De groote bóeren- bijeenkomst te Dolde HET RAADSEL AAN BOORD Waar bleef dat graan? SPEL MET DEN DOOD Engelschen vorderen slechts langzaam Radioprogramma Een succes voor het Ned. Agrarisch front Rund vet in een eierkist HooIcpiÉf Duitsch weermachtbericlrt Operatics tegen Stalin-linie voortgezet [faliaaasch weermachtbericht FeiiiUetor E. Philips Oppenheim ZEER GROOTE BELANGSTELLING. Rolde, 6 Juli A.N.P.) Gisteren zijn duizenden uit het geheele lan-d samenge stroomd naar de fiistorische plaats Rolde, het eenvoudige dorp in Drenthe met zijn Hunnebed. zijn balloërkuil. zijn oude kerk je en Zijn brink. Tienduizenden menschen werden per ex- tratreinen en trams aangevoerd uit Gro ningen, Leeuwarden, Rotterdam, Den Bosch Winterswijk, Stadskanaal, Alkmaar en Coevorden. Daarbij kwamen nog de duizenden uit de omgeving, die per fiets of op andere wijze zich ter betooging hadden begeven. Veilig mag worden aangenomen, dat er tusschen de 15 en 20.000v mannen en vrou wen zich in de Rolder hoerdennen hadden verzameld. Onder deze duizenden bevonden zich tal rijke Duitsohe en Nederlandsche autoritei ten. Noemen we enkele hunner, dan zijn die de landesbauernfuehrer F. F. Graf Gro- the, de General-Komunissar Brigadefuehrer Rauter, General Kommissar Dr. Schmidt, de heauftragter in den provincies Groningen, Friesland en Drenthe, resp. Dr. Conring, Ross en Thill. Ordelijk trokken de groote scharen door de straten van het dorp in de richting van de zandverstuiving in de hoerdennen. On telbare rijen banken waren daar in een kom-vormige ruimte opgesteld. Duizenden konden daar een zitplaats vinden, doch ze ker even zoovelen moesten tegen en op de omliggende heuvels een plaats zoeken. Een imposant podium beheerscht de ge heele kom. Het podium, reeds lang geleden aangelegd in verband met ,de landspelen van Landbouw en Maatschappij, leent zich uitstekend voor het doei, waar het nu voor gebruikt is. In het midden statige witte trappen, die omhoog leiden naar het spreek gestoelte. waarboven het N.A.F.-embleetm van kolossale afmetingen. Ter weerszijden fleurig aangevuld met groen en bloemen. Een enorme vlakte rietmatten vormde die af sluiting op den achtergrond. Ter rechterzijde van het podium is de mu ziek van de W.A. Twente opgesteld» De Ne derlandsche S.S. doet dienst als terrein- wacht. Dan eindelijk marcheert de jeugdstorm, afkomstig uit alle deelen van het land, on der leiding van opperhopman Brands uit Groningen, het'terrein op. Onder tromgerof fel en hoorngeschal rijzen tegelijk de prince vlag en de hakenkruisvlag langs de masten omhoog. Zulks als een uiting van volks ver bondenheid: van het Görmaansche hoeren dom. De wacht wordt betrokken door jeugdstor- mers. Het is de oud-voorzitter van Landbouw en Maatschappij. E. Z. Oldenbanning uit de Wijk. thans gevolmachtigde van het N.A.F., wien de oer te beurt valt deze massale land dag te openen op. dezen historischcn grond. Met groote aandacht werden de verschil lende redevoeringen gevolgd en telkens weer klonken de krachtige bijvalsbetuigin gen over het terrein. Dc inhoud der voornaamste redevoeringen vermeldden wij Zaterdag reeds. Als ga u-inspecteur Thiel heeft gesproken treedt het gemengde zangkoor van de agra rische jongerenbeweging naar voren en liet eerste lied klinkt wel buitengewoon plechtig in deze omgeving. Met ontbloote hoofden luisteren de duizenden naar het „Wilt heden nu treden". Het N.A.F. dat immers geheel op eigen initiatief deze massale bijeenkomst organi seerde, kan geluk gewenscht worden met liet groote succes. Telegrammen. De Nederlandsche boerenleider E. J. Ros kam Hzn. heeft onder enorme bijvalsbetui gingen de twee volgende telegrammen uit Rolde verzonden. Een daarvan was gericht aan den leider van' de N.S.B., Mussert. Het luidde als volgt: Tienduizenden boeren en boerinnen te Rolde bijeen, betuigen u hun onwankelbare trouw in uw taaien strijd voor een natio naal socialistisch Nederland. Roskam. Het tweede telegram was gericht aan den rijkscommissaris en luidde: Tienduizenden boeren en boerinnen te Rolde