AMERIKA HET RAADSEL AAN BOORD Generaal Wavell vervangen China behoort bij de As Radioprogramma zal niet buiten den oorlog kannen blijven Voortaan gevangenisstraffen voor verboden slachtingen in België Italiaansch weermachtbericht Rijksbureau voor het nationale plan 237. De vreugde van het weerzien Is gTOot! „Heb je ooit zoiets gezien? Het wemelt hier van de apen, die hun intrek in onze boot genomen hebben!" 2. „Ga Je mee aan boord, dan zullen we eens kijken, hoe het er binnen uitziet!" Weer onderweg. 1. „Er ia niet veel veranderd sinds we hier de laatste keer waren! Het is nog pre cies alsof we nooit wegge weest zijn!" 2. Inmiddels is de boot in be weging gekomen. Nu de ei genlijke bewoners weer aan boord zijn, acht zij blijkbaar het ogenblik gekomen, om de terugreis maar weer aan te vangen. WIJZIGINGEN IN DE BRITSCHE REGEERING. Generaal Wavell ls benoemd tot opperbevelhebber van de En- gelsche troepen ln Britsch In- dië New York, 2 Juli (D.N.B.) Associated Press meldt uit Londen, in verband met de verplaatsing van generaal Wavell als op perbevelhebber der Britsche strijdkrachten naar Britsch-Indië, dat de desbetreffende officieele mededeeling, die groote verras sing heeft teweeg gebracht, niet met rede nen omkleed is. Zij kan echter als een be wijs gelden, dat generaal Wavell wegens den Duitschen doorbraak in Libye en we gens het verlies van het eiland Kreta, ter zijde gesteld is. Een andere lezing, welke het bovengenoemde persbureau geeft is, dat de wisseling op den belangrijken post van Britschen opperbevelhebber in het Nabije Oosten als een teeken beschouwd wordt, dat generaal Wavell een verlof noodig heeft. De opvolger van Wavell op de plaats van opperbevelhebber der Britsche strijdkrach ten in het Nabije Oosten, generaal Auchin- leck, die tot dusver de Britsche strijdkrach ten in Britsch-Indië aanvoerde, is aan het Britsche publiek bijna volkomen onbekend. Generaal Sir Claude Ouchinleck is 57 jaar oud en geldt als vertegenwoordiger van de „nieuwe defensieve oorlogsvoering", die be wegelijkheid en verrassing vereischt. Wet betrekking tot de benoeming van den vroegeren Britschen minister van handel, Oliver Lytleton tot lid van het oorlogska binet en het feit dat hij naar het Midden- Oosten gestuurd word, meldt hetzelfde pers bureau uit Londen, dat men van Lytleton verwacht dat hij „de politieke manoeuvres in orde zal brengen zoo b.v. het behoud van het Britsche prestige in Irak en Iran als mede in Turkije". De Britsche berichtendienst heeft volgens een D.N.B. bericht uit Stockholm nadere mededeelingen gedaan over de wijzigingen in de Britsche regeering en de „uitwisse ling" van de generaals Wavell en Auchin- leck. De vroegere minister van handel, Lytleton, die tot lid van het oorlogskabinet benoemd is, zal zijn zetel te Cairo hebben. Het is zijn taak, den opperbevelhebber der Britsche troepen in het „Midden-Oosten" „bij te staan en te ontlasten", Auchinleck behulpzaam zijn in aangelegenheden van oorlogseconomie en bij de diplmatieke be trekkingen met de bondgenooten van Enge land in het „Midden-Oosten". Naar de berichtendienst verder meldt, heeft men te Londen de hoop, dat beide mannen tot een goede samenwerking zul len komen. Wat Roosevelt gelooft: Hydepark, 2 Juli (D.N.B.) In de persconferentie van gisteren heeft presi dent Roosevelt de hoop uitgesproken, dat de Ver. Staten buiten den oorlog zouden kunnen blijven. Hij betoogde evenwel, dat er een onderscheid bestaat tusschen hopen en gelooven. Het is aan geen twijfel onder hevig, aldus Roosevelt, hoe een beoordee ling van de Amerikaansche bevolking, of het land aan den oorlog tegen de asmo- gendheden moet deelnemen, zou uitvallen. Het is zeker, dat elkeen wien men het vroeg, tegen den oorlog zou zijn. Op de vraag, gf hij heden nog van meening is, dat de Ver. Staten bui ten den oorlog zouden kunnen blij ven zooals