Mijfsvereeniging Zware straffen voor frauduleuze slachters ANNA PAULOWNA Naar een Marktberichten ZEILENSYMPHONIE OP DE Officieele Publioatie van het Departement van Handel, Nijver* heid en Scheepvaart Offioiecl* Publioatie van het Departement van Landbouw en VisscheriJ (Pu-Holland) Op weerzinwekkende wijze vee geslacht. Voor den economischen rechter te Am sterdam, hebben gisteren terecht gestaan de poelier Abraham da Costa da Funceca, de slager Jacob Speyer en de kapper Ger- zon Fles, die schapen en kalveren hadden geslacht en in strijd met het crisis-rundvee Jbesluit vee in voorraad hadden gehad. Over d<$ practijken van deze heeren heeft men verleden week uitvoerig in de Nederlandsche dagbladen kunnen lezen en de foto's hebben duidelijk gemaakt dat hier geslacht werd op een wijze, die sterk aan dierenmishandeling deed denken en die in strijd was met de meest ele mentaire begrippen van hygiene. In een oude garage aan de Schagerlaan in Amsterdam-Oost maakte deze clandes tiene slachters op ergerlijke wijze de die ren af. Het vleesch werd in deze vuile om geving bewaard tusschen poetskatoen en lappen. De poelier Abraham da Costa da Fon- ceca stond allereerst terecht. Voor de economischen rechter ontkende de man, die op heeterdaad betrapt was, al le schuld. Hij had alleen in do garage staan kijken bij het afmaken der dieren. De agent van politie K. had echter meer geconstateerd. In de garage, die niet veel meer dan een een schuur was, vond hij da Costa da Fon- ceca, Speyer en Fles. Speyer was bezig een kalf te villen, waarbij Abraham da Costa da Fonceca hem hielp door de pooten van het dier vast te houden. De agent had twee geslachte kalveren, een geslacht schaap, twee levende schapen en een levend kalf aangetroffen. De geslachte dieren waren nog warm. De agent van politie E. had ge zien dat er bloed aan de handen van da Costa da Fonceca kleefde en dat zijn klee- ren Vol haren van de dieren zaten. Op weerzinwekkende wijze, aldus de of ficier zijn de mannen te werk gegaan. Zij hebben die dieren geslacht, zonder ze te bedwelmen en zij hebben de schapen en kalveren afgemaakt in een omgeving, die men allesbehalve zindelijk kon noemen. De officier eischte tegen Abraham da Costa da Fonceca een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. Uitspraak doende veroordeelde de eco nomische rechter dat Costa da Fonceca tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en verbeurd verklaring van de kalveren en schapen, de huiden en het slagersgereedschap. De economische rechter veroordeelde Ger- zon Fles tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en tot een maand hechtenis. DE BELEEDIGING VAN BURGEMEESTER PETERS. De leeraar B. E., die enkele brieven met beleedigende inhoud naar den raad en het college van B. en W. van Medemblik had gestuurd, is door de Rotterdamsche recht bank veroordeeld tot een boete van f 100. subs, twintig dagen hechtenis. In het vonnis achtte de rechtbank de beleediging van burgemeester Peters bewezen: dat echter ook de wethouders gekrenkt zouden zijn, zooals de tenlastelegging vermeldde, werd niet aangenomen. Verdachte is reeds vroeger voor een soort gelijke zaak door het Haagsche gerechtshof veoordeeld tot een boete van f 100.