n SPORTNIEUWS n Q.S.C. verliest van V.V.Z. Koolzaad verbouw tegen vettekort ;sr,T,5iw ,,rkr,it™'dan De kansen van Limburgia gestegen Bondselftal Oostelijk elftal Utieltennen Atfileliek Boschloop Den Hout te Haarlem Finsch leperbericht Ifaliaansch weermachthericht Dnitsch weermachtbericht Europa's levensmiddelen- voorraad in het generaal gouvernement Nederlandsch spion ter dood veroordeeld Misbruiken bij verhuur van huizen Het voetbalpregramma kreeg weer eenlge stagnatie en we zullen dus nog een weekje langer moeten wachten, hoe het resultaat van sommige clubs zal ver- loope'n. Vast staat, dat, als er nog zoo'n oponthoud bijkomt, er clubs zullen zijn, die 7 September a.s. weer aan de compe titie deelnemen, maar weinig weken rust zullen genieten. PROMOTIE-COMPETITIE. Afd. IV. Picus weerde zich uitstekend tegen Stan daard door met een 41 overwinning thuis te komen. Deze Einlïovenaren gaan nog be hoorlijk mee tellen. RBC verraste vriend en vijand met een ferme 3—0 overwinning, behaald op Miranda. De eerste nederlaag is er dus voor de Chevremonters en het kan niet anders of de strijd tusschen Limburgia, Picus en Miranda wordt nog spannend. Ge speeld moet nog worden MirandaPicus; MirandaLimburgia en andersom, dus nog vier wedstrijden. De stand is: Picus 5 4 0 1 8 19- 6 Limburgia 4. 3 0 1 6 11— 4 Miranda 4 3 0 1 6 14— 8 RBC 6 2 0 4 4 9-9 Standaard 5 0 0 5 0 7—21 Deze competitie duurt dus nog minstens vier weken, oftewel tot eind Juli. 3e klasse A. QSC stelde teleur door van VVZ met 21 te verliezen en daardoor de taak voor Sant poort nog gemakkelijker te maken. De .gtand is: Santpoort 2 2 0 0 13— 4 4 QSC 3 1 0 2 4— 7 2 VVZ 3 1 0 2 410 2 De andere twee wedstrijden gingen niet door. Res. 3e klasse A. Aicmaria 2 won haar eersten wedstrijd en wel met 1—0 van WFC 2. QSC 2 won met dezelfde cijfers van WA 2, zoodat de span ning hier wel gestegen is. De stand is: QSC 2 4 2 1 1 5—5 5 WA 2 4 2 1 1 0-4 5 WFC 2 4 2 0 2 8—7 4 Alcm. Victrix 2 4 1 0 3 49 2 Beslissing na de rust geforceerd. Op het Vitesse-terrein te Arnhem werd gistermiddag de wedstrijd Bondselftal Oostelijk elftal gespeeld, welke met een 52 overwinning voor het Oostelijk elftal eindigde. Er waren naar schatting 7500 toeschouwers. Het begin is voor het Bondselftal, dat door solide aanvallen verscheidene door braken forceerde, welke door veelal te kort spél niets opleverden. Bovendien liet het ploegverband te wenschen over. Den Boer miste na een kwartier een goe de kans door voor open doel over te schie ten. De Oostelijken kwamen hierna meer in den aanval. Deze aanvallen waren door hun snelheid zeer gevaarlijk. Keeper Kraak wist voorloopig echter zijn doel schoon te houden, totdat na 25 min. spelen Jaarsma, die al eenige malen zeer snel was doorge broken, met een harddiagonaal schot in den uitersten hoek succes had, 01. Na rust pakte het Bondselftal de zaken beter aan. Smit weet keer op keer den ba! op te brengen, maar zijn schot is, evenals dat van Vente, zoek. De snelle Draeger wordt bovendien door den zeer goed spe lenden Roelofs in bedwang gehouden. Vijftien minuten na de rust brengt En gelsman, prachtig samenspelend met v. d. Veen, den bal keurig op. Als men een schot verwacht, geeft hij echter door naar Lo- densteyn, die in eens via de bovenlat