten vangsten van 260 pond per vaartu%. Over het globaal werd er 2 tot 3 etmaal door deze categorie visschers gevischt. Hier waren de nestvang sten to 20 manden. De kustlijnaalvisschers in het IJselmeer be- somden tot 40 gulden met gemiddelde vang sten tot 30 pond lijnaal. De groote stoom- beugers brachten vangsten aan de markt tot 60 pond. iHer waren verleden week de resul taten tot 80 gulden per beuger. De fuikaal- visscherij was van zeer weinig beteekenis te noemen. Per etmaal werd er maar ten hoogste tot 100 pond fuikaal uit de fuiken gehaald. Resultaten waren ten hoogste tot 100. Met de baars, snoekbaars en voorn- visscherij werden iets betere vangsten ge boekt. Met de vangsten van onze groote Noord- zeevloot ging het verleden week tot goed. De visschers op de Waddenzee besomden tot 325. Voor de kust van IJmuiden tot Sche- veningen ten minste tot 415, terwijl de enkele snurrevaadvaartuigen tot 880 be somden aan versche Noordzeevisch. De vorige week (16 tot en met 21 Juni) werd door 12 tot 80 vartuigen per dag aan den Vischafslag alhier aangevoerd: 12.160 kg aal en paling, prijs 62 tot 154 ct; 105 manden possen 2.55 tot 3.95 per 25 kg; 140 kg voorn en baars, 14 tot 68 ct per kg en 1261 manden nest, prijs 34 ct per mand. Door 29 vaartuigen werd heden aan den Vischafslag alhier aangevoerd: 1761 kg aal en paling van 19210 kg per vaartuig, prijs 0.621.54; 30 kg voorn en baars 1468 c; per kg; 26 manden possen, prijs 2.65; 50 manden nest, 33 ct per mand. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes, zoon van Johannes Gerssen en Lijsbet rKamer. Gehuwd: Andries de Vries en Lummetje Kramer. Verzekerd bedrag bg de Algemeene Friesche toegenomen met 2,4 mil- lioen tot 371,6 millioen. De directie van de Algemeene Friesche Le vensverzekering-Mij. te Leeuwarden deelt in haar verslag over 1940 mede, dat het afge- loopen jaar, niettegenstaande de bijzondere tijdsomstandigheden, zoowel wat betreft da aanvoer van nieuwe verzekeringen als de fi- nancieele resultaten bevredigend is geweest. Het verzekerd bedrag nam netto toe met 2.363.218 kapitaalverzekering en renteverze kering, waarbij de jaarlijksche rente met 10 is vermenigvuldigd. De wiskundige of premiereserve nam toe met 3.659.038, waaronder begrepen een be drag van 365.285, wegens extra versterking der reserve van een onderdeel der uitgestelde lijfrente-portefeuille en wegens de oprichting van een agentenpensioenfonds, welk bedrag van de extra-reserve werd overgeboekt. De premie-reserve bedraagt thans 117.985.111 Bij de Groot-Noordhollandsche een toeneming van het verzekerd bedrag met 2.5 millioen tot 73 millioen. In het verslag van de Vereeniging van Le vensverzekering en Lijfrente „De Groot-Noord hollandsche van 1845" te Amsterdam over 1940 werd o.m. medegedeeld dat het laatste boekjaar, wat betreft den aanvoer van nieuwe verzekeringen bevredigend is geweest. Het verzekerd bedrag nam toe met 2.486.514, welke toename in aanmerking ge nomen de ongunstige omstandigheden, tot be- vredenheid stemt. Het winstcijfer is beïnvloed door de grootere sterfte; aan kapitaal bij overlijden werd ƒ- 85.683 méér uitgekeerd dan in 1939, waar onder 67.749 wegens oorlogssterfgevallen, die alle ten volle werden uitbetaald. De wiskundige reserve nam toe met 884.094 tot 14.071.056. De bedrijfswinst bedraagt, na afschrijving van alle in 1940 gemaakte eerste onkosten 107.615. „De Windhappe r«" door Jan Mens. Verschenen bij Van Holkema Warendorf NV te Amsterdam. Prijs ingen. 2.11, geb. 3.05. Geïllustreerd door Uschi. Ziedaar, Mens' laatsteling. Het laatste boek van den juist onzen lezers zoo welbekenden auteur. Het is niet de eerste maal, dat hij bewijst, behalve het talent te hebben voor het compo- neeren van goed romancierswerk, ook in staat te zijn tot het scheppen van goede kinder lectuur („Geertje" e.a.). Dit is een boek van en voor jongens. Een boek vol avonturen en plezanterie en levens blijheid. Fn boek, tintelend van humor en soms ov -stroomend van uitgelatenheid. Ook van frisch en gezond optimisme in het leven. Kortomz ló gezond, zóó frisch en zóó optimistisch als iemand als Jan Mens maar kén zijn! En dét zegt wat! Wie zijn zoon (en evnt. dochter!) Iets goeds, iets origineels en iets echt levends cadeau willen geven, hij koope dit jongensboek van Jan Mens. Het is goed gelegd geld en het zal een uitverkoren plaats krijgen in de boe kenkast van het jonge volk! Een compliment voor de plaatjes van Uschl. Ze sluiten zich ten volle aan bij den tekst. Temperatuur lucht om 8 uur Hoogste temperatuur gisteren Temperatuur zeewater» Wind: N.O. Windkracht 1. Barometerstand 18.7 C. 21.2 C. 17.4 C. 763.0

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5