— met een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Een vergadering op een wat ongewone plaats, zooals de heer Lindenbergh in z'n openingswoord opmerkte: om de ronde ta fel, in wat ruimen zin dan genomen. Veer- burg kon ditmaal niets anders aanbieden. Na de goedkeuring der notulen, deelde voorz. mede, dat de afd. Wieringerwaard de zer dagen over de oprichting van een Be- drijfsvereeniging zou spreken, maar de ver gadering om een formaliteit uitgesteld moest worrjen. In Waard en Groet kan zeker op een de<*.name van bedrijven tot 000 A 1000 bunder gerekend worden. Ook voor deze vergadering was de vraag, of men tot oprichting moest overgaan, het belangrijkste agendapunt. De secretaris leidde de besprekingen in. Ik voel me op 't oogenblik als een oud- cavaleriepaard, dat weer het trompet-sig naal: „ten aanval", hoort klinken, de ooren spitst en de staart omhoog steekt, zoo be gon de heer Raap. We zitten in den pro ductieslag en ik wil al ben ik dan oud, nog eenmaal meevechten. Allereerst zou ik ech ter willen opmerken, dat ik al 44 jaar ge vochten heb, voor wat men nu productie slag noemt. Hoe het was en ls. Laten we eens öude koeien uit de sloot halen. Veertig jaar geleden hadden de Oost polderboeren een stal vol vee, want er moest mest gemaakt worden. Van de kunst meststoffen, voor zoover ze er toen al wa ren, werd bijna geen gebruik gemaakt. We weten nog van een boer. die naar Van Wijk king en zei: „Geef mij ook maar eens wat van die barrels" en het volgende jaar terug kwam met: „Nou wil ik het nog eens pro- beeren, maar je moet me niet weer bed en er klaverzaad tusschen doen, want ik heb nog nooit zooveel klaver gehad als het vorige jaar." I>e vruchtopvolging was gebaseerd op 't Rebruik van stalmest, de zaadkeuze was ge ding; één soort tarwe, één soort haver en Kerst. Men kon advertenties lezen van: aardappelpoters te koop, maar van welke soort stond er niet bij. En nu: kunstmest, in soorten zooveel je maar wil. Geen koeien voor de mest meer. Grondonderzoek op alles en nog wat. Vrucht opvolging naar keuze in den regel van wat het meest opbrengt. Een groot aantal soor ten in eenzelfde gewas. Ziektebestrijding. Ook bij de veeteelt, waar vroeger alleen 't uiterlijk van belang was en men niet voor een gulden liet dekken als 't ergens anders voor een kwartje kon, is veel veran derd. Heeft men echter al die veranderingen in zich op kunnen nemen, zoodat ieder het profijt er van trok wat kon? Hoe zal t dan in de toekomst gaan, als er nog veel meer zal zijn gevonden voor verbetering van de uitkomsten? Wie achter is, komt niet meer bij, wie bij is, zal de grootste moeite hebben, bij te blij ven. We zullen steeds meer behoefte aan steun gevoelen. Voorlichting noodig. Er zijn proefstations, landbouwconsulen- ten, landbouwonderwijzers, cursussen, de plantenziektenkundigen dienst, de N.A.K., verschillende commissies, die ons helpen kunnen. De Rijkslandbouwconsulent moet voor heel N. Holland werken. Wie komt er bij hem? Zelf heeft hij geen tijd en gelegenheid te controleeren of z'n raad, zoo die ge vraagd is, ook is opgevolgd en heeft gehol pen. Beramen we middelen om bij te blijven, dan komen we tot de conclusie, dat we aan den R.L.C. een „verlengstuk" moeten maken. We moeten advies hebben van een consu lent, die bij ons op het bedrijf komt, zelf de proeven kan controleeren, die daar ge nomen worden. We dachten, daarvoor eerst iemand van Wageningen te moeten hebben, maar met f 2000 is dit armzalig betaald. Je mag hopen hem langer dan 'n jaar te hou den, maar 't zal vaak zoo zijn: Als hij blijft voor dat geld, is hij niet best en was men hem misschien liever maar kwijt. De heer Lienesch, met wien over deze zaak is gesproken, adviseerde daarom dan ook liever iemand van de Middelbare Land bouwschool of een flinken jongen van een R. L. Winterschool te