GEEN SOMBERE FABRIEKEN MEER Concentratie inning waterschaps-ssten Windau bezet Inval in een speelhol PUNTENTEKORT AANGEVULD Daitsch weermachthericht Arrondissementsrechtbank te Alkmaar 5'w-emmen Coloradokevers Amsterdamsche effectenbeurs STREVEN VAN „SCHOONHEID VAN DEN ARBEID." Verschillende fabrieken brachten reeds verbeteringen aan. De werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid" heeft onlangs een afdeeling „Schoonheid van den Arbeid" opge richt. Wat stelt deze afdeeling zich ten doel en hoe gaat zij te werk? Hierover had een redacteur van de V.P.B. een vraaggesprek met den landelijke leider van „Schoonheid van den Arbeid", den heer F. C. F. van Ertbruggen ,die een duidelijk antwoord gaf op deze vragen. Amsterdam, 3 Juli. „De gedachten van vele rnenschen zullen, als zij van „schoon- lieid van den arbeid" hooren spreken, wel licht teruggaan naar vervlogen eeuwen, toen de handwerker nop: van ieder door hem vervaardigd werkstuk genoöt. Die tijd is voorbij, maar wel kan ook in het jachtige productieproces van dezen tijd de arbeider iets ervaren van de schoonheid der men- schelijke scheppingskracht, indien hij in schoone en waardige werkplaatsen zijn werk met vreugde en trots kan verrichten. Aldus de heer F. C. F. Ertbruggen, lande lijk leider van de afdeeling „Schoonheid van den Arbeid" welke de werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid" onlangs heeft opge- opgerieht. Dit trachten wij te bereiken door de ver betering en verfraaiing van fabrieken en werkplaatsen. Wij gaan hierbij verder dan de door wettelijke voorschriften aan be drijfsruimten gestelde eischcn. Werkwijze van „Schoonheid van den Arbeid." „Hoe wilt u het gestelde doel bereiken?" „Verschillende wegen staan voor ons open, vaak is aan het begrip „fabriek" de voor stelling van een rommelige, grauwe ruimte verhonden. Hierin kan op eenvoudige wijze verandering gebracht worden hoe veel is er niet te bereiken door lichte beschilde- dering. het aanbrengen van bloemen en planten, enz. Verder denk ik aan verbete ring der luchtverversching. verlichting, ver warming, toiletten en cantines, en ten slotte ook aan een betere inrichting van de woningen voor de arbeiders. Onlangs kwam ons b.v. ter oore, dat in een metaalfabriek met het oog op de verduistering de ramen zwart gemaakt waren en overdag bij kunst licht precisie werk werd verricht. In een dergelijk geval moet desnoods ten koste van financieele offers de arbeidsomgeving wor den verbeterd." „Hoe gaat „schoonheid van den arbeid" te werk?" „Over het geheele land verspreid heeft „Vreugde en Arbeid" 72 districtsbureaux, die nu ieder ook een afdeeling „schoonheid van den arbeid" krijgen. Door middel van de pers en folders vestigen wij de aandacht der arbeiders op ons werk, opdat deze hier mede kennis maken. Voorts wenden wij ons tot bedrijfsleiders om in gemeenschappelijk! overleg tot noodzakelijke verbeteringen te komen. Komt ons een geval, dat verbetering behoeft, ter oore, dan wenden wij ons tot den eigenaar van de fabriek en geven hem kosteloos raad. Meestal heeft dit succes". Reeds behaalde resultaten. „Kunt u eenige resultaten noemen??" „Onze ervaring is. dat de groote en klei ne bedrijven over het algemeen meer aan dacht schenken aan de omgeving, waarin hun arbeiders werken, dan de middelgroo ts Verschillende bedrijven hebben reeds ons advies opgevolgd en aanzienlijke verbeterin gen in het uiterlijk van hun bedrijfsruimten aangebracht, o.a. de Twekafabrieken te Gel drop. Linmij te Amsterdam, een fabriek van vischconserven in Zeeland en vele an- dcrc. Met het oog op het feit. dat wij nog slechts korten tijd werkzaam zijn, is dit een goed resultaat. Ik hoop, dat vele fabrikanten dit voorbeeld volgen, opdat steeds meer Xeder- landsche arbeiders in een lichte, aangena me omgeving kunnen werken". Verstokte qokkers betrapt. Reeds eenige dagen had de Amsterdam- schc politie extra het oog gehouden op een perceel in de Marnixstraat, onder vermoe den, dat daar een speelgelegenheid zou zijn