hij na het uitbreken van den oorlog gezegd heeft be weerde de President, dat hij een dergelijke meening nooit is toege daan geweest. Rede van Lindbergh. San Francisco, 2 Juli (D.N.B.) Op een anti-oorlogsvergadering van het comité America First heeft Lindbergh onder meer verklaard, dat hij honderdmaal liever zou zien, dat de Vereenigde Staten een verbond zouden sluiten met Engeland of zelfs met Duitschland, „ondanks zijn fouten", dan Feu i liet o door E. Philips Oppenheim 9 Indien mijn opmerking u gekrenkt heeft, prinses, zei hij, spijt het mij. Zooals u bekend zal zijn. ressorteert het departement, dat Ge neraal Perissol zoo uitmuntend beheert, onder mij, en het is mij geoorloofd nu en dan nieuws gierig naar z(jn bewegingen te zijn. Ik beschik natuurlijk over andere bronnen om er uit te putten, maar ik dacht misschien van u te kunnen vernemen of onze vriend in deze buurt aangekomen is. Waarde Monsieur Mermillon, antwoord de zij een weinig gepikeerd, u overschat zeer zeker mijn bekendheid met de bewegin gen van den generaal. Hij is mijn vriend, maar waarom zou hij hier komen? Ja, waarom? beaamde Mermillon poes lief. Toch wordt er gemompeld over een zakeren Monsieur Benoit, die in strenge af zondering een villa tusschen de pijnboomen op den heuvel van den vuurtoren van Garoupe bewoont. Houdt u er een helrleger van spionnen op na? vroeg zij. Ik moet mij veilig stellen. Vertrouwt u Generaal Perissol dan niet met de „wreedheid, goddeloosheid en barbaarschheid. die zich in de Sovjet unie openbaren". Iedere Amerikaan, iedere Christen en vriend der menschen moet een verbond met de Sovjet-Unie afwijzen. Idea listen, die op het nationaal-socialistische Duitschland schelden, zijn thans bereid de Sovjets als bondgenooten te verwelkomen. Hoe langer de oorlog in Europa duurt, aldus vervolgde Lindbergh, des te verwar der worden de vraagstukken, die aan den oorlog ten grondslag liggen. In tegenstel ling met het begirr van den oorlog staat de Sovjet-Unie thans met Engeland tegenover Duitschland en Frankrijk. De „moordenaars en plunderaars" van gisteren worden thans gevierd als „dappere verdedigers der beschaving", en de „dappe re verdedigers" van gisteren zijn thans „laaghartige aanvallers". Finland en Frank rijk worden de vijand der Vereenigde Sta ten genoemd, de Sovjet-Unie is de vriend. Indien dit zoo voortgaat, aldus Lindbergh, kan men niet zeggen, of Amerika, wanneer het aan den oorlog deelneemt, tenslotte aan Duitsche of aan Sovjetzijde zal staan. Ver moedelijk echter zal het geheel alleen staan tegenover een wereld van vijanden. Brussel, 2 Juli (A.N.P.) In toene mende mate liep de Belgische vleeschvoor- ziening den laatsten tijd gevaar als gevolg van de inbraken in stallen en op weiden, waarbij sluikhandelaars op misdadige wij ze tot het slachten van groot en klein vee overgingen. Veelvuldig werdén ook boeren, die zich tegen de inbraken wilden verzet ten, neergeslagen en in vele gevallen zelfs zwaar gewond. Teneinde aan dezen onhoud- baren toestand een einde te maken, werd eenige dagen geleden de z.g. „boerenwacht" opgerricht. een organisatie tot bescherming van de weiden en boerderijen. In het Belgische staatsblad is thans een bijzonder doeltreffende maatregel bekend gemaakt tegen verboden slachtingen. De nieuwe verordening verscherpt de straffen tegen deze misdaden aanzienlijk en maakt de leemten dicht in de wetgeving, welke tot dusver de ordening op de veemarkten en de bescherming van de vleeschverzor- ging in gevaar brachten. Elke verboden slachting wordt voortaan met een gevan genisstraf van 1 tot 3 jaar met onverwijlde arrestatie van de schuldigen en een zware boete gestraft. Gevangenisstraffen van 1 tot 3 jaar zijn ook vastgesteld voor verboden handel in vleesch, ook in vleesch van. die ren. die op de regelmatige wijze geslacht zijn. den grootsten patriot, dien Frankrijk ooit