in- kogelt, 0—2. Aan den anderen kant heeft Vente kort daarop succes. Handig omspeelt hij Cuy- ten en zijn schot faalt niet (12). Het Oostelijk elftal is nu echter overwe gend sterker. Na een half uur weet Loden- stevn opnieuw te scoren na een voorzet van Jaarsma, 1—3. Even later weet de Vil- leneuve den achterstand te verkleinen met een betrekkelijk zacht schot, dat doelman Dekkers evenwel onder zijn handen laat, 2-3. Engelsman stelt de overwinning zeker als hij na een zeer fraai individueel spel doorbreekt en Kraak geen kans geeft, 24. Vijf minuten voor tijd forceert Jaarsma een hoekschop, welke Moor Kraak overge- tipt wordt. De tweede hoekschop wordt door I.odensteyn uit een doelworsteling benut, 25. UTRECHT—AMSTERDAM 3—2. Van Elswijk scoort driemaal. Utrecht, 28 Juni. Het Utrechtsch elftal, kwam hedenavond in een proefwed- strijd uit tegen Amsterdam. Na een vlot ten wedstrijd wisten de Utrechtenaren een 3—2 overwinning te behalen. Nadat Fischer Amsterdam na 15 minuten spelen de lei ding had gegeven, maakte Van F.lswijk kort daarop den gelijkmaker. Amsterdam was geruimen tijd sterker en drukte deze meer derheid door Fischer in een doelpunt uit. In de tweede helft was het Van Elswijk. die' het tweede doelpunt voor Utrecht maakte, terwijl dezelfde speler 20 minuten voor het einde den stand op 3—2 bracht. Ondanks verwoede pogingen van Amster dam bleef den gelijkmaker uit, hetgeen vooral te danken was aan het uitstekende werk van doelman Mosterd. WEDSTRIJDEN DOOR DE STRATEN VAN AMSTERDAM. Lakeman wint de rende van FrankendaaL Amsterdam, 28 Juni. Voor het eerst in de geschiedenis van de wielerbe- weging werden te Amsterdam wedstrijden georganiseerd door de straten, welke ge houden werden ter gelegenheid van het driejarig bestaan van de speeltuin vereent ging „Frankendaal". Het parcours ging over den afstand van 42 km 60 ronden. Het is den Amsterdam mer Lakeman gelukt in eigen stad als eerste van de amateurs en onafhankelijken te eindigen. De grootste concurrent voor hem was de stadgenoot verdonk, dien hij in de sprint mét een lengte sloeg. Indien Verdonk niet zooveel pech had gehad, zou hij ongetwijfeld als eerste zijn geëindigd Nu slaagde hij erin ondanks dat hij enkele renden voor het einde kwam te vallen, in samenwerking met Wijdenes, de koploopers in te halen, doch moest in de sprint aap Lakeman voorrang verleenen. De uitslagen voor de amateurs en onaf hankelijken luidden: 1. Lakeman. 2. Verdonk, 1 lengte. 3. W. Bik. 4. De Korver (Rotterdam). 5. Wijdenes ('s-Hertogenbosch). 6. Glas (Heiloo). 7. Nusch (Amsterdam). Ook de strijd tusschen de nieuwelingen over een afstand van 21 km mocht zich in de groote belangstelling van de Oost-Am sterdammers verheugen. Hier gelukte het eveneens een Amsterdammer zich als eer ste te klasseeren en was de tweede, derde en vierde plaats eveneens voor stadgenoo- ten. 