nemen. Kostenbegrooting. De heer Raap gaf daarna een begrooting van kosten voor aanstelling van zoo'n con sulent met bijkomende uitgaven voor zijn werk en ging daarbij uit van een rijkssub sidie, zooals die ook elders wordt gekregen, 't Is moeilijk een bedrag vast te stellen wat dan als „contributie" betaald moet worden Gerekend wordt op deelname van boeren in Anna Paulowna, Waard- en Groet en Wieringerwaard, resp. met 1700, 1000 en 700 bunder, maar zeker is men daar nu nog niet van. Gaat dat alles door dan zal men misschien met ongeveer 25 cent per bun der kunnen volstaan. Inleider had ook al een naam bedacht voor de combinatie in A.P., W. en G. en W., n.1. „Alle Polderboe ren Worden Graag Wijs." Gedachtenwisseling en resultaat. Bij de gedachtenwisseling, merkte de heer C. Kaan op, dat de keuze van den juisten naam moeilijk zal zijn. Er zijn ve len, die niet met boeren om kunnen gaan. Treffen we er een, die even „stronteigen wijs" is als we zelf ook wel eens zijn, dan zijn we nog niet gelukkig, meende spr. De heer R. L. Waiboer plaatste daar te genover, dat het geen opzichter, geen dwars kijker, maar vooral een vraagbaak moet zijn. De heer G. H„. Geerligs zou wel op z'n minst iemand van „Groningen" aan wil len stellen. De heer K. Kaan meende, dat men de contributie wel op f 1.— kon zetten. Maar voorzitter merkte op: daar zouden de aanwezigen misschien niet tegen zijn, doch juist zij, die niet op de vergaderingen ko men, hebben vaak het meest hulp noodig, .maar ook het minst er voor over. Die moe ten er ook bij. De heer H. Wilms zou 't in de toekomst toch op een landbouwinge nieur aan willen houden en wees er op, dat men eigen fouten meestal niet ziet en 't goed is, daarop attent gemaakt te worden. Gewezen werd ook nog op het groote profijt dat getrokken kan worden als proeven, in eigen omgeving genomen, ook in eigen kring besproken worden. Dat spreekt veel meer tot de menschen dan de kennisne ming van de uitkomsten van een proefveld- je ergens in Limburg of Zeeland. En voor zitter merkte tenslotte op, dat ook de vee houders veel zullen kunnen profiteeren. Wie van hen is goed op de hoogte van en past toe de nieuwste vindingen voor hooi- winning, inkuilen, enz. De aanwezigen, 23 boeren met ongeveer 1000 bunders, gaven zich op voor de te stichten vereeniging. Anderen zullen be werkt worden en, zei de heer Van Balen Blanken, als de heer Raap in Schpgen achter 't biljart gaat zitten en zegt: „kom jij eens hier", zal hij de meeste leden wel werven. Er werd nog eenigen tijd gesproken over de contributie, maar daar hierover toch geen definitief besluit genomen kon wor den, voor de gecombineerde vergadering met Wieringerwaard en Waard en Groet is gehouden, stapte men maar van dit punt af. Het is de bedoeling een vereeniging te stichten, los van de afdeelingen, maar het afdeelingsbestuur zal tot de algemeene op richtingsvergadering de leiding van deze zaak in handen houden. Verslag brouwgerstcommlssie oogstjaar 1940. Hoewel het niet op de agenda stond, bracht de heer P. Kooiman, nu er nog tijd over was, verslag uit Voor de brouwgerst- commissie. Aan het verslag ontleenen wij. dat de gang van zaken t.a.z. van de opslag-toewii- zing. bewerking en finantieele afwikkeling bevredigend is geweest. Het inname svsteem was aanvankelijk niet gelijk aan vorig jaar. maar werd al spoedig veranderd, waardoor de speciale brouw- eerstpakhuizen weer den opslag en bewer king kregen. Brouwgerst is nu eenmaal een ander ar tikel dan voergerst. en al zijn er verschei dene behoorlijke