gevestigd. Gistermiddag achtte zij het oogenblik ge komen haar slag te slaan Onder leiding van een inspecteur drongen een aantal man schappen naar binnen, waar men 10 rnen schen met kaarten bezig vond, waarbij om Onder de aanwezigen bevonden zich ver schillende personen, die de politie in soort gelijke gelegenheden eerder had aangetrof fen. Allep werden naar het bureau Leidsehe- plein gebracht en na verhoord te zijn weer op vrije voeten gesteld. Inbraak in een kleedingmagazijn Blijkens Maandag bij de Haagsche politie gedane aangifte is, vermoedelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag jl., ingebro ken in een opslagplaats van een groot klee dingmagazijn aldaar. Vermist wordt voor een bedrag van on geveer f 1500 aan couponstoffen voor hee- renkleeding. Van den dader is nog geen spoor ontdekt. REGELING VOOR STUDEERENDEN. Voor minder vermogende stu deerenden is een regeling ge troffen. Zij, die voornemens zijn zich voor het stu diejaar l941-'42 te laten inschrijven voor het bijwonen van volledig onderwijs der hoog leeraren en andere docenten aan de Rijks universiteiten of de Technische Hoogeschool kunnen, indien zij door de tegenwoordige buitengewone omstandigheden niet in staat zijn het voor dat studiejaar verschuldigd collegeld te betalen, volstaan met afgifte van een schuldbekentenis ter grootte van het verschuldigd bedrag, onder bepaalde voorwaarden. KIND VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is het drie-jarig zoontje van schipper Klunder te Utrecht, wiens schip in het Merwedekanaal ligt, van de loopplank te water gevallen. Het kind kon vrij spoedig met een haak op het droge worden gebracht. Men slaagde er na 1% uur toepassen Van kunstmatige ademhaling niet in, de levensgeesten terug te roepen. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 2 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In het Oosten vorderen de operaties te gen de Sovjetweermacht voortdurend. Ten zuiden van de Pripet-moerassen bij Zloczow is het tot een slag tusschen gepantserde strijdkrachten gekomen, waarbij honderd Sovjet pantserwagens werden vernietigd, in de streek van Doebno geraakten gepantser de Sovjetstrijdkrachten tusschen onze ach- ferwaartsche divisies, die als reserve volg den, en werden na een strijd van twee da gen vernietigd. Daarbij vielen 120 gepantser de gevechtswagens in onze handen. Een groot deel van de Sovjetlegers die ten oosten van Bialvstok waren ingesloten is in den loop van gisteren vernietigd. Van de onafzienbare buit zijn tot dusverre on geveer 100.000 gevangenen, 400 gepantserde gevechtswagens en 300 stukken geschut ge teld. Zooals reeds in een speciaal bericht be kend is gemaakt, is Riga in onze handen. Ook Windau is gisteren bezet. In vereeni- ging met den Finschen bondgenoot zijn gisteren afdeelingen van onze weermacht in midden- en Noord-Finland overgegaan tot den aanval op de Sevjetgrenzen. De Duitsche luchtmacht heeft ook giste ren de operaties van het landleger ge steund door voortdurende aanvallen op vijandelijke troepenconcentraties, pantser- afdeelingen en batterijen. De vijandelijke troepen ,die ten oosten van Lemberg, bij Minsk en naar Estland terugtrekken, leden door luchtaanvallen zware verliezen. In den rug van den vijand zijn verkeerswegen en een gepantserden trein vernield. Ook in den strijd tegen de reeds aanzien lijk verzwakte Bolsjewistische luchtstrijd krachten zijn nieuwe successen behaald. Af deelingen van de Hongaarsche weermacht hebben zich in een opmarsch van de pas sen der Karpnthen naar Gulicie systema tisch bij den Duitschen aanval aangesloten In den strijd tegen Engeland hebben duikbooten in het noorden van den Atlanti schen Oceaan en ten westen van Afrika zeven vijandelijke koopvaarders met een ge zamenlijken inhoud van 40.200 ton tot zin ken gebracht Een ander stoomschip werd in een artilleriegevecht beschadigd. Ge vechtsvliegtuigen hebben in de wateren om Engeland en op den Atlantischen Oceaan drie koopvaraders met een gezamenlijken inhoujl van 11.500 ton vernietigd en een groot vrachtschip ernstig beschadigd. An dere gevechtsvliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht een aantal havens aan de Oost- Zuid-Oost en Zuid-Westkust van En geland met zware bommen bestookt. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtui gen op 30 Juni twee koopvaarders tot zin ken gebracht. Een lichte Britsche kruiser en twee torpedojagers werden door bommen getroffen. Gisteren overdag hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen en stuka's in de haven van Tobroek twee koopvaardijsche pen vernietigd. Zij verwoestten pakhuizen en brachten luchtafweerbatterijen van den vijand tot zwijgen. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli heeft een sterke afdeeling Duitsche gevechts vliegtuigen opnieuw de Britsche vlootbasis Alexandrië gebombardeerd. In de haven wijk en in militaire installaties braken groote branden uit. Vijandelijke pogingen om het bezette ge bied aan het Kanaal aan te vallen mis lukten met zware verliezen voor den vij and, evenals een aanval van enkele vlieg tuigen tot in de streek van Hamburg. Vijf Britsche vliegtuigen werden neergescho ten door jagers en afweergeschut, twee door marinegeschut, een door een natrouil levaartuig. Gedurende den nacht zijn aan de Kanalakust nog twee Britsche gevechts vliegtuigen door luchtafweergeschut neer gehaald. In den afgeloopen nacht zijn geen vijan delijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Op 27 Juni heeft kapitein Balthaser zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht b< haald. Eerste luitenant Lessmann behaalde op 30 Juni zijn 21ste en 22ste overwinning in de lucht. Bij den aanval op Riga heeft zich de commandant van éen regiment in fanterie, kolonel Lasch, door persoonlijke dapperheid bijzonder onderscheiden. VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Zitting van Woensdag 2 Juli. Middenmeer. PETROLEUM NIET INGELEVERD. Verd. A. L„ geboren te Anna Paulowna, en wonende te Middenmeer, had op 17 Au gustus van het vorige jaar 400 L. petroleum in voorraad gehad. Bii controle op 3 Maart bleek, dat 195 Liter was achtergehouden, welke hoeveelheid had moeten worden in geleverd. Verd. had dit opzettelijk gedaan en beweerde, dat deze petroleum was ge stolen. De petroleum was onder stroo en hooi gevonden. Verd. ontkende, dat hij de olie verstopt had; hij had dat wel op een andere plaats kunnen doen. De wnd. officier van Justitie, mr. Royaards, vond het feit ernstig en eischte een geld boete van f 200.— subs. 1 maand hechtenis en conform dezen eisch werd verd. door den Economischen Rechter, mr. Ubbcns. veroordeeld. K o e g r a s. GEEN GELEIDEBILJET. Een zekere G. W. J„ landbouwer van be roep en wonende te Koegras, moest terecht staan, omdat hij op 22 April te Den Helder 2000 Kg. aardappelen had vervoerd zonder geleidebiliet. Verd. erkende het ten laste gelegde, ver telde dat de aardappelen onder de maat waren en dat hij ze zelf niet had vervoerd. Ook wist verd. niet. dat het niet mocht. De wnd. officier eischte f 30.boete subs. 10 dagen. Mr. Ubbens wilde aannemen, dat verd. niet opzettelijk had gehandeld en veroor deelde verd. tot f 10.boete subs. 5 dagen hechtenis. Daarna stond terecht A. H„ wonende te Julianadorp. die voor den vongen verdach te aardappelen had gekocht. Verd was met aangesloten bij de Centrale. Get. G. W. J. kwam zulks bevestigen. Aangezien verd. tenlaste werd gelego dat hij aardappelen had verkocht en bleek, dat hij slechts als tusschenpersoon was opgetreden, werd verd. conform het requisitoir door den Economischen rechtci vrijgesproken. Schagen. WAS DE ZUSCHEIN GELDIG? Fh. H. D„ directeur der firma D. te Schagen. verscheen daarna als beklaagde. Hem werd ten laste gelegd, dat hi] op i Februari zonder in het bezit te zpn van een toewijzing, een partij aardappelen m vervoeren naar Den Helder. Verd. beweerde, dat hij een „Zuschein had van de Duitsche Weermacht. Get. C. J. B.. als chauffeur in dienst van verd.. had de aardappelen vervoerd en zei- de