bijeen, verzekeren u, uw wekroep te hebben verstaan en te zullen volgen tot de algeheele overwinning in den strijd van boerenorde tegen bolsjewisme is bevochten. Roskam. Na de redevoeringen werd een driewerf Sieg Heil op den Führer uitgebracht, waar na de aan het front strijdenden in de ge dachte werden geroepen. Landesbauernführer F. F. Graf Grothe voerde hierna het woord. Spreker verklaar de nadrukkelijk, als gast der Nederlandsche boeren en als Duitsche boer te spreken op de plechtige bijeenkomst van Nederlanders, die hebben begrepen, waarom het thans gaat. Graf Grothe juichte het initiatief van het N.A.F. zeer toe en onderstreepte het be toog van den heer Roskam, die de Neder landsche boeren met klem opriep zich aan een te sluiten en zich bewust te worden van de grootsche taak van een bodemverbonden hoerendom, dat het fundament zal zijn voor een eeuwig Europa. Ik kan u de verzekering geven, aldus Graf Grothe, dat alle Duitsche boeren bereid zijn, den Nederlandsclien boer de hand te reiken, eerlijk en trouw, naar waren boerenaard. Goede „neus" van politieman bracht hem op het spoor van 85 kg. rundvet. Dat een goede „neus" voor een politieman heel wat waard is, bleek in de Bonairestraat te Amsterdam, waar een agent zag, dat een kist, welke eieren scheen te bevatten, op een bovenhuis bezorgd werd. Nu dit kippenpro- duct slechts in beperkte mate op bonnen verkrijgbaar is, moet een dergelijke vracht wel achterdocht wekken. De agent verschafte zich dan ook met spoed de noodige assistentie, om een onder zoek in de woning in te stellen. Aanvankelijk trachtten de daar aanwezige mannen pen 27-jarige poelier, uit Oost- zaan, een 26-jarige matrassenmaker en een 18-jarige slager den indruk te wekken, dat het een zeer eenvoudige en geoorloofde transactie in eieren betrof, doch de vraag, waar de eieren gebleven waren, bleef onbe antwoord. Bij de huiszoeking welke daarop volgde, werd in de keuken een hoeveelheid van 85 kg. rundvet aangetroffen en nu baatte ont kennen niet meer. Het vet, dat hoogstwaar schijnlijk van clandestiene slachting afkom stig was, zou tegen f 7.per kg. van de hand worden gedaan. De eierkist had slechts als zij het ondeugdelijke camouflage gediend. Het vet werd in beslag genomen en de drie mannen werden gearresteerd. De justitie zal t.z.t. nog wel iets voor hen in het vet rebben. Tekorten bij de controle gecon stateerd. Bij de voorraadcontrole op granen door den Centralen Crisis Controledienst blijkt geregeld een aanzienlijk aantal overtredin gen. Vele personen zullen strafrechtelijk of tuchtrechtelijk worden vervolgd wegens te korten aan haver, welke bij hen moesten worden geconstateerd. Voorts is te Vught een onderzoek ingesteld inzake een clandestie- nen handel in rogge, welke daar heeft, plaats gevonden. Tegen prijzen van twaalf tot zesentwintig gulden per honderd kilo gram is ongeveer zes duizend kilogram rog ge clandestien verhandeld. Niet minder dan twaalf bakkers en dertig landbouwers zijn bij het onderzoek betrokken. De oor log in Syrië PROTEST TEGEN BESCHIETING DAMASCUS. V i c h y, 6 Juli (D.N.B.) Het communi qué van den 5den Juli over den strijd in Syrië luidt: „De uit het Oosten komende Britsche troepen, waartegen onze troepen waren op getrokken, konden Vrijdagmiddag en Zater dagochtend slechts weinig vorderen. De gemotoriseerde colonnes, die zich van Pal- mvra hadden meester gemaakt, konden on geveer 30 kilometer oprukken in de rich ting van Homs. De colonne, die Deir ez- Zor had omsingeld, heeft eenigè lichte af- deelingen naar het Noordwesten gezonden. De sterke gemotoriseerde colonne, die drie dagen geleden in' het hooggelegen deel van Djezireh was binnengedrongen ,kon slechts tot Kamelohiie opdringen. In den sector- MerdzjAjoem bedrijvig heid der artillerie aan weerskanten. De aan val, dien de Engelschen hebben ondernomen op Djezzine, is afgeslagen. Onze artille rie heeft den aanvaller groote verliezen toe gebracht. Aan de kust heeft de Britsche vloot onze stelling te Damoer Vrijdagmiddag zonder resultaat gebombardeerd. Van