boerenpartijen, dan toch moet deze gerst nog een flinke bewerking ondergaan, wil ze aan de hooge eischen voor brouwgerst voldoen. Noord-Holland heeft nogal te kampen met hooge vochtgehalten. Hierdoor is de gerst minder goed bewaarbaar en vaak de kleur minder mooi. Zooals bekend verondersteld mag worden, was aanvankelijk het toelaat bare vochtcijfer 16Vj> pet., maar door de vrii algemeene hoogere cijfers, vooral voor Noord-Holland is dat cijfer tot 17'A DCt. ver hoogd. Boven de 1714.P ct. kon door het (C)entraal (Blrouwerii (Klantoor. worden geweigerd. De bemonstering van de ge schoonde partijen gebeurde door de Graan- factor Peterson Co. te Rotterdam. Het C.B.K. analyseert de monsters. Bii het ver laden worden weer groote mengmonsters gemaakt, die opgezonden worden naar de Keuringscommissie voor Brouwgerst te Wa geningen. waar d« prijsklasse wordt vast gesteld. Boeren-monsters worden gekeurd in Alkmaar. Onze commissie heeft een opslagtoewii- zirwr van 750 ton plus 100 ton voor uitval en eventueel afgekeurde boerenpartijen. De ze toewijzing is ongeveer ten volle benut. De boerenpartijen blijven in het pakhuis steeds gesepareerd opge6lagen. zoodat een eventueel afwijkende partij uitgesloten kan worden van bewerking. Waaraan moet worden voldaan Er wordt naar gestreefd zooveel moge lijk gelijkwaardige partijen samen te voe gen. waardoor betere en gelijksoortige par tijen ontstaan. Deze werkwijze wordt door de brouwerijen zeer gewaardeerd. omdat daardoor de minste moeilijkheden bij de verwerking ontstaan. Wanneer de partijen maar iets muf zijn. moeten ze afgekeurd worden, omdat bij ver menging met goede partijen de kiemkracht van de geheele partij belangrijk terug kan loopen, en daardoor schade voor de N.I.C.A en/of brouwerijen ontstaat. De minimum kiemkracht is vastgesteld op 97 pet., waar door het duidelijk is, dat er maar zeer wei nig aan mankeeren mag. of de partij wordt afgekeurd. Bij een grooten opslag eischt daardoor het samenstellen van mengpartijen groote zorg. Ook. dat de korrels gelijk van stuk zijn, is van belang. De opslag vond wederom plaats in het pakhuis van G. J. J. Geerlzema. Lotweg. An na Paulowna. Dit pakhuis voldoet in alle opzichten aan de eischen. die redelijk hier aan gesteld mogen worden. Een groote rui me. zeer drooge betonnen vloer, waarop ongeveer 600 ton opgeslagen kan worden Een goede ventilatiemogelijkheid, een boog gebouw, zonder zolders, een afzonderlijke ruimte, waarin de schooningsmachine staat opgesteld, waarvan het stof afzonderlijk wordt opgevangen, tevens kan het zeer lich te stof een uitweg vinden naar buiten, door een daarvoor apart aangebrachten koker. Hoeveel is opgeslagen. De totaal opslag ongeschoond heeft be dragen: 714642 Kg., waarvan Kenia 499264 Kg.. Mansholt 182491 Kg..,Saxonia 29134 Kg. en Spratt Archer 3753 Kg. Alle partijen die voor bemonstering zijn aangeboden zijn goedgekeurd en afgeleverd. Het totaal aantal Kg. hiervan bedroeg 645345 Kg. Bij den totaalopslag komen nog 18190 Kg. welke voor de P.V.C. worden op geslagen. zoodat 732832 Kg. op- en afgesla gen werd. Door de gunstige ligging van het pakhuis zou alle gerst verladen hebben kunnen wor den aan de laadplaats bij de „Drie Molens", maar door den strengen en langdurigen winter moest veel per wagon verladen wor den. wat vaak. door de bijna onberijdbare wegen, veel sneeuw, en beperking van benzine, groote moeilijkheden opleverde. De duur van den opslag, die voor den pakhuishouder een belangrijke finantieele factor is, is mede door den winter, in