'De Graaf eindigde in de sprint voor Terpstra als eerste. CRITERIUM VAN DEN BOSCH. Evers, Zaandam, valt op. Gistermiddag werd op het nieuwe z.g. veemarktparcours te Den Bosch het crite rium van de Hertogstad verreden. De be- langstélling van dé zijde van het publiek en de renners was zeer groot. De wedstrijden waren spannend en het parcours goed. De nieuwelingen hadden zeven ronden te rijden en de uitslag werd in de eindsprint beslist nadat vele renners door het hooge tempo hadden opgegeven. Boucke uit Eindhoven werd winnaar in deze categorie. Bij de amateurs en onaf hankelijken waren de meest bekende ren ners aanwezig. Er werd hard gestreden en de koers werd in hoog tempo gereden. In de derde ronde trok G. Bakker er al leen uit en in de vierde ronde hadden zich Kuyper en Keyzer bij hem gevoegd. Ze hadden toen een voorsprong van 11 sec. In de zesde ronde voegde zich Steenbak kers en Evers bij de uitloopèrs. In het pe loton werd hard gewerkt om de uitloopèrs terug te halen, doch dit gelukte niet meer. In de eindsprint werd Steenbakkers door Evers uit Zaandam geklopt. De uitslagen luiden: Nieuwelingen: 1. A. Roucihe .Eindhoven); 2. B. de Kort, Amsterdam; 3. H. Smits (Amsterdam); 4. G. van Straaten (Rotterdam); 5. A. van Bokhoven (Vlymen). Amateurs en onafhankelijken: 1. Evers (Zaandam); 2. Toon Steenbak kers (St. Michielsgestel); 3. C. Bakker (Zaandam); 4. H. Keyzer (Amsterdam); 5. H. Lakeman (Amsterdam). NATIONALE WIELERWEDSTRIJDEN TE DEVENTER. Klink ls niet fortuinlijk. Op de Sintel-baan in het gemeentelijk Sportpark van Deventer zijn gisterenmiddag nationale wielerwedstrijden gehouden, waar aan o.m. deelnamen Van Vliet, Derksen, Motke en Boeyen. Een der hoofnummers werd gevormd door een 35 km koers voor koppels, waarin fel om de zege werd gestreden. Kort voor het einde kwamen Van Vliet en Motke zoo ernstig te vallen, dat zij den strijd moesten staken. In het bijzonder Motke liep vrij ernstige ver wondingen op aan een der enkels. De uitslagen waren: Sprint: Eerste serie. 1. Van Vliet; 2. Derksen. Tweede serie: 1. Derksen; 2. Van Vliet. Derde serie: 1. Derksen; 2. Van Vliet. Winnaar Derksen. Achtervolging: Eerste serie: 1. Motke; 2. Klink. Tweede serie: 1. Sprenkeling; 2. Boeyen. Derde serie: 1. Boeven; 2. Klink. Vierde serie: 1. Motke; 2. Sprenkeling. Einduitslag: 1. Motke; 2. Sprenkeling; 3. Boeyen; 4. Klink. Afvalrace: 1. Van der Kemp (Deventer); 2. Meyer (Zwolle; 3. Mengerink (Zwolle); 4. Reerink (Arnhem). Klassement over tien ronden: 1. Dekker Jr. (Dedemsvaart), 21 punten; 2. Woldering (Groningen, 16 punten; 3. Martin (Arnhem), 16 punten; 4. Groters (Almelo), 15 punten; 5. Kamphuis (Deventer), 15 punten. Ploegachtervolging over tien ronden: 1. Overbeek—Mynten (Apeldoorn); 2. MeyerMengering (Zwolle). Handicap-race: zes ronden: 1. Motke; 2. Derksen; 3. Boeyen; 4. Spren keling; 5. Klink. Koppelkoers over 35 km: 1. BoeyenMartin; 2. Op 1 ronde Derkser —Groters; 3. Dekker—Kamphuis; 4. Spren kelingWoldering; 5. op 2 ronden Klink— Nap. Haarlem, 29 Juni. Nadat in 1939 in den Haarlemmerhout met groot succes een Boschloop was georganiseerd, volgde Za terdag de tweede. Ook deze Boschloop is vlot verloopen en het is te verwachten, dat in de toekomst ieder jaar een dergelijke wedstrijd gehouden zal worden. 'Vele leden van de N.A.U, waren naar Haarlem gekomen en onder hen waren ook de bekende loopers van Volewijckers en A.A.C. In de a-klasse werd een aardige strijd geleverd tusschen Meyer, Koopman en Walther. Nadat ongeveer 2500 meter van de 4 km was afgelegd, nam Walther een voorsprong, welken hij steeds ver grootte en zonder eenigen strijd kwam hi; als eerste binnen. Zijn clubgenoot Bouber was in de b-klasse de snelste en kwam als vierde van de loopers der a- en b-klasse binnen. Bemoedigend voor de toekomst was het aantal deelnemers voor de c-klasse (nieu welingen N.A.U.