de an dere sectoren valt niets te melden. In den afgeloopen nacht is een luchtaanval op Beiroet ondernomen. Ook Tripolis is gebombardeerd. Onze luchtmacht heeft zonder ophouden de Engelsche ge pantserde colonnes en de troepenconcentia- ties bij Palmyra gebombardeerd. Twee Brit sche vliegtuigen zijn neergeschoten. Ministerraad te Vlchy. Zaterdagmiddag is de ministerraad bijeen gekomen. De staatssecretaris Benoist-Me- chin bracht verslag uit over zijn zending Ankara, waarna Darlan als minister van binnenlandsche zaken den raad in kennis stelde van de maatregelen, die zijn geno men om een einde te maken aan de com munistische intriges in de openbare licha men. Voorts bracht hij rapport uit over de maatregelen, die men wil treffen voor den nationalen feestdag, de 14den Juli. Protest tegen beschieting Damascus. van De Syrische regeering heeft met toestem ming van den hoogen commissaris dien re geeringen van Irak en de Hedsjas verzocht, bij de Engelschen te protesteeren tegen de beschieting van Damascus „de heilige stad van den Islam". Voorts wordt gemeld, dat met de Engelsche troepen Joden zijn mede- gekomen, die zich in den Zuidelijken Liba non hebben gevestigd, na verschillende dor pen en de Moskee te Khiam te hebben ge plunderd. Onvoorzichtige jongens vinden den dood bij het domontreeren van een vliegtuigbom. Vrijdagavond om half negen vonden een paar achttienjarige jongelui uit Nes (ge meente West-Dongeradeel), namelijk H. Smit en Tiete Sijtsma, een niet ontplofte vliegtuigbom in zee. Zij namen het gevaar lijke voorwerp meer naar huis van Sijtsma. waar ze probeerden het voorwerp te demon- teeren. De gevolgen waren noodlottig, want nauwelijks waren ze met het demonteeren bezig, of het projectiel ontplofte met een ontzettende knal. De beide jongens werden op slag gedood. Hun vreeselijk verminkte lichamen werden op enkele meters afstand van het huis gevonden De moeder van Sijtsma, die juist toen de ontploffing plaats vond, uit huis kwam om haar zoon te waar schuwen, zijn gevaarlijk bedrijf te staken, werd zwaar gewond en moest-naar het zie kenhuis te Leeuwarden worden overge bracht. Het huis van de familie Sijtsma en woningen in de omgeving liepen .glasscha de op. Thans reeds 300.000 krijgsgevan genen. Britsche aanval op West Duitschland. B e r 1 ij n, 6 Juli (D.N.B.) In het Oosten worden de operaties tegen die z.g. Stalin- linie stelselmatig voortgezet. Het aantal der sedert 22 Juni gemaakte gevangenen is tot gisteren gestegen tot omstreeks 3OO.ÓO0. Het luchtwapen steunde de operaties door voort durende aanvallen op vijandelijke troepen concentraties. Alleen al in het gebied rond om Sjitomir werden door bommen en be schieting meer dan 500 vrachtauto's van de Sovjets vernield en 18 spoortreinen vernieti gend getroffen. Andere succesvolle lucht aanvallen richtten zich in den afgeloopen nacht op het knooppunt van spoorlijnen en wegen Smolensk. Het Sovjetluchtwapen ver loor gisteren 281 vliegtuigen tegen 11 eigen verliezen. Daarvan werden er 98 in lucht gevechten neergeschoten cn 183 op den grond vernield. In den strijd tegen Groot-Brittannië heb ben onderzeeërs op den Atlantischen Oce aan zes koopvaarders van 33.830 ton in to taal tot zinken gebracht en een ander schip door torpedo's beschadigd. Gevechtsvliegtui gen brachten in de wateren rondom Enge land in den afgeloopen nacht twee vracht booten van 11.000 ton in totaal tot zinken. Duitsche jagers schoten gisteren bij lucht gevechten boven het Kanaal zonder eigen verliezen vier Britsche jagers neer, en voor de Noorsche kust een Britsch gevechtsvlieg tuig. Marine-artillerie haalde aan de Noor sche kust drie vliegtuigen omlaag, een pa trouillevaartuig in het Kanaal één. In Noord-Afrika mislukte een uitvalspo- ging van Britsche tanks uit Tobroek door het geconcentreerde vuur van de Duitsch Italiaansche artillerie.» Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's bombardeer den de haven van Tobroek. Een koopvaarder en pakhuizen werden getroffen. On de Middellandsche Zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen en stuka's 4 Juli een aanval gedaan op de haveninstallaties van, Famagusta, aan de oostkust van Cy prus. Bommen van zwaar kaliber bescha digd-- twee groote koopvaarders in de ha ven. Op een vliegveld van het eiland! trof fen bommen barakkenkampen van den vij and. De vijand heeft in den afgeloopen nacht in West-Duitschland brisant- en brandbommen laten vallen. De burgerbevolking had vrij groote verliezen aan doodien en gekwetsten. Woonwijken en gebouwen werden vooral te Munster en Bielefetd getroffen. Nachtjagers schoten 7 van de aanvallende gevechtsvlieg tuigen neer. Ritmeester Niemack, aanvoerder van een verkenningsafdeeling, de eerste luitenant Freiherr Maercken en Buchterkirch van een pantserregiment benevens eeste luite nant Ritz van een regiment infanterie heb ben zich door voorbeeldige dapperheid on derscheiden. Bij operaties in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan had een duikboot onder commando van kapitein-lui ten an Scholz bijzonder groot succes. STRIJD OM TOBROEK VOORTGEZET. Rome, 6 Juli (Stefani): Het 396ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika heeft onze artillerie twee vijandelijke batterijen te Tobroek vernield en in de haven liggende schepen beschoten. Duitsche en Italiaansche afdeelingen vlieg tuigen hebben aanvallen gedaan op de ha venwerken, voor anker liggende schepen, verdedigingswerken en batterijen. Zij veroor zaakten branden en ontploffingen en brach ten een klein schip tot zinken. Bij een aan val in scheervlucht op een vijandelijke lucht basis bij Sidi el Barrani, hebben onze ja gers brand veroorzaakt in vrachtauto's en barakken. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghazi en Derna. In Oost-Afrika waren onze troepen in het gebied van Galla en Sidamo, die tot een groepje helden waren verminderd, die geen levensmiddelen of munitie meer hadden, na tot aan de grens van het mogelijke te heb ben gevochten en gisteren nog bij Gore een gevecht te hebben gevoerd, waarbij zij den vijand gevoelige verliezen toebrachten, ge dwongen, voor de steeds sterker wordende vijandelijke troepen te capituleeren met wa peneer. Te Gondar en op andere plaatsen wordt de strijd voortgezet. JAPANNERS GEVEN FABRIEKEN AAN CHINA TERUG. SJANGHAI, 6 Juli (D.N.B.). De Japansche legerautoriteiten in Noord-China maken be kend, dat veertig fabrieken, die sedert het begin van de Chineesch-Japansche vijande lijkheden onder leiding van het Japansche léger hebben gestaan, ter gelegenheid van den vierden verjaardag van het conflict aan de regeering te Nanking zijn teruggege ven. Dit zijn tien electrische centrales, veer tien spinnerijen, vijftien katoenspinnerijen en een ijzerfabriek. MATSOEOKA BRENGT OPNIEUW! VERSLAG UIT. TOKIO, 6 Juli (D.N.B.)De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft naar Domei meldt, vandaag den keizer op nieuw verslag uitgebracht. De plaatsvervan gende minister van buitenlandsche zaken, Ohasji,'heeft vanochtend een onderhoud van een half uur met den Britschen ambassa deur, Craigie, gehad. Gisteren heeft Craigie een bezoek aan Matsoeoka gebracht. DINSDAG 8 JULI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek. (9.159.25 Voor de huisvrouw). 11.00 Declamatie. 11.20 Viool, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Orgelspel. 12.25 Het kwartier van den arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. I.30 Sprankelende middagklanken. 3.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 3.30 Cello en piano. 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk" (voor bereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws- economische en beursb. 5.30 Omroeporkest.' 6.00 „Het ontzet van de aloude stad Hulssen" causerie. 6.20 Variété. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag^ 8.30 Omroeporkest en stilisten. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: iNeuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „Economie news from Holland". Hilversum H. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. II.OOEnsemble Erica Helen en gramofoonm. 