Noord Holland te kort geweest om goede finanti eele resultaten af te werpen. De bijzondere toestand in Zeeland, waar door groote verkeersmoeilijkheden ont stonden, was oorzaak dat Zeeland tijdelijk van de gerstvoorziening moest worden uit geschakeld en aangezien Noordholland de tweede plaats inneemt hij de gerstleverin gen, moesten zeer spoedig partijen na be werking worden afgenomen, soms moest zelfs de samenstelling van een partij on derbroken worden om het reeds geschoon de deel te leveren. Tentoonstelling. Evenals vorige jaren is door het Naco- brouw weer een brouwgersttentoonstelling georganiseerd: nu in de nieuwe Beurs voor Koophandel te Rotterdam, alwaar 234 ver laad monsters waren geëxposeerd. Hiervan zijn er 9 bekroond. De prijswin naars ontvingen een diploma van het Na- cobrouw. Het stelde ook een aantal kunst voorwerpen ter beschikking. Het C. B. K. schonk den voornaamsten prijswinnaars nog geldbedragen, in totaal f 450.— terwijl voor de droogste gerst een fraai kunst voorwerp werd uitgeloofd. De partij van dezen laatsten prijswinnaar had een ge halte van 15.2°/o aan vocht. Onze commissie had ook de eer bij het 9-tal te behooren. Met een partij van 55 ton Kenia gerst werd de Gewestelijke prijs Nrd. Holland gewonnen, benevens een diploma met f 50. We zijn daarmee zeer vereerd, omdat van alle geleverde Noord-Hollandsche gerst dit de eenige partij was, die voor deze prijs in aanmerking kwam. Totaal heeft Noord- Holland ongeveer 2500 ton geleverd. Aan de partij werden 51 punten toege kend, terwijl de partij met de hoogste pun ten van de tentoonstelling er 52V2 toegewe zen kreeg. Bevredigende prijs? De heer R. L. Waiboer informeerde, of de prijzen voor de brouwgerst ten opzichte van die voor de gewone gerst bevredigend waren. De heer Kooiman deelde mede, dat de C gekeurde niet afgenomen werd als brouwgerst en de f 0.50 die meer betaald wordt voor de A. in B. klasse, niet bevre digend is te noemen. De brouwgerstcommis- sie kan deze kwestie alleen aanhangig ma ken bij het Nacobrouw en bij een brouwe rij voelt men wel voor een verschil van bijv. 75 cent, maar in Den Haag wil men er niet van weten. Na dank aan den heer Kooiman voor z'n verslag en aan den heer Raap voor z'n betoog ten gunste van oprichting van een bedrijfsvereeniging, sloot de heer Linden bergh de vergadering. PERSOONSBEWIJZEN. Vrijdag begin ook hier de uitreiking van de persoonsbewijzen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonius Jozef, zoon van H. G. Koopman en P. Jansen; Martha Magdalena, dochter van A. A. Schouten en P- Hoexum: Jacobus Bartholomeus, zoon van K. Th. van Steijn en A. C. de Bree: Maria Eva, dochter van P. J. H. Huijbers en M. Smiers; Pe- tronella Cornelia Maria, dochter van Joh. van den Berg en A. A. Caspers. Ondertrouwd: I. van Ham en M. P. Voort- huijzen; P. van der Spek en E. Vlaming: Getrouwd: Joh. Duijzer en Jac. Griep; C. P. Smiers en A. M. Winnubst: G. Overberg en Joh M. de Greef. Overleden: J. C. Blanke voort Rd., oud 38 jaar. POLITIE. Gevonden: Portemonnaie m. inh„ dames manteltje. Verloren: Identiteitsbewijs, jasje met stam kaart, haalmes, rol telefoondraad, CAUSTISCHE SODA, NATRONLOOG EN WATER GLAS. Onder verwijzing nar de des« betreffende publicatie in de Staatscourant van 15 Met 1941, no. 94, maakt de directeur van het Rijksbureau voor Chemi sche Producten, daartoe ge machtigd door den Secretaris- Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bekend, dat de dispensatie van het voor on dernemingen geldende verbod om zonder schriftelijke vergun ning van den directeur caualft» sche soda en natronloog te koo- pen, te verkoopen, af te leve ren, te bewerken of te verwer ken, vanaf 15 Juli 1941 wordt verlengd en wel tot wederop zegging, voor waterglas wordt de dispensatie van de vermelde verbodsbepalingen verlengd van 1 Juli 1941 tot 20 Augus tus 1941. VOORKOOPEN VAN POTERS. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend. Vooruitloopend öp de poterre geling 1941 wordt er den han delaren in pootaardappelen op gewezen, dat het voorkoopen van poters niet zal worden toe gestaan. Den handel wordt daarom aangeraden geen voor koopen af te sluiten, daar voor het vervoeren en afleveren der desbetreffende poters geen toe stemming zal worden verleend. LOSSING WAGENS BRAND- STOFFEN. Op Zondag 29 Juni ajs, zul len, in het belang van de ko- lenvoorziening, wagens brand stoffen (kolen, cokes, briketten e.d.) door geadresseerden tus schen 7 en 18 uur behooren te worden gelost. Voor berekening van den vrijen lostermijn, en eventueel van staangeld, zal die Zondag worden medegeteld. Inlichtingen aan de stations. Utrecht, 25 Juni 1941'. Directie Ned. Spoor wegen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: M. Schagen—Suiker van Heer- hugowaard, F 63; K. Hakof en echtg. van Ede, Arnhemscheweg 120; Mej. T. de Jong van Wieringermeer, Wieringerwerf, Medem- blikkerweg K 48; W. Adamse van Zijpe, Oudesluis H 97; Mej. J. C. van den Berg van Alkmaar, Boomkampstraat 28; Joh. Jac. de Wit van Zijpe, I 27. Vertrokken: Joh. Kommer naar 's-Graven- hage; Franqois Valentijnstraat 92; Mej. A. Boer naar Dordrecht, Bleekersdijk E19; P. R. Raedts en gezin naar Maastricht, Oude Smeermaeserweg 33; Mej. T. Blaauboer naar Beverwijk, Vondelstraat 13; Mej. C. Schoorl naar Bergen N.H., Breelaan 26; A. G. Reuvers —Borst naar Enkhuizen, Wiedesteiger 11; A. B. Bruin, naar Harenkarspel, Tuitjen- horn H 16; Mej. A. van der Goes naar Zand- voort, Kostveriorenstraat 95; A. ten Boekel- Hoofd naar Haarlemmermeer. Vijfhuizen, Cruqiusdijk 34; Wed. D. Drost—Kuiken naar Wieringerwaard, Molenweg; C. van Eeten en echtg. naar Den Helder, Langevliet; J. Rampen naar Amsterdam, 3e Helmerstraat 70 boven; H. Nauta en gezin naar Wonsera- deel, Schraard; A. Lemstra naar Zaandam, Oostzijde 84. BREEZAND. JUBILEUM. Met verzoek ook dit jubileum even te ver melden, deelt men ons mede, dat op 3 Juli a.s. dokter Olree 25 jaar tweemaal 's weeks spreekuur heeft gehouden ten huize van de familie Petter. ALKMAAR, 25 Juni. Aardbeien f 50.— per 100 Kg., andijvie f2 11 per 100 Kg., bleomkool I f 612. idem II f 0.— per 100 stuks, doperwten f 25.p. 100 Kg., druiven f 1.37 per 100 pond. kropsla f 0.50—2.40. komkommers f 5.20-^13 per 100 stuks, peterselie f 1.50—3.60 per 100 bos, postelein f .380.51 per bakje, peulen 12.50 per 100 pond. rabarber f 0.— per 100 Kg., raapstelen f 2.60—4.90 per 100 I<g.. radijs f 1.505.20 per 100 bos. selderie f 812 p. 100 bos. spinazie f 0.22—1.87 per 16 p. bak, snijhoonen f 4266 per 100 Kg., dubbele spercieboonen f 70.— oer 100 pond. tuinboo- nen f 12.— per 100 pond. tomaten f 17. per 100 pond. uien f 2.60—12.— per 100 bos, wortelen f 8.40—11 per J00 bos. BROEK OP LANGF.NDIJK. 26 Juni. Aanvoer: 105.000 Kg. aardappelen f 10.—, kleine f 3.—. 900 Kg. rabarber (afw.j 4.80, 700 bos wortelen f 1123000 Kg. tomaten A. B. C. en CC f 34.—. 240 krop sla f 1.20. NOORDSCHARWOUDE. 26 Juni. Aanvoeé: 5350 Kg. aardappelen: Schotscbe muizen f 10.kleine f 3.—. 3500 bos rabar ber f 4.80.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3