eveneens, dat verd. een „Zuschein had, De tweede get. was W. A -S. uit Den Hel der. die verklaarde dat er op dat moment geen gebrek aan aardappelen te Den Helder was. De „Zuschein" was volgens dezen get. niet geldig. Verdachte zeide. dat de „Zuschein door twee Duitsche militairen bij hem was ge bracht. die zeiden, dat hij moest leveren en andprs strafbaar was. Zijn de aardappelen in beslag genomen?, vroeg mr. Ubbens. De directeur der Voedselvoorziening in Den Helder hpeft ze in beslag genomen, ant woordde verd. Eerst had verd. nog tegen de Duitsche militairen gezegd, dat hij in Den Helder niet mocht afleveren. De wnd. Officier van Justitie requisitoir nemend, acht het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Verdachte had een. toewijzing noodig; in dit geval wilde mr. Rovaards ontslag van rechtsvervolging vragen, omdat de „Zuschein" den verd. van de wiis had gebracht. Mr. Ubbens uitspraak doende, kon zich hiermede vereenigen en ontsloeg verd. van rechtsvervolging. DIEFSTAL VAN BROODBONNEN EN BOTER. Een Amsterdamsche broodbezorger die in de v. Limburg Stirumstr. aldaar een zijner klanten bediende, kwam bij zijn terug komst tot de onaangename ontdekking dat tijdens zijn korte afwezigheid 1731 brood bonnen uit zijn kar waren verdwenen. Een boterhandelaar die zijn auto op de Geldersche kade even onbeheerd had gela ten, moest ervaren, dat gauwdieven er met een kist, inhoudend^ 25 kg. boter, vandoor waren gegaan. Uit een kelder in de Haarlemmer Hout tuinen, in gebruik bij een boterhandelaar, zijn 80 pakjes boter ontvreemd. „MEER VET VOOR HET NEDERLA.ND- SCHE VOLK". De persdienst van het N.A.F. deelt mede: Vrijdagavond, 4 Juli, van kwart voor ne gen tot vijf over negen houdt Dr. M. D. Dijt, secretaris van de commissie Posthuma, een radiorede over den zender Hilversum 2, in het kader van den productieslag. Deze toe spraak, welke in het bijzonder bestemd is voor de Nederlandsche boeren, doch ook van urgent belang is voor de overige volksge- nooten, handelt over het onderwerp „Meer vet voor het Nederlandsche volk." DE NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS TE GREVENBOICHT. GREVENBOICHT, 2 Juli (A.N.P.). De uit slagen van de wedstrijden te Grevenboicht, waaraan door de Nederlandsche zwemsters werd deelgenomen, luidden als volgt: 100 meter borstcrawl: 1. Alie Stijl 1 min. 10.8 sec.; 2. Ellen Mirbach 1 min. 17.7 sec. 200 meter schoolslag: 1. Anni Kapell 3 min. 1.5 sec.; 2. Jopie Waalberg 3 min 7.6 sec. 100 meter rugslag: 1. Alie Stijl 1 min. 25.5 sec.; 2. Ellen Mirbach 1 min 30.5 sec. Op het gemeentehuis te Borne deelde de- *°r dagen de heer R. mede. dat hij op een door hem gehuurd aardappelland, dat hon derd vierkante meter groot is, een diertje had gevonden, dat naar zijn meening een coloradokever was. Het gemeentebestuur waarschuwde onmiddellijk de rijksland- bouwcontrole te Hengelo, die spoedig arri veerde. Vastgesteld werd, dat men hier in derdaad met een coloradokever te doen had. Het aardappelveld werd aan een grondig onderzoek onderworpen. Het resultaat was, dat men honderd coloradokevers en een zeer groot aantal larven vond. De omliggen de v-iden heeft men eveneens aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De rijkslandhouwhoogeschobl te Wage- ningen is van de vondst in kennis gesteld. VEESTAPEL BIJ FRAUDULEUZEN SLACHTER IN BESLAG GENOMEN. Te Rosmalen werd wegens verdacht frau duleus slachten van varkens en rundvee, zekere J. van C„ landbouwer, woonachtig te Rosmalen, in arrest gesteld. Zijn geheele veestapel, bestaande uit rundvee, varkens, kippen, enz., werd in beslag genomen en op de markt te 's-Hertogenbosch geveild. Naar we vernemen, is de landbouwer C. eenigen tijd geleden wegens hetzelfde geval, veroordeeld tot een hooge geldboete. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de 13-jarige jongen G. Tent, wonende te Lutterade, bijhet zwem men in het Julianakanaal verdronken. NIEUWE LESSENTABELLEN VOOR H.B.S. en GYMNASIA. De staatscourant van gisteravond bevat twee besluiten van den Secretaris-generaal van het departement van- opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, waarbij nieuwe lessentabellen zijn vastgesteld voor de openbare hoogere burgerscholen A en B en voor de openbare gymnasia en nieuwe minimumtabellen voor de door het Rijk ge subsidieerde bijzondere hoogere burgerscho len. De geheele Europeesche jeugd meldt zie aan voor den strijd tegen het bolsjewisme Waar blijft gij, jonge Nederlanders? Meldt U bij de Centrale van de Waffen S.S., Bu reau Nordwest, Den Haag, Stadhouders laan 132. AFWIJZEND ADVIES VAN DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK UIT PROVINCIALE STATEN. Gisteren meldden wij reeds, dat de com missie van onderzoek uit Provinciale Sta ten, waarin zitting hebben de heeren Ver meulen, Bruch. C. Baas Kzn., B. C. Bak huizen van den Brink, O Bosker, L. Bouw man, H. van Dugteren, Jac. Groen Azn. Heilker, G. Hoogerwerf, J. Ph. van Kampen, Roelse, A. de Roos, Sietsma, W. van de Vall, Joh. do Veer, B. de Vriest P. G. van Wees, J. II. Wolkers en M. van Vugt. rap porteur, ten aanzien van de concentratie der inning van waterschapslasten, vrijwel unaniem aan Gedeputeerde Staten hebben geadviseerd tot verwerping van de voor dracht. Verreweg de grootste meerderheid acht te het onderhavige ontwerp niet rijp Voor b handeling. Sommige leden willen eene afwachtende houding aannemen en zien, wat er vanzelf door onderling overleg tot stand komt. Andere leden zouden Gedeputeerde Sta ten willen uitnoodigen deze voordracht te rug te nemen en het concentratievraagstuk in zijn vollen omvang te onderzoeken met inschakeling der belanghebheden. Een daar toe strekkend voorstel vond echter onvol doende ondersteuning. Uit de gevoerde besprekingen in de com missie leeren wij, dat eenige leden van oordeel waren dat, zoo samenvoeging 'van waterschappen wcnsclielijk en mogelijk zou blijken, daarmede de concentratie van de lasteninning wel eens van het tooneel zou kunnen verdwijnen. Vele leden, zouden de historisch gewor den toestand slechts willen wijzigen indien werd aangetoond .dat het ernstige fouten vertoont of groote voordeelen van econo mischen of technischen aard zijn te bereiken De meeste leden waren van oordeel, dat de door de concentratie te bereiken bespa ring van kosten uiterst gering is. Ook al zou. zoo redeneerden zij, de berekening, welke Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Noorderkwartier hebben gemaakt, geheel juist, zijn, dan heteekent dit nog slechts eenige centen per II A. per jaar. Bovendien achtten verschillende leden de berekening van het bestuur van Noorder kwartier geflatteerd. Verschillende leden achtten de verwach ting, dat de concentratie ook besparing tengevolge zou kunnen hebben, doordat op den duur de jaarwedden van penningmees ters zouden kunnen worden verlaagd, on gegrond Zij wezen er op, dat de jaarwed den der penningmeesters over het algemeen zoo laag zijn, dat zij nauwelijks eene beloo ning mogen hceten voor het werk, dat van deze ambtenaren wordt gevorderd, 'en dat deze functionarissen dan ook dikwijls niet in do eerste plaats om het loon hunne po sitie bokleeden. maar uit belangstelling voor de waterschapsaangelegenheden Vele leden waren van oordeel, dat het tweede argument, dat Gedeputeerde Staten voor de concentratie der lasteninning aan voeren, nl. dat achterstand in de betaling zou worden voorkomen, al evenmin van groot gewicht is. Een achterstand van f 32000.— per 31 December 1938 over vroegere dienstjaren op een budget van in totaal ruim f 2.800.000.- dat is ruim 1%, achtte men alleszins gun stig. Andere leden zagen in de concentratie der lasteninning de mogelijkheid om te komen Kalme handel. Onregelmatige koersbe weging. Nederlandsche beleggingen wederom vast. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. federland 1941 I 4 !ederland 1940 I 4 ederland 1940 II 4 lem met bel fac. ederlahd 1938 3.3% lost Indië 1937 3 lost Indië 1937 A 3 VK. L.K. 99 3/16-99 5/16 991/2-99 11/18 100% 100 7/16 98 15/16 99 3/16 100 100% 92 1/16-92% 93-9?