12.00 Berichten. 12.150mroeporkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 De Gooilanders en gramofoonmuziek. 2.00 Haarlemsche orkestvereeniging en gra mofoonmuziek. 9 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Lully en de Fransche opera", causerie! "(met gr.pl.). 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 De Romaneers. 6.00 De Speellieden (6.15-6.30 Boekbespreking). 6.45 De jeugdsportclub. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Voor de werkende vrouw. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor den boer. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kërkcomité). 10.0510.20 Politiek weekpraatje (opn.). door 12 Ik dank den hemel, dat ik nooit iets met de internationale politiek te maken gehad heb! riep Perissol uit. Ik zou er gek van worden, geloof ik. Wat niet wegneemt, generaal, dat u dik wijls, en van zeer nabij ook, met de interne politiek in aanraking komt. Perissol schudde zijn hoofd. Hjj had een nieuwe sigaret aangestoken en scheen er op zijn gemak van te genieten. Mijn taak is, om het misdrijf te beteu gelen, zei hij. Daar kan ik het mee doen. Toen ik voor het eerst in de Kamer kwam, hernam Mermillon, vol ambitie en als doelbewust jonkman, zou ik het misschien met u eens hebben kunnen zijn. Tegenwoor dig och, waart nog de schaduw rond van dat ongehoord schandaal, waarvan geen vaderlandslievend Franschman spreekt, maar dat wij ons allen herinneren. Dat. en 's mans plotselingen dood daarna. Hier bestond mis drijf en de nasleep van dien. maar helaas, wij weten allen, dat de politiqk er ook een rol btf speelde. Dat geval was niet typisch, merkte Pe rissol op. Het heeft zijn gelijke nooit ge had. Geheel Frankrijk hoopt vurig, dat het zich nooit herhalen zal. En met goede reden, verklaarde Mer millon met vuur. Wees blij, generaal, dat u aan het hoofd staat van een voornamen tak van dienst, die niet rechtstreeks met de po litiek in verband staat. Er zijn mannen, die wij in Parijs dagelijks ontmoeten; mannen, die bemind zjjn en gehaat, en van wie wij weten, dat hun gemoed met bijna ondraag lijke geheimen bezwaard is. Dien last torsen zij terwille van het Vaderland. Geloof mij, de asch van dien brandstapel vol ongerechtig heden smeult nog. Dat klinkt dramatisch, mompelde Pe rissol, op een plaats als deze, vol zonne schijn en zuivere lucljt. Het ^is dramatisch, viel Mermillon hem bij. Een drama grootsch van opzet, maar met dat al een drama. Ik geloof niet, dat ik de opmerking zou maken tegen een ander dan jou, Perissol, maar één enkele fout, één onberaden stap, en de ondergang van het land, dat wij beiden zoo lief hebben, zou on vermijdelijk zijn. Nu spreekt u onbegrijpelijk voor mij, erkende Perissol. Dan zal ik het u met een voorbeeld dui delijk maken, ging Mermillon voort, met zijn oog op een gestalte aan boord van de „Para dijsvogel". Er zijn vele ontdekkingsreizi gers en philosofen, die beweren, dat de klasse van menschen, die meer onheil in de wereld gesticht heeft, dan welke andere ook, al dat kwaad juist veroorzaakt heeft, omdat zij te volijverig was om goed te doen. Ik bedoel de missionarissen. Op de hedendaagsche toestan den in ons geliefd moederland toegepast, loopt dit volgens dien alleen gevaar, wanneer personen, die in alle oprechtheid louter voor het welzijn van Frankrijk werkzaam meenen te zijn, een groot onheil uitlokken. Die per sonen zijn behept met kortzichtigheid. Een missionaris in een vreemd land, die bekeerlin gen probeert te maken, verkeert in dezelfde positie. Behalve dat ik eenige kennis n»»» bezitten van de techniek van het misdrijf, en er een eigen theorie op na houd hoe daar tegen op1 te treden, ben ik een onwetend man, zei Generaal Perissol. Wanneer u spreekt van een ramp, waarmee samenzweerders de veiligheid van Frankrijk in gevaar zouden kunnen brengen, spreekt u een taal, die ik niet versta. Indien u over oorlog sprak, zc ik u kunnen volgen. Maar zoo ik het goed heb, heeft u den oorlog niet op het oog. Ga met uw