bezeten heeft? Hij dacht een oogenblik na voor hij ant woordde. Toen: Ik heb vertrouwen in zijn vaderlandsliefde, maar er kon een dag aan breken dat het ging wankelen. Mijn positie is van dien aard, dat ik onmogelijk afhankelijk kan zijn van eenig regeeringslichaam of van eenig mensch. Ik heb mannen gekend, die hun vaderland verrieden, niet uit gebrek van va derlandsliefde, maar uit gebrek aan oordeel. O, zei zij. En verder, ging hfl voort, moet erkend worden, dat onze vriend, ondanks zijn vele schitterende gaven, in een soort nerveusen toestand verkeert, doordat hij de laatste maan den nogal eens gefaald heeft. Hoe weet u, dat hij gefaald heeft? vroeg zi). Loulse de Fantany werd nog maanden daarna achtervolgd door het schrikbeeld van dat snelle omwenden van zijn hoofd, van de bliksems, die de oogen van haar tafelheer schoten. Zij voelde zich plotseling onbeholpen, als had hij inderdaad tot op den bodem van haar ziel gelezen. Indien hfj niet gefaald heeft, antwoordde Mermillon, heeft hij een nog grooter misslag begaan. Dan heeft hjj nagelaten om de tijding van zjjn succes, gedeeltelijk of volkomen, mee te deelen aan het regeeringslichaam, dat hem zijn mandaat gegeven heeft. Daarvoor kan hjj zjjn redenen gehad hebben, merkte zij op. Geen enkele daarvan, helaas, zou hout snjjden. Onze vriend is de dienaar van zijn Staat. Een dienaar, die zijn chefs omtrent zijn doen en laten in onwetendheid houdt, plaatst zich in een gevaarlijke positie. Intusschen was de gelegenheid tot dansen Rome, 2 Juli (Stefani). Het 392ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „In Noord-Afrika bedrijvigheid der artil lerie aan het front van Solloem. Italiaan sche en Duitsche toestellen hebben opnieuw de verdedigingswerken van Tobroek be stookt en op de reede liggende schepen getroffen. Na de operaties van de lucht macht tegen vijandelijke schepen ten Noor den van Bardia. waarvan melding is ge maakt in het weermachtsbericht van gis teren, zijn twee schepen tot zinken ge bracht, terwijl in opeenvolgende aanvallen een lichte kruiser en twee torpedobootjagers werden beschadigd. Bovendien werden drie jachtvliegtuigen, die de schepen trachtten te beschermen, neergeschoten. In Oost-Afrika hebben onze heldhaftige troepen een nieuwen vijandelijken aanval op Debra Tabor afgeslagen." Radiorede van Wang Tslng Wel. Sjanghai, 2 Juli (D.N.B.) Ter gele genheid, van de erkenning van de regee ring van Nanking door de staten van het driemogendhedenpact, heeft Wang Tsjing Wei in een radiorede verklaard, dat er voor China geen andere weg bestaat dan toe te treden, tot de as. Sinds het begin van het conflict tusschen China en Japan hebben de Chineesche communisten gemeenschappe lijk met de lakeien van het economische im perialisme gepropageerd, dat China zich op de Sovjet-Unie, Engeland en Amerika moet verlaten. Deze fout is voortdurend herhaald en heeft geleid tot den huidigen ondraage lijken toestand van China. Thans is de tijd gekomen, om een herhaling van deze fout definitief onmogelijk te maken. De Nanking goed gezinde landen hebben den geste der negen voor de Chineesch-Japan- sche betrekkingen geldende beginselen zoo als zij tot uitdrukking gebracht zijn in het verdrag tusschen Nanking en Tokio en in de gemeenschappelijke verklaring van Chi na, Japan en Mandsjoekwo begrepen, en zij weten, dat deze driel anden een as vormen ter bescherming van Oost-Azië en ter be vordering van de wereldvrede. Ten slotte wees Wang Tsjing Wei op de noodzakelijk heid van het wederzijdsche Chineesch-Ja- pansche vertrouwen, om een grondslag te vormen voor den nieuwen opbouw van Oost-Azië. geopend. De minister boog zich naar zijn dame Nog een laatste woord, misschien, zei hij, dat veiliger tusschen een drom van men schen gesproken kan worden. Wilt u mjj de eer aandoen, prinses? Zij stond op en nam werktuigelijk zijn arm. Kort