-leden). Verschillende le den van Haarlem namen deel, die voor efen onderlingen strijd zorgden. Tenslotte zege vierde de Blauw-Witter Van Olffen. 110 sportsmen uit Haarlem en omgeving startten voor de nieuwelingen klasse voor een wedstrijd over 2600 meter. Er werd fel gestreden en met slechts 0,3 sec. verschil kwamen de eerste loopers binnen. Na afloop reikte de heer G. E. van der Werff, voorzitter van de N.A.U., de prijzen uit. De uitslagen luiden: A.-klasse. 4.000 meter: 1. J. Walther (Volewijckers) 12 min. 21.5 sec.; 2. J. Meyer (Volewijckers) 12 min. 36.4 sec.; 3. J. Koopman (Haarlem); 4. W. Bakker (A.A.C.)5. A. Paap (Haarlem. B.-klasse. 4.000 meter: 1. H. Bouber Volewijckers) 12 min. 46 4 sec.; 2. J. Jordens (Haarlem) 13 min. 14.8 sec.; 3. F. Gaarenstroom (Volewijckers) 13 min. 17 sec. C.-klasse, 3200 meter: 1. H. W. van Olffen (BI. Wit) 10 min. 16.4 sec.; 2. W. Lenseling (Haarlem) 10 m. 21.4 sec.; 3. J. Joustra (Haarlem). DUITSCHLAND WINT VAN ITALIË. Bologne, 29 Juni. Na een spannenden strijd zijn de Duitschers er in geslaagd een kleine overwinning te behalen (88—80). Ook op den 2en dag toonde Lanzi zich sterker dan Harbig. De 800 meter werd door den Italiaan gewonnen in den tijd van 1 min. 49 sec., terwijl Harbig 1 min. 49,2 sec. maakte. Sovjet-Russische bombardemen ten. Helsinki, 29 Juni (DNB). De voorlich tingscentrale der regeering heeft vanavond het volgende bekend gemaakt: Op grond van waarnemingen is waar schijnlijk een Sovjet-duikboot ten westen van Helsinki op een Finsche mijn geloo- pen. De boot is gezonken. Gisteren hebben zeven Sovjet-vliegtuigen tusschen Orrkerr en Swartholm een pas- sasierschip met mitrailleurvuur bestookt, waarbij iemand gedood werd. Vandaag hebben twee Sovjet-vliegtuigen Karjan ge bombardeerd. Een doode en zes gewonden. Negen woonhuizen werden beschadigd. In de omgeving van Vuoksentales lieten Sov jet-vliegers in drie groepen van twee tot negen toesteller) bommen vallen. Er ontstond vrij aanzienlijke schade. Zonder dat schade aangericht werd zijn voorts vandaag bommen uitgeworpen te Berkialmi, Bulkava, Piiala en Kotha. Gis teren borbardeerden vier vliegtuigen in de omgeving van Loviba een schip zonder het te treffen. Tusschen Haminaen Loviba lie ten afzonderlijke vliegtuigen meermalen bommen vallen, die allen in zee terecht kwamen. SLOWAAKSCH LEGERBERICHT. Diep in het Sovjetgebied doorge drongen. Presburg. 29 Juni (DNB). Het op perbevel van het Slowaaksche leger maakt bekend: De vooruitgeschoven afdeelingen vart het Slowaaksche leger zijn na zwaren strijd diep in het Sovjetgebied doorgedron gen. In samenwerking met de Duitsehe weermacht eenerzijds en door eigen actie anderzijds hebben zij veel vijandelijke ver sterkingen veroverd en den tegenstand van den vijand gebroken'. Een groote menigte oorlogstuig is in hun handen gevallen. De gevangenen, die zich aan de Slowaaksche detachementen hebben overgegeven, zijn grootendeels van Aziatische afstamming. De eigen verliezen zijn in vergelijking met de behaalde successen onbelangrijk. Malta gebombardeerd. Rome, 29 Juni (Stefani). Het 389e communiqué van het