gedachten terug naar dat tijdperk, waarvoor wij verder behoed hopen te blijven, antwoordde Mermillion ernstig. Denk aan sommige namen, die u in verband daarmee hebt hooren fluisteren. Ik denk daarby aan de verdorvenheid van de wereld, van de beschaafde wereld; aan de verdorven heid, die haar weg naar de beste en geheim ste plaatsen heeft weten te vinden. Daarbij vergeleken, is de bedreiging door Duitschland of welke andere mogendheid ook, niets. Het zoet gekweel van Engeland de handelsbelem meringen van Amerika, het aanhoudende sabelgerinkel van Italië zullen ons nooit de ren. Gaat Frankrijk ten gronde, dan zal het zelf de oorzaak daarvan zjjn. Maar onze tegenwoordige positie...", be gon Perissol. Laten wij van het onderwerp afstappen, viel Mermillon hem in de rede. U moet mij niet al te ernstig nemen. U weet, wat critici tegen mij aanvoeren. Ik ben een groot staatsman en een goed patriot, zeggen zij, maar zij noemen mij tevens een droomer. En somtijds zie ik afgrijselijke visioenenZie, wij krijgen een nieuwen buurman, schijnt het. Hij wendde, zijn hoofd naar den ingang van de baai. Een lange rookpluim kronkelde op uit een langwerpig grijs vaartuig, dat met aanzienlijke snelheid voer. Hij beschouwde het nader door zijn kijker. Wat zou dat in 's hemelsnaam zijn? Waarschijnlijk een oude tankboot, op weg naar de haven van Antibes," meende Perissol, die ook opgestaan was. Mermillon was daar niet mee tevreden. 't Is ongelooflijk, zei hij. Het is een klein model kanonneerboot, naar de vlag te oordeelen een van onze eigen nog wel. Wat kan die hier komen doen? De^boot stoomde nu met halve kracht een vaalgrijs oorlogsschip van eenigszins ver ouderd type, maar met jjr scherpen boeg en dreigende kanonnen toch gevaarljjk. Perissol hield er geen oog van af. Ik ben een leek op het gebied van ma rinezaken," merkte hij cp. Maar is het niet vreemd, dat zjj ongekonvooieerd vaart?" Dat dacht ik ook al, zei Mermillon en liet zijfi kijker zakken. Maar hier heeft ze zeer zeker niets te maken. De twee mannen sloegen het schip gade ter wijl het naderde. Op de brug stond een officier met een kaart in zijn hand. Twee matrozen verrichtten eilingen. Eindelijk kwam het in midden van de baai voor anker, op ongeveer honderd ellen van de „Paradijsvogel". Ongelooflijk, mompelde Mermillon. Ongelooflijk, maar toch is het zoo zei Perissol. 't Is een van de eenvoudigste zaken, die je irriteeren, merkte de ander op. ik' wil een oogenblik vergeten, dat ik incognito met vacantie ben. Ik zal den commandant ln een briefje vragen wat dit bezoek beteekent. Waarom niet gewacht of hij soms een boodschap voor u heeft? Mermillon schudde zijn hoofd. Ik brand van nieuwsgierigheid. Ik wil weten, en dade lijk, wat een ongeëscorteerde Fransche kanon neerboot in de Baai van Garoupe komt uitvoe ren. Wijt u mij een oogenblik excuseeren, ge neraal, of keert u liever naar den wal terug? Ik zou graag op antwoord op het briefje wachten, antwoordde Perissol. Ha! liet hij op geheel anderen toon volgen. Er gaat een licht bij mij op. „Hoe dan?" vroeg Mermillon eh keerde zich op de kajuitstrap om. D# Markies de Montelimar, die daarginds woont, heeft twee zoons hij de marine, Hij heeft ook een zeer mooie dochter. Zie, ik ge loof drt het mysterie zijn oplossing nadert! Een motorboot schoot van de landzijde door het water. De neus van de kiel stak boven water uit. Bijna voor Mermillon had kunnen antwoorden, was ze reeds halfweg de kanon neerboot. ,-Ja' zou een °Plossing kunnen zijn, zei Mernnllon. Toch zal ik den comman- ant een briefje doen toekomen. Kanonneer de»!;611.^1'" de Fransche Marine behooren geen pleziertochtjes te maken. Generaal Perissoi deed, wat hem zelden p, "kowa™ hfl aarzelde. De toestand bood rie 6 moeilÜkheden aan. daniu HeVer' vervolgde Mermillon zijn ge- achtengang, ik zal hem zelf een bezoek gaan brengen. ^°u 'k u daarbij mogen vergezellen? vroeg de generaal. Wei;rvriend, met het grootste ge- egen. Wij zullen-het raadsel samen oplos- 9611. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2