daarna bewogen zjj zich tusschen een menigte hun geheel vreemde menschen. Toen was het oogenblik daar. U verdenkt Generaal Perissol toch niet van trouweloosheid? Jegens zijn land of jegens zijn chef? Jegens beide. Volgens mij, antwoordde hij, zijn zij, die hem zijn functie opdroegen, en voor hun han delwijze kan Frankrijk verantwoordelijk zijn, de eenigen, met wie hij rekening behoeft te houden. Dat is mij duidelijk, zei zij. De zuivere waarheid is, dat u Perissol gewantrouwd heeft, hem heeft laten bespionneeren, en die ontdekking deed. Welnu, ik za) u iets zeggen, zelfs ten koste van mijn egien goeden naam. Dat hij zich van een tweede identiteit bedient en een villa in de nabijheid van den vuurtoren bezit, heeft met zijn werkzaamheden voor Frankrijk of met eenige politieke Intrige of onderneming niets uit te staan. Een nid d'amour? fluisterde hfl. Juist. En dat weet u? Ik ben de vrouw in kwestie. Mermillon zuchtte bedroefd. Toch liet hij niet blijken, dat hij deze bekentenis van bizon der gewicht achtte, maar dat er een andere atmosfeer tusschen hen ontstaan was, was duidelijk. Den man, wien zulk een geluk te beurt valt, zei Mermillon, kan niet kwalijk genomen worden, indien hij niet aarzelt om het aan te nemen. Intusschen, Parijs en Antibes liggen DE DIENSTPLICHT IN DE VEREENIGDE STATEN. Washington, 2 Juli (D.N.B.) Vol gens de New-York Times heeft de plaats vervangende chef der militaire, keuring, brigade-generaal' Hershey, de keuring van alle dienstplichtigen boven de 28 jaar een maand uitgesteld, in afwachting van de de finitieve aanvaarding der nieuwe wet, wel ke den dienstplicht beperkt tot personen van den leeftijd tusschen 21 err 28 jaar. Vol gens de oorsponkelijke wet gold ide dienst plicht voor de mannen tot 35 jaan DEENSCHE VRIJWILLIGERS. Kopenhagen, 2 Juli (D.N.B.) De eerste 150 Deensche vrijwilligers zijn uit Kopenhagen naar het regiment Nordland vertrokken. Bij het vertrek van den trein werden de vrijwilligers door een groote menigte toegejuicht. 's-Gravenhage, 2 Juli Het rijks commissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden heeft op grond van par. 1 zijner verordening no. 90/41, waar door de verordening no. 108/40 (vierde ver ordening over bijzondere bestuursrechtelij ke maatregelen) wordt aangevuld, den secre taris-generaal in het ministerie van bin- nenlandsche zaken, dr. Frederiks, met de voorloopige waarneming der .zaken van voorzitter van het rijksbureau voor het na tionale plan belast, en hem opgedragen, den opbouw van dit rijksbureau ter hand te nemen. VRIJDAG 4 JULI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuzièk. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzièk. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8 00 3NO: Aieuwsoericbten. 8.15 Schriftlezing' en meditatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuzièk. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuzièk. 11.00 Molto Cantabile (11.2011.40 Declama tie). 12.00 Omroeporkest. zeer ver van elkaar verwijderd. Hij komt niet dagelijks naar hier. En trouwens, daar zijn de zaken in Marseille. Marstille ts een belangrijk centrum, er kende de minister. Ik ben nieuwsgierig, of de generafü toevallig nu in de buurt is. Ik heb u zeer veel verteld, zei hij. U al zjjn bewegingen mee te deelen, is onmo gelijk. U beeft het in uw hand om daarom trent Ingelicht te Worden. Slechts een kwestie van tijd, antwoordde Mermillon. Met uw verlof, zullen wij nu den dansvloer verlaten. Mijn beenen kunnen moeilijk nog langer met die van die jónge springers concurreeren. Met andere woorden' lachte zij, wenscht u, na mij een geheim ontfutseld te hebben, zoo spoedig mogelijk van mij af te zijn. Volstrekt niet, sprak hij haar tegen. Mij zou niets liever zijn, dan den geheelen avond in uw gezelschap door te brengen. Ik zou u nog een massa willen vragen. Er is één ding, monsieur, zei