Italiaansch hoofd kwartier luidt: t Gedurende den nacht van den 28en Juni hebben afdeelingen Italiaansche vlieatuigen luchtbasis en havenwerken van La Valetta op Malta gebombardeerd. Boven Lampedus s een Britsch toestel, dat het eiland had gebombardeerd, door den luchtafweer der marineneergeschoten. Tusschen Sidi el Barranni en Solloem in Noord-Afrika hebben Duitsehe vliegtuigen Rritsche gemechaniseerde strijdmiddelen aan gevallen en vernield. De vijand heeft een luchtaanval gedaan op Benghasi en op een plaats in de woestijn Syrte. In Oost-Afrika is de toestand onveranderd. SPECIALE BERICHTEN OVER DE OPERATIES IN HET OOSTEN. Jacbteskader behaalt zijn 500e overwinning. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 29 Juni (DNB). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Over het verloop der opératies in het oosten wordt het Duitsehe volk heden in gelicht door een reeks speciale berichten. Op den Atlahtischen Oceaan hebben duikbooten convooien en afzonderlijke schepen aangevallen, die werden be schermd door talrijke torpedobootjagers en vliegbóoten. Zij hebben een tankschip en zeven vrachtschepen met een gezamen lijke inhoud van 46.700 ton tpt zinken ge bracht en een tankschip en twee vracht schepen met een gezamenlijken inhoud van 25.000 ton getorpedeerd. Ook deze sche pen kunnen verloren geacht worden, zoo dat de Duitsehe duikbootvloot de vijande lijke koopvaardijscheepsruimte met 71.700 ton verminderd heeft. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht drie vrachtschepen en een vischtrei- ler niet een totalen inhoud van 14.800 ton tot zinken gebracht. Andere nachtelijke luchtaanvallen waren gericht op havenwer ken aan de Zuid-Oostkust van Engeland en op de belangrijke invoérhaven Huil. Aan weerszijden van de rivier de Huil en aan de Humber werden verscheidene uitge breide branden waargenomen. Andere af deelingen gevechtsvliegtuigen zijn voortge gaan met het leggen van mijnen voor Brit- sche havens. Duitsehe gevechtsvliegtuigen hebben ln den nacht van 27 op 28 Juni met succes mi litaire installaties der Britsche vlootbasis Alexandrië gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben afdeelingen der Duitsehe luchtmacht Britsche autocolon nes tusschen Sidi el Barrani en Solloem met goed gevolg aangevallen. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied versche nen. Een jachteskader onder bevel van ma joor Traufleft heeft op 26 Juni zijn (jOOeover winning in den lucht behaald. Luitenant Geischardt, die deel uitmaakt van een jacht eskader, heeft op 23 Juni zijn 19e en 20ste vijandelijke vliegtuig neergeschoten. 's-Gravenhage^28 Juni. Een vroe gere Nederlandsche officier, die heimelijk naar Nederland teruggekeerd was, hier onder een valschen naam verbleef, mili taire inlichtingen verzamelde en ze naar het vijandelijke buitenland doorgaf, werd door een Duitsehe militaire rechtbank we-, gens spiopnage ter dood veroordeeld. Het vonnis is met d^en kogel voltrokken. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Zaterdag is de 27-jarige gehuwde arbeider in gemeentedienst, J. Best te Groningen bij het verrichten van schilderswerkzaam heden aan de Bontebrug van een balk ge gleden en in het Winschoterdiep gevallen. Hoewel een der omstanders zich vijf maal te water begaf mocht het niet gelukken, den drenkeling te redden. Het stoffelijk overschot is naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. EEN HONDERDJARIGE. Gisteren herdacht mevrouw de wed. G. Dallinga—Hamster te Woldendorp haar honderdsten verjaardag. Zij bezit nog een vitaliteit, welke menigeen haar kan benij-' den. PORTEFEUILLE MET TWEEDUIZEND GULDEN GEROLD. Een 38-jarige koopman, wonende aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat hem in een café in de van Woustraat aldaar zijn portefeuille, in houdende f 2150.is ontrold. De portefe uille is later aan de overzijde van het IJ uit t water gehaald, doch het geld was ver dwenen. AANMERKELIJKE STIJGING VAN BODEMOPBRENGST MOGELIJK. LANDBOUW EN INDUSTRIE HEBBEN KRACHTIGEN STEUN NOODIG. Warschau, Juni (Van een V.P.B.-correa- pondent): Evenals in Zuid-Oost-Europa blijft ook ln het generaal-gouvernement (voormalig Po len) de opbrengst van den bodem per hec tare verre ten achter bij die van de landen in Midden-Europa, vooral bij die van Dujtschland. Terwijl de gemiddelde op brengst van graan per hectare ln het Duit sehe rijk 19,5 centenaar bedraagt, is deze 'opbrengst in het genera al-gouvernement slechts 10,7 centenaar, Voor aardappelen zijn deze opbrengsten 180 resp. 110 cente naar, voor suikerbieten 300 resp. 200cen tenaar. Voor de melkopbrengst geldt het zelfde: terwijl in het Duitsehe rijlk een koe gemiddeld 2600 liter melk geeft, moet men zich in het generaal-gouvernement tevre den stellen met 1400 liter. Ongetwijfeld zal ook in het generaal-goui- vernement, dank zij een stelselmatigen op bouw, de toestand verbeteren en de bodem opbrengst toenemen. Van het grootste be lang hierbij is, dat voor den landbouw ln het generaal-gouvernement de noodige hulp middelen beschikbaar worden gesteld. De met den landbouw verbonden industrieën moeten geleidelijk worden ontwikkeld. De fabriek van stikstoffen moscice moet worden uitgebreid, en ook de kalkindustrne moet vooruit worden geholpen, evenals de fosfor- productie, die voor uitbreiding vatbaar is. Deze maatregelen dienen te worden aange vuld door het uitwisselen van zaadgoed. Door een tienjarenplan zal een oppervlak te van meer van een millioen hectare voor den landbouw geschikt worden gemaakt. De 442 melkerijen, welke het land thans telt, en waarvan er slechts 58 machinaal worden bediend, zullen geleidelijk worden vervangen door 380 melkerijen, die geheel op machinaal bedrijf zijn ingesteld. Deze uitbreiding van den landbouw en haar gevolgen voor de le vensmiddelenvoorziening in het generaal- gouvernement zullen niet onbelangrijk bij dragen tot het veilig stellen van de. levens middelenvoorziening van gehe'el Europa en het vasteland van ons werelddeel onafhan kelijk maken van den overzeeschen invoer, voor zoover het betreft onze eerste levensbe hoeften. Het aanbieden of aannemen van sleutelgelden is verboden. Het komt in den laatste ntijd herhaalde- voor, dat woningen te huur worden ge vraagd, terwijl men-daarbij een bepaald bedrag als belooning voor het aanbieden der woning in het vooruitzicht stelt. Deze sleutelgelden, welke men zich nog uit de laatste jaren Van den vorigen oorlog zal herinneren, varjeeren van f 2.50 tot f 25.