% 94 5/16 94% 92% 92% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. .'dam '37 I 3% 94 95 1 Grav. '37 1 3% 98% 98% Holl. '38 3 87% 8884 Holl '38 II (3%) 3 9134. 92 'dam '37 I III 3% 91% 93% -Holland 1937 3 92% 93% HYPOTHEEKBANKEN. led. Hyp b. Veendam 3% 97 97% ANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. innenland. oloniale Bank A 1873/4 183% led. Ind Handelsb. A 120% 1203/4 'ed. Handel Mij c.v. A 132% 132 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN, innenland. .K U. 142-140% ex-idv. 141%-141% ïntr Suiker Mij. 198 199 )kker g A 184 185% tver Bros en Unilever cv.A112%-118% 113-115% :d. Ford 300 lilips G B v A. 214%-222 222-225 lilips pref. A. 150% 152% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Innenland. bn. Petr. 236%-234% 235-232 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. blland Amerikalijn A. 111-111% 110%-110 Bn. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 157% 1593% Bn Pak et vaart A. 228 227 ï|d. Scheepv. Unie A. 167-168 1673/4-166% SUIKER-ONDERNEMINGEN. IfA. Jyasche Cultuur .S.U. 405-408 404-403 234 230 230 TABAKSONDERNEMINGEN. Dli Batavia Mij. 207% 205 li Mij. cv. A. 277% 2793% S aembah 218 214 1 RUBBER-ONDERNEMINGEN. sterd. Rubber 259%-261 260-257% i Batavia Mij. A. 210-212 208 tt eene eenvoudiger en meer technische ithode van lasteninning. Zij zagen hierin eti voordeel, dat het diende te worden pijsgegeven ter wille van dikwijls door on- fronde vrees ingegeven gevoeligheden waterschapsbesturen. Vele leden konden de opvatting van Gedeputeerde Staten, dat het onderhavige ontwerp de zelfstan digheid der waterschappen niet aantast, niet onderschrijven. Deze leden wezen er op, dat een in 'de ncentratie betrokken waterschap eigen- k het Noorderkwartier, resp. den pen— ngmeester van het Noorderkwartier, als n ambtenaar ziet aangewezen, op wiens bènoeming of ontslag het geen invjoed hteft en over wien het alle gezag mist, waartegen zij wel ernstig bezwaar hadden. Eenige andere leden waren van oordeel, dat de opheffing van enkele op zichzelf wei nig beteekenende bevoegdheden v. water schapsbesturen tegenover de voordeelen, welke met de concentratie kunnen worden bereikt .alleszins gerechtvaardigd is. Zeer vele leden voelden als een ernstig bezwaar tegen het ontwerp, dat het zoozeer tegen de gevoelens der waterschapsbestu ren ingaat. Andere leden daarentegen waren van oor deel, dat het verzet van de waterschaps besturen slechts door vrees was ingegeven en dat, wanneer tot verbetering van be staande toestanden moet worden overge gaan, altijd gevoeligheden zijn te overwin nen, waar men nu eenmaal over heen moet stappen. Wat de mogelijkheid van bezuiniging be treft, merkte het lid van Gedeputeerde Sta ten op, dat eene bezuiniging, ook al zou ze zoo gering zijn als de tegenstanders der concentratie v. inning voorstellen, als ar gument voor die concentratie waarde houdt Naar zijne meening onderschatten de tegen standers der concentratie echter de moge lijkheid van bezuiniging. Zij verwaarloo- zen de perspectivische bezuiniging, die moeilijk in cijfers is om te zetten, .geheel, terwijl toch duidelijk is, dat vermindering der werkzaamheden op den duur moet lei den tot vermindering van salaris of com binatie van de functie van penningmeester met die van secretaris, voorzoover die niet reeds bestaat. Voorts wees het lid van Ge deputeerde Staten er op, dat verschillende bezuinigingsposten slechts pro memorie uit getrokken worden, als bijv. besparing van kosten van schrijfloon voor aanslagbiljet ten, van zitdagen van penningmeesters ert dergelijke. Ook voerde deze Gedeputeerde aan de kwestie van vereenvoudiging van kasbe heer en kascontrole. Tenslotte was hij van oordeel dat de wa terschapsbesturen de concentratie van de lasteninning voel te zwaar opnemen. De opheffing van dè bannen is ten deze leerzaam evenals de ervaring van enkele waterschappen, die de indirecte inning reeds zien toegepast.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2