zij en be tastte de plaats waar de verloren smaragd had moeten hangen, wat ik hoop dat u als gentleman en man van eer vergeten zult. Mermillon nam met een raadselachtig lachje afscheid van zijn gezellin en verliet weldra het Casino. De schitterendste politicus, die Frankrijk in jaren gehad heeft, verklaarde een beroemd bankier. Bijna de eenige, die zonder smet uit die ongehoorde schandalen gekomen is, zei een ander. Persoonlijk wel, meende een vrouw van grooten Invloed, maar toch zouden ze tot zijn ondergang kunnen leiden. Er heerscht n rust in den lande, maar wee, indien het F schn volk onwetend gehouden wordt waar n1 die vermiste millioenen gebleven zijn, l 12.40 Almanak. 12.'.'5 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. I.30 Sylvestre-trio. 2.00 Gramofoonmuzièk. 4.00 Cursus „Een dominéé over de kerk" (Voorbereid door het Vrijzinnig Prote- stantsch Kerkcomitè). 4.20 Orgelconcert. 4.50 Gramofoonmuzièk. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Nederlandsch Kamerorkest en solist. (6.256.40 Uit de sportpers). 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuzièk. 7.30 Lezing „Gevaarlijk vleesch". 7.45 Gramofoonmuzièk. 8.00 ".NO: Nieuwsberichten. 8.15 Spieg'1 van den dpg. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending. Hilversum n. 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuzièk. 6,50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzièk. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzièk. 10.20 Viool en orgel. II.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuzièk. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Orgelconcert. 1.30 Amusementsconcert. 2.15' Gramofoonmuzièk. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Huishoudelijke vraagbaak. 3.45 Ensemble Amende. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuzièk. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 Causerie „Jaarlijksche spanningen in het gezin: Examens en verhoogingen" (voorbe reid door het Vrijz. Prot. Kerkcomitè). 6.15 Amusementsorkest. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 De Romancers en soliste. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Residentie-orkest. 9.00 Voor den boer. 9.10 Gramofoonmuzièk. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomitè). 10.05—10.15 Gramofoonmuzièk. HOOFDSTUK V. Er werd grof gespeeld in de S'porting Club, .waar de fabelachtig rijke Belgische bankier, Baron de Brett, de bank hield. Niettemin vormde de mooie Prinses de Fantany het mid delpunt van veler belangstelling. Ik geeft geen zier om dat gedoe bij da tafels, merkte een Engelsch Kabinetminister tegen zijn gastheer op, maar kwam alleen hier in de hoop van vijf minuten te kunnen spreken met Edouard Mermillon, voor ik mor gen naar Italië vertrek. Mermillon vertoont zich zelden hier, ant woordde de ander, een Amerikaan, en zoo al, dan is hij even moeilijk te genaken als een regeerend vorst. Hij is dadelijk na het diner vertrokken. De Engelschman zuchtte. Een apart woordje met hem, zou van veel nut hebben kunnen zijn. Jij bemoeit je niet meer met de politiek, Mason, maar ik verzeker je, dat mijn beslommeringen van hoogst ernstigen aard zijn. Ik heb zorgen genoeg gekend, was het antwoord, maar mijn vermogen is nu zoo be legd, dat niemand er aan kan komen. Het zijn geen finantieele beslommerin gen, merkte de Engelschman op. Ik verbeeldde mij zoo, hernam Mr. Ma son, dat de zaken in Frankrijk er deze dagen niet slecht voorstonden. Het is het zonder lingste land op de wereld. Het heeft van alles op de meest onlogische wjjze gedaan, het be hoorde op een half dozijn plaatsen in zak en asch te zitten, en dat doet het niet. Alles gaat tan een leien dakje. En er wordt beweerd, dat 'it hoofdzakelijk te danken is aan den man, jij hadt willen spreken Mermillon. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6