— en zijn in sommige gevallen nog belangrijk hooger. Dergelijke aanbiedingen worden zelfs openlijk in advertenties gedaan. De gemachtigde voor de prijzen Vestigt er de aandacht op,, dat deze handelwijze in strijd is met het huurprijsbesluit 1940 en wordt beschouwd als prijsovertreding. Zoo wel degene, die sleutelgeld aanbiedt als hij, die het aanneemt, zijn, evenals tusschenper- sonen, zooals woningbureaux, strafbaar. De inspecteurs voor de prijsbeheersching zullen streng optreden tegen deze misbrui ken, die in den grond een ontduiking zijn van de bepalingen, die huurprijsverhooging vei Rieden. Dit geldt ook voor de gevallen, waarin de_ verhuurder de eisch van over name der inboedel als voorwaarde voor het aangaan der huurovereenkomst stelt. Ook nier begaan zoowel de verhuurder als de huurder een strafbaar feit. Getracht zal worden voor kool zaad een goeden prijs vastge steld te krijgen. s-Giavenhage, 27 Juni. De persdienst van het N.A.F. richt het volgende manifest tot de boeren van Nederland: „Deze week vestigt de actie „Nederland voedt zichzelf' in het kader van den pro ductieslag 1941 onze aandacht op het vet- vraagstuk. Ons land, evenals Europa in het a're- meen, heeft groote behoefte aan vetten De vetproductie dient dus tot het uiterste te worden opgevoerd, teneinde het steeds nij pender worden van het vettekort te voor komen. Koeien en varkens leveren vet We zouden de teelt hiervan dus uit kunnen breiden, maareconomischer is het natuurlijk alleen wanneer het om vet en van nUnH an"a,CeSCh R8at den VerboUW van oliehoudende zaden te vergrooten. Met dezen verbouw ,s immers een veel grootere "d« liiïlTr r" «MTnSïJS: De kapitalistische wereld, de werld die ht\ K?d dan aan lar>ds- cn ™iks r„nt in drukte het koolzaad jaren- na mnn ïfa hoek,e beteelde oppervlakte na,1900 bedroeg slechts 2 3000 ha. In den tijd, dat ook Nederlandsche bodemexploiti- nog niet z°°veer op het buitenland was ingesteld, was dit getal veel hooger. Gemid deld werd jaarlijks ruim 23.000 ha met koolzaad beteeld. Zoo moet het ook nu weer worden. Onze yaclerlandsche boeren moeten weten, dat het er nu om gaat een sterk volk te too- nen, dat zichzelf wil en kan helpen, eensge zind is en het volksbelang boven de belan gen van het eigen ik stelt. Hot manifest besluit: boeren van Neder land: uw volk vraagt om meer vet. Geeft neraan gehqor door den koolzaadverbouw met kracht ter hand te nemen en juist zoo ais uw grootvader deed, om Nederland 9Qennnten ^hengst van om en nabij de uuu ha. Per jaar bebouwd koolzaadland te leveren. De bevoegde instanties trachten voor koolzaad een goeden prijs vastgesteld te krijgen en voor kool zaadverbouwers bovendien een be hoorlijke gift extra kunstmest be schikbaar te stellen. r, ko?'zaa<J het voordeeligst en meest w {!Ct!eLgoteeId wordt, staat uitvoerig in bericht van de commissie Posthuma van deze week, dat in de vakbladen is op genomen. Schenkt er aandacht aan. De tijd om den grond door scheuring, bemesting of anqerzins voor deze teelt goed te maken is er n u. Nederlandsche boeren, begrijpt in deze uw taak en roeping, zorgt ook voor de vetvoorziening van eigen volk. Biedt aan het dreigende vettekort het hoofd. U kunt het. Het is uw plicht uw eigen volk zoo veel als eenigszins kan te voeden uit ei gen bodem.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6